- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Çanakkale Savaşı'nın ender bilinen fotoğrafarı ve Gazi Kovan
Bu konudaki kullanıcılar:
 
45
Cevap
1
Favori
6365
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


1454 Mesaj
20 Şubat 2008; 15:20:36 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Karadaki topçuların atışlarıyla batırılmış gemiler.
Osmanlı Donanması 'na ait bir denizaltı.
Mayınların denize bırakılışı sırasında.
18 Mart 1915 'te Çanakkale sahilleri.
Düşürülmüş bir müttefik uçağı.Osmanlı tarafındaki bir Alman uçağı.Osmanlı ordusundaki Alman Subaylar.Teke Burnu 'nda batmış gemiler.Çalıçırpı ile kamufle edilmiş devasa Alman topu yanında Alman ve Türk Subay ile Askerler.
Vinci arızalandığı için Koca Onb.Seyid 'in mermisini tek başına kaldırıp namlu ağzına veren ve savaşın gidişatını etkileyen top ve mermisi.
Su molasında askerler.Boğaza hakim topların bulunduğu bir müstahkem mevkiiErzak ve cephanelerin sevkiyatıMüttefiklerin borbardımanına hedef olan şehir.
Kamufle etmek maksadıyla file tarzı boyanan minare.Ve minarenin bombardıman sonrasındaki hali.Yörede harman zamanı.Ve savaş sırasında normal hayat.Gazi Kovan ve hikayesi ...Mart 1921 İnönü Ovası İnsanın İflahını kesen buz gibi bozkır ayazında Ethem Çavuş'un sırtı üşüyor, avuçları ise kızgın mermi kovanlarına çıplak elle dokunduğu için alev alev yanıyordu. Top atışı on sekiz saattir durmaksızın sürüyordu. Ethem Çavuş, 75 mm'lik topu durmaksızın dolduruyor, her seferinde besmele çekip keşif kolundan bildirilen menzillere kıyamet yağdırıyordu.

Sandıkta kalan sondan üçüncü mermiyi aldığında bir an duraksadı. Merminin üzerine bir çaput sarılıydı. Çaputu sökerken avucuna kalem büyüklüğünde demir bir çubuk düştü. Çaputun ve çubuğun anlamını çözmeye çalışırken sarı metalden mermi kovanına kazınarak yazılmış yazıya gözü ilişti. Okumaya vakti yoktu. Mermiyi topa sürüp ateşledi. Demir çubuğu cebine, boş kovanını ise bu sefer sandığa değil yere attı. Birkaç dakika sonra soğumuş olan kovanı kaybolmaması için yerden alıp mintanının yakasından içeri attı. Akşam ezanı vaktinde çarpışma durulmuş, mevzileri ileri, düşman hatlarına doğru ilerletme emri gelmişti. Batarya komutanı, Ethem Çavuşa istirahat verdi. İlk iş olarak boş kovanı çıkarıp üzerindeki yazıyı okudu.

Kovanın üzerinde "Karahisarlı Seyfi Çavuş. 4.Alay 2.Tabur 8.Batarya26 Rebiyülahir 1339*İnönü" yazıyordu. Birinci İnönü savaşının en kızgın günlerinden birinde düşülmüş not ve mermiyle gelen demir çubuk, İmalat-ı Harbiye atölyelerinde çalışanların bir mesaj istediğini gösteriyordu. Boşalan kovanlar Ankara'daki atölyelere yollanır, oradan tekrar doldurulup cepheye dönerdi.

Üç saat sonra gecenin iyice çökmesiyle savaş tamamen durulmuş, birlikler yeni mevzilerine yerleşmişti. Ethem Çavuş, cebindeki demir çubuğu çıkarıp bir köşeye oturdu. Ucu sivriltilmiş çubuk, bakır ustalarının "kalem" dedikleri, metal üzerine desen oymaya yarayan keskin bir aletti. Eline yumruk büyüklüğünde bir taş alarak hafif tıklamalarla kendi mesajını kovana kazıdı. "Aksekili Ethem Çavuş 8.Alay 3. Tabur 1.Batarya 20 Recep 1339

İnönü; Beş gün sonra Ankara Atölye'nin bir köşesinde cepheden gelen sandıkları açan kalfa, tezgâhlardan birinde harıl harıl çalışmakta olan ustaya seslendi: Sesinde, eşi doğum yapmış bir adama bebeğini müjdeleyen ebenin heyecanı vardı. "Kâmil Usta! Müjdemi İsterim! Senin yavru cepheden dönmüş!". Hepsi sandıkların olduğu kısma koşturarak kovanın üstündeki yazıyı okumak için toplandılar. Tabii ki bu şeref Kâmil Ustaya aitti. Yüksek sesle Ethem Çavuşun notunu okudu. Atölyede bir bayram havası esmişti. Tüm çalışanlar, Kâmil Ustayı yeni baba olmuş biriymiş gibi kutluyor, hayır duaları ediyorlardı. Ustalar, İş tezgâhlarından birinin başında toplandılar. Kâmil Usta kovanın ağzının eğilen yerlerini düzeltip özenle kapsülünü yeniledi. İçine barutunu doldurduktan sonra yeni bir çekirdeği kovanın ağzına oturttu. Mermi hazır olunca, Ethem Çavuşun kovanın içinde geri yolladığı çelik kalemi yeni bir çaputla merminin üzerine sardı. Kundaklanmış mermiyi şefkatle tutarak yeni doldurulan bir sandığa yatırdı. Çalışanlar hep bir ağızdan "Allah kavuştursun" diyip işlerinin başına döndüler. Kâmil Usta, halen açık duran sandığa yatırdığı mermiye hüzünle bakıp "Selametle git aslanım. Allah muvaffak etsin. Çok bekletme bizi" dedi. Kovan, Birinci İnönü savaşı sıralarında üzerindeki ilk notla Kâmil Ustanın eline geçtiğinde bu fikir doğmuştu. Karahisarlı Seyfi Çavuşun başlattığı bu geleneğin süreceğinden emin değildi; ama denemeye değerdi. Nitekim Aksekili Ethem Çavuş umutlarını boşa çıkarmamıştı. Cephede patlayan her merminin kovanı buradaki ustaların elinden geçtiğine göre bir aksilik olmazsa yeniden görüşeceklerdi.

Eylül 1922 - Ankara Bir buçuk yıl içinde kovan sekiz kere daha atölyeye uğradı. Üzerindeki mesajların sayısı da sekize ulaşmıştı. Mesaj yazanların sekizi de başka alay ve taburlardan farklı kişilerdi. Kovan her keresinde atölyedekilere daha büyük bir coşku yaşatıyor, istiklâl savaşının her zorlu durağından Ankara'ya barut, kan ve zafer kokusu taşıyordu. Türk ordusunun İzmir'e girdiği gün Ankara'da bayram havası eserken kovan yeniden gelmiş, ama bu sefer tüm atölyeyi yasa boğmuştu. Kovanın içinde, çelik kalemin yanı sıra bir mektup ile bir tane de bakır künye vardı. Kovanın üzerine kazınmış dokuzuncu notta; "Karahisarlı Seyfi Çavuş. 4. Alay 2. Tabur 8.Batarya 12 Muharrem 1341*** Banaz" yazılıydı. Atölyedekiler mektubu açıp okumaya koyuldular;

Bismillahirrahmanirrahim.

Selamün aleyküm gayretperver ustalar. Allah'a şükürler olsun ki mendebur düşman kaçıyor. Muzaffer Türk ordusu beş gündür durup dinlenmeksizin kâfiri kovalıyor. Güzel İzmir'e, kalplerimizdeki imânımız kadar yakınız artık. İki gün evvel Banaz'daki muharebede bataryamın çavuşlarından Seyfi, kalleş düşmanın kurşunuyla şahadete ermiştir. Cenazesini sıhhiyecilere teslim etmeden önce mintanının içinde bu kovanı buldum. Malumunuzdur ki vefat eden neferin künyesi ailesine yollanır. Lâkin beş gün önce Karahisar'ı ele geçirdiğimizde,Seyfi Çavuş'un ailesinin düşman tarafından katledildiğini öğrendik. Bu kahraman Türk evladı kederini yüreğine gömüp anacığını, babacığını defnedemeden düşmanın peşine düştü. Üç gün sonra kendisi de hakkın rahmetine kavuştu.Kovandaki yazılardan anladığım üzere bu topçu neferlerin bir ailesi de sizler olmuşsunuz. Bu sebeple Seyfi Çavuşun künyesini sizlere yolluyorum.Başınız sağ olsun. Hayır dualarınızı bizlerden, Fatihalarınızı aziz şehitlerimizden esirgemeyiniz. Hakkın rahmeti üzerinize olsun Yüzbaşı Muhsin Talât 4.Alay 2. Tabur 8. Batarya

14 Muharrem 1341 Salihli

Mektup bittiğinde tüm personel ağlıyordu. Atölyeye bir ölüm sessizliği çökmüştü. Hiç tanımadıkları halde iki satır yazıyla kardeş oldukları Seyfi Çavuşun ardından Fatiha okuyup amin dediler. Kamil Usta yutkunarak tezgâhının başına oturdu. Kovanı yeniledi ama bu sefer, minik iki perçinle Seyfi Çavuşun künyesini kovanın dibine çaktı. Yine her zamanki merasimle mermiyi kundaklayıp sandığa yatırdı. Oysa o mermi bir daha düşman mevzilerine gönderilmeyecekti.

Ocak 1923-Ankara Savaşının bitmesinin ardından Ankara'daki mühimmat depolarında sayım ve temizlik yapılıyordu. Sandıklar tek tek açılıyor, mermiler sayılıp yeniden sandıklanıyor, kayda geçirilip daha tertipli bir cephaneliğe gönderiliyordu. Teğmen Hamdi Vâsıf, Kâmil ustanın hazırlayıp kundakladığı mermiyi buldu. Böyle bir anının-belki de yıllarca- sandıkların İçinde kalmasına gönlü elvermedi. Ciddi bir suç işliyor olmayı göze alıp mermiyi evine *****rdü. Niyeti, ömrünün sonuna kadar mermiyi bir anı olarak saklamaktı.

29 Ekim 1923 - Ankara Teğmen Hamdi Vâsıf Ankara kalesine çıkan dik sokakları koşarak tırmanıyordu. Soğuğa rağmen kan ter içinde kalmıştı. Yarım saat önce 20:30 sıralarında meclisten, cumhuriyetin ilan edildiği duyurulmuştu. 101 pare top atışıyla cumhuriyet kutlanıyordu ve Seyfi Çavuş'un mermisi bu şöleni kaçırmamalıydı. Yetmiş, belki de sekseninci atışta topçuların yanına ulaşabilmişti. Yüzbaşı Muhsin Talat'ın yanına giderek sert bir asker selamı verdi.

Hamdi Vâsıf Edirne! Bir maruzatım var komutanım" Yüzbaşı sorar gözlerle genç subaya bakıyordu. "Evet teğmenim? Sizi dinliyorum"* *Teğmen, üniformasının içinden mermiyi çıkarıp yüzbaşıya uzattı. Yüzbirinci pareyi en çok bu mermi hak ediyor komutanım. Müsaadenizle bu şerefi ondan esirgemeyelim"

Yüzbaşı Muhsin Talat gözlerine inanamamıştı. Sevinç gözyaşlarını tutamadı. O kadar heyecanlanmıştı ki neredeyse aralarındaki rütbe farkına bakmaksızın genç teğmenin ellerini öpecekti. Mermiyi alıp çekirdeğini dikkatlice yerinden çıkardı. Kovanın tepesine bir bez parçası tepip iyice sıkıştırdı. Subay şapkasını çıkarıp surun üzerine koydu. Mermiyi şapkanın içine yatırdı. Toplar atışlara devam ediyordu. 82, 83, ...97, 98, 99... On dakika kadar sonra, atışları sayan çavuş "Yüzüncüyü attık komutanım" diyince, Muhsin Talat, kovanı topun yatağına kendi elleriyle sürerek ateş emrini verdi. Subayların kılıçlarını çekerek selamladığı o son top sesi Ankara'nın her duvarından yankıyıp dört yıllık istiklâl savaşının tüm hikâyesini anlatmıştı sanki. Rütbe ve mevkilerine bakmaksızın topun başındaki tüm askerler kucaklaşarak birbirlerini kutladı. Son olarak Yüzbaşı Muhsin Talat ile Teğmen Hamdi Vâsıf sarıldılar. Kovan ayaklarının dibindeydi. Yüzbaşı eğilip saygıyla kovanı yerden aldı. Avuçlarının yanmasına aldırmadı bile.

alıntı
_____________________________

"Türk milleti tab'en demokrattır" M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers ADANALI


 
6015 Mesaj
20 Şubat 2008; 15:23:46 

Çok güzel ve değerli fotoğraflar.
Allah onlardan razı olsun.
_____________________________

Z170 SİSTEM KURULUM AŞAMASINDA.


1702 Mesaj
20 Şubat 2008; 15:28:47 

HELAL OLSUN ONLARA...
DEĞERİNİ BİLMEYEN ŞİMDİKİ GENÇLERE DAR OLSUN MAKBER-İ VATAN.
_____________________________

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız


2943 Mesaj
20 Şubat 2008; 15:43:16 

Ellerine Sağlık ALLAH onlardan razı olsun böyle bir vatan bıraktıkları için
_____________________________

Sana zarar verme maksadıyla insanların hepsi bir araya gelse,Allah’ın takdirinden başkasını yapamazlar.


1016 Mesaj
20 Şubat 2008; 15:55:04 

çok iyi fotolar paylaşımın için teşekkürler.
_____________________________


DH XBOX 360 TOPLULUĞU


1044 Mesaj
20 Şubat 2008; 15:55:27 


quote:

Orjinalden alıntı: aykutx

Çok güzel ve değerli fotoğraflar.
Allah onlardan razı olsun.


_____________________________

"Onlar hep vardı şimdi de varlar ve hep var olacaklar. Ancak insanlık onları hiçbir zaman hatırlamadı, hatırlamayacak."


2399 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:07:00 

paylaşım için sağolasın.
_____________________________6563 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:12:31 

Süper... Tşkler..
_____________________________

Darkchild.. Sert Bakışlı, Haşin Çocuk !!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Şubat 2008; 16:15:02 

Hepisinin ellerinden öpüyorum HELAL OLSUN MEHMETLERE


ares_turk arkada$ seninde ellerine saglik dostum bizlerle paylastigin için


778 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:19:44 

Allah Razı Olsun,
Allah Bir Daha O Günleri Göstermesin ( Savaş'ı kastediyorum)
Allah Ceddimize Layık Bir Nesil Olmamızı Nasip eylesin.
_____________________________

Pendik


9334 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:24:20 

müthiş resimler eyvallah
_____________________________

Alem Bakar Neo Akar
zotac 750ti oc akmasada damlıyor/Dell UP2715K(5220x2880)27'/Msi z87 g45 Gaming /İ7 4790k /SilverStone Strider 1000W/Corsair pro 2x8 2133mhz/Crucal 256gb ssd//samsung note5


 
794 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:26:23 

Çok güzel fotolar hepsini arşive aktarıyorum...Teşekkürler...
_____________________________ 
424 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:33:29 

Birbirinden değerli bu fotoğraflar için çok teşekkür ederim.Gerçekten az bilinen fotoğraflar....Bizimle paylaştığın için tekrar teşekkür ederim.
_____________________________147 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:34:25 

Onlar sayesinde özgürüz...
Harika resimler, çok teşekkürler.
_____________________________ 
1967 Mesaj
20 Şubat 2008; 16:53:22 

Teşekkürler.
_____________________________2109 Mesaj
20 Şubat 2008; 18:02:42 

Hüzün fotoğrafları...
_____________________________17 Mesaj
22 Şubat 2008; 10:22:48 

faydalı bir paylaşım tüylerim diken diken oldu "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"
_____________________________3236 Mesaj
22 Şubat 2008; 11:52:46 

Allah razı olsun
mükemmel resimler
_____________________________

Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
Neye Zar attığımızın farkındamıyız?Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Şubat 2008; 12:13:28 

Bu ülkeyi nasıl koruduğumuzu görüpte ülkeyi karış karış satanlara destek verenler biraz olsun düşünürler belki..Teşekkürler güzel paylaşım


493 Mesaj
22 Şubat 2008; 12:31:30 

Çok güzel resimler.
Teşekkürler.
_____________________________

ölmeden önce bende melektim..


3166 Mesaj
22 Şubat 2008; 12:43:42 

Yukarı
_____________________________

Encinaar


2225 Mesaj
22 Şubat 2008; 13:07:30 

çok sağol.
_____________________________1226 Mesaj
22 Şubat 2008; 13:16:48 

bu resmi görünce; Seyit Onbaşı geldi aklıma


İşte vatan sevgisi, mekanın cennet olsun Seyit Onbaşım


_____________________________128 Mesaj
22 Şubat 2008; 13:23:53 

çok çok çok teşekkürler
_____________________________

!!sosyal mesaj yok!!


2414 Mesaj
22 Şubat 2008; 14:02:04 

_____________________________


Osmanlı ve Türk Tarihi Kulübü
Türk Tarihinin En Büyük Kumandanı Fatih Sultan Mehmet Han


127 Mesaj
22 Şubat 2008; 14:13:08 

Çok sağol resimler için.
Allah onlardan razı olsun...
_____________________________316 Mesaj
22 Şubat 2008; 14:18:06 

gerçekden süper sağolasın
_____________________________2753 Mesaj
25 Şubat 2008; 14:39:48 

Gerçekten güzel fotoğraflar


 
2783 Mesaj
25 Şubat 2008; 14:48:56 

Teşekkürler.

Bir kaç gün içerisinde yayına sokacağımız Çanakkale Ansiklopedisi olan canakkalemiz.org'da bu fotolar için de ayrı bir kategori oluşturayim.. O zaman da bu konuya yazıp açıldığını haber ederim.İnşallah çıkar amaçlı reklam sanılmaz. Maksat insanları Çanakkale hakkında bilgilendirmek.Sitemizde savaş videolarından ses kayıtlarına Çanakkale türkülerinin çeşitlerine ulaşabileceksiniz.Desteklemenizi umuyoruz.
_____________________________1621 Mesaj
25 Şubat 2008; 15:53:40 

Bizlerin bugünleri görmesine vesile olan askerlerimizden Allah razı olsun! Mekanları cennet olsun. Paylaşım içinde çok teşekkür ederim, son derece güzel fotoğraflar ve önemli bir anıyla süslenmiş bir paylaşım olmuş tekrar teşekkürler.
_____________________________

"Din gerekli bir kurumdur. Dinsiz ulusların devamına olanak yoktur. Kemalizm'in laiklik anlayışının özü ise, dinin siyasete alet edilmesine engel olunmasıdır."


Logitech MX5000 Kablosuz Masaüstü Seti İncelemem ve Asus N61JA-JX114V Dizüstü Bilgisayar İncelemem

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
2 sa. 40 dk. kadarı kaldı.
25 Şubat 2008; 16:01:05 2825 Mesaj
25 Şubat 2008; 16:02:17 

Ellerine sağlık
_____________________________

İt Ötükende gezmekle Kurt olmaz !


685 Mesaj
25 Şubat 2008; 16:18:31 

Yazıyla sözle anlatılamayacak duygu bunlar.


Ellerien sağlık, paylaşım için teşekkürler.
_____________________________781 Mesaj
25 Şubat 2008; 16:26:44 

ellerıne saglık...ıste boyle bir neslin evlatlarıyız....
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Şubat 2008; 16:29:27 

Fırtınalar Dursun Yana,
Yol Ver Türkün Bayrağına1702 Mesaj
25 Şubat 2008; 16:29:51 

eline sağlık ama verilmişti olsun görmeyenler hemen arşivlerine eklesin
_____________________________

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız


1454 Mesaj
18 Mart 2008; 13:05:41 

günün anlam ve önemine istinaden yukarı
_____________________________

"Türk milleti tab'en demokrattır" M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers ADANALI


292 Mesaj
11 Mayıs 2008; 14:47:13 

ya süpermiş walla arama motorunda bişiler ararken gördüm ellerine sağlık bu arada yanılmıosam ilk 3 fotodaki kalıntı hala sergilenio çanakkalede
_____________________________1454 Mesaj
18 Mart 2010; 19:03:14 

yukarı
_____________________________

"Türk milleti tab'en demokrattır" M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers ADANALI


1777 Mesaj
18 Mart 2010; 19:07:38 

bazı resımler gozukmuyor lınklerını yenılermısın
_____________________________111 Mesaj
18 Mart 2010; 19:10:22 


quote:

Orijinalden alıntı: The Force

Bizlerin bugünleri görmesine vesile olan askerlerimizden Allah razı olsun! Mekanları cennet olsun. Paylaşım içinde çok teşekkür ederim, son derece güzel fotoğraflar ve önemli bir anıyla süslenmiş bir paylaşım olmuş tekrar teşekkürler.

_____________________________

"Kulağımıza Beşiktaş tınısı üflendiğinden beri çok kader maçına çıkardı bizi hayat. ”ya tamam ya devam” sözlerini daha küçük yaşlarda ezber eder olduk. Mutlak kazanmamız gereken nice maçlarda nefesimizi tutarak izledik son dakikaları hep. Orta alanın, rakip yarı alana bakan diliminden, ceza sahasına yollanan yüksek toplardan medet umduk. Saniyeler içinde, nice ömürlük doldur boşalt hüzünler yaşadık. Doğduğumuzda bağlandık sana… ve doğduğumuzda siyahtı dünyamız… "
...Seviyoruz Komalardayız....


328 Mesaj
18 Mart 2010; 19:12:11 

fotoğraflar güzelmiş
_____________________________
661 Mesaj
18 Mart 2010; 19:26:45 

Allah onlardan razı olsun
resimler için teşekkürler
_____________________________

eski nick ddelphi saygılar....
1*0=0


 
741 Mesaj
18 Mart 2010; 19:46:53 

teşekkürler
_____________________________5068 Mesaj
26 Ekim 2011; 5:59:43 

Konu için tebrik ve teşekkürler ederim , çok faydalı bir konu olmuş.

*Bir kısmını sunumumda kullanacağım yarın :)
_____________________________

Ben Mevlana Değilim Adam Ol Gel.


 
2060 Mesaj
26 Ekim 2011; 9:45:55 

Fotoğraflarıb bir kısmı gözükmüyor yenilenmesi mümkünmü ?
_____________________________

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Çanakkale Savaşı'nın ender bilinen fotoğrafarı ve Gazi Kovan
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR3
0.301