Şimdi Ara

Araç Yag Lambası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
63
Cevap
1
Favori
125.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: hyavuz

Aracımın yag lambası motor ısındıktan sonra rölantide ve ayagımı gazdan çektigimde sürekli yanıyor.Gaz verdigimde sönüyor.Bu olay neden kaynaklanır böyle bir şey şimdiye kadar hiç olmamıştı.Yag müşüri degişiminden başka ne çözüm olur

Sorunun kaynağı tespit edilmeli.

Yağ pompasından veya filtreden kaynaklı bir sorun olabilir.

Bu şekilde aracınızı kullanmayın. Vakit kaybetmeden kontrol ettirin. Zira arabanın yağı, kanı demektir... Yağ pompası da kalbi...

Kolay gelsin...
  • quote:

Aracımın yag lambası motor ısındıktan sonra rölantide ve ayagımı gazdan çektigimde sürekli yanıyor.Gaz verdigimde sönüyor.Bu olay neden kaynaklanır böyle bir şey şimdiye kadar hiç olmamıştı.Yag müşüri degişiminden başka ne çözüm olur

bu oLay tamamen YAĞ POMPSINDAN kaynakLanıyır .....en kısa zamnda yağ pompasını değiştirmen gerekir yoksa Allah muhafaza motoru kucana aLırsın..!!!!
  • sorununuzun kaynağı düşük devir.LPG ve benzer sistem varsa böyle yapabilir.Eğer yağ filtresi tıkalı olsa zaten devamlı yanması lazım.

daha ciddi bir basamak ise yağ müşürünün arızaya geçmesi olasılıdır.Direnç katsayısı değişince böyle vakalar olabilir.basitten başlayıp tüm olasılıkları kontrol ettirin. Sorunun kaynağına inin. Lambanın sönmesi sorunun geçtiğini göstermez.bazen öyle ilginç vakalar çıkar ki herkez bu işlere şaşar.Yan sanayi filresi hatalı takılmışsa motor yakan bile duydum.Bypass akışı olmayan takıyorlar uyuyor diye sonra a lamba yandı ne oldu deniyor motor bitmiş. Yani kötü örnekleri özellikle veriyorum ki dikkatli olunmasında her zman fayda var.yağlama ve lastikler bir otomobilin en temel ve ciddiyete alınması gereken parçalarıdır.
  • quote:

dediginiz gbi bugün lpg rölanti ayarını biraz yükselttim ve sorun halloldu.

arızanın bulmanıza sevindim.Aklınızda kalması gerekn konu motor yağlamasının verimli bir şekilde olması için yağ basıncının beşlirli bir seviyenin altına düşmemesi gereklidir.yağ müşirinin görevi bu basıncı kontrol etmektir.Devir düşünce yağ basıncı da düşüyor ve lamba yanıyor .Esas dikkat edilmesi gereken konu devmlı yandıüğı andır.Hemen farketmezseniz motor sarar, ya kalmamaıştır veya yağlama kanallarını tıkayan bir şey vardır.

Hep aklıma takılmıştıri, bu kadar önemli gösterge neden sesli bir sistem kanalıyla bizi uyarmaz.kapıyı veya farları açık unutunca bile bir sürü gereksiz ses veren araç.larımız böyle çok önemli bir gösterge yanınca sesli olarakbizi uyarmıyor .5 dakika sonra farkederseniz zaten iş işten geçmiş oluyor.
    belki yeni nesil araçlarda buna bir çözüm bulunur .belki de benim haberim olmayan yeni BMW veya mercolarda vardır.hergün yeni birşey çıkıyor takip etmek çok güç.

• geçen tekrar sanayiye götürdüm arabayı başka bir ustaya daha anlattım derdimi bana kesinlikle yağ incelmesinden yağ kanallarında kaçak olmaz dedi sorun yağ pompasındadır dedi (herkes bişeyler söylüyo gerçi) sonra müsait olduğunda gel rektifiyeciğle oturup konuşalım beraber muhasebesini yapalım dedi birtaraftan kafama değiştirtdiğim yağ pompası buzukmudur ki diye takılıyo. yağ kalınlaştııcı attıp devri yükseltim şuan öğle kullanıyorum bu işin çözümü rektifiyeden geçiyosa motor yatak sarana kadar kullanmaya kararlıyım satıpta başkalarının başını yakmayı da düşünmüyorum ben bana yapılanı yapmamaya kararlıyım ama sorun da çok canımı skıyo. bide kırmızı ışıkta beklerken yada çok dur kalk yaptığımda hararet derecesi 100 dereceye yaklaşıyo soğutma fanı açılıyo fan açılınca devir düşüyo 900e lamba yanıyo fon kapanınca devir 1000 üzerine çıkınca yağ lambası sönüyo nezaman su kaynatıcak mearakediyom

bazı ustalar yağ pompasının yayının altına pul koyup pompaladığı yağın basıncını artırmayı teklif etti ama sakıncasıda varmış yüksek devirde yüksek yağ basıncı nereyi patlatır bilemeyiz diyolar.

ilkzamanlar çok kafama taktım öyleya herşeyi yaptım olmadı düzelmedi uykusuz geçeler geçirdim yaptığım masraf 600tl ve hala sorun devam ediyor
    şimdi kabullendim ama bu işin peşini bırakmıcam sorunu çözersem hemen yazıcam yada bana yardım edicek
    beni bu durumdan kurtarabilecek kimse yokmu......??????????????

• 3 yıl önce yaşadığım sorunu yaşıyorsunuz. bir konu bile açmıştım.link aşağıda. 1 milyar masraf etmiştim.Çözüm ne pompa ne müşür ne de motorda. Yağ müşüründen saate giden kabloyu elektrikçiye buldurun bişey takar söner. Bu kablo zamanla gevreme yıpranma yaşıyor.Bu sorun fiatın arabalarında çıkar genelde.

http://forum.donanimhaber.com/m_25493164/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harunoda -- 3 Ekim 2011; 23:51:08 >
  • Herkese iyi forumlar, iyi bayramlar...

Benimde basima bu durum geldi ustalar, bundan 1 ay önce ilk defa hararet yüksek iken yağ lambasının yandığını gördüm daha sonra muglada öğrenci olduğum için uzun yol kullanımlarımda motor soğuk olduğu 100 dereceye çok yaklaşmadığı ve trafik siz yollarda kullandırım için uzun süre yağ lambasını görmedim..

Ancak asıl memleketim İzmir'e gelince bu yaz sıcağı ve sıkışık trafikte sıkça yüksek sıcaklıkta rölanti devrinde yag lambasının yanıp söndugune sahit oldum..

Aracı kullanırken hareket halindeyken bir problem yok hatta motor soğukken sıcaklık 100'lere gelmemişken rölantide yine yakmıyor ama sıcaklık seviyesi yuksekken rölanti devrinde yağ lambası yakiyor, gaz veriyorum biraz sönüyor sonra devir düşünce tekrar yakıyor..

Bu problemin sebebi nedir acaba? Bu problemi yasayan bir çok kişi var gördüğüm kadariyla. Yağ pompası mi, yağ türümü, yoksa motor yatakları ile pistonlar arasındaki bosluklar yağda boyle bir basınç dusuklugune mi yol açıyor anlamış değilim..

Rölanti devrini yükseltip problemi ötelemek ileride başka bir probleme yol acarmi acaba? Şimdiden teşekkür ederim..

• quote:

Orijinalden alıntı: pago

ben Kocaelinde oturuyorum aynı sorun bende de var renault senic aracım 2006 model araç sabah çalıştığında hiç bir problem yok ne oluyorsa motor ısındıktan sonra oluyor rölantide veya ışıklarda araç uyarı veriyor yağ basıncı düşük diyor birde benim araba sesli uyarı veriyor dıııt dııtt diye o dııt dedikçe ben ananı avradını diye başlıyorum söylemeye çığrımdan çıkardı beni bazende motor ısındı rölanti düşük olsada hiç ötmüyor diyorumki düzeldi yani bana kafayı yedirtecek

sanayiye götürdüm aracımı bir ustaya gösterdim yağı varmı arabanın dedi evet var dedim aracın yağ seviye sensörü var yağ seviyesi normal diyor ona güvenmedim birde çubuktan kontrol ettim yağı var aracın sonra ustanın dediği ne dese beğenirsin müşirden başlicaz denemeye olmazsa karteri sökeceğiz pompa filan devam edeceğiz dedi yni şaşırdım kaldım uzaklaştım hemen oradan yani sizin dediğiniz gibi müşiri sokelim basıncı ölçelim basınç tamsa pompaya girişelim filan bu şekilde yaklaşan yok konuya deneme yanılma yöntemi birde eline laptop alan arabayı bilgisayara takıyor bakıyor sorun tespiti için bakıyolar sorunu bulamıyorlar benim broveyde oluyordu deneme yanılma yöntemi takıyor laptobu o laptoba bakıyor laptop ona yani tuhaf tuhaf işler kimseye işini öğretmek niyetinde değilim fakat yani ustada yok piyasada

birde benim arabanın yağ basınç müşiri 350 TL şase numarasını verip öyle fiyat aldım parçacıdan adama söyledim usta bu arabada deneme yanılma yapacağız ama bir müşir 350 TL o okadar değildir yanlış söylemişsindir dedi yani şase numarası verdim hatta aynı parçayı Ebuy dan almaya kalkarsan 15 ila 20 tl arasında kargo bedeli ile olsun olsun 50 TL Türkiye'de bizi nasıl çüküyorlar siz düşünün

şu an aracı böyle kullanıyorum bakalım basınç ölçümü yaparak konuya profesyonelce yaklaşacak bir usta arıyorum ustalar legocu olmuş sökelim takalım olmadı ver 500 olmadı ver 200 olmadı ver 700 deli ediyorlar adamı

birde sorunu çözdükten sonra buraya yazmayan arkadaşlar oluyor bazen yahu nasıl çözdün ne yaptın anlatsana birader sorun çözüldümü tamam bir zahmet ette yaz şuraya insanlarda faydalansın hangi ustaya gittin ne yaptın yok arkadaş yani bu hususa da dikkat edelim lütfen
    sorunu çözdüm arkadaşlar aracı zararına satıp kurtuldum oh be dünya varmış :)

• ErdallBaggal kullanıcısına yanıt
    satmadan önce müşiri değişmiştim sonrasında bir sürü daha sorun çıktı bu arıza dışında zararına sattım kurtuldum
    en güzel çözüm satıp kurtulmak :)
  • Aracımın yag lambası motor ısındıktan sonra rölantide ve ayagımı gazdan çektigimde sürekli yanıyor.Gaz verdigimde sönüyor.Bu olay neden kaynaklanır böyle bir şey şimdiye kadar hiç olmamıştı.Yag müşüri degişiminden başka ne çözüm olur

• quote:

bu sorunun aynısı benim eski arabamda vardı. tofaş. yağ pompasını,yağ müşürünü, rölanti valfini değişitirdik olmadı. o şekilde 5-6 bin km kullandım. öylece sattım.farklı bir yağ kullansam sorun çözülürmüydü bilmiyorum. iyi bir yağcıya sor bakalım ne diyecek.
    ama sana tavsiyem yolda kalana kadar devam.
  • AYNI SORUN BENDEDE VAR ARACIM SEAT TOLEDO 1.8 GLX , ARACIMDAN ÇOK MEMNUNUM SATMAK DA İSTEMİYORUM BİR DAHAKİ YAĞ DEĞİŞİMİNDE DEĞİŞİK BİR YAĞ DENEYECEĞİM ZATEN KILAVUZUNDA DAHA İNCE BİR YAĞ BELİRTİLMİŞ ORJİNAL YAĞINI 0-30 VISCO 7000 BİRAZ PAHALI AMA ONU DENEYECEĞİM ARTIK
  • yanlız kardeş araç çalışır çalışmaz ışık yanmıyor motor belli bir ısıya ulaştıktan sonra rölantide ve aracı boşa aldıgımda yanıyor aracıma kışın sonuna doğru magnatech 10-40 koydum ışık yanmıya başlayınca acaba yagdan mı diye 15-40 koydum gene degişen bişey yok.Buna göre sorun ne olabilir
  • Aklıma gelen üç ihtimal: 1) Yağ pompası 2) Motor yatak boşaltmış 3) Yağ müşürü problemli (soket, kablolama veya kendisi)
    Bunların yanında yağ filtresini de kontrol etmekte fayda var...
  • quote:

yanlız kardeş araç çalışır çalışmaz ışık yanmıyor motor belli bir ısıya ulaştıktan sonra rölantide ve aracı boşa aldıgımda yanıyor aracıma kışın sonuna doğru magnatech 10-40 koydum ışık yanmıya başlayınca acaba yagdan mı diye 15-40 koydum gene degişen bişey yok.Buna göre sorun ne olabilir

bi defa senin oLayın yağLa ilgisi yoook bu bir gereçek..!!!

senin oLay ya pompa ya müşir başka bişey de oLmaz sen bi en koLayından bi müşiri değiştir bakaLım bide öLe dene nasıL oLacak..!!!!!eyerki düzeLmezse POMPA....kaçarı yokkk..!
  • Peki arkadaşlar arabanın rölanti devrinin düşük olmasındanda kaynaklanıyor mu bu durum acaba cavaplarınızıbekliyorum
  • dediginiz gbi bugün lpg rölanti ayarını biraz yükselttim ve sorun halloldu.
  • BENDEDE YANIYOR 2 KM GİTTİKTEN SONRA SÖNÜYOR , ÇÖZÜMÜNÜ BULAMADIK AMA O ŞEKİLDE KULLANIYORUM ŞİMDİLİK BAKALIM

- YAĞ MÜŞİRİNİ DEĞİŞTİRDİK
    - FİLTREYİ DEĞİŞTİRDİİK
    - YAĞI DEĞİŞTİRDİK

AMA OLMADI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mendel50 -- 6 Mayıs 2008; 4:55:14 >
  • yağ cfiltresini hatalı seçşlmiş olabilir.Orjinal olduğundan emin misiniz.Geriye az seçenek kalmış ama yağ basıncının düşük olmasının birçok sebebi olabilir.İlk aklıma gelen bypass filtre olup olmaması sonra , yağ pompası gibi daha ciddi konular geliyor ama deavmlı yanmadığıiçin beklenmeyen bir yer olabilir.mesela yağ kanallarından bazılarının tıkanması veya bir pisliğin filrenin önüne gelmesi gibi.
    quote:

Orjinalden alıntı: mendel50

BENDEDE YANIYOR 2 KM GİTTİKTEN SONRA SÖNÜYOR , ÇÖZÜMÜNÜ BULAMADIK AMA O ŞEKİLDE KULLANIYORUM ŞİMDİLİK BAKALIM

- YAĞ MÜŞİRİNİ DEĞİŞTİRDİK
    - FİLTREYİ DEĞİŞTİRDİİK
    - YAĞI DEĞİŞTİRDİK

AMA OLMADI
  • yagla nası ılgısı olmaz arkadas olması gerekenden kalın yag kullandıysan eyer yaglama yapamıyor olabılır yahut yağ pompandada sıkıntı olabılr derhal bırıne goster yatak sarar grankıydı yatagıydı tutagıydı ayazda kalırsın
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.