DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
yardım lütfen;optik zoom ve dijital zoom nedir
14
Cevap
0
Favori
21.419
Tıklama
Tüm Forumlar >> Fotoğraf Makineleri ve Video Kameralar >> Video Kameralar >> yardım lütfen;optik zoom ve dijital zoom nedir
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      2042 Mesaj
      24 Ekim 2007 13:13:44
      Arkadaşlar,baştan özür diliyorum,belki bu forumların arasında bahsediliyordur ama ben bulamadığım için sizlere sormak ihtiyacını hissettim.İlk defa bir video kamera almaya niyetlendim ve ürünlerin özellikleri arasında optik ve dijital zoom değerlerinin tam olarak neyi amaçladığını çıkartamadım.Yani örneğin 25X optik,2000X dijital zoom un neye göre iyi,neye göre de kötü olduğunu nasıl değerlendirebilirim,bu değerler ne işe yarar.Çünkü tek bildiğim zoom un yakınlaştırma-uzaklaştırma terimi olduğu.Şimdiden teşekkürler.

• Çavuş
      77 Mesaj
      24 Ekim 2007 15:16:46
      hocam optik zoom mercekle yapılan yakınlaştırmadır. yani görüntüde bozulmaya sebep olmaz. dijital zoom ise görüntüde bozulmaya neden olur. çünkü zaten çekilmiş olan görüntüye dijital yakınlaştırma yapar. aynı bilgisayarda fotoğrafları yakınlaştırdığımız gibi. yani önemli olan optik zoomdur. 25x optik zoom un anlamı da görüntüyü 25 kat yakınlaştırmasıdır.

• Yarbay
      2042 Mesaj
      24 Ekim 2007 15:37:08

quote:

Orjinalden alıntı: dersimli35

hocam optik zoom mercekle yapılan yakınlaştırmadır. yani görüntüde bozulmaya sebep olmaz. dijital zoom ise görüntüde bozulmaya neden olur. çünkü zaten çekilmiş olan görüntüye dijital yakınlaştırma yapar. aynı bilgisayarda fotoğrafları yakınlaştırdığımız gibi. yani önemli olan optik zoomdur. 25x optik zoom un anlamı da görüntüyü 25 kat yakınlaştırmasıdır.

çok teşekkürler

• Yüzbaşı
      537 Mesaj
      29 Ekim 2007 10:02:19
      dersimli 35arkadaş çok güzel açıklamış.

• Binbaşı
      1833 Mesaj
      29 Ekim 2007 10:25:24

quote:

25x optik zoom un anlamı da görüntüyü 25 kat yakınlaştırmasıdır.

diğer cümleler doğru ama bu değil.

25x optik zoom demek, o lensin en geniş açısı ile en dar açısı arasındaki orandır. örnek olarak nikon d80 ile birlikte kit olarak satılan 18-135mm lens, 135/18=7,5x'tir. eski bir model olan nikon e4800de ise 6-50mm lens vardır be 50/6=8,3x'tir. yani şu kadar optik zoom lafına kanmayın, objektifin üzerinde yazan xx - yy mm şeklindeki açılarına bakın xx mümkün olduğunca küçük, yy mümkün olduğunca büyük olsun. şu da bir gerçek xx ile yy arasındaki fark arttıkça, özellikle kompakt makinalarda görüntünün optik kalitesi bozular. kenarlarda bulanıklaşmalar başlar.

• Yarbay
      2692 Mesaj
      29 Ekim 2007 15:15:37

quote:

Orjinalden alıntı: xpug

Alıntıları Göster

25x optik zoom demek, o lensin en geniş açısı ile en dar açısı arasındaki orandır. örnek olarak nikon d80 ile birlikte kit olarak satılan 18-135mm lens, 135/18=7,5x'tir. eski bir model olan nikon e4800de ise 6-50mm lens vardır be 50/6=8,3x'tir. yani şu kadar optik zoom lafına kanmayın, objektifin üzerinde yazan xx - yy mm şeklindeki açılarına bakın xx mümkün olduğunca küçük, yy mümkün olduğunca büyük olsun. şu da bir gerçek xx ile yy arasındaki fark arttıkça, özellikle kompakt makinalarda görüntünün optik kalitesi bozular. kenarlarda bulanıklaşmalar başlar.

Dolayısı ile optik zoom'un yüksek olması iyi bişey deil , aksine görüntü kalitesini düşüren bi özelliktir. Üst seviye makinelerin zoom oranlarına bakarsanız 10 X yada 12 X olduğunu görürsünüz. 1000 ytl altındaki kameralarda 40X e kadar bu oran çıkar fakat görüntü kalitesi de bi o kadar bozulur..

• Binbaşı
      1833 Mesaj
      29 Ekim 2007 15:59:13
      optik zoomun çok abartı bir değer olması iyi değil diyelim

• Çavuş
      77 Mesaj
      30 Ekim 2007 00:46:59

quote:

Alıntıları Göster

söylediklerimiz aynı şey zaten. 17mm objektifle 5x optik zoom yaparsan 85mm olur, 36mm ile 12x optik yaparsan da 432mm olur.
      birinde 5 kat diğerinde 12 kat yakınlaştırır. zaten zoom un büyüklüğünü belirten "X" ibaresi de "çarpı" anlamında kullanılır. harf değildir.

• Yarbay
      2692 Mesaj
      30 Ekim 2007 11:00:55

quote:

Alıntıları Göster

söylediklerimiz aynı şey zaten. 17mm objektifle 5x optik zoom yaparsan 85mm olur, 36mm ile 12x optik yaparsan da 432mm olur.
      birinde 5 kat diğerinde 12 kat yakınlaştırır. zaten zoom un büyüklüğünü belirten "X" ibaresi de "çarpı" anlamında kullanılır. harf değildir.

Yani adam satırlarca teknik bilgi vermiş. Sen tutmuş 25 kat büyütmesi demekle aynı şey diyosun Ki ayrıca xx yy'den kastı ordaki değerler.. Hani matematikte falan da kullanırız. 3x+4y=10 falan.. 25X deki X çarpıdır dedi ya..

• Binbaşı
      1833 Mesaj
      30 Ekim 2007 11:19:38
      aslında aynı şleyi söylemişiz tekrar okudum yazılanları da

xx -yy mm ile demek istediğim objektiflerin üzerinde yazan 18-135mm 70-300mm şeklindeki açı değerleri.

• Yarbay
      2357 Mesaj
      30 Ekim 2007 13:38:38

quote:

Alıntıları Göster

25x optik zoom demek, o lensin en geniş açısı ile en dar açısı arasındaki orandır. örnek olarak nikon d80 ile birlikte kit olarak satılan 18-135mm lens, 135/18=7,5x'tir. lens vardır be 50/6=8,3x'tir.eski bir model olan nikon e4800de ise 6-50mm yani şu kadar optik zoom lafına kanmayın, objektifin üzerinde yazan xx - yy mm şeklindeki açılarına bakın xx mümkün olduğunca küçük, yy mümkün olduğunca büyük olsun. şu da bir gerçek xx ile yy arasındaki fark arttıkça, özellikle kompakt makinalarda görüntünün optik kalitesi bozular. kenarlarda bulanıklaşmalar başlar.

dostum, sende karıştırmışsın biraz; örneğini verdiğin nikon 4800 modelinin 6-50 mm değeri, merceğin odak uzaklığı. yani eşdeğer değer değil o. eşdeğeri; 36-300 mm=8.3x tir dersen daha doğru olur. çünkü karşılaştırdığın değer; 18-135 mm.

• Yüzbaşı
      860 Mesaj
      30 Ekim 2007 20:20:27
      optik zoom anlatılmaz yaşanır

• Binbaşı
      1833 Mesaj
      30 Ekim 2007 21:46:13
      Lens: 8.3x Zoom-Nikkor; 6.0-50mm (35mm format equivalent to 36-300mm); Digital zoom to 4x.

kaynak: http://www.nikonusa.com...=1&grp=2&productNr=25520

sen de haklısın ben de

yaw amma uzadı bu konu sonuçta yorum yapan herkes aynı doğruyu farklı yollardan anlatıyor. herkese saygılar sunuyorum.

• Yüzbaşı
      520 Mesaj
      07 Ekim 2009 10:06:09
      peki müsaddenizle ben bir soru sorucam
      canon power shot a590 4x optik 4x dijital tatalde 16x zoom yazmış 23,5/5,8 = 4x vee birde 1:2,6-5,5
      fuji finepix a170 ise 3x optik 5,7 dijital zoom demiş 57/17=3,3x ve 1:2.9,5,2

ben görüntü bozulmadan yapılan yaklaşmayı ( optik olarak biliyorum yanlışşam düzeltin beni :)
      istiyorum hoş görüntüyü bozarak yaklaşmayı kim isterki ?
      bu durumda hangi ürünü secmem daha mantıklı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pc0576 -- 7 Ekim 2009; 10:16:33 >

Oyuncunun lehine tek kuruş bile harcamayan bu şirketin oyununu gelin sizde bırakın !!!
      K2Network u daha fazla zengileştirip , popüler hale getirmeyin

KnightOnline ı Bırakanlar Kulubü ve bırakmaya niyeti olanlar...
      TIKLA
    • Çavuş
      43 Mesaj
      23 Ekim 2012 15:28:20
      sagolun ahali

Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Fotoğraf Makineleri ve Video Kameralar >> Video Kameralar >> yardım lütfen;optik zoom ve dijital zoom nedir
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.