Şimdi Ara

lastik omru hakkinda soru

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
2
Favori
25.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bizim bir 307 miz var. Araci Aralik 2003 tarihinde aldik. Uzerindeki lastikler continental premium contact. Lastikler 31100 kmde. Servistekiler lastiklerin omru bitmis diyorlar. Mantikli olabilir mi? Daha uzun gitmesi gerekmiyor mu?

• hiç kullanılmasa bile 5 yıl gibi bir zaman yeterli lastiğin ömrünün bitmesi için.lastiği oluşturan maddeler yapısını kaybetmeye başlıyor bir süre sonra.gerekli esneklik ve dayanıklılık kriterlerinden uzaklaşıyor.malesef benim stepnede aynı durumda 5 tane lastik almam lazım şimdi
  • aynen öle
  • aynen öle
  • aracınızı aralık 2003 de almışsınız.ama o lastikler belki bir 6 ay önce üretilmiştir.
    yaklaşık 5 yıl geçmiş.

malesef lastikler, diş derinlikleri olsa bile esnekliklerini kaybetmiş olmalı.
    bütçe ayırabilirseniz değiştirmenizi tavsiye ediyorum.
  • Servistekiler haklı.

Lastik ömrü Üretim tarihinden itibaren max. 5 yıldır.
    KM si gelmesede lastik özelliğini yitirir.
  • peki bu 5 yıl hiç kullanılmamış bir stepne için de geçerli mi?

2005 yılında üretilip hiç kullanılmamış bir michelin energy, ne zamana kadar stepne olarak kullanılabilir?
  • stepnede degısmelı
  • bak etrafına çatlaklar kopmalar varsa yanakta değiştirmelisin eğer yoksa bıraz daha sur bence. normalde 5 yıl ömür biçiyorlar lastiğe üretildikten itibaren. lastiğin araca takılma zamanı yada araç alım zamanı ile ilgili değil üretim tarihinden sonra ki 5 yıl ömrü var. Çok yıpranmamışsa bıraz daha kullan
  • STepneye de normal lastik muamelesi yapmalısın.Kullanmaman aşınmayacağı anlamına gelmez.Sütü açıp içmesende bozulur di mi ? Bunun gibi...
  • Lastiklerin raf ömrü 5 yıl bildiğim kadarıyla..Değiştirin bencede.
  • 5 yılın bile çok oldugu söyleniyor.Elastikiyetini kaybediyor.

Değiştirmen mantıklı olur.
  • Stepne nihayetinde ihtiyaç halinde ve kısa süreli kullanılacağından bence değiştirilmesi o kadarda elzem değil...
  • Lastikleriniz her 15 bin km.de bir rotasyona (ön/arka değişim) sokarken stepne lastiğinizi de bu sürece dahil ederseniz, hem dengeli bir aşınma hem de hiç kullanılmamış ama çöp bir lastikle karşılaşmazsınız
  • lastiğin raf ömrü 5 yıl peki ortalama asfaltta kullanılan lastiğin km ömrü ne kadar dır
  • Üretim tarihinden itibaren 5 yıl ve normal şartlarda 40.000 - 50.000 km arası diye biliyorum.ancak kullanıldığı yola göre değişebilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yuci

lastiğin raf ömrü 5 yıl peki ortalama asfaltta kullanılan lastiğin km ömrü ne kadar dır

edit: yanlış okumuşum alakasız bi cvp oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suicide -- 20 Mart 2008; 21:56:38 >
  • 50000 de iyi bir rakam
  • quote:

Stepne nihayetinde ihtiyaç halinde ve kısa süreli kullanılacağından bence değiştirilmesi o kadarda elzem değil...

Katılıyorum.
  • yıllar önce lastikler ile ilgili belgesel izlemiştim.
    yaklaşık 10 kadar saab 900ü oval pistte hiç durmadan tam gaz sürüyorlardı.
    saablara takılı lastikler yaklaşık 1500 km sonra eridiler.

evet araçlar yaklaşık 220-240 km süratle pistte dolanıyordu.
    1500 km sonra lastiklerin ömürleri bitti.

lastiğin km cinsinden ömürleri belirlenecekse bu kriter de göze alınmalı.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.