DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Cengiz Han Türk mü?
79
Cevap
1
Favori
15.806
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Cengiz Han Türk mü?
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   6159 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:07:12
   Çinde bulunan kaynaklara göre bir Fransız tarihçinin Rene Grousset kitabından alıntıdır
   Timuçin(Çıngız(Cengiz) Han) bir Moğol annesinin oğludur, fakat babası konusunda tam birşey söylenememektedir. Olaya göre bir Türk beyi Cengizin annesini babasından ister babası Türklerle çatışmada oldukları için kızını vermez. Başka bir Moğol beyiyle evlenen kız bizim Türk Beyinede aşıktır. Neyse gerdek gecesi Bizim Türk çadıra girer ve Moğol beyini öldürtür sonra Cengiz doğar. Olay bundan sonra daha enteresan bir hal alır. Çünkü Cengiz diğer Moğolların aksine kısa boylu iri yapılı ve en önemli fark esmerdir.

   Sizce doğru olabilir mi?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   524 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:12:15
   cengiz han %100 türktür ama moğol devleti türk devleti değildir çünkü o bölgede moğol halk yoğundur


   _____________________________

  • Yarbay
   2389 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:13:48
   Bencede Türk Ama Ne Kadar Doğru Bilmiyorum


   _____________________________


   Iron Maiden , Testament , Death , Insomnium , Eluveitie , Ensiferum , Mötley Crüe , KISS , GnR , Led Zeppelin , Deep Purple Exodus , Anoreksi , Arch Enemy , Buckethead , Judas Priest , Quiet Riot , Rainbow , VanHalen , Disturbed , Draconian , Katatonia AudioSlave , Anathema , Trivium , HIM , Cradle Of Filth , Children of Bodom , Marilyn Manson , Immortal , Slayer ,
   Black Label Society , Ozzy Osbourne , A7X , Nightwish , John5 , Amorphis , Korpiklaani , Agathodaimon...
   "Hayatta aldatmayan tek aşktır gitar...Emek verince daima kazandırır......"
  • Yarbay
   2249 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:14:05

   quote:

   Orjinalden alıntı: isamel03

   cengiz han %100 türktür ama moğol devleti türk devleti değildir çünkü o bölgede moğol halk yoğundur

   Nerden bu kadar emin olabiliyorsun sen de tarihçilerin yalancısı değil misin


   _____________________________

  • Yarbay
   3771 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:15:13

   quote:

   Orjinalden alıntı: Celtic   Alıntıları Göster


   Nerden bu kadar emin olabiliyorsun sen de tarihçilerin yalancısı değil misin

   Hepimiz birilerinin yalancısıyız o zaman gidip görmedik ki


   _____________________________

   "Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
   Mustafa Kemal ATATÜRK
  • Yüzbaşı
   893 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:16:47
   eğer cengiz han türk değilse niye türk beylikleri yardım istiyor?niye yıldırım beyazıt'ın ordusu yeniliyor?çünkü osmanlı ordusu sadece hıristiyanlara karşı şevke geliyor.


   _____________________________   Ölümü İnkar Ediyorsan UYUMA,Dirilmeyi İnkar Ediyorsan Uyuduktan Sonra UYANMA
  • Yarbay
   2178 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:17:55
   Cengiz Han (ya da doğum adıyla Temuçin), (Moğolca:Чингис Хаан) (d. 1162 – ö. 18 Ağustos 1227). Moğol politikacı ve ordu lideri, kağanı. Moğol kabilelerini buyruğu altında birleştirerek Moğol İmparatorluğu'nu (1206-1368) kurmuştur. Bu imparatorluk Dünya tarihinin bitişik sınırlara sahip olan en büyük imparatorluğudur. Timuçin ismiyle Moğol Devleti hükümdarı akrabası olarak doğmuş, meritokratik (liyâkata bağlı) oldukça güçlü bir ordu kurmuş ve tarihin en başarılı ordu liderlerinden biri olmuştur.

   Tüm dünya tarafından genelde acımasız ve kana susamış bir fatih olarak gözükse de, Moğolistan'da oldukça sevilen bir sembol hâline gelmiştir. Moğolistan'ın babası olarak görülür. Kağan olmadan önce; Doğu Asya ve Orta Asya'daki bir çok göçebe topluluğu yenmiş ya da birleştirmiş ve onları "Moğol" sosyal kimliğine taşımıştır.

   Kuzey Çin'deki Batı Xia Hanedanlığı'nı ve Jin Hanedanlığı'nı ele geçirmiş, İran'da Harzemşahlar Devleti de dahil olmak üzere bir çok yeri fethetmiştir. Avrupa ve Asya'daki hâkimiyeti; radikal olarak bu bölgelerin demografisini ve jeopolitikasını değiştirmiştir. Moğolistan İmparatorluğu, günümüz ülkelerinden Çin, Moğolistan, Rusya, Azerbeycan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Afganistan, Türkmenistan, Moldova ve Kuveyt'in büyük bir bölümünü ele geçirmiştir.

   Cengiz Han Moğolcanın yanında Türkçe de bilmekteydi. Halefleri de onun gibi bir kaç lisana vâkıftılar. [1]

   Adı "Temuçin", Türkçe kökenlidir. Türkçe bir sözcük olan "Temür"(Demir)'den türemiştir ve günümüz Moğolca'sında da varlığını korumaktadır.

   Doğumu [değiştir]Hayatının ilk yılları hakkında az bilgi vardır. Pek az kaynak bize o döneme ilişkin bilgiler vermektedir. Küçük bir kabilede doğduğu ve babasının ona Temuçin ismini onun Temuçin Uge isminde bir lideri yakaladığı için verdiği ileri sürülmektedir. Başka bir rivayete göre ise elinde bir kan pıhtısıyla doğmuştur ki bu da kabilenin ileri gelenleri tarafından savaşçı ve muzaffer bir şahsiyet olacağına yorulmuştur. Tahminen 1155 ila 1162 arasında Moğolistan'ın Burhan Haldun dağları arasında, Onon ve Hlen ırmakları yakınında doğmuştur. Moğol Devleti'nin son hükümdarı Kutala'nın yeğeni, Börçigin'in lideri Yeşügey'in büyük oğludur, annesi Helin (Hoelun), Olkunut (Olkhunu) kabilesindendi. Orta Asya'da yaşayan tüm Türk ve Moğollar gibi göçebe hayatı yaşıyorlardı.


   Ailesi [değiştir]Cengiz babası tarafından Kabul Han, Ambagai ve Kutula Han'ın akrabasıydı. Bulundukları Moğol Devleti, Jin Hanedanlığı altındaydı ve Tatarlar'ı desteklemeleriyle 1161'da Kabul Han yokedildi. Babası Yeşügey dağılan Moğol kabilerin başına geçmiş, ancak Tayiçyut kabilesi ile rekabet yaşıyordu. 1161'den sonra Tatarlar çok güçlenince, Çin desteğini Tatarlardan Keraitlere çevirdi.

   Temuçin'in 3 erkek kardeşi Kasar, Kajun ve Temuçe'nin yanı sıra bir kız kardeşi Temulin vardı. Bunun yanı sıra, Behter ve Belgutei isimli iki üvey kardeşi vardı.

   Cengiz Han'ın imparatoriçesi ve ilk karısı Börte'den 4 çocuğu oldu; Cuci (d. 1185 - 1226), Çağatay ( ? - 1241), Ögeday (? - 1241), Tuli (d. 1190 - ö. 1232). Cengiz Han'ın ayrıca bir çok diğer eşinden bir çok çocuğu oldu ama onlar yerini almaktan muaf tutuldular, ve kızlarının kaç kişi olduğuna değin bir bilgi yoktur. Cengiz Han'ın en büyük oğlu Cuci'nin babasının kim olduğuna değin hep sorular olmuş; ve Cengiz Han sonrasında da bu tartışmalar İmparatorlukta devam etmiştir. Temuçin ile Börte evlendikten sonra; Börte Merkitler tarafından kaçırılmış ve bir adamın karısı yapılmıştır. Kurtarıldıktan yaklaşık dokuz ay sonra da doğum yapmış; Cengizhan da emin olamadığı için oğluna Moğolca "konuk" manasına gelen Cuci ismini koymuştur. Yine de Cuci'ye her zaman öz oğlu gibi davranmıştır.

   Geleneksel tarih kayıtlarına göre, Cuci'nin babasının kim olmadığı Çağatay tarafından tartışılmış ve ortaya koyulmuştur. Moğolistan'ın gizli tarihi'ne göre; Çağatay Harzemşahlar'a sefer öncesinde; Cuci'nin Cengiz Han'ın yerine geçmesini asla kabul edemeyeceğini söylemiş; bunun karşılığında ikisi de Cengiz Han'ın yerine geçememiş Ögeday kağan olmuş ve Cengiz Han öldükten sonra imparator olarak yerini almıştır. Zaten Cuci 1226'da babasından önce ölmüştür.


   Çocukluğu [değiştir]Efsanelere ve daha sonraki yazarlara göre, Temuçin'in çocukluğu oldukça zor geçti. Henüz 9 yaşınndayken, görücü usülü evliliğine göre babası Yeşügey, Temuçin'i eşi Börte'nin Onkırat kabilesinden olan ailesine verdi. Burada evlilik yaşı olan, 12 yaşına gelene kadar Deiseçen'e; evin reisine hizmet etti.

   Evine dönerken babası Tatarlar tarafından zehirlenmişti. Bunun sebebi de onlara karşı yaptığı seferler ve saldırılardı. Bu sayede Temuçin kabilenin reisi olmuştu, ancak kabilenin üyeleri küçük bir çocuğun liderliğini kabul etmediler ve Temuçin'i ve ailesini terkettiler.

   Devam eden yıllarda, Temuçin ve ailesi doğada göçebe hayatı yaşadı. Ağaçlardaki meyvalardan ve doğadaki hayvanları avlayarak yaşıyorlardı. Bir seferinde de, Temuçin üvey kardeşi Bekter'i avladıkları hayvanı bölüşürken anlaşamadığı için öldürdü. Annesi karşı çıksa da, öldürmek üzerine hiç bir zaman pişmanlık göstermedi. Bu olay ayrıca onu ailenin reisi yapmıştı. 1182'deki başka bir olayda da, eski kabilesi tarafından saldırıya uğramış ve esir düşmüştü. Tayiçyutlar'a esir düştüğünde, gelecekte generallerinden biri olacak Çilayun'un yardımı ile kaçtı. Annesi Helin Temuçin'e hayatta kalabilmesi için bir çok ders verdi. Moğolistan'ın politikasından, diğer kabilelerle ittifak kurmaya, ve zor tabiat koşullarına kadar. Bu gelecekte Temuçin'in anlayışını da bir şekle sokar. Gelecekteki generallerinden Cebe Noyan ve Borçu da bu dönemde Temuçin'e katılırlar. Kardeşleriyle beraber, ilk gelişme ve diplomasi için insan gücünü temsil ettiler.


   Temuçin Börte ile 16 yaşındayken evlilik düğünü yaptı. Daha sonra Merkit kabilesi tarafından kaçırıldı, Temuçin de Börte'yi o dönemdeki arkadaşı daha sonra da düşmanı olan Camuha'nın yardımıyla kurtardı. Börte hep tek imparatoriçeydi, ama Temuçin geleneklere uyarak morganatik eşleri oldu. Börte'nin ilk çocuğu Cuci, Merkit kabilesinden kaçırıldıktan 9 ay sonra doğdu; böylece de babasının kim olduğu hakkında hep soruları da beraberinde getirdi.

   Temuçin Camuha ile kankardeş oldu, böylece birbirlerine sonsuza kadar bağlılık yemini ettiler.


   Orta Asya'nın birleşmesi [değiştir]Bu dönemde Temuçin'in birleştirdiği Orta Asya'daki başlıca konfederasyonlar şunlardı:

   Naymanlar
   Merkitler
   Uygurlar
   Tatarlar
   Moğollar
   Keraitler
   1100'lü yıllarda Moğolların başlıca rakipleri, batıda Naymanlar, kuzeyde Merkitler, güneyde Tangutlar, doğuda da Çin ve Tatarlardı. 1190'da Temuçin ve danışmanları sadece Moğol konfedarasyonunu birleştirdi. Mutlak hâkimiyeti ve insanların kanunlarına uygulaması için bir anayasa da yazıldı, bunun ismi "Yasa" idi ve halk arasında "Yasak" olarak biliniyordu. "Yasa" sözcüğü Türkçe kökenli "yās-/yāz" sözcüğünden türemiştir ve Moğolca'da da yerini almıştır. Bu kanunlarda halkın ve savaşçıların saldırılardan pay alacağı da yazıyordu, ancak gizli bir yasa olduğu için tamamı bilinmiyordu ve hiç bir zaman bir kopyasını yaratmadı. Cengiz Han'ın oğlu Çağatay da bu kanunların uygulanmasından sorumluydu.

   Bu yasanın kanunları oldukça ağırdı, ve hemen hemen herşeyin cezası ölümdü. Örnek olarak, eğer ki bir asker önündeki insandan düşen bir şeyi o kişiye vermezse öldürülüyordu. Bu kanunname'de geçenler tam olarak belli değildir.


   Temuçin'den Cengiz Han'a [değiştir]Temuçin'in yavaşça yükselişi; babasının kan kardeşi TUGİN Han'ın yardımıyla gerçekleşti. Jin Hanedanlığı'nın Kerait Hanını Tuğrul olarak atamasından sonra, Temuçin'in Börte'yi kurtarışında yardımcı olan Tuğrul'un da vasalı olmuştu. Tuğrul Han 20000 Kerait savaşçısını Temuçin'in yardımına vermiş; Camuha da bu saldırı ardından kendi kabilesi olan Caciratlar'ı kurmuştu. Merkitlerle olan savaş sonrasında da çocukluk arkadaşları olan Temuçin ve Camuha da ayrı düştüler.

   Tuğrul Han'ın oğlu Sengum; Temuçin'in büyüyen gücünü kıskanmış ve o'na suikast planı yapmıştı. Tuğrul Han da oğlunun önerisine izin vermiş ve Temuçin'in karşısına gizli de olsa geçmişti. Temuçin Sengum'un isteklerini öğrenince, O'nu ve yandaşlarını mağlup etti. Tuğrul Han ve Temuçin arasındaki uzaklaşma ise, Tuğrul Han'ın kızını Temuçin'in oğlu Cuci'ye vermek istememesiyle başladı. Bununla da beraber ayrı düşen Tuğrul Han ve Temuçin aralarında savaş doğdu. Tuğrul Camuha ile ittifak olarak Temuçin'e karşı geldiler. İttifakın kabilelerinden bir çok üyenin de Temuçin'in saflarında yer almasıyla; Tuğrul bozguna uğratıldı. Bu bozgun sonunda da Kerait kabilesi tamamen yokoldu.

   Bir sonraki tehdit ise Naymanlardan geldi. Camuha savaş sonrası buraya kaçmış ve takipçileri ile beraber sığınmıştı. Naymanlar Temuçin'e karşı teslim olmadılar ama yeteri kadar birlikleri Temuçin'i desteklemeyi tercih ettiler. 1201'de Kurultay Camuha'yı Gür Han, kainatsal yönetici, olarak seçti. Camuha'nın bu hareketi Temuçin karşısındaki en son taşkınlığı oldu. Camuha Temuçin karşısındaki kabileler ile bir koalisyon kurup Temuçin'e karşı tekrar savaş açtı. Bu sorundan önce, yine de, bazı generalleri Camuha'dan ayrıldı; aralarında Temuçin'in generallerinden Cebe Noyan'ın tanınan kardeşi Sübüdey Noyan da vardı. Bir kaç muharebe sonrasında, Camuha'nun orduları tamamen yenildi ve Temuçin'e esir düştü.

   Gizli Tarih'e göre, Temuçin Camuha'ya tekrar arkadaş olmalarını ve yanında olmasını teklif etti. Camuha bunu redetti ve onurlu bir ölüm (kansız, boynu kırılarak) istediğini iletti. Naymanlarla olan Merkit kabileleri de Sübüdey Noyan tarafından bozguna uğratıldı ve tamamı öldürüldü. Sübüdey daha sonda da Cengiz Han'ın en büyük kumandanlarından biri oldu. Naymanların yenilmesi Cengiz Han'ı Moğolistan'daki tek hükümdar yaptı. Tüm konfederasyonlar birleşerek Moğollar oldular.

   1206'da, Temuçin Merkitler'i, Naymanlar'ı, Moğollar'ı, Uygurlar'ı, Keraitler'i, Tatarlar'ı ve diğer küçük kabileleri liderliği, arzusu ve isteğiyle birleştirdi. Bu uzun süredir Çin imparatorluklarına karşı birleşemeyen Moğolları birleştirmiş, ve tarihî bir an olmuştur. Kurultay'ın tekrar toplanmasıyla, Temuçin Cengiz Han ismini aldı. Cengiz Han öldükten sonraya kadar Kağan unvanını alamasa da; oğlu Ögeday bu unvanı alınca babasına verdi. Bu birleşme ile Cengiz Han uzun süredir aralarında savaşan kabileler arasında bir barış sağlamış olsa da, Moğol İmparatorluğu'nun diğer milletlerle olan savaşı ömrünün son gününe kadar devam etti. Birleşmenin olduğu dönemde; Moğolistan'da 200,000 kişi yaşarken, bunlardan 70,000'i asker idi.


   Cengiz Han olduktan sonra [değiştir]
   Moğolistan İmparatorluğu'nun genişlemesi
   Moğol İmparatorluğu'nun kuruluşu ve savaşları [değiştir]1206 yılında Moğol kabilelerinin birleşmesiyle kurulan Moğol İmparatorluğu Cengiz Han'ın önderliğinde seferlere dayalı bir savaş ve ekonomi politikası izledi. İlk defa Naymanlarda mühür ve yazı kullanıldığını görünce, Nayman hizmetindeki Uygur mühürdarlarını da hizmetine aldı. Akabinde, Uygur yazısı tüm Moğol İmparatorluğu'nda kullanılmaya başlandı. İlk yıllarda Moğol İmparatorluğu'nun devlet işleyişinin belli bir düzene geçmiştir.

   Hint Tangutları himayesine alan Cengiz Han, daha sonra Kuzey Çin'deki Kin devletine savaş açarak Pekin'i 1211 yılında kuşattı. Kin hükümdarı barış için Çin'li prenseslerden birini Cengiz Han ile evlendirse de, barış uzun sürmedi. 1215'de oldukça kanlı geçen bir savaş sonrasında Çin'i himayesi altına aldı.

   Harzemşah Mehmed, Cengiz Han'ın Çin'i ele geçirdiğinden emin olmak için Seyyid Bahaüddin-i Razi yönetiminde bir heyet gönderdi. Gelen heyetle barış görüşmeleri yapan Cengiz Han, Mehmed'e elçilerini gönderdi. Anlaşma doğrultusunda hazırlanan Kervan, Harzemşahlar Devleti'nin Otrar şehrinde 1218 yılında hücuma uğradı. Cengiz Han bunun üzerine Otrar valisi Kayır Han'ın teslim olmasını istedi. Mehmed, Cengiz Han'ın bu teklifini ileten elçilerini öldürerek Harzemşahlar Devleti'nin de sonunu hazırladı.

   Cengiz Han öncelikle yol üzerindeki naymanlı Güçlük Han'ı ortadan kaldırmak için; Cebe Noyan komutundasında bir ordu gönderdi. Güçlük Han korkarak Kaşgar'a kaçtı ancak Sarı Göl yakınlarında yakalanarak öldürüldü.

   Hazermşah Mehmed de korkuya kapılıp kalelerini korumaya alıp, dağlık bir bölgeye çekildi. Cengiz Han bazı kaynaklara göre kolaylıkla, başka bir bakış açısına göre de barbarca tüm şehir ve kaleleri ele geçirdi. 1220 yılında Otrar'daki kuşatma uzun sürünce, oğulları Ögeday ve Çağatay kontrolündeki orduları burada bıraktı ve Buhara'ya geçti. Yolunun üzerindeki Zernuk kalesi de teslim oldu ve bu şehire Gu-Balık ismini koydu.

   Yol üzerindeki Nur şehri de Cengiz Han'ın korkusuyla teslim oldu. Akabinde 1220'de Buhara'yı kuşattı. Şehrin garnizonunun Horasan'a çekilmesiyle, 12'inci gününde şehir Cengiz Han'ın oldu ve şehir yakılıp yıkıldı. Aradan 5 ay geçtikten sonra da Otrar şehri teslim oldu. Cengiz Han'ın elçilerini öldürten Otrar valisi de, ağzına eritilmiş gümüş dökülerek öldürüldü.

   Cengiz Han'ın yolculuğu Semerkant'da da devam etti. Bazı tarihçilere göre Semerkant'ı ele geçirdikten sonra buradaki büyük kütüphane yıkılmış, medeniyet namına tüm eserler yerle bir edilmiştir. Burada Göksaray şehrini kuşatmasının ardından şehir teslim oldu. Cengiz Han'ın generalleri de Siriderya'daki Sığnak, Cend, Barçınlığkent'i ele geçirdi.

   Hazermşah Mehmed kaçışına devam ederken, peşinden yetenekli generallerinden Cebe Noyan ve Sübüdey Noyan'ı gönderdi. 30 bin kişilik bu ordu, Mehmed'i Irak'a kadar kovaladı. Cengiz Han oğlu Çağatay'ın kumandasındaki orduyu da Harzemşahlar Devleti'nin merkezi Ürgenç'e gönderdi. Daha sonra da büyük oğlu Cuci'yi buraya gönderdi. 6 ay kuşatmadan sonra, şehir tamamen yokedildi. Böylece de Harizm, Maveraünnehir, Horasan ve bütün doğu İslam ülkeleri de Cengiz Han'ın imparatorluğunun bir parçası oldu.

   Hazermşah Mehmed]'in vefatının ardından yerine geçen oğlu Celaleddin Harzemşah Moğollarla olan savaşını Cengiz'in ölümünden sonrada devam ettirmiştir.

   Cengiz Han'ın savaşlarına değin bir çok değişik bakış açısı vardır. Çoğu devletler İran, Irak, Afganistan ve Pakistan gibi ülkeler hâlâ Cengiz Han'ı bir barbar ve soykırımcı olarak görmektedirler. [1] Batı dünyası ise, Cengiz Han'ı "vahşi moğol" diye tanımlar, ve barbar olarak nitelendirir.


   Moğol İmparatorluğu'nun yönetiminin Öğeday'a verilmesi [değiştir]
   Öğeday HanMoğol geleneklerine göre Cengiz Han hayattayken topraklarını oğulları arasında pay etti. Yerine Cuci ve Çağatay arasındaki tartışma yüzünden ikisini de uygun görmezken, Ögeday bu göreve layık oldu. Cuci avcıbaşı, Çağatay örf ve hukuk uygulayıcısı, Tuli de savaş bakanı oldu.

   Cuci'nin arası Tuli ile de açılmıştı, ancak batı ülkelerin fethinde önemli rol oynadı. Cuci bilinen tüm yerleşik batı ülkelerini ele geçirdikten sonra Moğolistan'a dönmedi. Ancak aradaki mesafe oldukça uzundu ve bir haber alınamıyordu. Bunu bir kopma olarak alan Cengiz Han ordularını hazırlarken oğlu Cuci'nin ölüm haberini aldı.


   Ölümü [değiştir]
   Cengiz Han öldüğünde Moğol İmparatorluğu1223 ve 1224 yıllarını Kulan-Başın ve İrtiş'de geçiren Cengiz Han; 1225'de Hsia Devleti'ne karşı sefere çıktı. Hsia merkezinin teslim olmadan iki gün önce günümüz Kansu'sunda Tangut seferi sırasında hastalanarak 1227 yılının 18 Ağustos'unda öldü.

   Moğol geleneği uyarınca mezarı gizli tutulsa da, cesedi Onon ve Kerulen kaynakları yakınında, Burhan-Haldun dağları arasında bir yere gömüldüğüne inanılmaktadır[2]. Ondan sonra gelenler de buraya gömüldü ve heykelleri dikildii.


   Dünya tarihindeki etkileri [değiştir]Cengiz Han'ın Asya'yı birleştirmesiyle sınırlar ve gümrükler kalkmış, Asya'daki iktisadi yapı değişmiştir. Halklar arası ticaret artmıştır.

   Hem Asya hem de Avrupa'daki sınırları sayesinde iki kıta arasında bilgi ve tecrübe akışını, kısa bir sürede olsa, sağlamıştır.Ayrıca Hıristiyan ve Müslümanlar arasındaki düşmanlığın gene kısa süreliğine olsada azalmasını sebep olmuştur.

   Orta Asya'da yaşam süren Türk boyları Moğol akınları ile başta Anadolu olmak üzere birçok yere göç etmişlerdir.


   Ölümünden sonra [değiştir]Genelde bilinenin aksine, Cengiz Han Moğol İmparatorluğu'nun tamamını ele geçirmemiştir. Döneminde Hazar Denizi'nden Japon Denizi'ne kadar ilerlemiştir. İmparatorluğun genişlemesi 1227 yılından sonra Ögeday'ın yönetiminde olmuştur. Moğol orduları İran'ın tamamını, Çin'in tamamını da 1279 yılında ele geçirmiştir.

   1230lu yılların sonunda, Cuci'nin oğlu Batu Han Avrupa'ya sefere çıkmış; Rusya'yı ele geçirmiş ve Orta Avrupa'ya kadar ilerlemiştir. Sübüdey Noyan'ın da desteğiyle o dönemdeki en güçlü Avrupa ordusu olan Leh (Polonyalı), Alman ve Macar ordularını 2 gün içinde bozguna uğratmış; Avrupa'nın da orduya bakış açısını değiştirmiştir.

   Tuli'nin oğlu Hülagû Han Orta Doğu'da günümüz Filistin'ine kadar ulaşmış, Abbasi Halife'sini de öldürmesi de günümüzde hâlâ Iraklıların Moğolları sevmemesini sağlamıştır.

   Popüler kültürde Cengiz Han [değiştir]
   Burnham Karnavalı'nda Cengiz Han tanıtımıNational Geographic'in araştırmasına göre; Cengiz Han Dünya'da en fazla ırkı devam eden kişidir. (16 milyon kişi) [3]
   Michael H. Heart'ın tarihin en fazla etki bırakan liderleri arasında 29'uncu olmuştur.
   National Geographic tarafından tarihin en önemli 50 politika lideri seçilmiştir.
   Bin yılın en büyük 10 kültürel efsanesi olarak 1998'de Dr G. Ab Arwel'ın araştırması sonucunda seçilmiştir.
   Şöyle bir değişte vardır Cehennemden çıkmış köpek gibiydiler yaktılar yıktılar ve gittiler ve dünyada yaşayan 250 kişiden birinin cengiz hanın soyundan gelme ihtimali vardır.


   Moğolistan'da Cengiz Han [değiştir]Cengiz Han Sovyetler Birliği tarafından desteklenen komünist yönetimi dönemince aksini savunmak bir tabu olarak nitelendirilmiştir [4]. Ancak, Moğolistan'ın demokrasiye kavuşması ardından Cengiz Han'ın anıları Moğolistanlıların gururu olmuştur. Günümüzde de Moğolistan'ın gelmiş geçmiş en büyük ve efsanevi lideri olarak görülmektedir. Moğolistan'ın politik ve etnik kimliğinin var olmasında büyük önem taşır. Ayrıca zalimliğine değin başka görüş açılarına sahiptirler. Moğollar, Moğol olmayan inceleyenler tarafından yazılan tarihsel kayıtların Cengiz Han'ın barbarlığını abarttığı düşünürler. Cengiz Han ayrıca kültürel bir değişikliğe sebebiyet verip, Moğol dilini Uygur alfabesine göre uygulamıştır.

   1990lı yıllarda, Moğolistan komünist rejimden çıkınca Cengiz Han bağımsız devletin bir simgesi hâline gelmiştir. Moğollar bu sebeple Moğolistan'a Cengiz Han'ın Moğolistan'ı kendilerine de Cengiz Han'ın çocukları demektedirler. Moğollar bu ismi bir çok ürüne, sokağa, binaya ve diğer yerlere de vermişlerdir. Ayrıca Cengiz Han'ın resmî para birimleri Tugrik'in ₮500, ₮1000, ₮5000 ve ₮10,000'in üzerinde bulunmaktadır. Başkent Ulaanbaatar'daki hava alanının ismi Cengiz Han Uluslarası Havaalanı'dır. Halk Cengiz Han'a büyük saygı duyar. 2006 yılında, tekrar başkentte Cengiz Han'ın ve oğullarının heykelleri şehir merkezine konmuştur.


   5000 tugrik üzerindeki Cengiz Han resmiCengiz Han (ya da doğum adıyla Temuçin), (Moğolca:Чингис Хаан) (d. 1162 – ö. 18 Ağustos 1227). Moğol politikacı ve ordu lideri, kağanı. Moğol kabilelerini buyruğu altında birleştirerek Moğol İmparatorluğu'nu (1206-1368) kurmuştur. Bu imparatorluk Dünya tarihinin bitişik sınırlara sahip olan en büyük imparatorluğudur. Timuçin ismiyle Moğol Devleti hükümdarı akrabası olarak doğmuş, meritokratik (liyâkata bağlı) oldukça güçlü bir ordu kurmuş ve tarihin en başarılı ordu liderlerinden biri olmuştur.

   Tüm dünya tarafından genelde acımasız ve kana susamış bir fatih olarak gözükse de, Moğolistan'da oldukça sevilen bir sembol hâline gelmiştir. Moğolistan'ın babası olarak görülür. Kağan olmadan önce; Doğu Asya ve Orta Asya'daki bir çok göçebe topluluğu yenmiş ya da birleştirmiş ve onları "Moğol" sosyal kimliğine taşımıştır.

   Kuzey Çin'deki Batı Xia Hanedanlığı'nı ve Jin Hanedanlığı'nı ele geçirmiş, İran'da Harzemşahlar Devleti de dahil olmak üzere bir çok yeri fethetmiştir. Avrupa ve Asya'daki hâkimiyeti; radikal olarak bu bölgelerin demografisini ve jeopolitikasını değiştirmiştir. Moğolistan İmparatorluğu, günümüz ülkelerinden Çin, Moğolistan, Rusya, Azerbeycan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Afganistan, Türkmenistan, Moldova ve Kuveyt'in büyük bir bölümünü ele geçirmiştir.

   Cengiz Han Moğolcanın yanında Türkçe de bilmekteydi. Halefleri de onun gibi bir kaç lisana vâkıftılar. [1]

   Adı "Temuçin", Türkçe kökenlidir. Türkçe bir sözcük olan "Temür"(Demir)'den türemiştir ve günümüz Moğolca'sında da varlığını korumaktadır.

   Kaynak = Vikipedia


   _____________________________

   不要信任太多. 不要愛太多. 不要希望太多, 因为太多会伤害太深
  • Yarbay
   2249 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:22:27

   quote:

   Orjinalden alıntı: AnotheRDie   Alıntıları Göster


   Hepimiz birilerinin yalancısıyız o zaman gidip görmedik ki

   o yüzden %100 emin omak diye birşey yoktur


   _____________________________

  • Yarbay
   3771 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:23:57

   quote:

   Orjinalden alıntı: Celtic   Alıntıları Göster


   o yüzden %100 emin omak diye birşey yoktur

   Yani Tarihteki hiç birşeyden %100 emin olamayız ?
   Tamam anladım sağol


   _____________________________

   "Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
   Mustafa Kemal ATATÜRK
  • Yarbay
   2243 Mesaj
   13 Ocak 2008 19:25:07

   quote:

   Orjinalden alıntı: ThuÑÐê®WoLƒ

   Bencede Türk Ama Ne Kadar Doğru Bilmiyorum


   Ne demek şimdi bu laf mı ettin yani?


   _____________________________

   Sarı-Lacivert
  • Binbaşı
   1528 Mesaj
   14 Ocak 2008 09:13:14
   cengiz han uzun boyluydu.


   _____________________________


   Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

   Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   14 Ocak 2008 09:28:02
   Her konuda olduğu gibi bu konuda da sırf "VATAN MİLLET SAKARYA" edebiyatı yapıp duygusal yaklaşıyoruz. Mantık, Bilim vs.. Bunları salla gitsin zaten!! "Bence Türktür!" de geç...

   Dünyadaki tüm büyük komutanlar Türkmüş zaten. Büyük Iskender, Napolyon, Churchill, Cengizhan, Leonidas(!)...
   _____________________________
   our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall...
  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   14 Ocak 2008 09:34:37

   quote:

   Orjinalden alıntı: comand.com kardeş

   eğer cengiz han türk değilse niye türk beylikleri yardım istiyor?niye yıldırım beyazıt'ın ordusu yeniliyor?çünkü osmanlı ordusu sadece hıristiyanlara karşı şevke geliyor.


   sanırım timurla cengizi karıştırdın. yıldırım beyazıtla 1402'de savaşan kişi timurdur. cengiz ise 1227'de öldü.


   _____________________________

  • Teğmen
   180 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:41:36
   Cengiz Han'ın Türk olduğunu sanmıyorum. Ama olabilir de. bu konu hakkında kesin bir dedilimiz yok.
   ben olaya şu açıdan bakıyorum: Moğollar bize Çinliler gibi düşman değillerdi bildiğim kadarıyla. Moğollar ve Cengiz Han'ın içinde Türk sempatisi olabilir zira ben o tarihlerde yaşamış "büyük Çin İmparatoru" diye birşey duymadım. O tarihlerde yaşamış "büyük" imparatorların hepsi Türk'tür. ( Büyük diyorsak o zaman Cengiz Han Türk olabilir kafa karıştırıyor bu konular:) )Bizim dışımızdaki ırktan gelen büyük imparator ise olsa olsa bize sempati duyan hani birnevi dost diyebileceğimiz ırktan gelebilir(Moğollar gibi) yoksa Moğollar bize katii şekilde düşman olsalardı o tarihlerde Cengiz Han diye bir büyük imparator yaşamayazdı. İmparator olmadan ölümü korkunç olurdu :) Çünkü o tarihlerde yaşamış büyük imparatorların hepsi Trük'tü.
   Biraz megaloman bir yazı yazdım azcık Türklük şuurum kabardı
   _____________________________

   Nerde kalmıştık Janım ??
  • Yüzbaşı
   263 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:43:22
   Hayır o bir:
   _____________________________

   Çarpmada 1, toplamada 0...
  • Yarbay
   3082 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:46:26

   quote:

   Orjinalden alıntı: Etkisizeleman

   Hayır o bir:   işte bu güzeldi.


   _____________________________


   Yoruldum, patron. Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum.
   Yanımda hiç arkadaş olmamasından yoruldum. Nereye gideceğimizi, nereden geldiğimizi söylecek biri.
   En çok da insanların birbirine kötü davranmasından yoruldum.

   Elvis Presley Şarkı Çevirileri
   | Star Trek TOS | Star Trek TNG | Star Trek Voyager | Star Trek Deep Space Nine | Stargate SG-1 | Supernatural | The Vampire Diaries | Game of Thrones | Homeland | Arrow |
  • Yarbay
   6159 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:49:07
   Ne ara açmışım bu konuyu?


   _____________________________

  • Binbaşı
   1081 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:49:09
   Annesi moğol , Babası Türk olduğuna dair bir efsanemsi bişi var.
   Türk bir adam bunun annesini istiyor vermiyorlar filan moğol bir adama veriyorlar bizim Türk te bunları basıyor gece hatunu() yapıyor 9 ay sonra cengiz piyasaya çıkıyor... Nekadar doğru bilinmez...

   Ama Timuçin tam bir moğol olarak büyümüş ve yaşamıştır.Türk demek yanlış olur


   _____________________________

   [link=http://forum.donanimhaber.com/m_96573830/f_//tm.htm][color=
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   23 Mayıs 2009 23:51:00

   quote:

   Orjinalden alıntı: AnotheRDie   Alıntıları Göster


   Hepimiz birilerinin yalancısıyız o zaman gidip görmedik ki

   Harbiden o zaman herşey bir kurmaca.


   _____________________________

   Ateşten gömlekler,
   Topraktan çömlekler,
   Ne maymundan geldin,
   Ne de seni getirdi leylekler...

   # Ţħę ĀņŚŵęŗ #
  • Yüzbaşı
   590 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:53:38
   Atatürke göre 'Türk ana ve babadan doğmuş' olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan 'ne mutlu türküm' diyebilmek ve kendini bir Türk olarak görmekdir.


   _____________________________

   "-Adalet diye birşey yok.. Bu dünyada yok"
   ( Spartacus )
  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:56:48
   Benim bildiğim Türklerden etkilenmiştir hatta devlet içinde Uygur Türkleri önemli kademelerde yer almıştır.
   Zaten tarihçiler Türk-Moğol İmp derler kültürümüzün etkisinde kalmıştır savaş taktiklerinde bile Türk etkisi açıkca görülür.


   _____________________________

   Atletico Madrid
  • Yüzbaşı
   993 Mesaj
   23 Mayıs 2009 23:57:47
   Türk'tür.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   347 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:02:02
   Adam açtığı konuyu unutmuş ya


   Ne alem bi bu forum


   _____________________________

  • Yarbay
   3664 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:02:37
   moğolla türk arasında ne fark var?

   italyan-ispanyol ya da arap-yahudi kadar fark var.bütün fransızlar,ispanyollar,portekiz ,italyanlar latinlerin alt kümesidir.araplar ve yahudiler aynı soydan gelir.

   türkler,moğollar,kore-japon ve tüm amerika yerlileri altay soyludur ve birbirlerinden gelmedirler.meksikanın yerlisiyle bir türkü ayırdemezsiniz.

   bu nedenle cengiz hanın türk ya da moğol olması pek de önemli değil.zaten her ikisi de aynı soydan geliyor.ancak 10bin yıllar boyunca birbirimizden ayrılmış dillerimiz yaşadığımız bölgelere göre değişmiş ve aramızdaki bağları koparmışız.şuan bile türklerin dünyada en kolay öğrenebileceği diller japonca ve kore dilidir.


   _____________________________

   parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar
  • Yarbay
   3664 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:04:39

   quote:

   Orjinalden alıntı: GökaLp.

   Atatürke göre 'Türk ana ve babadan doğmuş' olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan 'ne mutlu türküm' diyebilmek ve kendini bir Türk olarak görmekdir.


   türk olmadığın halde kendini türk olarak görebilmek bi insana yalan söyleyip kendi kendini kandırmaktan başka ne kazandırır?

   ayrıca atatürk o sözü başka bi amaçla söylemiştir.


   _____________________________

   parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar
  • Yarbay
   3082 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:10:55
   Türk'tür.Fakat bir moğol gibi,yaşamış ve yetişmiştir.


   _____________________________


   Yoruldum, patron. Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum.
   Yanımda hiç arkadaş olmamasından yoruldum. Nereye gideceğimizi, nereden geldiğimizi söylecek biri.
   En çok da insanların birbirine kötü davranmasından yoruldum.

   Elvis Presley Şarkı Çevirileri
   | Star Trek TOS | Star Trek TNG | Star Trek Voyager | Star Trek Deep Space Nine | Stargate SG-1 | Supernatural | The Vampire Diaries | Game of Thrones | Homeland | Arrow |
  • Yüzbaşı
   290 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:12:41
   japonlarda fransızmış


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   526 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:18:41

   quote:

   Orjinalden alıntı: Shadow_éMRé

   Türk'tür.Fakat bir moğol gibi,yaşamış ve yetişmiştir.


   Bu durumda, nasıl Türk'tür diyebiliyorsunuz?
   Moğol gibi yetişti, Moğol gibi yaşadı ama Türk... Tabi.   _____________________________

  • Binbaşı
   1033 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:20:50

   quote:

   Orjinalden alıntı: GökaLp.

   Atatürke göre 'Türk ana ve babadan doğmuş' olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan 'ne mutlu türküm' diyebilmek ve kendini bir Türk olarak görmekdir.

   başka lafa gerek yok sanırım artık.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   263 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:22:44

   quote:

   Orjinalden alıntı: GökaLp.

   Atatürke göre 'Türk ana ve babadan doğmuş' olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan 'ne mutlu türküm' diyebilmek ve kendini bir Türk olarak görmekdir.

   +1
   Kesinlikle katılıyorum.


   _____________________________

   Çarpmada 1, toplamada 0...
  • Yarbay
   3664 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:23:10

   quote:

   Orjinalden alıntı: Yazat   Alıntıları Göster   Bu durumda, nasıl Türk'tür diyebiliyorsunuz?
   Moğol gibi yetişti, Moğol gibi yaşadı ama Türk... Tabi.   acaba o dönemde türk gibi ya da moğol gibi yaşamak arasında ne gibi farklar vardı çok merak ettim.   _____________________________

   parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar
  • Yüzbaşı
   263 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:24:58

   quote:

   Orjinalden alıntı: daturkishulan   Alıntıları Göster   türk olmadığın halde kendini türk olarak görebilmek bi insana yalan söyleyip kendi kendini kandırmaktan başka ne kazandırır?

   ayrıca atatürk o sözü başka bi amaçla söylemiştir.

   Mehmet Akif'de Arnavuttu...
   Ama o daima Türk olduğunu belirtmiştir...
   Kişilerin Seçimleri yalan söylemek değildir....


   _____________________________

   Çarpmada 1, toplamada 0...
  • Yüzbaşı
   562 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:25:49
   bizede mongol diyor yunanlılar


   _____________________________

  • Yarbay
   6159 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:28:21
   Kavga çıkartmayın,konuyu açtığıma pişman etmeyin ulen.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   263 Mesaj
   24 Mayıs 2009 00:31:51

   quote:

   Orjinalden alıntı: NoCommentBaby

   bizede mongol diyor yunanlılar

   Yunanlı_?
   Yunan...


   _____________________________

   Çarpmada 1, toplamada 0...
  • Yarbay
   3664 Mesaj
   24 Mayıs 2009 01:28:05

   quote:

   Orjinalden alıntı: Etkisizeleman   Alıntıları Göster


   Mehmet Akif'de Arnavuttu...
   Ama o daima Türk olduğunu belirtmiştir...
   Kişilerin Seçimleri yalan söylemek değildir....


   mehmet akifin sanırım annesi kastamonulu babası arnavut göçmeni.ya da tam tersi.ancak kendisi bu durumu şiirlerinde söylüyor zaten.
   bu bir seçim değildir ki.kimin hangi anadan babadan doğacağını allah seçer biz değil.bizim seçebileceklerimiz din ya da dünya görüşlerimizdir.kimse hangi ırktan olacağını seçemez.bu nedenle "türk olma" diye bişey yoktur."türk doğmak" diye birşey vardır.kaldı ki türk olmadı diye de hiçbir insan aşağılanamaz.türk olmadığı halde türk olduğunu iddia etmek kendi soyunu inkar etmektir.


   _____________________________

   parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar
  • Yarbay
   4230 Mesaj
   24 Mayıs 2009 01:39:35
   he ya. yunanlılar bize niye mongol diyo ?


   _____________________________

  • Binbaşı
   1360 Mesaj
   24 Mayıs 2009 01:55:41
   Ha moğol ha Türk ne farkeder?

   Sonuçta moğol ve Türkler akrabalardır.M.Ö dönemlerde moğollarada Türk deniyordu.Bu moğol kavramı i.s 1000'den sonra ortaya tam olarak çıktı.

   Objektif yaklaşmak gerekirse bazıları Türk diyor bazıları moğol.Bunun tek bir yöntemi var cengizhan ın mezarını bulunmalıdır.Bu sayede bu çıkmazdan çıkılabilir.

   Bana kalırsa moğollar zaten bir Türk olduğu için cengizhanda Türk'tür.Türkler kendi aralarında hep kapışmıştır.Moğol denilen Türklerde siyasi sebeplerle ayrılık oluşturmuş ve zamanla bu adı almıştır.Bunu iddia eden tarihçilerde var ve ben buna inanıyorum.


   _____________________________


  • Teğmen
   180 Mesaj
   30 Mayıs 2009 10:40:15

   quote:

   Orjinalden alıntı: EvoXI

   he ya. yunanlılar bize niye mongol diyo ?


   Yanlış diyorlar
   asırlardır bizimle uğraştıkları gibi bunda da yanlış yapıyorlar


   _____________________________

   Nerde kalmıştık Janım ??
  • Teğmen
   136 Mesaj
   30 Mayıs 2009 11:04:56
   Cengiz Han'ın imp. bir Türk-Moğol imparatorluğudur,resmi kaynaklarda çok behsedilmesede yukardan anlatılan doğrudur.Cengiz Han yarı Türk yarı Moğoldur,o tabi tüm Türkler için diyemeyeceğim ama benim ve Türkçüler için Başbuğ'dur.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1080 Mesaj
   30 Mayıs 2009 11:07:46
   Türk değil


   _____________________________

   Berber terörünü lanetliyoruz
  • Teğmen
   216 Mesaj
   30 Mayıs 2009 11:35:32
   cengizhan moğol moğollarda türklüğü kabul etmiyorlar türkler mi değiller mi bilmiyorum çokta lazım değiller zaten tarihin bir bölümünde saman alevi gibi parlayıp sönmüşler salla gitsin


   _____________________________

  • Çavuş
   71 Mesaj
   30 Mayıs 2009 11:45:44

   quote:

   Orjinalden alıntı: Neonight

   cengizhan moğol moğollarda türklüğü kabul etmiyorlar türkler mi değiller mi bilmiyorum çokta lazım değiller zaten tarihin bir bölümünde saman alevi gibi parlayıp sönmüşler salla gitsin


   doğru..


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   771 Mesaj
   30 Mayıs 2009 12:10:32
   Selahattin Eyyübi'de Türk sanılır ama aslında Kürt(kaynakların çoğunda Kürt olduğu söylenir) ya da Araptır.

   bkz.
   http://www.bookrags.com/biography/saladin/
   http://www.britannica.c...ked/topic/518809/Saladin
   http://en.wikipedia.org/wiki/Saladin


   Bize okullarda Yeni Çağ'ın başlangıcının İstanbul'un Fethi ile olduğu söylenir ama Türkiye Cumhuriyeti dışındaki hiçbir devlet okullarda böyle öğretmez.Diğer ülkeler Amerika'nın keşfi ya da Matbaanın İcadını Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul ederler.


   _____________________________

  • Teğmen
   180 Mesaj
   03 Haziran 2009 00:16:13

   quote:

   Orjinalden alıntı: UrbanBoy

   Selahattin Eyyübi'de Türk sanılır ama aslında Kürt(kaynakların çoğunda Kürt olduğu söylenir) ya da Araptır.

   bkz.
   http://www.bookrags.com/biography/saladin/
   http://www.britannica.c...ked/topic/518809/Saladin
   http://en.wikipedia.org/wiki/Saladin


   Bize okullarda Yeni Çağ'ın başlangıcının İstanbul'un Fethi ile olduğu söylenir ama Türkiye Cumhuriyeti dışındaki hiçbir devlet okullarda böyle öğretmez.Diğer ülkeler Amerika'nın keşfi ya da Matbaanın İcadını Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul ederler.

   -------------------
   Peki Yeni Çağ bitimi nedir? Fransız İhtilali. Peki Fransız İhtilaline inanan bir bilim adamı veya tarihçi, neden Istanbul'un Fethi ile bir çağın bittiğini, başka bir çağın başladığına inanmaz? Dünya tarihinde herzaman askeri buluşlar ses çıkarmıştır. Çinliler'in Türk Akınlarından korunması için Çin Seddini yapmaları gibi, ABD'nin Atom bombası patlatması gibi. Bizim de yıkılmaz denen Surları yıktığımız gibi. Çağ değişimine neden olduk çünkü o zamana kadar asla geçilemez denen Istanbul Surlarını dağmadağın ettik.
   Saygılar Efendim...


   _____________________________

   Nerde kalmıştık Janım ??
  • Er
   0 Mesaj
   23 Ekim 2010 02:48:33
   Arkadaşlar öldüm gülmekten demin bi haber okudum :)) hahahahah ax ax ax axxxxxx hele helede habere birisi bir yanıtta bulunmuş esas o beni resmen yerlere yığdı :)) hahahahahahahahaha durun linki veriyim okuyun. :D http://haber.mynet.com/...urk-erkegi-ariyor/491100 Bu habere yorum yapan biriside şunu yazmış bakın aynen kopiliyorum hahahahh dalibeyaz:
   (9 ay önce) "20 bin değil...1 milyon COŞKUN GELİR MERAK ETMESİN MOĞOLLAR:))"


   _____________________________

  • Er
   0 Mesaj
   23 Ekim 2010 03:17:52
   Türkçe konuşuyordu muhtemelen anne babasından birisi Türktü.Ayrıca esas ismi olan Timuçin Türkçe bir kelimedir.Bunun yanı sıra Türkçede Tengiz Moğolcada Çengiz yani günümüz Türkçesinde Deniz anlamındadır.Orta asya tarihçilerinin Türkçedeki T harfinin Moğolcada Ç harfine eş değer olduğunun altını çizdiğini unutmayalım.Türkler bilindiği gibi bir kısmı anadoluya göçtüğündede beylikler halindelerdi tarihteki Türklerin yaptığı gibi birbirleri ile ya birleştiler yada kapışıp birleştiler.Malumunuz Moğollarında ordusunun büyük bir kısmı Türktü ve Türk savaş taktikleri içermekteydiler.Önemli oranda Göktürkler orduda büyük rollerde ve mevkiilerdeydiler.Bugüne bakıyoruz haritada dünyanın yarısı Türk toprağı neredeyse bu yüzden savaş tekniği olarakta Türklerin savaş teknikleri tartışılmaz derecede tarih boyunca etkili olmuşlardır dolayısı ile.Bunları nereden biliyorsun derseniz Tarihin arka odasını sunan tarihçimiz Murat Bardakçı ve diğer tarihçilerimizden olan ilber Ortaylı gibi önemli tarihçilerimizin büyük tarihçi diye sıfatlandırdığı merhum Hüseyin Nihal Atsız 'ın yazılarından ve araştırdığı kaynaklardan ve diğer bir kaç tarihçimize dayanarak yazıyorum.Ayrıca bir haber okudum bunada gülmeden edemedim sizinde okumanızı ve özelliklede alttaki okuyucu yorumlarınıda okumanızı tavsiye ediyorum. :D http://haber.mynet.com/detay/dunya/mogolistan-20-bin-turk-erkegi-ariyor/491100


   _____________________________

  • Yarbay
   4198 Mesaj
   23 Ekim 2010 08:51:03
   Büyük İskender,Sezar,Bütün Peygamberler,Napolyon,Selahaddin Eyyübi,Mao Zedung,Lenin vb. hepsi türktür.


   _____________________________

  • Yarbay
   12465 Mesaj
   23 Ekim 2010 08:59:20

   quote:

   Orijinalden alıntı: Dönüşüm

   Büyük İskender,Sezar,Bütün Peygamberler,Napolyon,Selahaddin Eyyübi,Mao Zedung,Lenin vb. hepsi türktür.


   Amen Bro...


   _____________________________

  • Binbaşı
   1186 Mesaj
   23 Ekim 2010 09:46:00

   quote:

   Orijinalden alıntı: burak_0606

   Arkadaşlar öldüm gülmekten demin bi haber okudum :)) hahahahah ax ax ax axxxxxx hele helede habere birisi bir yanıtta bulunmuş esas o beni resmen yerlere yığdı :)) hahahahahahahahaha durun linki veriyim okuyun. :D http://haber.mynet.com/...urk-erkegi-ariyor/491100 Bu habere yorum yapan biriside şunu yazmış bakın aynen kopiliyorum hahahahh dalibeyaz:
   (9 ay önce) "20 bin değil...1 milyon COŞKUN GELİR MERAK ETMESİN MOĞOLLAR:))"
   _____________________________

   Bütün günler ölüme gider, son gün varır.
   Montaigne
  • Binbaşı
   1117 Mesaj
   23 Ekim 2010 09:51:02

   quote:

   Orijinalden alıntı: PlutosDaddy   Alıntıları Göster   Amen Bro...   _____________________________

  • Teğmen
   150 Mesaj
   23 Ekim 2010 10:01:42

   quote:

   Orijinalden alıntı: Dönüşüm

   Büyük İskender,Sezar,Bütün Peygamberler,Napolyon,Selahaddin Eyyübi,Mao Zedung,Lenin vb. hepsi türktür.


   tamam


   _____________________________

  • Yarbay
   4198 Mesaj
   23 Ekim 2010 10:46:53

   quote:

   Orijinalden alıntı: by.oyun   Alıntıları Göster   tamam

   Siz inanmayın daha ilk insanların hepsi türktü.Ve aralarında çıkan tartışmalarla başka yerlere göç ettiler ve bu aslında var olmayan ırklar ortaya çıktı.

   Tanrı Türkü korusun!
   Amin.


   _____________________________

  • Çavuş
   42 Mesaj
   23 Ekim 2010 11:19:04
   nitekim zamanında winston churchil'in de bir demeci vardır türkler çok yüce bi ırktır keşke allah banada türk olmayı nasip etseydi diye sonra atalarının ingiliz değilde türk soyundan geldiğini öğrenince pek bi sevindi gariban


   _____________________________

  • Binbaşı
   1181 Mesaj
   23 Ekim 2010 11:41:50

   quote:

   Orijinalden alıntı: caiz2005

   cengiz han uzun boyluydu.   ayrıca yeşil gözlü ve kırmzıya çalan kumral saçları varmış


   _____________________________

  • Yarbay
   15085 Mesaj
   23 Ekim 2010 14:11:05
   habertükte 20 yıldır cengiz han üzerine arastırm yapan arastırmacı söyledi...bu konu orda tartışıldı..cengiz han moğoldır türk değil... cengiz de türkçe değildir...sanırım baynn biri böyle bir soru sormustu..madem türk değil niye ismi türkce diye


   _____________________________

  • Binbaşı
   1181 Mesaj
   24 Kasım 2010 13:29:18

   quote:

   Orijinalden alıntı: popeye85

   habertükte 20 yıldır cengiz han üzerine arastırm yapan arastırmacı söyledi...bu konu orda tartışıldı..cengiz han moğoldır türk değil... cengiz de türkçe değildir...sanırım baynn biri böyle bir soru sormustu..madem türk değil niye ismi türkce diye   cengiz aslinda dengiz anlaminda. bizdeki deniz yani .


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   24 Kasım 2010 13:40:09
   o kim


   _____________________________

   Ete kemiğe büründüm,zayef diye göründüm.
   BalıkesirSpor
  • Yüzbaşı
   791 Mesaj
   04 Ocak 2013 02:09:51
   Hocam şimdi cengiz hanya türktü yada kendini öyle görüyordu ve bu kesin çünkü hep kendisine türk derdi,horasanda yapılan türk aktliamına karşı olarak bağdatı yakıp yıkmıştır


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcnin yeni uzmanı -- 4 Ocak 2013; 2:10:23 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   791 Mesaj
   04 Ocak 2013 02:23:35
   quote:

   Orijinalden alıntı: Theo Angelopoulos

   Büyük İskender,Sezar,Bütün Peygamberler,Napolyon,Selahaddin Eyyübi,Mao Zedung,Lenin vb. hepsi türktür.

   İtalyanlar türk olduğundan(http://www.populerbilim.com.tr/arsiv/0609/b00.htm) sezar olabilir de diğerleri ne alaka yani sanki burada herkes türktür diyoruz da!!!


   _____________________________

Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Cengiz Han Türk mü?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.