Şimdi Ara

evinizi bedavaya ısıtma yöntemleri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
2
Favori
90.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1: Alt Komşunuzun Yaktığı soba ile evi ısıtmak: Alt komşularınızın yaktığı sobalar sizin evinizin içinden hatta bacanızın yanından geçer tavandan tabana bacayı kırın oraya sac boru takın ek yerlerini güzelce yalıtınki zehirlenme falan olmasın hatta bacanın içinden geçireceğiniz bir metal boru tertibatıyla suyunuzuda ısıta bilirsiniz

2: Merkezi sistemle ısınıyorsanız bacanın içine uygun boyve oranda kıvrılmış metal su borusu göndererek suyunuzu ve evinişzi ısıtın

3: Güneş enerji panelinin depolarını büyüterek ve yalıtarak gündüz ısıttığınız suyu gece ısınmada kullanın tabii peteklere basarak kuzeyde oturuyorsanız çatıdaki ısıyı eve taşımadada kulalanabilirsiniz eviniz güneyden çok ısınır

4: rüzgarlı gecelerde basit jeneratörü modifiye ederk ısınmakta mümkün o 100 ytl ye satılan jeneratörlerden bir tane alıp motorunu çıkartıp ucuna bir pervane takarak ve jeneratör çıkışınıda bir ufo sobaya bağlayarak ısınılabilir (bu biraz masfaflı galiba birazda işçilikli)

5:yukasrıdaki düzeneği akarsuya tiribün yaparakta aynı yöntemle ısınma sağlanabilir

6: güneş enerjisi ile su ısıtan panellerin çıkışını petekle bir tankın içine bağla (Kalorifer peteğini tank içine bağla) devir daim motoru ile suyu çevir sonrada içine hayvan pisliği doldur birazda su ile hayvan pisliğinden çıkan gazı balonla depola yada direkt ocakta yada katalitik sobada kullan Doğalgaz sobası sanırım en uygun olanı meme genişliği falan uygun

7: Diyelim bir köy yerindesiniz ve tarladan çıkan anızı topladınız bahçeye katman katman yığın her katmanın arasına su hortumunu dolayın üzerinede anız ile katman yapın sonmra yine hortum bu şekilde nekadar çok katman olursa okadar çok ısı üretir hortumun bir ucu çeşmeye bağlanacak tabii sonrada bu saman yığınını sulayın iyice suyu emdirin ama
    sonra üzerini branda yada naylonla iyice örtün göreceksiniz çürümeye başlayınca size çok sıcak bir su gönderecek bununla ister evi ısıtın ister kullanın ( Bir belgesewlde izlemiştim Almanlar Yılşlarca böyle ısısnmışlar)
    bu arada yazın samanları açtığınızda elinizde doğal gübre olacaktır

8-Tv de izlemiştim bacaya adam banyo kazanı koymuş etrafınıda izocam ile yalıtmış alsana sona yandıkça bedava sıcaksu sanırım daha kolay vepratik bir yöntem

devam edecek

lütfen projelerinizi buradan paylaşın bakalım daha ne projeler çıkacak

"eleştirip milleti yıldırmayı düşünen arkadaşlar bunları küçük prototiplerle deneyerek çalıştığını görebilirler"

edit:ek madde 8 27-02-2008

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tr-ex -- 27 Şubat 2008; 15:50:22 >

• Yalıtım ile ilgili bilgiler paylaşılırsa daha faydalı olur.
  • borunun ek yerlerini aluminyum folyo bantla kapatabilirsiniz alt ve üst bacaya giren yerleride sıvı conta ile patabilirsiniz sıvı conta silikon gibi bir conta türüdür ve 230 - 250 dereceye kadar dayanır yanmaz
  • Benim evim sobayla ısınmıyor ama soba olsaydı bunları deneme riskini alamazdım . Tavanı bacayı kırmak fln
  • 1. Gayet mantıklı. Yapı estetiğine dikkat edilerek yapılırsa bir kalorifer peteğinden daha fazla ısı elde edilebilinir.
    2. Kârlı olmaz. Kirlenme ve körelme(duyarsızlaşma) nedeniyle en çok yılda bir boruların değiştirilmesi gerekir. Yapılacak masraflar elde edilecek ederi geçer.
    3. Güneş enerjisi ile ısıtılan su sirkülasyonda çabuk soğur. Yani tek başına yeterli olmaz. Ancak kombili ısıtma sisteminde kombiye su girişi güneş enerjisi sisteminden alınarak bağlanırsa büyük tasarruf sağlar. Yakıt masrafını en az yarıya düşürür sanırım.
    4. Sanırım olmaz. Dalgalı enerji cihazları çabuk bozar.
    5. Debisi standart su kaynağı olursa mümkündür.
    6. Hayvan atıklarını 7. maddede verildiği gibi ancak içine boş ve belirli aralıklarla delikler açılmış sert plastik boru ile olabildiğince helezon ve katmanlar şeklinde büyük yığın şeklinde döşe. Kendiliğinden oluşacak doğal gaz bir hat ile bağlandığında mutfakta sürekli kullanıma yeter. Depolama sanırım mümkün olmaz. kullanılmadığında patlama tehlikesine karşın binanın çatısına kadar iyi izolasyon ile havaya karışması sağlanmalı. Köylerde hala kullanılıyor.
    7. Buda çok rantabl. Ancak kötü koku nedeniyle evden uzakta hazırlanmalıdır. Ayrıca yangın ve patlama için önlemler alınmış olmalıdır.

Beyninize sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 26 Şubat 2008; 17:24:54 >

• Bu işte en iyisi aşagıdaki komşuya rica edip kombiyi fazla yakmasını sağlamaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hightechx

Bu işte en iyisi aşagıdaki komşuya rica edip kombiyi fazla yakmasını sağlamaktır.

+1

Valla alt kattaki komsunuz odaların hepsinde yakmıyor ve evinde ceşitli odalarında kaloriferi acıyorsa inanın işiniz cok zor.. Su anda benim evim aynen öle ve alt komsu salonda kaloriferleri acmıyor ve o yüzden salonum soguk oluyor.. Buna bir care bulamayız.. Bence en mantıklısı merkezi sistem..
  • yada...

ülkemizin doğusundaki köylerde yaşayan bazı şerefsiz insanların yaptıkları gibi eski tip yaylı karyolanın demir kısmını su kuyusuna salıp elektrik şebekesinden çektiğiniz kaçak hattı buna bağlayarak kuyudaki suyu ısıtabilir ve yine kaçak olarak kullandığınız elektriği çaldığınız bir pompaya bağlayarak evinize 7/24 sıcak su basabilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Arthur

yada...

ülkemizin doğusundaki köylerde yaşayan bazı şerefsiz insanların yaptıkları gibi eski tip yaylı karyolanın demir kısmını su kuyusuna salıp elektrik şebekesinden çektiğiniz kaçak hattı buna bağlayarak kuyudaki suyu ısıtabilir ve yine kaçak olarak kullandığınız elektriği çaldığınız bir pompaya bağlayarak evinize 7/24 sıcak su basabilirsiniz.

kardeş şu yazdığın fikirmi yani nede güzel yol gösteriyorsun devletimizin kaynakları böyle beleşçiler yüzünden heba oluyor
    birde yol göstyeriyorsun bu formdaki aklı başında herkes biliyor o dediklerinin nasıl yapıldığını
    ayıp ediyorsun ben bu konu başlığında tasarruf ve doğal enerji kaynaklarından maximum faydalanma yollarından bahsetmiştim

• bu ısıtma sistemlerini kullanırken yalıtım sistemide kurmak lazım.Onuda unutmamak gerek
  • Sanırım en etkili çözüm yalıtım sistemleri olacaktır.

Bir madde de ben eklemek istiyorum.
    Kaçak elektrik... Tamamiyle bedava olup mükemmel sonuçlar verir. (şaka tabi)

Maalesef ülkemizde en çok kullanılan sistemde budur...
  • Arkadaşlar elbette straforla dış cephe duvarlarını ve tavanlarıda kaplamak gerektiğini belirteyim

Ayrıca sizinde projeleriniz varsa buraya yazaqrsanız sevinirim
  • ayrıca evde siz yokken perdeniz açık ama siyah bir perde koya bilirseniz sera etkisi ile evinizin ısısına katkıdabulunabilirsiniz
  • Merhaba konuyu hortlatıyorum :)

Ev ısı sisteminde bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım istiyorum. Ben 120 metre kare kiralık bir evde yaşıyorum ve ev kuzey cephe. salon yaklaşık olarak 30m kare 12btu luk bir vestel klima ve bir ufo ile evi ısıtmaya çalışıyoruz ancak evde kansızlık çekenler olduğu için bu iki ısı aleti yetmiyor. Klimayı büyütemiyorum 3-4 ay sonra evdev çıkacağız bu konuda bana yardım etmenizi rica ederim....
  • Biz tüm pencereleri dayanıklı kalın yalıtım bandı ile kapladıktan sonra ev fırın gibi olmaya başladı. Fakat sanırım fazla yalıtmış olacak ki bu sefer de dışarıdan eve hava girmiyor. Yani biraz boşluk kalması iyi olabilir.

Ayrıca kalorifer peteklerinde metresi 20 tl olan ısı yansıtıcı bezlerden var. Yerine uygun boyda köpük de olabilir. Böylece duvarı ısıtmamış oluyor. İsteyen peteklere suluk da koyabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben antalyada yaşıyorum kalorifer sistemi bizlerle henüz buluşmadı. Kat kaloriferi hariç. Ev sahibide bunu yaptırmıyor. Yani benim hem maliyeti düşük hemde taşına bilir bir sisteme ihtiyacım var. Halının altına konan battaniye tarzı ısıtıcılar varmış sanırım bunlardan duyan gören alınacak yeri bilen varmı acaba...
  • takip
  • yalitimla ilgili bilgi var zannettim simdi gidiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mesela sobalı bir ev yada iş yerinde sobanın üst kapağını sökerek içine (duvardan yana mesela) radyatör yada kıvrılmış demir boru döşenip,
    borunun giriş ve çıkış uçlarını sobanın dışına çıkarıp, girişi vana ile şebeke suyuna bağlayıp, çıkışa ise küçük bir su motoru ile suyu devirdaim ettirip,
    çıkış borusunu varsa evinizde kalorifer hattına bağlanabilir duruma getirir yada başka bir radyatör ile evinizin sobalı olmayan yerini(mesela mutfak)
    ısıtabilirsiniz. (uygulaması yapılmıştır. yazıhanesindeki sobayla tüm dükkanını ısıtan tamirci bir tanıdığım var)
  • Altı dükkan daire satın almamak
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.