Şimdi Ara

KARABASAN Gördünüz Mü ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
0
Favori
44.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Madem tamamen bilimsel o zaman panik yapmayın. Geçer nasıl olsa bekleyince.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Laxori

quote:

Orjinalden alıntı: Kubilay

O dediğiniz uyku felcidir.Sırt tavana gelcek şekilde yatarsanız uyku halinde geçirilmesi bi ihtimal olan geçici bir felçtir.Bilinciniz yerindedir fakat bazı fonksiyonlarınızı kaybedersiniz.

bu kadarı bana 2 kez oldu bayıldım sandım.ama konusamama falan gıbı durumlar olmadı.

sana kısmi olarak basmış ozaman

• quote:

Orjinalden alıntı: SkYNeT-06

vücut kilitleniyormuş felçmiş vs sv inanmam bu bilimin dediklerine

karabasan görmek istiyorsan yattığın yatağın altına ekmek biraz kırığı koymalısın ve birde cenabet yat bakalım ne oluyor!

önceden çoğu kişi yaşıyormuş bu olayı ama şimdi neden erişkin döneminde azaliyor veya hiç olmuyor.
    şöyle izah etsek

küçükken veya haylaz dönemlerimizde neyin ne olduğunu tam idrak edemeden yattığımız kalktığımız yere dikkat etmiyorduk.. destur demeden tuvalete girme besmele çekmeden yatağa girme gün aşırı ve gece cenabet gezme ve öylece paldır küldür yatağa girip pis pis gibi uyuyordu bir çoğumuz....

bunları zamanında yaparken insanın yaşı ilerledikçe kendine daha çok çeki düzen vermeye başlıyor ve bunlara daha dikkat ediyor ve uykusundada bu tür karabasan vs vs olayları başına gelmiyor sonradan..

aksi iddia edilemez
    gündüz veya gece bir nevi yaptığın şeylerin durumuna göre uykunuzda rüyanızda korkutulursunuz.
    bu karabasan dediğinizde de bir cin dir tabi cine inanıyorsanız
    okuduğunuz dua süreler ile sizi uykunuzda rahat bırakır ve sizde bir ertesi güne kendinize daha çok dikkat ederek uyursunuz bilmem anlatabildimmi

çok güzel şaçmalamısın tebrikler
    bilime inanma git liseyi bile bitirmemiş elinde bi kitap bişiler okuyan kendilerini hoca sanan tiplere inan

bu karabasan dediğin şey böcek,karınca falan mı oluo?hani yatağının altına ekmek kırıntısı koyursan geliyormusya
    yastığınızın altınada süt dişlerinizi koyun diş perisi gelebilir bu sefer siz ona basarsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rajeesh -- 10 Şubat 2008; 23:51:50 >

• banada geldi geçen hafta karabasan, üstüme sanki biri oturmuş gibiydi, kafamı dahi kıpırdatmadım bağırmak istedim bağıramadım, ama nefes de zor alıyordum çünkü üstümde nasıl bir ağırlık vardı anlatamam, sıkntıdan gözümden yaş gelmeye başlamıştı ki birden çok pis osurdum, inanmayacaksınız belki ama osurduğum gibi karabasan kayboldu , birden hareketlendim, camı açtım , kendime bir sallama çay yaptım ve kokunun geçmesini bekledim.
  • En son 2 hafta önce geldi bana kendi elimle karnıma bastırıyordum istem dışı nefesim kesildi. Tabi bu arada gözüm açık. Sonra yavaş yavaş çözüldü. Bilimsel birşey bu nedn kaynaklanıyor tam bilmiyorum.
  •  KARABASAN Gördünüz Mü ?

karabasan teyze
  • quote:

Orjinalden alıntı: the_insomniac

KARABASAN Gördünüz Mü ?

karabasan teyze

ne teyzesi yaa,, bu kadın rus baktığım gibi anlarım,, bikiniyle bir görsen bunları dilin tutulur
  • Ne yani bu cümle şimdi önce önce uykuda olmaz sonra uykudadır tepki vermek hele aynı cümlede bunu kullanmanız..

Benden size tavsiye karabasını unutun copy paste ile bir yere gelinmez ve konu dışında attığınız mesajlar post sayılmaz bilin

NE DEMİŞLER BÖYLE REZİL OLMAKTANSA SATIR SONU BOŞ KALSIN..

Bilginize,

quote:

Orjinalden alıntı: sariemir06

ama uç beyin diye tabir ettigimiz kısım uyku modunda calısmaz

ama uc beyin uykuda olduğu için tepki veremezsiniz.

• banada çok kereler oldu artık çözdüm sanki.: sanırım tam korkulu rüya gördüğümüz sırada duyularımız artıyo ve herhangi bişey yüzünden refleks olarak sanırım gözlerimizi açıyoruz.bu " REM" olayıda bana çok mantıklı geldi bu noktada ve gözler çalışırken hareket merkezimidir nedir uyumaya devam ediyo.ve korkuyosunuz tabii sonrası zaten bu korkuyla olan bilinç altındaki şeyler ortya çıkıyo.uyuyan kısımlar uyanıncaya kadar da ayvayı yiyiyoruz..sanırım bu noktada çok miktarda adrenalin beyni uyandıra şeyj

birde şunu sormak istiyorum herşeyin bilinçaltımıza yerleştiğini biliyorum..bu dua olayına ruhsal diyenler çok dikkatimi çekti şöyle ki :belkide yaratılışımızda o ayetler yada dualar bilinçaltımızda hazırdır ve anlar duruma geldiğimizde bizde okuyup onları harekete geçiriyoruzdur ne dersiniz?? öyle ya : "her insan islam üzere doğar"

• benide 1 kere tuttu ya kıpırdayamiyorum resmen bogazimi sıkıyolar sanki buna sövmeye başladim sinirden peder geldi olm ne oluyor gece gece kime sövüyon
    hiç dua etmek aklıma gelmedi ama acayip sinirlendim ha bogazimi sıkıyordu direk 7 sülalesine saydirdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GalacticHope -- 11 Şubat 2008; 6:31:52 >
  • Bunla dalga geçenler yakın bi zamanda "Karabasandan özür dilerim" diye başlık açarlarsa hiç şaşırmam.
  • Bi kere banada olmuştu. Teyzemlerde kalmıştım. Yan yatıyordum .İçerdeki odadan teyzemin ses geliyordu. Arkamdan teyzem geldi yüklendi sandım bi ara daha uykuya dalmamıştım ama gözlerim açık.Bağırmak çekil teyze demeık isitiyorum olmuyor.
    Baya bi uğraştım nefessiz kaldım sesim çıkmadı besmele felan çektim bir müddet sonra bir anda bağırdım herkes başıma toplanmışşş öyle bişeydi aman bi daha gelmesin bela bişey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackpearl_86 -- 11 Şubat 2008; 7:15:58 >
  • Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?

Uzmanlar, karabasanı, uykuya dalarken korku ile uyanma, kasılıp kalma hali olarak tanımlıyor. Anadolu Ruh Sağlığı Merkezi"nden Dr. Mehmet İbiş şunları söylüyor: "Fizyolojik olarak uyku başladıktan hemen sonra rüyalar başlamaz,
    yaklaşık 1-1,5 saat sonra başlar. Karabasanda ise rüya hemen başlar. Örneğin kişi bu rüyada birinden kaçtığını görüyor, uzaklaşmak istiyor; ama kıpırdayamıyor. Ruhsal sorunları olanlarda ya da stresli insanlarda daha sık görülüyor."

Acıbadem Hastanesi Uyku Araştırmaları Merkezi"nden Dr. Nalan Ertaş uyku apnesi olan hastalarda karabasanın sıkça görüldüğünü açıklıyor: "Uykuda belirli aşamalar vardır.
    Bu aşamalar sağlıklı bir uykuda sırasıyla yaşanır. Uyku apnesi olan insanlar sık sık uyandıkları için rüyalı uykuya geçemezler. Aynı şekilde vardiyalı işçilerde, gece uykusu eksik kişilerde de sıkça rastlanıyor karabasan. Depremi yaşamış birçok hastam da karabasanlar görüyor."

Prof. Dr. Nevzat Tarhan karabasanın tedaviyle ya da kendiliğinden geçebildiğini; soğukkanlı insanların ise panik yapmadan, dualar okuyarak karabasandan kurtulduklarını belirtiyor.
    Dr. Nusret Kaya ise, literatürde gece terörü olarak
    adlandırılan karabasanın genetik faktörlü olduğunu,
    aynı ailede birden fazla kişinin karabasan şikayetinin olduğunu belirtiyor.
    Tıp da psikiyatride şizofreni dediğimiz psikoz olayında ,
    hallusinasyon vardır yani olmayan birilerini görme olmayan
    sesleri duyma gibi...şizofreninin kesin tanısında bu hallusinasyon bulgusu şarttır..
    islamda ise bu olmayan biri olmayan ses=cin dir ve şizofreni aslında müsbet ilim adamları ve psikiyatristlerin ortak görüşü ile aslında kötü cinlerin insana
    musallat olmasıdır...Fakat tıp ilmi ve psikiyatri cin olayını kabul etmediği için , şizofreni=kötü cinlerin musallat olma olayı tıpda ayrı dinde ayrı değerlendirilmekdedir...

Bir başka tıbbi görüşe göre Cin'in Yaptığı Manevi Bir Şıkıştırmadır Karabasan Olayı,
    Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu (uykunun rüya görülen ,hızlı göz hareketlerinin de eşlik ettiği kısmı) sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık.
    Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde,
    hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni;
    uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

karabasan hakkında tıbbi açıklamaları okuduk
    şimdi de dini boyutuna bakalım

kul olarak bizlerin kuvvetli zırha her gece şiddetle ihtiyacımız vardır. Çünkü geceleri uyku halinde iken, en çok korunmaya ve sığınmaya ihtiyaç duyduğumuz zaman dilimlerini yaşarız. Öyle ki, Yaradan’a tam teslim olmuşuz. Uyku esnasında bir ölü gibiyiz! Ne irâdemiz var, ne kudretimiz. Ne gücümüz var, ne bilincimiz. Ne aklımız var, ne şuurumuz. Bu tam teslîmiyeti de ancak sünnet olarak gelen duâlar ile kemâle erdirebilir ve ibâdete dönüştürebiliriz.

Ebû Dücâne (ra) Resûlullah’a (asm) geldi ve: “Yâ Resûlallah! Yatağıma geldiğim zaman değirmen sesi ve arı vızıltıları gibi sesler işitiyorum. Şimşek parıltısı gibi bir şeyler görüyorum. Başımı kaldırıp baktığımda evimin orta yerinde siyah ve uzun gölge gibi bir şeyin olduğunu görüyorum. Yakalamak için elimi uzattığımda, derisinin üzerindeki kılların kirpi kılları gibi olduğunu ve ağzından yüzüme karşı ateş parçaları attığını görüp beni yakacağını zannediyorum ve korkuyorum” dedi.

Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm): “Yâ Ebû Dücâne! Evinize gelen korkunç bir mahluktur. Bana kâğıt kalem getiriniz” buyurdu. Kâğıt ve kalem getirilince Hazret-i Ali’ye (ra) verdi ve: “Yaz,” buyurdu:

“Bismillahi’r-rahmâni’r-rahîm. Hâzâ kitâbün min Muhammedin resûli Rabbi’l-âlemîne ilâ men taraka’d-dâra mine’l-ummâri ve’z-zuvvâri ve’s-sâlihîne illâ târıkin yetruku bihayrin yâ Rahmânü. Emmâ ba’dü: Fe inne lenâ ve leküm fi’l-hakkı si’aten fe’in tekü âşikan mûli’an ev fâciran muktehimen ev râiyen hakkan mubtılen hâzâ kitâbullahi yentıkü aleynâ ve aleyküm bi’l-hakkı innâ künnâ nestensihu mâ küntüm ta’melûne ve rusulünâ yektübûne mâ küntüm temkürûne. Ütrükû sâhibe kitâbî hâzâ! Ve’ntalikû ilâ abedeti’l-esnâm ve ilâ men yez’umu enne me’allâhi ilâhen âhera lâ ilâhe illâ hüve küllü şey’in hâlikün illâ vechehû lehû’l-hükmü ve ileyhi türce’ûne tuğlebûne hâ-mîm lâ tünsarûne hâ-mîm ayn-sîn-kâf teferreka e’adâ’ullahi ve beleğat hüccetu’llâhi velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi feseyekfîkehümüllahü ve hüve’s-semî’u’l-alîm.”

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Bu mektup âlemlerin Rabb’inin Resûlü olan Muhammed’den (asm) hayır veya şer niyetiyle evi ziyârete gelenlere, ancak hayırla gelmelerini dilemek için yazılmıştır. İmdât yâ Rahmân! Muhakkak bizim ve sizin için, hakta genişlik olmalıdır. İsteyerek, istemeyerek veya sürüklenerek, bozgunculuk yapmaksızın, Allah hakkı için evi boşaltmanızı isteyen bu mektup, bize ve size hakkı konuşur. Biz bu mektuba yaptıklarınızı kaydediyoruz. Elçilerimiz, sizin yaptığınız hîleleri yazıyorlar. Bu mektup sahibinin evini derhal terk ediniz! Putlara kulluk yapanlara ve Allah’tan başka ilâh edinenlere gidiniz. O’ndan başka ilah yoktur. O’ndan başka her şey helâk olacaktır. Hüküm O’nundur ve Hâ-Mîm hakkı için ister istemez O’na döndürüleceksiniz. Hâ-Mîm ve Ayn-Sîn-Kâf hakkı için yardım görmezsiniz. Allah düşmanları bölük pörçük oldular. Çünkü Allah’ın delili ve âyeti ulaşmıştır. Allah’tan başka güç ve kudret yoktur. Allah size yeter. O işiten ve bilendir.”)

Ebû Dücâne (ra) diyor ki: “Resûl-i Ekrem’in (asm) yazdırdığı bu mektubu götürüp okudum, baş ucuma koydum ve yattım. Gece yarısı uyanmıştım. Kulağıma şöyle bir korkunç ses geliyordu: “Lât ve Uzza’ya yemin ederim ki, bizi yaktın! Bu mektup sahibinin hakkı için bu mektubu kaldır. Senin evine ve etrafına artık bir daha gelmeyeceğiz.”

Ebû Dücâne (ra) devam ediyor: “Bunun üzerine sabahleyin erkenden kalkıp Resûl-i Ekrem’in (asm) arkasında sabah namazı kıldım. Cinlerin feryadını Resûl-i Ekrem’e (asm) haber verdim. Resûlullah Efendimiz (asm) bana:

“Yâ Ebâ Dücâne! O mektubu kaldır. Beni hak Peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, eğer o mektubu kaldırmazsan, onlar kıyâmete kadar azap içinde kıvranırlar” buyurdu.

Karabasandan kurtulmak için ne yapmalıdır?
    yukarıdaki duayı evde bulundurmak yanında.(unutmayalım sıgındıgımız dua degil Allahtır.)
    Yatarken yatağa abdestli girmeli,

Euzü Besmele okuyarak sağ yanı üzerine kıbleye karşı yatıp, sağ avucu sağ yanağın altına koymalıdır.
    Âyet-el kürsi, üç İhlas, sonra Fatiha ve birer defa iki kul euzüyü okumalıdır.
    Sonra üç defa (Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illahü) okuyup, üçüncüsüne (el-hayyelkayyume ve etubü ileyh) ilave etmelidir. Daha sonra da on kere (La havle vela kuvvete illa billah) okuyup, onuncusuna (hil aliyyil azim ellezi la ilahe illahü) ilave etmelidir!

Li ilafi’yi Kureyş suresini gece yatarken 11 defa okumalı.

Aşağıdaki hadis-i şeriflerde bildirilen duaları okumalıdır:

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim” duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez. [İbni Mace]

“Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka” duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez. [Müslim]

Uzun Uzadıya Açıklamaya Gerek Yok SanırımMüminin Feraseti ve Nuru Ondan Üstündür,Allah’a sığınmak fevkalâde önemlidir. Aksi takdirde zararlı ve şerli mahlûkların tehlikelerine karşı yardımcısız ve yapayalnız kalmaktan kendimizi kurtaramayız. Bu da bizi perîşan eder. Fakat Allah’a sığınan korkudan emin olur. Allah’a sığınmak için yatsı namazını kıldıktan sonra yatarken, en azından, “Eûzü billâhi mine’ş-şeytani’r-racîm” deriz. “Bismillahi’r-rahmâni’r-rahîm” okuduğumuzda ise, uyku nîmetini veren Allah’ın adıyla uykuya başladığımızı ifâde etmiş ve Allah’a hamd etmiş oluruz. Böylece zikrin iki önemli ayağını tamamlamış oluruz. Yatmazdan önce bildiğimiz diğer duâ ve yakarışlarla Allah’a ilticâyı zengin ifâdelerle donatırsak zararlı ve şerli varlıkların zararlarına karşı daha kuvvetli bir zırh edinmiş oluruz.

• quote:

Orjinalden alıntı: Keşiş

Bunla dalga geçenler yakın bi zamanda "Karabasandan özür dilerim" diye başlık açarlarsa hiç şaşırmam.

Ben burada huzurlarınızda karabasan ağabeyden özür diliyorum.

-Karabasan ağabey. Bir hata ettik,cahilliğimize ver. Özledik seni,sepetini,atmalarını özledik. Artık bizede bir ara uğrarsında iki bira çekersin artık..
  • Kızkardeşimin uyuduğu odada ona hep geliyordu. Kilitlenip kalıyormuş, bağırmak isteyipte bağıramıyormuş. Şimdi başka odaya geçti. Orda bu sorun yok. Ben onun yatağına geçtim. Bana hiç olmadı, korkmuyorumda pek. Ama o yatakta hep kötü rüyalar görüyorum...
  • Karabasan diye birşey yoktur.
  • karabasan görmekten daha çok uykuda hissedilir; bana bi kere olmuştu, rüya gördüm çok garip ve korkutucuydu, rüyanızda bağırmak istiyosunuz ama konuşamıyosunuz bir baskı var nefessiz kalma durumu gibi gözlerinizi açtığınız anda bile devam ediyor, 3-5 saniye sonra geçiyor bana olmuştu
  • Karabasan hiç görmedim ama rüyalarımda çok zor durumlarda kaldığım oluyor, mesela birşey beni kovaliyor, yüksekten düşüyorum ve tam yere çarparken uyanır gibi oluyorum uyanamazsam tekrar düşüyorum , veya gerçekte olmayan rüyamda sahip olduğum çok değerli birşeyi kaybediyorum onun sıkıntısıyla bile kalktığım oluyor, oh buda rüyaymış diyorum :) Valla çok ilginç birşey bu rüya.
  • arkadaşlar bakin bunu çok ciddi anlatiyorum lütfen makara yapmayin.. ALLAH kimseyede yaşatmasin İNŞ... benim başima gelmedi ama ablamin başina gelmişti bi gece... ablam yan odada uyurken gece saat 4 5 gibi birden ablam çiglik atti vee '' sedaatttt koşşşş '' die bagirmişti bende her zaman yatagimla dolabimin arasinda bi tane çelik çubuk bulundururdum.. zaten ablamin çigligini duyunca uyku sersemi yataktan ole bi firladim kiiiiiiiiiiiii elim direk çubuga gitti... uyku sersemi ne oluyo lannnnnn die bagirmişimm ama ablama deil o anda şaşkinlikla uyanmama ve ablamin '' sedat koşş '' die çiglik atmasina... ben hemen ablamin yanina gittim ne oldu hatice dedim.. odamda '' bişiy '' vardi dedi siyah bişiydi dedi ve ilk defa ablamin o kadar korkmuş halini ve ilk defa ablamin ole agladigini gördüm.. annemler fln da memlekete gitmişlerdi evde kimse yoktu.. ben tabiki uyku sersemi ne yaptigimi bilmiyorum, gece o saatte evi didik didik aradim taradim ama bişiy bulamadim.. sonra ablamin yanina gittim su fln götürdüm içsin biraz rahatlasin die.. uyumasini soledim ve ablam uyuyana kadar da ben yan odada uyumadan ablamin uyumasini beklemiştim.. odamda duvar asili kuran-i kerim vardi.. götürdüm ablamin odasina koydum... ( daha rahat uyusun die ) ertesi gün gündüz oldugunda ablamdan tam ayrintili olarak ne yaşadigin solemesini istedim.. oda bana birden nefesim kesildi sanki dedi böle biri bogazina sarilir seni bogmaya çalişir yaa aynen ole oldum dedi nefes alamadim ve sanki yanimda biri varmiş gibi dedi resmen nefes aliş verişini '' DUYUYODUM '' dedi.. sonra abla abartiomusun dedim yoksa harbiden mi böle oldu dedim herşeyin üstüne yemin etti ve aynen böle oldu dedi.. o gün bugundur hep bi kulagim ablamin odasinda uyuyodum.. psikolojime yansimişti glb.. şimdi evlendi ve mutlu mesut... ALLAH BOZMASİN İNŞ... yaşadigim gerçek bişiyi paylaşmak istedim o kadar..

• gelse bile direk kafayı gömerim ona karabasan marabasan sökmez bana
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.