- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Dünyada çocuk sayısı giderek düşüyor, İsrail'de ise artıyor!
Bu konudaki kullanıcılar:
 
27
Cevap
1407
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


290 Mesaj
23 Mayıs 2008; 12:55:07 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Gelişmiş Batılı ülkeler çok çocukluluğu teşvik ediyor. Ancak nüfus bir kez düşmeye başlayınca teşvikler de işe yaramıyor. Yıllık artışın yüzde 2,1'in altına düşmemesi gerekiyor. Türkiye tam sınır noktasında bulunurken, İsrail'de her aileye 4-5 çocuk düşüyor.

Amerika'nın en hızlı büyüyen ailesi, Ankansas eyaletinde yaşıyor. 41 yaşındaki Michelle Duggar, geçtiğimiz günlerde 18'inci çocuğa hamile kaldığını öğrendi. En yaşlısı 20 yaşında, en genci 9 aylık olan 10 erkek ve 7 kızdan oluşan aile, yeni üyesini bekliyor. Duggar, iki kez ikiz doğurmuş. ABD'de doğum oranı, 1970 yılındaki yıllık yüzde 2,55'ten, 2,1 seviyesine geriledi. Bütün çabalara ve teşviklere rağmen de bu oran düşmeye devam ediyor. Bugün her altı kişiden biri 65 yaşın üzerinde.

Ülke nüfusunun ne azaldığı ne de arttığı denge durumundaki hâle "nüfus istikrarı" deniyor. Sadece nüfusun aynen devamı için bile ortalama her kadının, hayatı boyunca 2,1 çocuk yapması gerekiyor. Bazı çocukların yetişkinliğe ulaşmadan ölmesi sebebiyle 2 çocuk yerine 2,1 çocuk ortalaması nüfus istikrarının temel rakamı. 2,1'den fazla doğum oranında nüfus artıyor.

Doğum oranı Avrupa'da düşüyor

Doğum oranı en az olan 10 ülkeden 9'u Avrupa'da bulunuyor. Avrupa'da doğum oranı istikrar eşiği olan 2,1'den çok daha az, 1,3 seviyesinde. Bu eşiğin üstünde olan hiçbir Avrupa ülkesi yok. Avrupa'da, fabrikaları kimin çalıştıracağı, tarımı kimin yapacağı en büyük sorunlardan biri haline gelmiş durumda. Doğum oranı düşüşü gelişmekte olan ülkelerde de sorun olmaya başladı. Çin'in doğum oranı 1970 yılındaki 5,8'den günümüzde 1,6'ya, Hindistan'ınki 5,8'den 2,9'a, Endonezya'nınki 5,6'dan 2,4'e geriledi.

Time dergisinin haberine göre, Washington yönetimi yeni doğan her çocuk başına yükseköğrenimi için 5 bin dolar para ayırmayı içeren bir plan üzerinde çalışıyor. Yılda 4,5 milyon çocuğun doğduğu ABD'de bunun devlete yılda 20 milyar dolarlık maliyeti olacak. Nüfus artışı ve çocukların geleceği, siyasetin de en önemli gündem maddelerinden biri. Demokrat Parti'nin başkan adaylarından New York Senatörü Hillary Clinton da doğan her yeni çocuk başına ailelere 5 bin dolar yardım yapılacağını vaat etti. Clinton'ın önerisinde, yeni doğan her çocuğa, 18 yaşında kendisinin tercihine göre üniversite parası ya da ev almak için olmak üzere doğduğunda adına bankaya 5 bin dolar yatırılması öngörülüyor. Ancak, nüfus artışı bir kere düştüğünde, artırmak için ekonomik teşvik yapmak tek başına işe yaramıyor. Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkede nüfusu artırabilmek için çeşitli teşvik yolları deneniyor. Avustralya'da çocuk başına 3 bin dolar ikramiye veriliyor. Birçok Avrupa ülkesinde bu uygulama var. Rusya Federasyonu, birinci çocuktan sonraki her çocuk için 250 bin ruble teşvik ikramiyesi ödüyor. Aylık ortalama gelirin 330 dolar olduğu ülkede bu bile nüfusu artırmıyor. Çünkü bütün tecrübeler gösteriyor ki, çiftler, kişisel, kültürel ya da dinî sebeplerle çocuk yapıyor, para için değil. Türkiye'de durum ne?

Yıllarca Türkiye'de çok çocuk yapmak neredeyse ayıplanacak bir olay gibi gösterildi. Başbakan Erdoğan'ın aileler için yaptığı "en az 3 çocuk yapın" çağrısı yine bazı kesimler tarafından hakarete varan eleştirilerle karşılandı. Oysa Türkiye'de ailelerin ortalama çocuk sayısı bugün 2,1. Yani tehlike sınırında.

İsrail'de aile başına 4-5 çocuk düşüyor

Yahudilerin aile başına çocuk sayısı Amerika ortalamasının çok üzerinde. İsrail'de de ailelerin çocuk yapması teşvik ediliyor. Aile başına düşen çocuk sayısı bu ülkede 3 ila 4 arasında değişiyor. İsrail içinde en yüksek doğum oranı "Ultra Ortodoks" ailelere ait; gruptaki her bir Yahudi aile başına yaklaşık 8 çocuk düşüyor. 2003 yılı istatistiklerine göre İsrail'deki Yahudi aile başına ortalama 4,8 çocuk düşüyor. İsrail, aile başına düşen çocuk sayısında dünyada birinci.

Ayten Gökçer, Brooklyn'i görse ne derdi?

New York Brooklyn'de bir cumartesi günü dolaşmaya çıkın. En çok dikkatinizi çekecek olan hususlardan biri, dinî kıyafetleriyle Yahudi aileler olacaktır. Hem de bunlar tek kişilik, iki kişilik değil, en az 4, 5 ve 6 çocuklu aileler. Başbakan Tayyib Erdoğan'ın üç çocuk yapın çağrısından sonra sanatçı Ayten Gökçer, katıldığı bir sohbet programında; "Tekamül etmiş insan 1 veya 2 çocuk yapar. Cahiller çok çocuk yapar." demişti...

----

Birilerinin yaptığı gaf beni pek ilgilendirmiyor da ''İsrail'in ve Yahudilerin Nüfus Artışı'' beni tedirgin ediyor...
_____________________________

~Тро́ице-Се́ргиева Ла́вра~
-~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~-
~(Русская Православная Церковь)~

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Mayıs 2008; 13:36:56 

Dünya nüfusunun azalmasını bir sorun olarak görmüyorum. Aksine bu kadar çok kaynak sıkıntısı yaşanırken olumlu buluyorum. Nüfusu düşürmeyip arttırsanız bile bir yerden sonra o nüfusu besleyemeyecek hale geleceksiniz. Beslenemeyen bir nüfusun kime ne faydası olur? Ayrıca bu nüfusu arttırmalıyız söylemlerini ben kapitalist sistemin gayesi olarak görüyorum. Sonuçta nüfus demek tüketim demek, tüketim demek kapitalistler için para demek.


6587 Mesaj
23 Mayıs 2008; 13:56:44 

Avrupa ve Amerika'da NÜFUS PLANLAMASI (!)

Almanya:
Hükümet, doğan çocuk başına aylık 100 Euro ödüyor. Kadınların çocuk sahibi olup, çalışabilmesi için yuvaların çoğu ücretsiz...
İtalya: Çocuk doğuran her kadına 1000 Euro, 2 ve daha fazla çocuk sahibi olan ailelere ise 5 yıl içerisinde 10 bin Euro 'bonus' veriliyor.
İspanya: Çocuk sahibi olan aileler, yılda çocuk başına 1000 Euro daha az vergi ödüyor. Hükümet, 'Bir kendiniz, bir eşiniz, bir de ülkenizin geleceği için 3 çocuk yapın' sloganıyla çiftlere çocuk başına yılda 3 bin dolar ödemeyi taahhüt ediyor.
Fransa: Çocuk sahibi kadınlar 4 ay 'tam maaşlı bebek izni' alabiliyor. Çocuklu ailelere ulaşım, kent ve eğitimde büyük fırsatlar sunuluyor. Hükümet ,'3 çocuk sahibi olun, otomobiliniz bedavaya gelsin' çağrısı yapıyor.
İsveç: İsveç hükümeti, çocuk sahibi olan annelere 15 ay maaşlı izin imkânı tanıyor.
İsrail: Çocuk yapılması için o kadar çok teşvik var ki bi madalya vermedikleri kaldı.
Türkiye: Doğan çocuğa bir kereye mahsus 50 YTL. 6 ay boyunca asgarî ücretin 3'te biri kadar ödeme yapılmasına ilişkin kanun onay alamadı.
Elin oğlu; 'Bir kendiniz, bir eşiniz, bir de ülkenizin geleceği için 3 çocuk yapın' diyerek, '3 çocuk sahibi olun, otomobiliniz bedavaya gelsin' diyerek; nüfusunu 'artırmak', daha doğrusu 'gençleştirmek' için adeta yırtınıyor!..

DüNYAYA KAMPANYA, ABD'YE ŞAMPANYA
Hemen ifade edelim: Avrupa'yı, bir 'ihtiyarlar kıtası' haline getiren olay, bir 'Amerikan tuzağıdır
Avrupa'nın, ileride kendisine 'rakip' olacağını düşünen Amerika, bir 'Nüfus Planlaması' kampanyası başlattı ve bu kampanyanın başını da, Henry Kissinger gibi 'Özellikli siyasetçiler' çekti!..
Amaç, 'Avrupa'nın nüfus artış hızını düşürmek'ti!.. İsteniyordu ki; Avrupalı kadınlar, 'kucaklarında bebeklerle' değil, 'kucaklarında başka şeylerle' dolaşsınlar!..
Uzatmayalım... Bu kampanyalar meyvesini verdi... Avrupa, 'ABD tuzağı'na düştü!.. Batılı kadın, evinde 'bebek' değil, 'köpek' beslemeye başladı!..
Peki, 'ABD kıskacındaki Avrupa'da bunlar olurken, Amerika'da durum neydi?..
Prof. Dr. Toktamış Ateş; geçenlerde kaleme aldığı bir yazıda, bu soruya şu cevabı veriyordu:
'Nüfus planlamasının en hararetli savunucusu olduğum ve kimi ABD fonlarının da bunu desteklediği 1960'lı yıllarda; ABD nüfus idaresi, ABD'nin nüfusunun 200 milyona ulaştığını bilgisayarda saptayınca derhal şampanyalar açılmış ve bu 'mutlu olay' kutlanmıştı. Doğrusu çok şaşırmıştım. Acaba 'bize verir talkını, kendi yutar salkımı' durumuyla karşı karşıya mıyız demiştim.'

alıntı
_____________________________

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)


290 Mesaj
23 Mayıs 2008; 14:13:58 

İlginç.
_____________________________

~Тро́ице-Се́ргиева Ла́вра~
-~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~-
~(Русская Православная Церковь)~


1831 Mesaj
23 Mayıs 2008; 14:32:45 

dünyadaki kaynakların bu kadar hızla tükenmesi zaten nufus planlamasını getirir bence her kişiye 1 çocuk hakkı verilmesi gelecek dünyanın daha yararına olur ne kadar çok insan o kadar kirlenme
_____________________________

"Bu maskenin altında bir yüz var...ancak benim değil.''

Bu maskenin ardında etten daha fazlası var
bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun islemez."


1129 Mesaj
23 Mayıs 2008; 17:29:19 

düşmesi daha iyi ne kadar az insan o kadar az sorun, daha temiz bir dünya
_____________________________

Kılıçla herşeyi yaparsın ama üstüne oturamazsın
Talleyrand


10155 Mesaj
23 Mayıs 2008; 18:10:14 

Bir de niçin düştü, düşüş yaşanmasaydı ne olurdu düşünmek gerekiyor.
_____________________________

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||


4647 Mesaj
23 Mayıs 2008; 21:49:26 

Nüfüs artıkca kaynaklar daha hızlı tükenmeye başlıyor.Dünyanın kaynakları sonlu ama ihtiyaçlarımız sonsuz.
Nüfüs planlaması yaparken ilerde yaratcagınız istihdam ve eldeki kaynakları düşünerek yapmak mantıklı
70 milyon nüfus var ama işsiz sayısı bilmem kaç milyon ayrıca toplam çalışabilir insan sayısı bu 70 milyon ıcınde oldukça fazla.


1843 Mesaj
24 Mayıs 2008; 18:29:42 

dünya açısından düşününce az nüfüs iyidir ama ülke menfaatları söz konusu olunca çocuk ortalaması 2,1 olmalı aksi takdirde toplumda üretim dinamizmi ve ekonomi bozuluyor sürdürülemez hale geliyor

herşey gibi nüfüsun nedenide kurtlar sofrasında ayakta kalabilme mücadelesi

ama böyle nüfus artışını dünya artık kaldıramıyor

savaşma seviş değil
daha az savaş daha az seviş

ikiside lazım
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Mayıs 2008; 18:55:43 

Başbakanımız haklı imkanı olan aileler çok çocuk yapmalı. Ama bizim ülkemize bu tam tersi malesef...


2490 Mesaj
25 Mayıs 2008; 12:48:29 

Türkiye'de bu kadar genç işsizlikten kahve köşelerinde sürtüp serserilik yaparken "genç ve dinamik nüfus" ihtiyacından bahsedenlere sadece gülüyorum. Daha fazla çocuk yapın, daha fazla işsizimiz olsun!

Tayyip insanların duymak istediklerini söylemiş olmak için "çocuk yapın" diyor (çünkü bizim millet dünden razı 5 çocuk yapmaya), şakşakçılar da kendileri haklı bulmasa bile Tayyip'in dediğini bilimsel bir temele dayandırmaya çalışıyor. Peki bu 'pek bilimsel' veriler değerlendirilirken neden aile başına ortalama çocuk sayısı değil de nüfusun ortalama yaşı üzerinden yorum yapılmıyor? (Ayrıca aile başına ortalama çocuk sayısının 2.1 olması da bana hiç mi hiç inandırıcı gelmedi, orası ayrı konu.) Sanırım bu şekilde bir karşılaştırma yapılırsa bizdeki tablonun Avrupa ve Amerika'dan çok daha farklı olduğunun biraz bariz şekilde ortaya çıkmasından korkuyorlar.

Bir de işlerine gelen yerde (örneğin nüfus planlaması, özgürlükler, vs.) Avrupa'yı örnek alıp işlerine gelmediği yerde yan çiziyorlar ya, asıl bu hallerine çok gülüyorum. Eskiden kızardım, artık kızmaktan yoruldum...
_____________________________

War is not nice.

Barbara Bush


989 Mesaj
26 Mayıs 2008; 10:41:22 

Bu gelişimin gereğidir.Medeniyet, daha az çocuk yapmayı gerektirir.
_____________________________

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!


1843 Mesaj
26 Mayıs 2008; 12:09:34 

arkadaşlar dünya ülkeleri bir yarış içerisinde olmasa
savaşlar olmasa
ekonomik ve siyasal olarak birbirlerini çökertmeye çalışıyor olmasa
az çocuk yapmak mantıklı

ama bu dediklerimiz dünyada yok
eğer oran 2.1 in altına düşerse
ülkede 1 çalışana 3 çalışmayan (yaşlı veya sakat yada çocuk) düşmesi gibi ekonomiyi zora sokacak bir durum ortaya çıkıyor

bugünün rekabet ortamında türkiye bunu kaldıramaz

hasbi 81 ;
arkadaşım bugünün nüfus politikaları 25 yıl sonrasından etkisini göstermeye başlıyor
ben bu işsizlik oranının 25 yıl daha böyle gideceğini düşünmüyorum
_____________________________5463 Mesaj
26 Mayıs 2008; 12:42:59 


quote:

Orjinalden alıntı: Hasbi 81

Türkiye'de bu kadar genç işsizlikten kahve köşelerinde sürtüp serserilik yaparken "genç ve dinamik nüfus" ihtiyacından bahsedenlere sadece gülüyorum. Daha fazla çocuk yapın, daha fazla işsizimiz olsun!

Tayyip insanların duymak istediklerini söylemiş olmak için "çocuk yapın" diyor (çünkü bizim millet dünden razı 5 çocuk yapmaya), şakşakçılar da kendileri haklı bulmasa bile Tayyip'in dediğini bilimsel bir temele dayandırmaya çalışıyor. Peki bu 'pek bilimsel' veriler değerlendirilirken neden aile başına ortalama çocuk sayısı değil de nüfusun ortalama yaşı üzerinden yorum yapılmıyor? (Ayrıca aile başına ortalama çocuk sayısının 2.1 olması da bana hiç mi hiç inandırıcı gelmedi, orası ayrı konu.) Sanırım bu şekilde bir karşılaştırma yapılırsa bizdeki tablonun Avrupa ve Amerika'dan çok daha farklı olduğunun biraz bariz şekilde ortaya çıkmasından korkuyorlar.

Bir de işlerine gelen yerde (örneğin nüfus planlaması, özgürlükler, vs.) Avrupa'yı örnek alıp işlerine gelmediği yerde yan çiziyorlar ya, asıl bu hallerine çok gülüyorum. Eskiden kızardım, artık kızmaktan yoruldum...Sonuna kadar haklısın.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


989 Mesaj
26 Mayıs 2008; 12:57:01 

Nüfus bile yönetiliyor.Ne biçim bir dünyada yaşıyoruz yav...
Acaba tüm Rezervler bitince ne olacak, merak konusu doğrusu.
_____________________________

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!
Guest
26 Mayıs 2008; 13:12:44 

Asıl üzücü olan cehaletin devletin başına egemen olması. Avrupa nüfusu küçülüyor. 150 yıl sonra bazı ulusların yok olacağı hesaplanıyor. Yok olmamak için teşvik ediyor vatandaşını. Bizim nüfus artış hızımız ise korkunç. 1927 de 13 milyon iken 80 yılda 5 kattan fazla arttık. Çocuklara öğretmen bulamadığımız için baytarları hemşireleri öğretmen yapmak zorunda kaldık 15 yıl önce. Bugünkü eğitim kalitemizin düşüklüğünde oldukça önemli bir yere sahiptir bu durum. Çoğalabildiğiniz kadar çoğalın demek intihardır.

OECD rakamları;
http://stats.oecd.org/w...x.aspx?DatasetCode=RPOP

_____________________________989 Mesaj
26 Mayıs 2008; 13:16:11 

Birde bazıları bazılarına kızmıştı;

''Cahil misiniz ki 3 çocuk yapıyorsunuz'' diye.

Yazık...
_____________________________

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!


1759 Mesaj
26 Mayıs 2008; 15:45:52 

quote:Orjinalden Alıntı :Deep Impact
Elin oğlu; 'Bir kendiniz, bir eşiniz, bir de ülkenizin geleceği için 3 çocuk yapın' diyerek, '3 çocuk sahibi olun, otomobiliniz bedavaya gelsin' diyerek; nüfusunu 'artırmak', daha doğrusu 'gençleştirmek' için adeta yırtınıyor!..


Elin oğlu dediğin ülkelerin nüfusuna,kişi başına düsen gelire eflasyonuna iş olanaklarına,eğitim olanaklarına bak ondan sonra bir kez daha düşün.Biz fakir bir ülkeyiz iş ve iş olanağı yok,eğitim olanakları çok kötü. Toplum 1. sınıf ülkelere gore kültürel ve mondernlik bakımından çok geri. Kalabalalık nufus demek daha fazla aç insan daha fazla hırsızlık yolsuzluk demek bizim için.
_____________________________

Hiçbir şey, korkuya dayanan saygı kadar iğrenç değildir.


3272 Mesaj
26 Mayıs 2008; 15:56:17 

Nedendir bilmem, kitlesel olarak düşündüğümden değil kişisel olarak düşündüğümdendir belki, az çocuk yapmayı ben de doğru buluyorum. Ne kadar az insan olursa o kadar iyi. Bakmak zor olur bir kere. Şahsen hiç düşünmüyorum, ille de gerekirse bir çocuğu evlat edinmek daha iyi, çocuğumuzun kendi kanımızdan olmamasının çok bir sakıncası yok bence. Tek zorluğu, ilik nakli gibi şeyler gerekirse yenisinin bulunmasının zor oluşu. O da büyük olasılıkla önümüzdeki yıllarda kök hücre teknolojisiyle giderilecektir.
_____________________________

Kalbimin yarısı balkanlarda

https://www.youtube.com/watch?v=_kEppLPPKTg


989 Mesaj
26 Mayıs 2008; 16:31:25 


quote:

Orjinalden alıntı: C.C.C.P.

....
Birilerinin yaptığı gaf beni pek ilgilendirmiyor da ''İsrail'in ve Yahudilerin Nüfus Artışı'' beni tedirgin ediyor...Son cümle ilginç yani @C.C.C.P. Abi?
_____________________________

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!


 
24 Mesaj
26 Mayıs 2008; 16:38:18 

Gelişime nazaran kaynaklar yetersiz dünyada zengin ülkeler genelde çocuk yapmıyo ama israilde durum farklı megola idealarından dolayı basıyolar gaza :D
_____________________________

Türk'tür vatanında doğup uzak diyarlarda ölen
Türk'tür öldüğü yeri vatanına katmaya ant içen
Türk'tür bozkırda esen hırçın rüzgar
Türk'tür Ötükenden gelen sonsuzluğa giden

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Mayıs 2008; 17:09:55 


quote:

Orjinalden alıntı: _HURMACI_

Başbakanımız haklı imkanı olan aileler çok çocuk yapmalı. Ama bizim ülkemize bu tam tersi malesef...3819 Mesaj
26 Mayıs 2008; 17:21:04 

Gelişmiş ülkelerin derdi emekli olduğumuzda emekli aylıklarımızı ödemek için kim çalışacak. Dünyada bu kadar açlık içinde yaşayan, işsiz insan varken şimdi buna mı üzüleyim. Burada tek bir sorun bile göremiyorum.
Türkiye başbakanının çıkıp en az üç çocuk yapın demesi ise komik ötesi bir durum. Sanki mevcut 70 milyonu doyurdun, arttı da 100 milyonu hedefliyorsun. Vaktiyle 100 milyonluk büyük Türkiye hedefi ile yola çıkan Demirel'in üç çocuk önerisine, karşı görüş beyan etmesi ise daha da içler acısı bir durum.
_____________________________

[DH] VOLVO ARŞİVİ


2490 Mesaj
26 Mayıs 2008; 19:38:19 

@Kaotika: Sağolasın

@Citizen: ille de gerekirse bir çocuğu evlat edinmek daha iyi, çocuğumuzun kendi kanımızdan olmamasının çok bir sakıncası yok bence
Gerçekten bu şekilde düşünebiliyorsanız sizi tebrik ederim Ben olaylara mantığıyla yaklaşmaya çalışan birisiyimdir ama konu kendi çocuğum olduğu zaman bu kadar mantıklı bir karar alabileceğimi sanmıyorum.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasbi 81 -- 26 Mayıs 2008; 19:43:47 >
_____________________________

War is not nice.

Barbara Bush


1132 Mesaj
26 Mayıs 2008; 19:48:22 


quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

Bir de niçin düştü, düşüş yaşanmasaydı ne olurdu düşünmek gerekiyor.

aile planlamsı denilen yerler yüzünden
_____________________________

ES-ES BİZE BİR ALIN YAZI
SEVDAMIZ SİYAH
-KIRMIZI


5039 Mesaj
26 Mayıs 2008; 20:04:58 

Bizim insanımız hala İsviçre - Norveç yada Danimarka falan sanıyor bu ülkeyi muhtemelen. Kişi başına gelirimiz 30.000$'larda. İşsizlik yok. Herşey yolunda.
Tek derdimiz nufus..!! 3 çocuk yapalımda, o da hallolsun!
_____________________________
3819 Mesaj
27 Mayıs 2008; 9:52:19 

Bugünkü Radikal'den:

Türk-İş Araştırma Merkezi’nin her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı" çalışmasının Mayıs ayı sonuçları, dört kişilik bir aile için hesaplanan açlık sınırının 720 YTL 32 YKr, yoksulluk sınırının da 2 bin 346 YTL 31 YKr olduğunu gösterdi. Mutfak enflasyonu geçen aya göre yüzde 0.45 oranında artarken, son on iki aylık artış yüzde 15 ve ortalama yıllık artış ise yüzde 11.91 oranında gerçekleşti.

Biri bana Türkiye'de kimsenin bu sınırlar altında yaşamadığını, nüfus artarsa da yaşamayacağını ispat etsin ben de nüfus artışını destekleyeyim. Aksi halde nüfus artışı isteyenler aç veya yoksul insanların varlığından haz alıyorlar demektir.
_____________________________

[DH] VOLVO ARŞİVİ


111 Mesaj
28 Mayıs 2008; 13:50:38 

İsrailliler her alanda aşmışlar...Çölde meyve yetiştiriyor adamlar!
_____________________________


F22 RAPTOR
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Dünyada çocuk sayısı giderek düşüyor, İsrail'de ise artıyor!
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR2
0.344