Şimdi Ara

termostat ama hangi termostat

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    yoksa
    mekanik termostatmı.

evde kullanılan ve kombiye kumanda eden mekanik bir termostat var..
    örnegin 22 dereceye ayarlı ve kombiyi oda sıcaklığı 22 derece olduğunda durduruyor ama 21 dereceye düştüğünde tekrar çalıştırması gerekirken çalışmıyor ve 20,5-20 derecelere düştüğünde çalışıyor bu arada borular ve petekler iyice soğuyarak kombinin tekrar çalışma süresi uzuyor,

elektronik termostat konullsa çalışma arası daha kısa olmaz mı böylelikle hem petekler tam soğumadan hemde dolayısıyla ev sıcaklığı iyice düşmeden kombi çalışmış olur..

ne dersiniz mümkün mü acaba

• quote:

Orjinalden alıntı: Engin_ER

elektronik termostatmı
    yoksa
    mekanik termostatmı.

evde kullanılan ve kombiye kumanda eden mekanik bir termostat var..
    örnegin 22 dereceye ayarlı ve kombiyi oda sıcaklığı 22 derece olduğunda durduruyor ama 21 dereceye düştüğünde tekrar çalıştırması gerekirken çalışmıyor ve 20,5-20 derecelere düştüğünde çalışıyor bu arada borular ve petekler iyice soğuyarak kombinin tekrar çalışma süresi uzuyor,

elektronik termostat konullsa çalışma arası daha kısa olmaz mı böylelikle hem petekler tam soğumadan hemde dolayısıyla ev sıcaklığı iyice düşmeden kombi çalışmış olur..

ne dersiniz mümkün mü acaba

dijital ve mekanik oda termostatında calışma aralığı aynı ayarladığın dereceden 2-3 derece aşagısında açıyor

22 derece ideal oda scaklığıdır 20 derecedede tekrar açar

sen en iyis termostatik radyatör vanası al daha güzel ve daha konforlu

odalara göre ayarlama yaparsın misal sabah güneş gören taraf daha az ısınmak isterken güneş görmeyen oda daha çok ısınmak istiyecek yani kısacası tek bir yere bağımlı değil

• teşekkürler
  • Engin ER Bey ,

bu söylediğiniz proportional time control olayına girer

PID controlün çıkışını proportional time controllü bir röleyle kombiye verirsek
    bu söylediğiniz gerçekleşir

girişi de oda sıcaklığını ölçen bir sensör olacaktır

yani şöyle çalışacak
    oda ısısı ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça
    daha kıza zaman açacaktır

uzaklaştıkça ( oda soğudukça )daha uzun zaman açacaktır

piyasada satılan sıcaklık kontrol cihazları bu prensibe göre çalışır
  • quote:

Orjinalden alıntı: anotherbrick

Engin ER Bey ,

bu söylediğiniz proportional time control olayına girer

PID controlün çıkışını proportional time controllü bir röleyle kombiye verirsek
    bu söylediğiniz gerçekleşir

girişi de oda sıcaklığını ölçen bir sensör olacaktır

yani şöyle çalışacak
    oda ısısı ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça
    daha kıza zaman açacaktır

uzaklaştıkça ( oda soğudukça )daha uzun zaman açacaktır

piyasada satılan sıcaklık kontrol cihazları bu prensibe göre çalışır

piyasada satılan oda termostatları on-of pirensibine göre çalışmaktadır

İstenillen konfor şartlarına geldiğinde kontak (dijitallerde röle) açılır istenilen şartların altına indiğinde kontak kapanır

Biri sade likid genleşmeli gazla çalışan oda termostadı

buda dijital olarak istenilen gün ve saatlerde istenilen konfor şartlarını sağlar

• Kullandığınız, (Ya da elektronik versiyonu) ideal bence. Yaptığım bir cihazda normal digital termostat kullandım. Cihaz bir hazneyi ısıtıyor. Örneğin 30 dereceye ayarladım. Prob 30 dereceyi gördüğünde röle devreyi açıyor, ama gerek rezistansın sıcaklığı, gerekse çevre metallerin aldığı ısı nedeniyle hazne sıcaklığı 32 dereceye kadar yükseliyor. Sonra sıcaklık düşüp, kritik dereceye ulaştığında (Ayarlı olduğu 30 derece) röle devreyi kapatıp açmaya başlıyor. Tik-tak, tik-tak sürüp gidiyor. Durumu bir kombi için düşündüğümüzde sonuç vahim olacaktır. Devamlı ateşle-söndür!!! Bu yüzden, bir sonraki cihazda aç-kapa termostat kullanacağım. Bu aletlerde devreyi açma ve kapama sıcaklığı ayrı ayrı ayarlanıyor. Böylece ayarlanan sıcaklık aralığı açılıyor belki ama, sistemin kararsız kalıp devamlı aç-kapa yapmasının da önüne geçiliyor.

Anotherbrick arkadaşımın söylediği tarz termostatlar (-ki önceden kullandığım termostatın bu özelliği vardı.) sistemi öğreniyor. İlk çalışmada ayarlanan sıcaklığa aç-kapa'larla yavaşça yaklaşıyor. Böylece ne kadar zaman ısıtıcıyı çalıştırırsa kaç derece yükselme sağladığını öğreniyor. Daha önce sözettiğim benim cihazı ele alırsak, ilk öğrenme süreci sonunda 30 derecede ısıtıcıyı kapattığında sistemin 32 dereceye ulaştığını görüyor, normal çalışmaya geçtiğinde sistemi 28 derecede kapatıyor, nihai ulaşılan sıcaklık, ayarlanan 30 derece oluyor. Sıkıntılı bir başlangıç olduğundan ben kullanmadım. Üstelik çevresel izolasyon ideal olmadığı için, değişik ortam sıcaklıklarında, sistem sıcaklığını 1 derece yükseltebilmek için ısıtıcının çalışması gereken süre de farklı olacak, deyim yerindeyse, termostatın ezberi şaşacaktır.

Sonuçta, kullanacağınız cihazın ihtiyaçlarını gözönüne alarak bir termostat seçimi yaparsanız daha isabetli olur derim.

Kolay gelsin..
  • @Engin_ER

seçimi sana kalmış ama

Bu kadar uğraşmaya gerek yok, radyatör sayısına göre termostatik radyatör vanası al bağlattır bi tesisatçıya veya kendin bağla oldukça basit ohh keyfine bak

hem termostatik radyatör vanalarında senin demiş olduğun " hem petekler tam soğumadan hemde dolayısıyla ev sıcaklığı iyice düşmeden kombi çalışmış olur" olay olmuyor çünkü evdeki odaların ısı kayıpları ve buna bağlı ısı ihtiyacı ayrı

Oda termostadında diyelim salonda duvara bağlı misafir geldi salonda 6 kişi var ve insan vicudunun yaymış olduğu ısı sebebiyle salonun sıcaklığı değer odalara göre yüksek olacağı için termostat kapatacak ama
    oturma odasında oturan kişi veya salonun haricindeki yerler daha az ısınacak kombi durduğu için

Ama termostatik radyatör vanasında böyle bir sorun yok her oda kendi başına bir alandır diyelim salonun radyatörünü 22 derece ayarladın çocuk odasını 25 derece mutfak 20 derece her yer kendi başına bağımsızdır
  • quote:

Orjinalden alıntı: erroraesthumanum

Kullandığınız, (Ya da elektronik versiyonu) ideal bence. Yaptığım bir cihazda normal digital termostat kullandım. Cihaz bir hazneyi ısıtıyor. Örneğin 30 dereceye ayarladım. Prob 30 dereceyi gördüğünde röle devreyi açıyor, ama gerek rezistansın sıcaklığı, gerekse çevre metallerin aldığı ısı nedeniyle hazne sıcaklığı 32 dereceye kadar yükseliyor. Sonra sıcaklık düşüp, kritik dereceye ulaştığında (Ayarlı olduğu 30 derece) röle devreyi kapatıp açmaya başlıyor. Tik-tak, tik-tak sürüp gidiyor. Durumu bir kombi için düşündüğümüzde sonuç vahim olacaktır. Devamlı ateşle-söndür!!! Bu yüzden, bir sonraki cihazda aç-kapa termostat kullanacağım. Bu aletlerde devreyi açma ve kapama sıcaklığı ayrı ayrı ayarlanıyor. Böylece ayarlanan sıcaklık aralığı açılıyor belki ama, sistemin kararsız kalıp devamlı aç-kapa yapmasının da önüne geçiliyor.

Anotherbrick arkadaşımın söylediği tarz termostatlar (-ki önceden kullandığım termostatın bu özelliği vardı.) sistemi öğreniyor. İlk çalışmada ayarlanan sıcaklığa aç-kapa'larla yavaşça yaklaşıyor. Böylece ne kadar zaman ısıtıcıyı çalıştırırsa kaç derece yükselme sağladığını öğreniyor. Daha önce sözettiğim benim cihazı ele alırsak, ilk öğrenme süreci sonunda 30 derecede ısıtıcıyı kapattığında sistemin 32 dereceye ulaştığını görüyor, normal çalışmaya geçtiğinde sistemi 28 derecede kapatıyor, nihai ulaşılan sıcaklık, ayarlanan 30 derece oluyor. Sıkıntılı bir başlangıç olduğundan ben kullanmadım. Üstelik çevresel izolasyon ideal olmadığı için, değişik ortam sıcaklıklarında, sistem sıcaklığını 1 derece yükseltebilmek için ısıtıcının çalışması gereken süre de farklı olacak, deyim yerindeyse, termostatın ezberi şaşacaktır.

Sonuçta, kullanacağınız cihazın ihtiyaçlarını gözönüne alarak bir termostat seçimi yaparsanız daha isabetli olur derim.

Kolay gelsin..

hem termostat ile hemde termostatsız deneme yaptım;
    termostat devrede iken yaptığım denemede;
    oda sıcaklığı 22 derece olduğunda termostat kombiyi durduruyor , 20,5 derece aralığına geldiğinde tekrar çalıştırıyor bu arada tüm radyotörler soğumuş oluyor ve tekrar ısınması için kombi daha uzun süre çalışmak zorunda kalıyor,

termostatsız olarak yaptığım deneyde ise ;
    kombi devir daim motoru sürekli çalışıyor, o zaman kombi üzerinden su sıcaklığını sabitlemek gerekiyor bu şekilde devirdaim motoru devamlı çalışarak kombiye giren soğuk suyun derecesine bakıyor eğer düşmüşse ateşleme yapıyor, ama şunu gözlemledim hem devir daim motoru sürekli çalışıyor hemde kombi daha sık devreye girip çıkıyor (bunu sakıncalı gördüm)

ben şöyle düşündüm,

oda termostatı; oda sıcaklığı 22 dereceye ulaştığında termostat kombiyi durdursun;
    yine başka bir termostat kullanarak bu kezde peteklere iliştirilmiş bir termostat petek sıcaklığı 30-35 dereceye düştüğünde kombiyi devreye alsın;

amaç
    sistemdeki suyun daha fazla soğumaması ve kombinin suyu ısıtmak için daha uzun süre çalışmaması
  • Oda ve sirkülasyon pompası seri bağlı gibi görünüyor. Oda sıcaklığını ölçen kombiye yol vermek istiyor ama, sistem sıcaklığı düşmediği için pompadaki termostat devreyi açık tutuyor.

Amaca uygun seçim, oda termostatını iptal edip, termostatik radyatör vanası takmak ve pompa termostatını daha yüksek bir sıcaklığa ayarlamak gibi görünüyor. Böylece evin her bölümü istediğiniz kadar ısınır, sistem su sıcaklığı da örneğin 50 derece gibi bir değerde tutulur. Tüm termostatik vanalar kapalıysa (Her yer yeteri kadar sıcaksa) kombi sadece borudaki suyu ısıtacak kadar çalışıp, devreden çıkar.

Tüm vanalar kapalıysa, pompa su basamayacağından, dönüş de olmayacaktır. Termostat dönen su sıcaklığını ölçtüğüne göre??!!
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.