Şimdi Ara

2007 Skoda Octavia mı yoksa 2007 Ford Focus Sedan mı? (Octavia alındı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
12.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ikinci el olarak iki tane temiz araba bulduk (evli ve çocuklu bir arkadaşa almayı düşünüyoruz)
    biz ikisi arasında net bir karar veremedik.birde forumda bilen arkadaşlara soralım dedik

bu arabalar

--- 2007 model Skoda Octavia Elegance 1.6 FSI 115hp
    --- 2007 model Ford Focus Ghia Sedan 1.6i Ti-VCT 115hp (makyajlanmamış olan bir önceki kasa ama ön konsolu yenilenmiş olanlardan)

ikiside düz vites

arabadan asıl beklentiler = konfor, sürüş keyfi, sessizlik, rahatlık, sağlamlık, güvenlik ve donanım zenginliği

aile arabası olarak kullanılacağından sportif olması çok önemsenmiyor.ama yokuşlarda ve araba sollamalarında filan bayılıp kalmasıda istenmiyor
    yedek parça fiyatları ile yetkili servis ücretleride önemli tabiki.

aslında bu iki araba arasında birbirlerine göre iyi ve kötü yönlerini netleştirmemiz gerekiyor
    kullanan veya bu arabaları bilen arkadaşlar bu arabaların iyi ve kötü yönlerini yazarlarsa çok sevineceğiz

ya da siz olsanız hangisini alırdınız ve NEDEN???

Not: Bu ikisinden başka birşey önermeyin

şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 14 Mayıs 2008; 19:50:36 >

• focus c octavia c-d arası bir arabadır focustan daha geniş daha lükstür. octavia son kasadrır focus ise makyaşlanmıştır bu yüzden 2. eli düşmüştür zaten satılan her 10 focustan 8 tanesi dizeldir. ayrıca focusu artık şirketler kullanıyor yani ayağa düşmüş bir araçtır octavia ise daha kalitelidir. motor güçleri aynıdır ama octtavia fsı daha az yakar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dkerem2 -- 1 Mayıs 2008; 17:00:09 >
  • Her ikisini de test et. Octavia daha oturaklı bir araba kasa olarak. Ford'daki motordan yakıt tüketimi açısından şikayet edenler var.

Ford kullanmadım ama Elegance Octi kullandım, çok hoşuma gitmişti. 2. el piyasası zayıf olduğu için Skoda'yı daha hesaplı alacağını umuyorum.
  • ben ford diyorum 2 ci eli daha kuvvetli servisi parçası fazlaca var... skoda vw aldı ama yinede sıyrılamadı eski şanından :)
  • Ama Ford'un 2. eli de pahalıdır, öyle değil mi?

Eski şanıyla ilgili hiç bir sıkıntı çekmedim, imzamdaki arabam 2. Skoda'm. Var mı acaba böyle bir şandan başı ağrıyan Skoda sahibi.

Sonuçta 2. eli zayıf bir markayı 2. el satın almak avantajlı bence.
  • Ben Octavia'yı tercih ederdim..Ford'un sedanları hosuma gitmiyo..Ama en iyisini siz bilirsinz bence ikisinide test edin..
  • hocam 2 araç arasında bence sınıf farkı var şöyle focus c segmenti octavia d segmenti olan araçtır bence 2 sinide test et ona göre sağlıklı karar verirsin ama focustan indiğin zaman octavia bindiğinde sınıf farkını göreceksin zaten
  • arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler
    iki araba konusunda arkadaşımla birlikte zaten araştırıyoruz
    topladığımız bilgiler ile karar vereceğiz ve tabii sizlerinde yardımı ile
    focus konusunda yeterince tecrübe sahibiyim (tdci ve 100hplik benzinlileri biliyorum) ama arkadaş ile ikimizde pek octavia yı bilmiyoruz
    yani karşılaştırma şansımız az olduğu için sizlere soruyorum

A5 kasa veya Octavia II olarak geçen skoda octavia ile ilgili olarak forumlardan elde ettiğim bilgilere göre
    -- bazılarında arka camların düştüğünü ve bu cam kaldırma mekanizmasını tamir ettirmek için servise tekrar tekrar gitmek zorunda kalındığını okudum.acaba bu ifade A5 kasa octavia ilemi ilgili yoksa eski kasa ilemi ilgili?
    -- 115hp lik FSI motorun alt devirlerde yeterince güçlü olmadığı ama 4000d/dk dan sonra kendini topladığı söyleniyor.acaba ford focustaki Ti-VCT 115hp lik motor 115hplik FSI ya göre daha canlı ve istekli bir motormudur?
    -- yine birçok testte octavia 115hp lik FSI motor için sesli çalıştığı ve kabin içinde motor sesi olduğu söyleniyor.acaba ford focusdaki 115hp lik motor daha sessiz bir motormudur?
    -- skoda octavia da arka cam kelebeğinden ve arka kapı aralarından rüzgar sesi gibi sesin zamanla geldiği, servislerde kapı aralarına kaporta mastiği veya fitil gibi şeyler konulsa bile bir süre sonra yine bu sesin tekrar ortaya çıktığı söyleniyor.acaba ne derece yaygın bir sorundur?

bunlar gerçekmidir?

sonuçta focustada işçilik ile ilgili bazı ufak tefek sorunlar ve kalite düşüklüğü olan noktalar olduğunu biliyorum.ama hangisi genel anlamda daha kalitelidir? bir soruda bu aslında.

amacım tüm bu konuları tam olarak netleştirip bu iki arabayı doğru bir şekilde karşılaştırmak

İLAVE OLARAK; bazı arkadaşlarada cevap olarak şöyle söyliyeyimki iki arabayıda ikinci el ve çok çok az kullanılmış olarak bulduk.ikiside sahiplerinin nakt paraya ihtiyaçları olması nedeni ile oldukça cazip bir fiyata satılıyor.yani arabalar çok temiz ve fiyatları birbirine yakın.

sonuçta araba aile arabası olacağından yada benim ifademle baba arabası olacağından konfor ve rahatlık önemli.ve belki dahada önemli olan bunların hangisinin GENEL ANLAMDA DAHA KALİTELİ ARABA olduğu konusu???

anket açamıyorum ama cevaplarınızda hangisini ve NEDEN tercih ettiğini belirtirseniz çok iyi olur

YANİ ASLINDA SİZLERDEN BU İKİ ARABAYI KARŞILAŞTIRMANIZI İSTİYORUM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 1 Mayıs 2008; 17:48:29 >
  • Octavia'nın söylediğini özellikleri üstlenebileceğini düşünüyorum.Tek eksiği ikinci eli.Uzun süre kullanılacaksa Octavia...
  • iki aracıda kullanan biri olarak kesinlikle octaviayı tavsiye ederim. bir kere size şöyle bir ipucu vereyim skodaların dış sacı çekoslovakyadan gelen orjinal çek sacı (dünyanın en iyi sacı) ile yapılmaktadır. VW inkiler bile alman sacı ile yapılıyor. ayrıca zaten iki aracında sürücü koltuğuna oturur oturmaz malzeme kalitesini hissedeceksin. bikere skodadın sürüşü çok mükemmel idda ediyorum fordun iki katı konforlu bir araçtır. zaten octavya arkadaşların dediği gibi focusla değil mondeoyla kıyaslanır. ki mondeodanda daha iyi durumda bana göre
  • ikinci el ve yedek parca focus
    uzun süreli kullanacakasan octavia

karar senin
  • hocam bazı arkadaşlar uzun süre kullanılacak ise Octavia demiş.yani A5 kasa veya Octavia II den bahsediyoruz.karışmasın

peki önemli iki soru var

biri hangisinde kabin içi daha sessizdir??? yani yoldan gelen tekerlek sesleri ile motor sesi olarak düşünüp karşılaştırın
    diğeri ise yedek parça fiyatları olarak hangisi daha kolay bulabilir ve daha ucuz yedek parça imkanına sahiptir???

aklınıza gelen başka konularıda yazmaktan çekinmeyin lütfen
  • octavia nedeni ise dizaynı
  • fiyatlarını da yazarsanız çok daha kolay olur karşılaştırma.

octavia bunca üstünlüğüne rağmen 5ooo ytl daha fazlaysa octavia almanın anlamı yok bence.
  • @TheGate kardeş şunu söyliyim sana aklıma gelmişken focusu yakından inceledim iç mekanda kullanılan malzeme cok kalitesiz plastik, plastik bile değil forex gibi aynı, iceriyede biraz ses alıyo özellikle arkada oturanlar, octavia gene vw kalitesi birazdaha iidir die düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Comaa -- 1 Mayıs 2008; 18:00:10 >
  • Valla bugün bir konu vardı, arkadaşın biri 3 yaşındaki, full hatta deri koltuklu 30-40.000 km deki Primerasını 20.000 YTL civarı satmaya çalışıyordu.Düşünün sadece derisi ya da müzik sistemi kaç para eder...Diyeceğim odur ki içinizde kalacak bir araba değilse eğer her zaman 2. eli para edene yönelin,sonuçta para (hele ki bu zamanda) kolay kazanılmıyor.Benim tercihim bu açıdan Focus olurdu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kayake

fiyatlarını da yazarsanız çok daha kolay olur karşılaştırma.

octavia bunca üstünlüğüne rağmen 5ooo ytl daha fazlaysa octavia almanın anlamı yok bence.

bir seferde peşin ödenmek üzere octavia 30binYTL ve focus 32binYTL.fiyat düşük biliyorum.fikir vermek için piyasa değerlerinin 2binYTL altında olduğunu söyleyebilirim.bizim için aradaki fiyat farkı hiç önemli değil.aslında amacımız 34binYTL ye kadar aile arabası olabilecek kaliteli ve çok temiz bir araba bulmaktı

şimdi tüm mesele aslında bu iki arabadan hangisinin arkadaşım için daha iyi bir tercih olacağı ve elbette SEBEBİ? tüm yönleri ile olayı tartışmak lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: iakalinli

Valla bugün bir konu vardı, arkadaşın biri 3 yaşındaki, full hatta deri koltuklu 30-40.000 km deki Primerasını 20.000 YTL civarı satmaya çalışıyordu.Düşünün sadece derisi ya da müzik sistemi kaç para eder...Diyeceğim odur ki içinizde kalacak bir araba değilse eğer her zaman 2. eli para edene yönelin,sonuçta para (hele ki bu zamanda) kolay kazanılmıyor.Benim tercihim bu açıdan Focus olurdu.

eğer gerçekten kaliteli bir araba ise bizim için ikinci eli çok önemli değil.çünkü uzun süre (ortalama 5-6 sene) kullanmayı düşündüğünden kaliteli araba olsun isteği var
    zaten ikinci el olarak alıncağından satarken üçüncü eli diye düşünmek lazım.o zamanda ikinci elden üçüncü ele satarken oluşan kayıplar sıfır alıp ikinci el satmaktan çok çok daha az oluyor.yani sıfır almayacağız ikinci el alacağız.
    bu nedenle ikinci demeyelimde üçüncü elini düşünmek ve ona göre bu iki arabayı karşılaştırmak gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 1 Mayıs 2008; 18:10:55 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: TheGate

hocam bazı arkadaşlar uzun süre kullanılacak ise Octavia demiş.yani A5 kasa veya Octavia II den bahsediyoruz.karışmasın

Bir alaka kuramadım,yani Octavia 2 tutuyor mu demek istiyorsunuz?Böyle ise tabiki eski kasaya göre daha fazla tutuyot ama kolay kolay satılabilecek bir araç değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Mavi -- 1 Mayıs 2008; 18:17:24 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: kadango

quote:

Orjinalden alıntı: TheGate

hocam bazı arkadaşlar uzun süre kullanılacak ise Octavia demiş.yani A5 kasa veya Octavia II den bahsediyoruz.karışmasın

Bir alaka kuramadım,yani Octavia 2 tutuyor mu demek istiyorsunuz?Böyle ise tabiki eski kasaya göre daha fazla tutuyot ama kolay kolay satılabilecek bir araç değil...

daha çok tutuluyor demek istemedim.sadece değerlendirme yaparken yeni kasa yani A5 kasa veya Octavia II olarak geçeni gözönüne alın dedim.çünkü daha eski kasa octavialar gördüğüm kadarı ile pek tutulmuyor.bazı arkadaşların aklına belki eski kasalar geliyorda o konuda uyarmak istedim

dediğiniz gibi satmayı düşündüğümüzde hangisinin daha kolay satılacağıda gözönüne alınması gereken konulardan biri.bunu atlamıyoruz aslında
    ama tercih sıralamasında bundan önemli şeylerde var tabi.daha kolay satılması tercihte en üstlerde değil
    daha önemli olan hangisinde daha fazla keyif alıncağı ve daha az sorun yaşayacağımız ve elbette kullanırken yapılacak masraflar (yedek parçadan tutunda kaskosuna kadar) açısından karşılaştırmada önemli.çok keyif veriyor diye çok kazık yemeyi arzu etmiyoruz

sonuçta sizlerinde katkısı ile bir tercih yapacağız bakalım nasipse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 1 Mayıs 2008; 18:36:21 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.