Şimdi Ara

Arap Şükrü kimdir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
126.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • o kadar anlatmışsınız zat-ı muhteremi...

bir şarkısını koymamışsınız başlığa...

buyrun...

• Arap Şükrü, Bursa’nın Altıparmak mahallesinde Yahudilik olarak bilinen bölgede yeralan balık lokantaları, işkembe çorba-paçacıları, sazlı sözlü eğlence yerlerinin bir arada bulunduğu, taşıt trafiğine kapalı turistik sokaktır.
    1992’den bu yana turizm amaçlı bir eğlence sokağı olarak düzenlenmiş ve "Bursa'nın Nevizadesi" haline gelmiştir.
    Sokak, 2002'de sokak esnafının kurduğu Arap Şükrü Koruma ve Geliştirme Derneği, Osmangazi Belediyesi ve Türk Tuborg firmasının ortak çalışması ile yenilenmiştir.
    Resmi adı Sakarya Caddesi olan Arap Şükrü Sokağı bu adını Bursa’da bir meyhane kültürü oluşmasına katkıda bulunan, 1960'da hayatını kaybeden iş adamı Şükrü Değişmez’den alır. Şükrü Değişmez, Arap lakabını dedesinin Yemen’de bir Arap kızı ile evlenmesi nedeniyle almıştır.
    1893 Vodina (Selanik yakınlarında bir kaza) doğumlu olan Arap Şükrü, askeri okulda okuyup subay olduktan sonra “Akıncı Şükrü” olarak Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Kütahya yakınlarında esir düşmüş bir savaş gazisidir. Esaretten kaçarken kolundan yaralanan ve malulen emekli olan Arap Şükrü, ilk lokantasını Ayvalık’ta açmıştı. Daha sonra ilk eşi Servinaz Hanım ve iki küçük kızı ile Bursa’ya gelen Arap Şükrü, bugünkü Tayyare Kültür Merkezi’nin yerinde bulunun Şar Kulübü’nün işletmeciliğini yapmıştı. Ardından Yahudi kökenlilerin işlettiği meyhanelerin bulunduğu Yahudilik Çarşısı (bugünkü Arap Şükrü Sokağı)’nda dükkân kiralayan Arap Şükrü, meyhanesinde müşterilerine kurufasulye, pilav, paça, işkembe çorbası türünde yemekler sunmuştu. Giderek ünlenen bu lokantaya Bursa civarından atlarla müşteriler gelmekteydi. İleride 5 erkek çocuğunun da işi sürdürmesi sonucu Arap Şükrü, bir marka haline geldi ve eskiden beri meyhaneler sokağı olan sokak Arap Şükrü Sokağı olarak ünlendi.
    Arap Şükrü'nün çocukları tarafından işletilen Arap Şükrü Çetin Restoran, Arap Şükrü Sokak'ın girişinde balık lokantası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
    Bursa'da yaşayan 50-60 hanelik Yahudi nüfusun kullanımına açık olan Geruş Sinagogu, Arap Şükrü Sokak'ta yer alır.
    Sokak, Zafer Plaza'dan Altıparmak'a doğru gelirken solda görülen ünlü Balıkçı Reşat dükkanından başlar.
    Sokakta yere her 5 metrede bir üzerlerinde Bursalı ünlü sanatçıların adlarının yazılı olduğu plakalar yerleştirilmiştir.

Meraklısına

• Bu ismi her yerde duyuyorum
  • Gainolarda çıkan bi sanatçı işte..
  • Arap şükrü gecelerin efendisi.Bir rakım birde arap şükrüm başka birşey yok
  • Heyttt be arap şükrü
    Varmı bizim gibiler varsa gelin burda muhabbet edelim beyler
  • 20 yıl Bursada yaşadımda 1 sefer bile Arap Şükrüye gitmedim.6 senedir Ankaradayım.Hala daha gitmediğime pişmanım.Harika bi ortamı var.Bursaya yolunuz düşerse mutlaka gidin bi akşam kafaları çekin.
  • ben bafralı biliyordum
  • quote:

Orjinalden alıntı: DJ Kürşat

ben bafralı biliyordum

Bursa'lı değil mi
  • bi ara gidecektik istanbuldan arkadaşlarla toplanıp.sonra baktık biz rakı içemiyoruz.bi anlamı olmaz dedik gitmedik :).fiyatlar nasıl orada.?
  • saolun..
  • yok be dörtyollu

.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .

hatay
  • Arap Şükrü En çok ayrılacagız (Ferdi Tayfuru) parçasını güzel söylüyor her dinledigimde aglıyorum
  • En duygulandığım; Emrah-Götür Beni Gittiğin Yere adlı şarkı

• resimlerle destekliyelim
  • hort la bu
  • quote:

Orjinalden alıntı: erkahn

hort la bu

• evet anlatılanlar a ılave olarak unıversitede gıttıgım onunde ufak taburelerde oturulup tavla oynanabılen harbıcı esnaf kahvesıde vardır,oyle yalandan tabure koyup çayı 1,5tl'den satan değil,ince bellı bardaktan içip 25kurus bıraktıgınız kahvelerden,

evet belkıde ozamn ortamım olmadı belkıde fıyatlarını goze alamamıştım,şimdi bu topiği okuyunca neden bır aksam orada geçirmemişiz demekteyim,fiyatları nın yuksek olacağını sanmam,istanbul çiçek pasajının yanında,ama açık havada içmek gibiside yoktur sana bu zevkı verır
  • İçki bira içmem ama hepimiz Arap Şükrü'yüz :)
  • Tüm şarkıları var bende mest oluyorum lan ben bu adamı dinleyince.Bakıyorum çoluk çocuğun cep telefonlarında çalıyor abimin şarkıları yanlış olur olmadık yerde çalınmaz bı şarkılar,herşeyin bir adabı vardır
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.