Şimdi Ara

Damacana Su Fırsatları (19lt.) (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.371
Cevap
132
Favori
811.569
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çakma çin malı filmtec'ler mevcut piyasada.. Çok da güzel taklit etmişler, ayırt etmesi zor. Satın alırken bu hususa dikkat edin, güvenilir yerden temin etmeye çalışın. Cihazı devreye aldıktan ve 100-200 lt suyu boşa akıttıktan sonra ölçüm yapıp sonuca göre içmeye başlayın. Membran belli miktarda su akışı sağlandıktan sonra randımana girecektir. Kabaca iletkenlik, pH ve sertlik ölçümleri bu konuda bir fikir verecektir.
    Buna göre;
    İletkenlik için el tipi dijital kondüktivimetre, pH için yine el tipi dijital pHmetre ve sertlik ölçümü içinde Toplam Sertlik Kiti başlangıç için yeterli olacaktır.

Kabul edilebilir limitler:

İletkenlik ---> max. 50 us/cm
    pH ---> 6,50 - 8,50
    T.sertlik ---> sıfır (direkt yeşil olacak)
  • tesekkurler arkadaslar.Şimdi uygun fiyata alım asamasına geldik :)

• quote:

Orjinalden alıntı: oaston

Çakma çin malı filmtec'ler mevcut piyasada.. Çok da güzel taklit etmişler, ayırt etmesi zor. Satın alırken bu hususa dikkat edin, güvenilir yerden temin etmeye çalışın. Cihazı devreye aldıktan ve 100-200 lt suyu boşa akıttıktan sonra ölçüm yapıp sonuca göre içmeye başlayın. Membran belli miktarda su akışı sağlandıktan sonra randımana girecektir. Kabaca iletkenlik, pH ve sertlik ölçümleri bu konuda bir fikir verecektir.
    Buna göre;
    İletkenlik için el tipi dijital kondüktivimetre, pH için yine el tipi dijital pHmetre ve sertlik ölçümü içinde Toplam Sertlik Kiti başlangıç için yeterli olacaktır.

pH ---> 6,50 - 8,50

Verdiğin iletkenlik değeri düşük gibi geldi bana. Çünkü bu değer çoğu su markasında 100 µs/cm'nin üzerinde. Mesela nestle'de iletkenlik değeri 120 µs/cm. Eğer iletkenlik 50 olacaksa arıttığımız suyu TDS metre ile ölçtüğümüzde 30 PPM gibi bir değer görmemiz gerekir ki bu da çok zor.

• quote:

http://www.ticaretmerkezi.com.tr/index.php?p=list_marka&msel=1&k_id=0&marid=3440

http://www.pratikev.com/fractalv33/pratikEv/pages/viewProduct.jsp?pInstanceId=629085

bu iki cihaz uygun gibi....

Sayın "wehby" en hesaplı urunler bunlar galiba bulabildiginiz."Poli kimya"nın membranın Filmtec "Acura"nın belli degil yanlız

acura olanın su tankı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssimal -- 23 Eylül 2008; 10:31:41 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ssimal

quote:

http://www.ticaretmerkezi.com.tr/index.php?p=list_marka&msel=1&k_id=0&marid=3440

http://www.pratikev.com/fractalv33/pratikEv/pages/viewProduct.jsp?pInstanceId=629085

bu iki cihaz uygun gibi....

acura olanın su tankı yok.Bir de bu cihazlara tum filtreler uyar mı? asagıda 1 takım var.Ne dersiniz?

Olursa bu sekilde 99+115+su tankı gibi yedek filtreler ile ilk kurulum oldukca ucuza gelebilir :)

http://urun.gittigidiyor.com/reverse-osmosis-su-aritma-filtreleri_W0QQidZZ12322942

Damacana Su Fırsatları (19lt.)

Evet bu filtreler uygun. Membran zaten 75 YTL civarı. Diğer filtrelerde 40 YTL'ye geliyor. Marka olarak Aquaflow nasıldır bilemiyorum tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SwordsMan -- 12 Eylül 2008; 11:37:14 >

• su tankı benim için sorun değil...ben damacananın içine arıtıp o şekilde kullnacağım...damacana 3 saatte dolsada sıkıntı değil...acura benim için daha avantajlı...ama içerisindeki filtre kalitelimi dandikmi onu bilmiyorum.....acura ile poli kimya arasında 170 ytl civarı bi fiyat farkı var.....bu farka değermi acaba....

öte yandan poli kimya sadece su arıtma sistemleri üzerinde çalışıyor.... bukonuda uzmanlaşmıştır......acura nın da diğer ürünlerini kullandım...gayet kaliteli....

kafam çok karışık.....hangisini alsam....
  • quote:

Orjinalden alıntı: SwordsMan

quote:

Çakma çin malı filmtec'ler mevcut piyasada.. Çok da güzel taklit etmişler, ayırt etmesi zor. Satın alırken bu hususa dikkat edin, güvenilir yerden temin etmeye çalışın. Cihazı devreye aldıktan ve 100-200 lt suyu boşa akıttıktan sonra ölçüm yapıp sonuca göre içmeye başlayın. Membran belli miktarda su akışı sağlandıktan sonra randımana girecektir. Kabaca iletkenlik, pH ve sertlik ölçümleri bu konuda bir fikir verecektir.
    Buna göre;

pH ---> 6,50 - 8,50

Verdiğin iletkenlik değeri düşük gibi geldi bana. Çünkü bu değer çoğu su markasında 100 µs/cm'nin üzerinde. Mesela nestle'de iletkenlik değeri 120 µs/cm. Eğer iletkenlik 50 olacaksa arıttığımız suyu TDS metre ile ölçtüğümüzde 30 PPM gibi bir değer görmemiz gerekir ki bu da çok zor.

İletkenlik değeri başlangıçta 50 usiemens üstünde ise o membrandan şüphe edilmeli. 100 usiemens üzerine çıkarsa ömrü dolmuş demektir. O membran atılıp yenisiyle değiştirilmeli. Nestle kaynak suyu, bunu kaynak suyu ile karşılaştıramazsın. Biliyorsun bu sistem saf su üretiyor(hemen hemen bütün iyonlar eleniyor), içinde eser miktarda iyon olduğundan iletkenlik min. seviyelerdedir. Standart limitleri de budur. Buradaki ölçüm sınırı membranın kaçırıp kaçırmadığını gösteren en önemli parametrelerden biri..
    Benim değişik zamanlardaki ölçümlerim şu an 18-26 ppm TDS civarında. Eğer membran gerçek filmtec(dow) yada osmonics(general electric) ise başlangıçta rahat 15-20 ppm TDS çıkış alırsın. Ben kendime 50 ppm TDS sınır koydum, ulaştığı an membranı değiştircem ama tahminim rahat 2 yıl götürür diye düşünüyorum.

Giriş suyu (Ham su) parametrelerim;

İSKİ SUYU ŞEBEKE (Halihazırdaki durum-şimdi laboranta ölçtürdüm)

T.Sertlik ---> 15,56 Fr
    pH ---> 7,60
    İletkenlik ---> 330 us/cm

• Bence 20 ppm i geçmemeli.Damacana sular bile 14 ppm.Şebeke suyu 100 ppm.(Kocaeli için konuşuyorum) Ben ilk aldığımda 4 ppm di.Nerdeyse 1 sene olucak 9 ppm e çıktı.Yani 2 sene rahat gider bence tabi kullanma ile de alakalı.Ben yine de her sene değiştirmeyi düşünüyorum.Çok pahalı birşey değil zaten filtreler.Yurtdışında tanıdığınız varsa getirirseniz daha uygun olur.
  • İletkenlik 50 µS/cm altında olmalı demek yanlış. Çünkü bu senin giriş suyuna göre değişen bir değer. Sen 330 ppm giriş suyuna sahipsin senin için bu değerler normal olabilir ama bunu genelleyemezsin. Ankara'da bu değer 500 civarı ki RO cihazlarını 1000 ppm'e kadar TDS'e sahip sularda kullanabiliyorsun. Senin cihazını Ankara'daki suda kullansan direk zaten 50-60 ppm gibi bir değer alırsın ki senin mantığına göre Ankara'da RO kullanmaman gerekir.

Bu konuda sağlıklı bir değer bulmanın en mantıklı yolu membranın arıtma performansını ölçmektir. Heryerde tavsiye edilen, membran performansı %80 altına düştüğü zaman membranı değiştirilmesidir. Yani 100 ppm su girişi olan bir RO cihazı 20 ppm'e kadar çıkış verebiliyorsa membran sağlıklı çalışıyordur. Daha yüksek değerler almaya başlayınca membran değiştirilmelidir.

quote:

quote:

quote:

Buna göre;

pH ---> 6,50 - 8,50

İletkenlik değeri başlangıçta 50 usiemens üstünde ise o membrandan şüphe edilmeli. 100 usiemens üzerine çıkarsa ömrü dolmuş demektir. O membran atılıp yenisiyle değiştirilmeli. Nestle kaynak suyu, bunu kaynak suyu ile karşılaştıramazsın. Biliyorsun bu sistem saf su üretiyor(hemen hemen bütün iyonlar eleniyor), içinde eser miktarda iyon olduğundan iletkenlik min. seviyelerdedir. Standart limitleri de budur. Buradaki ölçüm sınırı membranın kaçırıp kaçırmadığını gösteren en önemli parametrelerden biri..
    Benim değişik zamanlardaki ölçümlerim şu an 18-26 ppm TDS civarında. Eğer membran gerçek filmtec(dow) yada osmonics(general electric) ise başlangıçta rahat 15-20 ppm TDS çıkış alırsın. Ben kendime 50 ppm TDS sınır koydum, ulaştığı an membranı değiştircem ama tahminim rahat 2 yıl götürür diye düşünüyorum.

Giriş suyu (Ham su) parametrelerim;

İSKİ SUYU ŞEBEKE (Halihazırdaki durum-şimdi laboranta ölçtürdüm)

T.Sertlik ---> 15,56 Fr
    pH ---> 7,60
    İletkenlik ---> 330 us/cm

• quote:

Orjinalden alıntı: Weezer

Bence 20 ppm i geçmemeli.Damacana sular bile 14 ppm.Şebeke suyu 100 ppm.(Kocaeli için konuşuyorum) Ben ilk aldığımda 4 ppm di.Nerdeyse 1 sene olucak 9 ppm e çıktı.Yani 2 sene rahat gider bence tabi kullanma ile de alakalı.Ben yine de her sene değiştirmeyi düşünüyorum.Çok pahalı birşey değil zaten filtreler.Yurtdışında tanıdığınız varsa getirirseniz daha uygun olur.

Şebeke suyunuz baya temizmiş. Sizin için evet 20 ppm'in üzerine çıkmamalı. Bu arada 14 ppm olan damacana suyunun markası nedir? Bir de bu ölçümleri TDS metre ile siz mi yaptınız?
  • quote:

wehby
    Su tankı benim için sorun değil...ben damacananın içine arıtıp o şekilde kullnacağım...damacana 3 saatte dolsada sıkıntı değil...acura benim için daha avantajlı...ama içerisindeki filtre kalitelimi dandikmi onu bilmiyorum.....acura ile poli kimya arasında 170 ytl civarı bi fiyat farkı var.....bu farka değermi acaba....

öte yandan poli kimya sadece su arıtma sistemleri üzerinde çalışıyor.... bukonuda uzmanlaşmıştır......acura nın da diğer ürünlerini kullandım...gayet kaliteli....

kafam çok karışık.....hangisini alsam....

Sayın wehby su tankı icin gg da 75 YTL istediler.Bu durumda 92+75+12(kargo)=179 olmadı 5li filtre +115=294 ytl nasıl? bende kararsızım...
    acura ya tekrar yazdım.membran markasını sordum.umarım bu sefer tatmin edici bir cevap verirler.

• quote:

quote:

Bence 20 ppm i geçmemeli.Damacana sular bile 14 ppm.Şebeke suyu 100 ppm.(Kocaeli için konuşuyorum) Ben ilk aldığımda 4 ppm di.Nerdeyse 1 sene olucak 9 ppm e çıktı.Yani 2 sene rahat gider bence tabi kullanma ile de alakalı.Ben yine de her sene değiştirmeyi düşünüyorum.Çok pahalı birşey değil zaten filtreler.Yurtdışında tanıdığınız varsa getirirseniz daha uygun olur.

Şebeke suyunuz baya temizmiş. Sizin için evet 20 ppm'in üzerine çıkmamalı. Bu arada 14 ppm olan damacana suyunun markası nedir? Bir de bu ölçümleri TDS metre ile siz mi yaptınız?

Evet ben yaptım ölcümleri.14 ppm olan erikli.

• Ankarada oturuyorum.. ilk zamanlar ro ile 5 ppm civarında değerler alıyordum..ama kızılırmak olayındanmı nedir 4-5 aydır 20 ppm civarında.. giriş suyum da 300-400 ppm civarında..
  • quote:

quote:

quote:

Evet ben yaptım ölcümleri.14 ppm olan erikli.

Peki eriklinin üzerinde yazan iletkenlik değeri kaç acaba?

• Sayın "wehby" Acura RO degilmis.

quote:

ALINTI
    onderk1923 Forum Üyesi
    Gönderim Zamanı: 14 Temmuz 2008 Saat 13:35
    Bu cihaz r.o. değil arkadaşlar.fotoğrafdan çıkardığım kadarıyla ultrafiltrasyon.Membran modülüne dikkat edilirse atık suyu yok.Reçine koymalarının sebebide UF membranın Ca,Mg. iyonlarını geçirmesidir.Osmosla karşılaştırılcak bir cihaz değil.

msun Forum Üyesi
    Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2008 Saat 08:16
    Cihazı dün aldım ve akşam kurdum.RO ile ilgisi yok.Fotoya bakıp alınan taklit çin mallarından.Sakın ola kimse inanmasın.Üstelik PH'ı patlatıyor.

http://***.akvaryum.com/FORUM/acura_ac-210_su_aritma_cihazi_k192781.asp?PID=1157149

kaldı 2 tercih
    ya polikimyanın urunu 550 YTL
    ya da oceanaritma 400 YTL
    fakat her ikisininde filtreleri belli degil.5 te 5 U.S.A filtreler almak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssimal -- 23 Eylül 2008; 10:34:20 >

• quote:

Orjinalden alıntı: avukatkemal

Ankarada oturuyorum.. ilk zamanlar ro ile 5 ppm civarında değerler alıyordum..ama kızılırmak olayındanmı nedir 4-5 aydır 20 ppm civarında.. giriş suyum da 300-400 ppm civarında..

hocam anlaşılan gökçek birşeylerin peşinde senin deyiminle :D
  • arkadaslar bence r/o cıkısları cok dusuk olmamalı 15_20 ıyı degerler 0_7 bıraz dusuk degerler asırı arıtma yapıo ve suda bısey bırakmıo gıbı
  • konunun başlığına bakarak girdim ama olay arıtmaya dönmüş...neyse, erikliye zam gelmiş...5.5 ytl olmuş bidonu...5 ytl iken hadi idare edelim demiştim ama şimdi mecburen başka suya geçicez...damlayı düşünüyorum, 4ytl imiş sanırım...
  • quote:

İletkenlik 50 µS/cm altında olmalı demek yanlış. Çünkü bu senin giriş suyuna göre değişen bir değer. Sen 330 ppm giriş suyuna sahipsin senin için bu değerler normal olabilir ama bunu genelleyemezsin. Ankara'da bu değer 500 civarı ki RO cihazlarını 1000 ppm'e kadar TDS'e sahip sularda kullanabiliyorsun. Senin cihazını Ankara'daki suda kullansan direk zaten 50-60 ppm gibi bir değer alırsın ki senin mantığına göre Ankara'da RO kullanmaman gerekir.

Bu konuda sağlıklı bir değer bulmanın en mantıklı yolu membranın arıtma performansını ölçmektir. Heryerde tavsiye edilen, membran performansı %80 altına düştüğü zaman membranı değiştirilmesidir. Yani 100 ppm su girişi olan bir RO cihazı 20 ppm'e kadar çıkış verebiliyorsa membran sağlıklı çalışıyordur. Daha yüksek değerler almaya başlayınca membran değiştirilmelidir.

Hocam ön şartlandırma benim işimin ufak bir bölümü, ben sanayide bunların 100-1000 katı büyüklükte olanları ile meşgulüm, birşeyler biliyorsun ama mantık hataların var.

Standart ham su membranlarında 50 us/cm ideal sınırdır, 100 us/cm üstüne çıkıldımı membran değiştirilir. RO cihazları 1000 ppm'e kadar kullanılır diye dirşey yoktur. Membranlar çeşit çeşittir(kuyu suyu membranları, deniz suyu membranları vs.) Mesela deniz suyu membranları 5000-10000 ppm deniz suyunu direkt olarak arıtır. Bahsettiğimiz membrana 100 ppm'de 1000 ppm'de girseniz çıkışta 30 ppm altı standart alırsınız, almıyorsanız membrandan kesinlikle şüphelenin. Sadece 1000 ppm beslediğiniz su membranın ömrünü kısaltır fakat çıkış performansını etkilemez.

Membranlar orantı usulü çalışmaz, yarı geçirgen tabakalar saf H2O'yu geçirirken atom yarıçapları daha büyük olan anyon ve katyonları, ağır metalleri tutarlar. Bu iyonları sudaki iletkenlik veya TDS ölçümü ile tespit ederiz. Söylediğim sınırların geçilmesi membrandaki elemenin artık yeterli olmadığına yani membranın artık deforme olmaya başladığına, dolayısıyla iyonların ve ağır metallerin kaçmaya başladığına işaret etmektedir. Bu aşamadan sonra kaçıran membrana sağlık açısından güven duymak söz konusu değildir ve acilen değiştirilmesi gereklidir.

Bazı arkadaşlar kaynak suları ile RO'yu TDS olarak birebir karşılaştırıp yanlış çıkarımlarda bulunuyorlar. Eğer su, kaynak suyu ise doğal olarak mineral açıdan zengindir ve bu tip sular genelde 100 ppm üstü TDS'e sahiptir. Su mikrobiyolojik açıdan temiz ise 200-300 ppm TDS'e sahip olsa da içilebilir, sağlık açısından bir problem yoktur. RO hemen hemen saf su üretir ve çıkışında normal şartlarda 30 ppm üstü göremezsiniz. TDS'nin düşük olması RO için iyidir(membranın sağlam olduğunu gösterir) ama kaynak suyu için böyle birşey söylenemez. Hatta 100 ppm'in altında ölçtüğünüz kaynak sularının "gerçek kaynak suyu" olup olmadığı hakkında ciddi olarak şüphelenin derim.

edit : imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oaston -- 13 Eylül 2008; 0:49:01 >

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.