Şimdi Ara

## DH Özel; Foxconn'un P45 Yonga Setli Anakartı 'ELA' ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
5.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## DH Özel; Foxconn'un P45 Yonga Setli Anakartı 'ELA' ##

Donanım dünyasının baş aktörlerinden ve en büyük anakart üreticilerinden biri olan Foxconn'un P45 yonga setli yeni anakartını Donanım Haber farkıyla sizler ile paylaşıyoruz. Firmanın ELA kod adını verdiği yeni anakartı Intel'in muhtemelen yılın ikinci çeyreği içerisinde kullanıma sunacağı yeni P45 yonga setini temel alıyor. P45 yonga seti firmanın P35 yonga setinin yerine geliştirilen ayrıca 4 serisi yeni yonga seti ailesinin en etkili oyuncusu olması beklenen özel bir çipset. P45 yonga seti Intel'in 45nm ve 65nm üretim teknolojisine sahip olan tek, çift ve dört çekirdekli işlemcilerine tam destek vermekte. 1333MHz'e kadar FSB desteği sunan yeni yonga seti ayrıca 1066MHz'e kadar da DDR2 bellek desteği sunabiliyor. Ayrıca P45, AMD-ATi'nin Crossfire X teknolojisine de destek sağlıyor. Fakat abisi X48'den farklı olarak çift ekran kartı kurulumunu 16X+16X konfigürasyonu yerine 8X+8X olarak gerçekleşiyor. Foxconn'un yeni anakartı ELA, P45 yonga setinin özelliklerini sonuna kadar kullanıyor. P45 yonga setiyle birlikte Intel'in yeni güney köprüsü olan ICH10R yongasını kullanan anakart üzerinde 3 adet PCIe X16 slotu yer alıyor. Ayrıca Foxconn ek olarak IDT yongasını da kullanmış. Detaylı özelliklerinin Cebit'te açıklanması beklenen Foxconn ELA, ayrıca pasif soğutma ünitesi ile desteklenmiş durumda. Gigabit ethernet ve 8 kanal yüksek tanımlı ses özelliği de sağlayabilen anakart renkli tasarımı ve katı kapasitörleriyle de dikkat çekiyor. Cebit'te tanıtılması beklenen Foxconn ELA'nın çıkış tarihi ve fiyatı ise henüz netleşmiş değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 2 Mart 2008; 19:06:22 >

• guzelmis
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    renkli tasarımı ve katı kapasitörleriyle de dikkat çekiyor.

ben kuzey köprüsünde doğru düzgün kapasitör göremedim şahsen
  • X48 e göre uygun fiyatlı beklediğimiz P45 seti görece uygun anakartların çıkmasıyla alınası bir çipset olarak kendini gösteriyor. Foxconn kaliteli bir kart çıkarmışa benziyor. Bakalım hoz aşırtması nasıl olur.
  • ileride abit ip35 i bırakıp bunu alabilirim..
  • işte beklediğim anakart giagbyte ta şu şekil sata ve ide girişli bişey çıkarsın alacam
  • sağ üst köşedeki iki haneli dijital gösterge ne işe yarıyor? başka anakartlarda da görmüştüm sanki
  • foxconn gerçekde kaliteli anakart üreten bir firma,özellilikle griş seviyesi anakartları ,yüksek fiyata satılan aynı chipsete sahip anakartlardan bile neredeyse kaliteli
  • foxon kartları fiyatı iyi ama kalite ne olur bilinmez
  • beklenenden pahalı olcak sanırım giriş seviyesine gore cok iyi
  • quote:

Orjinalden alıntı: suslu76

sağ üst köşedeki iki haneli dijital gösterge ne işe yarıyor? başka anakartlarda da görmüştüm sanki

O gösterge anakartta meydana gelen hataların kodlarını göstermeye yarıyo, anakartın kitapçığında ki hata kodlarına bakarak arızanın ne olduğunu tespit etmenizi ve hızlı bi şekilde müdahale etmenize yarıyor, ben abit board lardanbiliyorum, çok kullanışlıdır DFI da da var
  • Sari ve Lacivert yana olan bir anakarti artik almicağim.Acaba fiyati ne olucak.AMD bu konuda biraz işlemci üretir ise Ati-Amd teknoloji orta plana cikicaktir.
  • baya bi iddalı anakart
  • orta-üst seviye bir anakarta benziyor ama çelişkiler var kuzey köprüsünün yeri düşündürücü,belkide üstten üfleyen fanlardan yararlanmak istediler,neden oraya aldılar acaba?tabi 8 katlı PCB ye üstten bakarak bunu anlamak imkansız..
    3 pci-e olmasa kart giriş seviyesi gibi gözükecek oda ayrı bir mevzu..
    teşekkürler fx hocam..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fatality_AN8

quote:

Orjinalden alıntı: suslu76

sağ üst köşedeki iki haneli dijital gösterge ne işe yarıyor? başka anakartlarda da görmüştüm sanki

O gösterge anakartta meydana gelen hataların kodlarını göstermeye yarıyo, anakartın kitapçığında ki hata kodlarına bakarak arızanın ne olduğunu tespit etmenizi ve hızlı bi şekilde müdahale etmenize yarıyor, ben abit board lardanbiliyorum, çok kullanışlıdır DFI da da var

ilk epox çıkarttı zannedersem. epox 8xxx serisi anakartlarda bile vardı bu göstergelerden. ben kullanmıştım çok işe yarıyor... buna benzer bi olayı msi yapmıştı. anakart üzerinden bi baglantıyla pcı kasa slotuna gelen bi 4lü led gösterge sayesinde anakartın arızasını saptayabiliyorduk. şimdi anakartın üstünde direk görebilecegimiz rakam ve harf göstergeleriyle bu iş yapılıyor. saygılar...

• Herhalde P45 lerin bence + tarafı ICH10R desteği vermesi ama x48 lerde bu şekilde olur inşallah ben gördüğüm kadarıyla dfı x48 lerde bu desteği vermiş.
  • aha benim yeğenin ismini koymuşlar: "ELA"

foxconn şu aralar kayda değer şeyler yapmaya başladı
  • foxconn güzel anakartlar üretmeye başladı.
  • p45'ler ddr3 destekli olmayacakmıydı, p43'lerin ddr2 destekeleyeceğini hatırlıyordum, ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa foxcon'mu böyle bir değişikliğe gitti
  • p35 lerden çok da cazip getirisi olmaz...
    1333 fsb var
    1066 mhz var
    raid-crossfire var
    tek pcı-e 2.0 farkı görünüyor....
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.