Şimdi Ara

ELEKTRİKLİ BİSİKLET - MERAK EDİLENLER... (73. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.988
Cevap
72
Favori
754.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: qqwe55

Hocam KR16 SEDNA 3000 var bende kaç kg sorunsuz ceker max.45 yapıyor nasıl artırırım?Servis ek akü ve beyinde oynanacak dedi pahalı olur dedi ne yapayım?

Bahsettiğiniz modeli hiç bilmiyorum, ancak yeni Kral modellerinin genellikle pek hız yapmadığını duyuyorum. Servisin dediği gibi hız artırmanın yolu, akü ilavesi, vbeyin yazılım yüklemeye müsaitse yeni yazılım , yazılım yüklenemeyecek bir modelse beyin değişimi ile birlikte yazılım, tekerlek 60 dereceyse 120ye çevrilmesi, buna rağmen tekerlek yani motor yeterli gelmezse onun da değişimi gibi. Benim kullandığım araç bu tip işlemlerle şu an 90 km/s hıza çıkabiliyor fazlası da mümkün ama tehlikeli.
  • Teşekkürler hocam tekerlek nasıl oluyor biraz açar mısınız?
  • medvet M kullanıcısına yanıt
    Hocam beyinler nerede bulunur belki hız kablosu birleşiktir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GünahÇıkartanİmam

Hocam beyinler nerede bulunur belki hız kablosu birleşiktir.
    Diğer konuda ayrıntılı yazdım oturagın altındadır genellikle.
  • quote:

Teşekkürler hocam tekerlek nasıl oluyor biraz açar mısınız?

Bu araçların motorları arka jantın içinde. Aslında elektrikli motora özel değil DC fırçasız motor diye adlandırılan bir motor tipi. Jantın ortasında bakır tel sargılar, kenar dış kısımlarda ise mıknatıslar var bir de konumu algılayıp motor sürücüye bildiren üç adet hall sensörü. Motorun kabaca yapısı bunlardan oluşuyor. Bu sensörlerin yerleşimine göre motorlar 60 ve 120 derece diye iki grup, tabi motor sürücüler de. 120 derece olanlar genel olarak 60 derece olanlardan %20 civarı daha hızlı ve torkludur. Ayrıca bu tellerin sargı kalınlığı , tel uzunluğu ve sayısı da motorun hız ve torku için önemli birer faktör ama malesef bunları ne hesaplayan ne de denetleyen bir mekanizma olmadığından kimisi yasal sıkıntı olmasın diye 249 watt yazarken kimisi daha güçlü imajı vermek için 3000-4000 wat sallıyor firmalar. Sayfamda daha ayrıntılı bilgiler var.https://www.facebook.com/elektriklibisiklet1/

Hocam benim 6 akü var akü artmadan modifikasyon yapılabilir mi cidden hızlansın isterim.Motorda oynama yapmadan sadece beyini o kişiye Sezer galiba yollasak değişiklik olur mu? 3 ileri vites mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GünahÇıkartanİmam -- 30 Haziran 2016; 17:09:31 >
  • quote:

Hocam benim 6 akü var akü artmadan modifikasyon yapılabilir mi cidden hızlansın isterim.Motorda oynama yapmadan sadece beyini o kişiye Sezer galiba yollasak değişiklik olur mu? 3 ileri vites mevcut.

Hocam zaten 6 akülü bir mopede 7. aküyü ilave etmek çok da mantıklı değil. Piyasada 7 akü şarj eden cihaz var ama tek bir marka, bozulur yenisini temin etmek hemen o an mümkün olmayabilir gibi sebeplerle. Sadece beyini yollayarak hız ve tork artırılır mı sorusuna beyinin bir fotoğrafını görmeden kesin cevap vermek mümkün değil. Baz beyinler var, malzeme yapısı ve konfigürasyonu bu işe hazır sadece bir yazılımla hız ve tork artışı elde edilebiliyor. Bazıları iç kmomponentlerde değişiklik yapılıp sonrasında yazılım yüklemeye müsait hale geliyor, bazıları ise bu işe pek müsait değil, hız artışı 3-5 km 'yi geçmeyeceğinden bu tip beyinlere bir şey yapmak mantıklı değil yani yapılamıyor. Özetle en kötü beyin değişimi ile hız ve tork artışı sağlanabilir.

Teşekkürler. Motor 3000 watt kaç watt beyin olursa iyi gider?
  • quote:

Teşekkürler. Motor 3000 watt kaç watt beyin olursa iyi gider?

Bu "watt" birimininin bir anlamı yok.
    Bari beyin tavsiye edin hocam anlamam pek
  • quote:

Bari beyin tavsiye edin hocam anlamam pek

Yuki Dünya beyni
  • Yuki dünya 60v bende 6 akü var 72 v
  • quote:

Orijinalden alıntı: dainesee

Elektrikliyi 4 yıl sorunsuz olarak kullanamazsın.

Kullanırsın da... 4 yılda, en az 4 sefer akü değiştirmen lazım.

O da ; 4 x 300 = 1200 TL yapar.

Ve en az 2 çift de lastik değiştirmen lazım.

O da 4 x 35 = 140 TL.

Daha, beyin yanma ihtimali vs...

130 kg yi çekti demişsin. Evet çekmesine çeker ama şunu unutmamak lazım ki ; Ne kadar zorlanırsa, hem akünün hem de motorun ömrünü kısaltır. Çünkü çok narin.

2 kişi 20 derece yokuşu zorlanarak da olsa çıkar.

600w çıkış gücü olanlar plaka ve ruhsat istiyor ama aldığım duyumlara göre, yakın zamanda ehliyet de istenecekmiş.

300w civarı olanlarda şimdilik plaka, ruhsat, ehliyet ... vs istenmiyor ama yine aldığım duyumlara göre ( çok yaygınlaştığı için ) bunlara da yakın zamanda ehliyet + plaka + ruhsat istenecekmiş.

Kask takmak ( şimdilik ) polisin insiyatifine kalmış. Bazıları birşey demiyor ama bazıları da illaki kask takacan diye ikaz ediyor.

300w olanların kullanım klavuzu ve garanti belgesinde " TRAFİĞE KAPALI ALANDA, EĞLENCE AMAÇLI KULLANIM İÇİNDİR !!! " diye bir ibare geçiyor. Ama denetlemesini neye göre yapıyorlar bilmiyorum.

Allah korusun, bir kaza olsa ve ölümle, yaralanmayla sonuçlansa veya maddi hasarlı bir kaza olsa ; ve olay yargıya intikal etse ; bu yazan ibareden dolayı hiç bir hakedilemez diye düşünüyorum. ( şahsi görüşümdür, yine de prosüdürünü araştırıp, bir avukata danışmakta fayda var. )

Yani bir araç size çarpsa, trafik kurallarına göre siz haklı olsanız ve elektrikli bisikletiniz kullanılmaz hale gelse ; karşı tarafın sigortası karşılar mı karşılamaz mı ?

Sigortaların bu araçlar için uyguladığı prosedür nedir ? Sonuçta trafik kaydı olmayan ve belgelerinde " TRAFİĞE KAPALI ALANDA, EĞLENCE AMAÇLI KULLANIM İÇİNDİR !!! " diye belirtilmiş.

Bana göre ; " 1,5 yıl kullanacağın motorsiklet " daha aklılıca.

Edit ; imla

Alıntıları Göster
    Su an akdenız turundayım bu civarlarda bol bol yuki marka elektrikli scooter ve 3 tekerlekliler kullanılıyor. Hatta kemerde sordum kiralıyorlarmıs taş gibi saglammış yukiler. Alınacaksa yuki marka ve muadillerini alın derim macera aramaya gerek yok. Stmax markadan uzak durun daha once bahsetmıştim 1 yılda çöpe gidiyor dandık mal...

• quote:

Yuki dünya 60v bende 6 akü var 72 v

Ben de modifiye - yazılım derken bunu anlatmaya çalışıyyorum Yuki Dünya 60 volt - maksimum 40 amper haklısınız, ancak iç komponentleri 100 volt -100 ampere dayanacak kapasitede ve 18 mosfetli, çoğu 72 volt - 3500 watt diye satılan mopedin beyninden daha kaliteli. Bu beyin yazılımla çalışma voltaj aralığı değiştirilip , aynı şekilde anlık ve sürekli amperi yükseltilebiliyor, bu şekilde sorunsuz kullanılabiliyor, ancak agresif - sürekli 2 kişi dip gaz, rampa - aşırı sıcak iklimde kullanılacaksa daha garanti olması için iç komponentlerde değişim de yapılır.
    Hazır 72 volt beyinler içinde bu ayarda bir beyin var mı ben bilmiyorum, bir ihtimal Volta vs-7 olabilir, faz açısı sizinkiyle uyumluysa direk bağlanır, belki soketlerde fark çıkabilir o da kesilip bantlanarak kendinizin halledebileceği basit bir iş. Ancak yine de modifiye beyinin verdiği performansı vereceğini sanmıyorm. Çünkü vs-7 kullanan arkadaşlar ibrede yüksek gösterse de navigasyonla gerçek hızın 65 km/s civarı olduğunu söylüyor. Bende şu an bir modifiye Aora BL var, modifiye Yuki dünya beyni ve velostar v 120 tekerleği takılı 90 'a çıkabiliyor. Arka jant 19 inch olduğundan bir fark tabi olur. Ancak diğer motorum da Motoran marka, Demir kasa, Yuki DÜnya- yazılımlı modifiye Beyin ve arka motoru takılı yani 10 inch jantlı o da 80 km/s hıxa çıkabiliyor. Dikkat ederseniz tekerlerin ikisi de 1200 watt, Volta ise maksimum motor gücü 4500 wattmış, nominal güç 3000 wattmış, 12 inch teker motoru var.

• quote:

Orijinalden alıntı: shifisitert

Su an akdenız turundayım bu civarlarda bol bol yuki marka elektrikli scooter ve 3 tekerlekliler kullanılıyor. Hatta kemerde sordum kiralıyorlarmıs taş gibi saglammış yukiler. Alınacaksa yuki marka ve muadillerini alın derim macera aramaya gerek yok. Stmax markadan uzak durun daha once bahsetmıştim 1 yılda çöpe gidiyor dandık mal...

Tek bir markaya genelleme yapmak doğru değil. Yukinin iyi motorları olduğu gibi kötü modelleri de var. Örneğin Orion daha önce Dünya ile aynı teker ve beyine sahipken şimdi daha dandik bir beyinle çıkıyor yeni modelleri. Ayrıca en ufak bri dikkatsizlikte üzerinden atması ile meşhurdur. Alan kısa süre sonra satmanın yoluna bakar. Sağlamlık ve arıza vermeme yönünü dikkate alırsak ST Max da iyidir, ancak ST lerin genel olarak hız ve torku çok iyi değil. Yine ST Max on line bile parçası kolayca bulunan bir marka.

Anladım yapması sıkıntı işte ben anlamam o işlerden
  • quote:

Anladım yapması sıkıntı işte ben anlamam o işlerden

Ben de anlamıyorum, zaten anlamak da yeterli değil bir ara aparat ve laptopla mopedin beynine bağlanıp yazılım yüklüyorlar, arabalardaki chıp tunıng işlemi gibi. Anlamak bir yana belli aletler ve yazılım gerektiriyor. Bu işi ticari olarak yapanlar var, beyini söküp kargoyla gönderdim, ben de o şekilde yaptırdım.
  • Tamam hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abdu11@h

Selamun alaykum bende st max gf 920 aldim alalida 30 haziranda aldim ama bi sorum olacak minimum 40 maxsimum 70 km gider diyorlardi ben tekkisi maxsimum 20 veya 25 km de bir sarj istiyor neden olabilir bu arada dun itibariyle kornan ve farlar calismiyor negibi yol izlemeliyim

Hocam son durum nedir? Memnuniyetiniz ve tersi bir durum var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: celebic

quote:

Orijinalden alıntı: Abdu11@h

Selamun alaykum bende st max gf 920 aldim alalida 30 haziranda aldim ama bi sorum olacak minimum 40 maxsimum 70 km gider diyorlardi ben tekkisi maxsimum 20 veya 25 km de bir sarj istiyor neden olabilir bu arada dun itibariyle kornan ve farlar calismiyor negibi yol izlemeliyim

Hocam son durum nedir? Memnuniyetiniz ve tersi bir durum var mı?

Alıntıları Göster
    selamun aleyküm dostlar,

Tavsiye ettiğiniz model var mı?

2 bin ile 3 bin arası.

• 
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.