Niçin kravat takarız.... (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı
Mesaj
nakka => Niçin kravat takarız.... (13.2.2005 19:42:48)
Erkekler niçin kravat takar?
Takılar hariç üzerimizdeki her giysinin bir fonksiyonu vardır. Peki kravatın boğazı sıkmaktan başka fonksiyonu nedir? Her iki yakayı bir araya getirmekse düğme o işi görüyor. Düğmeleri örtüp giysimizi güzel ve renkli kılmaksa kadınlar niye takmıyor? Pek de kravat sever bir millet olmadığımız açıktır ama ister inanın, ister inanmayın kravatın ortaya çıkışında Türklerin de rolü var. 1660'da Osmanlılar Avusturya ordusuna yenilince o zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde olan Hırvatistan'dan (Croatia) bir alay asker zaferin kahramanları olarak Paris'e götürüldüler ve kralın huzuruna çıkarıldılar. Bu askerler boğazlarına renkli mendiller takmışlardı. Bu mendiller Romalılar devrinde hatiplerin, ses tellerini sıcak tutmak için boğazlarına sardıkları mendillere benziyordu. Kral çok beğendi ve kendisi de krallık kravatları takan bir alay kurdu. Kravat kelimesi de Hırvat anlamındaki 'Croat'tan türedi. Çok geçmeden bu moda İngiltere'ye sıçradı. Hiçbir centilmen boğazına bir şey sarmadan kendini iyi giyinmiş hissetmiyordu. Kravat o zamanlar o kadar yüksek bağlanırdı ki, insanlar vücudunu döndürmeden etrafa bakamıyorlardı, ama hiç olmazsa bir faydası vardı. Kılıç darbelerine karşı boyunu koruyordu. Kravat çeşitli şekillerde yüzyıllarca yerini korudu, yüzden fazla değişik bağlama şekli geliştirildi. Bağlama şekilleri üzerine kitaplar yazıldı. 1960 gençliğinin düzene baş kaldırması sırasında biraz gözden düştü ama 1970'li yıllardan başlayarak popülaritesi yine arttı. Tabii ki patronlar kravat takınca çalışanlara da başka seçenek kalmıyordu. Kravatlar erkeklerin elbise dolaplarının en kolay yıpranabilir aksesuarlarıdır. Genellikle erkekler kravatı düğümünün bir tarafından, ince ucunu çekerek çıkarırlar. Halbuki doğru yol kravatı bağlarken hangi hareketleri yaptıysanız, sökerken de ters sıra ile aynısını yapmanızdır.
Kravatı çıkardıktan sonra her iki ucunu birleştirip iki kat yapmanız, parmağınızın üzerine bir kemer gibi sarmanız, parmağınızı içinden çektikten sonra bütün gece o şekilde muhafaza etmeniz uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Eğer söz konusu olan bir ipek kravat ise sabahleyin de hemen askıya asmanız gerekiyor, bu şekilde içindeki fiberler orijinal şekillerine gelecektir. Son bir uyarı: Üzerinde leke olsa bile ipek kravatları kuru temizlemeye göndermeyin, deforme olabilirler, mümkün olduğunca kendiniz temizlemeye çalışın bu da bir sonuç vermezse dikişlerim söküp mendil olarak kullanabilirsiniz.

kaotika => Niçin kravat takarız.... (13.2.2005 20:39:19)
Çok ilginç, ben de çocukken kıravat; hırdavat ve hırvat kelimelerinin karıştırırdım birbirine

nakka => Niçin kravat takarız.... (13.2.2005 20:40:19)

candar => Niçin kravat takarız.... (14.2.2005 20:53:44)
BU KADAR GEREKSİZ YAZIYI YAZMAYA SIKILMADIN MI?

sakirdilek => Niçin kravat takarız.... (14.2.2005 20:56:56)
yazan yazmışta okumayı nasıl başardınız

krite => Niçin kravat takarız.... (14.2.2005 21:15:03)
kesin copy - paste olayıdır ya bunu yazan bizim donanim haber ailesinden biri olamaz 3. satırda koptum ben

HipNotyC => Niçin kravat takarız.... (14.2.2005 21:51:05)
Ben bunu biliodum zaten

soruyu cevaplayım:

Sabahları okula girerken kontrol ediolar+siz 12. sınıfsınız örnek olun die daha sık üstümüze geldiklerinden
dolayı takıoruz

dejavu => Niçin kravat takarız.... (14.2.2005 22:14:44)
siz yanlis biliyorsunuz. bu sizin sucunuz degil, kimsenin sucu degil bu, bu 1800'lu yillardaki hatunun sucu

1800'lu yillarda yapilan bir dugunde, damat adayi o kadar yakisikliymis ki; evlenmek istedigi gelin adayi damata evlenme teklifini ancak tek bir sartla kabul edebilecegini belirtmis. damat da cok sevdigi bu gelin adayina olan sadakatini gosterebilmek icin onun bu sartini kabul etmis. gelin adayimiz, damat'in capkinligini onleyebilmek icin boynuna ip gecirmis ve kendisine baglamis, saga sola gidip hasna fisna yapmasin diye

o gun bugundur, erkeklere gravat taktirmak bir adet haline gelmis. gravat ermis muradina, biz cika..


Sayfa: [1]