Şimdi Ara

Lcd ve Plazmalar için Ekran Hesaplamaları + En uygun İzleme Mesafesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
8
Favori
262.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çoğumuz bilir...Bir tv'nin ekran büyüklüğü olarak belirtilen değer,
    sol alt köşeden sağ üst köşeye uzunluğunun ölçülmesi ile elde edilir.

Bu uzunluk cm olarak verilebileceği gibi, lcd ve plazmaların yaygınlaşması
    ile birlikte inç olarak belirtilmesi de yaygınlaşmıştır.

1"(inç)= 2,54cm. olduğunu hatırlatarak ana konumuza giriş yapalım.

Genelde pek çoğumuzda oluşan yanlış bir kanı var. Örneğin:
    32" bir tv ile 40" bir tv arasında ne kadar bir büyüklük farkı olabilir ki?

Yanlış teori: 40-32=8" oranlarsak 8\32 =0,25 yani %25 fark olur.

Halbuki görülebilir alandaki fark çok daha fazla oluyor.

Hipotenüs teorisini bilen herkesin kolayca hesaplayabileceği bir rakam bu.

Şöyle ki:

Çok küçük ebatlılar haricinde tüm lcd ve plazmaların panellerinin en/boy
    oranı 16/9 dur. Bir dik açısı yani iç açılarından biri 90 derece olan bir üçgenin
    dik açının oluşturduğu kenarların karelerinin toplamı dik açının karşısındaki
    büyük kenarın(hipotenüs) karesine eşittir.

Elimizde bu tv'lerin hipotenüsünün değeri var. O halde kolaylıkla şu denklemi oluşturabiliriz.
    en=A, yükseklik=B, ekranölçüsü=hipotenüs=C der isek...

C kare=A kare+B kare

32"=(82cm) bir tv için denklemimiz şu şekilde olur.

82 nin karesi= (16y)kare+(9y)kare

Bu denklemden y=4,466 bulunur. Y'yi denklemdeki yerine koyduğumuzda

en=71,45 cm. yükseklik=40,19 cm bulunur.

Tv'nin görülebilir alanı=en*yükseklik olduğuna göre

32" bir Tv'nin görülebilir alanı=2823 cm2 olarak bulunur.

Yukardaki formülü 40"'e uygularsak

görülebilir alan=4411 cm2

46" bir tv'ye uygularsak görülebilir alan=5833 cm2 olur....

Görülebilir alandaki artış oranının tv ebat ölçüsü artışından çok daha fazla olduğu açıkça görülmekte...

Burada anlatmaya çalıştığım durumu Sayın Akseaus çok daha kolay anlaşılır bir tablo haline getirmiş. Buraya alıntılıyorum:

Tablonun nasıl okunacağı ile ilgili not: Sarı renk kolon ve satır piyasada mevcut ekran ebatları. Örneğin 50 inch ekranın 32 inch ekrandan alan itibariyle ne kadar daha büyük olduğunu bulmak istiyorsunuz. Yapılacak şey 50 kolonuyla 32 kolonunun kesiştiği hücreye bakmak.50 inch ekran 32 inch ekrandan %144 daha büyük.

Bir de karşılaştırılan iki ekran da geniş ekran yani 16:9. Bu da dikkate alınmalı.

Bu da aynı tablonun görsel hali:

Ayrıca TV alırken, ebat seçiminde bizi kararsızlığa düşüren izleme mesafesi ve ebat ( tabi kaynak görüntü kalitesine bağlı olarak ) seçiminde yardımcı olacak tablo da aşağıda:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 14 Nisan 2009; 12:39:25 >

• Yeniden merhaba.

Merak ettiğim birşey var.
    Küçük salonlar için Öneri isteyeceğim.

dediğim gibi 46-47 inc tv alıncak.

http://www.tekzen.com.tr/newsite/prd-808360001-plazma-lcd_tv_sehpasi_106_ekran.aspx
    Şumu uygundur yoksa.

Yoksa
    http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=82985&ad=TEC-AXiS-XL-S-LCD-PLZMA-TV-HAREKETLi-50KG-Aski-Aparati---Sehpa
    Bumu önerilir?

Yerden Yüksekliği ne olmalı bu büyüklükteki Tv lerin.Yardımcı olursanız sevinirim.
  • Beyler ben 1 senedir 70 ekran tüplü tvde oynuyorum artık bıktım lcd hd tv almak istiyorum bayrama özel kampanyalar varmış..Bi tane tv buldum fiyatı 319 TL 42 EKRAN HD altta linki var sizce nasıl odam zaten küçük küçük odaya bu tvyi alsam sizce iyi mi ? Bide 42 ekran kaç inç oluyor çok küçük kalmaz dimi ?

http://www.markalarkampanyalar.com/beyazesya/vestel/vestel_42_ekran_lcd_tv_kampanya_fiyati_319_tl.asp
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kumarbazz!

Beyler ben 1 senedir 70 ekran tüplü tvde oynuyorum artık bıktım lcd hd tv almak istiyorum bayrama özel kampanyalar varmış..Bi tane tv buldum fiyatı 319 TL 42 EKRAN HD altta linki var sizce nasıl odam zaten küçük küçük odaya bu tvyi alsam sizce iyi mi ? Bide 42 ekran kaç inç oluyor çok küçük kalmaz dimi ?

http://www.markalarkampanyalar.com/beyazesya/vestel/vestel_42_ekran_lcd_tv_kampanya_fiyati_319_tl.asp

Ekran çok küçük.18 inç.bu ekranda oyun oynanmaz.oynasanızda zevk alamazsınız.bu boyuttaki tvler genelde mutfakda kullanılır.oyun oynamak için en az bi 32 inç(82 ekran) almalısınız.ayrıca hd ready;çözünürlük düşük.ve de marka ofsayt.
    yani bu tvyi almamak için bir çok sebep var.mutfakda kullanmayacaksanız bu tv işinizi görmez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *malcolmx*

quote:

Orijinalden alıntı: Kumarbazz!

Beyler ben 1 senedir 70 ekran tüplü tvde oynuyorum artık bıktım lcd hd tv almak istiyorum bayrama özel kampanyalar varmış..Bi tane tv buldum fiyatı 319 TL 42 EKRAN HD altta linki var sizce nasıl odam zaten küçük küçük odaya bu tvyi alsam sizce iyi mi ? Bide 42 ekran kaç inç oluyor çok küçük kalmaz dimi ?

Ekran çok küçük.18 inç.bu ekranda oyun oynanmaz.oynasanızda zevk alamazsınız.bu boyuttaki tvler genelde mutfakda kullanılır.oyun oynamak için en az bi 32 inç(82 ekran) almalısınız.ayrıca hd ready;çözünürlük düşük.ve de marka ofsayt.
    yani bu tvyi almamak için bir çok sebep var.mutfakda kullanmayacaksanız bu tv işinizi görmez

Hımm anladım dostum teşekkürler almıycaz bunu o zaman..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.