Şimdi Ara

Akciğer Kanserinin bulaşıcılığı hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
15.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet , akciğer kanseri bi kişinin bulunduğu ortamdaki yada çevresinde yaşayan insanlara bi zararı olur mu ? özellikle bu kişi öksürüp aksırmasına dikkat etmiyorsa herhangi bir zararı olur mu ?

• benim bildiğime göre bulaşmaz bilen varsa yazabilir mi
  • ßiLdigim KadarıyLa DikkaT EdiLmesi Gerekir Yoksa Verem Gibi ßuLaşabiLiyor. ßüyük Geşmiş OLsun.
  • Kanser kalıtsal mı? Bulaşır mı?

Tek başına kalıtsal değil. Çevresel etkenler de kalıtsal etkenler de var. Kanser bulaşıcı bir hastalık olmayıp, erken tanısı ve tedavisi mümkün bir hastalık grubudur.

alıntı:kanser araştırma ve savaş kurumu
  • kanseride bulaşıcı hastalık yaptınız tebrikler
  • Lütfen bilmediğini konularda yanlış yönlendirme yapmayın arkadaşım, kanserin hiçbir türü bulaşıcı değildir.
    Bazı kanser türlerine neden olan virüsler vardır (özellikle genital bölge kanserlerinin bazıları gibi) bunlar bulaşıcı olabilir
    Kanser tekbaşına kalıtsal değildir ancak kalıtsal yatkınlık vardır

quote:

Orjinalden alıntı: ßaTıKaN

ßiLdigim KadarıyLa DikkaT EdiLmesi Gerekir Yoksa Verem Gibi ßuLaşabiLiyor. ßüyük Geşmiş OLsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hypericum

Lütfen bilmediğini konularda yanlış yönlendirme yapmayın arkadaşım, kanserin hiçbir türü bulaşıcı değildir.
    Bazı kanser türlerine neden olan virüsler vardır (özellikle genital bölge kanserlerinin bazıları gibi) bunlar bulaşıcı olabilir
    Kanser tekbaşına kalıtsal değildir ancak kalıtsal yatkınlık vardır

quote:

Orjinalden alıntı: ßaTıKaN

ßiLdigim KadarıyLa DikkaT EdiLmesi Gerekir Yoksa Verem Gibi ßuLaşabiLiyor. ßüyük Geşmiş OLsun.

ßen Zaten Kesin ßu ßöyLedir Demedimki.
  • Bu henüz kanıtlanmış değil fakat bilimadamlarının üzerinde ciddiyetle durduğu bir konu.

quote:

Orjinalden alıntı: ottocu

kanseride bulaşıcı hastalık yaptınız tebrikler
  • bence bilimadamları birhayli yoğun çalışma içerisindedirler nasıl yapsak da kanseri daha kolay bulaştırabilsek diye:)

kanser hücreleri vücut içerisinde kan yoluna girip de uygun dokuya ulaşmadıkça vücut içerisinde bile yayılamıyorken herhalde başkasına bulaştırmak için birisinden milyonlarca kanser hücresi alıp başkasının uygun dokusuna yerleştirmek lazım. tabii immün sistem yok edene kadar yapacağını yapabilirse
  • Genetik yatkınlığı kenara bırakırsak akciğer kanserinin bulaşıcılığı diye birşey sözkonusu değildir
    Bilim adamlarına gelince, bence onlar kanseri yayma derdinde olamazlar ama şu uluslararası çapta önce gelen ilaç firmaları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Onların derdi kanserli hastayı tamamen iyileştirmek değil de; tansiyon, şeker hst. gibi kronik (sürekli devam eden) bir hastalık haline getirip paralarına para katmak. Zira kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu gerçekten çok pahallı ve yakın zamanda birçok ülkenin sosyal güvenlik sistemini bile sarsabilecek güçte (bizimki dahil)
    quote:

Orjinalden alıntı: alquirel

bence bilimadamları birhayli yoğun çalışma içerisindedirler nasıl yapsak da kanseri daha kolay bulaştırabilsek diye:)

kanser hücreleri vücut içerisinde kan yoluna girip de uygun dokuya ulaşmadıkça vücut içerisinde bile yayılamıyorken herhalde başkasına bulaştırmak için birisinden milyonlarca kanser hücresi alıp başkasının uygun dokusuna yerleştirmek lazım. tabii immün sistem yok edene kadar yapacağını yapabilirse
  • benim dedem de bu hastalığa yakalanmıştı bildiğim kadarıyla aynı ortamda bulunmanın hiç bi sakıncası yok bulaşıcı değil
    böyle bi durum söz konusu olsa doktorlarda yakınlarını uyarır zaten
  • Ben babamı kaybettim bu hastalık yüzünden. 8 sene oluyor. 7 ay çektik biz bunun çilesini ne bulaşıcılığından bahsediyorsunuz saçmalamayın!

Irsi olabilme ihtimali üzerinde tartışsanız bir nebze anlayacağım sizi.
  • Evet, ben de babamı aynı ilelletten kaybettim 1.5 sene önce
    iki sene sürmüştü. Sigara içmeye devam eden arkadaşlar varsa hiç şüphe duymasınlar bu illetin onlara da bulaşacağından
    Ama bi dk...
    Kanserden daha önce astım, solunum yetmezliği, kalp damar hastalıkları yakalamazsa tabii. Emin olun sigara içenler bunlardan biri yüzünden erken ölecektir, başların akaza falan gelmezse
    quote:

Orjinalden alıntı: feat

Ben babamı kaybettim bu hastalık yüzünden. 8 sene oluyor. 7 ay çektik biz bunun çilesini ne bulaşıcılığından bahsediyorsunuz saçmalamayın!

• [Deleted by Admins]
  • Bu hastalığı geçiren biri olarak; etrafına aynı türde bir virüs bulaştırmasına değil, etrafındaki kişilerin bu hastalığı geçirene mikrop bulaştırıp bulaştırılmadığına dikkat edilmeli. Uzun bir süre uğraştığım bu hastalıkta hiç bir şekilde etrafa bulaşıcılık şüphesinden bahsedilmedi. Sadece insanlarla temas (tokalaşma, yanak yanağa öpüşme gibi...) etmem yasaklanmıştı. Ne yazık ki, kalıtsal olduğunu söylemeliyim. Daha sonra doktorlarla yaptığım konuşmayı bir kenara bırakırsak, hastalığımın teşhis edildiği gün sorulan ilk soru "ailenizde daha önce böyle bir hastalığın olup olmadığı"ydı.

Kısaca kalıtsal, ki bu durum çocuğunuz kanser olacak demek değil, ama bulaşıcı değil. ama neslinizi etkileyeceği kesin.
  • Hayvanlarda yapılan çalışmalarda virüslerin akciğer kanserine yol açabildiği gösterilmiştir, son yıllarda yapılan çalışmalarda, insanlarda da virüslerin akciğer kanseri için bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. İnsanlarda risk faktörü olduğu ileri sürülen virüsler arasında; İnsan papillomavirüs, JC virüs, simian virüs 40, BK virüs ve sitomegalovirüs sayılabilir.

http://www.delinetciler.net/forum/hastaliklar-karisik/67163-akciger-kanserine-neden-olan-etkenler.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayasalih

Ben babamı kaybettim bu hastalık yüzünden. 8 sene oluyor. 7 ay çektik biz bunun çilesini ne bulaşıcılığından bahsediyorsunuz saçmalamayın!

kesinlikle bulaşıcı değil.

ama kanser türlerinden en kötülerinden.

Allah acı vermesin .

son aylarda ağrı iğneleri bile faide etmiyor.
  • Kesinlikle bulaşıcı diye bir şey söz konusu değildir. Ama çoğu hastalık gibi bu hastalıkda kalıtımla nesilden nesile aktarılabilir. Ailenizde daha evvel bu hastalığa yakalanmış olan birileri var ise hastalığı tetikleyici etmenlerden şiddetle uzak durmanızı öneririm. Çünkü yakınlık derecesine göre hastalığın sizde de oluşabilme ihtimali yükseliyor.

Bunun dışında ailesinde bu tür bir hastalığa yakalanmış biri olmasa bile bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz yine var. Bu nedenden ötürü sigara başta olmak üzere hastalığa sebebiyet veren şeylerden uzak durmamızda fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßaTıKaN

yuh ya

Kanser bulaşıcı değildir arkadaşlar, aids le karıştırdınız herhalde ?
  • Dolaylı yoldan şu olabilir, kanser hastalalırının bağışıklık sistemi zayıfladığı için enfeksiyonlara daha savunmasız olurlar ve genellikle de enfeksiyon kaparlar.Eğer böyle bir dönemdeyse ve bulaşıcı bir enfeksiyon geçiriyorsa onu kapabilirsiniz. Ama bu durum kanser olmayan bir insan için de geçerli.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.