Şimdi Ara

Teknoloji; Faydalı mıdır, Zararlı mı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
5.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bizden 800km ötedeki insanın sesini sadece 'yeşil tuş'a basarak duyabiliyoruz, 'telefonlarımızla'.
    Sesini duymak yetmiyorsa şayet, 1saat kafi geliyor yanına varmamıza, 'uçakla'.
    Sol kolumuz mu kırıldı, hiç üzülmeyelim.'Röntgen' ile nerede ne kadar çatlak ve kırık var tesbit ederiz.

Aslına bakarsanız bunların kulağa hoş gelen şeyler olduğunu bilirsiniz.
    500 Sene önce Leningrad'daki akrabama İstanbul'dan 'Selam' göndermem belki 5 ayı bulurdu ama o akrabama '1,5 saat sonra yanındayım' diyebilecek bir cihazın olması ve benim 1,5 saat sonra orada olmamı o akrabama söylemem, onun bana 'hadi ordan be!' demesine sebep olurdu.Katırla 4-5 ay, Demir Kanatlarla sadece 1,5 saat!Fazla değil sadece 60 yıl önce yaşamış bir adama gidip:

Arkadaş, kendi sesini ve görüntünü bir gün sudaki yansımanı ve ses yankısını duyar ve görür gibi izleyeceksin deseydim, 'Tanrı aşkına ne saçmalıyorsun sen?' derdi.

Fakat şu an bunun gerçek olduğunu gerek tv gerekse video kameralarımızdan da görebiliyoruz.

Meseleye geri dönecek olursam, bizi 1000km uzaktaki arkadaşımızla tek tuşla buluşturan teknoloji harikaları telefonların yaydığı radyasyonun, Röntgen çeken bir adamın belli bir süre sonra parmağının işlevini yitirip kopmasının ve çok uzaktaki akrabamıza kısa sürede varmamızı sağlayan uçakların, otomobillerin ve daha nicelerinin yaydığı pis dumanlara ve çevre kirliliğine ne demeli?

Şimdi durup yargılıyorum, teknoloji beni arkadaşımla buluşturduğu için mi yoksa bunu yaparken bana zarar verdiği için mi faydalıdır?
    Bu ancak, herkese en doğru davranma biçimini anlatan fakat kendi tam tersini yapan bir adama benzetilebilir.

O adam anlatmış olduğu güzelliklerle çevresine yarar mı sağlıyor yoksa sergilediği yanlışlıklarla çevresine kötü örnek olup zarar mı veriyor?

Bunu düşünmek lazım...

• Ameller niyetlere göredir, niyetler de amellere göredir.
    Araç mı amaç mı? Bu, teknolojiyi kullanan kişiye göre değişiklik arz eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 10 Mayıs 2008; 16:57:53 >
  • Bence sorun teknolojide değil, aşırı para kazanma hırsıdır.
    Eğer fabrikaların hepsi bacalarını filitrelese, bütün otomobiller egzoz emisyon değerlerini gerekli normlara düşürse, köylüler eğitilse ve bilinçsiz ekim ya da tarım alanı açmak için orman katliamlarının önüne geçilse, cep telefonları sadece iletişim görevi görse(süs ya da karizma aracı değil)...
    Bunlar bir anda aklıma gelenler.

Kısaca teknoloji tüketim çılgınlığına değil de fonksiyonelliğe ve ya gerekliliğe hizmet etse kesinlikle yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
  • Bence kesinlikle zararlıdır. Yararlı yanlarıda var, ancak zararları ağır basıyor. Bilgisayar, televizyon gibi şeyler tamamen insanları uyutmaya yarıyorlar. Ne amaçla kullanırsan kullan, ikiside olmasa hayat çok daha güzel olurdu. Ben kendimde şahsen bilgisayarın başından kalkamıyorum ve buna lanet ediyorum. Televizyon ve bilgisayar olmasa çok daha iyi olurdu. Ayrıca birde cep telefonu illeti var, ben kullanmıyorum cep telefonu bana göre tamamen saçmalıktan ibaret bir icat. Aynı şekilde cep telefonuda insanların sokağa para saçmasını sağlayan en güzel şey. Teknolojinin yararlarıda var ancak dediğim gibi zararları daha ağır basıyor. Keşke teknolojinin ürünü olan çoğu şey hiç olmasaydı. Yanlızca bilgisayar ve televizyondan değil şikayetim, en bariz olanlar onlar oldukları için yazdım.
  • Gittikçe daha durağan bir yaşama ve kilolu bir toplum olmaya etkisi olduğu gerçek.
  • teknoloji bireylerın cıkarlarını dusunerek dunyayı kırletmesı gıbı bu kırlılıgın onlenmesı ıcınde kullanılabılır.bu kadar kırlılık yapan her seyın mutlaka dogaya zararını azaltıcak yontemlerde var.zaten gerı kalan az kısmıda doga kendı kendıne yok edebılır.tabi her ulke kendı menfaitini dusundugu ıcın kımsenın bu durumun zararlarını dusunmeye nıyetı yok.ben insan hayatının sonunun dunyanın yasanmaz oldugu zaman gelcegını dusunuyorm.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

Ameller niyetlere göredir, niyetler de amellere göredir.
    Araç mı amaç mı? Bu, teknolojiyi kullanan kişiye göre değişiklik arz eder.

@Ömer bey benim niyetim telefonla konuşmak, radyasyona mağruz kalmak değil.

Bu bir ''bıçak'' örneği ise dediğiniz doğru fakat ben gündelik hayatta kullandıklarımızdan bahsediyorum.Mikrodalga fırın gibi...
  • Elbette zararlı yönleri var.Ama birazda kişisel tercih meselesi.

Sağlık bir şekilde 6 ay gibi bir sürede katırla gitmek mi? Yoksa radyosyana mağruz kalarak 1,5 ayda gitmek mi?

Bu tercihi yapanlara göre ya zararlıdır ya da faydalıdır.
  • Bir araba bile üretilirken kaza anında sürücü ya da yolcu için riski en aza indirgemeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki tamamen yok edemeyecekler. Onun için kaza anında %90'lara bile varmayan zararsız bir araç üretmeye çalışıyorlar. Bu durumda şöyle bir soru sorulabilir: Madem tamamen yok edemiyorsun neden 240 km/h giden bir araç yapıyorsun? Teknolojileri para için kullandıkları açık. Çünkü tamamen yok edilemeyen bir riske ulaşıncaya kadar, riski olabilecek en aza indirip satalım zamanla o teknolojiyede ulaşırız mantığı var gibi
  • Herşeyin bir bedeli var şu hayatta malesef...

Ama bilgisayara bağımlı bir adam oldum bende. Bilgisayar benim elim kolum gibi oldu.

Kız arkadaşımla msn de konuşmaktan bıkmıştım zamanındada, telefonların radyasoyondan ziyade insan ilişkilerine etkileri var...

Teknoloji psikolojimizide bozuyor bence... Ama artık çok daha ileri bir boyuta geçiliyor. Ve geleceğin hastalığının gen bozukluğu ve kanser olacağını düşünüyorum şu sıralar... Sonumuz hayrolsun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kulak Misafiri

Bir araba bile üretilirken kaza anında sürücü ya da yolcu için riski en aza indirgemeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki tamamen yok edemeyecekler. Onun için kaza anında %90'lara bile varmayan zararsız bir araç üretmeye çalışıyorlar. Bu durumda şöyle bir soru sorulabilir: Madem tamamen yok edemiyorsun neden 240 km/h giden bir araç yapıyorsun? Teknolojileri para için kullandıkları açık. Çünkü tamamen yok edilemeyen bir riske ulaşıncaya kadar, riski olabilecek en aza indirip satalım zamanla o teknolojiyede ulaşırız mantığı var gibi

Çok güzel bir örnek vermişsiniz.
    Tebrik ederim..
    Bir yere çabuk ulaşmak istiyorlar bu amaçları ve yapabilecekleri bir araçları var.
  • CCCP;

böyle bir konu açabileceğinizi tahmin edemezdim ...
  • Bir şeyi belirtmek istedim,cep telefonunuz şu an bakmakta olduğunuz bir uhf/vhf alıcı ve vericiden,fm vericilerden hatta şu an bakmakta olduğunuz monitörden daha az radyasyon yayarlar.Baz istasyonları hakkındaki sizin gerçek sandıklarınız bazılarının coca-cola hakkında sandıkları gibidir.Hani şu bir sürü zincir e-mail saçmalıklarından.Sorunuza gelince evet herşeyin bir bedeli var,teknolojinin bedelide hasta toplumlar.
  • Bakıyorumda herkes bilgisayarının başında,internette,teknolojiden şikayetci.Garip milletiz vesselam.
  • Tıpkı silah gibidir teknoloji. Kullanmasını bilirsen kendini korursun, kullanmasını bilmezsen kendini vurursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 10 Mayıs 2008; 21:49:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: El-Cezeri

Tıpkı silah gibidir teknoloji. Kullanmasını bilirsen kendini korursun, kullanmasını bilmezsen kendini vurursun.

• Faydasıda zararıda var tabii, Dünya internet sayesinde, Teknoloji sayesinde küçük bir köy gibi oldu. Oturduğumuz yerden Dünyanın bir ucuna gidip görebiliyoruz (En azından resimlerini) İstediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Tabii bu bizi yeni bilgilere karşı biraz duyarsız yapabiliyor. Zararı ise aşırı internet bağımlılığı diye düşünüyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: El-Cezeri

Tıpkı silah gibidir teknoloji. Kullanmasını bilirsen kendini korursun, kullanmasını bilmezsen kendini vurursun.

Doğru söyleyene ne denir? Çok güzel açıklamış arkadaş.
  • teknolojiyi yerinde kullanırsan ne ala hiçbir zararı yoktur. fakat kötülük için hırs için para için kullanırsan en kötü silahtır..ve bizim milletimiz silah olarak kullanıyor teknolojiyi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

CCCP;

böyle bir konu açabileceğinizi tahmin edemezdim ...

Teşekkür ederim de neden benden beklemiyordunuz anlayamadım?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.