Şimdi Ara

balkon aydınlatmasına çift anahtar nasıl bağlanır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
80.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • şimdi şöyle bir sorun var. evde hem salon hem de mutfak aynı balkona açılıyor. iki tarafta da aydınlatmanın anahtarı var, aynı duvarda sırt sırtalar. ama sorun şu ki elektrikçi bağlantıyı yaparken tam istediğim gibi konumlandıramadı. istediğim şu idi. salondan yaktık diyelim, mutfaktan sönebilmeli, mutfaktan yanınca da salondan sönebilmeli. önceki evde durum buydu.

ama şu an olan şu. salondaki anahtar "1" konumundayken mutfak anahtarı açıp kapıyor, salon "0" konumunda ise mutfak anahtarı çalışmıyor. yine aynı şekilde mutfaktan yanan da salondan sönüyor ama bu sefer mutfaktan yakabilmek mümkün olmuyor.

istediğim şey hangisi olursa olsun bir taraftan yanan ampulün diğer taraftan sönebilmesi.

bunu nasıl yapacağım. dumur oluyorum her seferinde koca yolu gerisin geri dolanıp kapatmaktan.

teşekkür ederim.

• Öncelikle kullanacağınız anahtarlar 1 değil 2 kutuplu olmalı, Piyasada vaviyen anahtar olarak bulabilirsiniz. Klasik anahtarlar ile bunu yapamazsınız.

Her iki anahtarda da 2 kutuba faz ve nötr verin. ORTAK UCA DEĞİL. 2 ayrı kutuba !!!! Ortak uçlara da lambayı bağlayın.

Diğer bir yolda lambaya direkt nötr verip, fazı 1. anahtarın ortak ucuna, lambanın 2. bacağını da diğer anahtarın ortak ucuna bağlayıp anahtarların kutuplarını da karşılıklı bağlamaktır ( 1. anahtarın 1. kutubu 2. anahtarın 1. kutubuna, 1. anahtarın 2. kutubu 2. anahtarın 2. kutubuna şeklinde.)

kolay gelsin.
  • şekildeki vaviyen tesisatıdır
  • peki ya uzun bi balkon düşünün 5 kapıdan balkona giriş var

1. yatak odası balkon giriş

2. oturma odası balkon giriş

3. mutfak balkon giriş

4. (olmazya) banyodan balkona giriş

5. (münkün değil ya) tuvaletten balkona giriş

(ne balkonmuş ama )

ama hiç bir elektronik malzeme kullanmadan tamamen kolon tesisatı malzemesiyle?

bulamazsanız 08.04.2008 de cevabını yayınlıyacağım
  • 1 gün bekleyememdeviyatör anahtar ile yapılır.
    dört ucu vardır.anahtara giren iki kablo anahtara her basışta yer değiştirip çıkar.
    yani soldaki hat sağa,sağdaki hat sola geçer.iki vavien arasına bağlanır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Korsanlar15

şekildeki vaviyen tesisatıdır

verdiginiz vaviyen baglanti ama

arkadasin isini bu gorur sanirim

/>

/>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savsat2000 -- 7 Nisan 2008; 15:16:55 >

• quote:

Orjinalden alıntı: savsat2000

quote:

Orjinalden alıntı: Korsanlar15

şekildeki vaviyen tesisatıdır

verdiginiz vaviyen baglanti ama

arkadasin isini bu gorur sanirim

/>

/>

burdan alintidir

http://www.kontrolkalemi.com/forum/arsiv-konu-2358.0-ara+vavien+sistemi+yardim.html

• Juniorx arkadaşım !

Yapılan tesisat zaten vaviyen tesisat. Buradaki sorun anahtarı bağlayan elektrikçi arkadaşın küçük bir dikkatsizliği sanıyorum. Öncelikle anahtarların 3 klemensli olduğunu teyit etmek. Şayet anahtarlar 3 klemensli ise sorunu çözmek daha kolay olur.

Vaviyen tesisatta anahtarın bir tanesinin orta klemensine faz girişi yapılır. Diğer anahtarın orta klemensi de lambaya giden uçtur. Ne kaldı geriye, her anahtarın alt tarafında ve üst tarafında bulunan klemensler. Her iki anahtarın alt klemenslerini birbirine, üst klemenslerini de birbirine köprü yapıyoruz. ( alt klemens üste, üst klemens alta da bağlanabilir. Kafanız karışmasın diye yazdım.)

Benim tahminime göre montaj yapan elektrikçi elektrik girmesi gereken orta klemens yerine yandaki klemenslerin birine elektrik girişi yapmış olabilir. Ya da lamba çıkışı olan diğer anahtarın lamba çıkışını orta klemensden değilde diğer klemenslere bağlamış olabilir. Bu bağlantıları takip ederseniz sorunu çözebilirsiniz. Zaten anahtarlar arka arkaya imiş. Takip etmesi kolay olur.

• ustalar saygıdeğer arkadaşlar ararken bu sorunu gördüm benim de anahtarla ilgili bir sorunum var yardımcı olursanız çok memnun olurum.Bu arada çok fazla elektrik bilgim olmamasına rağmen bu konuda çok da cahil değilim sadece ufak tefek evdeki ve amatörce işleri yapacak kadar birşeyler biliyorum.Sorunuma gelince;dışarıdaki giriş kapımızın yanlarında 2 lamba var.elektrikçi bunları 2 li anahtara bağlamış.yanlış bilmiyorsam komitatör deniyor buna değil mi?ben de bu lambalara timer bağlamak istiyorum.dolayısıyla bu lambalardan kablo çekip lambaları prize takacak hale getirmem gerek.şunu da belirteyim elektrikçi kablolarda ekleme yaptığından renkleri takip edemiyorum ancak lamba kısmını kontrol ettim lamba kapalı konumdayken de kablonun birine elektrik geliyor kontrol kalemine yani sanırım bu faz oluyor diğeri de nötr kablo.yani lambalar tarafı faz-nötr / faz-nötr..anahtarı da nötr leri birleştirip anahtara ortak girmiş,anahtarın diğer yerlerine de yine birer faz (elektrik olduğunu gösteren kablo)girmiş.şimdi ben bu lambalardan kablo çekip ucuna da bir erkek fiş takıp timer a takmak istiyorum.acaba bunu nasıl yapabilirim?ikinci bir konu ise,bu kabloyu anahtarın yanından alıp da lambaları hem fişle,hem de anahtarla (orjinalinde oldugu gibi yani)kullanmak mümkün mü?
    şimdiden çok teşekkür ederim herkese,saygılar...

• darbe akım şalteri

bunu bir araştırın bakalım.

Çok işinize yarayabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim.kut

peki ya uzun bi balkon düşünün 5 kapıdan balkona giriş var

1. yatak odası balkon giriş

2. oturma odası balkon giriş

3. mutfak balkon giriş

4. (olmazya) banyodan balkona giriş

5. (münkün değil ya) tuvaletten balkona giriş

(ne balkonmuş ama )

ama hiç bir elektronik malzeme kullanmadan tamamen kolon tesisatı malzemesiyle?

bulamazsanız 08.04.2008 de cevabını yayınlıyacağım

odaları bırak git balkonda otur

• sana nerden yazıyorum sanıyorsun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.