Şimdi Ara

Şarjlı piller nasıl deşarj edilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27
Cevap
0
Favori
19.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dijital fotoğraf makinemde kullandığım Uniross marka pilleri yeniden şarj ettmek için pilleri tamamen boşaltmak gerekiyormuş -pillerin uzun ömürlü olması için-.Şarj makinemin böyle bir özelliği yok.Bunu en uygun şekilde nasıl yapabilirim?

• 2.5 milyona dandik olanve ayarlı adaptörlerden al.artı ve eksi uçlu olan kabloları kes.Ters akımla bağla yani artıyı artıya eksiyi eksiye sonrada adaptörü tak.voltunu doğru ayarla.gerisi adaptöre kalmış.
  • + ve - ucu kısadevre edersen boşalır ama pile zarar verirmi o konuda şüpheliyim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: derkin

2.5 milyona dandik olanve ayarlı adaptörlerden al.artı ve eksi uçlu olan kabloları kes.Ters akımla bağla yani artıyı artıya eksiyi eksiye sonrada adaptörü tak.voltunu doğru ayarla.gerisi adaptöre kalmış.

Arkadaşım tamam belki biraz mantıklı olabilir ama pilin voltajını veya diğer karakteristiklerini bilmeden git adaptör al bağla falan demen yanlış bu o pilin tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir ve bu ihtimal yüzde 90.. bence en mantıklısı fotograf makinası üzerinde kullanılabildigi kadar kullanılsın makinayı bilmiyorum ama gerek flash patlatarak hatta gerekirse makinanın 1 gün boyunca acık tutularak yapılması mantıklı olur...
  • sevgili anotolia dediğim adaptörlerde zaten voltaj ayarı var herhalde o pillerin kaç volt oldugu ğzerinde yazıyordur.
  • Arkadaşım bir pilin özelliği sadece voltajı değildir sadece dogru veya alternatif akım vermesi değildir...Bunun dışında birçok özelliği vardır ve bu fotoğraf makinesi gibi cihazlar bu pilleri deşarj edebilecek şekilde ayarlanır... yani bu arabanın deposundaki benzini pompaya geri sokmaya calısmak gibi bişey olur bence pile zarar vermemek en mantıklısı ya da daha iyi bir yol bulmak....
  • +1
    quote:

Orjinalden alıntı: anatolia_tr
    Arkadaşım tamam belki biraz mantıklı olabilir ama pilin voltajını veya diğer karakteristiklerini bilmeden git adaptör al bağla falan demen yanlış bu o pilin tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir ve bu ihtimal yüzde 90.. bence en mantıklısı fotograf makinası üzerinde kullanılabildigi kadar kullanılsın makinayı bilmiyorum ama gerek flash patlatarak hatta gerekirse makinanın 1 gün boyunca acık tutularak yapılması mantıklı olur...
  • Biraz çocuk işi olacak ama ben gittim küçük ampullerden aldım bir tane onunla pilleri bitirmeyi düşünüyorum.Mantıklı mı?
  • Tabi mantıklı neden olmasın. Pili kısa devre yapmaktan daha sağlıklı.

quote:

Orjinalden alıntı: kigabuma

Biraz çocuk işi olacak ama ben gittim küçük ampullerden aldım bir tane onunla pilleri bitirmeyi düşünüyorum.Mantıklı mı?
  • quote:

Biraz çocuk işi olacak ama ben gittim küçük ampullerden aldım bir tane onunla pilleri bitirmeyi düşünüyorum.Mantıklı mı?

Çocuk işi değil, adaptör seçeneğinden daha mantıklı , uzun sürsede temiz (pillere veya herhangibir aksama zarar verme derdi yok) ve garantili bir çözüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi toxiclight -- 30 Mart 2005, 19:32:17 >
  • quote:

bence de en mantıklısı bu olur....
  • e dostum bitene kadar kullan sende
  • tabiki en mantıklısı kullanarak boşaltmak ama her defasında bunu yapmak ve hatta arkadaşın böyle bi şey sorması kullanarak bitirmemek anlamına geldiği için kendi 2300 mah lık photo actua varta pillerimde denediğim ve başarılı olan ve hala kullandığım bu yöntemi tavsiye ettim.
    Ayrıca volt voltaj mah nerdir bilmiyorum.Yaptığımı ve sonucunu söylüyorum........
  • niye deşarj etmek istiorsun merak ettim bence sen kullan bittiğinde ilk şarjını uzun yap dierlerinde dolduğunda cek fişten zarar verir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CHATPATH -- 31 Mart 2005, 1:09:52 >
  • yaw bu şarjlı pillerin ilk şarjında uzun süre şarj edin derler mantığı nedir bunun?
  • DOĞRUSUNU YAPIYOR ARKADAŞ . DEŞARJ YANİ REFRESH
    PİLİN ÖMRÜ İÇİN BU GEREKLİDİR,
    ADAPTÖRÜ TERS FALAN BAĞLAMA SAKIN PİLLERİ YAKARSIN. PİLLERİ KISA DEVREDE YAPMA ÖLDÜRÜR.

PİLİ KULLANDIĞIN ALETİ AÇIK BIRAK BİTTİĞİ ZAMAN. YANİ FOTO MAKİNAN AÇILMAZ HALE GELENE KADAR AÇ,
    EN İYİ VE SAĞLIKLI YÖNTEM BUDUR. HER ZAMANDA TAM ŞARJ YAP.
    BÜTÜN ŞARJLI ALETLER PİLLER İÇİN BU OLAY GEREKLİDİR.
    NEDENMİ PİLLERİN BATARYALARIN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN
  • quote:

Orjinalden alıntı: CHATPATH

...dierlerinde dolduğunda cek fişten zarar verir..

yanlış bilgi. ya da her şarj cihazı için geçerli değil. zarar verecek şarj cihazı varmıdır bilmiyorum ama piller dolduğu halde şarjda bırakılırsa daima taze ve dolu piller olur elinizin altında . yani bendeki şarj cihazlarının kullanım klavuzunda(Varta ve GP) böyle yazıyor. dripping moduna geçip pili ufak ufak besliyor..
    dolu pili kullanmadan öylece saklamak iyi değildir zaten. pillerinizi uzun süre kullanmayacaksanız iyice boşaltıp boş olarak saklamanız önerilir. arkadaş ta bu yüzden deşarj etmeyi sormuş olabilir belki. deşarj için; şarj cihazını prize takmadan pilleri şarj cihazının içine takın. bunu bir deneyin.
  • ya benim de kafam karıstı sımdı ben de ELEKTRON VOLT diye bir markanın sarj aletı var.ustunde dissarj yazan bir tus var.bu konuyu okuduktan sonra gıttım o dugmeye bastım.taktım sarj aletını fıse .alette once bır kac dakıka sarı bır ısık yandı sonra ısık kırmızıya dondu(kırmızı sarj oldugu manasına gelıo)pıllerı prızden cektıgımde full doldugunu gordum.acaba bu pıllerın desarj suresı ne kadar surer.benım pıller fazla dolu degıldı.makıne pıllerı 2 dk da bosaltıp sonra otomatık olarak doldurmus olabılırmı?eger oyle degılse pıl tam bosalmamısken sarj ettık gıttı canım pıller ben nasıl desarj etcem bu pıllerı ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pharheke -- 1 Nisan 2005, 14:35:18 >

• quote:

Orjinalden alıntı: slayper

ya benim de kafam karıstı sımdı ben de ELEKTRON VOLT diye bir markanın sarj aletı var.ustunde dissarj yazan bir tus var.bu konuyu okuduktan sonra gıttım o dugmeye bastım.taktım sarj aletını fıse .alette once bır kac dakıka sarı bır ısık yandı sonra ısık kırmızıya dondu(kırmızı sarj oldugu manasına gelıo)pıllerı prızden cektıgımde full doldugunu gordum.acaba bu pıllerın desarj suresı ne kadar surer.benım pıller fazla dolu degıldı.makıne pıllerı 2 dk da bosaltıp sonra otomatık olarak doldurmus olabılırmı?eger oyle degılse pıl tam bosalmamısken sarj ettık gıttı canım pıller ben nasıl desarj etcem bu pıllerı ya

galiba pilleri önce deşarj etmiş daha sonra şarj etmeye başlamış daha sağlıklı şarj olsun diye.

• Yaw bide dolu olan pilleri yine sarja takmak cok zarar verır mı pıllere?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.