Şimdi Ara

İşletme mi İktisat mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
4.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

İşletme mi İktisat mı?

(En Son Oy Tarihi: 2.2.2016)
Giriş
  • Bu sene öss ye giriyorum. Açıköğretim yazıcam hangi bölümü yazsam. İktisat filan hoşuma gidiyor, ekonomiyi takip ederim ama işletme daha bir cazip gibi sanki ikdisat a gore daha kolay bitirilebilcek gibi?

• Hukuk.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hitman47

Hukuk.

maalesef oyle bir luksum yok. sayısal mezunuyum :)
  • Isletme.
  • quote:

Orjinalden alıntı: muhacir

quote:

Orjinalden alıntı: Hitman47

Hukuk.

maalesef oyle bir luksum yok. sayısal mezunuyum :)

Hem sayısal mezunusunuz hem işletme yada iktisat istiyorsunuz?
    Siz bilmiyor musunuz ki işletme ve iktisat ta eşit ağırlıktadır?
    Ayrıca okulumdan atıldıktan sonra sayısal olduğum halde ben de eşit ağırlıktan bir meslek seçmiştim 2. girişimde bir zamanlar.Siz neden seçemeyesiniz ki?
  • açıkögretim yazacagına 2 yıllık meslek yüksek okul oku daha iyi
    ama yok dersen aöf de kamu yönetimi var tavsiye ederim
  • kamu yönetimi
  • Bence işletme seç.
  • hiçbir farkı yok, aynı dersleri alıyorlar, hangisi tutarsa ona gir işte
  • quote:

Orjinalden alıntı: Batuhan Kılıç

hiçbir farkı yok, aynı dersleri alıyorlar, hangisi tutarsa ona gir işte

açık öğretim zaten. ikiside aynı puan ama şimdi araştırdım şu an zaten okuduğum için oss ye girmeme de gerek yokmuş. Tamamen tercihime kalmış birşey.
  • bence hiçbiri heleki iktisat o senin takip etmeyi sevdiğin ekonomi hiç değil bu sözümü gidersen hatırlarsın
  • iktisat daha matematik ağırlıklı diye biliyorum..3. ve 4. sınıf dersleri farklı zaten..öyle aklımda kalmış..işletme daha çok sözel sınıfına giriyo ya da dersleri sözel ağırlıklı diyeyim..
  • valla ben işletme son sınıftayım, bildiğim kadarıyla iktisattakiler biz ne ders aldıysak aldılar, tabi son senelerde işletmede daha çok seçmeli olarak sözel bölümlere kayabiliyorsun benim yaptığım gibi
  • quote:

hiçbir farkı yok, aynı dersleri alıyorlar, hangisi tutarsa ona gir işte

Nasıl aynı dersleri alıyorlar biraz açıklarmısın. İkisi çok farklı alanlar. Eger bilmiyorsanız yorum yapmayın.

@muhacir iktisat bir bilim dalıdır ancak işletme degildir. Dolayısıyla iktisat oldukça teorik yönü agır basan, biraz olsun sayısal agırlıklı aynı zamanda uygulama yönüylede aşırı matematik istatistik kısacası ekonometriye baglı bir dal. Burada çıkınca eger gerekli şartları saglarsan yüksek kademelere işletmecilerden daha çabuk gelirsin. Çünkü gerek özel sektö gerekse kamuda iktisatçıların şansı daha yüksek. Burada açılan sınavlara girmeleri daha kolay oluyor aldıgı derslerden dolayı. Dolayısıyla bu agır sınavları başaranlar haliyle mufettiş, uzmanlık gibi kadrolardan sonra yönetim kurullarında görev alabiliyor.

işletme ise genelde özel sektör agırlıklı, daha çok pazarlama, finansman, muhasebe gibi alanlarda çalışıyorlar. Özel sektörde kurumsal olmayan şirketler özellikle işletme hatta işletmenin pazarlama alanında uzman yada yuksek yapmış kişileri ararlar. Eger ing haricinde 2. dilin varsa piyasada çok rahat iş bulursun. İşletmede okuyan biri özel sektörde iktisat yada maliye vs. göre iş bulmaları daha kolay oluyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: Cem

Nasıl aynı dersleri alıyorlar biraz açıklarmısın. İkisi çok farklı alanlar. Eger bilmiyorsanız yorum yapmayın.

@muhacir iktisat bir bilim dalıdır ancak işletme degildir. Dolayısıyla iktisat oldukça teorik yönü agır basan, biraz olsun sayısal agırlıklı aynı zamanda uygulama yönüylede aşırı matematik istatistik kısacası ekonometriye baglı bir dal. Burada çıkınca eger gerekli şartları saglarsan yüksek kademelere işletmecilerden daha çabuk gelirsin. Çünkü gerek özel sektö gerekse kamuda iktisatçıların şansı daha yüksek. Burada açılan sınavlara girmeleri daha kolay oluyor aldıgı derslerden dolayı. Dolayısıyla bu agır sınavları başaranlar haliyle mufettiş, uzmanlık gibi kadrolardan sonra yönetim kurullarında görev alabiliyor.

işletme ise genelde özel sektör agırlıklı, daha çok pazarlama, finansman, muhasebe gibi alanlarda çalışıyorlar. Özel sektörde kurumsal olmayan şirketler özellikle işletme hatta işletmenin pazarlama alanında uzman yada yuksek yapmış kişileri ararlar. Eger ing haricinde 2. dilin varsa piyasada çok rahat iş bulursun. İşletmede okuyan biri özel sektörde iktisat yada maliye vs. göre iş bulmaları daha kolay oluyor.

teşekkürler tam aradığım cevap

• Pazarlama seçtin di mi

quote:

valla ben işletme son sınıftayım, bildiğim kadarıyla iktisattakiler biz ne ders aldıysak aldılar, tabi son senelerde işletmede daha çok seçmeli olarak sözel bölümlere kayabiliyorsun benim yaptığım gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: muhacir

quote:

Orjinalden alıntı: Cem

teşekkürler tam aradığım cevap

Birşey degil, ancak açık ögretim mi düşünüyorsun. tavsiyem hatta şiddetle öneriyorum; 4 yıllık örgün bir fakulte olsun ve biraz ortalama kasarak iyi bir üniversiteye geçin, çok farkı var.

• quote:

Orjinalden alıntı: atiyba

Pazarlama seçtin di mi

quote:

valla ben işletme son sınıftayım, bildiğim kadarıyla iktisattakiler biz ne ders aldıysak aldılar, tabi son senelerde işletmede daha çok seçmeli olarak sözel bölümlere kayabiliyorsun benim yaptığım gibi

e herhalde ama pazarlama seçtimi de iyisini seçmek lazım, bazı pazarlama dersleri var her derse proje hazırlıyorsun bazıları var derslere hocaları bile gelmiyor, ben tamamiyle loto usulüyle seçmiş olsam da çok doğru tercihler yapıp en cacık dersleri seçmişim, gerçi bunun verdiği rahatlıkla halen bir ton sınavım olmasına rağmen oturup gram çalışmadım ya neyse

• ben hem işletme hem iktisat okuyorum.açıkçası iktisatın dersleri pek zevkli gelmiyor bana işletmeyi daha çok zevk alarak okuyorum.ayrıca işletmeden mezun olduktan sonra iş bulma imkanın iktisata göre daha fazla..

kısaca ikisini de bilen birisi olarak işletme diyorum kesinlikle
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • akademik kariyer için iktisat ama işdünyası için işletme derdim ama normalde mühendislik mezunları para ile bir yıllık mba yapıp işletme mezunlarının yapması gereken işlere talip olup o işi kapıyorlarsa ne okuduğunun öenmi kalmıyor zaten....bildiğim kadarı ile hem aöf de hemde bünyesinde işletme-iktisat barındıran okullarda ilk 2 yıl ya tamamiyle aynı dersler yada çok az fark var..
    bence 4 yıllık ders programlarına bakıp karşılaştırarak karar verebilirsin .
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.