DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Çanakkale Savaşı'nın ender bilinen fotoğrafarı ve Gazi Kovan
45
Cevap
1
Favori
6.365
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Çanakkale Savaşı'nın ender bilinen fotoğrafarı ve Gazi Kovan
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
  • Binbaşı
   1454 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:20:36
   Karadaki topçuların atışlarıyla batırılmış gemiler.
   Osmanlı Donanması 'na ait bir denizaltı.
   Mayınların denize bırakılışı sırasında.
   18 Mart 1915 'te Çanakkale sahilleri.
   Düşürülmüş bir müttefik uçağı.   Osmanlı tarafındaki bir Alman uçağı.   Osmanlı ordusundaki Alman Subaylar.   Teke Burnu 'nda batmış gemiler.   Çalıçırpı ile kamufle edilmiş devasa Alman topu yanında Alman ve Türk Subay ile Askerler.
   Vinci arızalandığı için Koca Onb.Seyid 'in mermisini tek başına kaldırıp namlu ağzına veren ve savaşın gidişatını etkileyen top ve mermisi.
   Su molasında askerler.   Boğaza hakim topların bulunduğu bir müstahkem mevkii   Erzak ve cephanelerin sevkiyatı   Müttefiklerin borbardımanına hedef olan şehir.
   Kamufle etmek maksadıyla file tarzı boyanan minare.   Ve minarenin bombardıman sonrasındaki hali.   Yörede harman zamanı.   Ve savaş sırasında normal hayat.   Gazi Kovan ve hikayesi ...   Mart 1921 İnönü Ovası İnsanın İflahını kesen buz gibi bozkır ayazında Ethem Çavuş'un sırtı üşüyor, avuçları ise kızgın mermi kovanlarına çıplak elle dokunduğu için alev alev yanıyordu. Top atışı on sekiz saattir durmaksızın sürüyordu. Ethem Çavuş, 75 mm'lik topu durmaksızın dolduruyor, her seferinde besmele çekip keşif kolundan bildirilen menzillere kıyamet yağdırıyordu.

   Sandıkta kalan sondan üçüncü mermiyi aldığında bir an duraksadı. Merminin üzerine bir çaput sarılıydı. Çaputu sökerken avucuna kalem büyüklüğünde demir bir çubuk düştü. Çaputun ve çubuğun anlamını çözmeye çalışırken sarı metalden mermi kovanına kazınarak yazılmış yazıya gözü ilişti. Okumaya vakti yoktu. Mermiyi topa sürüp ateşledi. Demir çubuğu cebine, boş kovanını ise bu sefer sandığa değil yere attı. Birkaç dakika sonra soğumuş olan kovanı kaybolmaması için yerden alıp mintanının yakasından içeri attı. Akşam ezanı vaktinde çarpışma durulmuş, mevzileri ileri, düşman hatlarına doğru ilerletme emri gelmişti. Batarya komutanı, Ethem Çavuşa istirahat verdi. İlk iş olarak boş kovanı çıkarıp üzerindeki yazıyı okudu.

   Kovanın üzerinde "Karahisarlı Seyfi Çavuş. 4.Alay 2.Tabur 8.Batarya26 Rebiyülahir 1339*İnönü" yazıyordu. Birinci İnönü savaşının en kızgın günlerinden birinde düşülmüş not ve mermiyle gelen demir çubuk, İmalat-ı Harbiye atölyelerinde çalışanların bir mesaj istediğini gösteriyordu. Boşalan kovanlar Ankara'daki atölyelere yollanır, oradan tekrar doldurulup cepheye dönerdi.

   Üç saat sonra gecenin iyice çökmesiyle savaş tamamen durulmuş, birlikler yeni mevzilerine yerleşmişti. Ethem Çavuş, cebindeki demir çubuğu çıkarıp bir köşeye oturdu. Ucu sivriltilmiş çubuk, bakır ustalarının "kalem" dedikleri, metal üzerine desen oymaya yarayan keskin bir aletti. Eline yumruk büyüklüğünde bir taş alarak hafif tıklamalarla kendi mesajını kovana kazıdı. "Aksekili Ethem Çavuş 8.Alay 3. Tabur 1.Batarya 20 Recep 1339

   İnönü; Beş gün sonra Ankara Atölye'nin bir köşesinde cepheden gelen sandıkları açan kalfa, tezgâhlardan birinde harıl harıl çalışmakta olan ustaya seslendi: Sesinde, eşi doğum yapmış bir adama bebeğini müjdeleyen ebenin heyecanı vardı. "Kâmil Usta! Müjdemi İsterim! Senin yavru cepheden dönmüş!". Hepsi sandıkların olduğu kısma koşturarak kovanın üstündeki yazıyı okumak için toplandılar. Tabii ki bu şeref Kâmil Ustaya aitti. Yüksek sesle Ethem Çavuşun notunu okudu. Atölyede bir bayram havası esmişti. Tüm çalışanlar, Kâmil Ustayı yeni baba olmuş biriymiş gibi kutluyor, hayır duaları ediyorlardı. Ustalar, İş tezgâhlarından birinin başında toplandılar. Kâmil Usta kovanın ağzının eğilen yerlerini düzeltip özenle kapsülünü yeniledi. İçine barutunu doldurduktan sonra yeni bir çekirdeği kovanın ağzına oturttu. Mermi hazır olunca, Ethem Çavuşun kovanın içinde geri yolladığı çelik kalemi yeni bir çaputla merminin üzerine sardı. Kundaklanmış mermiyi şefkatle tutarak yeni doldurulan bir sandığa yatırdı. Çalışanlar hep bir ağızdan "Allah kavuştursun" diyip işlerinin başına döndüler. Kâmil Usta, halen açık duran sandığa yatırdığı mermiye hüzünle bakıp "Selametle git aslanım. Allah muvaffak etsin. Çok bekletme bizi" dedi. Kovan, Birinci İnönü savaşı sıralarında üzerindeki ilk notla Kâmil Ustanın eline geçtiğinde bu fikir doğmuştu. Karahisarlı Seyfi Çavuşun başlattığı bu geleneğin süreceğinden emin değildi; ama denemeye değerdi. Nitekim Aksekili Ethem Çavuş umutlarını boşa çıkarmamıştı. Cephede patlayan her merminin kovanı buradaki ustaların elinden geçtiğine göre bir aksilik olmazsa yeniden görüşeceklerdi.

   Eylül 1922 - Ankara Bir buçuk yıl içinde kovan sekiz kere daha atölyeye uğradı. Üzerindeki mesajların sayısı da sekize ulaşmıştı. Mesaj yazanların sekizi de başka alay ve taburlardan farklı kişilerdi. Kovan her keresinde atölyedekilere daha büyük bir coşku yaşatıyor, istiklâl savaşının her zorlu durağından Ankara'ya barut, kan ve zafer kokusu taşıyordu. Türk ordusunun İzmir'e girdiği gün Ankara'da bayram havası eserken kovan yeniden gelmiş, ama bu sefer tüm atölyeyi yasa boğmuştu. Kovanın içinde, çelik kalemin yanı sıra bir mektup ile bir tane de bakır künye vardı. Kovanın üzerine kazınmış dokuzuncu notta; "Karahisarlı Seyfi Çavuş. 4. Alay 2. Tabur 8.Batarya 12 Muharrem 1341*** Banaz" yazılıydı. Atölyedekiler mektubu açıp okumaya koyuldular;

   Bismillahirrahmanirrahim.

   Selamün aleyküm gayretperver ustalar. Allah'a şükürler olsun ki mendebur düşman kaçıyor. Muzaffer Türk ordusu beş gündür durup dinlenmeksizin kâfiri kovalıyor. Güzel İzmir'e, kalplerimizdeki imânımız kadar yakınız artık. İki gün evvel Banaz'daki muharebede bataryamın çavuşlarından Seyfi, kalleş düşmanın kurşunuyla şahadete ermiştir. Cenazesini sıhhiyecilere teslim etmeden önce mintanının içinde bu kovanı buldum. Malumunuzdur ki vefat eden neferin künyesi ailesine yollanır. Lâkin beş gün önce Karahisar'ı ele geçirdiğimizde,Seyfi Çavuş'un ailesinin düşman tarafından katledildiğini öğrendik. Bu kahraman Türk evladı kederini yüreğine gömüp anacığını, babacığını defnedemeden düşmanın peşine düştü. Üç gün sonra kendisi de hakkın rahmetine kavuştu.Kovandaki yazılardan anladığım üzere bu topçu neferlerin bir ailesi de sizler olmuşsunuz. Bu sebeple Seyfi Çavuşun künyesini sizlere yolluyorum.Başınız sağ olsun. Hayır dualarınızı bizlerden, Fatihalarınızı aziz şehitlerimizden esirgemeyiniz. Hakkın rahmeti üzerinize olsun Yüzbaşı Muhsin Talât 4.Alay 2. Tabur 8. Batarya

   14 Muharrem 1341 Salihli

   Mektup bittiğinde tüm personel ağlıyordu. Atölyeye bir ölüm sessizliği çökmüştü. Hiç tanımadıkları halde iki satır yazıyla kardeş oldukları Seyfi Çavuşun ardından Fatiha okuyup amin dediler. Kamil Usta yutkunarak tezgâhının başına oturdu. Kovanı yeniledi ama bu sefer, minik iki perçinle Seyfi Çavuşun künyesini kovanın dibine çaktı. Yine her zamanki merasimle mermiyi kundaklayıp sandığa yatırdı. Oysa o mermi bir daha düşman mevzilerine gönderilmeyecekti.

   Ocak 1923-Ankara Savaşının bitmesinin ardından Ankara'daki mühimmat depolarında sayım ve temizlik yapılıyordu. Sandıklar tek tek açılıyor, mermiler sayılıp yeniden sandıklanıyor, kayda geçirilip daha tertipli bir cephaneliğe gönderiliyordu. Teğmen Hamdi Vâsıf, Kâmil ustanın hazırlayıp kundakladığı mermiyi buldu. Böyle bir anının-belki de yıllarca- sandıkların İçinde kalmasına gönlü elvermedi. Ciddi bir suç işliyor olmayı göze alıp mermiyi evine *****rdü. Niyeti, ömrünün sonuna kadar mermiyi bir anı olarak saklamaktı.

   29 Ekim 1923 - Ankara Teğmen Hamdi Vâsıf Ankara kalesine çıkan dik sokakları koşarak tırmanıyordu. Soğuğa rağmen kan ter içinde kalmıştı. Yarım saat önce 20:30 sıralarında meclisten, cumhuriyetin ilan edildiği duyurulmuştu. 101 pare top atışıyla cumhuriyet kutlanıyordu ve Seyfi Çavuş'un mermisi bu şöleni kaçırmamalıydı. Yetmiş, belki de sekseninci atışta topçuların yanına ulaşabilmişti. Yüzbaşı Muhsin Talat'ın yanına giderek sert bir asker selamı verdi.

   Hamdi Vâsıf Edirne! Bir maruzatım var komutanım" Yüzbaşı sorar gözlerle genç subaya bakıyordu. "Evet teğmenim? Sizi dinliyorum"* *Teğmen, üniformasının içinden mermiyi çıkarıp yüzbaşıya uzattı. Yüzbirinci pareyi en çok bu mermi hak ediyor komutanım. Müsaadenizle bu şerefi ondan esirgemeyelim"

   Yüzbaşı Muhsin Talat gözlerine inanamamıştı. Sevinç gözyaşlarını tutamadı. O kadar heyecanlanmıştı ki neredeyse aralarındaki rütbe farkına bakmaksızın genç teğmenin ellerini öpecekti. Mermiyi alıp çekirdeğini dikkatlice yerinden çıkardı. Kovanın tepesine bir bez parçası tepip iyice sıkıştırdı. Subay şapkasını çıkarıp surun üzerine koydu. Mermiyi şapkanın içine yatırdı. Toplar atışlara devam ediyordu. 82, 83, ...97, 98, 99... On dakika kadar sonra, atışları sayan çavuş "Yüzüncüyü attık komutanım" diyince, Muhsin Talat, kovanı topun yatağına kendi elleriyle sürerek ateş emrini verdi. Subayların kılıçlarını çekerek selamladığı o son top sesi Ankara'nın her duvarından yankıyıp dört yıllık istiklâl savaşının tüm hikâyesini anlatmıştı sanki. Rütbe ve mevkilerine bakmaksızın topun başındaki tüm askerler kucaklaşarak birbirlerini kutladı. Son olarak Yüzbaşı Muhsin Talat ile Teğmen Hamdi Vâsıf sarıldılar. Kovan ayaklarının dibindeydi. Yüzbaşı eğilip saygıyla kovanı yerden aldı. Avuçlarının yanmasına aldırmadı bile.

   alıntı


   _____________________________

   "Türk milleti tab'en demokrattır" M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers ADANALI
  • Yarbay
   6027 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:23:45
   Çok güzel ve değerli fotoğraflar.
   Allah onlardan razı olsun.   _____________________________

   Z170 SİSTEM KURULUM AŞAMASINDA.
  • Binbaşı
   1703 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:28:47
   HELAL OLSUN ONLARA...
   DEĞERİNİ BİLMEYEN ŞİMDİKİ GENÇLERE DAR OLSUN MAKBER-İ VATAN.


   _____________________________

   Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız
  • Yarbay
   2962 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:43:15
   Ellerine Sağlık ALLAH onlardan razı olsun böyle bir vatan bıraktıkları için


   _____________________________

   Sana zarar verme maksadıyla insanların hepsi bir araya gelse,Allah’ın takdirinden başkasını yapamazlar.
  • Binbaşı
   1016 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:55:04
   çok iyi fotolar paylaşımın için teşekkürler.


   _____________________________


   DH XBOX 360 TOPLULUĞU
  • Binbaşı
   1094 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:55:26

   quote:

   Orjinalden alıntı: aykutx

   Çok güzel ve değerli fotoğraflar.
   Allah onlardan razı olsun.

   _____________________________

   "Onlar hep vardı şimdi de varlar ve hep var olacaklar. Ancak insanlık onları hiçbir zaman hatırlamadı, hatırlamayacak."
  • Yarbay
   2399 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:06:59
   paylaşım için sağolasın.


   _____________________________

  • Uzman Mobil
   6563 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:12:30
   Süper... Tşkler..


   _____________________________

   Darkchild.. Sert Bakışlı, Haşin Çocuk !!
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   20 Şubat 2008 16:15:01
   Hepisinin ellerinden öpüyorum HELAL OLSUN MEHMETLERE


   ares_turk arkada$ seninde ellerine saglik dostum bizlerle paylastigin için


   _____________________________

   Haydi Bastır GALATASARAY En büyüksün GALATASARAY
   Yönetim futbolcu TARAFTAR Şampiyonsun GALATASARAY
   inşallah
  • Yüzbaşı
   778 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:19:44
   Allah Razı Olsun,
   Allah Bir Daha O Günleri Göstermesin ( Savaş'ı kastediyorum)
   Allah Ceddimize Layık Bir Nesil Olmamızı Nasip eylesin.


   _____________________________

  • Yarbay
   9340 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:24:20
   müthiş resimler eyvallah


   _____________________________

   Alem Bakar Neo Akar
   zotac 750ti oc akmasada damlıyor/Dell UP2715K(5220x2880)27'/Msi z87 g45 Gaming /İ7 4790k /SilverStone Strider 1000W/Corsair pro 2x8 2133mhz/Crucal 256gb ssd//samsung note5
  • Yüzbaşı
   794 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:26:22
   Çok güzel fotolar hepsini arşive aktarıyorum...Teşekkürler...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:33:28
   Birbirinden değerli bu fotoğraflar için çok teşekkür ederim.Gerçekten az bilinen fotoğraflar....Bizimle paylaştığın için tekrar teşekkür ederim.


   _____________________________

  • Teğmen
   147 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:34:25
   Onlar sayesinde özgürüz...
   Harika resimler, çok teşekkürler.   _____________________________

  • Binbaşı
   1967 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:53:21
   Teşekkürler.


   _____________________________

  • Yarbay
   2111 Mesaj
   20 Şubat 2008 18:02:42
   Hüzün fotoğrafları...


   _____________________________

  • Onbaşı
   17 Mesaj
   22 Şubat 2008 10:22:48
   faydalı bir paylaşım tüylerim diken diken oldu "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"


   _____________________________

  • Yarbay
   3239 Mesaj
   22 Şubat 2008 11:52:45
   Allah razı olsun
   mükemmel resimler   _____________________________

   Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
   Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
   1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
   Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
   Neye Zar attığımızın farkındamıyız?


  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   22 Şubat 2008 12:13:27
   Bu ülkeyi nasıl koruduğumuzu görüpte ülkeyi karış karış satanlara destek verenler biraz olsun düşünürler belki..Teşekkürler güzel paylaşım


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   493 Mesaj
   22 Şubat 2008 12:31:30
   Çok güzel resimler.
   Teşekkürler.


   _____________________________

   ölmeden önce bende melektim..
  • Yarbay
   3166 Mesaj
   22 Şubat 2008 12:43:41
   Yukarı


   _____________________________

   Encinaar
  • Yarbay
   2235 Mesaj
   22 Şubat 2008 13:07:30
   çok sağol.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1226 Mesaj
   22 Şubat 2008 13:16:48
   bu resmi görünce; Seyit Onbaşı geldi aklıma


   İşte vatan sevgisi, mekanın cennet olsun Seyit Onbaşım

   _____________________________

  • Teğmen
   128 Mesaj
   22 Şubat 2008 13:23:53
   çok çok çok teşekkürler


   _____________________________

   !!sosyal mesaj yok!!
  • Yarbay
   2416 Mesaj
   22 Şubat 2008 14:02:03   _____________________________


   Osmanlı ve Türk Tarihi Kulübü
   Türk Tarihinin En Büyük Kumandanı Fatih Sultan Mehmet Han
  • Teğmen
   127 Mesaj
   22 Şubat 2008 14:13:07
   Çok sağol resimler için.
   Allah onlardan razı olsun...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   321 Mesaj
   22 Şubat 2008 14:18:05
   gerçekden süper sağolasın


   _____________________________

  • Yarbay
   2753 Mesaj
   25 Şubat 2008 14:39:48
   Gerçekten güzel fotoğraflar


  • Yarbay
   2783 Mesaj
   25 Şubat 2008 14:48:55
   Teşekkürler.

   Bir kaç gün içerisinde yayına sokacağımız Çanakkale Ansiklopedisi olan canakkalemiz.org'da bu fotolar için de ayrı bir kategori oluşturayim.. O zaman da bu konuya yazıp açıldığını haber ederim.İnşallah çıkar amaçlı reklam sanılmaz. Maksat insanları Çanakkale hakkında bilgilendirmek.Sitemizde savaş videolarından ses kayıtlarına Çanakkale türkülerinin çeşitlerine ulaşabileceksiniz.Desteklemenizi umuyoruz.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1621 Mesaj
   25 Şubat 2008 15:53:40
   Bizlerin bugünleri görmesine vesile olan askerlerimizden Allah razı olsun! Mekanları cennet olsun. Paylaşım içinde çok teşekkür ederim, son derece güzel fotoğraflar ve önemli bir anıyla süslenmiş bir paylaşım olmuş tekrar teşekkürler.


   _____________________________

   "Din gerekli bir kurumdur. Dinsiz ulusların devamına olanak yoktur. Kemalizm'in laiklik anlayışının özü ise, dinin siyasete alet edilmesine engel olunmasıdır."


   Logitech MX5000 Kablosuz Masaüstü Seti İncelemem ve Asus N61JA-JX114V Dizüstü Bilgisayar İncelemem
  • Yarbay
   4612 Mesaj
   25 Şubat 2008 16:01:05   _____________________________

  • Yarbay
   2825 Mesaj
   25 Şubat 2008 16:02:17
   Ellerine sağlık


   _____________________________

   İt Ötükende gezmekle Kurt olmaz !
  • Yüzbaşı
   689 Mesaj
   25 Şubat 2008 16:18:30
   Yazıyla sözle anlatılamayacak duygu bunlar.


   Ellerien sağlık, paylaşım için teşekkürler.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   25 Şubat 2008 16:26:44
   ellerıne saglık...ıste boyle bir neslin evlatlarıyız....


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   25 Şubat 2008 16:29:27
   Fırtınalar Dursun Yana,
   Yol Ver Türkün Bayrağına
   _____________________________

  • Binbaşı
   1703 Mesaj
   25 Şubat 2008 16:29:50
   eline sağlık ama verilmişti olsun görmeyenler hemen arşivlerine eklesin


   _____________________________

   Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız
  • Binbaşı
   1454 Mesaj
   18 Mart 2008 13:05:41
   günün anlam ve önemine istinaden yukarı


   _____________________________

   "Türk milleti tab'en demokrattır" M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers ADANALI
  • Yüzbaşı
   292 Mesaj
   11 Mayıs 2008 14:47:12
   ya süpermiş walla arama motorunda bişiler ararken gördüm ellerine sağlık bu arada yanılmıosam ilk 3 fotodaki kalıntı hala sergilenio çanakkalede


   _____________________________

  • Binbaşı
   1454 Mesaj
   18 Mart 2010 19:03:14
   yukarı


   _____________________________

   "Türk milleti tab'en demokrattır" M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers ADANALI
  • Binbaşı
   1882 Mesaj
   18 Mart 2010 19:07:38
   bazı resımler gozukmuyor lınklerını yenılermısın


   _____________________________

  • Teğmen
   111 Mesaj
   18 Mart 2010 19:10:21

   quote:

   Orijinalden alıntı: The Force

   Bizlerin bugünleri görmesine vesile olan askerlerimizden Allah razı olsun! Mekanları cennet olsun. Paylaşım içinde çok teşekkür ederim, son derece güzel fotoğraflar ve önemli bir anıyla süslenmiş bir paylaşım olmuş tekrar teşekkürler.
   _____________________________

   "Kulağımıza Beşiktaş tınısı üflendiğinden beri çok kader maçına çıkardı bizi hayat. ”ya tamam ya devam” sözlerini daha küçük yaşlarda ezber eder olduk. Mutlak kazanmamız gereken nice maçlarda nefesimizi tutarak izledik son dakikaları hep. Orta alanın, rakip yarı alana bakan diliminden, ceza sahasına yollanan yüksek toplardan medet umduk. Saniyeler içinde, nice ömürlük doldur boşalt hüzünler yaşadık. Doğduğumuzda bağlandık sana… ve doğduğumuzda siyahtı dünyamız… "
   ...Seviyoruz Komalardayız....
  • Yüzbaşı
   328 Mesaj
   18 Mart 2010 19:12:11
   fotoğraflar güzelmiş


   _____________________________


  • Yüzbaşı
   661 Mesaj
   18 Mart 2010 19:26:45
   Allah onlardan razı olsun
   resimler için teşekkürler


   _____________________________

   eski nick ddelphi saygılar....
   1*0=0
  • Yüzbaşı
   741 Mesaj
   18 Mart 2010 19:46:53
   teşekkürler


   _____________________________

  • Yarbay
   5068 Mesaj
   26 Ekim 2011 05:59:43
   Konu için tebrik ve teşekkürler ederim , çok faydalı bir konu olmuş.

   *Bir kısmını sunumumda kullanacağım yarın :)


   _____________________________

   Ben Mevlana Değilim Adam Ol Gel.
  • Yarbay
   2069 Mesaj
   26 Ekim 2011 09:45:54
   Fotoğraflarıb bir kısmı gözükmüyor yenilenmesi mümkünmü ?


   _____________________________

Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Çanakkale Savaşı'nın ender bilinen fotoğrafarı ve Gazi Kovan
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.