Şimdi Ara

YAĞ SU ÖLÇEN TARTILARLA İLGİLİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
69.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben bu türden tartıları ilk gördüğümde pek inanmamıştım hele hele bu ölçümün yapılması için yaş cinsiyet ve boy girişinin yapılması bende şöyle bir izlenim uyandırdı: muhtemelen yağın felan ölçüldüğü yok yaş cinsiyet ve boya göre normal bir insanda ne kadar yağ ve su olduğuna dair verilerle senin kilonun ne kadarının yağ olabileceğini basit bir hesap makinası işleviyle hesaplıyıp seni yağını ölçmüş gibi sana söylüyor diyordum... öyle ya eğer üstüne çıkan canlı varlığın yağını suyunu ölçebiliyorsa neden boyunu bilmek zorunda olsun yada yaşına niye ihyiaç duysun? .. hatta satıcıya dedim ki üstüne bir çuval kum koysak değerlere de 50 yaşında 180 cm erkek desek bize muhtemelen programlandığı şekilde o ağırlıkta o boydaki ve o yaştaki erkeğin ağrlığını bize sonuç diye verir... bu makinaların neden yaş ve boy verisi istediği konusunda hala tatmin olmuş deilim ama bu aletleri kullananlar yaptıkları spora göre örneğin yağların azalıp toplam kas dokularında artma olduğunu(tartı verilerine göre) söylüyorlar.. bu durumda cihazların ölçüm yapıyor olması gerekir ama hala niye boyve yaş verisini istiyor mantığım almıyor

• haklısın. boy ve kilo ölçümüne göre sonuç veriyor sanırım.
  • Ayak tabanlarından vucut iletkenliğini ölçüyor, su ve yağ oranına göre iletkenlik değişiyor boy yaş vs bilgilerinden belirli değerlere yaklaşım yaparak oranları hesaplıyor. Dikkat edin bu tip tartılarda tabanlarda iletken metal kısımlar var.
  • Benim bu tartıları hiç inceleme fırsatım olmadı ama tahminimce içindeki bir fonksiyon ile bu oranı hesaplıyor. Yaşa boya cinsiyete ve ölçtüğü kiloya göre matematiksel bir fonksiyonda değerleri yerine koyup sonucu buluyor.
    Yani aynı cinsiyette aynı kilo ve boyda olan 2 kişinin yağ oranları farklı olsada bence tartı aynı şeyi gösterecektir.
  • haklısınız
    quote:

Orjinalden alıntı: laciwert

Benim bu tartıları hiç inceleme fırsatım olmadı ama tahminimce içindeki bir fonksiyon ile bu oranı hesaplıyor. Yaşa boya cinsiyete ve ölçtüğü kiloya göre matematiksel bir fonksiyonda değerleri yerine koyup sonucu buluyor.
    Yani aynı cinsiyette aynı kilo ve boyda olan 2 kişinin yağ oranları farklı olsada bence tartı aynı şeyi gösterecektir.
  • Böyle bir kanıya nasıl varıyorsunuz? bir bildiğniz mi var, yoksa sadece tahmin mi? yani aynı boy kiloda kütük koysam aynı şeyi gösterir mi???

Çıplak ayakla basıldığında İki ayak tabanlarından küçük bir akım verip iki ayak arasındaki direnci ölçüyor, bu direnç değeri vücuttaki su ve yağ oranı ile değişiyor. yani insandan insana ve kilo ve su durumuna göre değişkendir.
    Biraz kendimizi aşalım geniş düşünelim eloğlu Mars'a robot gönderirken O kadar da olmayacak bir şey değil.
  • Açıklama yapan arkadaşlara teşekkürler.Bunu her zaman merak etmişimdir.Ben de eskiden matematiksel hesaplandığını zannedenlerdendim.
  • her insanın dna sı farklıdır,dolayısıyla her insanın özkütlesi(d) farklıdır. d=m/v yani özkütle eşittir kütle bölü hacim
    iletkenlikte kişiden kişiye,kişinin erkek-kadın, sağlıklı-hasta,dinlenmiş-yorgun v.s olmasına göre değişir. vucudumuzdaki her olay iyonlar sayesinde olur. 5 dakikada bile aynı insanın dengesi değşebilir.
    özetle kişinn su,yağ ve kas miktarını ölçmek için şu anda kullanılan baskülleri yeterli görmüyorum. göremiyorum.
    quote:

Orjinalden alıntı: mastor1

Böyle bir kanıya nasıl varıyorsunuz? bir bildiğniz mi var, yoksa sadece tahmin mi? yani aynı boy kiloda kütük koysam aynı şeyi gösterir mi???

Çıplak ayakla basıldığında İki ayak tabanlarından küçük bir akım verip iki ayak arasındaki direnci ölçüyor, bu direnç değeri vücuttaki su ve yağ oranı ile değişiyor. yani insandan insana ve kilo ve su durumuna göre değişkendir.
    Biraz kendimizi aşalım geniş düşünelim eloğlu Mars'a robot gönderirken O kadar da olmayacak bir şey değil.
  • pazarlama zekası diyelim o zaman
    quote:

Orjinalden alıntı: ulascelikfz7

her insanın dna sı farklıdır,dolayısıyla her insanın özkütlesi(d) farklıdır. d=m/v yani özkütle eşittir kütle bölü hacim
    iletkenlikte kişiden kişiye,kişinin erkek-kadın, sağlıklı-hasta,dinlenmiş-yorgun v.s olmasına göre değişir. vucudumuzdaki her olay iyonlar sayesinde olur. 5 dakikada bile aynı insanın dengesi değşebilir.
    özetle kişinn su,yağ ve kas miktarını ölçmek için şu anda kullanılan baskülleri yeterli görmüyorum. göremiyorum.
    quote:

Böyle bir kanıya nasıl varıyorsunuz? bir bildiğniz mi var, yoksa sadece tahmin mi? yani aynı boy kiloda kütük koysam aynı şeyi gösterir mi???

• quote:

Orjinalden alıntı: ulascelikfz7

her insanın dna sı farklıdır,dolayısıyla her insanın özkütlesi(d) farklıdır. d=m/v yani özkütle eşittir kütle bölü hacim

Tefal BodySignal Yağ Ölçer Baskül vardı kuzenimde, 4 defa farklı zamanlarda bir defada gripken tartıldım yağ kas ağırlığında çok ufak farklar vardı sadece.. yani belki gerçek değerleri göstermiyor olabilir ama değer bir ölçümden diğerine değişmiyor stabil alet..
  • quote:

Önceki mesajıma bakarsan böyle br kanıya nası vardığımı görebilirsin.

Benim bu tartıları hiç inceleme fırsatım olmadı ama tahminimce içindeki bir fonksiyon ile bu oranı hesaplıyor.
  • quote:

iyi tamam bunlar elbet mümkün ama o zaman niye yaşını soruyor neden boy bilgisini giriyoruz?
  • Yaş ve boy bilgisini sahip olmanız gereken ideal kiloyu size söylemek için soruyordur.O bilgileri yağ oranını ölçmede kullanacağını sanmıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hlkkln

quote:

iyi tamam bunlar elbet mümkün ama o zaman niye yaşını soruyor neden boy bilgisini giriyoruz?

Bunları anlamak için biraz temel eğitim elektrik bilgisi gerekiyor (fizik derslerindeki OHM kanunu)

İki insanda yağ oranı aynı bile olsa iki ayak arası ölçülen direnç değeri boya, kiloya ve yaşa göre değişir. Alet sadece bu direnç değerini ölçebildiği için doğruya yakın bir kas/yağ değeri gösterebilmek için boy kilo yaş bilmek zorundadır.

Herhangi bir iletken cisim için 3 ana değişken cismin direncini belirler:

1- Boy: uzadıkça cismin direnci artar
    2- Kesit: arttıkça cismin direnci azalır (yani kilonuz fazla ise kesitiniz artar)
    3- Öz-direnç: arttıkça boy-kesit aynı bile olsa direnç artar (yaşlandıkça vucuttaki su oranı düşer öz direnciniz artar, yani aynı kesit ve boyda da olsa bakır ve demirin iletkenlikleri aynı değildir)

- Isı vs etkileri de var ama detaylar çok önemli değil

Örnek: Mesela bir 90 cm boyundaki bir çocuk ile 180cm boyundaki biri için yağ oranı aynı bile olsa ölçülecek uzun boylu kimse için direnç değeri yaklaşık 2 katı olacaktır ayrıca çocukta su oranı yüksek olduğundan vucut öz direnci de düşüktür bu da hesaba katılır.

Ama bu ölçüm sonucu bir temel kabule dayanmaktadır: Boyu, kilosu, yaşı, yağ/kas oranı aynı olan insanların ölçülecek direnç değeri de aynıdır. Bu kabul yapılmak zorundadır aksi halde bu metodla bir ölçüm yapılamaz.
    Tabiki insandan insana ufak farklılıklar olabilir ki o kadar da yanılma payı normaldir, yüzde kaç hata oluyor derseniz??? Belki cihazın özelliklerinde belirtilmiş olabilir.

Biraz fizik dersi gibi oldu ama umarım anlaşılır bir açıklama olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 28 Aralık 2007; 10:00:36 >
  • Bahsedilen cihazları ikiye ayırmak lazım.
    Biri portatif olup istatiksle veriler üzerinden ölçüm yapan cihazlar
    Diğeride el bacaklardan elektrot yardımı vücuda akım vererek ölçüm yapan cihazlar.
    Bunlarda kendi içlerinde ayrılıyorlar bazıları vücut yaşı gibi istatiksel değerlerden yararlanıp bazılarıda sadece ölçüm sonuçları veriyor.

Biospace markası Vücut kompozisyon analizi cihazlarında en iyilerdendir.

Size fikir edinmeniz açısından bir katalog adresi verim. TIKLA
  • Sn Nadim Teşekkürler,
    Konuyla ilgili kişiden bilgi almak başka oluyor benim yazdıklarım sadece temel ve genel bilgi kabilinden, burada söz konusu olan tartılar 100-150 YTL lik ev tipi basit cihazlar, mümkün değil ölçülmez palavradır falan diye yazılınca cevap yazmak ihtiyacını hissettim.
    Günümüzde tıp ölçüm cihazları öyle noktalara geldi ki beden kitle vs. en basitleri... fakat gene de herkes sağlıklı olsun kimse gelişmiş cihazlara muhtaç olmak zorunda kalmasın..
    selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 27 Aralık 2007; 15:11:46 >
  • Konuyu tekrar hortlatmış gibi olacağım ama konuda bahsedilen tartıdan aldım bununla ilgili düşüncelerimi yazmak istiyorum. Tefal Bodysignal tartı aldım ayaklardan elektrik sinyali ile vücuttaki yağ miktarını tahmin ediyor. Aletin yağ tahmin değerleri hakikaten çok tutarlı. Ayrıca değişik zamanlardaki tartımlarda da birbiriyle alakasız değerler çıkmıyor ve tahmin ettiğimden daha kullanışlı oldu.

Bilinçli bir şekilde zayıflamak isteyen arkadalkar tefalin bu tartılarından alıp kullanabilirler.
  • Madem konu hortlamış bende ilave yapayım.
    Bu tartıları yarı profesyonel olarak görebiliriz. Bir çok marka var piyasada. Bende 2 sene evvel araştırıp "Salter 9140 " almıştım. Sorunsuz kullanıyorum. 150 Kg tartma kapasiteli ve 100 gr hassasiyetinde tartıyor.. Sağlığına ve formuna çok düşkün olanlara tavsiye edebilirim.

Saygılarımla
  • Ben de fikrimi söyleyeyim , aşağıda arkadaş fizik kurallarından bahsetmiş ve çok mantıklı görünüyor.
    Ama insan vücudu homojen bir yapı değil ve vücuttaki su oranı , kemik yapısı(ince -kalın kemikli vs.) kişiye göre çok fazla değişir.Örneğin antrenman öncesi ölçülen değerle antrenman sonrası ölçülen değer bile %2ye yakın farkeder.
    Bu aletlerse ortalama bir veriyi esas alıyorlar ki bu da bence yanlış , bu nedenle de doğru oranı veremezler.

Ancak bu aletler kişisel bazda trend ölçmenize yararlar , yağlanıyor muyum yoksa yağ oranım azalıyor mu şeklinde , bir başka kişiyle kıyas veremezler.

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: hlkkln

quote:

Bunları anlamak için biraz temel eğitim elektrik bilgisi gerekiyor (fizik derslerindeki OHM kanunu)

İki insanda yağ oranı aynı bile olsa iki ayak arası ölçülen direnç değeri boya, kiloya ve yaşa göre değişir. Alet sadece bu direnç değerini ölçebildiği için doğruya yakın bir kas/yağ değeri gösterebilmek için boy kilo yaş bilmek zorundadır.

Herhangi bir iletken cisim için 3 ana değişken cismin direncini belirler:

1- Boy: uzadıkça cismin direnci artar
    2- Kesit: arttıkça cismin direnci azalır (yani kilonuz fazla ise kesitiniz artar)
    3- Öz-direnç: arttıkça boy-kesit aynı bile olsa direnç artar (yaşlandıkça vucuttaki su oranı düşer öz direnciniz artar, yani aynı kesit ve boyda da olsa bakır ve demirin iletkenlikleri aynı değildir)

- Isı vs etkileri de var ama detaylar çok önemli değil

Örnek: Mesela bir 90 cm boyundaki bir çocuk ile 180cm boyundaki biri için yağ oranı aynı bile olsa ölçülecek uzun boylu kimse için direnç değeri yaklaşık 2 katı olacaktır ayrıca çocukta su oranı yüksek olduğundan vucut öz direnci de düşüktür bu da hesaba katılır.

Ama bu ölçüm sonucu bir temel kabule dayanmaktadır: Boyu, kilosu, yaşı, yağ/kas oranı aynı olan insanların ölçülecek direnç değeri de aynıdır. Bu kabul yapılmak zorundadır aksi halde bu metodla bir ölçüm yapılamaz.
    Tabiki insandan insana ufak farklılıklar olabilir ki o kadar da yanılma payı normaldir, yüzde kaç hata oluyor derseniz??? Belki cihazın özelliklerinde belirtilmiş olabilir.

Biraz fizik dersi gibi oldu ama umarım anlaşılır bir açıklama olmuştur.
  • Bu tartıların zaten ana amacı başkasıyla kıyas değil kişinin trendini ölçmedir. Bizde itibar edilmeyen fizik kuralları da çok doğru sonuç verirler yeterki doğru kullanması bilinsin. Bilimi kendilerine yol gösterici alanlar ve kullanmayı bilenler bu makinaları yapıyor paralar kazanıyor bize de erişemediği ciğeri kötüleyen kedi gibi onların yaptıklarını küçümsemek kalıyor.
    İyice okursanız yazımda da kişisel farklılıkların tabiki olacağını ama ölçüm yapılabilmesi için bunun bir ana kabule dayandığını yani ortalama bir insanın istatiksel değerlerine göre olduğunu zaten belirtmişim. Bu yöntemin oldukça başarılı sonuçlar verdiği kullanıcı yorumlarından anlaşılmaktadır.

Sonuçta asıl polemik konusu olan ilk mesajlarda sanıldığı gibi yapılan ölçümler bir palavrasyon değildir.

Uzun süredir tefalin bu tip bir tartısını kullanıyoruz ölçüm sonuçları ile diyetisyen doktorun muayenehanesindeki profesyonel cihazı arasında +/- 0.5 kg civarında yağ kütlesi ölçüm farkı çıkıyor ki 100ytl lik bir cihaz için çok başarılı bir sonuç.

quote:

Orjinalden alıntı: aakyuz

Ben de fikrimi söyleyeyim , aşağıda arkadaş fizik kurallarından bahsetmiş ve çok mantıklı görünüyor.
    Ama insan vücudu homojen bir yapı değil ve vücuttaki su oranı , kemik yapısı(ince -kalın kemikli vs.) kişiye göre çok fazla değişir.Örneğin antrenman öncesi ölçülen değerle antrenman sonrası ölçülen değer bile %2ye yakın farkeder.
    Bu aletlerse ortalama bir veriyi esas alıyorlar ki bu da bence yanlış , bu nedenle de doğru oranı veremezler.

Ancak bu aletler kişisel bazda trend ölçmenize yararlar , yağlanıyor muyum yoksa yağ oranım azalıyor mu şeklinde , bir başka kişiyle kıyas veremezler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 14 Mayıs 2008; 16:13:52 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.