Şimdi Ara

Beşik Ulemalığı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
21.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beşik Ulemalığı'na göre "Alim'in oğlu alimdir".Gerçek bir Alim'in oğlu Alim kabul ediliyorsa bu çocuk pozitif bilimlerde kendisini geliştirebilir mi? Tabi ki geliştiremez.Çünkü daha doğar doğma Alim sıfatına kavuşmuştur.Böyle yetişen birisinin de Osmanlı'ya yararlı olabilecek fertler yetiştirmesi mümkün değil.

Osmanlı Devleti 'n de Beşik Ulemalığı Tartışılan Bir Konu...Ve Osmanlı Eğitim Sisteminin Bozulma Nedenlerinden Biri.

Bu beşik ulemalığını, bu sitemi Osmanlı Devletin de ilk kez kim başlatmış ,nasıl uygulanmaya başlanmıştır?Bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Heroisboceq -- 19 Aralık 2007; 16:38:15 >

• bu konuda bildisi olan yok mu?
  • Doğrusu çok güzel bir konu açmışsın. Bu konuda az bilgim var. bulabildiğim kadar kitap okuduktan sonra yazarım inşallah.
  • demekki kimsenin bilgisi yok
  • Öğretmenlik Mesleğine Giriş kitabımda yazan şu:

16. yüzyılın ortalarından sonra ders yapılmayan,harap,yanmış,adı var fakat kendisi ortada olmayan medreselere kayırma yoluyla bazı kişiler müderris atanmaya başlandı.Devlet adamları,nüfuzlu kişiler ve müderrislerin oğullarına da daha çocukken müderris ünvanı veriliyor,bunlar bir medreseye atanmış gösterilerek o medresenin tarla,dükkan vs. gibi vakıf gelirlerinden geçimleri sağlanmış oluyordu !.. Toplumda böylelerine,alay etmek için beşik uleması denirdi.Yine,18. yüzyılın ilk yarısında ,ulemanın iyi öğrenim görmemiş oğullarına "bilgisizliklerini örter" düşüncesiyle sakallarını salıvermeleri emredilmiş,bu da alay konusu olmuştu.
  • dönem olarak Osmanlı'nın duraklama döneminde olduğunu biliyorum ama padişah ve yıl bilemiyorum
  • Kimin kaldirdigini bilen var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boşuna demiyorlar tarih tekerrürden ibarettir diye. Şu anda da üniversitelerde durum içler acısı...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

Kimin kaldirdigini bilen var mi?

1933'de Üniversite reformunda kaldırılır gibi yapılmış ama 15-20 sene sonra geri gelmiş, hala kaldıran olmamış!
  • quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Boşuna demiyorlar tarih tekerrürden ibarettir diye. Şu anda da üniversitelerde durum içler acısı...

savunulacak birşey olmasa da üniversitelerde iyi örnekleri de yok değil

sabih kanatoğlu-korkut kanatoğlu gibi ya da semih gemalmaz-burak gemalmaz(dayı-yeğen) gibi

• Ben şahsen Beşik Ulemalığını destekliyorum. Tabii günümüzde değil ama o dönem için yararlı.
  • Ben 2 mahmut kaldirdi diye biliyordum demek cumhuriyete kadar devam etmis

• quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Ben şahsen Beşik Ulemalığını destekliyorum. Tabii günümüzde değil ama o dönem için yararlı.

Sanırım o dönemde ailesi eğitimli kişiler ancak okur düşüncesi ile destekliyorsunuz ama ileride o çocuk aram yamalak bilgisi ile alimlik yapmaya çalışınca ne olacak ?Nasıl olsa babasından gelen bir statüsü var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

Ben 2 mahmut kaldirdi diye biliyordum demek cumhuriyete kadar devam etmis

Ben günümüzde devam eden rektör-dekan veya öğretim üyesi çocuğunun üniversiteye hızla kabul edilmeleri olgusunu değerlendirdim yalnızca ve şaka yaptım. Ne zaman kaldırıldığı hakkında bir bilgim yok.
  • Valla ben vakti zamanında hocama pnömatik taşıma ile ilgili bir soru sordum. Aldığım cevabı inşaat amelesi verse bile komik dururdu ki hoca verince teşekkür edip çıktım odasından...

Deve gibi bir ülkede yaşıyoruz eğri büğrü her yeri. Neresini tutsan elinde kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k2fg9 -- 17 Şubat 2014; 1:11:13 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • parayı veren düdüğü çalıyor son 700 yılda değişen yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: alfe28

quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Ben şahsen Beşik Ulemalığını destekliyorum. Tabii günümüzde değil ama o dönem için yararlı.

Sanırım o dönemde ailesi eğitimli kişiler ancak okur düşüncesi ile destekliyorsunuz ama ileride o çocuk aram yamalak bilgisi ile alimlik yapmaya çalışınca ne olacak ?Nasıl olsa babasından gelen bir statüsü var.

Bak bugünün şartlarına göre değerlendirme. O gün okuma yazması olanlar belli; oran %5 civarında. Çok da fazla değil. Saray çevresi, şairler, muallimler ve eyaletlerde de yine bu şekilde.

Okuma yazma bilmeyen birisinin evinde kitap olmaz değil mi? Yani Enderun'a hiç okuma yazma bilmeyen birisini de alıyorlar ve öğretiyorlar. Sonra bunlarda eğer yetenek varsa çok büyük kişiler oluyorlar.

Bir de şöyle düşün. Baban alim. Doğduğun evde binden fazla yazma eser var. Daha okula gitmeden okuma yazma öğreniyor, bu eserlerden okuyorsun. Yani Enderun'da yaşıtların okuma yazma öğrenirken sen kitap okuyor oluyorsun. Kat edeceğin her aşama onlardan bir ileri olacak.

Ulema'nın çocuğunu hiç eğitim görmeden alıp saraya koymuyorlar yani.
  • gerekli eğitimi alıyorsa bir sorun olmaz ki

• asosyal adam kullanıcısına yanıt
    Sanıyorum epey eski zamanlarda ortalıkta okumuş adamın olmadığı çağlarda Osmanlı ilkel topluluğu için ehven-i şer! Ama 1200'lü yıllardan itibaren parası olanın seküler eğitim alabildiği Avrupa için çok büyük saçmalık olurdu!
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

Sanıyorum epey eski zamanlarda ortalıkta okumuş adamın olmadığı çağlarda Osmanlı ilkel topluluğu için ehven-i şer! Ama 1200'lü yıllardan itibaren parası olanın seküler eğitim alabildiği Avrupa için çok büyük saçmalık olurdu!

doğrudur da hocam hiç mi eğitim almıyor bu insanlar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.