Şimdi Ara

....İlginç Hayvan Türleri .... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
0
Favori
176.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Okuduğum bir hayvan ansiklopedisinde Dünya'nın en büyük tarantula türünün bacak açıklığı 25 cm gövde uzunluğu ise 10 cm olduğu yazıyordu.

Bu arada gerçekten enteresan bir örümcek... Böcekten çok bir hayvana benziyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Criminal Origin -- 15 Şubat 2008; 11:19:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Criminal Origin

Okuduğum bir hayvan ansiklopedisinde Dünya'nın en büyük tarantula türünün bacak açıklığı 25 cm gövde uzunluğu ise 10 cm olduğu yazıyordu.

iğrenç gelebilir belki ama böceklere karşı farklı bir sempatim var olağandışı yaratıklar gibi geliyor bazen küçük bir gövde de yaşam için gerekli tüm sistemin minyatürü mevcut.
  • Gold Beetles ( Altın böcek )

Gülböceği de denen bu tür ; kın kanatlılardam , tüyleri parlak yeşil , mavi ve sarı başta olmak üzere çişitli çiçekleri yiyerek yaşayan , meyve ağaçlarına zararlı bir böcek türü (Cetonia aurata )

Aslına bakılırsa sanırım Türkçe kaynaklarda yapılan bir hata sonucu böceğin biyolojik adı "Cetonia aurata" olarak kullanılmış ancak netteki araştırmalarım sonucu bu türün aslında bizim bok böceği diye tanımladığımız tür olduğunu gördüm . sanırım biyolojik adı Türkçede bu durumda iki farklı türde böcek içinde kullanılmış.

....İlginç Hayvan Türleri ....

• ORNİTORENK

Ornitorenkler, doğum yapmak yerine yumurtlayan memeliler olan tek deliklilerin hâlâ var olan beş tanesinden biridir. Ornithorhynchidae familyasının ve Ornithorhynchus cinsinin yaşayan tek temsilcisidir. Buna rağmen bazıları Ornithorhynchus cinsine de ait olan fosil akrabaları bulunmuştur.

Yumurtlayan, ördek gagalı, kunduz kuyruklu, erkeklerinin arka ayağında zehirli bir mahmuzu olan bu memeli keşfedildiği zaman doğabilimcileri çok şaşırmıştır.

Monotremler memeliler arasında elektrik algılama duyusuna sahip tek canlıdır. Avlarını kısmen, vücutlarının yarattığı elektriği algılayarak bulurlar. Ornitorenk tüm monotremler arasında en hassas elekrik algılamasına sahip olandır.

Ornitorenk yarı-suda yaşayan bir hayvandır. Ornitorenk çok iyi bir yüzücüdür ve zamanının büyük kısmını su altında yiyecek arayarak geçirir. Yüzerken diğer Avustalya memelilerinden kulaklarının görünmemesi ile ayrılır. Yüzerken diğer duyularına güvenerek gözlerini sıkıca kapar. Dört ayağı da perdelidir. Ön ayaklarını itici güç olarak kullanır. Arka ayaklar ve kuyruk sadece yönlendirme içindir.

• quote:

Orjinalden alıntı: s£stavina

quote:

Okuduğum bir hayvan ansiklopedisinde Dünya'nın en büyük tarantula türünün bacak açıklığı 25 cm gövde uzunluğu ise 10 cm olduğu yazıyordu.

iğrenç gelebilir belki ama böceklere karşı farklı bir sempatim var olağandışı yaratıklar gibi geliyor bazen küçük bir gövde de yaşam için gerekli tüm sistemin minyatürü mevcut.

Bende aksine hiç haz almam böceklerden. Hatta böceği kağıtla ya da bir bez parçasıyla tutmak zorunda kaldığım zaman görevi mümkün olduğunca bir başkasına devretmeye çalışıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Criminal Origin -- 15 Şubat 2008; 16:37:34 >

• Yok mu devamı
  • bazılarından tırstım ya ne kadar ilginçleri var
  • Gazellerin Vücutlarındaki Özel Soğutma Sistemi

İnsanlar soğutma sistemlerini çok yakın bir dönemde keşfetmiş, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte de bugünkü modern haline getirebilmişlerdir. Ancak soğutma sistemlerini ilk keşfedenler insanlar değildir. Doğadaki sıcakkanlı her canlının vücudunda ısı kontrolü için gereken mekanizma zaten vardır. Bu canlılar vücutlarında bir soğutma sistemi ile birlikte yaratılmışlardır. Örnek olarak Afrika'nın hızlı koşan gazelini verebiliriz. Gazel yaşamını sürdürebilmek için düşmanlarından kaçmak zorundadır, çünkü başka bir savunma aracı yoktur. Bu sürat koşusu gazelin vücut ısısını aşırı derecede yükseltir. Fakat gazelin hayatta kalabilmesi için beyninin vücudundan daha serin tutulması gerekir.
    Gazelin beyninin serin tutulması için, başının sağ tarafında, kendine has bir soğutma sistemi vardır. Gazellerin ve benzer hayvanların, soluk alma kanallarının ardında uzanan, büyük kan birikintilerinin içerisinden yayılan yüzlerce küçük atardamar vardır. Soluklanmış hava buruna ait bu gölcüğü soğutur, bu yüzden küçük atardamarların içerisinden geçen kan soğumuş olur.

Gerçekten şaşırtıcı bir özellik

• Kalbi Ve Akciğeri Olmadan Yaşayan Mucize Böcek

Tardigrad böceği, büyüklüğü bir toplu iğne başından fazla olmayan, doğadaki "en dayanıklı" canlılardan biridir. Laboratuvar deneylerinde; -272oC'de helyum içine atılmış, -192oC'de 20 ay süreyle bırakılmış ve 92oC'de eter, alkol ve diğer zararlı kimyasal maddeler içine atılarak haftalarca kaynatılmış olan Tardigrad, normal ısıya döndürülüp, su verildiğinde tekrar yaşamaya başlamıştır.

Bu minik canlının beyni, iki gözü ve sindirim sistemi vardır. Ancak kalp ve akciğerleri yoktur. Kuru ortamlarda büzülerek dokularındaki suyun buharlaşmasını sağlar. Bu sırada Tardigrad'ın oksijen tüketimi hemen hemen durur. Kurumuş Tardigradlar rüzgarla başka yerlere taşınır ve gittikleri yeni bölgelerde elverişli ortam bulunca (ıslak yosunlar ya da nemli yerler gibi) tekrar yaşama dönebilirler.

• Evet tardigrad böceği, yıllar önce görsel bilim ve teknik ansiklopedisinde okumuştum. Küçüktüm o zamanlar. Fasikül fasikül biriktirirdik ansiklopediyi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Evet tardigrad böceği, yıllar önce görsel bilim ve teknik ansiklopedisinde okumuştum. Küçüktüm o zamanlar. Fasikül fasikül biriktirirdik ansiklopediyi.

Yalnız bu böceğe dair görsel öğe bulamadım yabancı kaynaklarda elle çizimi var Türkçe kaynaklarda da sanıyorum tahmini yada sadece resmetmek amaçlı başka bir türün resmi .

Böceğin resmi var mı elinizde?
  • YAPTIGINIZ YORUMLAR ETKİLİ GERÇEKTEN ÇOK DEİŞİK BÖCEKLER VAR VE HERBİRİNİN KENDİNE AİT Bİ ÖZELLİGİ VAR BENNİM BÖLE HAYVANLARA MERAKIM ÇOK VE ÇOK ARAŞTIRIRM BU BÖCEGİ

Tardigrad böceği, büyüklüğü bir toplu iğne başından fazla olmayan, doğadaki "en dayanıklı" canlılardan biridir. Laboratuvar deneylerinde; -2720C'de helyum içine atılmış, -1920C'de 20 ay süreyle bırakılmış ve 920Cde eter, alkol ve diğer zararlı kimyasal maddeler içine atılarak haftalarca kaynatılmış olan Tardigrad, normal ısıya döndürülüp, su verildiğinde tekrar yaşamaya başlamıştır.
    Bu minik canlının beyni, iki gözü ve sindirim sistemi vardır. Ancak kalp ve akciğerleri yoktur. Kuru ortamlarda büzülerek dokularındaki suyun buharlaşmasını sağlar. Bu sırada Tardigrad'ın oksijen tüketimi hemen hemen durur. Kurumuş Tardigradlar rüzgarla başka yerlere taşınır ve gittikleri yeni bölgelerde elverişli ortam bulunca (ıslak yosunlar ya da nemli yerler gibi) tekrar yaşama dönebilirler. Bu tasarım, herşeyi örneksiz yaratan Yüce Rabbimizin sonsuz ilminin tecellilerinden sadece bir tanesidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gece yagmru... -- 19 Şubat 2008; 15:46:06 >

• quote:

quote:

şaşırmadım desem yeridir.Eskiden böceklerden korkmayan hatta eline alıp seven bir tanıdıgım kız vardı
    Bu arada tarieslere hastayım böcük böcük şaşkın gözlerle bakması yok mu bitiyorum ona o anda kahkayı basıyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: peka

quote:

quote:

şaşırmadım desem yeridir.Eskiden böceklerden korkmayan hatta eline alıp seven bir tanıdıgım kız vardı
    Bu arada tarieslere hastayım böcük böcük şaşkın gözlerle bakması yok mu bitiyorum ona o anda kahkayı basıyorum

Tariesler dediğiniz türün orjinal adı nedir?

• Müthiş konu halada merakle bekliyorum.
  • Sloth (Tembel hayvan)

Tembel hayvanlar, (sloth) Orta ve Güney Amerika'nın yağmur ormanlarında yaşayan canlılardır.Ömürleri 30-40 senedir. Grimsi kahverengi tüyleri vardır.Tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Bir anne tembel hayvanın yavrusuna doğru acele ederek ilerlerken bile 1 saatte sadece 4 metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır. Tembel hayvanlar, keskin pençeleri sayesinde dalların üzerinde tersine doğru asılı bir şekilde yaşarlar. Yere ise yalnızca ağaç değiştirmek veya tuvaletlerini yapabilmek için inerler.Sindirim sistemleri çok yavaş olduğu için tuvaletlerini de yaklaşık ayda bir defa yaparlar. Tembel hayvanın midesindeki bir besini sindirebilmesi bir ayı dahi bulabiliyor. Sürekli ters asılı oldukları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilerden farklıdır. Hatta tüyleri de ters yöne uzar. Bu durum ters asılı oldukları sırada yağmur sularından en az etkilenerek üzerlerinden akıtmalarını sağlar. Kalın uzun tüylerinin altında cok daha yumusak baska bir kürk tabakası bulunmaktadır ki bu da karınca veya et yiyen küçük canlılardan ve sudayken de aç balıklardan korunmalarını sağlar. Günün 18-20 saatini uyurarak geçirirler. Kalan zamanda ise yemek yerler ve tutundukları ağaç dalını değiştirirler. pek fazla yemek yemeyip su içmediklerin de biliyoruz, bu nedenle doğaya en az zararı olan hayvanlar olarak tanınırlar. Bir tembel hayvan yılda bir yavru doğurur.Ancak bu bir yıllık zaman bazen fazla hareket etmemeleri sonucu erkeğini bulamamaktan biraz uzayabilir. hamilelik süreleri altı aydır. Yavrular hemen hemen beş haftalık olana kadar annelerine sarılarak yaşarlar. Tembel hayvanlar görünüşlerine göre çok iyi yüzücülerdir.

• Tapir

Tapir domuza benzeyen, burunlarının kavrama özelliği olan ve otlanarak beslenen büyük memelilerden oluşan Tapirus cinsindeki hayvanların ortak adıdır. Güney ve Orta Amerika ile Güneydoğu Asya'nın cengel ve ormanlık bölgelerinde yaşar. Dört tapir türü de soyu tehdit altında ya da korunmasız olarak sınıflandırılmıştır. En yakın akrabaları diğer tek toynaklılardan atlar ve gergedanlardır.

Tapirlerin boyutları türlere göre değişiklik gösterse de çoğu 2 metre uzunluğunda ve 1 metre omuz boyundadır. Ağırlıkları 150 kg. ile 300 kg. arasında değişir. Kılları kısa ve kızıl-kahverengi ile gri ve neredeyse siyah renktedir. Ancak Hint tapirinin sırtında beyaz eğer şeklinde bir leke bulunur ve dağ tapirinin de kılları uzun yün gibidir

• Hagfish

Yılanbalığına benzeyen ve başka balıkların vücuduna başını sokarak yaşayan ufak deniz balığı.
  • Tapire ek olarak;

Tehdit altında, ya da korktuğunda tapir iri cüssesine rağmen oldukça hızlı koşabilir ve kendilerini keskin dişleri ve güçlü çenesiyle savunabilir
  • Narwhal

Bir balina türüdür. Zamanlarının büyük bir bölümünü Kuzey Kutbunun buzlu sularında geçiren, yuvarlak kafaları, kuyruk sonunda sivrilen vücut şekilleri ile Narwhaller, (Monodon monoceros) yaklaşık 1.5 tonluk cüsselerine rağmen 1.800 metre derine yaptıkları dalış rekorları ve derilerine gömülü sensörleri ile bir yaratılış mucizesidirler. Ancak Narwhallerin ilginç olan başka bir özelliği de erkek Narwhallerde bulunan ve 3 metreye kadar büyüyebilen bir dişe sahip olmalarıdır. Bu dişler yapısal özellikleri ile diş hekimlerinin, işlevsel özellikleri ile de deniz biyologlarının ilgisini çekmektedir.
    Bilim adamlarının henüz ne işe yaradığı konusunda tam bir açıklama getirmediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w_wallace -- 19 Şubat 2008; 18:01:18 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.