DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
....İlginç Hayvan Türleri ....
219
Cevap
0
Favori
173.669
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Kültür ve Tarih >> ....İlginç Hayvan Türleri ....
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 11:33:15
  Altın Afrika Kedisi

  Özellikleri

  Tropik ormanlarda tek başına yaşayan bir gece hayvanıdır. 20-25 cm'lik kuyruğuyla birlikte uzunluğu 90-100 cm, omuz yüksekliği 40 cm'dir. Kürkünün üst bölümleri kızılımsı kahverengi, alt bölümleri ise beyaz üstüne koyu renk beneklidir

  Beslenme
  Afrika altın kedisi tırmanabilir ama öncelikle yerde avlanır. Avlarını kemirgenler, kuşlar ve küçük maymunlar kapsar. Bu kedi hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır.


  Alt türler
  Profelis aurata aurata, Afrika; Alt tarafta ki noktaların dışında açık renklidir.
  Profelis aurata celidogaster, Batı Afrika; başında noktalar bulunur; bu noktalar (bir leoparın noktaları gibi) siyah değildir, ama kürkünden biraz daha koyudur.
  Afrika altın kedisi Asya altın kedisine çok benzerli ile dikkat çeker.  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 11:37:12
  Tazmanya Canavarı

  Tazmanya canavarı (Sarcophilus harrisii) veya Tazmanya şeytanı, Dasyuridae (yırtıcı keseliler) familyasından bir hayvan türü. Bu familyanın şu an yaşayan en büyük temsilcisidir ve Sarcophilus cinsinin tek üyesidir. Ufak bir köpek ebatlarında ama yapılı ve kaslıdır. Şu anda Dünya üzerinde bulunan en büyük etobur keselidir.

  Bugün sadece Tazmanya Adasında yaşamaktadır. Anakara Avustralya'da tahminen 14. yüzyıl içerisinde nesli tükenmiştir. Evcil kümes hayvanlarının korunması için 1930'lu yıllarda yoğun olarak Tazmanya'da da avlanmışlardır. 1941 yılında Keseli canavarın koruma altına alınmasıyla adadaki varlıkları kendine gelmiştir. Ancak 1990'lı yıllarda baş gösteren bir hastalık, bu hayvanın geleceğini yeniden tehdit etmektedir. Çok yakında tehlike altında sınıflandırmasına girebilir. Tazmanya Hükümeti hastalığın etkilerini azaltmak için önlemler almaktadır.

  gerçekten çok çirkin bir hayvan
  :)

  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 11:42:48
  Uçan Balık

  Uçan balıklar (Exocoetidae), beloniformes takımına ait bir familya. Bu 50 cinsten oluşan familyaya ait balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri uçabilirler. Çoğunun görünüşleri sardalyalara benzer ama bunlarla akrabalıkları yoktur.


  Parexocoetus brachypterusuçan balıklar özellikle tropik ve subtropik denizlerde bulunurlar. Bu familyanın Türkiye'de ki temsilcisi Exocoetus volitans türü, güney Ege denizi ve Akdenizde bulunur.

  Uçan balıklar 1,5 metre yükseklik ile 2,5 metreye kadar uçabilirler. Bazen uçuş yükseklikleri 5 metreye bile varabilir, ve böylece bazen yanlışlıkla küçük teknelerin içine düşebilirler.

  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 11:50:12
  Toadzilla

  Dünyanın en büyük kurbağası Avustralya’da yakalandı. Dev kurbağanın adı Toadzilla. Küçük bir köpeği andıran dev kurbağa bilimadamlarını endişelendiriyor.

  bu hayvan hakkında daha fazla bilgi bulursanız beslenme, özellikler gibi eklerseniz sevinirim.
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  3828 Mesaj
  06 Şubat 2008 12:04:55
  kurbağaları hiç sevmem

  _____________________________

 • Binbaşı
  1584 Mesaj
  06 Şubat 2008 12:04:57
  Uçan balık ilginçmiş baya..Tipide öyle..
  _____________________________

 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 12:48:06

  quote:

  Orjinalden alıntı: .Alp.

  Uçan balık ilginçmiş baya..Tipide öyle..  Benide şaşırtmıştı doğrusu :)
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:01:53
  Dört Gözlü Balık

  Güney Meksika'dan Güney Amerika'nın kuzeyine kadar olan nehirlerde ve göllerde yaşayan bir balık türü olan Anableps, suyun hem içinde hem de dışında son derece iyi görebilmektedir. Daha çok "dört gözlü balık" olarak tanınan bu balık türü suyun dışını net olarak görmesinin yanı sıra, havadaki nesnelere bile odaklanabilmektedir.

  Dört gözlü denilen balığın gerçekte iki gözü bulunmaktadır. Ancak her göz, her biri kendi odak uzaklığına sahip iki yarım küreden oluşmuştur. Bu, Anablepslerin aynı anda iki farklı görüş özelliğine sahip olabilmelerinin nedenini açıklayan kusursuz bir tasarımdır. Balık suyun yüzeyinin biraz altındayken su yüzeyinin üzerinde kalan göz bebekleri de havayı taramakta, bu arada suyun altında kalan alt göz bebekleri de su altındaki dünyayı incelemektedir. Balık bu şekilde hem uçan ve yüzen canlılarla beslenebilmekte, hem de olası tehlikelerden kolayca kaçabilmektedir.  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:05:17
  Dört Yüzgecinin Üzerinde Yürüyen Balık

  ( Yarasa Balık )

  Kırmızı dudaklı yarasa balığı dünyadaki dört yüzgecinin üzerinde yürüyen tek balıktır. Yürümek için tasarlanmış yüzgeçleri, tuhaf görünüşlü burnu ve büyük kırmızı dudakları ile balığın son derece ilginç bir görünümü vardır. Yarasa balıklarının kumun üzerinde bir insanın yürümesi gibi dolaşabilmelerini sağlayan organları göğüs yüzgeçleridir. Bu yüzgeçlerini kullanarak yarasa balıkları okyanus zemininde rahatça ayakta durabilir ve yüzgeç uçlarının üzerinde yürürler. Fener balıklarında olduğu gibi yarasa balıklarının da burunlarının altında, diğer balıkları kandırmak için olta olarak kullandıkları küçük deri parçaları vardır. Yarasa balıkları etçil hayvanlardır. Bu oltayı kullanarak diğer balıkları, yengeçleri, kurtçukları ve deniz taraklarını yerler.
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:24:09
  Angora Tavşanı

  Ankara tavşanının kökeni Ankara yöresidir. 1700’lü yıllarda İngiliz denizciler tarafından Fransa ve İngiltere’ye götürülmüştür. Günümüzde başta Çin olmak üzere Fransa, Almanya, Macaristan, Arjantin, Şili, Brezilya’ da yaygın olarak Ankara tavşanı üretimi yapılmaktadır.

  Ankara tavşanı yetiştirilmesinin ilk amacı yün üretimidir. Diğer tavşanlarda tüyler sadece 5 hafta uzarken, Ankara tavşanının tüyleri, folikül yapısından dolayı 14 hafta kadar uzayabilmektedir. Ankara tavşanının ayrıca eti, gübresi ve derisinden de faydalanılır.

  Ankara tavşanı ülkemizin her iklim bölgesinde başarı ile yetiştirilebilir. 500 kadar Ankara tavşanının bakımı için bir kişi yeterlidir.

  Ankara tavşanının yaygın olan tipleri :

  Fransız Angorası : 3,5–4,5 Kg. ağırlığında, beyaz ve farklı renklerde olabilir. Yün kalitesi iyidir.

  Alman Angorası : Ortalama 4 Kg. ağırlığında ve beyaz renklidir. Yünü yumuşak ve yün verimi yüksektir.

  İngiliz Angorası : kısa ve 2,5-3,5 Kg. ağırlığındadır .

  Giant Angorası : 3,5-4,5Kg. dır. Alman Angorasına benzer.

  Satin Angorası : 2,9-4,3 Kg dır. Yünleri daha parlak, ince yapılı ve ekonomik değeri yüksektir. Oldukça hassas ve ürkek olduklarından bakımı zordur.  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
 • Binbaşı
  1258 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:27:06
  Tazmanya canavarları hakkında bir kaç belgesel izlemiştim..
  Yavruları pirinç tanesi kadar oluyo ve bir sürü yavrudan sadece ilk 4 ü anne memesine ulaşırsa yaşıyo..
  Ve dişi daima en tecrübeli erkeği seçer..
  _____________________________

  Hayat üç buçuk ile dört arasındadır;Ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın..
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:28:00
  İMPARATOR TAMARIN MAYMUNU (Saguinus imperator)

  Ortalama uzunluğu 60 cm. olan ve Brezilya,Bolivya ve Peru ormanlarında yaşayan bu hayvanın en tipik özelliği birzamanların ünlü Avusturya imparatoru Franz Josef’inkini anımsatan uzunbıyıklarıdır. Kuyruklarında yuvarlak renk şeritleri bulunmaz.Kulaklarının biçimi ve yüzlerindeki kılların miktarıyla birbirlerindenayrılırlar

  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:31:50

  quote:

  Orjinalden alıntı: yaramazprens

  bunların yeri burasımı  Forumda hayvanlar alemi diye bir bölüm yok diğer sanatlar bölümünü kabaca bu tarz konular için kullanıyoruz zaten.


  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:37:39
  Karınca Yiyen

  Aardvark (Orycteropus afer), Karınca Yiyen olarak da bilinir, anavatanı Afrika olan orta büyülükte bir memeli hayvan. İsmi Hollandaca ya da Afrikancada yer domuzu manasına gelir. Bu isim Avrupa'dan gelen ilk kolonistler tarafından domuzu andırdığı düşünüldüğü için verilmiştir. Ancak Aardvark biyolojik sınıflandırma olarak domuz ile yakın akraba değildir ve kendine has bir takıma konulmuştur.

  Bir gece hayvanıdır ve neredeyse yalnızca karınca ve termit yiyerek beslenir. Bu yüzden ülkemizde karınca yiyen adı ile de anılır. Aardvark tarafından yenilen tek meyve ise Aardvark hıyarı (Cucumis humifructu) ya da aardvark kabağıdır.Anavatanı Güney Afrika olan ve yeraltında yetişen bir çeşit hıyardır. Aardvark bu bitkiyi genelde içinde bulunan su yüzünden yer ve bu bitkinin tohumlarının dışkı ile yayılmasını sağlar.

  Sahra Çölü'nün güneyinde yaşarlar. Yani Afrika kökenli bir hayvandır. Çölde yaşamazlar. Çalılıklar ve savanaların besin bulunabilen bulunurlar. Aynı zamanda ormanda da yaşarlar.

  Karınca çekmeye yarayan uzun bir ağzı vardır. Dinozorlara benzeyen bir kuyruğa ve tüylü bir vücuda sahiptir. Genellikle ağırlıkları 40 ila 65 kilogram ve boyları da 1 ila 1.3 metre arasındadır ancak oldukça ağır ve uzun olan kuyruğu ile beraber 2.2 metreyi bulur.  Bu hayvanı canlı görsem gerçekten korkardım
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  06 Şubat 2008 13:40:57
  Ben o Pokemondan istiyorum
  _____________________________

  Hakkını helal et etmessen mahkemeye ver beni helallik olsun xD
 • Yarbay
  3984 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:42:20
  quote:

  Orjinalden alıntı: s£stavina

  Forumda hayvanlar alemi diye bir bölüm yok diğer sanatlar bölümünü kabaca bu tarz konular için kullanıyoruz zaten.  http://forum.donanimhaber.com/m_20909871/tm.htm

  Lütfen.

  Not: Bu arada ben o gofrete talibim. Ama kimin -veya neyin- ısırdığına bağlı...
  _____________________________


  Eğer demokrasiye gitmezseniz, o size gelir.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:45:27
  Yıldız Burunlu Köstebek


  San Diego Vanderbilt Üniversitesi’nden Kenneth Catania isimli bir bilim adamı, yıldız burunlu köstebeklerin ilginç görünüşlü burunları üzerine bir çalışma yaptı. Bu çalışmanın sonunda köstebeklerin burunlarının dokunmaya karşı aşırı duyarlı olduğu sonucuna vardı. Ayrıca çalışması esnasında bu oranların daha doğmadan önce, cenin halinde iken belirlenmiş olduğunu ortaya çıkardı.
  İnsan Elinden Daha Hassas Bir Dokunma Duyusu
  Amerika’nın doğusunda görülen ve toprak altında tüneller kazarak yaşayan bir köstebek türünün burnu 22 adet uzantıdan oluşan bir yıldız şeklindedir. Bu ilginç görünümlü burnundan dolayı yıldız-burunlu köstebek olarak adlandırılan bu canlı uzun yıllar süren araştırmaların konusu olmuştur.
  Bu araştırmalar sonucunda da köstebeğin burnundaki uzantıların koku alma ile bir ilgisinin olmadığı ve köstebeğin toprağın içindeki küçük böcekleri bu uzantılarla dokunarak hissettiği ortaya çıkmıştır. İşte yıldız-burunlu köstebeğin, son derecede hassas olan bu doku hissi, araştırmacıları hayranlık içinde bırakmaktadır. Vanderbilt Üniversitesi’nde bir beyin araştırmacısı olan Ken Catania da, yıldız-burunlu köstebeği bu özel burun yapısından dolayı, “yeryüzündeki memelilerden en gelişmiş dokunma hissine sahip” canlı olarak tarif etmektedir. (1)
  Bu hayvanın diğer köstebeklerden tek farkı, hayvana burnunun etrafına yapıştırılmış minyatür eller görünümü veren uzantılardır. Yıldız-burunlu köstebek bu uzantıları sayesinde ilgilendiği cisimleri detaylı bir şekilde inceler ve onları çok yoğun bir şekilde hisseder. İşte bu köstebeği bilim adamlarına onlarca yıldır araştırma konusu yapan da, köstebeğin yıldıza benzetilen bu uzantılarının fonksiyonlarıdır.


  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Çavuş
  68 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:47:03
  çoq qüselmiş o tavşan
  _____________________________

 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 13:47:29

  quote:

  Orjinalden alıntı: Algol


  Alıntıları Göster  http://forum.donanimhaber.com/m_20909871/tm.htm

  Lütfen.

  Not: Bu arada ben o gofrete talibim. Ama kimin -veya neyin- ısırdığına bağlı...


  Tanerin açtığı o konuyu görmüştüm ama bu konuda ben sadece ilginç hayvanları paylaşamk istedim.

  Gofreti ben ısırdım
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  06 Şubat 2008 14:01:01

  quote:

  Orjinalden alıntı: cebrail7

  çoq qüselmiş o tavşan

  Vermem onu o benim işte o benim kıymetlimissss xP
  _____________________________

  Hakkını helal et etmessen mahkemeye ver beni helallik olsun xD
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 14:20:12
  Proboscis ( uzun burunlu maymun )  Hala bunların insanoğlunun atası olabileceğine inanan var mı
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  3359 Mesaj
  06 Şubat 2008 14:24:34
  üstteki maymun tipitip 'e benziyor
  _____________________________

  İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.
  affffferim bana
 • Yüzbaşı
  404 Mesaj
  06 Şubat 2008 14:44:26
  En ilginç hayvan insandır.
  _____________________________

 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 14:49:11

  quote:

  Orjinalden alıntı: TroopeR

  üstteki maymun tipitip 'e benziyor  Tipitip ' e benziyo ama maymunun tipi bi tipe benzemiyo valla


  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  06 Şubat 2008 14:51:26
  Armadillo

  Armadillo, ana yurdu Güney Amerika olan plasental memeli. Ortalama 75 cm. uzunluğundadır. Armadilloların vücudu bir tür zırhla korunur, temel yiyeceği böceklerdir. Yiyecek bulmak için toprağı kazarlar, koku alma duyuları çok geliştiğinden böcekleri bulabilirler. Toprağı kazarken çok hızlı davranır ve bu süre içinde burunları toprak ile temas hâlinde olduğundan nefesini tutarlar. Armadilloların bir defada 4 yavruları olur ve 4 yavrununda cinsiyetleri aynıdır


  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  3551 Mesaj
  07 Şubat 2008 01:16:42

  quote:

  Orjinalden alıntı: Daemon Wintermoon

  Ben o Pokemondan istiyorum


  süper ya
  _____________________________

  Hayat yaşamaya değer. Yaşamak güzeldir.
  Bodybuilding - Fotoğraf - Dil
 • Onbaşı
  17 Mesaj
  07 Şubat 2008 21:24:17
  şu tavşan bugs bunnye benziyor
  _____________________________

 • Binbaşı
  1097 Mesaj
  07 Şubat 2008 22:02:32
  güzel bir çalışma,bizlerle bunları paylaştığın için teşekkürler
  _____________________________

 • Binbaşı
  1953 Mesaj
  07 Şubat 2008 22:05:55
  Ya bu Tazmanya Canavarı baya ilginç bir hayvana benziyor.Belgesel izleyesim geldi yine
  _____________________________


 • Yarbay
  6155 Mesaj
  08 Şubat 2008 04:18:25
  aman da aman! aman da aman! seni bizim eve götürsem gelirmisin, havuç versem yermisin.

  _____________________________

  Chi of love
 • Yüzbaşı
  550 Mesaj
  08 Şubat 2008 13:47:21

  quote:

  Orjinalden alıntı: s£stavina

  Uçan Balık

  Uçan balıklar (Exocoetidae), beloniformes takımına ait bir familya. Bu 50 cinsten oluşan familyaya ait balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri uçabilirler. Çoğunun görünüşleri sardalyalara benzer ama bunlarla akrabalıkları yoktur.


  Parexocoetus brachypterusuçan balıklar özellikle tropik ve subtropik denizlerde bulunurlar. Bu familyanın Türkiye'de ki temsilcisi Exocoetus volitans türü, güney Ege denizi ve Akdenizde bulunur.

  Uçan balıklar 1,5 metre yükseklik ile 2,5 metreye kadar uçabilirler. Bazen uçuş yükseklikleri 5 metreye bile varabilir, ve böylece bazen yanlışlıkla küçük teknelerin içine düşebilirler.
  Arkadaslar bakın bilimsel bir acıklaması var.Şimdi soruyorum bu canlı eğer arabistan yarım adası civarında bulunsaydı üzerinde bir çok hurafeler olmazmıydı.Cünki buna benzer seyler din üzerinden halkı etkilemek için kullanılmıyorumu??
  _____________________________

 • Yarbay
  5463 Mesaj
  08 Şubat 2008 15:40:36
  Güzel konu, teşekkürler
  _____________________________

 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  08 Şubat 2008 16:24:32
  İlginç bir konu teşekkürler,çok tatlı hayvanlar var :)
  _____________________________

  “I’m tired of this back-slapping ‘Isn’t humanity neat?’ bullshit. We’re a virus with shoes, okay? That’s all we are."
  Bill"Another Dead Hero" Hicks
 • Binbaşı
  1172 Mesaj
  08 Şubat 2008 16:34:20

  bu kediye benziyor.
  _____________________________

 • Yarbay
  2620 Mesaj
  08 Şubat 2008 23:48:35
  Ne kedisi, yastığa benziyor.
  _____________________________

  rörörörööörööröröröörörröröröröörörörörörörörör
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  11 Şubat 2008 12:22:42
  Arkadaşlar neden ısrarla hala" zaten hayvanlar için bir konu vardı" cümlesini görüyorum? Burda tavuk , horozdan bahsetmiyorum " ilginç yada az görülen türlerden bahsediyorum bu nedenle konunun ayrı olması kaçınılmazdı umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  11 Şubat 2008 12:26:17
  Su Semenderi, Axolotl  Axolotllar fazla yaygın canlılar değillerdir ancak yapıları itibari ile benzersiz calılarıdır. Axolotllar Meksika'da yaşayan bir tür semenderdir ve halk tarafından yemek olarak tüketilmektedir. Latince adı ise Ambystoma mexicanum'dur.

  Axolotllar diğer semenderler gibi neoteniktir. Yani larvadan yetişkin hale geçerken metamorfoza uğramazlar. Solungaçlı larva form büyür ürer ve suya bağlı bir yaşam sürer. Bazı durumlarda karaya adapte olmak için metamorfoz geçirebilir ancak bu, hayvan için oldukça stres vericidir.

  Axolotller'in inanılmaz bir kendilerini yenileme kabiliyetleri vardır. Vücutlarının bir parçasını kaybetseler bile kendilerini iyleştirip parçayı tekrar oluştururlar.

  İyi bakıldığında 10-15 yıl yaşayan sağlam canlılardır. Derileri ve solungaçları çok duyarlı ve yumuşaktır, bu yüzden çok gerekli değilse ele alınmamalıdır.  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  11 Şubat 2008 12:35:09
  Aye Aye ( ay ay )

  Bu madagaskar denen esrarengiz adada gerçekdende ilginç hayvanlar yaşıyor.
  Özellikle loriler,galagolar ve lemurlar bu adadanın vazgeçilmezleri.Fakat onların varolduğundan bile haberleri olmayan milyonlarca insan var.

  Boyu 36-44 cm olan bu lemur turu maymunun kuyrugu 25 cm'yi bulur. Genellikle bambu ormanlarinda yasadigi icin "yaldizli bambu maymunu" olarak da adlandirilir. Bocek ve kurtcuklarla beslenir. Avini cok hareketli ve esnek bir yapiya sahip olan orta parmagi ile yakalar. Genellikle ya tek basina ya da cift olarak yasar. Yuvasini bambu ormaninda dallarla yapar. Ciftlesme ve ureme yontemleri hala arastirilan bu hayvan dogal cevresi surekli azaldigindan hizla yok olmaktadir

  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  11 Şubat 2008 12:43:44
  Alpaka (Vicugna pacos)

  devegiller (Camelidae) familyasından ağırlıklı olarak yünleri için beslenen, Güney Amerika'nın And Dağları'nda yaygın evcilleştirilmiş bir deve türüdür.
  Lamalardan biraz daha küçük olmakla birlikte 55 ile 65 kg ağırlıklarıyla onlardan belirgin şekilde daha hafiftirler.
  Renk, genelde tek renkli kahverengi, siyah ya da mavi-gri olup, ender olarak lekelidir. Dikkat çekici olan, 50 cm'ye kadar ulaşabilen uzun tüylerdir.
  Hamilelikleri 240 ile 345 gün arasında değişir ve dişi, Güney Amerika'da "Cria“ adı verilen yavru dünyaya getirir. Bu yavru yaklaşık altı ile sekiz aya kadar emzirilir ve 12 ile 24 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşır.Bazı araştırmalara göre bu hayvan eşcinseldir. Alpakaların evcilleştirlmesi lamalar gibi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına uzanır. Lama, Güney Amerika'da yük hayvanı olarak hizmet ederken, alpakalar yünleri için üretilmişlerdir. Alpaka mantosu İnka kültüründe bir refah işareti olarak kabul edilmiş, İnkaların ileri gelenleri, büyük alpaka sürülerini güçlerinin bir gösterisi olarak kabul etmişlerdir.
  Bugün Avrupa'da alpakaların önemi sürekli artmaktadır. Örneğin Almanya, ülkedeki alpaka lifleri gereken kaliteye ulaşmadığından bu hayvanları ithal etmektedir. Şu an sadece Almanya'da 2000 alpaka bulunmaktadır.

  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  11 Şubat 2008 12:52:13
  Tarsier

  Dünyanın en küçük maymunu Tarsier’in, boyu sadece 15cm, ağırlığı 134gr'dır

  dünyada sadece Filipinler’in Bohol ve Malezya’nın belli kısımlarında vardır.
  Soyları tükenmekte olup yaklaşık 10.000 civarında kaldılar.  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2567 Mesaj
  11 Şubat 2008 12:53:39
  Bir tür değiller belki ama görmenizde yarar var ;

  _____________________________


  HK: Teyzeciğim durmak yok yola devam!
  Teyze: Dee get!

  "Tanrıyı güldürmek istiyorsan, O�na planlarından bahset." :) Amores Perros filminden bir replik.
  "Life's too short for chess." :) Henry James Byron
  "I have a dream... " Martin Luther King, Jr. - Video
  Radikal Gazetesi Orijinal Demokrasi Reklam Filmi (Sansürsüz)
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  11 Şubat 2008 13:05:17
  Dumbo Octopus

  Yaklaşık 300 ila 5000 metre derinliklerde yaşayan bu canlı türü octopota türünün en nadir hayvanlarından biridir. Kafalarında ki çıkıklık ve vücut yapıları ile Walt disney 'in uçan fil karakterini andırırlar.


  Not: Eklemeden edemedim Türkçe sitelerde bu canlılara ait bilgi hemen hemen yok denilecek kadar hatta bazılarının adı bile geçmeyecek kadar az. Birkaç site sadece spama düşürmek amaçlı isimlerini yazıp resimlerini eklemişler ancak bunun dışında hiç bir bilgi eklememişler. Çok yazık !! Saçma sapan bir bayanın bikinili 100 pozisyonunu aratın her tür kaynak veri tabanlarında sizi bekliyodur eminim.

  İşte yine biz Türk'üz dedirtecek bir ayıbımız daha
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  11 Şubat 2008 13:07:31

  quote:

  Orjinalden alıntı: Huhukomsu

  Bir tür değiller belki ama görmenizde yarar var ;


  Gerçekten korkunç bir resim :( insana benziyor sanki
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yüzbaşı
  989 Mesaj
  11 Şubat 2008 17:49:08
  Kimileri hala bunca intizam ve düzene, bunca mükkemmelliğe bakarak utanmadan maddecilik, evrim vs vs diye bas bas bağırıyorlar...
  Gözümüzün önünü, burnumuzun dibini göremez olmak çok kötü...
  _____________________________

 • Yarbay
  5463 Mesaj
  11 Şubat 2008 18:24:54


  Pikachu mu bu?

  Bu dumbo octopus denilen tür derinde yaşayan kısa bacaklı bir ahtopot türüymüş. Bir kafadanbacaklı. Be bu hayvanı bilmiyordum bu sayede öğrendim. Bir de bununla ilgili video buldum.
  http://www.youtube.com/watch?v=yNNBGqy1Oe4

  --------------

  Huhukomsu, o resimdeki ne öyle, mutasyona uğramış bir köpek yavrusu mu?
  _____________________________

 • Yüzbaşı
  989 Mesaj
  11 Şubat 2008 19:27:38
  quote:

  Orjinalden alıntı: kaotika  Pikachu mu bu?

  Bu dumbo octopus denilen tür derinde yaşayan kısa bacaklı bir ahtopot türüymüş. Bir kafadanbacaklı. Be bu hayvanı bilmiyordum bu sayede öğrendim. Bir de bununla ilgili video buldum.
  http://www.youtube.com/watch?v=yNNBGqy1Oe4

  --------------

  Huhukomsu, o resimdeki ne öyle, mutasyona uğramış bir köpek yavrusu mu?


  Pikaçu?!!

  Akşam akşam...

  _____________________________

 • Yarbay
  3880 Mesaj
  11 Şubat 2008 21:47:08
  Güzel başlık, ekleriz buldukça..
  _____________________________

  xepfkli...
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  12 Şubat 2008 11:28:03

  quote:

  Orjinalden alıntı: kaotika  Pikachu mu bu?

  Bu dumbo octopus denilen tür derinde yaşayan kısa bacaklı bir ahtopot türüymüş. Bir kafadanbacaklı. Be bu hayvanı bilmiyordum bu sayede öğrendim. Bir de bununla ilgili video buldum.
  http://www.youtube.com/watch?v=yNNBGqy1Oe4

  --------------

  Huhukomsu, o resimdeki ne öyle, mutasyona uğramış bir köpek yavrusu mu?


  Evet ahtapotgillerden en nadir bulunan türlerindenmiş, aslına bakarsanız o kadar değişik hayvan türü var ki kedi köpek olayını aşamadık sanırım bizler hala.
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Çavuş
  58 Mesaj
  13 Şubat 2008 17:52:34
  güzel konu,paylaşım için tşk
  _____________________________

 • Yarbay
  4205 Mesaj
  13 Şubat 2008 19:25:07
  Şu tazmanya canarının yaptığı anneliği kimse yapmıyor bu hayvanların arasında!. İzlemiştim müthiş :)
  _____________________________


  Kim ki, kendinden bir canavar yaratır,o zaman insan olmanın acısından kurtulur.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  14 Şubat 2008 14:19:18

  quote:

  Orjinalden alıntı: PeterPetrelli

  Şu tazmanya canarının yaptığı anneliği kimse yapmıyor bu hayvanların arasında!. İzlemiştim müthiş :)  Merak ettim doğrusu nedir bu annelikten kastınız ? Birde okuyan arkadaşlar lütfen daha önce gördülmeyen bir hayvan olduğunu düşündüğünüz bilgileri bizimle paylaşın .:)
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  14 Şubat 2008 14:32:56
  Bilby ( Bir tür kemirgen fare tavşan karışımı )


  Bir zamanlar Avusturya' da yaygın olan Bilby günümüzde soyu giderek azalan grupta yer almaktadır.Erkekleri dişilerinin hemen hemen iki katı büyüklğünde olan bu hayvan 55 cm ( 21in ) uzunluğu ve 2,5 kg ( 5,5 lb ) ağırlığına erişebilmektedir.


  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  14 Şubat 2008 14:42:13
  Antilop, boynuzlugiller

  (Bovidae) familyasına ait olan bazı hayvanlara verilen isimdir. Antilopinae alt sınıfının dışında da kullanılan, antilop ismi belli bir cins değildir.Antiloplar 2 m. ve daha yukarı zıplayabilir.

  Sıcak ülkelerde, özellikle Orta Afrika ve Hindistan'da yaşarlar. Kürkçülükte küçük antilopların derisinden manto ve çanta yapımında yararlanılır. Kılları serttir. Amerikan antilobu, boz antilop, boğa antilobu, bozkır antilobu gibi türleri vardır.

  Aslında Antiloplar çokta ilginç hayvanlar sayılmazlar çünkü çok değişik türleri ve sıkıntı yaşamayan sayıları var ancak boynuzlugillerden bir tür olan dik-dik denilen hayvan ceylana benzerliği ve hassas görüntüsüyle benim için ilginç olan hayvanlardan.

  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  14 Şubat 2008 14:49:52
  Oklu kirpigiller (Hystricidae)

  Eski Dünya oklu kirpileri olarak da bilinir, kemiriciler (Rodentia) takımına ait bir familya.

  Bu familyayı Amerika'da bulunan ağaç oklu kirpilerinden daha rahat ayırt edebilmek için Eski Dünya oklukirpileri de denilir. Dikenlerinden dolayı "kirpi" olarak adlandırılsalar da, asıl kirpigiller ile akrabalıkları yoktur. Familyanın Türkiye'de bulunan tek temsilcisi Hint oklu kirpisidir.


  Özellikler

  Oklu kirpiler, memelilerin arasında en uzun dikenlere sahip olanlarıdır. Oklu kirpilerin postunda her türlü kılları bulmak mümkündür; yumuşak yün, sert kıllar, kısa dikenler, kalın, çok elastik, uzun, kıllar ve sert, uzun oklar. Bu okların bazıları 40 cm uzunluğa varır ve 7 mm kalınlığında olurlar. Okları çok sivri olur ve yaraladığı yerin iltihaplanmasına yol açabilir.  Eskiden oklu kirpilerin oklarını gerçekten fırlatabildiklerine inanılmıştır. Bu kesinlikle yanlıştır. Ama oklarını kendini korumak için kullandığı doğrudur.

  Dağılımları ve yaşam alanları [değiştir]Genelde Afrika ve Asya'nın tropik ve subtropik bölgelerinde yaygınlardır. Güney Avrupa'da yaygın olan oklu kirpilerin insanlar tarafından getirilmiş olup olmadıkları kesin bilinmemektedir. Ama ağırlıklı olarak Güneydoğu Asya'da yaygındırlar, burada en çok türlerine rastlanır.

  Oklu kirpilerin yaşam alanları çok farklı olabilir; yarı çöl, çalılık alanlar ve ya tropik yağmur ormanlarında bulunabilir.

  Davranış Oklu kirpiler yerde yaşarlar. Bazı türler kendi kazdıkları tünellerde bazıları da başka hayvanların kazdıkları mağaralarda ve kaya aralıklarında yaşarlar. Geceleri bitkisel gıda ihtiyaçlarını gidermek için yola çıkarlar.
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  4488 Mesaj
  14 Şubat 2008 17:46:21
  Ben de bari Su semenderi Axolotl'a talip olayım, hayvan resmen gülümsüyor yahu
  _____________________________

 • Binbaşı
  1633 Mesaj
  14 Şubat 2008 19:29:47
  Angora tavşanını ben yerim yerim:) Allahım nasıl şirin bir şey o..Bu arada konu çok güzel bir konu ellerine sağlık...
  _____________________________

  Happiness only real when shared!!!
 • Yüzbaşı
  524 Mesaj
  14 Şubat 2008 20:30:46
  utanmasam fotoşop diyeceğim ya ne kadar ilginç canlılar varmış emeği geçenlere teşekkürler
  _____________________________

 • Yarbay
  2910 Mesaj
  15 Şubat 2008 11:03:54

  quote:

  Orjinalden alıntı: isamel03

  utanmasam fotoşop diyeceğim ya ne kadar ilginç canlılar varmış emeği geçenlere teşekkürler


  :)

  Birde bir böcek vardı ben kendimce adına gergedan böceği dedim çünkü şaşırtıcı bir şekilde gergedana benziyor. Tamamen onun minyatürü gibi bilen varsa onu ekleyebilirse sevinirim.
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
 • Yarbay
  2910 Mesaj
  15 Şubat 2008 11:16:09
  Lycosa tarantula,

  Adını İtalya'nın Taranto kentinden alan bir örümcektir.(bunu bilmiyordum doğrusu ) Yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda ve kıllarla kaplıdır. Tarantulalar avlarını ağ örüp yakalamak yerine, onların peşinden koşarlar.

  Kuzey ve Güney Amerika'da yaşayan iri ve kıllı örümcekler de tarantula olarak adlandırılır ancak gerçek tarantula Güney Avrupa'da yaşayan bu tarantuladır.

  Örümcek yer. Etçilbir hayvandır.Tarantulalar yalnız ve özgür hayvanlar. Örümcekbilimciye göre, bir dış kabuğu olan, ayaklarıyla koku ve tat alan, başında diş ve gözleri dışında sekiz bacak, iki kol, bir de mide barındıran, iri ve tüylü bir tarantuladan daha çekici bir canlı yok. Sanıldığının tersine tarantulalar durup dururken insana saldırmaz. Ancak birçok tarantula türü son derece çevik ve saldırgan olduğu gibi, ısırmaktan da kaçınmaz. Örümcekbilimci Sam Marshall, Fransız Guyana’sında tarantulaların gizle yaşamını aydınlattı. Theraphosa blondi adıyla bilinen ve kuşlarla beslenen dünyanın bu en büyük örümcek türünün de aralarında yer aldığı, en az bir düzine örümcek türünü barındıran bu ormanlık bölge, onun için cennetten farksızdı.

  Yaklaşık yarım kilo!


  Örümcekbilimci oraya varır varmaz tünel adını verdiği yumruk büyüklüğünde bir oyuğu elindeki ince dalla eşelemeye başladı ve yaklaşık yarım kilo ağırlığındaki örümceğin dışarıya çıkmasını bekledi. Bir süre sonra oyuktan birtakım hışırtılar gelmeye başladı. Tarantulalar, büyüklüklerine oranla insanlarda ölümcül bir etki yaratmasalar bile, savunma düzenekleri zehirleyici birtakım sonuçlar doğurur.

  <<< Bu en dünyanın en büyük örümcek türü olarak adlandırılan "Theraphosa blondi "  buda inanılmaz ölçüde etkileyici bir zehirli tarantula insan kendini bakmaktan alıkoyamıyor :(
  _____________________________

  Büyümeyecektik itiraf et hadi.
Sayfa: [1] 2 3 4   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Kültür ve Tarih >> ....İlginç Hayvan Türleri ....
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 sonraki >>>
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar