Şimdi Ara

Sabah namazı imsakda mı güneştemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
187.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaş yanlış söylemiş...İmsak ile birlikte sabah namazını kılmaya başlayabilirsiniz...Güneş ise güneşin doğuşunu gösterir ve o andan itibaren sabah namazı kılamazsınız...Ancak camilerde güneşin doğuşuna yarım saat önce ezan okunur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 19 Şubat 2008; 1:29:08 >
  • bugün sabah namazına gidecem de vakitlere baktım bi imsak yazıyo bi güneş namaza hangisinde gidecem

• saolasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bana Izin Yokmu -- 19 Şubat 2008; 1:21:25 >
  • arkadaş cevaplamış hocam güneşte gideceksin
  • imsakla namaz vakti başlar güneşle biter
    güneşten sonra 45 dakika namaz kılınmaz kerahat vakti
    güneşten öğle namazına kadar olan sürede sabah namazı , farzı ve sünneti ile kaza edilir, öğle namazından sonraya kalan sabah namazının sadece farzı kaza edilir.
    ezan imsaktan 30 dakika falan sonra okunur genelde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: shady_tr

Arkadaş yanlış söylemiş...İmsak ile birlikte sabah namazını kılmaya başlayabilirsiniz...Güneş ise güneşin doğuşunu gösterir ve o andan itibaren sabah namazı kılamazsınız...Ancak camilerde güneşin doğuşuna yarım saat önce ezan okunur...

eet. güneş doğduysa olay bitmiştir zaten. kaza edicen demek...

ayrıca oruç imsakda başlar zaten. öncesinde yersin yersin. imsak olur . kılarsın namazını yatarsın.
  • bilip bilmeyen gene sallamış

bazı arkadaşlar doğrusunu yazmış ama ben de yazayım

sabah namazı imsakla güneş arasında kılınır.messire arkadaşın uydurduğu gibi güneşten sonra kılınmaz netekim güneşten sonra sabah namazını çoktaan kaçırmış oluyorsun.

eğer namazı camide kılacaksan ezandan 10 dakka sonra camide olman gerek,ya da işte imsaktan 30-40 dakka sonra.yani bu sabah için 6.20 gibi.en son.

ayrıca kerahat vakti diye bişi yoktur.kaçırılan namaz aklımıza geldiği an ya da ilk fırsat bulduğumuzda kılınmalıdır.güneş doğmuş olsa bile eğer uykunuzdan geç kalkmışsanız hemen namazı kılın.çünkü allah ayetlerinde böyle buyuruyor.namaz kılanın haram olduğu hiçbir vakit yoktur.kerahat falan batıl hurafedir.inanmayın.
  • simdi bugün sabah eazanı kaçta okunur ben camiye kaçta gidecem biri söyleyebilirmi lütfennot: afyon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bana Izin Yokmu -- 19 Şubat 2008; 1:38:56 >
  • genellikle güneş yazan saatten yarım saat önce okunur ezan ozaman git camiye.
  • İşte olay bu;
    kalabalıkta odun kesersen, kimisi uzun kestin der, kimisi kısa kestin der.
    Abi odun sobanın boyuna göre kesilir, hariçten gazel okuyanların lafına göre değil...

Hadis kitabından:

Ebu Berze bildiriyor: "Hz. Peygamber (s.a.s) sabah namazını her birimiz yanında oturanı tanıyacak kadar aydınlık olduğu zaman kıldırırdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi messire -- 19 Şubat 2008; 1:50:13 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: messire

İşte olay bu;
    kalabalıkta odun kesersen, kimisi uzun kestin der, kimisi kısa kestin der.
    Abi odun sobanın boyuna göre kesilir, hariçten gazel okuyanların lafına göre değil...

O Hadisleri bi yazda bizde okuyalım
  • Asdadsa o nedemekse sabah namazı imsakla başlar güneşle biter .. Ama hadislerde güneşin doğuşuna ne kadar yakın kılarsanız okadar efdal olur denmiştir. Bunun içindir ki camilerde namaz Güneşin doğuşuna 30 dk kala kılınır .(nokta)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bana Izin Yokmu

simdi bugün sabah eazanı kaçta okunur ben camiye kaçta gidecem biri söyleyebilirmi lütfennot: afyon

Takvime bak...Güneşin yazdığı saatten 30dk önce camide bulunursan büyük ihtimalle kaçırmazsın...
  • 7 ye 10 kala güneç doğuoyr... sen en geç 6.30 da orda ol...
  • İstanbulda isen,
    http://diyanet7.diyanet.gov.tr/turkish/vakithes_namazsonuc.asp
    Burada yazıyor. Diyanet'in sitesinde Tüm iller için Namaz vakitleri var
    @ Messire, yanlış söyledin, Sus bari insanların aklını karıştırma...,
  • Kerahat vakti hakkında bilgi almak isteyen ve bilmeyen ama fetva vermekte ısrar eden kardeşlerimiz varsa
    http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=12824 incelesin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ipo_aga

Kerahat vakti hakkında bilgi almak isteyen ve bilmeyen ama fetva vermekte ısrar eden kardeşlerimiz varsa
    http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=12824 incelesin.

insan ürünü ilmihal kitaplarından değil de kurandan ayet örnekleri ver kayıtsız şartsız kabul edelim

allahın haram kılmadığı şeyi haram kılmak hangi kulun haddine!

• Sen bana Kuranda nasıl abdest alınacağını anlatan kısımları gösterirsen bende sana gösteririm.
    Mekruh vakit , o zamanlarda hoş karşılanmayan vakit demektir, haramla mekruh arasında farkı öğrenmelisin önce.
    2. olarak , ezan okunduğunda oyalanmadan namazını kılarsan ne geç kalmış olursun ne de geciktirmiş olursun.
    3. olarak zorunlu olarak namazı geciktirdiğimiz zamanlar olursa kılmanın zararı yoktur.
    4. hala abdest nasıl alınır bulamadın dimi , kitapta herşey olmaz, Efendinin sünnetine uyarıns, o ne yapmış ne yapmamış ona bakarsın, tıpkı o zaman ki inanan 100 lerce müslümanın onun yaptıklarına bakması, ona neyin neden olduğunu sorması , öğrendiklerini nesilden nesile aktarıp, şu an sana cevap verebilmemi sağlaması gibi.
  • quote:

Sen bana Kuranda nasıl abdest alınacağını anlatan kısımları gösterirsen bende sana gösteririm.
    Mekruh vakit , o zamanlarda hoş karşılanmayan vakit demektir, haramla mekruh arasında farkı öğrenmelisin önce.
    2. olarak , ezan okunduğunda oyalanmadan namazını kılarsan ne geç kalmış olursun ne de geciktirmiş olursun.
    3. olarak zorunlu olarak namazı geciktirdiğimiz zamanlar olursa kılmanın zararı yoktur.
    4. hala abdest nasıl alınır bulamadın dimi , kitapta herşey olmaz, Efendinin sünnetine uyarıns, o ne yapmış ne yapmamış ona bakarsın, tıpkı o zaman ki inanan 100 lerce müslümanın onun yaptıklarına bakması, ona neyin neden olduğunu sorması , öğrendiklerini nesilden nesile aktarıp, şu an sana cevap verebilmemi sağlaması gibi.

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

5- Maide Suresi 6

sen hiç kuranı baştan sona okudun mu kardeşim.daha kuranda abdest almanın kurallarının olmadığını sanıyorsun ve bunu iddia ediyorsun.
    ciddi ciddi soruyorum okudun mu gerçekten?

lütfen dini konularda cahil cahil başkalarının sözüne kanıp bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.aksi taktirde böyle komik duruma düşersiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: daturkishulan

quote:

Sen bana Kuranda nasıl abdest alınacağını anlatan kısımları gösterirsen bende sana gösteririm.

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

5- Maide Suresi 6

sen hiç kuranı baştan sona okudun mu kardeşim.daha kuranda abdest almanın kurallarının olmadığını sanıyorsun ve bunu iddia ediyorsun.
    ciddi ciddi soruyorum okudun mu gerçekten?

lütfen dini konularda cahil cahil başkalarının sözüne kanıp bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.aksi taktirde böyle komik duruma düşersiniz.

Peki sen sabah namazını yada Yatsı namazını Kaç rekat kılıyorsun,
    Ve ne şekilde Kılıyorsun...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.