Şimdi Ara

••••TÜRK ve OSMANLI TARİHİ KULÜBÜ •••• (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.817
Cevap
16
Favori
434.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar eğer hala üye alımı devam ediyosa aranızda bulunmaktan seref duyarım
  • Bende üye olmak istiyorum kabul görülürse.
  • Ekledim arkadaşlar.

Kanuni sultan süleymanın fransa kralı'na mektubu

Alman İmparatoru Şarlken’le, 24 Şubat 1525’de yaptığı Pavye Savaşı'nda yenilerek esir düşen Fransa Kralı Fransçois ve annesi Düseş Dangolen, büyükelçi Kont Jan de Franjipan ile Kanuni’ye birer mektup gönderirler.Kanuni Sultan Süleyman'ın Fransa kralı Françesko' ya gönderdiği 1526 tarihli mektup-tam metin “Allah-ü Teala’nın lütuf ve yardımıyla, peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V.)’nın mucizesi, dört halifenin ve Allah’ın sevgili kulları olan velilerin mukaddes ruhlarının yardımıyla;

ben ki; Sultanların Sultanı, hakikatlerin buhranı ve yeryüzünün taç dağıtan sahibi, Akdeniz’in, Karadeniz’in, Rumeli’nin, Anadolu’nun, Karaman’ın, Rum’un, Zülkadriye’nin, Diyarbakır vilayetlerinin, Azerbaycan’ın, İran’ın, Şam’ın, Halep’in, Mısır’ın, Mekke ile Medine’nin, Kudüs’ün, bütün Arabistan’ın, Yemen’in ve daha nice memleketlerin ki, büyük ecdadımın, (Allah onların buhranlarını nurlandırsın) kaahir kuvvetleri ile feth eyledikleri ve Cenab-ı Hakk’ın bana nasip eylemiş olduğu, ateş saçan kılıcımızla zafer kazanarak feth eylediğimiz nice diyarın Sultanı ve Padişahı, Sultan Beyazıt Han oğlu, Sultan Selim Han oğlu, Sultan Süleyman Han’ım.Sen ki ; Fransa vilayetininbeyi,Françesko’sun. Saltanat makamıma elçi olan Jan Frangian ile gönderdiğin mektup ve ayrıca şifai ricaların bana ulaştırıldı. Memleketinizi düşmanın işgal ettiğini ve halen hapiste olduğunuzu bildirip, kurtulmanız hususunda benim tarafımdan yardım edilmesini dilemişsin. Her ne demiş ve istemişsen bana ulaştırıldı. Ve bana arz olunan hususlar tafsilatıyla bilgime sunuldu. Şöyle ki;; beylerin esir alınıp hapsedilmesi, acayip şeylerden değildir. Gönlünü rahat tut. İçindeki ateşi söndür. Bizim büyük ecdadımız, Allah (c.c) kabirlerini nur etsin, daima düşmanı kovmak, memleketler fethetmek için savaş yapmaktan geri kalmamışlardır. Biz dahi onların yolunda yürümekteyiz. Her zaman memleketler ve aşılması güç, sağlam kaleler fethetmişiz. Gece-gündüz atımız eyerlenmiş, kılıcımız kuşanılmış durumdadır. Kader ne ise o olsun. Bizim fikrimizin ne merkezde bulunduğunu, gönderdiğiniz elçiden sorup öğrenebilirsin. Dilediğin üzere bütün teçhizatı ile donanmamı Hayrettin Paşa kumandasında gönderiyorum. Şarlken’in hilesinden kendini koru! Düşmanlarınla başa çıkabileceğin güce kavuşmadan sakın barış yapmayasın! Bana itibar gösterip güvenenlere Cenab-ı Hak da yardım eder. Zaferler kazanan kılıcımın gölgesinde huzur içinde olurlar”

• aksam üstünden beri yazılmış olanları okuyorum Türklüğünle bir kez daha gurur duydum.Paylasım yapan butun arkadaslara teşekkürler
  • Lütfen benide eklermisiniz.
  • tenten20 tespitlerin çok doğru ama yanlış sitedesin buradakiler seni görmezler duymazlar anlamazlar.

Ben de aradığım bazı Azerbaycan türkülerini yüklemek için internette Azerbaycan forumlarını dolaşırken, Türk birliği konusunda bazı Azerbaycanlı kandaşlarımızın görüşlerine tanık oldum. Kısacası diyorlar ki "Biz bağımsızlığımızı yeni kazandık ve kendi kendimize yönetilmek istiyoruz, siz Anadolu Türkleri'nin gelip bizleri yönetmesini istemiyoruz" diyorlar bazıları da şu görüşü savunuyor: Biz Türkiye Türkleri'nin bütün Türklerin adını kendimize mal ettiğimizi, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan...vb. Türk Cumhuriyetleri'nde yaşayanların da Türk olduğunu ama, "Türk" denince akla "Osmanlı" ve "Türkiye" geldiği için, bu tanımlamadan kendilerini ayrı tutmak adına kendilerini boy isimleri olan "Azeri" ile ifade ediyorlarmış. Ama sonuçta biz tek milletiz. Eğer, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetlerin'deki kandaşlarımıza Türklük bilinci aşılarsak, elbette onlar da bizim gibi düşüneceklerdir. Unutmayalım, biz Anadolu'da yaşayan Türkler hiçbir zaman bir ülkenin boyundurluğuna girmedik, ama onlar yıllarca rus emperyalizmi altında ezildiler ve yıprandılar. Bugün bile, izledikleri politikalardaki rus etkisini yadsıyamayız. Kendilerini toparlamaları biraz zaman alacaktır tabii ki. Fakat ben inanıyorum, siyasi ve ekonomik yönden tamamiyle ruslardan bağımsız olduklarında kendilerine dönüp "Biz Türkiye Türkleri ile ırktaşız, kardeşiz" diyecekler ve Türk Birliği'nin temelleri Türkiye'nin de ekonomik ve politik yönlerden bağımsız hale geldiğinde, Türkiye Türkleri'nin önderliğinde gerçekleşecektir. Bizim, Türkçüler olarak da en büyük idealimiz zaten budur.

• 2.

Türk Kılığına Girmiş Ermeni Eşkiyaları

Birinci safhası böyle biten oyunun ikinci safhasına geçildi Türk kılığına giren Ermeniler kendilerine yardım etmek isteyen kendi vatandaşlarını öldürüp sonra da görmüyormusnuz sizi Türkler kesiyor siz hala bizimle birlik olmuyorsunuz demeğe başladılar

Bir yandan da Türk köylerine giriyorlar müslüman halkı türlü işlencelerle öldürüyorlardı Bunların içinde vücudu bıçakla yarılıp içine barut doldurulduktan sonra tutuşturulanlar da vardı

Bu Ermeni tahrikçileri özellikle sason bölgesinde tahrikleri sürdürüyorlardı bu Ermeni müslüman kavgasını sona erdirmek için Müşir Zeki paşa emrindeki orduyu bu sahaya sevk ettim ve ayaklanmayı bastırdım Büyük devletler elçileri birbirleri peşinden sara koştular zavallı ermenilerin kılıçtan geçirildiğini ve bunun bir zulüm olduğunu söylüyorlardı HELE İNGİLTERE ELÇİSİ hemen bir tahkikat heyetinin kurulmasını istiyor ve buna öncülük etmek için de bir ingiliz askeri ateşesinin hemen olay gönderileceğini söylüyordu bütün elçilere ve bu arada daha sert bir dille ingiliz elçisine bunun bir asayiş meselesi olduğunu ordunun buralardaki eşkiyaları temizlediğini söyledim ve ilave ettim ataşe göndermenize müsade edemem çünkü bu günlerde buralarda bir ingiliz ataşesinin görülmesi yatışmış toplumları yeniden birbirine düşürebilir

DEVAMI VAR

• Yararlı paylaşımlar teşekkürler
  • İlgilendikleri Sanat Dalları

I. Mehmed

Yay ve Kiriş ustası, "Kürüşçü" adıyla anılırdı.

II. Mehmed
    Bahçıvan

I. Selim
    Kuyumcu

I. Süleyman
    Kuyumcu

II. Selim
    Hacıların Hac yolunda kullanmaları için hilal şeklinde asalar yapardı.

III. Murad
    Ok yapardı.

III. Mehmed
    Kaşık ustasıdır. Okcuların kullandığı özel yüzükler yapardı.

I. Ahmed

IV. Mehmed
    Şair. Askeri Marşlar yazardı.

II. Abdülhamid
    Kakma ve Süsleme sanatıyla ilgilenmiştir.
  • Eklersen sevinirim kardeş
  • bende bende bende...

beni de ekler misiniz size zahmet ;)
  • güzel arşiv olmuş elinize sağlık
  • ekleyebilirsiniz
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fetih

İlgilendikleri Sanat Dalları

I. Mehmed

II. Mehmed
    Bahçıvan

I. Selim
    Kuyumcu

I. Süleyman
    Kuyumcu

II. Selim

III. Murad
    Ok yapardı.

III. Mehmed

I. Ahmed

IV. Mehmed

II. Abdülhamid

Ekleme yapmak gerek, III. Selim hem bir neyzen ve tamburî hem de büyük bir bestekardır. Aynı zamanda Türk müziğinde kullanılan makamlardan suzidilarayı oluşturmuştur.

• Zaman Gazetesinde, benimde yazılarını severek okuğum Mustafa Armağan bir yazı yayınlamış. Okumak isteyenler linke tıklasın;

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=315598
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fetih

İlgilendikleri Sanat Dalları

I. Mehmed

II. Mehmed
    Bahçıvan

I. Selim
    Kuyumcu

I. Süleyman
    Kuyumcu

II. Selim

III. Murad
    Ok yapardı.

III. Mehmed

I. Ahmed

IV. Mehmed

II. Abdülhamid

Kanuni Sultan Süleyman aynı zamanda, muhippi mahlasıyla, Türk edebiyatındaki en çok muhammesi yazmıştı yanılmıyosam.

• Yeni arkadaşları ekledim.

Her padişahın yeteneklerine göre zanaat eğitimi verildiğini duymuştum.
  • cok iyi bilgiler paylassmissinizzz
  • Arkadaşlar genellikle denemelerdeki (SÖZ-2) sorularda hangisi Türk devleti değildir tarzında sorular çıkıyor.

Türk devleti olmayan devletleri sayarmısınız.

Örneğin Asyada ve Mısır'da kurulanlar

yardımcı olabilirmisiniz

bu konudakilerin bunlar hakkında bilgisi olacağını düşündüm.

mesela ihşidiler safeviler memlükler vs ösym bunlardan bazılarını sanırım Türk devleti olarak alıyor
  • Yeni bir üyemiz var
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.