Şimdi Ara

Anadolu Parsı, Çizgili Sırtlan ve yeni eklenen Anadolu Yaban Koyunu!!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
1
Favori
32.777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bizim burda çok yaban hayvan var domuz,ayı,taban geyiği,yaban keçisi,çakal,kurt,kafkas(hopa)engereği...

Hatta çok sert kış olduğu zaman bizim ahırların yanında komar ağacının yaprakları olur onları ineklerin altına koyarıız onları koyduğumuz yere gelir yatarlar bir keresin de sabah annem sığırları malez vermek için ahıra indiğinde gördü bi hemen bana geldi söyledi hemen tüfeği aldığım gibi indim ahıra daha uyuyorlardı yavrular vardı 2 tane çok büyük boynuzları vardı nasıl duymadılar beni hayret ettim mermiyi aldım namluya ordan ses çıktı birden kalktı... o bana bakıyor ben ona aramızda 2-3 metre var içimden geçiyo vursam mı vurmasam mı vurmak istemiyorum öyle güzel hayvanlar ki hele yavruları bak bak doyamazsın anam da dedi bırak ben de indirdim tüfeği biraz gittim yanına dedim şimdi boynuzlarını sokar bana fazla sokulmadım bi zaman sonra yere yattı yaklaşdım yanına başını sevdim anam kazan dolusu malez getirdi koydum önlerine yediler o zamanlar fotoğraf makinem yoktu olsa resim çekerdim buraya koyardım o olayı asla unutamıyorum...

• ne güzelde hayvanlar insan nasıl öldürür bunları sebepsiz yere..ama sasmıyorum..youtube da bile 6-7 kangalı yaralı bir domuzu öldürtmek için saldıtrrtan ve ona acı cektirmekten zevk alacak insanımsılar varken hiç şaşmıyorum.
  • Anadolu PARSI
     Anadolu Parsı, Çizgili Sırtlan ve yeni eklenen Anadolu Yaban Koyunu!!!
  • çok eskiden m.ö fil dahi anadoluda yaşamış deniliyordu.
  • Hazar Kaplanı

Hazar kaplanı (Panthera tigris virgata), kedigiller (Felidae) familyasından soyu 1970'li yıllarda tükenen kaplan alt türü.

Özellikleri

Bengal kaplanından daha küçüktür. Tüyleri sık, çizgileri soluktur. Gövde ve boyun altı beyaz ve daha sarkıktır. Kulaklar, kısa ve küçüktür. Rengi, Bengal kaplanına benzer. Bacakların dış kısımları, sarıdır, ve iç tarafı beyazdır. Bu alt türün kuyruğu, sarıdır, ve sarımsı beyaz çizgiler vardır. Kışın saçı çok uzundur, iyi gelişmiş bir karın yelesi ve kısa bir ense yelesi vardır.

Yaşam şekli

Hazar kaplanları yalnız yaşayan hayvanlardır. Çiftleşme mevsiminde erkek ve dişi birlikte görülür. Erkek kaplan dişiden daha büyüktür. Genelde çiftleşme kış veya bahar döneminde gerçekleşir. Kaplanların çiftleşme dönemi yirmi-otuz gün kadar sürer. Yaklaşık olarak 100 günlük bir gebelik döneminden sonra dişi kaplanlar üç yavru doğurur. Bu yavrular doğduğunda kördür ve on gün sonunda gözleri açılır. Yavrular yaşamlarının ilk sekiz haftasında anne sütüyle beslenir. Bu esnada baba hiçbir sorumluğu üzerine almaz. On bir haftadan sonra yavrular avlanmaya başlar.

Dağılımı
    En batıda Türkiye olmak üzere Hazar denizi etrafında, Kafkasya’da İran, Türkmenistan, Afganistan’ın kuzey kesimlerinde yaşardı. Ayrıca Moğolistan ve Irak'ta da izleri bulunmuştur. Türkiyede en son 1970'te vuruldu.1973' te Hakkari Uludere bitkilerle ilgili çalışma yapan prof. dr. Turhan Baytop 1970' te vurulmuş bir kaplan postu buldu ve bunu bilim dünyasına bir makale aracılığıyla tanıttı.Bu Türkiyede öldürülen son hazar kaplanıdır.Ama tam kesin olmayan kanıtlara göre Afganistan civarında hala görüldüğü iddia edilir. Fakat Türkiye'de böyle bir şey mümkün değildir çünkü Türkiye'nin çok küçük bir bölümünde yaşıyorlardı ve Türkiye'de sayısı 600'ü aşmıyordu hatta daha bile azdı.

Asya Fili

Asya Fili (Elephas maximus), yaşayan iki fil türünden biri, Elephas cinsinin yaşayan tek üyesidir. Aynı zamanda Asya'da yaşayan en iri hayvandır. Bu tür genelde Bangladeş, Hindistan, Sri Lanka, Çinhindi ve Endonezya'nın bazı yerlerinde görülür. Bu türün nesli tehlikededir, dünyada sadece 25,600 ila 32,750 yabani Asya fili kalmıştır. Türkiye'de nesli 19. yüzyılda tükenmiştir.

Bu türün çoğu üyesi evcildir ve taşıdığı yükü kaldırma yeteneğinden dolayı Güney ve Güneydoğu Asya'da ormancılıkta kullanılır. Tarihte bu hayvanın değirmenlerde kullanıldığı olmuştur. Yabâni filler turistlerin ne kadar ilgisini çekse de bazen köylere girip tarlaları yağmaladıkları oluyor.

Asya fili, daha küçük kulakları, sırtının kambur oluşu, hortumunda sadece 1 "parmak" olması, sadece erkeğinin fildişleri olması ve daha küçük oluşuyla yakın akrabası Afrika filinden hemen ayırt edilir.

Yabani Asya filinin ömrü 60, evcilinin ise 80 yıldır. Her gün vücut ağırlığının %10'u kadar yemek yerler (yani yetişkininin günde 170-200 kg. yemek yemesi gerekir). Ayrıca günde 80-200 litre su içmeleri ve suda yıkanmaları da gerekir.

Asya Aslanı

* Asya aslanı (Panthera leo persica):Türkiye'de en son 19'ncu yüzyılın sonlarında görülmüştür.

Anadolu’daki son kayıt 1880, Birecik’tir. Aşağı Fırat Havzasında yaşayan bu hayvan bu tarihten sonra bir daha görülmemiştir. M.S 3. Yüzyılın başında yazan Aelianus, Pangeus tepesinde (Trakya) ayının yanı sıra aslan da bulunduğunu belirtmektedir. (Hist. Animal., III, 13)

Tchıhatchef’e göre; Trakya’nın sert iklimi bu yörede aslan bulunmasına karşı bir kanıt olarak ileri sürülemez. Çünkü, Aucher-Eloy ( Relat.d’un voyage en Asie, II. Bölüm, s. 632 )

İran’da, Zardaku dağının hiç erimeyen karların hemen yanında aslanlarla karşılaşmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moja -- 30 Ocak 2009; 17:59:24 >

• eskiden anadolu da birçok hayvan çeşidi yaşıyordu fil gibi şu anda yeryüzünde bulunan birçok tür burada bulunmaktaydı ama bu coğrafyada birçok millet yaşamış ve birçok savaş yapılmış olduğu için canlılar için etkisi büyük olmuş tabi ki ama bunlar bu hayvanların tükenmesine neden olmaz pek de ama insanların zevk için avladıkları postu için avladıklarından dolayı tükenmiş zaten hanzo tipli heriflerin resmini görmüşsünüzdür
    hazar kaplanı bitmiş olabilir olabilir ama bazı ülkelerde yaşadığı bölgeden getirilip üretme politikası uygulanıyor aslında burası onların yaşamasına uygun böyle birşey yapılsa doğru olur mu bilemiyorum
    ama anadolu parsının yaşadığına dair bazı ümitler var ben yaşadığına inanmak istiyorum böyle bilmek istiyorum varsa çok güzel bişey olur
    ayrıca anadolu için çok iyi fırsat olur bu
    ilk sayfadaki resimler için konuyu açan arkadaşımız resimler için izin istemiş ve denilmiş ki onlar bizim hayvanlarımızı sahipleniyorlar sinirlendim denilmiş aslında bu adamlar hayvanlarla yakından ilgileniyolar ve bu bizim ülkemizde bilim adamlarına kalırsa bu hayvan bulunamaz onlar daha iyi çalışıyolar
    afrikada bulunan aslan sayısını zevk için avlayarak azaltan avrupalılar şimdi akıllarını başına toplayıp özveriyle çalışıyolar
    Türklerin 12 hayvanlı takvimindeki bulunan hayvanlara dikkatinizi çekerim
    kurt Türk milletinin simgesidir pars da Türklerin yaşadığı coğrafyalarda her zaman bulunmaktaydı o da Türklerin simgelerinden biridir.

• wikipedia da parsların yaşadığı coğrafyalar içinde türkiye de var ama kritik bölgeler içinde gösteriyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: axi-laz

Bizim burda çok yaban hayvan var domuz,ayı,taban geyiği,yaban keçisi,çakal,kurt,kafkas(hopa)engereği...

Hatta çok sert kış olduğu zaman bizim ahırların yanında komar ağacının yaprakları olur onları ineklerin altına koyarıız onları koyduğumuz yere gelir yatarlar bir keresin de sabah annem sığırları malez vermek için ahıra indiğinde gördü bi hemen bana geldi söyledi hemen tüfeği aldığım gibi indim ahıra daha uyuyorlardı yavrular vardı 2 tane çok büyük boynuzları vardı nasıl duymadılar beni hayret ettim mermiyi aldım namluya ordan ses çıktı birden kalktı... o bana bakıyor ben ona aramızda 2-3 metre var içimden geçiyo vursam mı vurmasam mı vurmak istemiyorum öyle güzel hayvanlar ki hele yavruları bak bak doyamazsın anam da dedi bırak ben de indirdim tüfeği biraz gittim yanına dedim şimdi boynuzlarını sokar bana fazla sokulmadım bi zaman sonra yere yattı yaklaşdım yanına başını sevdim anam kazan dolusu malez getirdi koydum önlerine yediler o zamanlar fotoğraf makinem yoktu olsa resim çekerdim buraya koyardım o olayı asla unutamıyorum...

sizin oralarda karaca, vaşak, kızıl geyik vs. var mı ya da hiç karşılaştın mı

• Bozayı ülkemizde var kars'ın sarıkamış ormanlarında babamlar cocukken odun toplarlarmış orada görmüşler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kysis -- 2 Şubat 2009; 11:35:32 >
  • küçük karabatak

tepeli pelikan

[simage]https://store.donanimhaber.com/24/9a/03/249a0392d0565af8deda60e8444ef512.jpg
    [/simage]

sibirya kazı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ornitolog -- 2 Şubat 2009; 12:24:36 >

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bell-mere -- 29 Temmuz 2021; 22:41:45 >
  • tşkler paylaşım için yukarı
  • biz köyde koca koca geyik boynuzları bulurduk...daha yeni 1-2 yıl önce ..jandarma korumasında şimid..en aından geyiklerin yasama sansı var,birde ayıların..
  • ha ne demekmiş? eğitim şart...
    ama günümüzde bile eğitim sistemi gerilemekte allah sonumuzu hayır etsin....
    acaba bu millet ne zaman eğitimin önemini anlayabilecek?
  • Karaca yok diye biliyorum kaçkarlardaki buzul göllerine balık tutmaya gittiğimiz de vaşaktı herhalde ondan görmüştük,geyik buralarda çok var yaban keçisi ayrıca bol sayıda boz ayı ve domuz var...

Benim de bir tane atmacam var
    quote:

Orjinalden alıntı: Qaghan

quote:

Orjinalden alıntı: axi-laz

Bizim burda çok yaban hayvan var domuz,ayı,taban geyiği,yaban keçisi,çakal,kurt,kafkas(hopa)engereği...

sizin oralarda karaca, vaşak, kızıl geyik vs. var mı ya da hiç karşılaştın mı

• türkiyedeki vaşak sayısının çok az kaldığını biliyorum özellikle avrasya vaşağının
    pars varsa bile görülmesi çok zor çünkü bu hayvanlar gizlenmek konusunda çok iyiler vakitlerinin büyük bölümünü ağaçlarda geçirebiliyorlar, afrika da bile bir leoparı görüntülemek için aylarca uğraşıyorlarmış ve anca görüntülüyorlarmış, kar leoparını adam gibi görüntüleyebilmek için 4 yıl kadar uğraşmışlar ki türkiye de çok az olduğu düşünüldüğüne göre bu iş çok zor
    atatürk bi taraftan aoç u açtırırken ondan sonra yerine geçen ismet inönü nasıl olur da bu hayvanların zararlı olduğunu düşünerek onun başına ödül koyarak avlanmasını ister anlamıyorum
    ayrıca bu hayvanları öldürmek için etleri zehirleyip tuzak yapanlar varmış
  • keşke koruyabilseydik bu güzelim hayvanlarımızı...şimdi bakıyorum da Türkiye'ye has hayvan sayısı yok gibi...
  • yok zaten zaten canlı çeşidi fazla falan diyoz kendimizi avutuyoz neymiş kurt varmış ayı varmış bunlar zaten bütün her yerde bütün ülkelerde normal olarak bulunan hayvanlar:)
  • hort
  • Güzel konu canlasın istedim : )

Hazar kaplanı ve sırtlan beni şaşırttı açıkcası ama tüketmişiz . İnşallah anadolu leopar'ının nesli tükenmemişdir .
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.