Şimdi Ara

Passat Modifikasyonları ( resimli açıklamalar )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
798
Cevap
11
Favori
183.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Passat’ımı aldığımdan beri yaklaşık 4 ay geçti. Bu süre zarfında aracın mevcut donanımında birçok değişiklik ve ekleme yaptım. Bunların hepsini listelemek istedim.
    Bu tür modifikasyonları yapmayı düşünen arkadaşlara ışık tutacağını umuyorum. Bu tür modifikasyon yapmış arkadaşlar yaptıklarını resimlerle birlikte konuya ekleyebilir, karşılaştıkları sorunları belirtebilir.

Saygılarımla

Araç özel sipariş ile 10 Hafta’da geldi. Türkiye’de standart olarak satılmayan Fırtına Grisi renk içersine bej döşeme seçildi. O dönem daha Türkiye’ ye yeni gelmiş olan 2.0 TDI 170 HP motor ve Highline donanım seçildi.

Eklenenler

1) MFD2 Navigation Cihazı ve Navigasyon Anteni Montajı
    2) İpod Interface Kiti.
    3) Bluetooth telefon Kiti , MFD2 Entegrasyonu.
    4) Geri görüş Kamerası ( 170 derece açılı )
    5) 7 inch Alpine Arka kafalıklara ekran montajı.
    6) Alpine 5.1 Amplifier , Höperlör seti ve Subwoofer
    7) Kapı içi ses izalasyonu
    8) DVD
    9) Arkada oturanlar için özel kulaklık girişi montajı
    10) İpod Touch için ön bölümde bağlantı ve şarj aparatı montajı
    11) TV free montajı
    12) Chip Tunning - 205 HP güç
    13) 235- 45 - 17 lastik ve Jantlar.
    14) Ziebart Diamond Gloss kaplama ve Cam Filmi
    15) Döşeme Halı Vinil koruma
    16) 4’üncü bir ses kaynağı için kol dayama bölümü içersine AUX giriş
    17) HDD Video Player 160 GB Media oynatıcı montajı

Not: Tüm bunların hepsi aracın orijinal kabloları kesilmeden , araç kabini içersinde en ufak bir değişiklik yapılmadan ve hiçbir orijinal özelliğini ve görünümünü kaybetmeden yapılmıştır.
    Vakit buldukça tüm bunları resimlerle ve kısa özet bilgilerle sizlere aktarmaya çalışacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertbasaran -- 18 Temmuz 2008; 8:22:07 >

• 1) MFD2 Navigation Cihazı ve Navigasyon Anteni Montajı

Hiçbir sorunla karşılaşılmadı tüm soketler orjinal olarak MFD2'ye uydu.

• Not : MFD2 takılması sırasında ön bölmedeki metal çerçeveyi sokerken Airback soketini çıkarmamaya özen gösterin. Eğer çıkarmak zorunda kalırsanız kontak kapalı iken çıkarın. Aksi takdirde 3. resimde göreceğiniz airback hata ışığı yanacak ve servis'e gitmeniz gerekecektir.
  • Hocam çok güzel olmuş bence MFD2; Nereden ve ne kadar aldığını söyleyebilirmisin? montajını nerede yaptırdın ve garantiye bir etkisi oldumu? bilgi ekranı ve direksiyon kumandalarıyla tamamen uyumlu heralde? Harita sorunu nasıl halloluyor?

Şimdiden teşekkürler...
  • 2) İpod Interface Kiti.

Servis'te montajı yapıldı. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.

Montaj'dan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Servis yanlış bilgi vermiş, Ipod üzerindeki tüm sanatçı , parça ismi gibi bilgilerin ekranda gözüktüğünü belirtmişti. Fakat gerçek öyle değildi. Sistem sadece ipod üzerindeki ilk 5 çalma listesini kontrol edebiliyor. ve ekranda sadece Track 1 ..2 ifadeleri yer alıyordu. 6 çalma listesi tüm ipod üzerindeki parçaları sırayla veya rastgele çalmaya yarıyordu.

• 3) Bluetooth telefon Kiti , MFD2 Entegrasyonu.

Şu anda servis tarafından Exclusive modeline konan Parrot'un CK 3000 modeli konuldu. Araba ve MFD2 ile entegrasyonunu sağlayan bir soket ayrıca temin edildi.
    Mikrofon ise Yurtdışında montaj yapılan modellerde olduğu gibi 2. resimde görülen orjinal yerine yerleştirildi.

• 4) Geri görüş Kamerası ( 170 derece açılı )

Uzun araştırmalar sonucunda , Tampon'a hiç zarar vermeden takılabilen , görüş açısı olarakta son derece geniş olan bir model'e karar verdim.

• Arka kamera birçok arabada ayrıca bir tuş ile açılır olarak monte ediliyordu. Ben istemedim. Yorucu ve saatler süren bir uğraş sonucunda Internet üzerinden MFD2'ye gelen bağlantı kablolarından hangisinin tetiklenebilir olduğunu bulduk. Bu kabloya elektrik sinyali gelince sistem her nerede olursa olsun ekran görüntüsünü aktive ediyordu. Bu uca geri vites lambasından aldığımız kabloyu bağladık. Şu anda MFD2 ekranı ne durumda olursa olsun. geri vitese takdığım anda kamera aktif oluyor..

Bu konuda saatlarini veren henüz bu foruma üye olmamış Şahin ve Murat kardeşlerimi huzurunuzda tebrik etmek istiyorum. Gördüğünüz tüm bu özellikleri hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan sabırla kurulumunu yaptılar.
  • 5) 7 inch Alpine Arka kafalıklara ekran montajı.

En zahmetli işlerden biriydi. kafalıklar küçük olduğu için ekran montajları çok zor oldu.

Resimde gördüğünüz hali ekran çerçevelerinin koltuk rengine boyanmamış hali. Şimdi çok daha güzel oldu.
    En kısa zamanda resmini koyarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertbasaran -- 18 Temmuz 2008; 8:24:28 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Aerobero

Hocam çok güzel olmuş bence MFD2; Nereden ve ne kadar aldığını söyleyebilirmisin? montajını nerede yaptırdın ve garantiye bir etkisi oldumu? bilgi ekranı ve direksiyon kumandalarıyla tamamen uyumlu heralde? Harita sorunu nasıl halloluyor?

Şimdiden teşekkürler...

Benim bir tanıdığım Almanya'dan getirdi. Fakay Internet'te bir sürü var şu an. 1.400 - 1.600 Ytl arası satılıyor. Arabanın servisi dışında yapılan herşey garanti kapsamı dışında olur. fakat bu alet vw VW için yapılmış bir alet ve soketleri arabaya uygun.

Turkiye'de yolları gösteren harita şu anda hazır değil. Fakat bu sene içersinde çıkacak umuyorum. Şu an sadece Navigasyon olarak yükseklik , koordinat gösterme ve harita üzerinde nerede olduğunu bulma fonksiyonları çalışıyor. Ayrıca gittiğin yönü tayin edebiliyor.

Montajı yapan firmayı reklam olmaması açısından özelden mail atarım

• para gani olunca herşey yapılır. cok guzel araba. ilk defa passat'ın içini gordum. eklentiler de guzel olmus. gule gule kullan
  • 6) Alpine 5.1 Amplifier , Höperlör seti ve Subwoofer
    7) Kapı içi ses izalasyonu

Evet Arkadaşlar,

Gelelim 6. ve 7. maddelere . Bence en önemli maddelerden ikisi.
    Passat'ın mevcut hoperlörleri oldukça kaliteli seçilmesine rağmen yeterli derecede yalıtılmamış ve akustiği sağlanmamış olduğundan yüzeysel bir ses veriyordu.
    İlk önce tüm kapı döşemeler , koltuklar, yan çıtalar söküldü.
    Bu esnada ileride arabaya konabilecek tüm elektronik aletler için ( kamera , DVD, Arka kafalık ekranları , Playstation gibi ) gerekli kablo çekim işlemleri yapıldı.
    Bir daha hiçbir elektronik alet için araba sökülmedi.

Daha sonra tüm kapı içleri izalasyon malzemesi ile kaplandı.
    Hoperlörlerin monte edildiği plastikler çıkarılıp aynı şekilde ve ebatta Mdf kestirildi.
    Diğer tüm plastik parçalar titreşimi önlemek için sünger ile kaplandı.
    Seçilen amplifier'a uygun hoperlör takımı takıldı. ( Not : Bu işlemden sonra arabanın kendi hoperlörlerini koysanız bile ses farkına inanamassınız. )
    Amplifier için uygun bir yer bulundu.

Bu noktada dikkat edilicek husus seçilen hoperlör , amplifier ve subwoofer'ın birbirleri ile uyumlu olması.
    Çok para vermeye gerek yok . Önemli olan dediğim gibi titreşimi önlemek ve ses yalıtımı sağlamak.

Subwoofer gerektiğinde çıkabilmesi için soketli yapıldı.

Bu işlem sabah 9:00'dan akşam 23:00'e kadar sürdü ve 3 kişi devamlı süretle araba üzerinde çalıştı.
    Fakat tüm bunlar bittiğinde arabanın içine oturup gözlerinizi kapayıp muziği açtığınızda....
    İşte diyorsunuz ; tüm bu yorgunluğa değer ... Sanki sesler hoperlörden değilde yanıbaşınıda çalan bir orkestra'dan geliyor.

• Ses izolasyonu ve hoparlör subwoofer uyumunu gerçekten çok önemli...

Bir önceki aracım Adui A3 te opsiyonel olarak koydurduğum Bose ses sistemi vardı... Şimdi Passat ın standart ses sistemini dinleyince onun değerini anladım...

passat ın ki ne kadar yeterli bir sistem de olsa, özel yapılmış bir ses sistemi dinlemenin keyfi inanılmaz...

A3 ümdeki Bose aynı dediğiniz gibi, sanki enstumanlar yanınızda çalıyor gibiydi... canlı dinliyormuş gibi...
  • Güle güle binin aracınıza. Maddi yönden oldukça külfetli işlemler eğer böyle bir uygulama yaptıracak olsam ki imkan olsa çok isterim yaptırmayı elbette ama aracın yanında asla duramazdım. Sökülüp takılma eklentiler falan içim sızlardı kesin kes. Tekrar güle güle bini kazasız belasız.
  • Sevgili Dostum Mert,

Bir elektronik teknisyeni ve AUDIO-VIDEO-HIFI uzmanı olarak Passat'taki bu teknolojik atılımı hayranlıkla izliyorum ve seni kalpten tebrik ediyorum. Çok ama çok güzel olmuş ve profesyonelliğe, mülemmelliğe verilen öncelik beni bir defa daha girişimlşerine aşık etti. Güle güle kullan sevgili dostum. Keyfini çıkar, Antalya'dan sahil yolunu kullanarak Fethiye'ye git, mesela, akşam, sunroofu ve Rum radyosunu aç, seni bekleyen güzellikleri düşün. Bu haliyle Passat'ta geçirilmeyen her boş dakika ziyan olmuş demektir bence.

Resimleri koymaya devam et. Selamlar ve sevgiler,

Taner Göde
  • off harika ya içim gitti eline sağlık..
  • Passat'a gönül vermiş Sevgili Arkadaşlarım Taner, Proteo , Aerobero

İyi dilekleriniz için teşekkürler, Hepimiz aynı gemideyiz, aynı heyecanları aynı mutlulukları paylaşıyoruz. Beraber seviniyor, başka bir arkadaşımızın derdi ile beraber üzülüyoruz.
    Ne mutlu bize birbirimizi bu denli yakınlaştıran ortak bir noktamız var.
  • 8) DVD

Gelelim 8 inci maddeye.

Çocukların evde kullandığı bir DVD'leri vardı. Aynı zamanda arabaya bağlanabiliyordu. Bunu torpido gözüne yerleştirdim tüm bağlantıları torpido gözününün arkasından yaptırdım. 12V adaptörünü içerden geçirdim.
    Sonuç : 0 masraf , DVD keyfi.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertbasaran -- 18 Temmuz 2008; 8:26:12 >
  • şu ses yalıtımı için bir konuşmak istiyorum seninle,
    yarın buluşursak bunu da görüşelim. sabahtan arayacağım
  • 9) Arkada oturanlar için özel kulaklık girişi montajı

Arka kafalık Monitörleri takılırken, Yanıma bir adam geldi.
    "Abi sen bu işi çocuklar için yaptırıyorsan yandım " dedi. Ne oldu ki dedim.
    "Ben 2 ay önce yaptırdım ve arabada Muzik dinlemek nedir unuttum devamlı olarak Nemo çizgi filmi dinliyorum. " dedi
    " 6 saatlik yolda 3 sefer Nemo dinlenir mi abi " dedi.
    Hemen bir çözüm düşündüm. Ve sonuç....

O gün çok önemli bir ayrıntıyı bana anlatan ( Belki forumda okuyordur ) Selim Bey'e saygılar.

Sistem şu şekilde çalışıyor. Ön koltuk altında ekranların ana merkezi var. Buradan sağ ve sol'a ayrı olmak üzere kulaklık kablosu çekildi. Ayrı olmasının sebebi ileride Karasal Digital yayın çıkıpta TV ünitesi bağladığım zaman birinde TV birinde DVD seyretseler bile sistem kulaklığa ne seyrediliyorsa onun sesini yollayacak. Şu anda sadece DVD olduğu için çocuklar kulaklıkları kulaklarında DVD seyrederken bizde Hanımla keyifli bir şekilde muziğimizi dinleyebiliyoruz.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.