Şimdi Ara

83bin Makam Aracı Satılık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
3.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Genel müdür olmayan herkesin aracı alınacak

19.02.2008 22:36
    Hükümetten devrim gibi karar... Kamudaki 83 bin makam aracı satılıyor. İlk etapta genel müdür olmayan herkesin aracı alınıyor. Proje tamamlanınca milyarlarca YTL devletin cebinde kalacak.

Hükümet, Maliye Bakanlığı öncülüğünde müthiş bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Taşıt Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, kamuya ait hiçbir makam aracı kalmayacak. Maliye, ilk etapta genel müdür dışındakilerin makam araçlarını geri alarak düğmeye basacak. Proje tamamlandığında elde edilecek tasarrufla, devlete dev bir kaynak yaratılmış olacak.

BİRİNİN MASRAFI 49 BİN YTL

Şu anda kamuda kullanılan 83 bin makam aracı bulunuyor. Her bir aracın ortalama yıllık masrafı 49 bin YTL tutuyor. Bu rakamlar alt alta hesaplandığında, tasarrufun ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılıyor. Artık araç sahibi olmak istemeyen devlet, bu proje gerçekleştikten sonra şu anki uygulamadan çok daha hesaplı olan kiralama yoluna gidecek.

Devlet elindeki bütün araçları satacak

Önce makam aracı sayısını azaltacak olan Maliye, uzun vadede ise kamunun elindeki tüm araçları elden çıkaracak.

Devlet, yargıtay başsavcısı, danıştay başkanı gibi özel görevlerde bulunanlara tahsis ettikleri hariç, elindeki bütün arabaları satacak. Bu planın devreye sokulmasıyla kamunun elinde araba kalmayacak ve araç ihtiyacı kiralama ve hizmet satın alma yöntemi ile karşılanacak. Belediyeler hariç kamu kurumlarında toplam 82 bin 918 araç bulunurken, bir aracın kamuya yıllık maliyeti ortalama 49 bin YTL olarak hesaplanıyor.

4 MİLYAR YTL'LİK TASARRUF

Kamu elindeki tüm araçları satarak yıllık yaklaşık, 4 milyar 62 milyon YTL masraftan kurtulacak. Bütçeye ciddi bir yarar sağlaması beklenen düzenlemenin, uzun bir süreçte gerçekleşmesi bekleniyor. Öte yandan yaklaşık 3 yıldır, bütün araçlarını satarak, kiralama yöntemi ile araç ihtiyacını gideren icracı bir bakanlık, bu sistemle yüzde 47'lik bir tasarruf sağladı. Uygulamanın tüm bakanlıklara yayılmasıyla da, araç ihtiyacının karşılanmasında yüzde 47'lik bir tasarruf sağlanacak. Uzun vadede kamu taşıtlarını elden çıkarmayı planlayan devlet, ilk aşamada ise makam araçlarını azaltmaya hazırlanıyor. Maliye, Taşıt Kanunu'nda köklü değişiklik için bir çalışma yapıyor. Çalışmada, yeni kanun taslağının yazımına başlandı. Taslağa göre, genel müdürlerin altındaki yetkililerin makam aracı olmayacak. Kamu aracını özel işlerinde kullanana disiplin ve maaş kesme gibi cezalar uygulanacak. Ayrıca kamu taşıtlarının özel işlerde kullanılmasının önüne geçilmesi ve devletteki taşıt israfının sona erdirilmesi için 'Taşıt İzleme Sistemi' oluşturuluyor.

Takvim

haber eski ama hayata geçip geçmediği hakkında benim bilgim yok varmı haberi olan??

• hayata geçmedi, geçen senenin uhabbeti değil mi bu?
    Daha çok sıfır araçlar çekiyorlar altlarına.

Daha yeni bilmemkaç milyon dolara BMW 7.60 almadı mı Meclis Başkanı?

Bunlar tahterevanlarından geçer mi?

Devleti doydular soğana çevvirdiler, tüm devlet mallarını babalar gibi sattılar, gemicikler aldılar, adamlar arabayı bırak geçtim, altlarına makam aracı olarak gemicikler çekiyorlar
  • Yazının tamamını okumadım da Tr'de 83000 makam aracı varsa bizim vergilerin nereye gittiği anlaşılıyor...
  • Keşke...
  • satılsa da tamamından geçtim;gelirinin yarısı bari devlete kalsa..
  • eskimiştir o araçlar o yüzden satılıyordur.. yenileri alınacak...
  • ucuza verirlermi acaba yoksa bunda da bir oyun mu var bakanların arasında oğlunun araba kiralama yahut ona benzer bir şirketi varmı arabayla ilgili ihala yöntemiyle olur bu iş ozaman yıkmasınlar birisinin üzerine bu ihaleyi bak sen bu işte muhakkak bi iş var ihaleyı yıkarlar keneler doyar ondan sonra 2 katı fiyatına aynı arabaları aynı adamdan geri al...
  • quote:

Orjinalden alıntı: set

Keşke...

Set hocam yoruma çok açık bir mesaj olmuş.
    Dök içini rahatla.
  • quote:

Orjinalden alıntı: supremum

quote:

Orjinalden alıntı: set

Keşke...

Set hocam yoruma çok açık bir mesaj olmuş.
    Dök içini rahatla.

aman burda çatışmayın sonra olan benim güzelim konularıma oluyor.
  • ömrünü tamamlamış araçlar satılır.

onların yerine yenisi alınır. 8 satılır 10 alınır.

makam araçları satılırsada hizmet aracı olarak kullanılanlar makam araçlarının yerine kullanılır.

bu saltanat bitmez...........
  • haberlerde gosteriyordu gecen, yillik benzin masraflari bile trilyonlarca lira (eski para) ediyormus makam araclarinin..
  • paralarımız nereye gidiyor millet makam aracını sıfırlayacak
  • Kesin yenisini almak için satıyorlar Meclis başkanına 1 milyon dolarlık araç alıyorlar ya
  • çocukluğumdan beri duyduğum bir haber
  • +10000000000000
    quote:

Orjinalden alıntı: yuci

çocukluğumdan beri duyduğum bir haber

• güzel araçlar vardır ama galericiler,büyük şirketler hemen üşüşürler koşun koşun
  • Demekki birileri araç kiralama işine girecek.
  • Vay be benim konuyu görmüşler akıllarına gelmiş adamların arabaları satmak

http://forum.donanimhaber.com/m_21823454/mpage_1/key_resmi%2Cplaka//tm.htm#21823560
  • quote:

Orjinalden alıntı: Falcon5555

Kesin yenisini almak için satıyorlar Meclis başkanına 1 milyon dolarlık araç alıyorlar ya

valla o fiyata ucak satiliyor
  • Bence buda araçları sıfırlamak için bahanedir. Olsun endişeye yer yok nasılsa sıkı pazarlıkçı kişiler tarafından yönetiliyoruz. 5-6 aya kadar tüm makam araçları tek marka olursa şaşmayın.

Not. Buraya diyorum mesaj yazmıştım silindimi kötü birşey demediydim diyorum Ben bu konu diye "Bu kadar çok resmi plakaya sahip başka bir ülke varmı ???" orada okuyanlarda demiş ne diyor bu delü akşam akşam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.