Şimdi Ara

Kulakici Kulaklığın Zararları !! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
2
Favori
40.459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben gece yatarken Q-Jays adlı IEM ile müzik dinliyorum.Kulaklık aslında izolasyon amaçlı bir IEM ama ben yatarken dinliyorum.Kulaklıkla beraber müziğin ses şiddetine göre Player'ımın ses seviyesini 3 ile 5 arasında(Yeterince kısık.) değiştiriyorum.Herneyse;kulaklığı çıkarttığımda kulaklık kulağımın içinde kalan mikro pislikleri bile çekiyor.(Çünkü;zar hariç her tarafa değiyor.)Yatmadan önce açıyorum ışığı;hem kulaklığı,hem de kulağımı bir güzel temizliyorum.Tekrar yatarken odanın bir diğer köşesinde ki ufacık saatin tik-taklarını bile duymaya başladığımı fark ediyorum.Yani;IEM'ler kısık-orta sesle dinlendiğinde kesinlikle zararlı değil,hatta faydalı bile BENCE.Sonuçta;bu tip kulaklıkların çoğunu aynı zamanda kulak sağlığı ile de ilgilenen firmalar yapıyor.(Etymotic,Westone gibi.)

Bir de;Sony'nin koyduğu AVLS(Volume Limit) var ya;bu bence hakikaten tam kararında bir kısıtlama.Yani;kulaklığınız zor beslenen bir kulaklık değil ise;mümkün olduğu kadar bu limite uymak gerek.Ben dışarıda iken bile bu limiti açık tutuyorum artık.Sadece biraz coşmak istediğimde limiti kapatıyorum ama yine de sesi sona dayamıyorum.(Not:Benim kullandığım Sony modelinde 30 birim ses seviyesi var ve bu limit 14'ten yukarısına izin vermiyor.14. ses seviyesi çok kısık değil,hatta bence orta halli ses seviyesi bu ama yine de dışarıda kullanırken iyi izolasyonlu ya da 'Noise Cancelling' özellikli kulaklığınız yoksa az gelebilir.)

Ben derim ki;önemli olan kullanılan ses seviyesidir.Müzik türünüz ne olursa olsun ses seviyesini asla ve asla abartmamak gerek ve de mümkün olduğu kadar kısık sesle dinlemek gerek.Sonuçta;yüksek sesle dinleyerek ileride müzik dinleyeceğiniz günleri azaltıyorsunuz,bir de böyle düşünün.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-062F3AC5F -- 7 Ekim 2010; 0:56:12 >

• Arkadaşlar Ben de bir makalede okumuştum..
    "Kulaktan alınan sesi beyine elektrik akımı şeklinde ileten sinir hücreleri en çok yüksek frekanslı seslerde ölüyor. Alçak frekanslı sesler bu hücrelere en az, neredeyse hiç zarar vermeyen seslerdir." Diyordu. Burada yüksek frekanslı denen sesler tiz sesler, alçak frekanslı sesler de bass sesler oluyor bildiğiniz gibi.
    Buradan bağlantı kurarak kulak sağlığı için alınabilecek en iyi kulaklığın bass sesleri iyi olan aynı zamanda tizleri de çok üretmeyen koyu karakterli bir kulaklık olmasıdır. Allah'tan aldığım kulaklık tam böyle bir kulaklık. Bence kulaklık alacak arkadaşlar buna dikkat etsinler...
  • ses frekansı-beyne etkisi konulu hiç bişi bulamadım internette.bulup paylaşırsan iyi olur
    benim bulabildiğim kadarıyla salyangozdaki titreşimler kulaktaki kirpiğimsi uzantılar tarafından hissedilip beyne iletiliyo ve ses anlaşılıyo.ama bu bölümün nasıl olduğu daha tam olarak anlaşılamamış.ya da bu sitede çok yüzeysel geçmişler ve o bölümü atlamışlar
    http://www.coolquiz.com/trivia/explain/docs/hearing.asp

benim bildiğim kadarıyla frekanstan ziyade ses basıncı önemli(spl)

Yaklaşık ses seviyesi (dB) Örnek
    0 İnsan kulağının duyabileceği en düşük ses
    30 Fısıltı, sessiz konuşma
    60 Normal konuşma, dikiş makinası, daktilo
    90 Ağır vasıta trafiği, günlük maksimum insan 8 saat maruz kalmalıdır (insanların % 90'nını korur)
    100 Elektrikli testere, asfalt delme makinası, (korunmasız olarak günde iki saat maruz kalınabilinir)
    115 Yüksek sesli roket veya rock konserleri (günde maksimum 15 dakika maruz kalınabilir)
    140 Silah sesi, jet motoru, (korunmasız kulaklarda ağrı oluşturur. Kulak korunmadan bu sese izin verilmemelidir)

ayrıca db logaritmik bi değer.+3 db iki kat ses demek özetle

• Teste falan gerek yok. Bende günlük kullanımda, gün içinde kulak çınlaması yapıyor. İlk başta bu bendeki çınlamanın nedenini bulamamıştım ancak deneye deneye bu sonuca vardım. Kulak içi kullanmıyorum ve çınlamalar geçti. Sırf bu yüzden şimdi kafaüstü, kocaman olmayan kulaklık arıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: peacelick

ses frekansı-beyne etkisi konulu hiç bişi bulamadım internette.bulup paylaşırsan iyi olur
    benim bulabildiğim kadarıyla salyangozdaki titreşimler kulaktaki kirpiğimsi uzantılar tarafından hissedilip beyne iletiliyo ve ses anlaşılıyo.ama bu bölümün nasıl olduğu daha tam olarak anlaşılamamış.ya da bu sitede çok yüzeysel geçmişler ve o bölümü atlamışlar
    http://www.coolquiz.com/trivia/explain/docs/hearing.asp

benim bildiğim kadarıyla frekanstan ziyade ses basıncı önemli(spl)

Yaklaşık ses seviyesi (dB) Örnek
    0 İnsan kulağının duyabileceği en düşük ses
    30 Fısıltı, sessiz konuşma
    60 Normal konuşma, dikiş makinası, daktilo
    90 Ağır vasıta trafiği, günlük maksimum insan 8 saat maruz kalmalıdır (insanların % 90'nını korur)
    100 Elektrikli testere, asfalt delme makinası, (korunmasız olarak günde iki saat maruz kalınabilinir)
    115 Yüksek sesli roket veya rock konserleri (günde maksimum 15 dakika maruz kalınabilir)
    140 Silah sesi, jet motoru, (korunmasız kulaklarda ağrı oluşturur. Kulak korunmadan bu sese izin verilmemelidir)

ayrıca db logaritmik bi değer.+3 db iki kat ses demek özetle

http://forum.donanimhaber.com/m_25745132/tm.htm
    Burada özet tasiyeler bölümünde de yazıyor. Ben okuduğum makaleyi bulamadım. 1.5 sene oldu okuyalı.. Fakat şöyle bir olay var. Tiz sesler daha çok zarar verir diyor. Demek ki bass sesler de zarar veriyor. Fakat ben cok daha az zarar verdiğini okumuştum.. Bu verdiğim konu da cok güzel acıklamış konuyu. Okumaya değer...

• Uzun süreli kullanımlarda (3 saat ve fazlası) zararı olabilir.Ben günde 30 40 dakikadan toplamda 2 saate yakın kullanıyorum bu güne kadar hiçbir zararını görmedim.
    İnşAlllah bundan sonrada görmem.
  • Burda yorumları okurken birisinin kortizonlu kulak damlası kullanıdğını gördüm kulağındaki tahrinbattan dolayı herhangi bir sorunda adını unuttum arakdaşın sizce faydası olurmu bende de tizlik kaybı gibi bir ker 6 satta kulaklıla oyun oyanmıştım ne kasede açık kulaklıtı Allah'tan ama uzun süreli olunca biraz duyum siniri inciltti yansımalarda özellikel konuşurken sorun yaşıyorum normalde duyuyorum karşımdakini kendimi yani sesler hep kulağımdın içindeymiş giib oluro net vey flu olarak tizlikde sorun yaşıyorum bana yardımcı olacak biri varmı zaten kulaklığıda bıraktım 2010 kasımda oldu bu olay kasım sonu aralıkda olmuştu ne yapmam lazım ? İyi günler.
  • kulakiçi kulaklıklar, 1 saat kulaklarımızda kaldıgında 60 bin bakteri üretimine sebep oluyor.Hangımız bır saatın uzerınde muzık dınlemıyoruz kı
  • arkadaşlar bütün kulaklıklar zarar verir ama en aza indirmek için ızolasyonu yüksek bi kulaklıkta makul bi ses seviyesinde dinlemek bence bunun içinde in-ear daha makul gibi ama kafaüstü nun keyfi yeter :)
  • http://www.uzmantv.com/kulak-ici-kulaklik-satin-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz bana göre yararı da var zararı da. Zararı sesi fazla açarsan basınç yapar kulak zarı zarar görür (Geçicide olabilir kalıcıda), iyi temizlenmezse pis ortamlarda bulunursa enfeksiyona neden olabilir. Yararı ise müzik daha az sesle dinlendiğinden daha az zararlıdır ve bass ağırlıklı oldukları içinde zararı daha azdır (frekans olayından dolayı internetin yalancısıyım :D )
  • Kaliteli kulak içi kulakların yanında naısl kullanıcağınızı anlatıyor ona göre sesi açıcaksınız gibisinden 50 sayfa dolusu kitap yazan kulaklarım var onları dinlemeyip tam tersini yapıp sonrada haşat oldu dersiniz tabi :
  • Konuyu hortlattim ama bende lg g3 le beraber gelen kulaklikla muzik dinlerken ki oyle kulakligini 7/24 yaninda tasiyip surekli dinleyen birisi degilim neyse bir sabah yine muzik dinlerken birden ses kaybi gerceklesti ve geri donusu yok allahtan buyuk bir hasar birakmadi ama biraktigi hasari hissetmekteyim o yuzden siz siz olun kulaklik sevdasindan vazgecin benim gibi KEŞKE demeyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar sakın kulak içi kulaklık almayın bende vardı kulağım çok ağrıdı hatta kulağımı yastığa bile koyamiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borasamet -- 5 Ağustos 2015; 23:50:00 >
  • HeLLNoo kullanıcısına yanıt
    Ben film izlemiştim 2 saat şuan kulağımı ağrısından ölüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Command.com

arkdaslar bir suredir gerek forumda gerekse piyasada kulaklık aratiriyorum (W810 um icin)
    forumda yazılanlardan etkilenerek tam ie4 almaya karar vermistimki fikrini sordugum ve bu konuda ve tıp alanında uzman bir arkadsim kulak ici kulakligi kesinlikle kullanmamami soyledi.
    Kulak ici kulaklıklar Transducer Nerve' denilen , sesin islenerek beynimize iletilmesini saglayan sinir hucrelerinin her seferinde milyonlarcasini n olmesine sebep olmaktaymis. Ve sinir hucreleri asla yenilenmediginden surekli bicimde isitme kaybi icersine giriyoruz. Yuksek sesle dinleyen arkadaslarin yasliliklarini buyuk ihtimal sagar olarak gecirebileceklerinden bahsetti.
    Butun kulaklıkların zararlı oldugunu ama en azından acik tip kulaklık kullanmamın bu zararı en aza indirecegini soyledi..
    Yani insan zaten dusundugu zamanda bunu algilayabiliyor.
    Arkadaslar bencede ne olursa olsun saglik en on planda olmali.. Kulaklarinizi ve isitme duyunuzu kaybettikten sonra dunyanin en kalite kulakligini kullansanz ne olur??

ie4 ten vazgectim.. Sanırım PX100 alacam

Arkadaşınız sizi yanıltmış. 15 senedir kulakiçi, kulaküstü kulaklık kullanıyorum, mesleğim gereği düzenli olarak odyometri gibi tüm testlere giriyorum sonuç olarak kulaklarda kayıp tam olarak "0". En önemli olan şey sesin yüksekliğidir. Hiç
    bir zaman aşırı derecede yüksek seste müzik dinlemem.

• kerem kullanıcısına yanıt
    Hacı, Cx300 un bassları ne kadar iyi? Midleri tizleri nasıl. Aradım ama hic bir yerde bulamadım bi bilgileri.

• quote:

Orijinalden alıntı: ym_scientist

Hacı, Cx300 un bassları ne kadar iyi? Midleri tizleri nasıl. Aradım ama hic bir yerde bulamadım bi bilgileri.

yeri burası değil ama Cx300 II'den sonra, Soundmagic e10s' ye geçtim, Cx300' den hakkaten fark edilir şekilde daha iyi tek kötüyse kötü olarak sanki cx300' de enstrumanlar daha fark edilir idi.
  • Kulakiçi veya üstü farketmiyor bence.Bendede dışardan gelen gürültüleri iyi yalıtım eden bir kulaküstü kulaklık var.Uzun süreli yüksek sesli dinlediğim zamanlarda bendede ağrı oluyor.Kulaklıkla uyuyup kulaklıkla uyanmamak lazım.Ne kadar uzun süreli kullanırsanız o kadar zararını görürsünüzz..
  • yılların metal müzik hastası olarak günde bazen 8 saat dinlediğim oluyor zaten bilgisayarımda dışa ses veren hoplarlör de yok. marshall major ile deli gibi metal dinliyorum son ses slayer çalıyorum gerçi tüm slayer şarkılarını milyonlarca kez dinlediğim için artık bıktım ama yine de dinlemeden edemiyorum bunu tam beş yıldan fazla süredir yapıyorum ondan öncesinde de 10 sene kadar hem kulaklık hem de hoparlörden dinliyordum üstelik cep telefonumda da kulak içi ath kullanıyorum ve sokağın ucunda iğne atsan onu duyarım yani bu işler boş iş bunları geçin. kulaklıkla ilgili tek problemim o kafaüstü olanların saçları yolabileceğini düşünüyorum yani işitmeyle ilgili en küçük bir problem yok

https://www.youtube.com/watch?v=yew9L0Xjm_g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sturmgewehr44 -- 7 Haziran 2019; 19:46:45 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.