- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
****İSTANBUL TUZLA PİYADE OKULU BURAYA****
Bu konudaki kullanıcılar:
 
876
Cevap
10
Favori
278000
Tıklama
Sayfa: <<     5 [7] 9 10 11 12 13 14      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
2927 Mesaj
22 Aralık 2010; 8:11:18 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

evet evli olmaları gerekiyor
_____________________________

Sony A6000 + Zeiss 16-70 + Sony 35 mm 1.8


6050 Mesaj
22 Aralık 2010; 8:50:42 


quote:

Orijinalden alıntı: mhrmh

çok teşekkür ederim :) yeni keşfettim siteyi bütün yorumları okuyorum çok içim rahatladı doğrusu :) bi de gzpt hakkında daha çok bilgi bulabilsem aah ah ne zormuş böyle!!


ZPT, GZPT, ZMA hakkında ne gibi bir bilgi lazım?
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
6 Mesaj
22 Aralık 2010; 15:22:58 

dağıtımda nerelere giderler, aldıkları eğitimin niteliği nedir yani araçla ilgi görevleri nelerdir? o kadar çok soru varki aklımda :) şimdiden teşekkür ederim.
_____________________________6050 Mesaj
22 Aralık 2010; 17:37:13 


quote:

Orijinalden alıntı: mhrmh

dağıtımda nerelere giderler, aldıkları eğitimin niteliği nedir yani araçla ilgi görevleri nelerdir? o kadar çok soru varki aklımda :) şimdiden teşekkür ederim.Verdiğim bilgiler nokta atışı olmayabilir fakat şöyle yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle

ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı)
GZPT (Gelişmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı)
ZMA (Zırhlı Muharebe Aracı)

Bu 3 araçta birbirine çok benzer aralarında silah ve donanım farkı vardır. Bu araçların hepsinde bir görev dağılımı vardır. Şoför, nişancı, araç komutanı vs. vs. bu kadro Kara Kuvvetleri Piyade TMK sında bellidir. Acemi birliğinde Zırhlı eğitimi alan askerin hangi bölüme atandığı önemli. Yani nişancı ayrı, şoför ayrı eğitim alır. Her birinin araçta değişik görev ve sorumlulukları var, şoför aracı sadece kullanmaz bakımından hatt muharebe şartlarında oluşabilecek ufak sorunların (palet atması vb.) giderilmesinden sorumludur ve buna göre eğitilir. Nişancı veya varsa nişancı yardımcısı araç üzerindeki silahlar ve donanımlar ile ilgili eğitim alırlar.

Birde ZPT ler ve GZPT ler değişik silahlarla donatılabilirler, örneğin tanksavar TOW silahı takılmış bir GZPT de bu silahın eğitimini almış nişancı ve nişancı yardımcıları görev alır, veya GZPT uçaksavar gibi bir silahla donatılmış ise o silahın personeli görev alır.

Bunların dışında her acemi asker gibi tek er eğitimi, askeri mevzuatlar, tek er muharebe gibi sabit askeri eğitimleride alırlar.

Siz yakınınızın tam olarak hangi göreve verildiğini öğrenirseniz belki biraz daha fikir verebilirim.

Aşağıdaki resimlerde normal bir ZPT ile TOW silahı konumlandırılmış bir ZPT nin arasındaki farkı ve mürettebatın konumlarını görebilirsiniz, bu biraz fikir verecektir size. Sizin yakınınız muhtemelen şoför eğitimi alıyor olabilir bunu bir sorun.


Örneğin ilk resimde sadece şoför ve makineli tüfek nişancısı görünürken diğer resimlerde ilave olarak TOW silahı ve bu silahın nişancı ve nişancı yardımcısı bulunuyor.
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
42 Mesaj
22 Aralık 2010; 22:29:43 

iki gündür haber alabileniniz varmı:((
_____________________________ 
6 Mesaj
22 Aralık 2010; 22:53:02 

Bugün muharebe eğitimi almışlar canım yorulmuşlar biraz. gece konuşabildik anca. gerçi bölükleri farklı benimki gzptci ama yaptıkları sey aynıdır herhalde. Birde *President*; görevini sordum henüz bi ayırım olmadığını söyledi. Komutanları takım komutanı olucaklarını söylemiş.
_____________________________ 
42 Mesaj
22 Aralık 2010; 22:56:03 

sağol cnm ..her halde öledir ...yorulmuşlardır...bir ara fırsatını bulursa arar sanırım ..tşkr ederim
_____________________________ 
30 Mesaj
22 Aralık 2010; 23:29:00 

Bende bugün konuştum sesi fena gelmiyordu.Arar cnm kulübe kalabalık oluyor bayağı sıra vardı yine..
_____________________________ 
42 Mesaj
22 Aralık 2010; 23:33:40 

:((( doğrusu sanmıyorum arayacağını bu saate kadar aramadıysa aramaz daha ...çok şanslısınız haber alabildiğiniz için kıymetini bildiğinizi biliyorum ,inanıyorum bu durumun ...
_____________________________ 
14 Mesaj
23 Aralık 2010; 0:13:16 

arkadaşlar kusura bakmayan dışardan aranan telefonu öğrenemedim henüz.çünkü görüşemedik..ilk görüşmemeizde sorucam..ZMA'larla ilgili bilgi alabilir miyim ben de :((
_____________________________ 
1 Mesaj
23 Aralık 2010; 1:44:59 


Foruma yeni üyeyim,değerli evlatlarımızdan deneyimli olan 2 üyeye özel mesajla sormuştum,kendilerinden yanıt beklemekteyim,ayrıca guruba da iletmek istedim,oğlum 337.dönem astğm.öğrenci tuzla piyade okulnda,branş kurasında 3.bölük keşif birliğini çekmiş,keşif birliği ne yapar,eğitimleri nedir ve astğm. olarak genelde nereye gönderilir,ayrıca kayınvalidem,ablam ve kayınbiraderin İstanbulda yaşamaktalar,hafta sonları evci izni için ne yapmalıyız..ilginize şimdiden çok tşk. eder,iyi yıllar dilerim.Allah vatani görevini yapan tüm evlatalrımızı esirgesin inşallah.

Sevgilerimle
Serat SU
207.dönem Tuzla P.Okulu Öğrencisi
_____________________________6050 Mesaj
23 Aralık 2010; 9:41:59 

İlk yerleştirme yapılırken Er veya Erbaş olarak sınıflandırılmışlardır hatta onların haberi yoktur, ellerindeki evraklara yazarlar ama askeri terimler olduğu için çoğu yeni asker anlamaz, ordaki kadro askerlere sorduğunda da saçma sapan eğlencelik cevaplar alırsın :) Erbaş eğitimi alanlar muhtemelen araç komutanı olacak diye tahmin ediyorum diğerleride şoför vs.

Telefon konusunda meraklanmayın, bahsi geçen taburda 1000 kişiden fazla asker var, bunların 500 den fazlası kadro. Yemekhanenin yanında 8 tane ankesörlü telefon vardı yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi çocuklar sadece istirahat zamanında fırsatları olur. Bu istirahat zaten günde çok az karşılaşılan bir şey. Özellikle akşam içtimasından ve yemeğinden sonra bir iki saatlik dinlenme fırsatları olur. Bu arada kendi kantin, çay arkadaşları ile sohbet vs. ihtiyaçlarını giderip telefon için gelecek, telefonun başında 100 kişi, bir arayan en az 10 dakika konuşuyor herkes hasret gideriyor. Ordan bir tane kadro asker gelip çekilin lan acemilerrrr dedeniz evini arayacak diyip telefonun birini gasp ediyor. Tam sizin askere sıra gelince bölük çavuşu elinde düdük dürt dürt öttürerek o telefonun yanındakiler 2 dakika içinde bölük gazinosunda olmazsa bir daha gelmeyebilirler çünkü pişman olacaklar diye bağırıyor vs vs.

Ben her telefonun başına gittiğimde çocuklar kenara çekilir buyur çavuşum diyip sıralarını verirlerdi, bende nasıl olsa 24 saat istediğim zaman arayabiliyorum diye onlara acır yok siz arayın konuşun ben sonra ararım derdim sevinirlerdi garipler. Çavuş Onbaşı bir yere kadarda kadro erler pek bunu yapmaz :)

Bir arkadaş ZMA ile ilgili bilgi istemiş,

ZMA ZPT den farklı olarak personel taşımaktan ziyade Muharebe için tasarlanmış, Üzerinde termal kamera, ufak bir top ve makinalı tüfek bulunan bir araçtır, içerisinde bir manga asker taşıyabilir ve Tank'a göre daha hızlı hareket eder. Su altında gidebilir. Zanırım ZPT lerde su altında gidebiliyordu tam hatırlamıyorum.

Son mesajda Asteğmen öğrenciler ile ilgili bir soru var, Asteğmen lerin bir çok görev dağılımı var. Subay oldukları için genelde piyade içinde takım komutanı olarak görev yaparlar asker kadar zor olmayan fakat sorumluluk içeren görevleri vardır. Dağıtımları Türkiyenin her yerine olabilir şurası demek zor. Ayrıca Asteğmen öğrencilerde evci izni nasıl oluyor hiç bilmiyorum, fakat astteğmen rütbesini takıp görev yerlerine dağıtım olduklarında zaten sorun kalmıyor. Muvazzaf subay oldukları için hafta içi sabah 8:00 akşam 18:00 mesai saatlerinde kışlada çalışıp sonra evlerine giderler, genelde asteğmenler birkaç arkadaş ev tutup orda kalırlar, hafta sonu nöbetçi oldukları zamanlar hariç zaten normal sivil insandırlar. Bildiğiniz subay işte. Ama acemi birlikleri zordur Tuzla da tabiri caizse canlarına okuyorlar :) Sürekli yürüyüş, intikal, gösteri, tatbikat. Daha mollafenari ye tatbikata gidecekler vs. ezyeti çok yani :)
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
42 Mesaj
23 Aralık 2010; 16:12:30 

president çokk tşkr ederim ...gittiğinden beri bir gün aramasa diğer gün mutlaka arardısanırım bu duruma alıştığım için iki gün aramayınca meraklandım ...kısa bir süreliğine konuştum şimdi birde depo da görev falan vermişler sanırım ....nasıl bişidir bilmem ama sanırım oda vaktini alacaktır...
_____________________________6050 Mesaj
23 Aralık 2010; 16:38:13 


quote:

Orijinalden alıntı: narebden

president çokk tşkr ederim ...gittiğinden beri bir gün aramasa diğer gün mutlaka arardısanırım bu duruma alıştığım için iki gün aramayınca meraklandım ...kısa bir süreliğine konuştum şimdi birde depo da görev falan vermişler sanırım ....nasıl bişidir bilmem ama sanırım oda vaktini alacaktır...


Depo görevi vaktini alır, muhtemelen depo sorumlusu kadro askerlere yardım ediyorlardır. Eğitimde kullanılan malzemelerin depoya girişi çıkışı, depodaki silah ve techizatların bakımı vs.

Sizin yapmanız gereken şu, çok fazla meraklanmayın. Niye aramıyorsun vs. diye sıkıştırmayın, askerde telefon ciddi sorun çünkü. Bir üst mesajımda anlattım yorgun olur orada dakikalarca sıra beklemek istemez, olabilir. Hatta akşam yemekhanede, gazinoda askeri bilgilerin verildiği eğitimler olur çıkamaz, askeriyede gece eğitimleride var çünkü. Askerlik yaptığı yer (çok ciddi söylüyorum) acemi asker için güzel bir yer. Çoğu kışlada olmayan kalite mevcuttur. Hatta acemi askerler orda çok rahat kadroların işi çok zor. Mesela bir asker için çok önemli olan banyo için çoğu birlikte hamam varken burada 80 kişilik duşakabinli banyo vardır. Sıcak su vs. sorunu hiç yoktur. Yatakhaneler pırıl pırıl, yemekler dışarıdan özel firma tarafından yapılır ve boxlar halinde gelir, askeriyede pişen karavana yemeklerden değildir, bu yüzden yemekhaneye çalışmaya gitmezler sadece yemek sonrası bulaşıkları bulaşık makinesine dizmek için yardıma giderler, dikkat edin bulaşık makinası diyorum! başka hiçbir yerde duyamazsınız bunu, tabur bulaşık hanesinde kocaman sanayi tipi bulaşık makinası vardır. Bu yüzden acemi asker için rahat bir yerdir, tabur kantininde çeşit boldur yemeği beğenmese bile aç kalmaz, gazinolarda çay bulunur hatta sade poğaçası çok güzeldir, herşey iyidir yani.

Çok merak ediyorsanız o şimdi asker filmini izleyin, yakınınız o filmdeki yatakhanelerde kalıyor, oralarda bulunuyor :) tam olarak orası yani. Ben terhis olduktan hemen sonra çekildi o film ;)

Askerlikte vakit geçiren işlerle uğraşmak iyidir, zaman çabuk geçer. Askeri kendi başına kendi haline bırakmayacaksın, bunalıma girer. Bu yüzden askerde boş bırakmazlar kimseyi, boşda duran birini görseler hemen gel lan buraya diyip bir iş verirler :) bunun böyle olması güzel biraz yorulur, vakit geçer, sıkıntılı düşüncelerden bir nebzede olsa uzak kalır.
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
42 Mesaj
23 Aralık 2010; 17:12:41 

çook çook tşkr ederim :D duyduklarım beni öyle rahatlattı ki bilemezsiniz....şu an içim çok her zmankinden çok rahat ..aradığında hiç belli etmiyorum ona merakımı elimden gediğince, neşeli olup onun moralinin yüksek olması için herşeyi yaparım ..ii olması benim için daha önemli çünkü..:D
görevli olmasından dolayıda biraz endişeliydim daha çok sıkıntı çekecek diye ..ama şimdi daha farklı düşünüyorum sizin sayenizde,haklısınız vakti birşeylerle uğraşarak geçirince çok daha çabuk geçer ...daha ii olur onlar için..:))
_____________________________ 
16 Mesaj
24 Aralık 2010; 1:03:24 

Arkadaslar yakını,arkadası tuzla piyade okulunda acemi birliğinde olanlar için ben de bildiklerimi paylaşmak istedim..
ben gecen haftasonu sozlumu ilk kez ziyarete gittim..ona supriz yapmak istedigim için neyle karsılasıcamı bilmeden gittim..
cumartesi gunuydu 12 gibi girdim askeriyeye..isim verdim gelir dediler..ziyaret alanı hem acık hem kapalı bolum var..tam 2 bucuk saat bekledim..herkesin yakını geldi..burda bi msjda 13:00da baslıo yazmıslar ziyaret için ama ben 12de girdm ve ailesiyle grusenler vardı..
nizamiyenin 3 km uzakta oldugu beklemem gerektigi soylendi..sonunda gorusebildik ama..içeriye yiyecek ve içeçek sokmak serbest..hatta masayı donatanlar bile vardı..
yemin toreninden once de carsı izni yok kızlar buarada..
yalnız uzuldum cunku sozlumun psikolojisi cok bozulmus..cok agır sartlardan bahsetti..Allah yardımcımız olsun hem onların hem bizim..
_____________________________ 
30 Mesaj
24 Aralık 2010; 1:52:11 

Sanırım pazar günü benimkide masayı donatanlardan olacak resmen koca bir koli yiyecek yolluyorum:) kendim gidemesemde artık böyle birşeyde iyi olur diye düşündüm:(
_____________________________6050 Mesaj
24 Aralık 2010; 9:14:56 

Yemin töreninden önce çarşı, veya normal izin olmaz arkadaşlar. Yemin etmemiş asker asker olmamış sayılıyor, yeminden sonra yaptığı herşeyden kendi sorumlu olduğu için çarşıya vs. çıkabilir.

Nizamiye ve tabur arası 3 km. den fazla olma ihtimali var, ziyarete gittiğiniz zaman eğer sorunsuz görüşmek istiyorsanız askerinize haber vererek gidin. Yani sürpriz yapmaya kalkmayın. Yarın şu saatte orda olacağız diyin ki onunda kulağı sizde olsun.

Şöyle düşünün, tarlanın ortasındasınız, bağıra çağıra eğitim yapıyosunuz taaa karşı mahallenin camisinden bir anons yapılıyor, bir sürü isim sayılıp ziyaretçiniz var deniyor duyup anlayabilmeniz ne kadar mümkün? veya askerin bölük yazıhanesine telefon açılır şu askerin ziyaretçisi var diye, yazıcının işi olmayacakta bölük dağa çıkmış oraya haber götüreceklerde, bölük komutanı izin verecekte, asker nizamiyeye gelcekte, vay yavrum vay.

Siz haberli giderseniz daha çabuk görüşme imkanınız olabilir.
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
14 Mesaj
25 Aralık 2010; 1:56:20 

ben de çok çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için..ben de sürpriz yapıp gitmek istiyordum ama şimdi aklım karıştı.sürpriz yapayım derken bikaç saatten olmak kötü..sanırım benim de erkek arkadaşımın psikolojisi iyiden iyiye bozulmuş.hasretten özlemden geçtim artık onun psikolojisi hali keyfi hep aklımda.telefonda sesi hiç iyi gelmiyor.üstüne üstlük varis şikayeti olduğundan ayakta dikilmek mahvetmiş.çok çetin zamanlar bileri bekliyor.hep destek olmaktan başka elimizden ne gelir bilemiyorum..çokça mektup yollayıp moralini yüksek tutmaya çalışıyorum..
_____________________________ 
42 Mesaj
25 Aralık 2010; 2:24:32 

yaa ben henüz adres bilmiyorum :(( eğer elinde adres varsa yazar mısın öyleyse...telefonla olmasada dediğin gibi mektuplarla yanlarında olmaya çalışalım ...
_____________________________ 
30 Mesaj
25 Aralık 2010; 18:17:35 

tuzla piyade asteğmen okullu ptt ye göndericez ama bölüğünü taburunu biliyorsan onuda yaz
_____________________________ 
42 Mesaj
25 Aralık 2010; 21:59:13 

teşekkür ederim cnm ,sadece bu yeterli öyleyse..:D bölük vs. biliyorum cnm öyleyse bi eksik yok demektir.. tekrar teşekkürler
_____________________________ 
30 Mesaj
25 Aralık 2010; 23:15:45 

rica ederim:)
_____________________________ 
1764 Mesaj
26 Aralık 2010; 0:57:20 

GZPT çeken arkadaşlar :)

Ben bu konuyu bu yüzden açmıştım , ve geçekten yazılanları görünce duygunlandım , hala konunun varlığı güncel olarak devam ediyor,ben GZPT takım komutanıydım , GZPT gerçekten güzel bir branş ,

Tanıdıklarınız çekti ise çok sanslılar diyebilirim ,


Diğer taraftan hudut ağırlıklıdır her dönem bunu dert etmenize gerek yok ,500 öğrenci varsa 200 250 civarı huduttur bu her dönem böyle olmuştur normal karşılayın ,

hudutlarda da asteğmenler arasında içgüvenlik diye tanımladığımız zorlu bölgelere giden asteğen sayısı çok azdır hadi gitti diyelim onlarıda geri eğitim bölgesine gönderidkleri ya da gittikleri bölgede diğer hudut karakolları gibi en üst rütbe kendileri olmuyorlar yani bir üst rütbe oluyor iç güvenlik bölgelerinde ,

Benim zamanımda çoğu arkadaşım hudut çekti ve hepsi de yaptı geldi askerliklerini tek olumsuz yanları diğer birliklere göre çarşı olayları ayda yada 2 ayda birdir , şehir merkezien uzak oldukları için giidp gelmeleri çok zordur ,hatta bir arkadaşımı biliirm çarşı iznine gidecekleri zaman helikopter ile gidip geldiklerini bilirim..


President arkadaşımız Osman pamukoğlu zamanındaymış biraz zorludur sanırım Gösteri tatbikat gerçekten arkadaşımızın dediği gibi piyade okulunun kalbi taburudur,

Okuldaki bütün alan eğitimlerinden tutun tatbikatlara kadar her zaman GÖSTERİ TATBİKAT TABUR Komutanlığı görevldiri askerleri gerçekten zorlu bir askerlik yapar ama tam askerlik yapar bende bir GZPT Takım komutanı olarak , bilirim çünkü gösteri tatbikat tabruna bağlıydım ,

Nöbetçi subay olduğum zamanlar da askerler ile bir bir iletişimim çok olmuştur , ve elimden geldiğince psikolojilerini rahatlatmaya çalışmışımdır ,

Gece 03.00 lerde KALK arama yapacağım diye gitmişliğim vardır ama oda askerliğin tuzu biberidir nöbetçi subay iken yapmamız lazım ama değil mi ?

Gerçekten süper bir 12 ay geçirdim Tuzla Piyada Okulunda , gidip yorulsalar bile eri olsun bölük çavuşu olsun asteğmeni astsubayı hepsi mükemmel bir askerik yapacaklarından emin olun...

İnanın çok özledim askerlik ortamını belki bir asteğen olarak yaptığımdan ama gerçekten Tuzla Piyade Okulunun benim kalbimdeki yeri ayrıdır...
_____________________________6050 Mesaj
27 Aralık 2010; 12:00:08 


quote:

Orijinalden alıntı: BuRCo

President arkadaşımız Osman pamukoğlu zamanındaymış biraz zorludur sanırım Gösteri tatbikat gerçekten arkadaşımızın dediği gibi piyade okulunun kalbi taburudur,

Okuldaki bütün alan eğitimlerinden tutun tatbikatlara kadar her zaman GÖSTERİ TATBİKAT TABUR Komutanlığı görevldiri askerleri gerçekten zorlu bir askerlik yapar ama tam askerlik yapar bende bir GZPT Takım komutanı olarak , bilirim çünkü gösteri tatbikat tabruna bağlıydım ,

Nöbetçi subay olduğum zamanlar da askerler ile bir bir iletişimim çok olmuştur , ve elimden geldiğince psikolojilerini rahatlatmaya çalışmışımdır ,

Gece 03.00 lerde KALK arama yapacağım diye gitmişliğim vardır ama oda askerliğin tuzu biberidir nöbetçi subay iken yapmamız lazım ama değil mi ?

Gerçekten süper bir 12 ay geçirdim Tuzla Piyada Okulunda , gidip yorulsalar bile eri olsun bölük çavuşu olsun asteğmeni astsubayı hepsi mükemmel bir askerik yapacaklarından emin olun...

İnanın çok özledim askerlik ortamını belki bir asteğen olarak yaptığımdan ama gerçekten Tuzla Piyade Okulunun benim kalbimdeki yeri ayrıdır...


Gösteri Tatbikat Taburu, Piyade Bölüğü Bölük Çavuşuydum. 15 ay neler çektiğimi tarif edemem :)

Tavşantepe de kaç defa gösteri yaptım bilmiyorum, gerçi gösteride Mekanize bölüğün işi bizden daha zordu, biz mevziide savunma yaparken onlar taaruz yaparlardı koşmaktan geberirdi çocuklar, sıçra babam sıçra. Her seferinde biz onları püskürtürdük :) Mekanize Bölük komutanı ile bizim Bölük komutanı her seferinde iddiaya girer birbirlerine takılırlardı, her seferinde mekanize bölük sanal şehit düşüp arkasında birde bölük komutanlarından istikamet yerlerdi, valla çok acırdım çoğu arkadaşımdı zaten :D

Kaç kere mollafenari de tatbikata katıldım, eğitim emniyet olarak Asteğmen Öğrencilerle birlikte kilometrelerce intikal yaptım, yağmurun altında uyumaya çalıştım :) karşıt kuvvet olarak Asteğmen öğrencilere pusu attım :)

Kaç defa Hazır Kıt'a çavuşuydum, kaç gece AMM çavuşluğu yaptım. Kaç kere alarma gittim, sabaha kadar alarm olduğunu bilirim. Çoğu Okul Nöb. Amirinin denetlemesi idi. Ama defalarca ciddi görüntü alıp alarma gittim, hatta ZMA ile gittiğimiz bile oldu o derece. Hazır Kıt'a ya mühimmat aldıran ender çavuşlardandım :D

Emasya vs. onları saymıyorum, bir keresinde harbi motor çalıştırdığımızı bilirim o biraz karışık mesele şimdi girmeyelim ;)

Hem bölük çavuşu, hem garaj çavuşu hem Bölük Komutanı şoförüydüm. Nereye koşacağımı şaşırır psikopata bağlardım :) Bölük Komutanım sağolsun Kırmızı Kolluk hiç ayrılmazdı benden :D:D:D

Birde şansıma Türkiyede acemi birliğinde ERYX eğitimi alan ilk çavuşlardandım, oda geldi beni buldu. Tanksavar taburunda ERYX talimnamesi hazırlığında görev yaptım hatta talimnamede nişan alma şekillerinde benim fotoğraflarım var :) sonra Kuvvet Komutanına arz yaptık falan baya bir uğraştık yani onunlada.

EDOK komutanı Korg. Sami ZIĞ, Kuvvet Komutanı Org. Hilmi ÖZKÖK, Okul komutanı Tümg. Osman PAMUKOĞLU idi. Osman Paşaya defalarca, Sami paşaya en az 10 kere, Hilmi paşaya 3 kere tekmil verdim. Paşalara ulaşmadan önce kaç subaya ve üst subaya tekmil vermişimdir tahmin edin :)

Gördüğüm denetlemenin haddi hesabı zaten yok, hatta tam terhis olduğum hafta Kara Kuvvetleri denetlemesinde benim garajım Türkiye 1. si olmuş devrelerimden öğrendim. 1 willys 3 GTT jeep olmasına rağmen :)

Askerliğim boyunca çok daha şeyler oldu ama hepsini yazmayayım burdan ;)

Çok iyi anılarım olduğunu söyleyemem, cidden çok zor geçti benim için. Astteğmen öğrencilerle iyi anlaşırdık, gerçi Astteğmen Rütbesini takınca değişirlerdi ama olsun :D kısa dönemlere çok eziyet ettiğimde oldu, çok yardım ettiğimde. Onların bölük üzerinde pek etkileri bulunmaz kimse dinlemezdi kısa dönem çavuşları, e tabi onlarda bizden yardım isterlerdi :)

Konu askerlik olunca yazı uzayıp gidiyor, daha hiçbirşey anlatmadım bile ya :D neyse mesajı burda sonlandırayım bari yoksa bitmez bu 18 ay
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
16 Mesaj
27 Aralık 2010; 14:12:35 

Arkadaslar haftaiçi askerini ziyarete gideniniz varmı? varsa paylasırmı..yani gorebildimi haftaiçi gorusturuolarmı fln die..
_____________________________ 
1 Mesaj
27 Aralık 2010; 19:31:37 

arkadaşlar merahaba benimde sevgilim tuzlada haftasonları ıkı gun görüş var haftaiçi görüş yok. sevgilime kurada gzpt çıktı. tuzlada kalmasını çok istıyoruz ama bilen varmı nereler olur dağıtımda dereceye girmesi önemli mi gzpt çekenler genelde hangi bölgelere gidiyor yardımcı olursanız sevinirim ?
_____________________________ 
7 Mesaj
28 Aralık 2010; 11:47:02 

yemin töreni net olarak ne zaman bilgisi olan var mı? 7 ocak değilmi..
_____________________________ 
16 Mesaj
28 Aralık 2010; 16:55:30 

bildigim kadarıyla yemin toreni 31inde..
_____________________________ 
42 Mesaj
28 Aralık 2010; 18:09:58 

7 sinde cnm ...iki kişilik misafir kontejanları var ..bir kişi fazladan gelebiliyormuş...genel hatlarıyla bildiklerim bu kadar...
_____________________________ 
7 Mesaj
28 Aralık 2010; 22:24:18 

7 sin de olduğu kesindir inşallah. kardeşimle gittiğinden beri işlerimin yoğunluğundan beri bir kaç kez görüşebildim.. Eğer 7 sinde ise yıllık iznimi alıp ziyaretine gidecemde
_____________________________ 
6 Mesaj
28 Aralık 2010; 22:26:58 

Son aldığım haberlere göre kesin tarih 7'si imiş hatta bugün yemin töreninde giyecekleri resmi üniformaları dağıtmışlar
_____________________________ 
14 Mesaj
28 Aralık 2010; 23:30:23 

ben yılbaşından sonra haftaiçi gitmeyi düşünüyorum ama haftaiçi neden görüşme olmasınki??
_____________________________6050 Mesaj
29 Aralık 2010; 9:00:12 


quote:

Orijinalden alıntı: muyko

ben yılbaşından sonra haftaiçi gitmeyi düşünüyorum ama haftaiçi neden görüşme olmasınki??


Yemin töreninden sonra askeriniz ile birlikte planlı davranırsanız, duruma göre kendinizi ayarlamaya çalışırsanız, görüşme ihtimali daha yüksek olur. Gündüz eğitim için arazide olma ihtimalleri çok yüksek, önemli bir faaliyetle meşgulseler ziyarete geldiğiniz haberi kendisine sağlıklı olarak ulaşsa bile Bölük Komutanı izin vermeyebilir. Eğer planlı davranırsanız askeriniz çarşı izni bile alabilir. Malesef asker ziyareti söz konusu ise ziyarete gidecek kişinin biraz esnek zamanının olması iyidir. Askeriye burası sağı solu belli olmaz hele PİYOK ise. Kilometrelerce yol gidersiniz nizamiyeye göndermezler askerinizi, ama öyle bir durum olur ki asker çarşıya çıkar dışarıda akşama kadar birlikte olursunuz. Bence en güzeli ziyarete gelebileceğinizi askerinize söyleyin, buluşmayı zaman ve saat olarak o ayarlasın daha garanti olur.
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
14 Mesaj
30 Aralık 2010; 0:44:54 

president çok teşekkür ederim önerilerin için..gittikten sonra yazarım bakalım...
_____________________________ 
42 Mesaj
30 Aralık 2010; 12:05:40 

arkadaşlar mektup yolayanınız oldu mu yada tuzlada daha önce askerlik yapan arkadaşlar...mektuplar askeriyedeki postaneye gidiyor sonrada askerler mi gidip alıyor oradan ...mektubu gelen askerlere teslim edilmiyor mu asker gitmese....bana bir bilgi verir misiniz...postanede böle bişi söylediler anlam veremedim ...cvplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum..şimdiden tşkrler
_____________________________ 
16 Mesaj
30 Aralık 2010; 12:55:17 

bende mektup yollamayı dusunuyorum ama bi bigim olmadıgı için yollayamadım..her an gorusememek habersiz kalmak cok kotuymus ya :(
_____________________________6050 Mesaj
30 Aralık 2010; 12:55:50 


quote:

Orijinalden alıntı: narebden

arkadaşlar mektup yolayanınız oldu mu yada tuzlada daha önce askerlik yapan arkadaşlar...mektuplar askeriyedeki postaneye gidiyor sonrada askerler mi gidip alıyor oradan ...mektubu gelen askerlere teslim edilmiyor mu asker gitmese....bana bir bilgi verir misiniz...postanede böle bişi söylediler anlam veremedim ...cvplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum..şimdiden tşkrler


Bir değişiklik olmadı ise,

Er mektubu bölük yazıhanesine gelir. Bölük Ast Subayı veya Bölük Komutanı mektubu açar, okur (ciddi söylüyorum), üzerini "Er mektubu görülmüştür" diyerek imzalar ve mektup açılmış zarfı yırtılmış bir şekilde sahibine teslim edilir.

Bu özel hayata saygısızlıkmıdır, yoksa güvenlik açısından gereklimidir tartışılır ama, günümüz teknolojisinden faydalanma imkanı hat safhada iken mektupların içerisine Askeri sıkıntıya sokacak şeyler yazmamaya çalışın. Havadan sudan sohbetler iyidir. Yazarken komutanların okuyacağını düşünerek yazarsanız sorun olmaz.
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
42 Mesaj
30 Aralık 2010; 13:11:26 

President verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ..benimde hep duyduğm mektupların okunduğu ve sonra teslim edildiğiydi ama gittiğimde postaneden alırlar demeleri çok şaşırttı...ben bölüğünü vs yazmıştım zaten üzerine ama emin olmak istedim ...bir de sıkıntıya sokacak şeyler derken..?? yani asker psikolojisini ve ordaki durumları bilmediğimiz için kurucağımız cümlelerinde nasıl anlaşılacağını tam kestiremiyoruz...yani açık konuşmak gerekirse sevildiğinin ve özlendiğinin yazılması bi askeri zor duruma sokmaz herhalde değil mi??
_____________________________ 
7 Mesaj
30 Aralık 2010; 13:39:57 

arkadaşlar askere sevdiğinizi özlediğinizi yazan sözcükler askeri bir sıkıntı doğurmaz.Ama siz genede aşırı duygusalığa kaçmayın.. Askerde tüm mektuplar okunur çünkü kötü haber yazılmışsa (hastalık,ölüm vs) bunu komutan görür ve askere uygun bir dille anlatır. Ayrıca askerde bazı gizli bilgiler gönderiliyor mu iletiliyor mu bunlarda kontorol edilir..(inanması güç ama var)..Mektuplarınızda mümkün olduğu kadar iyi şeylerden bahsedin
_____________________________6050 Mesaj
30 Aralık 2010; 16:49:51 

Tabii kide sevdiğinizi söyleyebilirsiniz :)

Askerin psikolojisinin bozulmaması önemli olan. Şöyle düşünün, orada insan öyle bir psikolojik durum altına giriyor ki, sizinle askerin arasında özel olan bir kelime dahi geçse o mektupta, o mektupun okunmuş olması bile askerinizin psikolojisini kötü etkiler ;) Askerde özgürlüğünün elinden alındığını zaten biliyor, fakat özel hayatınada müdahale ediliyormuş hissine kapılabilir.

Mektup nostaljik ve duygusal bir obje, sizden mektup aldığında, sevinç, özlem, gibi bütün duyguları maksimize yaşayacak. Zaten full bunalmışken birde bunların olması hem sevindirecek, hem özlemini kat kat arttıracak.

Hani biraz dikkatli olmak yeterli.
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


 
30 Mesaj
30 Aralık 2010; 22:11:35 

bende erkek arkadaşıma sordum onlar postaneden alabiliyorlarmış böylece mektup kimse okumadan onun eline geçiyor ama tabi tam net bilmiyorum mecburen ilk önce göndericez sonra anlıcaz ne olduğunu...ben tuzla asteğmen piyade olulu ptt diye yollucam haber wericem gidip alır o zaman problem olmaz sanırım...
_____________________________ 
42 Mesaj
31 Aralık 2010; 20:16:44 

herkezin yeni yılı kutlu olsun....ve sanırım çoğumuzun isteği bu yıl hayırlı ve çok çabuk geçsin işallah....mutluluklar
_____________________________ 
42 Mesaj
1 Ocak 2011; 1:05:18 

khenan35 cnm ben yolladım ilk başta süpriz olsun istiyordum ama postaneden almaları gerektiği söylediği için mecburen söyledim bugün ..yarın yada en geç öbür gün bu durumu netliğe kavuştururuz...mektubu nasıl aldığını öğrenir sizlere yazarım ...tekrar herkezin yeni yılı kutlu ve mutlu olsun ...
_____________________________ 
30 Mesaj
1 Ocak 2011; 1:24:52 

teşekkürler cnm bende pazartesi göndericem aps ile haberim olursa iyi olur..seninde yeni yılın kutlu olsun
_____________________________ 
3 Mesaj
3 Ocak 2011; 13:29:40 

yemin törenine gitmek istiyorum ama kaç kişi alıyolar sadece aile mi girebiliyo bilmiyorum bi de evci iznine çıktıklarında cumartesi mi teslim olacaklar bilgisi olan biri var mı acaba
_____________________________ 
7 Mesaj
3 Ocak 2011; 15:14:34 

yemin törenine aldığım son haberlere göre sadece 2 kişi kontejyan varmış. Öncelik Anne ve Babanın yada eşlerin..Bunun sebebide tören kapalı alanda olacağı oranında kapasitesinin düşük olması...Buda gayet normal kendi yemin törenimden hatırlıyorum bir aileden 10 kişinin geldiğini hatırlıyorum.. Yeminden sonra evci 2 gün pazar aksamı 17:00 kadar
_____________________________ 
3 Mesaj
3 Ocak 2011; 15:32:20 

teşekkür ederim o zaman gitmemin hiç anlamı olmayacak ama pazara kadar izin varsa en azından görme şansım olabilir
_____________________________ 
26 Mesaj
4 Ocak 2011; 12:51:00 

Gelllllll cuma geeeeeeeeeeeelll : )
_____________________________ 
16 Mesaj
4 Ocak 2011; 16:57:48 

arkadaslar yemin torenine yakını gidemeyenler haftasonu cıkabilirmi dısarı acaba..

bir de mektup yollayan arkadaslar mektubun nasıl ulastıgını filan ogrenebildiyseler bilgilendirirler mi :)

_____________________________ 
14 Mesaj
4 Ocak 2011; 18:51:26