Şimdi Ara

Lcd ve Plazmalar için Ekran Hesaplamaları + En uygun İzleme Mesafesi (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
8
Favori
263.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sağolun konu işime yaradı
  • Öncelikle konuyu hortlatmışsın gibi saçma sapan laflarla kimse bana sataşmasın, en nefret ettiğim olaydır bu. Burasının bir forum sitesi olduğunu unutmayalım. Buraya yazdığımız tüm mesajlar bu site ayakta kaldığı sürece bir çok insana yardımcı olacaktır. sağolsunlar bundan 4-5 sene önce akıl edip böyle bir konu açmışlar. bende yeni yeni lcd ye geçmeye çalışan ve aradaki inç farkının ne olduğunu nasıl hesaplandığını öğrenmek isteyen birisi olarak gezinirken bu mesaja rastladım ve tüm aklımdaki soruların cevaplarını buldum.

daha dün ilköğretim 4. sınıfa giden oğlum kesirlerle ilgili bir ödev yapıyordu. Bende ona yardımcı oldum fakat sonrada dedim ki "tam 20 sene olmuş ben liseden meszun olalı, 20 yıldır iş hayatındayım daha 1 kere bile kesirle, hipotenüsle veya havuzu dolduran iki muslukla ilgili bir sorun çıkmadı karşıma". Bugün ilk mesajda inç hesaplamanın hipotenüs ile yapıldığını görünce lise yıllarıma döndüm sayenizde. Bir kez daha teşekkür ederim faydalı bilgileriniz için.

• quote:

Orijinalden alıntı: orion1907

Öncelikle konuyu hortlatmışsın gibi saçma sapan laflarla kimse bana sataşmasın, en nefret ettiğim olaydır bu. Burasının bir forum sitesi olduğunu unutmayalım. Buraya yazdığımız tüm mesajlar bu site ayakta kaldığı sürece bir çok insana yardımcı olacaktır. sağolsunlar bundan 4-5 sene önce akıl edip böyle bir konu açmışlar. bende yeni yeni lcd ye geçmeye çalışan ve aradaki inç farkının ne olduğunu nasıl hesaplandığını öğrenmek isteyen birisi olarak gezinirken bu mesaja rastladım ve tüm aklımdaki soruların cevaplarını buldum.

daha dün ilköğretim 4. sınıfa giden oğlum kesirlerle ilgili bir ödev yapıyordu. Bende ona yardımcı oldum fakat sonrada dedim ki "tam 20 sene olmuş ben liseden meszun olalı, 20 yıldır iş hayatındayım daha 1 kere bile kesirle, hipotenüsle veya havuzu dolduran iki muslukla ilgili bir sorun çıkmadı karşıma". Bugün ilk mesajda inç hesaplamanın hipotenüs ile yapıldığını görünce lise yıllarıma döndüm sayenizde. Bir kez daha teşekkür ederim faydalı bilgileriniz için.

arkadaşım hayattaki en basit şeylerden biridir matematik. yıllar yüzyıllar geçsede değişmez 2x2=4 yada pi sayısı 3.14.....dır. Bu yıllar değil yüzyıllar önce binyıllar önce de böyleydi.

Aslında böyle konuları arada bir hortlatıp üst sayfalara taşımak yeni arkadaşlara faydası oluyor

• üstad çok yararlı olmuş ellerin dert görmesin

ben 40" led tv yi pc monitörü olarak kullanmayı düşünüyorum acaba led ler içinde geçerlimidir aynı kurallar

veya bu büyüklükteki bi ekranı aşşağı yukarı 1 - 1.5 metre mesafeden kullanan varmıdır varsa söyleyecekleri nelerdir görüntü kalitesi olarak bilgilendirirseniz çok sevinirim
  • Arkadaşlar bür türlü karar veremedim bana yardımcı olurmusunuz?
    izleme mesafem koltuk ve tv unıtesını ortasından hesaplarsam yanı net izleme mesafem 250 olacak. Sizce 47'' tv büyük mü gelir salonum ince ve uzun sekılde tv unıtesınıde baska yere koyamıyorum cevaplarınızı bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 8888t -- 5 Ocak 2014; 12:54:03 >
  • 2-3 metre için 46-47-50-55 alınır ne kadar büyük alırsan iyidir . almışken 55 al .

hd ne kadar yakınsa o kadar iyi olur sd için mesafe lazım biraz ama önemli olan bütçe .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 666azazel -- 6 Ocak 2014; 4:11:25 >
  • 666azazel kullanıcısına yanıt
    Yani sd yayin icin uygun o zamn 47'' bu mesafede

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • genelde mesafe için buna bakılıyor ama almışken 55 almak gerekir . göz alışıyor zamanla ufak geliyor 60-65 almak istiyor herkes benim gibi koltuk mesafelerim 2.5 -3.5 - 4.0 metre

hdler çok iyi - sd yayın ise 16:9 idare eder , 4:3 rezildir .

Lcd ve Plazmalar için Ekran Hesaplamaları + En uygun İzleme Mesafesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 666azazel -- 7 Ocak 2014; 4:13:29 >
  • 666azazel kullanıcısına yanıt
    Faydalı bir grafik olmuş, paylaşım için sağol
  • 55" bir plazma tv yi en az kac metreden seyretmek gerekir. 7 yaşında oğlum var gözleri bozulsun istemem. Mesela 3.5 metreden trtcocuk seyredecek gözlerinde yorgunluk bozulma olurmu? Az önce teknosadaki satıcı en az 5 metre ve uzeri olması gerekir dedi. Doğrumudur bu dediği?

• istanbulturkusu İ kullanıcısına yanıt
    satıcılar genelde sallıyor bende 55 inç led tv var 3-4 metre arası izliyorum artık tv küçük geliyor ....hd yakından daha iyi sd için biraz mesafe lazım ...
  • İlk mesajdaki resimler ölmüş
  • izleme mesafem 2.5 metre 1080p filmler iyi oluyor sd konusunda problemler var, 4k fotoğraf gibi :)
  • hocam full hd cozunurluk olunca 33 incde mesafe neden kisaliyor

• drogba_asus D kullanıcısına yanıt
    Günümüzde her ne kadar hd standart olmuşsa da sd yi düşünmek lazım ama gerek filmler gerek oyunlar gerek internet grafikleri ve içerikler ve hd tv kanalları bunların toplamı şu an da en az %85-90 nı bulmuş durumda geri kalan bu %10-15 kısımda sd içerikler olmuş oluyor...

Benim kendimce olan formulüm de şu tv nin cm değerinden diyogonel ölçüsünü 2,55 ile çarpıyorum çıkan sonuç en uzak mesafeyi söylemiş oluyor örn;

50" bir tv 127cm denk gelir 127*2,55:323,85cm yani yuvarlak hesap 3 buçuk metre den izlenebilir anlamına geliyor... yani bu kadar mesafe var ise tv ile aranda bu tv alınır anlamına geliyor ben buna göre aldım tv yi yaklaşık 11-12m2 odamda rahatça 50" izleyebiliyorum daha önce 47" vardı belli bir süre sonra küçük gelmeye başlamıştı 50" e geçtim tam oldu... Genelde 3 ile çarpıyorlar ancak bana göre yanlış mesafe uzun çıkıyor o kadar mesafede olmayınca daha küçük tv alınıyor bence bu formüle göre tam geliyor ama zevk meselesi belkide yanlış bile olabilir ama ben memnunum açıkcası

sanırım siz 32" demek istediniz bana kalırsa o da dediğim şekilde sd-hd farketmez 2 metre 10cm falan yapıyor bu mesafe varsa 32" ideal yok biraz daha fazla ise misal 2,60 falan 40" bile rahat olur diye düşünüyorum hem en uzak ideal mesafe diyoruz ama bir evde herkes yan yana oturmuyor ki bir tv ye en uzak koltuk veya kanepe oluyor sonraki oturma yerleri tv ye daha yakın oluyor hatta bir misafir gelince ta dibine kadar giriyorsun tv nin sinema da da öyle değilmi bir kısım en uzaktan izlerken bir kısım en yakından izliyor kimse eşit mesafede olmuyor haliyle... kısaca tv alırken alınabilecek en ideal ekran boyutunu almak da fayda var diye düşünüyorum insan gözü hemen alışıyor büyük ekran dediğimiz tv ler belli bir süre sonra normal gelmeye başlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: joven

güzel bir konu olmuş tebrikler

Sony KDL55W905A almayı düşünüyorum izlme mesafem 1080p için çok uygun 720p için 70 cm kısa Sd yayın zaten izlemiyorum izleyip karar vereceğiz
    55 inch 2.5m izleyenler deneyimlerini paylaşırsa bizlerde bilgilenmiş oluruz

tam olarak 2.5 metreden 55" tv izliyorum sd de çok başarılı bir deceiver kullanman gerek,pc monitörü olarak cok büyük gelecek çünkü yakından kullansan heryer ekran uzaktan baksan yazıları okumak zorlaşıyor hatta 1920x1080 yaptığında cok cok zor keşke max 46" alsaymışım diyorum tv yi
  • 4-4.5 metre mesafe için 60 inc mi tercih etmeliyim ? 65 inc çok mu gelir ? 4K almayı düşüyonuyorum.
  • firadiko kullanıcısına yanıt
    Hocam 55 yeter de artar bile bence...

• quote:

Orijinalden alıntı: Weycell 61

Hocam 55 yeter de artar bile bence...

35 m2 bir salon için 4-4.5 metrelik karşıdan izleme mesafesi için ufak kalmaz mı 55 ?
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.