Şimdi Ara

hoşgeldiniz mi hoş geldiniz mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
53.442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tdk da birleşik fiiller ya da tamlamalar yazım kılavuzu yok yahu.ayrı mı yazılr birleşik mi?nette herkes kafasına göre takılıyor.nasıl yazılması lazım

• Yazım kılavuzumuza göre;

Hoş geldiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 9 Aralık 2007; 20:32:55 >
  • Hoş geldiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bay PiPo..!

Hoş geldiniz.

Hoş bulduk.
  • Hiç Hoş gelmedim
  • sağolun arkadaşlar.hepiniz hoş geldiniz o zaman
  • h.g.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

sağolun arkadaşlar.hepiniz hoş geldiniz o zaman

Hoş bulduk.
  • Selamunaleykûm
  • Aleykumselam

Ayrı yazılır. ''Hoş geldiniz''
  • Hoş geldiniz
  • Hoşgeldiniz

(Farklı Olmak Herkese Malum Olmaz)
  • bence ayrı yazılmaz...çünkü imla olarak bakarsanız ağza yerleşmiş bazı ikili sözcükler ikisi bir arada kullanılır anlam ifade etmesi bakımından...bunun karşılığı olan ingilizcesinde (welcome) bile birleşik yazılırken bizde ayrı kullanılması yanlış...doğrusu hoşgeldiniz
    hatta karşılığı olan hoşbulduk ta birleşik yazılır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nKEEPr -- 9 Aralık 2007; 23:11:24 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: nKEEPr

bence ayrı yazılmaz...çünkü imla olarak bakarsanız ağza yerleşmiş bazı ikili sözcükler ikisi bir arada kullanılır anlam ifade etmesi bakımından...bunun karşılığı olan ingilizcesinde (welcome) bile birleşik yazılırken bizde ayrı kullanılması yanlış...doğrusu hoşgeldiniz

Dilimizi İngilizce ile mi karşılaştırıyorsunuz?

Sizin mantığınıza göre;
    İyigünler, gülegüle, Allah'aısmarladık vs. dememiz gerekiyor...
  • bknz. Türk Dil Kurumu İmla Klavuzuna
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

quote:

bence ayrı yazılmaz...çünkü imla olarak bakarsanız ağza yerleşmiş bazı ikili sözcükler ikisi bir arada kullanılır anlam ifade etmesi bakımından...bunun karşılığı olan ingilizcesinde (welcome) bile birleşik yazılırken bizde ayrı kullanılması yanlış...doğrusu hoşgeldiniz

Dilimizi İngilizce ile mi karşılaştırıyorsunuz?

Sizin mantığınıza göre;
    İyigünler, gülegüle, Allah'aısmarladık vs. dememiz gerekiyor...

bazı noktalarda benzerlikler olabilir bunda sakınca yok

benim mantığıma göre "ağza yerleşmiş bazı ikili sözcükler ikisi bir arada kullanılır anlam ifade etmesi bakımından"

sizin mantığınıza göre o zaman hoş geldinin karşılığı hoş bulduk ayrı yazılması gerekir ama ben 30 yaşındayım şimdiye hiçbir yerde hoşbulduk un ayrı yazıldığı bir yer görmedim

• Peki tek başımıza misafirliğe gidince neden hoş geldin den sonra hoş buldum yerine hoş bulduk deriz..
    Nedir bu enaniyet bre...
  • quote:

benim mantığıma göre "ağza yerleşmiş bazı ikili sözcükler ikisi bir arada kullanılır anlam ifade etmesi bakımından"

sizin mantığınıza göre o zaman hoş geldinin karşılığı hoş bulduk ayrı yazılması gerekir ama ben 30 yaşındayım şimdiye hiçbir yerde hoşbulduk un ayrı yazıldığı bir yer görmedim

Ben, bencesine göre görüşümü belirtmiyorum.
    Uzmanlık alanım olduğu için, Türkçe Öğretmeni olduğum için emin olarak yazıyorum.

Yaşınızın konumuzla ilgisini bilemiyorum ama bugüne kadar gerçekten ayrı yazıldığını hiç görmemişseniz okuma metinlerindeki tercihlerinizi tekrar gözden geçiriniz.

İyi Geceler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 9 Aralık 2007; 23:22:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

quote:

Ben, bencesine göre görüşümü belirtmiyorum.
    Uzmanlık alanım olduğu için, Türkçe Öğretmeni olduğum için emin olarak yazıyorum.

Yaşınızın konumuzla ilgisini bilemiyorum ama bugüne kadar gerçekten ayrı yazıldığını hiç görmemişseniz okuma metinlerindeki tercihlerinizi tekrar gözden geçiriniz.

İyi Geceler.

mesleğinize saygım sonsuz yanılıyorda olabilirim tabiiki

• tdk'da aradım bunu bulamadım ,google'a yazınca ilk dh çıktı

not:adminler gereksiz hort değildir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.