Şimdi Ara

FİAT MAREA ABS ARIZASI (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
151
Cevap
9
Favori
95.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2 senedir kışları genelde sönen havalar ısınmaya başladımı da sönmek bilmeyen ABS lambamı sonunda ABS kutusunu söküp lehimleri TAZELEYEREK giderdim. evet dediğim gibi lehimler de gözle görülür bir sıkıntı yoktu ama o kadar açmak için uğraştığım için lehimleri yenileyeyim dedim kartın üzerinde ki tüm büyük boyutlu lehimleri yeniledim ve geri taktım. İlk çalıştırmada ABS ışığı yanıyordu ama lastikler bir tam tur atınca söndü ve 1 haftadırvda maşallah sıkıntı yok.

Bu yazıyı özellikle denesem mi acaba diye düşünen arkadaşlar için yazıyorum. Tabi ki ben ilk etapta ABS sensörlerini balata spreyi ile temizleyip manyetikliklerinde varsa bir bozukluk onu giderdim. Aküm zaten yeni olduğu için voltaj düşüşünü hesaba hiç katmadım. En son olarak da ABS kutusunu 1 saatlik bir uğraş sonucu açtım lehimleri yeniledim ve sonuç mükemmel. Sanayide 200 tl gibi bir maliyeti var. Elinizden geliyorsa 200 liranız cepte kalır.

• 2005 marea abs çıkma beyin nerden ve kaça bulabilirim.
  • matis01 kullanıcısına yanıt
    selamlar nerdesiniz?
  • ekek kullanıcısına yanıt
    Kastamonu
  • matis01 kullanıcısına yanıt
    Ankaraya gelme imkanın olursa bu işin uzmanı olan birini tavsiye edecektim bende bir zamanlar sorun abs ile ilgili sorun yaşamıştım uzun uğraşlar sonucu Hakan usta çözmüştü forumdada araştırırsan çeşitli bilgiler var
  • abs beyinlerinizi 100 tl karşılığında tamir ederim...
  • Benim Marea'da da aynı problem var. ABS kafasına göre çalışıyor. Adanada bu işi yapan birilerini tavsiye edecek kimse var mı?
  • Bu arıza beyin arızası, büyük sanayilerde beyinciler var. Onlar yapar 100-150 tl arası marea kronik arızasıdır. 7. yıldan sonra ortaya çıkar, Diğer tüm arızalar için mesaj atabilirsiniz?
  • Merhaba arkadaşlar benim abs beyin soketinin çektiğimiz plastik kilidi kırık çıkması veya sadece o parça yenisi nereden bulunur acaba benimde ara sıra yanıyor işe buradan başlamam lazım soketi çıkartamıyorum yardım lütfen. İnegöl bursa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar dostlar ben izmit gölcükteyim,2003 model marea var,benimde abs ve el freni beraber yanıyor,burada ki bilgiler ışığında arabamdan dan söktüm abs beynini ve kıl testereyle actım,sonra tv tamircisine götürdüm,lehimleri tazeledi,'çatlaklar var dedi' sonra taktık ama malesef ışıklar sönmedi..

Acaba nerede hata yapıyoruz,yada nerelere bakmamız lazım..hangi bölgeleri lehimlemek lazım,tamircinin yanındaydım,cogu yeri lehimledi ama,nerede hata yapıyoruz,kısa zamanda çözmem lazım,ekimde muayene var....saygılarımla

• aracı serviste bsayara baglatıp hata koduna baktırdınız mı.belki farklı bir sebepten dolayı yanıyordur.
  • anka0658 kullanıcısına yanıt
    valla kardesim servisin söylediği beyine bağlanamadık,beyin arızalı diyor,anlamadım gitti
  • beyine baglanmadan hata kodunu göremezsiniz.hata sensordemi,abs beynındemı yada farklı bir sebebimi var.genelde sizin yaptıgınız yöntemle sorun çözülüyor.bosch serisi yokmu yakınınızda.onlar baglanabiliyor.birde orayı deneyin
  • beyaz1903 B kullanıcısına yanıt
    Soru hortlamış ama senin saydığın problemin tıpkısının aynısı tam tamına saydığın gibi su an bendede var.arızanın neden oluştuğunu bilniyorum aracı abs sorunlu olarak aldım 4 ay önce ve yaptığım incelemelerde aynı senin problemine sahibim.sağ teker sensör hatası biraz gidince devreden cıkma pedalın titremesi vs hep aynı.Arac 2004 elx marea.Uzerinden 4 yıl geçmiş belki o an için çözüm bulmuşsundur.Eger bulduysan banada soylermisin problem neymiş.Bi yardımcı ol duacın olayım guzel kardeş.içimde sıkıntı kafamda takıntı oldu.Ne yaptınız.yardımını bekliyorum.vizede yaklaşıyor sıkıntıdayım.

• ROyke R kullanıcısına yanıt
    Merhaba.Kardeşim motor kaputunun altındaki sigorta panelinde ABS'nin sigortası var onu bir söküp beyni devre dışı bırakıp denermisin sorun devam edecek mi ? Sağ sensör hatası veriyorsa sensörü temizleyip öyle takın olmazsa değiştirilmesi lazım.Onu değiştirdikten sonra da düzelmezse büyük ihtimal beyindendir.Kafana takma kardeşim çok sorun çıkarmaz parçaları ucuzdur Marea'nın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YSF_023 -- 20 Ekim 2015; 1:15:21 >
  • Merhaba.Ben sigortayı değilde beyindeki o büyük soketi cıkardım ve abs siz kullanıyorum hiç bi sorun yok gayet iyi frenler ama absiz oluyo işte.Birde yardımın için çok teşekkür ederim ama anlayamadığım bi durum var.sigortayı cıkarınca abs de devreden cıkıyo diye biliyorum.bu durumda abs yi nasıl denicez.yada ben abs nin sigortasını cıkarınca neyi deneyeceğim tam anlayamadım kusuruma bakma.Biraz daha acıklayıcı bir sekilde yazabilirmisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ROyke -- 24 Ekim 2015; 23:29:44 >
  • ROyke R kullanıcısına yanıt
    Sigortayı çıkararak sorunun mekanik fren sisteminde mi yoksa ABS sisteminde mi olduğunu denemiş oldunuz.ABS iptal edilince düzgün çalışıyorsa normal sistemde sıkıntı yok.ABS yi devre dışı bırakmak için sigortayı sökmeniz yeterli sokete gerek yok.O zaman yapacağınız şu;sağ teker sensör hatası alıyorsanız önce sensörü bir temizleyip deneyin,olmazsa sensörün yenisini alın,yeni sensörle de düzelmezse ABS beyninin lehimlerinin yenilenmesi gerekiyor.Hemen hemen bütün marealardaki ABS sorunu,beyindeki lehimlerin soğumasından dolayı meydana geliyor.Benim araba 2001 HLX,beyni kendim açtım lehimlerini yeniledim taktım çok şükür 2 senedir sorun yok.Eliniz yatkınsa siz de yapabilirsiniz,beyin vidalı şekilde değil,pres baskı halinde kapalı kutu,kenarlarını keserek açmanız lazım.Biraz ince iş istiyor ama çok zor değil.Bir de şuna bakarmısınız.ABS soketinin içindeki pinleri kontrol edin,geri kaçan pin olabilir.Bu da başıma gelmişti.

• quote:

Orijinalden alıntı: YSF_023

Sigortayı çıkararak sorunun mekanik fren sisteminde mi yoksa ABS sisteminde mi olduğunu denemiş oldunuz.ABS iptal edilince düzgün çalışıyorsa normal sistemde sıkıntı yok.ABS yi devre dışı bırakmak için sigortayı sökmeniz yeterli sokete gerek yok.O zaman yapacağınız şu;sağ teker sensör hatası alıyorsanız önce sensörü bir temizleyip deneyin,olmazsa sensörün yenisini alın,yeni sensörle de düzelmezse ABS beyninin lehimlerinin yenilenmesi gerekiyor.Hemen hemen bütün marealardaki ABS sorunu,beyindeki lehimlerin soğumasından dolayı meydana geliyor.Benim araba 2001 HLX,beyni kendim açtım lehimlerini yeniledim taktım çok şükür 2 senedir sorun yok.Eliniz yatkınsa siz de yapabilirsiniz,beyin vidalı şekilde değil,pres baskı halinde kapalı kutu,kenarlarını keserek açmanız lazım.Biraz ince iş istiyor ama çok zor değil.Bir de şuna bakarmısınız.ABS soketinin içindeki pinleri kontrol edin,geri kaçan pin olabilir.Bu da başıma gelmişti.

Mekanik fren sistemi gayet iyi bi sorun yok.fikirlerin için sağol kardeşim.Allah razı olsun.

Lehim konusuna gelince, elim oldukça yatkındır.arabayı pc ye bağladık çıkan kodlarıda güvendiğim bi ustaya söyledim telefonda, oda senin dediğin gibi dedi.

İkinci bir sorum; abs beyninin lehimlerine baktım internette, cok ince lehimler var onlarıda mı yenilicem yoksa sadece sıkıntı gördüklerimi mi.yani komple bütün lehinlerimi yenilemeliyim yoksa problemli gördüğüm lehimlerimi yenilemeliyim.Siz nasıl yaptınız zahmet vermek istemem ama yazabilirmisiniz.

• 2004 Marea Liberty sahibiyim. Bende de abs sorunu vardı Ankara'ya geldim Hakan usta 250tlye beyinin lehimlerini yeniledi daha sonra porya bilyesini de 60tlye alıp 50tlye değiştirdik. Şimdilik bir sıkıntı yok.

• serseri1970 kullanıcısına yanıt
    slm bende 2000 model brava var abs yanıyor bir türlü kimse söndüremedi bilgisayara baglanmıyo fişlerde sorun bilgilendirseniz sevinirim @serseri1970
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.