Şimdi Ara

monitor kırmızı rengi göstermiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
7.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sorun ne olabilir? kırmızı bileşen gözükmüyor. yalnız osd menüsüne girince kırmızı renkli öğeleri görebiliyorum. ama normalde gözükmüyor. bu nedenle yeşil renkler de sarı gibi gözüküyor. kırmızı siyah gibi gözüküyor. mavide sorun yok mavi gibi gözüküyor

• Kablodadaki RGB sinyali zarar görmüştür. Yapabilirseniz kısadevre cihazıyla kabloyu test edebilirsiniz. Yada elektronikçi yapabilir.
  • ekran kartının yonga seti nvdia ise için de desktop masa üstü ayarları olacak kanallardan ordan kırmızıyı deneyebilirmisin bikeresinde yanlışlıkla diğer renkleri kapatmıştım acaip monitor acaip renklere bürünmüştü deneyebiirsin..
  • quote:

Orjinalden alıntı: reptile_34

ekran kartının yonga seti nvdia ise için de desktop masa üstü ayarları olacak kanallardan ordan kırmızıyı deneyebilirmisin bikeresinde yanlışlıkla diğer renkleri kapatmıştım acaip monitor acaip renklere bürünmüştü deneyebiirsin..

ewt bende de oluştu aynısını yaptım düzeldi..
    dene bence
  • ordan denedim kırmızıyı arttırıp azaltıyorum ama bişey değişmiyor
  • kabloları değiştirmeyi denedinmi başka kablo tak bakalım ... bide şunu yap monitorun yanlarına aynı anda tokat atarmış gibi vur korkma bişi olmazz bunu crt yada flat monitorlarda dene lcd deneme sakın....
  • kabloları değiştirme şansım yok çünkü monitorden direk çıkıyor. soketli fln değil yani
  • bence sen onu bir bilgisayarcıya götür.. daha kalıcı hasarlara sebep olmadan
  • quote:

Orjinalden alıntı: kryeck

Kablodadaki RGB sinyali zarar görmüştür. Yapabilirseniz kısadevre cihazıyla kabloyu test edebilirsiniz. Yada elektronikçi yapabilir.

ekran kartına giden uctan bu testi yapabilir miyim? öğretebilir misiniz acaba hangi uçları kısadevre testi yapmalıyım. vga tipi
  • up
  • bence ekrankartına başka bi monitör ödünç alıp takın. eğer sorun yoksa sorunun monitördendir. monitörü tv tamircilerine götürürseniz hallederler...
  • benim eski monitorumdada böle sorun vardı ama o renkler dalgadalga oluyodu aynı cep telefonunu ekrana yaklaştırırsın ya onun gibi daha sonra monitoru net cafe sahibi arkadaşa hediye ettim başka yerden monitor temin ettim o monitorda eski crt ve kablo içinden çıkmalıydı yeni aldığım monitor ilk 1 hafta iyiydi sonra açılışta 640 - 480 1024-768 hep bu ayarlar devamlı değişiyodu monitor bi büyüyo bi küçülüyodu daaha sonra problemin ekran kartında olduğunu ve ekran kartını değiştirdim problem çözülmüştü anlıcan hem ekran kartından hemde monitörden olmuştum :(( sende mümkünse monitörü ve ekran kartını başka pc de denemen
  • quote:

Orjinalden alıntı: M@rKSm@N

kabloları değiştirme şansım yok çünkü monitorden direk çıkıyor. soketli fln değil yani

bab yapıcan iş 2 vida 1 lehim.daha önce kabloyu deiştirtmeye kalktım 2 vida 1 lehim için 30 lira istemişlerdi kabloyu 15 liraya alıp kendim takmıştım çok zor bi olay deil takmak
  • kablonun monitor girişiyle sertçene oynayınca düzeliyor arasıra. acaba ordaki lehimler mi sökülmüş. orayı lehimlesem yeter mi kablo değiştirmeme gerek var mı sizce? monitor iş yerinde evde olsa şimdiye kadar çoktan açmıştım da ...
  • osd menüde görüp normal resimde görememenizin sebebi rgb kartına gerekli sinyalin ulaşmamasından kaynaklanır
    bunun başlıca nedeni taşıyıcı kablo ve katod sürücülerdir
    sizin katod sürücülere müdahale etme şansınız yok bu yüzden yapabileceğiniz tek şey rgb sinyallerini taşıyan data (vga) kablosunu değiştirmektir.yukarıda bir arkadaş çok basit olduğunu yazmış fakat olay bu derece basit değil,evet bizim için 3-4 dakikalık iş olsada bilmeyen birisi için bu olay daha uzun süreli ve bir o kadarda riskli bir süreç olacaktır zira bu kablonun monitörün içindeki bölümünün bir kısmı soket olarak rgb kartına bağlıdır ve bu kartda crt tüp üzerine takılıdır crt tüplerin rgb kartının takılı olan bölümdeki cam kalınlığı yaklaşık 1.8 mm dir bu da yüksek kırılma olasılığı demektir 15 ytl kar etmeye çalışırken 150 ytl zarar etmemenizi öneririm...
  • dostum olay tamamen manyetik alandan kaynaklanıyor

hoparlörleri uzaga yerleştir birkacgünde düzelir
    acelen varsa monitörü gece yatarken boş odaya koy bi günde düzelir

hadi gecmiş olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ado

osd menüde görüp normal resimde görememenizin sebebi rgb kartına gerekli sinyalin ulaşmamasından kaynaklanır
    bunun başlıca nedeni taşıyıcı kablo ve katod sürücülerdir
    sizin katod sürücülere müdahale etme şansınız yok bu yüzden yapabileceğiniz tek şey rgb sinyallerini taşıyan data (vga) kablosunu değiştirmektir.yukarıda bir arkadaş çok basit olduğunu yazmış fakat olay bu derece basit değil,evet bizim için 3-4 dakikalık iş olsada bilmeyen birisi için bu olay daha uzun süreli ve bir o kadarda riskli bir süreç olacaktır zira bu kablonun monitörün içindeki bölümünün bir kısmı soket olarak rgb kartına bağlıdır ve bu kartda crt tüp üzerine takılıdır crt tüplerin rgb kartının takılı olan bölümdeki cam kalınlığı yaklaşık 1.8 mm dir bu da yüksek kırılma olasılığı demektir 15 ytl kar etmeye çalışırken 150 ytl zarar etmemenizi öneririm...

bilgilendirmeniz ve tavsiyeniz için teşekkürler. bu dediğinize göre osd menusu için ayrı kart kullanılıyor değil mi
  • quote:

Orjinalden alıntı: logitech34

dostum olay tamamen manyetik alandan kaynaklanıyor

hoparlörleri uzaga yerleştir birkacgünde düzelir
    acelen varsa monitörü gece yatarken boş odaya koy bi günde düzelir

hadi gecmiş olsun

olayın manyetik alandan kaynaklanmadığı zaten biliniyor
    bunun çözümü boş oda değil,teknik açıklaması zaten yapılmış bir noktada kulaktan dolma bilgiler vermek doğru değil.
    o bahsettiğiniz manyetik alan her zaman var ve her zamanda olacak,normalde siz görmediğiniz halde 3-5 günde bir tv ve monitörlerimiz zaten renk bozulması yapıyor,fakat videomuting denilen sistem (ilk açılışta tv çalıştığı halde ekranın geç açılması) horizantel,vertikal ve senkron sinyallerinin yerine oturmasını ve demanyetize işleminin yapılmasını gerektirecek zamanı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
    eğer ekrandaki renkler artık temizlenmiyorsa degause sistemi yani demanyetizeniz çalışmıyor demektir bu durumda degause devresini tetikleyen PTC nin arızalı olma olasılığı %99 dur...
    kaldı ki arkadaşın bahsettiği arıza demanyetize arızası değildir eğer öyle olsaydı osd ekranınıda renkler bozuk olarak görürdü...

sizin mantığınızdan yola çıkarsak hasta kişileride boş odaya yatırıp ertesi gün iyileşmiş olarak almamız gerekiyor sanırım.
    tekrar rica ediyorum böyle kaliteli bir forumda kocakarı yöntemleri ile tavsiyelerde bulunmayalım...
  • quote:

bilgilendirmeniz ve tavsiyeniz için teşekkürler. bu dediğinize göre osd menusu için ayrı kart kullanılıyor değil mi

osd menü rgb kartına video katından gelen direkt katod sinyalleri ile çalıştığı için vga kablosu ile çalışan katod tetiklemesinden bağımsızdır,bu yüzden osd menüyü normal renklerde görürsünüz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ado

quote:

osd menü rgb kartına video katından gelen direkt katod sinyalleri ile çalıştığı için vga kablosu ile çalışan katod tetiklemesinden bağımsızdır,bu yüzden osd menüyü normal renklerde görürsünüz...

+1907
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.