DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
R harfini söyleyememek
54
Cevap
2
Favori
31.328
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      4032 Mesaj
      04 Nisan 2008 16:47:44
      Slm arkadaslar ben liseye gidiyorum ve r harfini söyleyemiyorum.Yazık bir doktora gidecegiz ama yaza kadar bende evde kendimi gelistirmek istiyorum.Daha bu yasta bu kadar r harfinden zorluk cekiyorum ilerde psikolojim cok kötü olabilir r harfiden dolayı(ismimi bile söylemiyorum r den dolayı).Sizden istedigim evde ne yapmalıyım?Gidenleriniz falan varsa doktora yardımlarınızı bekliyorum.Bol bol kitap okuyorum(r harfi ile alakası yok sevdigim icin)Onun icin kitap okuma dısında önerilerinizi bekliyorum.

• Yüzbaşı
      823 Mesaj
      04 Nisan 2008 19:38:22
      Bende s harfini söyleyemiyorum yani söylüyorum ama petlek çıkıyo işte. o kadarda bariz bişey değil bendeki hatta s de pelteklik var dediğimde inanmazlar ama bazılarına yakışıyor tabi petteklik. Lisede bi hocam vardı çakıl taşı al ve dilinin altına al öle konuşmayı dene derdi denemedim ama dilinin altına çok şey koy diyen oldu heralde dil altına bişey koyunca düzeliyo istersen bi dene ama ben denemedim söyleyim

• Yarbay
      4640 Mesaj
      04 Nisan 2008 20:15:39
      yav bi bitki mi ne varmış.kekemeler içinde onu dil altına koyunca konuşma düzeliyomuş.onu dene ama cok kalıcı bi çözüm olmaz.

• Yarbay
      3529 Mesaj
      04 Nisan 2008 21:56:03

quote:

Orjinalden alıntı: Magical Zero

Slm arkadaslar ben liseye gidiyorum ve r harfini söyleyemiyorum.Yazık bir doktora gidecegiz ama yaza kadar bende evde kendimi gelistirmek istiyorum.Daha bu yasta bu kadar r harfinden zorluk cekiyorum ilerde psikolojim cok kötü olabilir r harfiden dolayı(ismimi bile söylemiyorum r den dolayı).Sizden istedigim evde ne yapmalıyım?Gidenleriniz falan varsa doktora yardımlarınızı bekliyorum.Bol bol kitap okuyorum(r harfi ile alakası yok sevdigim icin)Onun icin kitap okuma dısında önerilerinizi bekliyorum.

bende rleri soliemioum ama bu gayet dogal bir durum. dilin dönmemesinden kaynaklanıyor. bence kafanı takmamalısın. zaten liseye gidiyorsun yaşın daha ufak olsa dalga gecelerdi ama bunlar gelip geçici şeyler.. en fazla bir birilerine,fruko, R floor demeye kalktıgın zaman problem yaşarsın :)

ama en buyuk avantıjıda kızların hoşuna gitmesidir.. çogu kızın hoşuna gider.. we unutmadan yaşın ilerledikce sesde kalınlaşacagı için cevrendeki cogu insan anlamayacak bile r leri söyleyip söyleyemedigini..

ama illa tedavi diyorsan,doktora gidebilirsin..bu işin erbabları bulunmakta.. ewde kalemle çalışma falan yaparsın bi cok teknik war..

• Yüzbaşı
      432 Mesaj
      05 Nisan 2008 00:16:24
      Küçükken ben, küçük kardeşim ve ondan küçük kardeşim de r harflerini söyleyemezdik.

Evde sürekli r demeye çalışarak başardık. Herhangi bir sıkıntımız yok. En küçüğümüzün söylemesi biraz uzun sürdü.

Bir de bir yakınımızın küçük çocuğunda aynı sorun vardı. Dil altında dilin tam olarak dönmesini engelleyen beyaz, sinire benzeyen bir bağ vardı. Onu kestirmişlerdi bir süre sonra düzeldi. Dilin altında bağ pek çok çocukta oluyormuş küçücük bir işlemle düzeltiliyo diye biliyorum. Dilinin altını aynada bir kontrol et derim. Ama ille de doktor tabi.

Büyük randevu... Bilsem nerede, saat kaçta?
      Tabutumun tahtası, bilsem hangi ağaçta?

Necip Fazıl Kısakürek
    • Yarbay
      4032 Mesaj
      05 Nisan 2008 11:36:29
      Sagolun.Ben zaten yazın doktora gidecegim ama o zamana kadar ben de bir calısayım dedim evde.R harfi olan kelimeleri söylemeye mi calısayım?Bunun gibi teknikler nelerdir?

• Yüzbaşı
      432 Mesaj
      05 Nisan 2008 17:32:24
      Biz küçükken içinde r harfi geçen kelimeleri söyleyerek çalışırdık. Ama düzelmeyecek bir şey değildir. Rahat ol.

Necip Fazıl Kısakürek
    • Programcı
      3284 Mesaj
      05 Nisan 2008 17:44:48
      Ben küçükken söyleyemezdim düzeldi.

• Yarbay
      4032 Mesaj
      05 Nisan 2008 21:10:43
      O zaman ben icinde r harfi olan sözcükleri söylemeye calısayım.Böyle düzelmesini beklemektense.

• Yüzbaşı
      630 Mesaj
      06 Nisan 2008 08:51:15
      RABİES
      RADİKAL
      RADİKÜL
      RADİKÜLİT
      RADİKÜLOPATİ
      RADYOAKTİF
      RADYODERMATİT
      RADYOLOJİ
      RADYOTERAPİ
      RAHİM
      RAŞİTİZM
      RAYNAUD
      REFRAKSİYON
      REFRAKTOMETRE
      REJENERASYON
      REJİONAL
      REGRESYON
      REGURJİTASYON
      REHABİLİTASYON
      RELAKSİN
      REMİSYON
      RENAL
      RENAL ARTER
      REPRODUKTİF
      RESPİRASYON
      RESPİRATUVAR
      RETANSİYON
      RETİKÜLER
      RETİNA
      RETİNİT
      RETROBULBER
      RETROBULBER
      RETROGRESSİV.
      RETROPERİTONEAL
      RETROVERSİ
      REVASKÜLARİZASYON
      REZEKSİYON
      REZİDÜ
      REZİDÜEL
      REZİSTAN
      REZİSTANS
      REZORBSİYON

bu kelimeler üzerinde çalişmaya başla arkadaş

• Yüzbaşı
      432 Mesaj
      06 Nisan 2008 12:32:53
      Bol miktarda kelime bulmuşsun ama bunları söylemeye çalışırken r harfini unutur

Bazıları epey zor kelimeler. Bence günlük hayattta kullandığımız kelimeler bulmalı, söylenişi de kolay olmalı diye düşünüyorum.

Ramazan, Raziye, ırbık, arife, karga, arama, tarama gibi

Kelime düzeltildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msky77 -- 6 Nisan 2008; 12:34:10 >

Necip Fazıl Kısakürek
    • Binbaşı
      1869 Mesaj
      08 Nisan 2008 23:21:15
      Psikolojik ßişeymi İstediğin zaman söliyebiliyomusn yoksa?

• Yarbay
      4032 Mesaj
      13 Nisan 2008 22:52:09
      hayır.arada sırada cıkıyor.

• Teğmen
      209 Mesaj
      13 Nisan 2008 23:30:31
      ya bosver beyazda soyleyemiyor ama cok sempatik

seni bulmam icin beni uzaga attin
      alemi benim,beni kendin icin yarattin...
    • Onbaşı
      33 Mesaj
      20 Nisan 2008 00:08:39

• Yarbay
      3529 Mesaj
      20 Nisan 2008 01:29:22
      'R'leri söyliyememek bir erdemdir..

• Çavuş
      69 Mesaj
      29 Nisan 2008 17:01:08
      ltfen biri banada yardım etsin
      aynı erdemi bende istemiyorum
      biri yardim etsin

Cenk sanatımız,su meşhedimiz.
      İhyayı vatan hep maksadımız.
      Korkumuz yoktur, pirimiz Nuh’tur.
      Ölüm ne demek maksat fütuhtur.
    • Teğmen
      138 Mesaj
      29 Nisan 2008 20:24:52
      arkadaşlar aynı durum mu bilmiyorum ama benim bir arkadaşımın kardeşide söyleyemiyordu..dilinin altı biraz yapışıkmış..küçük bir operasyonla onu düzelttiler sonra söyleyebiliyordu

• Yüzbaşı
      640 Mesaj
      30 Nisan 2008 22:37:25
      ayni sorun ablamda da var o hic dert etmiyor fakat senin ki ne derecededir onu bilemem... o yine biraz söyleyebiliyor cünkü

We have been dreaming.But who can deny?
      It's the best way of living between the truth and the lies.
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      02 Mayıs 2008 05:36:01
      Bence pisikolojik benim arkadasımada olmuştu ama geçti

Biz cahil dediğimiz zaman,mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz.Kastettiğimiz ilim,hakikati bilmektir.Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi,hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

• Teğmen
      136 Mesaj
      02 Mayıs 2008 10:37:36
      bende küçükken söyleyemiyordum. bir kız dalga geçmişti r harfini söyleyememle bende azmettim 3 günde düzelttim durumu. içinde r geçen kelimeleri daha fazla kullandım, evdeyken r harfli şarkıları/tezahüratları felan söyledim(re re re ra ra ra gassray gassray cimbom bom gbi) ondan sonra düzeldi. 3 günden sonra 1 ay felan gene zorlandım r harfini söylerken ama sonra alıştı dilim ve her insan evladı gibi söylemeye başladım.

Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil..
      02 Mayıs 2008 18:05:03
      r harfini söyleyemeyenlere dikkat ediyorum daha sempatik oluyorlar.

• Er
      1 Mesaj
      02 Mayıs 2008 18:07:42

quote:

Orjinalden alıntı: taskebabı

r harfini söyleyemeyenlere dikkat ediyorum daha sempatik oluyorlar.

bencede öyle oluyorlar

• Yarbay
      2918 Mesaj
      03 Mayıs 2008 01:56:40
      Kızlar bitiyor R'leri söyleyemeyenlere !

Ben bilerek söylemiyorum bazen :P

I'm a Mac.
    • Binbaşı
      1983 Mesaj
      03 Mayıs 2008 16:04:38
      kardeşimde 6-7 yaşına kadar söyleyemiyordu.
      alıştıra alıştıra öğrettik.

r ye y diyordu.

Baran diye bi çocuk vardı bayan diyodu kopuyoduk.

• Yarbay
      4032 Mesaj
      03 Mayıs 2008 20:39:26
      Bende arılara ayı diyom

pek de sempatik sayılmam ama

• Yüzbaşı
      310 Mesaj
      10 Mayıs 2008 11:30:16
      bende r özürlüyüm ama halimden çok memnunum ortamda hemen ilgi çekiyosun kızların çok hoşuna gidiyo gerçekten
      sadece arı soktuğu zaman biraz sorun oluyo o kadar

• Binbaşı
      1336 Mesaj
      17 Mayıs 2008 13:57:31

bir arkadasım sarılı ve siyahlı giyen kızın birine birine ayı gibi olmussun demisti bide sınıfa arı girince ayııııııı diye bagırmıstı:D direk y seklinde okuyor

v seklinde okuyanlarda var
      kafaya takmamak gerekbir

Gerhauen
    • Yüzbaşı
      372 Mesaj
      18 Mayıs 2008 19:44:07

quote:

Orjinalden alıntı: fatmucu

bende r özürlüyüm ama halimden çok memnunum ortamda hemen ilgi çekiyosun kızların çok hoşuna gidiyo gerçekten
      sadece arı soktuğu zaman biraz sorun oluyo o kadar

kardeşim söyleyemiyor doktor taramalı tüfek sesi çıkarmasını önermişti
      tarrrrrrrrrrrrrrrrrrr diye

• Binbaşı
      1937 Mesaj
      19 Mayıs 2008 23:39:25
      abi ben ayran diyemiyorm ya anlayamıyor kantin kafe vb yerdekiler bazen uyuz oluyorm

ama genel olarak r özürlülüğü güzel

• Teğmen
      155 Mesaj
      23 Mayıs 2008 02:53:58
      ...........................................................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acabuco -- 30 Ekim 2010; 22:16:20 >

• Yarbay
      3716 Mesaj
      23 Mayıs 2008 10:20:57
      küçükken bende R harflerini söyleyemezdim ama o zaman r'leri söyleyemediğim için çok şirin oluyormuşum
      hatta büyük ablalar ben konuşurken hep gülümserlerdi bazende dayanamayıp sarılıp öperlerdi..
      artık büyüdüm R harflerinide söyleyebiliyorum ama ne öpen var ne sarılan

• Teğmen
      155 Mesaj
      23 Mayıs 2008 23:57:13
      upupupupupuppu

24 Mayıs 2008 14:40:19
      Sanırım DiL ALtınımı ALdırıyoLar ÖyLebirşeyLer Var.

İnsaf ve merhamet dilenmekle millet işleri görülemez; millet ve devletin şeref ve bağımsızlığı elde edilemez, insaf ve merhamet dilenmek gibi bir kural yoktur. Türk milleti ve Türkiye'nin çocukları, bunu bir an akıldan çıkarmamalıdır.

M. Kemal ATATÜRK
    • Yarbay
      4032 Mesaj
      24 Mayıs 2008 18:09:33

quote:

Orjinalden alıntı: acabuco

kardeş sorununu çözdünmü bende r ve l harflerini söylüyemiyorumda senden bilgi almak istiyorum

Ben Aydın'da otuyorum.Harf icin psikologa gittim.Orda sorunumu söyledim.Biz bakmıyoruz dediler.dedi.Kulak-burun-bogaz da olabiliyormus.Ayrıca bu kekemelik falan icinde foniatri gibi bisi ilgileniyormus.Biz kulak borun bogaza sorduk foniatri diye bisi bizde yok dediler.Ama ege üniversiteden varmıs.Yanı ben sorunuma cözüm bulamadım.Eger sen İzmir'deysen falan bir sor derim.Bakan yer foniatri imis.

• Yüzbaşı
      310 Mesaj
      25 Mayıs 2008 21:38:37
      ben söyleyemiyorum isteyende yok zaten

• Yüzbaşı
      343 Mesaj
      29 Eylül 2010 14:58:12
      ya konuyu hortlatmak için demiyorumda aynı sorun bende de var yaş 25 sesde biraz ince olunca pekte sempatik durmuyor nasıl düzelir birde sesimı nasil kalınlaştırabilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    • Teğmen
      152 Mesaj
      21 Şubat 2011 23:36:47

quote:

Orijinalden alıntı: muratözcan

ya konuyu hortlatmak için demiyorumda aynı sorun bende de var yaş 25 sesde biraz ince olunca pekte sempatik durmuyor nasıl düzelir birde sesimı nasil kalınlaştırabilirim.

midene boru sok. :)

• Yüzbaşı
      258 Mesaj
      08 Haziran 2011 15:52:25
      konuyu hortlamak için söylemiyorum ama ben de söyleyemiyodum R'leri daha sonra baktım bi kelimede ço kgüze lsöylüyorum daha sonra evde tek olduğum zamanlar o kelimeyi üstüne basa basa söyledi mşimdi biraz da olsa düzeldi merak edenler için o kelime:

YARR....... K

Ramiz , Ramazan ve Rıfkı beRabeR Rakı içmeye gittileR diye bi cmle uydurdum o da hepten düzeltti şimdi eskisine göre çok çok iyi durumdayım

16 Eylül 2011 14:36:28
      Aynı durum bende de var. Lise 3'e geçtim ve artık rahatsız ediyor cidden nasıl yapacagım bılmıyorum

• Binbaşı
      1368 Mesaj
      09 Mart 2012 21:13:03
      Ben de söyleyemiyorum. Bazen öğretmenlere bir şey anlatırken takılıyorum ve utanıyorum.

• Yarbay
      2571 Mesaj
      23 Ekim 2012 02:12:58
      Bunu bende söyliyemiyorum resmen V diyorum ama bazende söylediğimi fark ediyorum çok tuhaf bişey

Windows 10 Pro x64 // Corsair 200R // MSI 970A-G43 // AMD FX8320 3.5 GHz // Xigmatek Loki SD963 // ASUS R7 265 // ASUS VS228D 21.5inch 1920x1080 // 4x2 8GB 1333MHz Kingston // 1TB WD Blue HDD Sata 6GB/s // Samsung 750 EVO 120GB SSD // x2 Cooler Master Blade Master 120mm // Corsair VS550 550watt // Creative X-Fi XtremeMusic // Pioneer S-HM50 Bookshelf // Sony DAV-DZ150k Subwoofer // Creative T7900 7.1 // Logitech G230 // Thermaltake eSport Commander // iPhone 5s 16GB

• Teğmen
      194 Mesaj
      30 Aralık 2013 21:34:53
      Merhaba arkadaşlar bende eskiden söyleyemiyordum. Bir gün bir kız beni r harfini söyleyemiyorsun diye rencide etmişti. O gündür bu gündür r harfi ile ilgili tekerlemeler, ne bileyim onun için dersleri vardı. Onlara çalışarak artık herkes gibi normal söylüyorum.

• Binbaşı
      1528 Mesaj
      31 Aralık 2013 15:26:43
      quote:

Orijinalden alıntı: enbuas9

Merhaba arkadaşlar bende eskiden söyleyemiyordum. Bir gün bir kız beni r harfini söyleyemiyorsun diye rencide etmişti. O gündür bu gündür r harfi ile ilgili tekerlemeler, ne bileyim onun için dersleri vardı. Onlara çalışarak artık herkes gibi normal söylüyorum.

Yaşınız kaç ve ne tür tekerlemeler,derslere çalıştınız? Ne kadar süre çalıştınız hangi yolu izlediniz? Bu konu hakkında bilgi vermeniz bize yardımcı olacaktır.

Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin
    • Teğmen
      194 Mesaj
      31 Aralık 2013 21:09:13
      Dostum yaşım 15 ergenlik dönemimden önce bu sorun vardı bende yaklaşık olarak 3 ay içinde bol bol "R" harfi geçen tekerlemeler söylüyordum öyle belirli bi tekerleme değil. R ile ilgili dinlemeler yapıyordum. Tabi hemen R diye söyleyemedim yavaş yavaş söylediğimi hissetmeye başladım ve ergenlik dönemimden sonrada şuan tam söylüyorum. Öyle 1-2 çalışıp olmuyor diye asla yılmayın. Kendinize güvenin ben başarabilirim söyleceğim derseniz gerçekten zamanla dil r harfini söylemek için dönüyor.

• Onbaşı
      29 Mesaj
      12 Şubat 2014 23:35:05
      aynı sorun bende de var aslında bazen söylüyorum ama mesela fen dersinde r çarkı gibi sorular çıkıyo parmak kaldırmamaya çalışyıorum ama hoca zorla beni kaldırıyo.hangi doktora gidiceğim bir bilgisi olan var mı

• Er
      0 Mesaj
      05 Şubat 2015 16:11:03
      benim yaşım 13 bende r harfini söyleyemiorum arkadaşlarım cok gıcıklar hepdalga geçiolar doktorada gidemiorum oturdugum yere cok uzak evden nasıl çalısabilirim nababilirim öneriniz varmı? lütfen cevaplayın yardım edin

• Er
      0 Mesaj
      05 Şubat 2015 16:14:56

evet senin için ve tüm r harfini söyleyemenler için çok kötü bi drum bu bende söyliyemiorum sana eğer istanbuldaysan serkan bengisu adında bi doktor var ona giteni tavsiye ederim @Hayalbaz93

Hayalbaz93kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1528 Mesaj
      05 Şubat 2015 22:52:23

quote:

Orijinalden alıntı: idilpapatya

evet senin için ve tüm r harfini söyleyemenler için çok kötü bi drum bu bende söyliyemiorum sana eğer istanbuldaysan serkan bengisu adında bi doktor var ona giteni tavsiye ederim @Hayalbaz93

Peki ucreti ne kadar serkan bengisu ucreti? Ne gibi teknikler uyguluyor.

Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

• Er
      0 Mesaj
      06 Şubat 2015 14:51:58

ücretini bilmiorum benim oturdugum yere baya uzak hiç gitmedim ama prof dr onu biliorum iyi bi doktor imkanı olanın gitmesini tavsiye ediyorum

caiz2005kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1528 Mesaj
      06 Şubat 2015 19:15:08

quote:

Orijinalden alıntı: idilpapatya

ücretini bilmiorum benim oturdugum yere baya uzak hiç gitmedim ama prof dr onu biliorum iyi bi doktor imkanı olanın gitmesini tavsiye ediyorum

Hic gitmedim diyorsun. Peki giden birini taniyor musun? Olumlu sonuc alan var mi? Bize bu bilgiler lazim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Er
      0 Mesaj
      06 Şubat 2015 21:25:53

ya illaki vardır doktor prof seni anlıyorum aynı durumdayım bende ama illaki böyle sorun olan ergenlik çağında olanlar gitmesi gerekio uzmana sen kaç yasındasın

• Binbaşı
      1528 Mesaj
      07 Şubat 2015 12:22:52

Ergenligi geceli cok oldu. 27 yasindayim. Bu doktoru evvelden arastirdim fakat pahali olabilecegi dusuncesiyle vazgectim. Emin olamadim bir turlu. Sende cozum bulamadin galiba.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      idilpapatyakullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
      0 Mesaj
      07 Şubat 2015 18:09:18

yaşın 27 geç kalmış değilsin aslında yasın geçtiği için bir uzmana gitmen gerekiyor cunku konuşmayı bilioyrsn yazı yazıosun hani evde kendi kendine alıcagın yol az olur ama bir uzmanla calısırsan daha iyi olur serkan bengisuyu öneriorum eğer bir bayanla çalışabilirsen bildiğim başka bir uzmanda var ama 27 yasında oldugun için mutlaka bir uzmanla çalışmalısın

• Er
      0 Mesaj
      16 Ağustos 2015 04:09:17
      bende söyleyemiyorum 16 yaşındayım ve kızım. erkeklere sempatik geldiğini pek sanmiyorum. normalde takmazdim ama hedefimde hava harp okulu var ve bir sekilde duzeltmem lazim yokmu çaresi bunun yav

Sayfa: [1]
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.