- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
....İlginç Hayvan Türleri ....
Bu konudaki kullanıcılar:
 
219
Cevap
173629
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 11:33:15 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Altın Afrika Kedisi

Özellikleri

Tropik ormanlarda tek başına yaşayan bir gece hayvanıdır. 20-25 cm'lik kuyruğuyla birlikte uzunluğu 90-100 cm, omuz yüksekliği 40 cm'dir. Kürkünün üst bölümleri kızılımsı kahverengi, alt bölümleri ise beyaz üstüne koyu renk beneklidir

Beslenme
Afrika altın kedisi tırmanabilir ama öncelikle yerde avlanır. Avlarını kemirgenler, kuşlar ve küçük maymunlar kapsar. Bu kedi hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır.


Alt türler
Profelis aurata aurata, Afrika; Alt tarafta ki noktaların dışında açık renklidir.
Profelis aurata celidogaster, Batı Afrika; başında noktalar bulunur; bu noktalar (bir leoparın noktaları gibi) siyah değildir, ama kürkünden biraz daha koyudur.
Afrika altın kedisi Asya altın kedisine çok benzerli ile dikkat çeker._____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 11:37:13 

Tazmanya Canavarı

Tazmanya canavarı (Sarcophilus harrisii) veya Tazmanya şeytanı, Dasyuridae (yırtıcı keseliler) familyasından bir hayvan türü. Bu familyanın şu an yaşayan en büyük temsilcisidir ve Sarcophilus cinsinin tek üyesidir. Ufak bir köpek ebatlarında ama yapılı ve kaslıdır. Şu anda Dünya üzerinde bulunan en büyük etobur keselidir.

Bugün sadece Tazmanya Adasında yaşamaktadır. Anakara Avustralya'da tahminen 14. yüzyıl içerisinde nesli tükenmiştir. Evcil kümes hayvanlarının korunması için 1930'lu yıllarda yoğun olarak Tazmanya'da da avlanmışlardır. 1941 yılında Keseli canavarın koruma altına alınmasıyla adadaki varlıkları kendine gelmiştir. Ancak 1990'lı yıllarda baş gösteren bir hastalık, bu hayvanın geleceğini yeniden tehdit etmektedir. Çok yakında tehlike altında sınıflandırmasına girebilir. Tazmanya Hükümeti hastalığın etkilerini azaltmak için önlemler almaktadır.

gerçekten çok çirkin bir hayvan
:)

_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 11:42:48 

Uçan Balık

Uçan balıklar (Exocoetidae), beloniformes takımına ait bir familya. Bu 50 cinsten oluşan familyaya ait balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri uçabilirler. Çoğunun görünüşleri sardalyalara benzer ama bunlarla akrabalıkları yoktur.


Parexocoetus brachypterusuçan balıklar özellikle tropik ve subtropik denizlerde bulunurlar. Bu familyanın Türkiye'de ki temsilcisi Exocoetus volitans türü, güney Ege denizi ve Akdenizde bulunur.

Uçan balıklar 1,5 metre yükseklik ile 2,5 metreye kadar uçabilirler. Bazen uçuş yükseklikleri 5 metreye bile varabilir, ve böylece bazen yanlışlıkla küçük teknelerin içine düşebilirler.

_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 11:50:12 

Toadzilla

Dünyanın en büyük kurbağası Avustralya’da yakalandı. Dev kurbağanın adı Toadzilla. Küçük bir köpeği andıran dev kurbağa bilimadamlarını endişelendiriyor.

[font="Microsoft Sans Serif"]bu hayvan hakkında daha fazla bilgi bulursanız beslenme, özellikler gibi eklerseniz sevinirim.
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


 
3828 Mesaj
6 Şubat 2008; 12:04:55 

kurbağaları hiç sevmem

_____________________________ 
1584 Mesaj
6 Şubat 2008; 12:04:58 

Uçan balık ilginçmiş baya..Tipide öyle..
_____________________________2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 12:48:06 


quote:

Orjinalden alıntı: .Alp.

Uçan balık ilginçmiş baya..Tipide öyle..[font="Microsoft Sans Serif"]Benide şaşırtmıştı doğrusu :)[/font]
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:01:53 

Dört Gözlü Balık

Güney Meksika'dan Güney Amerika'nın kuzeyine kadar olan nehirlerde ve göllerde yaşayan bir balık türü olan Anableps, suyun hem içinde hem de dışında son derece iyi görebilmektedir. Daha çok "dört gözlü balık" olarak tanınan bu balık türü suyun dışını net olarak görmesinin yanı sıra, havadaki nesnelere bile odaklanabilmektedir.

Dört gözlü denilen balığın gerçekte iki gözü bulunmaktadır. Ancak her göz, her biri kendi odak uzaklığına sahip iki yarım küreden oluşmuştur. Bu, Anablepslerin aynı anda iki farklı görüş özelliğine sahip olabilmelerinin nedenini açıklayan kusursuz bir tasarımdır. Balık suyun yüzeyinin biraz altındayken su yüzeyinin üzerinde kalan göz bebekleri de havayı taramakta, bu arada suyun altında kalan alt göz bebekleri de su altındaki dünyayı incelemektedir. Balık bu şekilde hem uçan ve yüzen canlılarla beslenebilmekte, hem de olası tehlikelerden kolayca kaçabilmektedir.


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s£stavina -- 6 Şubat 2008; 13:13:42 >
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:05:18 

Dört Yüzgecinin Üzerinde Yürüyen Balık

( Yarasa Balık )

Kırmızı dudaklı yarasa balığı dünyadaki dört yüzgecinin üzerinde yürüyen tek balıktır. Yürümek için tasarlanmış yüzgeçleri, tuhaf görünüşlü burnu ve büyük kırmızı dudakları ile balığın son derece ilginç bir görünümü vardır. Yarasa balıklarının kumun üzerinde bir insanın yürümesi gibi dolaşabilmelerini sağlayan organları göğüs yüzgeçleridir. Bu yüzgeçlerini kullanarak yarasa balıkları okyanus zemininde rahatça ayakta durabilir ve yüzgeç uçlarının üzerinde yürürler. Fener balıklarında olduğu gibi yarasa balıklarının da burunlarının altında, diğer balıkları kandırmak için olta olarak kullandıkları küçük deri parçaları vardır. Yarasa balıkları etçil hayvanlardır. Bu oltayı kullanarak diğer balıkları, yengeçleri, kurtçukları ve deniz taraklarını yerler.
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:24:10 

Angora Tavşanı

Ankara tavşanının kökeni Ankara yöresidir. 1700’lü yıllarda İngiliz denizciler tarafından Fransa ve İngiltere’ye götürülmüştür. Günümüzde başta Çin olmak üzere Fransa, Almanya, Macaristan, Arjantin, Şili, Brezilya’ da yaygın olarak Ankara tavşanı üretimi yapılmaktadır.

Ankara tavşanı yetiştirilmesinin ilk amacı yün üretimidir. Diğer tavşanlarda tüyler sadece 5 hafta uzarken, Ankara tavşanının tüyleri, folikül yapısından dolayı 14 hafta kadar uzayabilmektedir. Ankara tavşanının ayrıca eti, gübresi ve derisinden de faydalanılır.

Ankara tavşanı ülkemizin her iklim bölgesinde başarı ile yetiştirilebilir. 500 kadar Ankara tavşanının bakımı için bir kişi yeterlidir.

Ankara tavşanının yaygın olan tipleri :

Fransız Angorası : 3,5–4,5 Kg. ağırlığında, beyaz ve farklı renklerde olabilir. Yün kalitesi iyidir.

Alman Angorası : Ortalama 4 Kg. ağırlığında ve beyaz renklidir. Yünü yumuşak ve yün verimi yüksektir.

İngiliz Angorası : kısa ve 2,5-3,5 Kg. ağırlığındadır .

Giant Angorası : 3,5-4,5Kg. dır. Alman Angorasına benzer.

Satin Angorası : 2,9-4,3 Kg dır. Yünleri daha parlak, ince yapılı ve ekonomik değeri yüksektir. Oldukça hassas ve ürkek olduklarından bakımı zordur._____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Şubat 2008; 13:25:09 

bunların yeri burasımı


1258 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:27:06 

Tazmanya canavarları hakkında bir kaç belgesel izlemiştim..
Yavruları pirinç tanesi kadar oluyo ve bir sürü yavrudan sadece ilk 4 ü anne memesine ulaşırsa yaşıyo..
Ve dişi daima en tecrübeli erkeği seçer..
_____________________________

Hayat üç buçuk ile dört arasındadır;Ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın..


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:28:01 

İMPARATOR TAMARIN MAYMUNU (Saguinus imperator)

Ortalama uzunluğu 60 cm. olan ve Brezilya,Bolivya ve Peru ormanlarında yaşayan bu hayvanın en tipik özelliği birzamanların ünlü Avusturya imparatoru Franz Josef’inkini anımsatan uzunbıyıklarıdır. Kuyruklarında yuvarlak renk şeritleri bulunmaz.Kulaklarının biçimi ve yüzlerindeki kılların miktarıyla birbirlerindenayrılırlar

_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:31:50 


quote:

Orjinalden alıntı: yaramazprens

bunların yeri burasımı[font="Microsoft Sans Serif"]Forumda hayvanlar alemi diye bir bölüm yok diğer sanatlar bölümünü kabaca bu tarz konular için kullanıyoruz zaten.[/font]


_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:37:39 

Karınca Yiyen

Aardvark (Orycteropus afer), Karınca Yiyen olarak da bilinir, anavatanı Afrika olan orta büyülükte bir memeli hayvan. İsmi Hollandaca ya da Afrikancada yer domuzu manasına gelir. Bu isim Avrupa'dan gelen ilk kolonistler tarafından domuzu andırdığı düşünüldüğü için verilmiştir. Ancak Aardvark biyolojik sınıflandırma olarak domuz ile yakın akraba değildir ve kendine has bir takıma konulmuştur.

Bir gece hayvanıdır ve neredeyse yalnızca karınca ve termit yiyerek beslenir. Bu yüzden ülkemizde karınca yiyen adı ile de anılır. Aardvark tarafından yenilen tek meyve ise Aardvark hıyarı (Cucumis humifructu) ya da aardvark kabağıdır.Anavatanı Güney Afrika olan ve yeraltında yetişen bir çeşit hıyardır. Aardvark bu bitkiyi genelde içinde bulunan su yüzünden yer ve bu bitkinin tohumlarının dışkı ile yayılmasını sağlar.

Sahra Çölü'nün güneyinde yaşarlar. Yani Afrika kökenli bir hayvandır. Çölde yaşamazlar. Çalılıklar ve savanaların besin bulunabilen bulunurlar. Aynı zamanda ormanda da yaşarlar.

Karınca çekmeye yarayan uzun bir ağzı vardır. Dinozorlara benzeyen bir kuyruğa ve tüylü bir vücuda sahiptir. Genellikle ağırlıkları 40 ila 65 kilogram ve boyları da 1 ila 1.3 metre arasındadır ancak oldukça ağır ve uzun olan kuyruğu ile beraber 2.2 metreyi bulur.Bu hayvanı canlı görsem gerçekten korkardım
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Şubat 2008; 13:40:58 

Ben o Pokemondan istiyorum< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daemon Wintermoon -- 6 Şubat 2008; 13:41:29 >


3984 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:42:21 

quote:

Orjinalden alıntı: s£stavina

[font="Microsoft Sans Serif"]Forumda hayvanlar alemi diye bir bölüm yok diğer sanatlar bölümünü kabaca bu tarz konular için kullanıyoruz zaten.[/font]http://forum.donanimhaber.com/m_20909871/tm.htm

Lütfen.

Not: Bu arada ben o gofrete talibim. Ama kimin -veya neyin- ısırdığına bağlı...
_____________________________


Eğer demokrasiye gitmezseniz, o size gelir.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:45:27 

Yıldız Burunlu Köstebek


San Diego Vanderbilt Üniversitesi’nden Kenneth Catania isimli bir bilim adamı, yıldız burunlu köstebeklerin ilginç görünüşlü burunları üzerine bir çalışma yaptı. Bu çalışmanın sonunda köstebeklerin burunlarının dokunmaya karşı aşırı duyarlı olduğu sonucuna vardı. Ayrıca çalışması esnasında bu oranların daha doğmadan önce, cenin halinde iken belirlenmiş olduğunu ortaya çıkardı.
İnsan Elinden Daha Hassas Bir Dokunma Duyusu
Amerika’nın doğusunda görülen ve toprak altında tüneller kazarak yaşayan bir köstebek türünün burnu 22 adet uzantıdan oluşan bir yıldız şeklindedir. Bu ilginç görünümlü burnundan dolayı yıldız-burunlu köstebek olarak adlandırılan bu canlı uzun yıllar süren araştırmaların konusu olmuştur.
Bu araştırmalar sonucunda da köstebeğin burnundaki uzantıların koku alma ile bir ilgisinin olmadığı ve köstebeğin toprağın içindeki küçük böcekleri bu uzantılarla dokunarak hissettiği ortaya çıkmıştır. İşte yıldız-burunlu köstebeğin, son derecede hassas olan bu doku hissi, araştırmacıları hayranlık içinde bırakmaktadır. Vanderbilt Üniversitesi’nde bir beyin araştırmacısı olan Ken Catania da, yıldız-burunlu köstebeği bu özel burun yapısından dolayı, “yeryüzündeki memelilerden en gelişmiş dokunma hissine sahip” canlı olarak tarif etmektedir. (1)
Bu hayvanın diğer köstebeklerden tek farkı, hayvana burnunun etrafına yapıştırılmış minyatür eller görünümü veren uzantılardır. Yıldız-burunlu köstebek bu uzantıları sayesinde ilgilendiği cisimleri detaylı bir şekilde inceler ve onları çok yoğun bir şekilde hisseder. İşte bu köstebeği bilim adamlarına onlarca yıldır araştırma konusu yapan da, köstebeğin yıldıza benzetilen bu uzantılarının fonksiyonlarıdır.


_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


68 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:47:04 

çoq qüselmiş o tavşan
_____________________________2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 13:47:29 


quote:

Orjinalden alıntı: Algolhttp://forum.donanimhaber.com/m_20909871/tm.htm

Lütfen.

Not: Bu arada ben o gofrete talibim. Ama kimin -veya neyin- ısırdığına bağlı...


[font="Microsoft Sans Serif"]Tanerin açtığı o konuyu görmüştüm ama bu konuda ben sadece ilginç hayvanları paylaşamk istedim.

Gofreti ben ısırdım [/font]
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Şubat 2008; 14:01:01 


quote:

Orjinalden alıntı: cebrail7

çoq qüselmiş o tavşan

Vermem onu o benim işte o benim kıymetlimissss xP


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 14:20:13 

Proboscis ( uzun burunlu maymun )Hala bunların insanoğlunun atası olabileceğine inanan var mı
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


3359 Mesaj
6 Şubat 2008; 14:24:34 

üstteki maymun tipitip 'e benziyor
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.
affffferim bana


402 Mesaj
6 Şubat 2008; 14:44:26 

En ilginç hayvan insandır.
_____________________________2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 14:49:11 


quote:

Orjinalden alıntı: TroopeR

üstteki maymun tipitip 'e benziyor


[font="Microsoft Sans Serif"]
Tipitip ' e benziyo ama maymunun tipi bi tipe benzemiyo valla [/font]

_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
6 Şubat 2008; 14:51:26 

Armadillo

Armadillo, ana yurdu Güney Amerika olan plasental memeli. Ortalama 75 cm. uzunluğundadır. Armadilloların vücudu bir tür zırhla korunur, temel yiyeceği böceklerdir. Yiyecek bulmak için toprağı kazarlar, koku alma duyuları çok geliştiğinden böcekleri bulabilirler. Toprağı kazarken çok hızlı davranır ve bu süre içinde burunları toprak ile temas hâlinde olduğundan nefesini tutarlar. Armadilloların bir defada 4 yavruları olur ve 4 yavrununda cinsiyetleri aynıdır


_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


3551 Mesaj
7 Şubat 2008; 1:16:42 


quote:

Orjinalden alıntı: Daemon Wintermoon

Ben o Pokemondan istiyorum


süper ya
_____________________________

Hayat yaşamaya değer. Yaşamak güzeldir.
Bodybuilding - Fotoğraf - Dil


17 Mesaj
7 Şubat 2008; 21:24:17 

şu tavşan bugs bunnye benziyor
_____________________________1097 Mesaj
7 Şubat 2008; 22:02:33 

güzel bir çalışma,bizlerle bunları paylaştığın için teşekkürler
_____________________________1953 Mesaj
7 Şubat 2008; 22:05:55 

Ya bu Tazmanya Canavarı baya ilginç bir hayvana benziyor.Belgesel izleyesim geldi yine
_____________________________
6131 Mesaj
8 Şubat 2008; 4:18:25 

aman da aman! aman da aman! seni bizim eve götürsem gelirmisin, havuç versem yermisin.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem -- 8 Şubat 2008; 4:17:46 >
_____________________________

Chi of love


550 Mesaj
8 Şubat 2008; 13:47:22 


quote:

Orjinalden alıntı: s£stavina

Uçan Balık

Uçan balıklar (Exocoetidae), beloniformes takımına ait bir familya. Bu 50 cinsten oluşan familyaya ait balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri uçabilirler. Çoğunun görünüşleri sardalyalara benzer ama bunlarla akrabalıkları yoktur.


Parexocoetus brachypterusuçan balıklar özellikle tropik ve subtropik denizlerde bulunurlar. Bu familyanın Türkiye'de ki temsilcisi Exocoetus volitans türü, güney Ege denizi ve Akdenizde bulunur.

Uçan balıklar 1,5 metre yükseklik ile 2,5 metreye kadar uçabilirler. Bazen uçuş yükseklikleri 5 metreye bile varabilir, ve böylece bazen yanlışlıkla küçük teknelerin içine düşebilirler.
Arkadaslar bakın bilimsel bir acıklaması var.Şimdi soruyorum bu canlı eğer arabistan yarım adası civarında bulunsaydı üzerinde bir çok hurafeler olmazmıydı.Cünki buna benzer seyler din üzerinden halkı etkilemek için kullanılmıyorumu??
_____________________________5463 Mesaj
8 Şubat 2008; 15:40:36 

Güzel konu, teşekkürler
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Şubat 2008; 16:24:33 

İlginç bir konu teşekkürler,çok tatlı hayvanlar var :)


1172 Mesaj
8 Şubat 2008; 16:34:20 


bu kediye benziyor.
_____________________________2611 Mesaj
8 Şubat 2008; 23:48:36 

Ne kedisi, yastığa benziyor.
_____________________________

rörörörööörööröröröörörröröröröörörörörörörörör


2910 Mesaj
11 Şubat 2008; 12:22:43 

[font="Microsoft Sans Serif"]Arkadaşlar neden ısrarla hala" zaten hayvanlar için bir konu vardı" cümlesini görüyorum? Burda tavuk , horozdan bahsetmiyorum " ilginç yada az görülen türlerden bahsediyorum bu nedenle konunun ayrı olması kaçınılmazdı umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. [/font]
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s£stavina -- 8 Nisan 2008; 16:44:04 >
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
11 Şubat 2008; 12:26:17 

Su Semenderi, AxolotlAxolotllar fazla yaygın canlılar değillerdir ancak yapıları itibari ile benzersiz calılarıdır. Axolotllar Meksika'da yaşayan bir tür semenderdir ve halk tarafından yemek olarak tüketilmektedir. Latince adı ise Ambystoma mexicanum'dur.

Axolotllar diğer semenderler gibi neoteniktir. Yani larvadan yetişkin hale geçerken metamorfoza uğramazlar. Solungaçlı larva form büyür ürer ve suya bağlı bir yaşam sürer. Bazı durumlarda karaya adapte olmak için metamorfoz geçirebilir ancak bu, hayvan için oldukça stres vericidir.

Axolotller'in inanılmaz bir kendilerini yenileme kabiliyetleri vardır. Vücutlarının bir parçasını kaybetseler bile kendilerini iyleştirip parçayı tekrar oluştururlar.

İyi bakıldığında 10-15 yıl yaşayan sağlam canlılardır. Derileri ve solungaçları çok duyarlı ve yumuşaktır, bu yüzden çok gerekli değilse ele alınmamalıdır._____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
11 Şubat 2008; 12:35:09 

Aye Aye ( ay ay )

Bu madagaskar denen esrarengiz adada gerçekdende ilginç hayvanlar yaşıyor.
Özellikle loriler,galagolar ve lemurlar bu adadanın vazgeçilmezleri.Fakat onların varolduğundan bile haberleri olmayan milyonlarca insan var.

Boyu 36-44 cm olan bu lemur turu maymunun kuyrugu 25 cm'yi bulur. Genellikle bambu ormanlarinda yasadigi icin "yaldizli bambu maymunu" olarak da adlandirilir. Bocek ve kurtcuklarla beslenir. Avini cok hareketli ve esnek bir yapiya sahip olan orta parmagi ile yakalar. Genellikle ya tek basina ya da cift olarak yasar. Yuvasini bambu ormaninda dallarla yapar. Ciftlesme ve ureme yontemleri hala arastirilan bu hayvan dogal cevresi surekli azaldigindan hizla yok olmaktadir

_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
11 Şubat 2008; 12:43:44 

Alpaka (Vicugna pacos)

devegiller (Camelidae) familyasından ağırlıklı olarak yünleri için beslenen, Güney Amerika'nın And Dağları'nda yaygın evcilleştirilmiş bir deve türüdür.
Lamalardan biraz daha küçük olmakla birlikte 55 ile 65 kg ağırlıklarıyla onlardan belirgin şekilde daha hafiftirler.
Renk, genelde tek renkli kahverengi, siyah ya da mavi-gri olup, ender olarak lekelidir. Dikkat çekici olan, 50 cm'ye kadar ulaşabilen uzun tüylerdir.
Hamilelikleri 240 ile 345 gün arasında değişir ve dişi, Güney Amerika'da "Cria“ adı verilen yavru dünyaya getirir. Bu yavru yaklaşık altı ile sekiz aya kadar emzirilir ve 12 ile 24 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşır.Bazı araştırmalara göre bu hayvan eşcinseldir. Alpakaların evcilleştirlmesi lamalar gibi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına uzanır. Lama, Güney Amerika'da yük hayvanı olarak hizmet ederken, alpakalar yünleri için üretilmişlerdir. Alpaka mantosu İnka kültüründe bir refah işareti olarak kabul edilmiş, İnkaların ileri gelenleri, büyük alpaka sürülerini güçlerinin bir gösterisi olarak kabul etmişlerdir.
Bugün Avrupa'da alpakaların önemi sürekli artmaktadır. Örneğin Almanya, ülkedeki alpaka lifleri gereken kaliteye ulaşmadığından bu hayvanları ithal etmektedir. Şu an sadece Almanya'da 2000 alpaka bulunmaktadır.

_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
11 Şubat 2008; 12:52:14 

Tarsier

Dünyanın en küçük maymunu Tarsier’in, boyu sadece 15cm, ağırlığı 134gr'dır

dünyada sadece Filipinler’in Bohol ve Malezya’nın belli kısımlarında vardır.
Soyları tükenmekte olup yaklaşık 10.000 civarında kaldılar._____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2567 Mesaj
11 Şubat 2008; 12:53:39 

Bir tür değiller belki ama görmenizde yarar var ;

_____________________________


HK: Teyzeciğim durmak yok yola devam!
Teyze: Dee get!

"Tanrıyı güldürmek istiyorsan, O�na planlarından bahset." :) Amores Perros filminden bir replik.
"Life's too short for chess." :) Henry James Byron
"I have a dream... " Martin Luther King, Jr. - Video
Radikal Gazetesi Orijinal Demokrasi Reklam Filmi (Sansürsüz)


2910 Mesaj
11 Şubat 2008; 13:05:18 

Dumbo Octopus

Yaklaşık 300 ila 5000 metre derinliklerde yaşayan bu canlı türü octopota türünün en nadir hayvanlarından biridir. Kafalarında ki çıkıklık ve vücut yapıları ile Walt disney 'in uçan fil karakterini andırırlar.


Not: Eklemeden edemedim Türkçe sitelerde bu canlılara ait bilgi hemen hemen yok denilecek kadar hatta bazılarının adı bile geçmeyecek kadar az. Birkaç site sadece spama düşürmek amaçlı isimlerini yazıp resimlerini eklemişler ancak bunun dışında hiç bir bilgi eklememişler. Çok yazık !! Saçma sapan bir bayanın bikinili 100 pozisyonunu aratın her tür kaynak veri tabanlarında sizi bekliyodur eminim.

İşte yine biz Türk'üz dedirtecek bir ayıbımız daha
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


2910 Mesaj
11 Şubat 2008; 13:07:31 


quote:

Orjinalden alıntı: Huhukomsu

Bir tür değiller belki ama görmenizde yarar var ;


[font="Microsoft Sans Serif"]Gerçekten korkunç bir resim :( insana benziyor sanki [/font]
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


989 Mesaj
11 Şubat 2008; 17:49:09 

Kimileri hala bunca intizam ve düzene, bunca mükkemmelliğe bakarak utanmadan maddecilik, evrim vs vs diye bas bas bağırıyorlar...
Gözümüzün önünü, burnumuzun dibini göremez olmak çok kötü...
_____________________________

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!


5463 Mesaj
11 Şubat 2008; 18:24:54 Pikachu mu bu?

Bu dumbo octopus denilen tür derinde yaşayan kısa bacaklı bir ahtopot türüymüş. Bir kafadanbacaklı. Be bu hayvanı bilmiyordum bu sayede öğrendim. Bir de bununla ilgili video buldum.
http://www.youtube.com/watch?v=yNNBGqy1Oe4

--------------

Huhukomsu, o resimdeki ne öyle, mutasyona uğramış bir köpek yavrusu mu?
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


989 Mesaj
11 Şubat 2008; 19:27:39 

quote:

Orjinalden alıntı: kaotikaPikachu mu bu?

Bu dumbo octopus denilen tür derinde yaşayan kısa bacaklı bir ahtopot türüymüş. Bir kafadanbacaklı. Be bu hayvanı bilmiyordum bu sayede öğrendim. Bir de bununla ilgili video buldum.
http://www.youtube.com/watch?v=yNNBGqy1Oe4

--------------

Huhukomsu, o resimdeki ne öyle, mutasyona uğramış bir köpek yavrusu mu?


Pikaçu?!!

Akşam akşam...
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red Kit -- 11 Şubat 2008; 19:30:41 >
_____________________________

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!


 
3872 Mesaj
11 Şubat 2008; 21:47:08 

Güzel başlık, ekleriz buldukça..
_____________________________

xepfkli...


2910 Mesaj
12 Şubat 2008; 11:28:04 


quote:

Orjinalden alıntı: kaotikaPikachu mu bu?

Bu dumbo octopus denilen tür derinde yaşayan kısa bacaklı bir ahtopot türüymüş. Bir kafadanbacaklı. Be bu hayvanı bilmiyordum bu sayede öğrendim. Bir de bununla ilgili video buldum.
http://www.youtube.com/watch?v=yNNBGqy1Oe4

--------------

Huhukomsu, o resimdeki ne öyle, mutasyona uğramış bir köpek yavrusu mu?


[font="Microsoft Sans Serif"]Evet ahtapotgillerden en nadir bulunan türlerindenmiş, aslına bakarsanız o kadar değişik hayvan türü var ki kedi köpek olayını aşamadık sanırım bizler hala.[/font]
_____________________________

Büyümeyecektik itiraf et hadi.


58 Mesaj
13 Şubat 2008; 17:52:35