Şimdi Ara

Uzun sap mı kısa sap mı [Saz]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
75.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yakın zamanda saz çalmayı öğrenmek istiyorum. Öncelikle bir saz almam lazım. Ancak bu işe kısa sapla mı yoksa uzun sapla mı başlasam karar veremedim. Uzunun öğrenmesi kolay geliştirmesi zor, kısanın da öğrenmesi zor geliştirmesi kolay diyorlar. Bu konuda üstadlar varsa görüşlerini, tavsiyelerini bekliyorum...

• Başlık sakat diyen çıkacak
  • Uzun
  • ben onceden baglama calan birisi olarak mutlaka ama mutlaka uzun sapla baslamalısın kısa sap usta işidir...

Baglamanı ilerlet birde selpe teknıgını ogrendın mı?Mukemmel olur cok karizma çünkü
  • Uzun sapı biraz çalmıştım. Cidden daha kolay ama ilerde daha karışık parçaları çalmak için kısa sapa geçiş yapmam gerekeceğini düşünüyorum. Bir daha o geçiş döneminde zorlanmamak için kısa saplamı başlasam diye düşünüyorum...
  • Bağlama(kısa sap) ile başlamanı tavsiye ederim. Eğer müzik kulağın iyi ise, bağlamanın veya karadüzen(uzun sap) öğrenilmesi zor değil. Ama Bağlama ile başlarsan ilerde senin için rahat olur.
  • Müzik kulağımın iyi olduğunu düşünüyorum. Gitarı bile elime aldığımda en alt telinden notaları olmayan parçaları biraz uğraşla çıkarabiliyorum.
    En son gitarla Arap Şükrüden ayrılacağımı çalmıştım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: |PortaL|

Uzun

ve siyah renkli al

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trizor -- 10 Ağustos 2008; 3:30:08 >
  • Profesyonellesmenin yolu uzun sapli baglamadan gecer, bunu unutma. Egitim almak istiyorsan, kaidesi ile calmak istiyorsan uzunla baslamalisin. Kisa sapli baglama daha cok yöresel bir calgidir.

(yaklasik 20 senedir, nota ile baglama caliyorum. )
  • quote:

Orjinalden alıntı: doganza

Profesyonellesmenin yolu uzun sapli baglamadan gecer, bunu unutma. Egitim almak istiyorsan, kaidesi ile calmak istiyorsan uzunla baslamalisin. Kisa sapli baglama daha cok yöresel bir calgidir.

Bilmediğin nerden belli :) kısa saplı bağlama diye bir şey yok! ya bağlama diyeceksin, ya da kısa sap diyeceksin. Bir de yöresel demişsin, merak ettim hangi yöreninmiş?
  • quote:

Profesyonellesmenin yolu uzun sapli baglamadan gecer, bunu unutma. Egitim almak istiyorsan, kaidesi ile calmak istiyorsan uzunla baslamalisin. Kisa sapli baglama daha cok yöresel bir calgidir.

Hocam tavsiyen için teşekkür ederim. Kısa saplı bağlamada bildiğim kadarıyla 3 telde aktif olarak kullanılıyor. Benim de şu anda hiç yapamadığım bir şey bu. Yalnız uzun sapı güzelce öğrenince kısaya geçmek istersem onun yeni öğrenme zahmetinden korkuyorum az önce dediğim gibi...
  • @colleger26

Ben yaklaşık 10 senedir bağlama çalıyorum ve bağlamayı kendim öğrendim, şu an şelpe bile atıyorum. Sanırım bu senin aklında bir şeyler çağrıştırır.
  • Kimleri dinliyorsun...! Kısa sap bağlama almalısın..Kulağın varsa bağlama çok kolay bi alet...Düşünün ben 3 saatte bütün parçaları çıkarabildim basit olarak...

kartal_07@ Bende şelpe çalmaya çalışıyorum..Bağlama hakkında birkaç şey sormak isterim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *MelaNKoliK* -- 10 Ağustos 2008; 3:39:33 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: kartal_07

@colleger26

Ben yaklaşık 10 senedir bağlama çalıyorum ve bağlamayı kendim öğrendim, şu an şelpe bile atıyorum. Sanırım bu senin aklında bir şeyler çağrıştırır.

Uzun sapta tek tel kolay oluyordu, kısa sapa alışabilirmiyim bilmiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: colleger26

quote:

Hocam tavsiyen için teşekkür ederim. Kısa saplı bağlamada bildiğim kadarıyla 3 telde aktif olarak kullanılıyor. Benim de şu anda hiç yapamadığım bir şey bu. Yalnız uzun sapı güzelce öğrenince kısaya geçmek istersem onun yeni öğrenme zahmetinden korkuyorum az önce dediğim gibi...

Bak ben ikisini de calabiliyorum. Eger isin teorisini de ögrenerek baslarsan, birinden digerine gecmek bir kac gününü bile almaz. Ayrica Uzun Sapli baglamada da bütün teller kullanilir. Baslangicta bunu kimseden bekleyemezsin tabiki ama ilerledikce, daha zor parcalara gectikce bütün telleri kullanirsin. Sol´den Re´ye basmak icin bir karis yukarida cikabilirsin, orta tele bos da vurabilirsin. Bu hem senin tercihine hemde parcanin gidisine bagli.

Kisa sapli baglamada 4-5 perde de bütün sesleri cikarirsin ama profesyonel bir egitim almazsan zamanla tembellesir ve sadece bilek ve parmaklarini kullanirsin. Dirsek hareketlerini tamamen unutursun. BU ise kendi yolunu kesmenden baska birsey degildir.

• quote:

Orjinalden alıntı: colleger26

quote:

Orjinalden alıntı: kartal_07

@colleger26

Uzun sapta tek tel kolay oluyordu, kısa sapa alışabilirmiyim bilmiyorum.

Sonuçta ikisi de saz. Eğer uzun sap çalabiliyorsan, bağlama da çalabilirsin. Belki 1 ay acemilik dönemin olur, alıştıktan sonra keşke hep bağlama çalsaydım diyeceksin, çünkü bağlamanın çıkardığı ses bir başka güzel. Bende bu aralar gitara merak saldım, bağlama çalabiliyorum ama gitar da çalmak isterim, bakalım...

• quote:

Orjinalden alıntı: amone

quote:

Orjinalden alıntı: W

Aman dikkat et bu aralar forum yobaz dolu, şimdi gelip çalma sazın içinde şeytan var çarpılırsın falan diyebilirler

yobaz var mı bilmem ama çokça provakatör var,bu konuyu bile bu noktaya çekebildin ya

Nesini bilmiyosun provokatör dediğin kişilerin imzasına bakarsan görürsün yobazı

• Üstadlara danışmak için açtım bu konuyu ama şimdi kafam iyice karıştı...
  • @doganza üstat her ikisini çalabiliyorum demişsin ama istersen saz'ları bi ayıralım.

1) Uzun sap bağlama diye bir şey yok! -----> ya uzun sap dersin, ya da karadüzen
    2) Kısa sap bağlama diye bir şey yok! -------> ya kısa sap dersin, ya da bağlama
  • Doganza @ Senden hiçbişey anlamadım imzana bakıyorum.! Sonra yorumuna bakıyorum saz çalıyosun...! Birkaç kere sordum cevap vermedin o lokantanın resmini ne amaçla koyuyorsun...?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.