Şimdi Ara

2N3055 darlington yaparak akım arttırmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
5.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar , aşağıdaki devrede transistörleri darlington yaparak ve transistörlerin daha az ısınması için paralel bağlantıya göre akımı daha çok arttırabiliriz değilmi?
    Teşekkürler...

• bağlantılarının hepsi yanlış

bir 317 serisi entegreyi sürücü olarak kulanacaksın ama sen tutmuşsun beyz yerine colektöre vermişsin

iki 3055 ler ve onun gibi transistörleri paralel bağlamalısın birbirlerini

ah ah şu yanlış çizilmiş kitaplar yılarca liselerde kullanıldı biride yazanlara bi dur demedi kardeşim bak kitabında hata var verdiğin bilgiler hatalı kimsede tık yok ömrümün en verimli yılarını saçma sapan çizimlerin peşinde harap etmiştim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leeon -- 30 Nisan 2008; 23:41:25 >

• quote:

Orjinalden alıntı: leeon

bağlantılarının hepsi yanlış

bir 317 serisi entegreyi sürücü olarak kulanacaksın ama sen tutmuşsun beyz yerine colektöre vermişsin

iki 3055 ler ve onun gibi transistörleri paralel bağlamalısın birbirlerini

ah ah şu yanlış çizilmiş kitaplar yılarca liselerde kullanıldı biride yazanlara bi dur demedi kardeşim bak kitabında hata var verdiğin bilgiler hatalı kimsede tık yok ömrümün en verimli yılarını saçma sapan çizimlerin peşinde harap etmiştim

Yanlız bu çizimde çıkışları kısadevre yaptığımızda transistörlerimiz yanıyor. Bunu nasıl çözebiliriz?

• 3055 zaten çok verimli bir tr değil aşırı akımlardaçabuk su koyuverebilem bir tr düşük akım işin bir kısa devre koruma yapmak mantıklı olacaktır
  • leeon arkadaşım,devreyi ben yapmadım netten buldum.regüleli ve 15A çıkış gösteriyor ama bana okadar lazım olmadığı için iki trans. yaptım.fakat trans. 3A de ısınma yaptı.o yüzden darlington bağlantı yapsak mı dedim. akım artırmak için fakat command-4 arkadaşımda darlingtonda trans. yandığını söylüyor.çözüm ne acaba.??

• 3A ısınması garip patates olabilir olmazsa 2n3773 kullan ve ayrıca ilk şekildeki göt göte bağlaman doğru az olsa daha fazla amper alırsın parelel bağlamam sadece ısıyı dağıtır 15 amper istiyosan büyük bir soğutucu kullanman lazım..
  • resin elektronikciler .com dan alınmış. bence sitenin adını elektronikçi değiller veya kesinlikle elektronikçi değiller koymalılar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids

resin elektronikciler .com dan alınmış. bence sitenin adını elektronikçi değiller veya kesinlikle elektronikçi değiller koymalılar...

arkadaşım devre yanlış çizilmişse,doğrusu nasıl olmalı.şema vererek cevaplarsanız memnun olurum.benim istediğim 0-24 regüleli, 3-4A verebilen bir devre.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.