Şimdi Ara

Alkollü İken Kasko Hasarı Öder mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
18.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar, çok yazıldı çizildi, artık bunu noktalayalım,

Bu başlık altında bu sorunu çözelim,

Kimisi alkollüyken kasko ödedi, kimisi ödemedi , kimisi 0,5 promil altındaysa kasko öder , kimisi 0,1 promil olsa bile kasko ödemez diyor,

Forumda sigortada çalışan arkadaşlarda var,

Bizde elimizden geldiğince bu sorunun cevabını alalım,

Ben kocallianz'a mail attım, aynen 0,5 altı üstü promil durumlarında ödeme yapıp yapmadıklarını sordum, ana kaza dosyası ve alkol oranı birlikte ele alınarak gerekli inceleme yapılıp ödenip ödenmediğine karar verilir dendi, yani ödenmeme gibi birşey söylemediler, ancak sanırım kaza şekline bakıyorlar,tam açıklarmısınız diye tekrar mail attım ancak yine aynı cevap geldi, yani yine belirsizlik var gibi

Sizde gereken ilgiyi gösterin ve soruyu cevaplayalım.

• İşi riske atmaya ne gerek var alkollü iken araç kullanımamalı...
  • Konu lütfen alkollü araç kullanma , alkollü araç kullanılmaza dönüşmesin,

Özellikle rica ediyorum.
  • alkol yasal limitin altındaysa öder
  • Ancak şöyle bir durum var, araç kiralama şirketleri şöyle der, kaza yaaprsan alkollü olmada naparsan yap, hiç alkol almamalısın der, bir bildiklerimi var acaba?
  • Öncelikle Karayolları Trafik Yönetmeliğince yasal limit 0.50 promil. Bu promilin üzerindeki alkol oranında büyük çoğunlukla şirketler ödeme yapmaz. Fakat hasarın teminat dışı kalabilmesi için kazanın meydana geliş şekli itibariyle sürücünün salt alkolün etkisi altında kaza yapmış olması gerekmektedir. Yani sürücünün alkol alması, tek başına hasarın teminat dışı kalmasını gerektirmez.Hasarın teminat dışı kaldığının kanıt yüküde sigorta şirketine düşmektedir.'

Bu konuda yargıtay 11.dairesinin vermiş olduğu bir kararda var.

quote:

Dava konusu olayda uzman bilirkişi raporuna göre, sürücünün 1.31 promil alkollü olmasına karşın kazadaki kusuru oranın 8'de 2 olarak belirlendiğine işaret edilen kararda, kazanın geri manevra yapan diğer sürücüden kaynaklandığı kaydedildi.

Davacının ise etkin fren yapmadığı için kusurlu bulunduğu belirtilen kararda, şöyle devam edildi:

'Alkollü olmayan bir sürücü de kaza anında etkin fren tedbirine başvurmayıp, söz konusu kazaya neden olabilirdi. Kaldı ki, davacı olayda 2/8 oranında kusurlu olup, asli kusurlu diğer sürücüdür. Kaza, salt davanın alkollü olmasının etkisiyle meydana gelmemiştir. Olayda bu etmenden çok yola çıkarken gerekli güvenlik tedbirlerini almayan ve özensiz davranan asli kusurlu diğer sürücünün davranışı rol oynamıştır.' Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yerel mahkemenin direnme kararını oybirliği ile bozdu.

Şu unutulmamalıdır ki

Kazaların meydana gelmesinde en büyük etkenlerden biri de, sürücülerin alkol etkisinde araç kullanmasıdır. Sürücü almış olduğu alkolün etkisi ile kullandığı aracın ve üzerinde seyrettiği karayolunun özelliklerini dikkate almadan ve trafik kurallarına da uymayarak araç kullanma neticesinde ölümlü ve yaralamalı kazaya sebebiyet vermektedir.
  • Gerçekten güzel bilgi, 0.5 altında kusura bakılıyormu peki yani tüm kusur alkollü sürücüdeyse yani 0.5 altı promilli sürücüdeyse ne olacak,

Ayrıca 1.51 promil çıkan sürücü yarı yarıya kusurluysa kasko ödemeyecekmiydi , yada 6ya4 kusurlu olsa ,
  • Bu konu hakkında daha fazla yorum yapmak istemiyorum.
  • Sanırım alkollü araç kullanımı artabilir diye cevaplamama youl tercih ettiniz, haklısınız, anlıyorum
  • Kendime ait olan konuda da belirttim; 0.27 promil alkollü olduğum halde Anadolu Sigorta pert araç bedelini ödedi. Ancak özel bir araştırma firmasını görevlendirip kazada alkolün rol oynayıp oynamadığına bakıp firmadan gelen rapor doğrultusunda ödeme yaptılar.
  • 0.50 promile kadar öder.yalnız aracınız hususi ise.ticari ise 0,01olsa bile ödemez.
    trafikte de öyle.eğer suçluysanız trafik sigortası karşı tarafa öder,daha sonra size rücu eder.yani parayı sizden alır.
  • Trafik sigortası karşı tarafın masrafını ödeyince bizden karşı tarafın parayı alıyormu ki?

O halde trafik sigortası ne işe yarıyorki

0,50 üstü neden ödemiyor kasko ayrıca
  • 0,50 olan yasal sınırı aştığından dolayı suçlu oluyorsun.o yüzden sana rücu eder.yoksa senden kimse bişey istemez
    quote:

Orjinalden alıntı: _ahmet_

Trafik sigortası karşı tarafın masrafını ödeyince bizden karşı tarafın parayı alıyormu ki?

O halde trafik sigortası ne işe yarıyorki

0,50 üstü neden ödemiyor kasko ayrıca
  • Evet şimdi anladım, ben trafik sigortası 0.50 üstünü anlamamışım, her zaman öyle diyorsunuz sandım, anlaşıldı.
  • kazaya alkolün sebebiyet vermesi gözönüne alınırsa red edilebilir
    0,50 promil limit değil ayrıca sigorta şirketine kalmış birazda
  • 0.50 promil trafiğin belirlemiş olduğu ceza ve trafikten men etmeyi gerektiren alkol seviyesi ama bu değer sigorta şirketlerini aynen bağlıyor mu acaba? Yani vatandaş 0.40 promil ile kaza yapsa ve kasko şirketine "benim alkol seviyem sınırın altında" dese kasko çıkıp "onu trafik polisine söyle, beni bağlamaz" diyebilir mi?
  • ALkol -Trafik - kaza üçlemine hasar bedelinin karşılanması olarak bakarken bazı şeyleri atlamayın.
    Daha dün TVde verdi,adam alkollü iken bir aileyi biçti ve sonuç 2si çocuk 5 ölü.
    Peki bu canların telafisi nasıl olacak,kasko yeni can verecek mi?
    Bırakın bu işleri, 1 damla bile alkol alsanız trafiğe çıkmayın.Yasal hak 0,50 Promil olabilir ama
    herkesin bünyesi farklı tepki verir alkole.Sen 1 bira ile etkilenmezsin,diğeri aynısı ile zom olur.
    benim vicdani limitim 0,00 promildir,gerisi hikaye ....
  • Öncelikle herkese merhaba

Yılbaşı günü bende 131 promille kaza yaptım.Tabiki alkollü iken araba kullanmak dogru bir şey degil ama yakın mesafe oldugu için direksiyon başına geçmiştim.Arabam pert oldu Ak sigorta ödeme yapmıyacaklarını söylediler.Eksper dahil herkes mahkeme açma kazanamazsın dediler.Ben azmettim mahkeme açtım avukatımda çok iyi bir avukattı.Mahkemem 1 aralık günü sonuçlandı..Ve mahkemeyi kazandım.Bilir kişi raporu da aldım.Kazanın alkolün etkisiyle olmadığına dair...Arabamın bedelini artı mahkeme süresinceki gün sayısı kadar yasal faizi..Hepsini ödemeye mahkum oldu kasko firması...Kasko firması o kadar kendine güveniyorlardıki adamların avukatı bile gelmeye tenezül etmediler.Eğer haklı olduğunuza inanıyorsanız bence hakkınızı arayın.Ben çok mutlu oldum kazandığım da ve asla bir daha alkolde almam direksiyon başına da geçmem...

Allaha emanet olun...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.