Şimdi Ara

Sigortasız İşçi Çalıştırma nasıl kanıtlarım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
1
Favori
102.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yaz dönemi için bir şirkete girmiştim bir süre çalışıyorum.
    Adamlarla anlaştığımız bir ücret vardı şimdi mırın kırın etmeye çalıştılar ücreti nerdeyse yarıya indirdiler.
    Ben ve 2-3 arkadaş yarın çalıştığımız gün kadar paramızı isteyip işten ayrılıcaz.
    Şimdi ben hak peşine düştüm. Bildiğiniz üzere firmaların sigortasız işçi çalıştırması kesinlikle yasak artık.. Fakat bu firma çok sayıda sigortasız işçi çalıştırıyor.
    Şimdi 2 sorum var:
    1- Mesela 2-3 aylık alınan bir işçiyede sigorta yapma zorunluluğu var mı firmanın yasalara göre?
    2- Ben sigortasız işçi çalıştırıldığını nasıl kanıtlarım ve mahkemye verip bunların ceza almasını sağlarım?

• Öncelikle herkesi 4857 nolu iş kanunu okuyup öğrenmesi gerekmektedir.

Deneme süresi, iş kanununda 2 aydır. Deneme süresinin amacı, işe alınan kişinin işe uygunluğunun denenmesidir. Ve bu süre zarfında işveren tazminat ödemeden işçiyi çıkarabilmektedir.

SSK olayına gelirsek, işveren işe başlayan herkesi işe başladığı gün çalışma saatine ve çalışma günlerine göre sigortalatmak zorundadır.

Resmi olarak bir işçi haftada en çok 45 saat çalışmalıdır. Bu saat işveren ve işçi arasında günde 11 saati geçmeden günlere dağıtılabilir.

Siz tam zamanlı değilde yarı zamanlı çalışıyorsanız sigortanız da ona göre yatırılır. Siz ayda 5 gün geliyorsanız sigortanız ona göre gösterilmek zorundadır.

Şikayete gelirsek,

Firmanın bağlı olduğu "Sosyal Güvenlik Merkezi" ne dilekçe ile şikayette bulunabilirsin. İncelemeye gelirler, tutanak tutup varsa gerekli cezai işlemleri gerçekleştirirler.

İş Mahkemesine dava açabilirsin ama bir dava yaklaşık2-3 yıl sürmektedir. Tabi elinde sağlam deliller olması gerekmektedir. Bu konuda avukata danışabilirsin.

İş Kanunu okumak için:http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1243.html

• Cezalar her geçen sene arttırılıyor ama ne yazık ki çare olmuyor. Güncel rakamlar verilmiş burada.http://www.devlette.com/kayit-disi-sigortasiz-isci-calistirma-cezasi/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.