Şimdi Ara

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.816
Cevap
47
Favori
343.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yurtdışı seyahatim sebebiyle mesajına cevap verme imkanı bulamadım. Şimdi sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

1) Tuz kullanımı makinenin kendi çalışma prensibi nedeniyle önemlidir. Su yumuşak olduğunda makinenizin tuz ayar düğmesini kısabilirsiniz. Tuz doğru ayarda kullanıldığında bardaklarınızı çizmeyecektir. Aşağıya Türkiye coğrafyasının su sertlik haritasını ekliyorum. Buna göre yaşadığınız coğrafyaya uygun hareket etmenizde fayda var.

2) Tuz soğuk suda dahi eriyebilen bir maddedir. Bu sebeple ince veya kalın tuz ayrımı yapmak yerine makine tuzu olarak satılan tuzları kullanmanızı öneririm.. Tuzun formülünü firmalar değil doğa belirler. Bu sebeple markalı ya da private label tuzları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3) Parlatıcı bir kimyasaldır ve markasından öte formülü önemlidir. Ancak Eurotab'ın parlatıcı üretimi olmadığı için bu konuda detay bilgi vermem yanıltıcı olabilir.

4) Parlatıcı bulaşıklarda kalıntı bırakır. Zaten su lekesinin oluşmamasının sebebi bulaşığın üzerini bir tabakayla kaplayarak suyun yapışmadan kaymasını sağlamaktır. Ben şahsen parlatıcı kullanımına çok da sıcak değilim. Bunun yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz.

5) Ben en güzel sonucu 65 derece sıcaklıkta ve 2 saatlik yıkama programından alıyorum. Ancak tabletler daha kısa programlarda da rahatlıkla çözünüp yıkamayı gerçekleştirecektir.

6) Amacım hiçbir zaman kapsül deterjanı kötülemek olmayacaktır. Ancak size kapsül deterjanlardaki ve eriyen poşetlerdeki bazı riskleri anlatmak isterim.

Eriyen poşet bir kimyasaldır. Su ile temas ettiğinde çözünmeye ve suya karışmaya başlar. Türkiye'de bulaşıkları sudan geçirme alışkanlığı olduğunu düşünürsek kapsül deterjana ıslak elle temas etme oranımız son derece fazladır. Yani ıslak elle eriyen poşeti tuttuğunuz zaman kimyasal elinize bulaşmaktadır. Daha uzun süre elinizdeki suya maruz bırakırsanız içerisindeki jel de elinize bulaşacaktır. Ve ellerinizi gözünüze sürdüğünüzde reaksiyon göstermesi ve sağlığınızı bozması yüksek ihtimaldir. Ayrıca küçük yaştaki çocuklarımız kapsül deterjanlar gibi renkli objeleri ağızlarına götürmeye motivedirler. Bu durumun doğuracağı sonuçlar eriyen poşet ile birlikte korkunç sonuçlara ulaşabilir. Bu konuda Amerika Birleşik devletlerinde açılmış birçok dava vardır. Yüksek tazminatlarla sonuçlanmıştır. Eurotab olarak henüz bu riskleri almak istemiyoruz. Daha basit üretim yapıyoruz. Ancak eriyen poşetin daha güvenli bir yolunu bulursak uygulayacağımızdan şüpheniz olmasın.

7) Eurotab tarafından üretilmiş olan tabletler fiyat/performans açısından çok verimlidir. Sizin de dediğiniz gibi marketlerde adeti 1 TL'nin üzerinde deterjanlar var. Ben bu sorunuza açıklamamı onların neden pahalı olduğunu değil de Eurotab ürünlerinin neden uygun fiyatlı olduğunu açıklayarak yapayım.

Eurotab, Türkiye fabrikasında olabildiğince Türkiye'den temin ettiği hammaddelerle ve Türk iş gücüyle üretim yapmaktadır. Bitmiş ürünü ithal etmediği için herhangi bir gümrük tarifesinden etkilenmez veya döviz değişimlerinden yüzde yüz oranında etkilenmez. Dövizin çok arttığı dönemlerde yerli üretim her zaman daha uygun fiyatlı olacaktır.

Eurotab fabrikasında üretilen ürünler doğrudan perakendecinin rafına gider ve tüketiciye ulaşır. Farklı farklı şirketler tarafından kar oranına tabi tutulmaz.

Eurotab'ın çok fazla beyaz yaka çalışanı, yüksek maaş alan CEO, CFO, CMO gibi üst düzey yöneticileri yoktur. dolayısıyla ürün fiyatlarında maaş oranı daha düşüktür.

Eurotab görsel ve işitsel medyada, gazetelerde yüksek bütçeli reklamlar yapmaz. Ürünlerinin fiyatı safi ürün maliyetidir. Bir şirket reklam yaptığında normal olarak bu maliyetlerini ürün fiyatına yansıtmak zorundadır.

Saygılarımla,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PratikAdam -- 7 Şubat 2020; 16:1:58 >
  • Değerli Meeb,

Yurtdışı seyahatim sebebiyle mesajına cevap verme imkanı bulamadım. Şimdi sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

1) Tuz kullanımı makinenin kendi çalışma prensibi nedeniyle önemlidir. Su yumuşak olduğunda makinenizin tuz ayar düğmesini kısabilirsiniz. Tuz doğru ayarda kullanıldığında bardaklarınızı çizmeyecektir. Aşağıya Türkiye coğrafyasının su sertlik haritasını ekliyorum. Buna göre yaşadığınız coğrafyaya uygun hareket etmenizde fayda var.

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz

2) Tuz soğuk suda dahi eriyebilen bir maddedir. Bu sebeple ince veya kalın tuz ayrımı yapmak yerine makine tuzu olarak satılan tuzları kullanmanızı öneririm.. Tuzun formülünü firmalar değil doğa belirler. Bu sebeple markalı ya da private label tuzları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3) Parlatıcı bir kimyasaldır ve markasından öte formülü önemlidir. Ancak Eurotab'ın parlatıcı üretimi olmadığı için bu konuda detay bilgi vermem yanıltıcı olabilir.

4) Parlatıcı bulaşıklarda kalıntı bırakır. Zaten su lekesinin oluşmamasının sebebi bulaşığın üzerini bir tabakayla kaplayarak suyun yapışmadan kaymasını sağlamaktır. Ben şahsen parlatıcı kullanımına çok da sıcak değilim. Bunun yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz.

5) Ben en güzel sonucu 65 derece sıcaklıkta ve 2 saatlik yıkama programından alıyorum. Ancak tabletler daha kısa programlarda da rahatlıkla çözünüp yıkamayı gerçekleştirecektir.

6) Amacım hiçbir zaman kapsül deterjanı kötülemek olmayacaktır. Ancak size kapsül deterjanlardaki ve eriyen poşetlerdeki bazı riskleri anlatmak isterim.

Eriyen poşet bir kimyasaldır. Su ile temas ettiğinde çözünmeye ve suya karışmaya başlar. Türkiye'de bulaşıkları sudan geçirme alışkanlığı olduğunu düşünürsek kapsül deterjana ıslak elle temas etme oranımız son derece fazladır. Yani ıslak elle eriyen poşeti tuttuğunuz zaman kimyasal elinize bulaşmaktadır. Daha uzun süre elinizdeki suya maruz bırakırsanız içerisindeki jel de elinize bulaşacaktır. Ve ellerinizi gözünüze sürdüğünüzde reaksiyon göstermesi ve sağlığınızı bozması yüksek ihtimaldir. Ayrıca küçük yaştaki çocuklarımız kapsül deterjanlar gibi renkli objeleri ağızlarına götürmeye motivedirler. Bu durumun doğuracağı sonuçlar eriyen poşet ile birlikte korkunç sonuçlara ulaşabilir. Bu konuda Amerika Birleşik devletlerinde açılmış birçok dava vardır. Yüksek tazminatlarla sonuçlanmıştır. Eurotab olarak henüz bu riskleri almak istemiyoruz. Daha basit üretim yapıyoruz. Ancak eriyen poşetin daha güvenli bir yolunu bulursak uygulayacağımızdan şüpheniz olmasın.

7) Eurotab tarafından üretilmiş olan tabletler fiyat/performans açısından çok verimlidir. Sizin de dediğiniz gibi marketlerde adeti 1 TL'nin üzerinde deterjanlar var. Ben bu sorunuza açıklamamı onların neden pahalı olduğunu değil de Eurotab ürünlerinin neden uygun fiyatlı olduğunu açıklayarak yapayım.

Eurotab, Türkiye fabrikasında olabildiğince Türkiye'den temin ettiği hammaddelerle ve Türk iş gücüyle üretim yapmaktadır. Bitmiş ürünü ithal etmediği için herhangi bir gümrük tarifesinden etkilenmez veya döviz değişimlerinden yüzde yüz oranında etkilenmez. Dövizin çok arttığı dönemlerde yerli üretim her zaman daha uygun fiyatlı olacaktır.

Eurotab fabrikasında üretilen ürünler doğrudan perakendecinin rafına gider ve tüketiciye ulaşır. Farklı farklı şirketler tarafından kar oranına tabi tutulmaz.

Eurotab'ın çok fazla beyaz yaka çalışanı, yüksek maaş alan CEO, CFO, CMO gibi üst düzey yöneticileri yoktur. dolayısıyla ürün fiyatlarında maaş oranı daha düşüktür.

Eurotab görsel ve işitsel medyada, gazetelerde yüksek bütçeli reklamlar yapmaz. Ürünlerinin fiyatı safi ürün maliyetidir. Bir şirket reklam yaptığında normal olarak bu maliyetlerini ürün fiyatına yansıtmak zorundadır.

Saygılarımla,
  • Bulaşık makinesi deterjanlarını özetlersek:

-Firmalara genel baktığımızda Calgonit ve Pril'den şaşılmamalı.İkisi de Alman firma(Benckiser-Henkel)Pril'i ucuza almak isterseniz Bim'de satılan Bind Activit parlatıcı da Henkel'in ürünü.

-Tuz bulaşık makinesi için önemli.Çünkü kireç barındırmaması ve reçinenin sağlam kalması lazım.Ondan en güzel tuz Calgonit.

-Parlatıcı başa bela bir ürün.Eğer bulaşıkların kuruluğundan memnunsanız ve bardaklarda kurumuş su damlaları kalmıyorsa parlatıcı kullanmayın.Yani parlatıcının asıl amacı suyun bulaşıklardan akıp gitmesini sağlamak.Bu işlem de son durulama suyunda yapıldığından parlatıcı bulaşıklardan sadece uçarak gidiyor.Ondan sağlığa da zararlı.Makinenin kurutma performansında birebir etkilidir.Bana sorarsanız bulaşık makinenizi biter bitmez kapağını açacak şekilde çalıştırın ve parlatıcı kullanmayın.Program biter bitmez makinenin kapısını açmak kurutmada büyük başarı sağlıyor.Benim makinenin hızlı programında kurutma yok,ama kapıyı açınca hemen kuruyor bulaşıklar.Kısacası kurumama ve su damlası şikayeti olmadığı sürece parlatıcı kullanmayın veya ayarını kısın.

-Deterjanda da 3 çeşit var.Toz-sıvı ve tablet.

Sıvı deterjan çay artıklarını temizlemede inanılmaz başarısız.Çünkü oksijen bazlı ağartıcı yok.Geçen gün evimize gelen Calgonit yetkilisi bayan da bunu itiraf etti.

Toz deterjan ideal ama bunda da doğru dozajı tutturma problemi var, bir de bazıları gerçekten çiziyor bulaşıkları.(suda iyi çözülemeyenler)

Tablet deterjan ise en pratiği.Eğer tablet deterjanı doğru saklarsanız ve hazne kuruyken koyarsanız erimeme problemi de olmayacaktır.Tabletin de birçok türü var.Klasik olanlar tuz ve parlatıcı ile kullanılıyor.Bir de kombine olanlar var.Evimize gelen Calgonit yetkilisi Quantum ürününü şiddetle önerdi.Bunun patentine sahip olduklarını söyledi.Bence de Pril 7'si 1 arada ve Calgonit hepsi bir arada en iyi sonucu veren tabletler.Pril'i makine alan arkadaşıma hediye aldım bulaşıklar pırıl pırıl çıkıyor.Bendeki Calgonit hepsi bir arada tablet ise kurutmada sınıfta kaldı.Parlatıcıyı az da olsa eklemek gerekiyor.Suyunuz aşırı kireçli değilse tuz koymak gerekmiyor.

Eve Calgonit yetkilisini çağırmamdaki sebep bardakların bir kısmında olan korozyondu.Bunun sebebi de şimdiki bardaklarda plastik esaslı malzeme kullanılmasıymış.Bir de bardakların fırınlanma derecesi de çok önemliymiş.Makinedeki yüksek ısıyla bozuluyormuş kimyevi yapısı.Yani makinenizde ve deterjanınızda problem yok dedi.Bence haklı da,çünkü bardaklarımızın bir kısmı pırıl pırıl,bir kısmı ise rezil durumda.Makine de 2-3 günde bir çalıştığına göre bardaklar dayanamıyor yüksek ısıya.Çizilme problemim ise yok,ama toz deterjan kullandığımda oluyordu.

Tavsiyem ya tuz-deterjan kutunuz boşken bu kombine tabletlerden kullanın, ya da su sertliğinizi doğru ölçerek tuz-parlatıcı ayarı yapın ve makineyi öyle kullanın.Calgonit yetkilisi hanım tuzu hangi rakamda ayarladıysak parlatıyı da o oranda ayarlamamız gerektiğini teyit etti.Makinenizde fabrika çıkış ayarı yüksek olan değerleri mutlaka kısın.Çünkü ithal makineler (mesela Bosch)suyu anormal kireçli olan Avrupa ülkelerine göre ayarlanıyormuş.Türkiye (özellikle İstanbul'un)suları ise o kadar kireçli değil.Hatta Arçelik yetkilileri Anadolu yakasında oturanlara tuz koydurmuyormuş.Fzla yumuşak su da korozyona sebep oluyor.

Uzun oldu biraz ama deteylı bilgi vermek gerekirse durum böyle.

Ben de piyasaya yeni çıkan Bingo ve Bind Activit'in Almanya'dan ithal tabletini çok merak ediyorum.
  • Mandollph M kullanıcısına yanıt
    finish 0 free ürünleri nasıl hocam?son zamanlarda mintax da bile fosfatsız detarjan çıkmış ?nedir bu fosfat detarjanda yada bizler için faydası yada zararı nedir?
  • Aslında kimya bilgisinin son ürünü alırken çok gerekli bir bilgi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu noktada önemli olan, ürünün sizin makinenizde nasıl performans gösterdiğidir. Deterjanın performansı birçok değişkenin bir araya gelmesi ile ortaya çıkıyor. Forumdaki yazılara baktığınız zaman da aynı deterjandan bazıları çok memnun bazıları ise kullanılamaz durumda olduğunu iddia ediyor. Bulaşık makinesi deterjanları için deterjanın kalitesi, makinenin markası ve kalitesi, yıkadığınız program, yaşadığınız coğrafya ve oradaki su sertlikleri, yıkadığınız bulaşıkların durumu ve kullandığınız yan ürünler sizin bulaşık temizliğinizi direkt etkileyen faktörlerdir. Tabi tüm bu kombinasyonu doğru yönetmek ve her deterjandan maksimum performansı almak da mümkün.

Bunun için hangi deterjanı kullanırsanız kullanın, muhakkak makinenize iyi bakmanız gerekmektedir. Çünkü diğer ilgi alanınız olan su arıtma cihazlarında olduğu gibi, bulaşık makinelerinde de suyu yumuşatmak için bir reçine sistemi kullanılmaktadır. Bu reçine, şebeke suyunun kireçle sertleşmiş halini yumuşatarak makinenin içerisine daha kullanılabilir su göndermektedir. Eğer siz makinenizin bakımını düzenli yapmıyorsanız, bu kireç reçinede birikmektedir. Bir süre sonra da biriken kireç sonucu reçineniz suyu yumuşatamamakta ve kireçli suyla bulaşıklar yıkanmak durumunda kalmaktadır. İşte ana şikayet nedeni olan kireç lekesinin kök nedeni budur.

Ayrıca; deterjanlarda sitrat hammaddesi kullanılmaktadır. Sitrat yapısı gereği parçalayıcı bir hammaddedir. Eğer reçinenizde yoğun bir kireç birikimi olduysa yıkama esnasında biriken kireci parçalayıp makinenizin içerisine alabilir. Bu da bardaklarınızın ayran içilmiş kıvamda bembeyaz çıkmasına sebep olacaktır.

Bunun için fiyatı çok ucuz olan tuzun kullanımını öneriyorum. Sonuç olarak makineler tuz haznesini koymakta ve makinenin çalışma sistemini bunun üzerine kurmaktalar. 2-3 TL'den kaçınmanın çok anlamı yok. Ayrıca reçinedeki kireç birikimini önlemek için de ayda 1 defa makine temizleyici ürün kullanılmasını öneriyoruz. Bize gelen tüm tüketici şikayetlerini, şikayet sahibine makine temizleyici göndererek başarıyla sonuçlandırdık.

Sorularınızı da aşağıdaki şekilde cevapladım. Gayet bilinçli şekilde sorduğunuz soruların okuyan birçok kişiyi aydınlatacağını düşünüyorum.

1) Marka yönetmek ile Ar-Ge çalışması yapıp endüstriyel faaliyetlerde bulunmak çok farklı alanlar. Eurotab, tabletleme işinin teknik tarafıdır ve pazarlama faaliyetleri yürütmez. Yani endüstriyel hizmet verdiği müşterilerinin karşılarına uzmanlaşmadığı bir alanda rakip olarak çıkmak istemez. Çünkü birçoğunun teknik ve endüstriyel bilgilerine sahip olan bir firmanın, ayrıca onlara rakip olarak da çalışmasını açıkçası şirketimiz etik bulmamaktadır. Pazarlama, global liderlerin işi, biz de endüstriyel alanda lideriz. Birbirimizin alanına girersek muhakkak ki birimiz oyundan düşer. Bahsettiğiniz Reckitt Benckiser, P&G ve Henkel gibi ürün çeşitliliğiyle global dev olan firmaları düşünürsek, kimin oyundan düşeceğini tahmin etmek zor olmaz :) Biz sadece tabletleme uzmanıyız ve tek ürün çeşidinde kalmayı hedefliyoruz.

2) Tüm perakendecilerin öz marka üretimleri için aynı hatları kullanıyoruz. Ancak tabii ki taleplerine göre çeşitlendirilmiş formüller kullanıyoruz. Ancak birinin diğerinden daha iyi veya kötü olduğunu söylemem mümkün değil. Burada sizin o üründen ne kadar fayda sağladığınız önemlidir. Yani her ürünün performansı aslında sizin evinizde kullandığınız makinenize özeldir, çeşitlilik gösterir. Ancak kimyasal anlamda şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Eurotab'ın tüm dünyada kabul görmüş bir formül kalite seviyesi vardır. Ürünü ucuzlatmak için bu kalitenin altında üretim talebi tarafımızdan kabul görmemiştir ve asla görmeyecektir.

3) Deterjanların içerisinde bulunan parlatma etkisi gerçektir. Aslında basit tabirle bardakların üzerinde suyun tutunamamasını sağlar. Bunun için de yıkamanın sonuna kadar erimeden kalmasına gerek yoktur. Zaten tabletimiz yıkamanın 10. dakikasına kadar tamamen erimektedir. Durulamaya kadar yıkama suyumuzun içerisine karışmış halde deterjanımız var olmaktadır. Zaten parlatma ajanlarının görevi de durulama suyunun ısı ile bardak üzerinde kalıp lekelenme yapmamasını sağlamaktır. Ayrıca bir parlatıcı kullanmanız bu etkiyi güçlendirecektir. Tuz ise yıkamaya etkisinden çok makinenin sağlıklı çalışmasına etkisi vardır. Bizim tabletlerimizde tuz bulunmaktadır ancak 16 gramlık tabletin içerisine bir miktar koyacağınız tuzun makinenizin performansını artırması mümkün değildir. Biz tuzu tabletin soğuk suda dahi kolayca çözünebilmesi için kullanıyoruz. Bu vesileyle makine tuzu kullanımını tekrar öneririm.

4) Bu madde çok önemli bir maddedir. Hem daha önce bu konu için bilgi veren arkadaşa hem de size teşekkür ederim. Evet, tabletlerimizin dolayısıyla enzimlerimizin doğru çalışabilmesi için bulaşıklarınızın kirli olması gerekmektedir. Size bu vesile ile IKW testi hakkında bilgi vermek isterim. IKW testi dünya genelinde kabul görmüş ve akredite laboratuvarlarda yapılan kapsamlı bir performans ölçme test yöntemidir. Müşterilerimiz kendi markaları ile ürün ürettirecekleri zaman bu test yöntemini kullanarak ürünü ölçer ve pazardaki diğer markalarla olan kıyas durumunu görür. Bu test yapılırken de fırında yakılmış sütler, bekletilmiş karbonhidratlar proteinler, yanmış kıyma gibi temizlenmesi çok zor materyaller kullanırlar. Biz de formülümüzü bu tip zor lekeleri çıkarmak için geliştiririz. Siz temiz tabakları yıkamaya çalıştığınız zaman da pek tabi enzimlerimiz doğru çalışamaz.

Şu anda bir ulusal marka 'siz bulaşıklarınızı sudan geçirmeyeceğinize söz verin, biz de temizleyeceğimize söz verelim' şeklinde bir reklam kampanyası yürütmektedir. Sularımızı korumak için olumlu bir kampanya olsa da amaçlarından biri de bu durumdur. Biz de bulaşıklarınızı sudan geçirmemenizi öneriyoruz. Yemek artıklarını döktükten sonra öylece makineye koyun. Gerisini deterjanınız temizleyecektir. Ayrıca da gereksiz su tüketimini engellemek adına olumlu bir davranış olacaktır.

5) Bir deterjanın bayatlaması için kimyasal reaksiyona girmesi gerekir. Yani formül içerisinde bulunan hammaddelerin birbirine dokunması sonucu yaşamaya başlamaları gerekir. Tablet formatının en önemli özelliklerinden biri de, kimyasal reaksiyona girecek olan hammaddeleri katmanlar arasında ayırması ve birbirine temasını engellemesidir. Böylece ambalajında duran ürün asla bayatlamayacaktir. Ta ki suda çözünüp birbirleriyle temas edene kadar. Ancak biz ambalajlarımızın arkasına son kullanım tarihi olarak 2 yıl yazıyoruz. Bunun sebebi ise; her ne kadar deterjan bayatlamasa da, katmanları ayırmak için kullandığımız renklendiriciler solmaktadır. Görüntünün soluklaşması ile tüketicinin rahatsız olmaması adına raf yönetimimizi maksimum 2 yıl üzerine kurmaktayız. Ancak Türkiye'de yerleşik olduğumuz ve her gün sevkiyat yaptığımız için raflarda maksimum 1-2 ay önce üretilmiş ürünleri görmektesiniz.

Çok uzun bir yazı yazdım. Umarım okurken sıkılmazsınız. Sevgiler,
  • Bu zor zamanda 2 tablet ve 2 kere yıkama zor iş. En azından beni aşar....

• arkadaşlar simens 2 programlı makina ve 2 kutuda pril 7 aldık.deneyimlerime göre kurumuş lekelerde pril hiçbir işe yaramıyor.camlarda çizilmeler yok..
    sizde deneyimlerinizi paylaşabilirmisiniz

• alperen_69 kullanıcısına yanıt
    O zaman buradaki birçok yorumu okuyarak geliştirdiğim şu fikrim pekişiyor:

En pahalısından en ucuzuna herhangi bir marka tableti "herkes beğeniyor" veya "kimse beğenmiyor" gibi bir durum olmuyor. Hatta bazı markalarda neredeyse yarı yarıya beğenen-beğenmeyen durumu var. Bu durum, yapılan değerlendirmenin kullanılan makinenin marka ve modeli, kullanılan program ve kullanılan yerdeki suyun kireç oranı unsurlarından direkt olarak etkilendiğini gösteriyor. O yüzden -ve bence- tablet yorumu yapan forumdaşların, kullandıkları makineyi ve bulundukları yerdeki suyun kireç durumunu (bunu bilmiyorlarsa il ve ilçelerini) yazmaları daha faydalı olacaktır.
  • İlk defa satin aldığım Finish hepsi bir arada tablet kullanmaya başladığım ilk andan beri makinede erimiyor
    Daha önce hiç böyle bir olay görmedim. Reckitt Benckiser a şikayetimi iletim ama ne arayan var ne soran
    Eski kullandığım markaya geri döndüm.
    Şimdi koca paket elimde kaldı
    siz siz olun finish bulaşık makinası tabletlerinden uzak durun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ciko44

İlk defa satin aldığım Finish hepsi bir arada tablet kullanmaya başladığım ilk andan beri makinede erimiyor
    Daha önce hiç böyle bir olay görmedim. Reckitt Benckiser a şikayetimi iletim ama ne arayan var ne soran
    Eski kullandığım markaya geri döndüm.
    Şimdi koca paket elimde kaldı
    siz siz olun finish bulaşık makinası tabletlerinden uzak durun.

Kesinlikle kardeşim. Adamlarawww.sikayetvar.com dan yazdım şikayetimi. Tam 3 ay geçti ne soran var ne arayan. Bir de koskoca Reckitt Benckiser, sözde dünya devi. Müşteri memnuniyeti onlar için önemli değil. Yeter ki cebinizdeki paralarınızı onlara verin. Fairy için de yazdım yine dönen olmadı. Sadece Pril (Henkel) bana döndü. O yüzden tercihim her zaman Pril Gold olacaktır. Tavsiye ederim.
  • Fenman kullanıcısına yanıt
    Önemli bir konuya vurgu yapmışsınız.

Makinenin iç temizliği angarya bir iş olarak gözükebilir ancak makinenin iç duvarları, filtreleri, fıskıye ve giderlerinin temiz olması, yıkamaya direkt olarak etki eder.

Bind Activitin temizleyicisi her BİM mağazasından çok uygun fiyata temin edilebilir. Alman firmasının ürünü ve marka ürünlerin yarı fiyatına satılıyor. Ayda bir, en kötü 2 ayda bir boşken uygulamakta fayda var.
  • Valla yillaaarrr yillar once bi pril kullanalim dedik tum bardaklar cizilince yine finishe donduk hemen

Maceraya gerek yok finish quantum
  • Merhaba,

Bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim, Çamaşır suyu katkılı Bulaşık deterjanı teknik olarak mümkün değil. Keza çamaşır suyu gibi kuvvetli bir kimyasalın ağıza temas eden bulaşıklara değmesi bir yana aynı ortamda muhafaza edilmemesi için uyarılar mevcut.

Calgonit " çamaşır suyu etkili" tabirini kullanıyor ki bu da tüketiciyi yanıltıcı bir tabir. Avrupada müsade edilmez ama ülkemizde malesef yönetmeliklerdeki boşluktan yararlanıyorlar. Etken maddeyi, (ki sanırım artırdıkları madde de fosfattır) artırarak, böyle bir pazarlama yöntemi seçiyorlar.

selamlar
  • Koalina K kullanıcısına yanıt
    az deterjan kullanmak bir tercih meselesi. Piyasada hakatten öyle deterjanlar var ki, makineyi 65 derecede boş çalıştırın aynı temizligi yapar, o derece :)

Genel itibari ile kullanılan hammadde vb isim olarak aynı olmakla birlikte hammadded kalitesi, yogunlugu ve formülasyon, performansı belirliyor.

Aşagıda misal, bagımsız Alman Stiftungwaretest var, tüketici bilinçlendirme ve kollama amaçlı bir kar amacı gütmeyen vakıf. Marka ile market markalarının kaliteleri kafa kafaya çıkıyor bu testlerde. 2 sene önce Finish 16. sırada çıkmıştı, toparlamışlar :)

http://www.t-online.de/lifestyle/besser-leben/testberichte/id_70370216/stiftung-warentest-prueft-geschirrspueltabs-guenstige-tabs-ueberzeugen.html

Bu işin merkezi Almanya ve Türkiye'de Alman üretim sadece BİM'deki Bind Activit ve Rosmann Domol var. Evimde Bind Activit kullanıyorum, gayet memnunum.

Tableti yarım kullanmak konusunda da nacizane yorumum olacak. Tablet kırdıgınızda, tamamını kapsayan homojen yapıyı bozacagınız için hangi yarıda formülasyonun hangi kısmı kalır bilemezsiniz. Dolayısı ile randıman almanız şansa kalır. Özellikle az deterjan seviyorum diyorsanız, toz kullanmanızı öneririm. Jel demiyorum zira Jelin performansı hala soru işareti ve mükemmel formül hala aranıyor.

Fiyat konusunda ise, fiyat market markalılarda yıkama başına azken bilinen ve reklamı yapılan markalarda fazla malum. Yıkama başı maliyetler 2017 den itibaren daha da artacak zira Fosfatsız formülasyon zorunlulugu Avrupada başlıyor, TR ye de yansıyacaktır. Yıkama başına maliyetler %40-45 oranında artacak. Ha avantajı ne ? Fosfat gibi güvenirligi tartışılan bir hammadde taca çıkacak.

Selamlar
  • Bind aktivit nasildir denemeye degermi
  • Her alanda olduğu gibi bulaşık makinesi tableti fiyatları da uçmuş

Bu başlık şu günlerde çok önemli gerçekten. Yeni alternatifler bulmak için çok faydalı. Bu yüzden ben de bir kaç deneyimimi yazmak istiyorum. Kendimce denediğim uygun fiyatlı f/p ürünlerinden bahsedeyim. Son zamanlarda şube sayısını yükselten Rossmann Drogeriemarkt mağazalarından yaptığım alışverişler oldu. Bu mağazanın kendi kalite markalarından Domol, temizlik ürünleri alanında ürünler üreten bir marka. Şimdi kullandığım ürünlerin fotoğraflarını da ekleyip yorumlarımı ekleyeceğim.

1-)Domol 12'si Bir Arada Bulaşık Makinesi Tableti
    Geçen sene kullandığım ve gayet memnun kaldığım bir ürün oldu. Domol markasından kullandığım ilk bulaşık makinesi tabletiydi. Kalitesi konusunda çekinceleriniz olmasın. Resimdeki versiyonu gayet iyiydi, üstünde de bağımsız test kuruluşu Stiftung Warentest'ten aldığı "GUT" notu var. Özellikle bu kuruluş tarafından test edilen ürünler gayet iyi oluyorlar. Tabi yetersiz veya kötü not alanlar da var ama markalar yazmıyor tabi ki. Bu ürünün şimdiki versiyonu daha değişik, kullanmadığım için yorum yapmıyorum. Ayrıca yeni paketlerde hem tablet sayısı düşmüş hem de fiyat artmış Ama en azından çok bilindik markalar gibi tanesi 1₺ ve üzerinde değil. Almayı düşünürseniz 2.ürüne %50 indirim gibi kampanyalar oluyor. Kesinlikle o dönemlerde alırsanız çok daha uygun fiyata almış olursunuz.

2-)Domol Fosfatsız Toz Bulaşık Makinesi Deterjanı
    Kesinlikle favorim. Fosfat'ın zararlarından uzun uzun bahsetmek istemiyorum. Ama 2017 yılında Avrupa'da bulaşık makinesi ürünlerinde kullanımı yasaklandı. Fosfat temizlik gücünü arttıran toksik bir madde. Bu madde formülden çıkınca o çok ünlü markaların da temizlik güçlerinde bir düşüş oldu. Ama bu ürün gerçekten çok iyi. Zaten testin en iyi ürünü olmuş. Parlatıcı ve tuz kullanmadan gerçekten çok iyi yıkayan bir ürün oldu. En önemlisi de makineden çıkan bulaşıklar asla ağır parfümlü deterjan kokusuna sahip değildi. Kesinlikle öneririm çok başarılı bence.

3-)Domol 7'si Bir Arada Bulaşık Makinesi Tableti
    Güncel olarak kullandığım ürün kendileri. Şansıma aldığım kutularda tabletler bayat çıktı. O yüzden çok memnun kaldım diyemem. Kötü sayılmaz. Ama kurutması falan pek iyi olmadığından su izleri bırakıyor. Tabi ben parlatıcı ve tuz kullanmıyorum onu da ekleyeyim.

Bunun dışında Fairy Platinum'un son halini hiç denememiştim. 90 kapsülü 49,99₺ bulunca kaçırmadan almak istedim. Gerçekten çok güzel. Özellikle çelik parlatma konusunda çok başarılı. Şimdi fiyatı 90₺ olunca almak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama ürün gayet iyi. Benim deneyimlerim bu şekilde. Umarım faydalı olmuştur.
  • Cirrus- kullanıcısına yanıt
    Ben de pril gold kullanıyorum çok memnunum. Ama yapışmış makarna artıklarını deterjanın onu eritmesini beklemek saçma olur.
  • enarr kullanıcısına yanıt
    Pril Gold u denediniz mi bence onu deneyin tavsiye ederim
  • Değerli Extralarge,

Resimde görselini paylaştığınız BOREV marka ürün, ambalajı üzerinde ve marka imasında BOR ihtiva ettiğini beyan etmektedir. Ancak bu yanıltıcı bir bilgidir. Üretici firma Eurotab olup, Eurotab'ın bor içeren bir formülü bulunmamaktadır. Eurotab ile marka sahibi şirket arasındaki hukuki süreç devam etmektedir.
  • Frosch sodalı tablet kullanıyorum. Evet , pahalı. Ama kimyasal içeriği Fairy Finish gibi markalara kıyasla oldukça az. Direkt sağlığı ilgilendirdiği için deterjanda pahadan kaçmıyorum ve olabildiğince az zararlı kimyasal madde ihtiva eden ürünleri alıyorum. Araştırma yapılırsa bulunur , daha ekonomik fiyatlara da ekolojik deterjanlar bulunabilir. Biliyorum Fairy Finish Pril gibi deterjanlar bulaşıkları çok iyi yıkıyor, ama uzun süreçte çevreye ve vücuda ciddi zararlar veriyorlar. Fairy tabletin mutfak dolabına düşürülüp orada unutulunca rafı deldigini duymuştum. Eskiden ben de Fairy indirimi kovalardım bu olayı duyduğumdan beri markette önünden bile geçmiyorum neredeyse.

Çamaşırda da Boron alıyordum ama Bingo yeni bir deterjan çıkarmış oxygen adlı, optik parlatıcı parfüm paraben sles gibi maddeler yokmuş içinde, ondan aldım ve gayet memnun kaldım.

Naçizane tavsiyem sizler de bu tür ürünlere yönelin. Parlatıcı , tuz, yumuşatıcı gibi ekstra katkı maddeleri de almayın. Hem cebe hem sağlığa zarar. Ben 14 yıldır tuz ve parlatıcı hiç almadım, gerçekten hiç eksikliğini hissetmedim, evime gelen misafirlerden bardaklarımın parlaklığı hakkında övgü aldığım da çok oldu :)
  • Bulaşık makinesini bulaşıklarda deterjan artığı minimumda olsun diye en yoğun programda kullanmaya çalışıyoruz.

-1-2 tane yağlı tava girer girmez makineye diğer bulaşıklar normal kirli olsa bile STEAM WASH a yani en yoğuna alıyorum programı.

-Makinemde 10 program var tabiki eko programları da kullandığımız zamanlar oluyor ama yüzde 70 80 yoğun program kullanılıyor.

-Bu yüzden senelerdir A 101 veya B.iMden standart tablet alıp kullanıyoruz. Yoğun programda kullanıldığı için zaten makine son durulamayı yüksek sıcaklıkta yapıyor.

-Parlatıcıyı ve tuzu minimum ayarda kullanıyoruz.

Bir de alışkanlığımdır programı başlatmadan önce sprey şişesine koyduğumuz beyaz sirkeden 4-5 fıs bulaşıların üstüne fışkırtıyorum. Makine çalışır çalışmaz ilk su çevrimini beyaz sirke ile yapıyor.

Bu uygulamayı yapmaya başladığımdan beri filtre temizleme işi çok azaldı. Yoğun program da zaten filtreyi ekstradan temizlemekte. Bulaşıklarda koku yok oluyor (balık-yumurta). (koku için gideri mutlaka S yapın. Gidere mutlaka Çekvalf takın. Apartman gider boşluğundan gelen kokuyu yüzde 90 engelliyor 10-20 tl bişey zaten) Makinede herhangi bir sorun contalarda lastiklerde sertleşme falan yaşamadım (4 senelik makine)

Yoğun program ekonomik programa göre daha fazla su ve elektirik tüketiyor malum, ucuz tablet de iki program (eko-yoğun) arasındaki farkı fiyat olarak karşılıyor:)

Kısacası yoğun program ekstra sıcaklık herşeyin çözümü. Pahalı deterjanlara vereceğim parayı elektrik ve suya veriyorum :) En azından bardakların içine su koyduğumda köpürmüyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 20 Ocak 2021; 3:37:20 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.