Şimdi Ara

egzostan çıkan siyah duman ne anlama gelir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil
5 sn
46
Cevap
3
Favori
240.122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • egzostan çıkan siyah dumun,otomobilde ciddi bir sorun olduğunu gösteririmi?enjektörle ilişkisi varmısıd?
    motorun ömrünün bittiği nasıl anlaşılır?teşekkürler

• quote:

Orjinalden alıntı: joz

egzostan çıkan siyah dumun,otomobilde ciddi bir sorun olduğunu gösteririmi?enjektörle ilişkisi varmısıd?

Siyah duman zengin karışımı gösterir. Yani yakıtın düzgün yakılamadığını gösterir.

Araç dizelse farklı, benzinliyse farklı anlamlara gelir.

Motor ömrünü anlamak için genelde motordaki aşınmayı baz alırlar. Bu da motorun ne kadar yağ yaktığıyla anlaşılır. Yağ yakan motor, yağ çubuğu çekildiği zaman, yanan yağın dumanını verir.

Tabi bu genel bir tekniktir. Ama en güzel test dyno ile olur. Motor gücünü daha net görebilirisiniz.

Kendi aracınızla ilgili siyah duman atma sorununuz varsa aracınızın ayrıntılarını ve ne gibi durumlarda siyah duman attığını yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Kolay gelsin...

• quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

quote:

Orjinalden alıntı: joz

egzostan çıkan siyah dumun,otomobilde ciddi bir sorun olduğunu gösteririmi?enjektörle ilişkisi varmısıd?

Siyah duman zengin karışımı gösterir. Yani yakıtın düzgün yakılamadığını gösterir.

Araç dizelse farklı, benzinliyse farklı anlamlara gelir.

Motor ömrünü anlamak için genelde motordaki aşınmayı baz alırlar. Bu da motorun ne kadar yağ yaktığıyla anlaşılır. Yağ yakan motor, yağ çubuğu çekildiği zaman, yanan yağın dumanını verir.

Tabi bu genel bir tekniktir. Ama en güzel test dyno ile olur. Motor gücünü daha net görebilirisiniz.

Kendi aracınızla ilgili siyah duman atma sorununuz varsa aracınızın ayrıntılarını ve ne gibi durumlarda siyah duman attığını yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Kolay gelsin...

öncelikle ilginize teşekkür ederim2000 model 1.6 101 bin km de Alfa romeo 156 aracımda devirli kullandığım zamanlar da siyah duman çıkıyor.ayrıca enejaktör arıza ışığıda yanıyor.performans hava filtresi vardı-bugün yenisiyle değiştirdim...otomobilin petformansı çok iyi durumda-yakıtıda normal.afyon merkezde öğretmenim ve yarın bosch car servisine sokup arızasını tespit ettirmeyi düşünüyorum.arabamı çok seviyorum ama büyük bir sorunda yaşamakta istemiyorum...olası nedenleri merak ettim sadece..iyi günler

• Zengin karışım sonucu lambda sensörünün hata vermesiyle arıza lambası yanıyor.

Zengin karışımın sebebi enjektörler olabilir. Düzgün yakılamayan yakıt olabilir.

Yakıtın düzgün yakılamamasının birçok sebebi olabilir.

Aracınızı test cihazına bağlatınca ayrıntılı olarak sorununuzu görürsünüz zaten.

Bu km de ve bu yaştaki aracınızın fazla bir motor masrafı çıkaracağını düşünmüyorum.

Kolay gelsin...
  • benzinli araçlarda siyah duman atma nedeni yakıtın sağlılklı yakılamamasından kaynaklıdır
  • selam,siyah duman ve fazla yakıt için bujiler değişti enjektör ünitesi temizlendi ve bunlar sadece 75 liraya mal oldu:)ne fazla yakıt var nede siyah duman...
  • merhaba

2004 Grand Cherokee crd araçta ilk çalıştırdığımızda gaza basınca egzostan siyah duman atıyor neden acaba? Giderken sorun yok sadece sabahları çalıştırıp ilk gaza dokunuşumuzda çıkıyor siyah duman... 2 Ay önce servisteydik tüm bakımarı yapılmıştı a'dan z'ye..?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hayalci07

merhaba

2004 Grand Cherokee crd araçta ilk çalıştırdığımızda gaza basınca egzostan siyah duman atıyor neden acaba? Giderken sorun yok sadece sabahları çalıştırıp ilk gaza dokunuşumuzda çıkıyor siyah duman... 2 Ay önce servisteydik tüm bakımarı yapılmıştı a'dan z'ye..?

Dizel araçlarda motor ısınana kadar turbo verimsiz çalışır. Yeteri kadar sıkıştırılamayan hava, piston içinde verimsiz yanmaya sebebiyet verir. Motor ısındıktan ve turbo normal veriminde çalışmaya başladıktan sonra silindire yeterli basınçla bol oksijenli hava basıldığından motorin tam yanar ve siyah duman oluşmaz. Halbuki soğukken bu tam yanma gerçekleşmediğinden yakılamayan motorin siyah bir duman şeklinde egsozdan atılır.

Tavsiyem motor soğukken motoru fazla sıkıştırmamanız. Zaten aracın gitmekte nazlandığını da hissedersiniz. Motor normal sıcaklığına ulaştığında rahatlıkla sıkıştırabilirsiniz. Eğer motor sıcakken de siyah duman atıyorsa, işte o zaman sorun vardır.

Kolay gelsin...

• Dizellerde siyah dumanın normal olduğu ve anormal olduğu durumları iyi tespit etmek gerekir.

- Eğer soğukken bolca siyah duman atan motorunun ısındığında atmıyorsa ya da önemsiz derecede siyah duman atıyorsa bu normaldir.

- Overboost yani bindirme yaptığınızda çıkan siyah duman tamamen normaldir. Normal olmayan bindirmeyi kestiğinizde dahi siyah duman gelmesidir. Özellikle çok alt devirlerden yapılan bindirmelerde aşırı siyah duman kaçınılmaz olur.

- Aldığınız yakıt kükürt bakımından zenginse (kalitesiz eurodiesel dahi almış olabilirsiniz) siyah dumanınız da bol olacak demektir. Kaliteli yakıt almaya başladıkça siyah duman azalmaya başlamalıdır.

- Motor gücünü aşırı derecede arttırmışsanız (chip tuning vb) ya da yanlış programlama yapılmışsa sabit hızda bile siyah duman atabilirsiniz. Başlarda normal olan bu durum motoru yediğiniz anlamına gelir.

- Belli km.ler sonunda (100.000 km.lerde) komple kurum temizliği yapmamışsanız (karbon clean değil) motorda biriken kurumlar verimsiz yanmaya sebebiyet verir bu da siyah dumanı arttırır.

- Mekanik olarak segman kaçakları, enjektör çalışma bozuklukları ciddi anlamda siyah dumana sebebiyet verir ki bu durumlarda motor gücünün azaldığı rahatlıkla hissedilir.

Benim aklıma gelenler bunlar.

• Benimde 2003 Model Opel Astra var.
    Geçen günlerde yağ lambası yandı servise götürdüm araç yağ eksiltmiş yağ filtresini ve yağ değişimi yaptırdım.Daha önceki günlerde aracın egzozundan duman çıkıyordu ama siyah değildi aldırmadım yağ değişiminden sonra kısa bir şehir dışı yola gittim geldim araç yine duman çıkarmaya başladı acaba araç yağ mı yakıyor yada zengin karışım falan mı yakıyor anlayamadım sizce ne yapmalıyım.
  • Motora çekilen hava kışın yaza göre daha yoğundur. Bu da fakir karışım yapılabilmesine olanak tanır. Yani soğuk havada turbo.lu bir araç sıcak havaya göre daha performanslıdır.

Yazın, kışın görülmeyen siyah duman daha fazla görülebilir. Eğer aracınız yağ yakıyorsa siyah duman değil mavi duman atar. Eğer siyah dumanı sürekli atıyorsa yani sabit hızda bile giderken atıyorsa sorun vardır diyebiliriz ancak sadece bindirmede siyah duman geliyorsa bu normal karşılanabilir.

Bazı motorlar siyah duman atmaya meyillidir. Örneğin PSA grubu HDI motorlar Renault.un kullandığı DCI motorlara göre daha fazla siyah duman atar. Opel ve Fiat.ın kullandığı CDTI motorlar da pek siyah duman atma eğilimi göstermezler.

Aracınızın km.sini belirtmemişsiniz. Eğer 60.000 ve üstüyse kurumlanma problemleri söz konusu olabilir. Her 90.000 km.de bir komple kurum temizliği yapılması (carbon clean değil) bu tip kurumlanma problemlerinin aşılmasını sağlar.

Aracın kaç km.de ne kadar yağ eksilttiği önemli. Rodajı tamamlamış bir dizel motor tipine göre her 15.000 km.de 0.5 lt.ye yakın yağ eksiltebilir. Bundan daha fazlası ciddi bir işarettir ve değerlendirilmesi gerekir.

• aracim espace 3 2.2 dci enjektorlerin dordunude yeni degistirdim yakit tuketimi iyi performansida guzel ama kalkislarda ve vites aralarinda siyah duman atiyor sizce sebebi ne olabilir yazin iki sefer sehir halinde turbosu devre disi kalidi ama durmadan busekilde devam ettim 20 dk sonra normale dondu simdi boyle bisorun yok siyah dumanin debi metre ile bi alakasi olabilirmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal 03

aracim espace 3 2.2 dci enjektorlerin dordunude yeni degistirdim yakit tuketimi iyi performansida guzel ama kalkislarda ve vites aralarinda siyah duman atiyor sizce sebebi ne olabilir yazin iki sefer sehir halinde turbosu devre disi kalidi ama durmadan busekilde devam ettim 20 dk sonra normale dondu simdi boyle bisorun yok siyah dumanin debi metre ile bi alakasi olabilirmi

konunun tarihine dikkat edelim
  • Konu bayağı eski umarım cevap bulabilirim.
    Aracım siyah duman atıyor araç renault megane 2, 2008 model 4 ileri otomatik vites 58 bin KM de.
    sakarya Ernaz ve ankara neziroğlu renault servisine götürdüm sorun olmadığını söylediler.
    Araç P ve N vites konumunda duman atmıyor.
    Ancak vitese aldığımda D ya da R motor sıcakken duman atıyor Ayrıca aracım ilk kalkışta bir süre duman atıyor ancak daha sonra kesiliyor. Birde hızlanmak için yüklendiğimde siyah duman atıyor. :S kafam karıştı ve çok rahatsız oldum. Bu konuda tecrübe edinmiş olanınız ya da bilgi sahibi olan varmı?
  • ARABAM tempra sxa 93 moDel arabadan siyah duman çıkması, mavi duman çıkması beyez duman çıkması ne anlama GELIR! LÜTFEN HIZLI CEVAP YAZINIZ ona göre aracıma tedavi yöntemleri neler olabilir?
  • ARABAM tempra sxa 93 moDel arabadan siyah duman çıkması, mavi duman çıkması beyez duman çıkması ne anlama GELIR! LÜTFEN HIZLI CEVAP YAZINIZ ona göre aracıma tedavi yöntemleri neler olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÖmEr70

ARABAM tempra sxa 93 moDel arabadan siyah duman çıkması, mavi duman çıkması beyez duman çıkması ne anlama GELIR! LÜTFEN HIZLI CEVAP YAZINIZ ona göre aracıma tedavi yöntemleri neler olabilir?

Siyah Duman----Zengin Karışım
    Mavi Duman-----Motorda yağ yakıyor
    Beyaz Duman---Silindir Kapak contası yanmış(silindire soğutma suyu kaçması)
  • ARABAM tempra sxa 93 moDel arabadan mavi duman ve mavi duman çıkıyorne anlamdadır ve nasıl tamır edebılırım ne gerekli?
  • Mavi duman malesef hiçte iyiye işaret değil. Aracınız normalden çok fazla yağ yakıyor. Muhakkak motoru baktırın.
  • Aşınma fazla değilse sadece segman değişimi yeterli olabilir. Her halükarda motoru açtırmak lazım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.