- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Wing Tsun mu Jeet Kune Do mu ?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
146
Cevap
2
Favori
59565
Tıklama
Sayfa: <<      [2]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
364 Mesaj
3 Mart 2009; 17:50:24 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

bravo felix, doğru bir noktaya işaret etmişsin. UFC ve MMA neticede az da olsa kurallı bir ortamın hüküm sürdüğü bir ortamdır.
AMA sokağa daha yakın bir ölçüt var mı ortalıkta?
tabii ki sokağın dışında..
yalnız unutmaki UFC'de karşındaki adam da antrenmanlı birisi, boş değil yani, sokakta iki sarhoşla kavga etmektense UFC'de kurallı da olsa kavga etmek daha bir "ölçücü" gibi gelmekte bana.

sana bir teklifim var, bir dahaki sefere hocana "lat sao" esnasında kafa at yada sağlam bir kroşe at, hadi bakalım hayırlı olsun, al sana gerçekçi antrenman.
yoksa rica ederim WT antrenmanlarının NERESİ gerçekçidir?
sevgiler< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derkrieger -- 3 Mart 2009; 18:01:53 >
_____________________________ 
364 Mesaj
3 Mart 2009; 18:00:59 

Yer dövüşü dediğiniz şey ne zaman WTnin "mütemmim cüzü" olmuştur? Gerçek WTde yer dövüşü YOKTUR. Bunlar sonradan, görülen eksiklik üzerine eklenmiştir. EBMASda boks yoktur. Avcı'da var mı bilemiyeceğim. Varsa görmek isterim, wt duruşuyla ne gibi bir boks yapılmaktadır...
Kaldı ki böylesi önemli bir parçayı ekleyip hala Yip Man WT nasıl yapılmaktadır? daha neleri değiştirmiştir bu hocalar. Nasıl ki JKDnin WT ile alakası hemen hiç kalmamıştır, anlaşılan o ki sizin öğrendiğiniz WTnin de klasik Wing Chun ile alakası kalmamıştır, dediklerinizden bu çıkmakta.
_____________________________ 
126 Mesaj
3 Mart 2009; 18:33:20 

ben de zaten avrupa ekolü diye belirtmişim, niye çünkü bu işi wt içinde sistemleştirenler onlar gözüküyor. otantik wtde de olmadığını biliyorum ve zaten dikkatli okunursa bunu belirttiğim açık yazdığımda. boks konsepti demişim, yine dikkat diyorum, boks yapılır dememişim. kimi teknikler, vuruşlar kullanılır, ön bacağa ağırlık verilir. avcı için net söylerim, ebmas için doğrudan iddia etmedim. sadece bu organizasyonlarda farklı dallardan etkilenimler olduğunu söylüyorum. jkd için reklam olan diğer dallardan yararlanma işini, zaten wt organizasyonları da yapıyorlar diyorum. jkd'nin karma stili belki klasik wing chun'a karşı avantaj gözükür ama günümüzde zaten böyle fark kalmamıştır modern wt yapanlar için. ustalığını alan wtciler kendi doğru ve uygun gördüklerini eklemişler, dahil etmişler. altyapı halen yip man olsa da, guard almaktan, duruşlara, kitlemelere, hatta formlar içinde hareketlere bir çok ayrıntı farklılaşmıştır her organizasyonda.

benim sana teklifim birgün bir seminere gel, orada çeşitli hocalarla lat saoyu syret, istediğin şeyleri de yapmaya çalış. gözdağı vermek için değil, söylediğin şeylerin uygulanması için diyorum. yeni gelmiş ve wt konseptini oturtmaya çalıştığın birnin lat saosu ile ileri seviyeleri çalışan birinin lat saoları arasında pek tabii fark olacak. kafa da atılıyor, kroşe de mümkün mertebe her türlü saldırı tekniği azına, burnuna, karnına, beline geliyor; bende geldi. en azından benim yaptığım avcı'da böyle.

sokağa yönelik durumda da ufcdeki gibi güç ve dayanıklılıktan öte, başınıza neyin geleceğini kaç kişi olduğunu bilmediğimiz bir alanda en efektif şekilde olay mahallinden uzaklaşma vardır gibi geliyor. en az güçle, en fazla verim. bu da zaten bu dalın zayıflar, kadınlar, kısalar gibi gündelik hayatın dezavantajlıları tarafından tercih edilme sebebini gösterir. dolaysıyla mesele adam dövmek değil (ki bu amaçla kullanan da vardır, yapacak bişi yok), olaydan kurtulmak ve kolay yem olmayacağınızı göstermektir.

konuyla ilgili buraya yazan wing tsun nickli sihin hasan akın (avcı) ve berat uylukçu (ebmas) yazılarını aratırsan daha fazla bilgi göreceksin.
_____________________________ 
364 Mesaj
4 Mart 2009; 13:24:22 

Hasan AKIN'ı şahsen tanırım çok iyi bir insandır. Ben onu yurt dışında sanıyordum, döndü mü?

Ancak WT konusunda gözlemlerine felix kardeş katılamayacağım. JKD'de yahut MMAde sunulan darbe-tekme-yer dövüşü-grappling zenginliğinin hiçbirisi WTde mevcut değildir.
Sen istersen benim dediğimi bir kere yap, gerçek bir boksör veya muay thai'ci gibi davran lat sao'da, önceden tanımlanmış betimlenmiş olanın üstüne/ötesine çık, eğer WT'n işliyorsa lütfen buradan tecrübelerini paylaş. Eğer yanlış bir kanaate kapıldıysak biz de kendi tecrübelerimizi gözden geçirme fırsatı buluruz.

Takdir edersin ki benim bir seminere gelip WT tanımama gerek yok, hatta hiç tanımadığım bir hocaya lat sao'da terbiyesizlik yapmam olur, en güzeli bunu tanıdığı biririsinin yapması olacaktır, mümkünse yalnız iken.

Bu arada sizin öğrendiğiniz tüm WT Leung Ting kökenlidir. Kendisi WT/VT/WC aleminde dalga geçilen bir figürdür, kendisini "kapalı kapılar arkasında WT öğrenen adam" olarak tanıtmış, Kernspecht'in müthiş pazarlama zekasıyla ün kazanmış bir adamdır. ama savaşçılığı çok şüphe götüren bir adamdır, WT ustalığı kim o kim...
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derkrieger -- 4 Mart 2009; 13:20:32 >
_____________________________ 
126 Mesaj
4 Mart 2009; 16:10:13 

hasan akın'ın yurtdışında olması gerek.
diğer konulara gelirsek, biraz eksen kayıyor. sanki bilmediğim şeylerden bahsedilmiş gibi bir durum var, ama öyle değil aslında :)
inatla belirttim alman ekolü diye, alman ekolü dediğime göre leung ting ve kernspecht konusunda cahil olmam beklenemez.
bu arada senin söylediği meydan okumayı yapan insanlar olmuş, benim yapmama gerek kalmadan. bunu yapan insanlar sonradan wtyi seçip, sifu bile olmuş.
internette araştırırsan isimlerini görebilirsin. mesele yine de bu değil. benim özellikle kaçınmak istediğim şey, bitmek bilmeyen matematik hesabıyla ekol yarıştırması. yani ben demiyorum ki kötü stillerdir bahsettiklerin. demeye çalıştığım açık, insanın kendine uygun olanı seçmesi gerekir. benim fiziğime, kültürüme, beklentilerime uygun değil thai, kick veya güreş. savaşçı filan da olma derdim yok ama bu demek değil ki cebimden arttırdıklarımla gittiğim şey, işlevsiz bir dal olsun. kendi kişisel duyduklarım, gördüklerim, okuduklarım var. etkili olduğunu da biliyorum.
ama dediğim gibi, şov amacıyla reklam değil, açık ve kısa olarak soruyorum; alman devleti niye türkiyeden gelen bir hocaya gardiyanlarını, polislerini eğittirip, üstün başarı belgesi veriyor? yani bu herhangi bir dalda verilen polis okulları bilmemnelerdeki, dönemlik seminerler değil, bildiğiniz kurumsallaşmış bir durum. leung ting kökendir, geçmiştir, bugüne bakmak lazım. insanlar nerelere gelmiş, nasıl işler başarmış vs.vs...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felix18 -- 4 Mart 2009; 16:06:44 >
_____________________________ 
364 Mesaj
6 Mart 2009; 11:18:18 

sevgili felix bilmediğim şeyler değil demişsin ben de zaten sen de herhangibir bilgi eksikliği vb. aramamaktayım burada önemli olan mantıklı ve saygılı bir dövüş sanatları muhabbeti yapmaktır.
Avcı'nın SEK ve KSK yi eğittiği doğrudur ve bu dahi Sifu'nun büyüklüğünü gösterir ama bir dövüş sanatının lehinde ya da aleyhinde konuşulması normal vatandaşı (göbeğini kaşıyan bizim gibi sıradan bir adamı) ne hale getirebildiğidir (kendi savunma yeterliliği açısından).
sadece WT yapmış, diyelim 3 yıl, bir bayanın kendisini koruyabileceğini iddia ediyorsunuz, ben de genel antrenman yoğunluğu vs. göz önüne alarak ben bu söz konusu bayanda yersiz ve de yanıltıcı bir "özgüven" yaratılmasından korkarım
_____________________________ 
126 Mesaj
6 Mart 2009; 12:15:05 

evet aşırı özgüven tabii ki yanıltıcı olabilir, ama zaten aklı başında bir insanın böyle olacağını tahmin etmiyorum o kadar seminere gitmişse 3 senedir.
hiç özgüveni olmayıp, adrenalinden kilitlenmesindense, düşünmeden refleksif uygun hareketlerle en azından hasmının gözünü korkutabileceğini -ki yapılan araştırmalar bunun caydırmak için önemli bir unsur olduğunu gösteriyor- düşünüyorum. hiç bir kadının meydan okuyacağını zannetmiyorum, erkekler gibi açık iktidar kavgasına girmezler, ama kendisine yapılanı da en azından çetin ceviz oldğunu gösterek engelleme durumu oluşabilir. bu mantıkla hareket eden wen do diye sadece kadınlara özgü savunma sanatları bile kurulmuş.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felix18 -- 6 Mart 2009; 12:10:59 >
_____________________________ 
364 Mesaj
6 Mart 2009; 13:00:43 


quote:

Orjinalden alıntı: wt.aiki.bora

ne derece doğrudur bilmiyorum ama bruce lee öldükten sonra öğrencilerinin jeet kune do'yu ticarete dökmüşler sanırım..bu yüzden bruce lee nin birebir uyguladığı jeet kune do nun günümüzde olmadığını düşünüyorum..zaten jeet kune do nun temelinde wt yatıyor.ve her zaman temelden başlamak gerekir yani wing tsun diyorum ben öncelikle

benim buraya yazmak için üye olmama yanlış hatırlamıyorsam bu mesaj neden olmuştur. bu arkadaş bu düşüncesini neye dayandırdığını açıklamak zorundadır.
Bazı dallar da peynir ekmek gibi shodan'lık dağıtılırken, bazılarında ise 3 ayda bir dövizle ödeme yaparak sınava girmek şart koşulmuşken kim kimi ticaretçilikle suçlayabilecektir?
_____________________________281 Mesaj
8 Mart 2009; 14:03:20 

Aikidoda amerikaya git en geç 2-3 yıl sonra hocasın parasıyla!!!
Wing tzun parayla snav yapılıyo offff
Burda JKD var Enver eren hoca yaptırıyor Ama tekmeler üzarine yoğunlaşmış derse o girmiyo genelde öğrenciler hallediyio o kendi antreman yapıyor ordaki bazı ustalarla bende ilgilenmeyen bi hocayla ders yappıcağıma hiç yapmam daha iyi


 
364 Mesaj
9 Mart 2009; 11:20:22 

Lexboy selam,
eğer dediğiniz şekilde bir "hocalık" yapılıyorsa orada çalışmamak en iyisi, yılların hocaları Emin Boztepe veya Salih Avcı hala öğrencileriyle birebir ilgilenirken bu Enver Eren neden sıradan insanların arasına karışmıyormuş merak ettim. hem bu hoca JKDyi kimden öğrenmiş ki? JKDde tekmelere ağırlık verilmez, o yaptığı olsa olsa Taekwondo olabilir.
Türkiye'de senetli muteber JKDci sayısı o kadar az ki zaten.
_____________________________281 Mesaj
9 Mart 2009; 17:26:26 

Zaten kendide asistan hocası bizim yere gelemedeği için onu yollamış


1075 Mesaj
9 Mart 2009; 17:32:04 

WT'ye haksızlık yapmayalım... JetKundo tabiri caizse Wt yayması yasaklanan Bruce Lee'nin neden benimde tekniğim olmasın? ve kendi tekniğimi yaymayım kaygısı ile uydurduğu bir teknik... Kung Fu - WT varken JetKundo süslü ismi ile pek şansı yok...
yanlışım varsa düzeltin WT Amerika'lılara öğretmesi yasaklanan Bruce Lee hocalarına asilik yapar bunun üzerinde ünlü bir wt'ci tarafında dayak atılır bu hırsla jetkundo'yu geliştirir...
_____________________________Dünyanın bütün karanlık güçlerine karşı verilen bir destandır Benim Kavgam!


 
364 Mesaj
9 Mart 2009; 20:57:42 

sevgili castor biraderim bu yazdıkların hakikaten yanlış.
istersen "tao of jeet kune do" kitanını edin Bruce Lee'nin eğer mümkünse tabii (bende bir tane vardı ve ben onu kaybettim hay kafama ....)
_____________________________1075 Mesaj
9 Mart 2009; 22:59:12 


quote:

Orjinalden alıntı: derkrieger

sevgili castor biraderim bu yazdıkların hakikaten yanlış.
istersen "tao of jeet kune do" kitanını edin Bruce Lee'nin eğer mümkünse tabii (bende bir tane vardı ve ben onu kaybettim hay kafama ....)


yazdıklarım başka bilgilere dayanan yorumdur yani elbette yanlışlarda olacak çünkü yanlış bir bilgi girişi olduysa çıktısıda yanlış olur... jeetkundo'nun dünyada pek yaygınlaşamamış olduğunu yani pek tutmadığını sizde kabul edersiniz... bunun nedenini WT'nin daha baskın çıktığını söylersem yanlış mı olur sizce hocam?
_____________________________Dünyanın bütün karanlık güçlerine karşı verilen bir destandır Benim Kavgam!


2833 Mesaj
10 Mart 2009; 0:34:51 


quote:

Orjinalden alıntı: derkrieger

sevgili castor biraderim bu yazdıkların hakikaten yanlış.
istersen "tao of jeet kune do" kitanını edin Bruce Lee'nin eğer mümkünse tabii (bende bir tane vardı ve ben onu kaybettim hay kafama ....)
Pm attım..
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
364 Mesaj
10 Mart 2009; 15:21:58 


quote:

Orjinalden alıntı: mobilecom

Pm attım..

gerçi teşekkür ettim PM den ama Allah razı olsun be Mobil duacıyız...
_____________________________81 Mesaj
5 Nisan 2009; 2:47:14 

Bu soruyu sormak aslında yanlıs olmus.. Cünkü jkd ve wt ci arasında belirleyici faktör aslında antreman ve tecrübedir..

dalında çok iyi olan bir karatecide wt ciyi yada jkd cuyu dövebilir. Tekniğini oturtup antremanla çok iyi şekilde harmanlamış olan kişi daha üstündür, tekniği değil Kisilerin Aynı seviyede oldugunu düşünüp bu 2 sanatı karşılaştıracak olursa JKD derim.. Çünkü JKD antremanları çok ağırdır ve 1 yıl egzersiz yapmadan teknige gecilmez. Bu durum Wt de boyle değildir.
_____________________________

Taste me, drink my soul
Show me all the thing that I should've known
When there's a new moon on the rise
I had everything, opportunities for eternity
And I could belong to the night

The Pretty Reckless


 
1 Mesaj
9 Mayıs 2009; 18:59:54 

Arkadaşlar 2 sporu yapamdan yorum yazmak 2 sporada haksızlıktır oncelikle...Ben jeet kune do yapıyorum wt Nin uzerine kuralan bu sporda oncelikle hiç bir artistlik haraket yoktur.Dikkat ederseniz Bruce lee'nin filmlerinde artistlik haraketler yoktur.Wt orjinaldir diyosunuz bilginiz gibi klasik sistemdir gelişime kapalıdır jkd ise gelişime acıktır...Jkd egitimi ne yazikki kocaeli cevresinde sınırlı ve hocamız Yüksel yılmazı kimse tanımıyor.Araştırmadıgı ve bilmedigi halde ogretecek hoca yoktur diyen arkadaslar unutmasınlar ki hocamız Sijo'dur yani kendisinin jkd içinde dovus stiline sahiptir.Ben jkd yi tercih ettim cunku gelişebilen ve sokaga uygun olan suan odur...Wt saygımız sonsuzdur...Ve arkadaşlar hiç bir bilginiz olmadan yorum yapacagınıza ben googleden araştırın daha iyi...
_____________________________ 
364 Mesaj
26 Mayıs 2009; 1:09:48 


quote:

Orjinalden alıntı: Chi3f

Bu soruyu sormak aslında yanlıs olmus.. Cünkü jkd ve wt ci arasında belirleyici faktör aslında antreman ve tecrübedir..

dalında çok iyi olan bir karatecide wt ciyi yada jkd cuyu dövebilir. Tekniğini oturtup antremanla çok iyi şekilde harmanlamış olan kişi daha üstündür, tekniği değil Kisilerin Aynı seviyede oldugunu düşünüp bu 2 sanatı karşılaştıracak olursa JKD derim.. Çünkü JKD antremanları çok ağırdır ve 1 yıl egzersiz yapmadan teknige gecilmez. Bu durum Wt de boyle değildir.

1. bold cok dogru.
ama
2. bold kadar sacma bir sey gormedim ben. kim bu sacmalilari yayiyor anlamak mumkun degil, bir insan teknik ogrenirken de fit bir hale gelir, neden 1 yil daha kendini savunma yetisi kazanmak icin beklesin ki?
bunu kim dedi size Chief, bize soyler misin lutfen?
_____________________________ 
364 Mesaj
26 Mayıs 2009; 1:14:03 


quote:

Orjinalden alıntı: Renown41

Arkadaşlar 2 sporu yapamdan yorum yazmak 2 sporada haksızlıktır oncelikle...Ben jeet kune do yapıyorum wt Nin uzerine kuralan bu sporda oncelikle hiç bir artistlik haraket yoktur.Dikkat ederseniz Bruce lee'nin filmlerinde artistlik haraketler yoktur.Wt orjinaldir diyosunuz bilginiz gibi klasik sistemdir gelişime kapalıdır jkd ise gelişime acıktır...Jkd egitimi ne yazikki kocaeli cevresinde sınırlı ve hocamız Yüksel yılmazı kimse tanımıyor.Araştırmadıgı ve bilmedigi halde ogretecek hoca yoktur diyen arkadaslar unutmasınlar ki hocamız Sijo'dur yani kendisinin jkd içinde dovus stiline sahiptir.Ben jkd yi tercih ettim cunku gelişebilen ve sokaga uygun olan suan odur...Wt saygımız sonsuzdur...Ve arkadaşlar hiç bir bilginiz olmadan yorum yapacagınıza ben googleden araştırın daha iyi...

ben ikisini de yaptim, kesinlikle jkd diyorum ama wt de seven icin guzeldir, saglam calisilmalidir. BL filmlerine bakip JKD aramak APTALLIKTIR onlar filmdir JKD cok ama cok farklidir filmlerden.
Yuksel Yilmaz kimdir? bu sporu kimden ogrenmistir? hangi dovus stiline sahiptir? siz bu stili gordunuz mu? neye benziyor?
_____________________________ 
364 Mesaj
26 Mayıs 2009; 1:19:28 


quote:

Orjinalden alıntı: derkriegerbenim buraya yazmak için üye olmama yanlış hatırlamıyorsam bu mesaj neden olmuştur. bu arkadaş bu düşüncesini neye dayandırdığını açıklamak zorundadır.
Bazı dallar da peynir ekmek gibi shodan'lık dağıtılırken, bazılarında ise 3 ayda bir dövizle ödeme yaparak sınava girmek şart koşulmuşken kim kimi ticaretçilikle suçlayabilecektir?

hala bu sorumun cevabini bekliyorum.
_____________________________38 Mesaj
5 Eylül 2009; 2:51:16 

Hoamıza saygımız sonsuz,ayrıca JKD sanatınada orjinal demek dogru degil,tamam.
Ancak Bruce Lee ye hastayım,onu geliştirdigi bu sanatada çokca ilgi duyuyorum,ancak bir WT ustasının(ya da herhangi daldaki bir dövüş sanatı ustasının) usta olabilmek ve tüm mantalitelyi oturrmak için yaklaşık 10 yıl çalıştıgını biliyorum.Peki Bruce Lee ölmeden 1-2 yıl önce geliştirdigi teknigi acaba ögrencilerine ne kadarını ögretebildi ya da mantıgnı ve felsefesinin ne kadarını onlara aktarabildi ?? İşte bu noktada hakkaten karanlık bi nokta var..
Yukarıda JKDTurkey ( keşke JKDTurkiye olsaydı adı ) adına yazına bir arkadasımız vardı,o da eger aydınlatabilecek bilgilere sahipse paylaşmasını umuyorum..
_____________________________ 
364 Mesaj
7 Eylül 2009; 11:01:12 

orada karanlık bir şey yok.
her şeyden önce JKD bir felsefedir, sanatlara yaklaşımın felsefisidir, koreografi yerine (ve binlerce göz alıcı teknik yerine) "çalışan"ın alınması benimsenmesi üzerine bir felsefedir. Fiziki özelliklerin dışlanamyacağını, kavgada cok fazla teknik kullanılamayacağını ve fakat bir keç temel amma iyi calışılmış teknğin kullanımının mümkün olduğunu söyleyen bir tekniktir.
kaldı ki JKD bitmiş, tüketime hazir bir son ürün değildi BL öldüğü vakit. daha sonra BLnin görüşleri ışığında evrilmiştir, onu karate veya WT gibi bir dövüş sanatı sanmak yanlış olacaktır.

bu arada Türkiye'de JKD öğretmeye ehil kim vardır sahiden? Yüksel Yılmaz ve talebelerinin iyi niyetli, çalışkan ve iyi-dövüşçü olduklarını duymuştum ama JKDyi kimden öğrendikleri konusu aydınlatılmalıdır.
Bilen arkadaşlar bizi bilgilendirirse çok seviniriz. Videolara baktığımda bazı yaklaşımlarının JKD olduğunu görüyorum ama olması gerekenden fazla yüksek ve döner tekme kullanmaları da ilginç yani.
_____________________________32 Mesaj
7 Eylül 2009; 18:30:41 


quote:

Orijinalden alıntı: derkrieger

orada karanlık bir şey yok.
her şeyden önce JKD bir felsefedir, sanatlara yaklaşımın felsefisidir, koreografi yerine (ve binlerce göz alıcı teknik yerine) "çalışan"ın alınması benimsenmesi üzerine bir felsefedir. Fiziki özelliklerin dışlanamyacağını, kavgada cok fazla teknik kullanılamayacağını ve fakat bir keç temel amma iyi calışılmış teknğin kullanımının mümkün olduğunu söyleyen bir tekniktir.
kaldı ki JKD bitmiş, tüketime hazir bir son ürün değildi BL öldüğü vakit. daha sonra BLnin görüşleri ışığında evrilmiştir, onu karate veya WT gibi bir dövüş sanatı sanmak yanlış olacaktır.

bu arada Türkiye'de JKD öğretmeye ehil kim vardır sahiden? Yüksel Yılmaz ve talebelerinin iyi niyetli, çalışkan ve iyi-dövüşçü olduklarını duymuştum ama JKDyi kimden öğrendikleri konusu aydınlatılmalıdır.
Bilen arkadaşlar bizi bilgilendirirse çok seviniriz. Videolara baktığımda bazı yaklaşımlarının JKD olduğunu görüyorum ama olması gerekenden fazla yüksek ve döner tekme kullanmaları da ilginç yani.


JKD'yi ilk olarak 1980 yılında Fehim Başaran Amerika'da Bruce Lee'nin öğrencisi Inosanto'dan öğrendi.Daha sonra Fehim Başaran JKD'yi öğrencisi Yüksel Yılmaz'a öğretti.Şu an JKD nin Türkiye'de buralara gelmesinde en büyük pay Yüksel Hocadadadır.Federasyonun ilk ayağıda geçtiğimiz aylarda kuruldu.İlerleyen zamanlarda JKD'nin Türkiye'de daha çok yaygınlaşıcağına inanıyorum...
_____________________________ 
364 Mesaj
9 Eylül 2009; 14:01:18 


quote:

Orijinalden alıntı: Maxie_A7XJKD'yi ilk olarak 1980 yılında Fehim Başaran Amerika'da Bruce Lee'nin öğrencisi Inosanto'dan öğrendi.Daha sonra Fehim Başaran JKD'yi öğrencisi Yüksel Yılmaz'a öğretti.Şu an JKD nin Türkiye'de buralara gelmesinde en büyük pay Yüksel Hocadadadır.Federasyonun ilk ayağıda geçtiğimiz aylarda kuruldu.İlerleyen zamanlarda JKD'nin Türkiye'de daha çok yaygınlaşıcağına inanıyorum...

eyvallah Maxie,
bunları zaten ben biliyorum bir seviyeye kadar ama bu iddiaların ispatı nerede?
diyelim doğru, Başaran ne kadar öğrenmiş JKDyi?
Bir arkadaşım bu ekibe sormuş Başran nerede diye? Cevaben kendisinin şu an Tayvan'da Lo Man Kam'ın yanında olduğunu anlatmışlar.
LMKnin Basaran'ı tanımadığı konusunda ciddi bir cevap var, alman forumlarını birinde, Eskişehirli birisi sormuş soruşturmuş biraz, ben de onu okuduydum bir zaman önce. Hatta Lomankam'ın oğlu da o threadde yazmış biz Başaran diye bir adam tanımıyoruz diye.
Yine de gördüğüm kadarıyla teknik ve kuvvetli bir dövüşçü, öğrencileri de öyle görünüyor, ayrıca sparring'e önem verdiklerini duymuştum zamanında...
_____________________________32 Mesaj
9 Eylül 2009; 14:14:34 


quote:

Orijinalden alıntı: derkriegereyvallah Maxie,
bunları zaten ben biliyorum bir seviyeye kadar ama bu iddiaların ispatı nerede?
diyelim doğru, Başaran ne kadar öğrenmiş JKDyi?
Bir arkadaşım bu ekibe sormuş Başran nerede diye? Cevaben kendisinin şu an Tayvan'da Lo Man Kam'ın yanında olduğunu anlatmışlar.
LMKnin Basaran'ı tanımadığı konusunda ciddi bir cevap var, alman forumlarını birinde, Eskişehirli birisi sormuş soruşturmuş biraz, ben de onu okuduydum bir zaman önce. Hatta Lomankam'ın oğlu da o threadde yazmış biz Başaran diye bir adam tanımıyoruz diye.
Yine de gördüğüm kadarıyla teknik ve kuvvetli bir dövüşçü, öğrencileri de öyle görünüyor, ayrıca sparring'e önem verdiklerini duymuştum zamanında...


Ben İbrahim hocadan (İbrahim Yılmaz) duyduğum kadarıyla Fehim Başaran şu an Kocaeli'deymiş.JKD bilgisi ne kadardır onu bilemem ama özünde güreşçi olduğunu biliyorum.
_____________________________ 
364 Mesaj
9 Eylül 2009; 14:27:31 

o zaman benim duyduğum şey doğru değilmiş :)
bu başaran denen şahsın bir fotoğrafı da bulunmaz mı? hiç bir yerde bulamadım.
tabii eğer gerçekten varsa, yaşıyorsa...
Yüksel Yılmaz yalan söyleyecek bir adam gibi durmuyor, şahsi kanaatim söylemediği yönünde ...
_____________________________32 Mesaj
9 Eylül 2009; 14:40:42 


quote:

Orijinalden alıntı: derkrieger

o zaman benim duyduğum şey doğru değilmiş :)
bu başaran denen şahsın bir fotoğrafı da bulunmaz mı? hiç bir yerde bulamadım.
tabii eğer gerçekten varsa, yaşıyorsa...
Yüksel Yılmaz yalan söyleyecek bir adam gibi durmuyor, şahsi kanaatim söylemediği yönünde ...


Bende vardıda kaybettim yoksa paylaşırdım.Baya heybetli birşey.İbrahim hocanın anlattığına göre odunları beline bağlayıp dağlara koşular yaparmış.Tam anlamıyla antrenman delisiymiş.Ayrıca Tony Jaa'nında hocasıdır kendisi...
_____________________________ 
364 Mesaj
9 Eylül 2009; 15:43:43 

hahaha
Tony Jaa'nın adıyla yazılan o yalan yanlış mektuba inanmıyorsun değil mi?
her yerinde gramer hatası olan bir efsane o mektup ben seni uyarayım buradan.
muhtemelen ingilizce bildiğini iddia eden bir tip (ismi lazım değil) tarafından kaleme alınmıştır.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derkrieger -- 9 Eylül 2009; 15:45:33 >
_____________________________32 Mesaj
9 Eylül 2009; 15:48:41 


quote:

Orijinalden alıntı: derkrieger

hahaha
Tony Jaa'nın adıyla yazılan o yalan yanlış mektuba inanmıyorsun değil mi?
her yerinde gramer hatası olan bir efsane o mektup ben seni uyarayım buradan.
muhtemelen ingilizce bildiğini iddia eden bir tip (ismi lazım değil) tarafından kaleme alınmıştır.


Valla orasını bilemem İbrahim hocanın aktardığı bilgileri paylaşıyorum sadece...
_____________________________ 
364 Mesaj
9 Eylül 2009; 15:55:07 

Fehim Başaran'ı gören bilen var mı senin gibi yeni sayılabilecek öğrenciler arasında?
Loman Kam ile fotosu var mı bu şahısın?
Tony Jaa ile?
o mektubu şimdi bulamıyorum ama ben onu bir yere kaydetmiştim yakında buraya eklerim, bulursam tabii.
_____________________________32 Mesaj
9 Eylül 2009; 16:00:42 


quote:

Orijinalden alıntı: derkrieger

Fehim Başaran'ı gören bilen var mı senin gibi yeni sayılabilecek öğrenciler arasında?
Loman Kam ile fotosu var mı bu şahısın?
Tony Jaa ile?
o mektubu şimdi bulamıyorum ama ben onu bir yere kaydetmiştim yakında buraya eklerim, bulursam tabii.Fehim Başaran'ı Yüksel hocayla İbrahim hocadan başka tanıyan yok zaten.
_____________________________ 
6 Mesaj
20 Eylül 2009; 2:50:11 

Kesinlikle wing tsun!! hatta ebmas wing tsun! :)

http://sites.google.com...masizmircom/ebmasn-fark
_____________________________ 
2 Mesaj
11 Ekim 2009; 4:38:34 

S.A arkadaşlar, TR de jkd var hemde çok güzel bir yorumla :) youtube daki bu videoyu ve diğerlerini bir izleyin derim hoşunuza giderse halen ders vermekte olan ve istanbulda ikamet eden videodaki hocayla irtibata geçmenizi sağlarım.
http://www.youtube.com/watch?v=EdxveAq5A-E


bu arada Si-FU Emin Boztepe'yi kimse hafife almasın. :) gerçekten haklı bir ünü var hatta Tr de bence yeterince tanınmıyor bile.. örneğin ben Üsküdarlıyım. ve burada WT konusunda çok ciddi açık var , burada WT nin tanıtılması lazım diye düşünüp biraz araştırma yaptım ve sonunda Si-Fu Emin Boztepe ile msn den görüşmeyi başardım.. konuyu dinledikten sonra kendisinin çok yoğun olduğunu birazdan dubai ye uçacağını söyledi ve si-fu Cemil Uylukçu'nun kendisi ile yüzyüze görüşmemi söyledi adımı aldı ben söyleyeceğim dedi.. doğrusu bunu beklemiyordum. oldukça olumlu, alçakgönüllü bir insan.. tabii ben işlerin yoğunluğu nedeni ile taksime geçip sifu Cemil ile hala görüşemedim:S

Ebmas WT nin nasıl birşey olduğunu bilmeden yorum yapan arkadaşlara derimki alın size yer döğüşü :) hatta bu 7. part 1 den 7 ye kadar süper bir seminer aslında ben 7.nin linkini veriyorum gerisi de orada var sırası ile izlerseniz Ebmas WT hakkında bir fikriniz olacağına inanıyorum..
http://www.youtube.com/...P-rkP90&feature=related

konu (Wing Tsun mu Jeet Kune Do mu ?) idi.. bende cevap vereyim acizane: WT öğrenmeden jkd öğrenemezsiniz..
_____________________________ 
5 Mesaj
12 Ekim 2009; 15:48:46 Jeet kune do : Way of intercepting fist - Karşılayan/yönlendiren yumruğun yolu

Önce jeet kune do ( JKD ) nun ne olmadığını kısaca söyleyelim.

Dünyada çoğu kişi şöyle bilir " Bruce lee Jeetkunedo diye bir dövüş stili kurdu."

Ama bu doğru değil...

JKD sistem değildir. Bir dövüş tekniği değildir. Yumruğu, tekmesi, kilidi falanda yoktur.

JKD bir kavramdır ( concept) ve o Bruce Lee nin tekniği değil felsefesidir.

Bu grubun girişinde gördüğünüz logonun üzerinde çince bir yazı göreceksiniz. Ki bu logo dünyada JKD nin sembolüdür.

"Using no way as a way using and having no limitation as limitation"

"Yol olarak hiç bir yolu kullanmamak ve sınır olarak hiç bir sınırın olmaması"

Yazının çevirisi bu.

Yani JKD bir hayat tarzı aslında. Hiç bir kalıba hiç bir sisteme bağlı kalmamak demek. Yani senin kendi durum, koşul, istek ve ihtiyaçlarına göre bir şekil alman demek.

Jeet Kune Do aslında senin kendi sistemin demek.

Burda şu soru ortaya çıkıyor:

Peki Bruce Lee nin kurduğu dövüş sistemi JKD değilse nedir ?

JUN FAN KUNG FU

Bruce Lee nin kurduğu sistemin adı Jun Fan Kung Fu dur.

İşte bu sistem esasında bizim JKD olarak bildiğimiz şeydir. Bruce Lee nin savaş sanatları ile geçen yılları boyunca edindiği birikimin bir potada erimiş halidir. Ki az buz bir şeyde değildir bu deneyim.

Bruce Lee stilini kurduktan sonra Taiwanda "Jun fan kung fu adıyla kayıt ( registrate) ettirdi. Yani Shaolin, hung gar, Wing chun nasıl stilse "Jun Fan" da aynı şekilde Kung fu olarak Tayvan Kuashu Federasyonunca onaylandı.

Kısacası Bruce Lee nin kurduğu dövüş sistemi JUNFAN KUNG FU felsefesi ise JEET KUNE DO dur ...
_____________________________ 
5 Mesaj
12 Ekim 2009; 16:05:41 

Wt yede gelince ...

Önce Wt nedir bir onu anlama lazım. Almanyada Çok zeki bir adam olan Kernspect Leung Ting den öğrendiği Wing chun sistemini Derli toplu bir programa oturttu. Gelenekselde olmayan bir lat sao programı koydu. Zaman içinde programı şimdiki haline getirdi. Yer dövüşü diğer arkadaşların söylediği gibi yer dövüşü gelenekselde yoktur. Oda yetmedi Eskima sistemi ve chi kung sistemini okul programına aldı. Blitz Defence isminde bir kısa savunma programı koydu falan falan.

WT işte budur. Yani geleneksel WC ve artı diğer şeyler. Ben şahsen işin ticari tarafı ve chi kung programı hariç geri kalan şeyleri çok beğeniyorum. Kernspecth kim ne derse desin ne gibi tücar olursa olsun. Emin Boztepe, salih avcı gibi çok büyük savaş sanatçılarını yetiştirmiş olan adamdır. Wt da onun wc yorumu ve programıdır. Başarısı tartışılmaz gibi geliyor bana.

Wt bugün Jeet Kune Do kavramına en yakın Wc sistemidir. Teknik olarakta geleneksel WC ile JUn Fan JKD nin tam ortasında kalır.

Eğer WT mi JKD mi diye sorarsanız bence hangisi hoşunuza giderse onu yapın bitti gitti...

Ben şahsen çok uzuuuun aramalardan sonra JUN FAN JKD yi seçtim çünkü bana çok daha uygundu. Kişisel görüş olarakta teknik olarak daha iyi buldum ama tabi bu benim görüşüm başkası tabiki farklı düşünebilir.
İşte bakın JKD işte bu yukarıdaki düşüncenin kendisidir. Yani doğru stil şahsa göre değişir. Herkes kendi tarzını ortaya koysun.

Hiç bir stil yada sistem yaratan bireyden önemli değildir. ( Bruce Lee )
_____________________________2645 Mesaj
12 Kasım 2009; 22:29:22 

Ben bu dövüş sanatlarından anlamam
İPMAN filmi benı cok etkıledı sizlerle paylaşmak istedim.

Filimde ipman whing chun stiliyle kuzeyli stilini yendi aklımda kalan su konusmalar çok hoşuma gitti.


Dövüşten önce yenilien şahısla ipman ustanın konusması

ipman: - Whing chun, ipman
Yenilen şahıs : - Gerçekten görmek istiyorum,
nasıl bir erkek, bir kadının sitilini kullanırmış.
ipman: - iyi kung fu cinsiyete ve yaş farkına bakmaz, onu kimin kullandığına bakar.Hemen anlarsın.

Dövüşten sonra yenilince

ipman: -Nasıldı Jin usta Kung fum sizce iyimi
Yenilen şahıs : -Söze gerek yok. Bu gün kuzey stili güney stiline yenildi.
ipman: -Yanılıyorsun, yanıt kuzey yada güney stlilinde değil. Kendi içinde< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetkb -- 12 Kasım 2009; 22:32:20 >


 
364 Mesaj
19 Kasım 2009; 10:09:24 

WTnin ne olduğunu gerçekten öğrenmek istiyorsanız bu linki dikkatlice okumalısınız, ondan sonra karar verin.

http://www.mucadelespor...read.php?tid=926&page=1

WTnin günümüz JKDsiyle ilişkisi yok değilse de minimimdur, boks veya wushu öğrenen JKD'de daha arahat edecektir bu arada.
Boztepe iyi diyenler, pes. boztepe değil bizim konumuz, onun örneğin 2 yıllık öğrencisinin halidir mevzubahis edilen.
O kadar iyi olsaydı çıkar Gracieleri yenerdi ama nasıl bundan kaçındığı yukarıdaki linkte mevcuttur. okuyalım öğrenelim düşünelim.

_____________________________ 
5 Mesaj
20 Kasım 2009; 4:12:42 

Merhaba

Açıkcası her ne kadar görüşlerini genel olarak çok benimsesemde bir jkd eğitmeni olarak bu konuda aynı fikirde değilim.
Wt değil ama WC nin Trapingleri hala JKD içinde önemli bir yer tutar. Seatle da Kimura nın Ockland tarzının ve Los angeles İnosanto programlarında geniş yeri vardır ve bnce olmalıdırda. Lamar DAvis çok ağırlıklı wing chun yapar. Siu nim Tau, Ung Moon, Dummy olmazsa olmaz gibi bir şeydir jkd içinde. Tüm büyük jkd okullarında Wing Chun drilleri çalışılır. Tabi aynı şekilde boks ve Yer dövüşüde öyle.
Bir grup sadece trapping yapıyor diğer grup hiç trapping yapmıyor. Bende trapping yapılmalı ve çok sıkı çalışılmalı ama tek başına yeterli değildir.
Kısaca evet trapping ( yani wing chun benzeri el tuzaklama teknikleri ) jkd de önemli bir yer almaktadır
_____________________________ 
364 Mesaj
20 Kasım 2009; 11:47:37 

Benim de duyduğum kadarıyla özellikle belli bazı hocalar trappingi müfredatlarında daha küçük bir hale getirmiş durumdalar. Kaldı ki trapping sadece WC kökenli olmamakta FMA kökenli tekniklere de başvurulmaktadır. Trapping yine sadece bir entrance olmakta diğer ileri harekat için.
_____________________________ 
52 Mesaj
26 Kasım 2009; 15:35:06 

quote:

Orijinalden alıntı: jkdbozel

JEET KUNE DO'CU TEKNİKTE İSRAF ETMEDİĞİ GİBİ SÖZDE DE İSRAF ETMEZ.

TABİ Kİ JEET KUNE DO ARKADAŞLAR.
DAHA FAZLA VİTAMİN ALMAK İÇİN MEYVE SULARINI AYRI AYRI MI İÇERSİNİZ?
YOKSA HEPSİNİ BİR BARDAKTAMI SUNALIM...


TÜRKİYE DE JEET KUNE DO VAR VE ÇALIŞMALARI KOCAELİ MERKEZLİ SİJO YÜKSEL YILMAZ TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTE.
20 CİVARINDA YETİŞMİŞ USTA KONUMUNDA ASİSTANLARI VAR.

FEDERASYON KURMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI.

ÜLKEMİZDE KOCAELİ,ESKİŞEHİR,MANİSA,ZONGULDAK,BURSA,MALATYA,TOKAT İLLERİNDE AKTİF OLARAK ÇALIŞILMAKTADIR.FEDERASYON KURMA ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE ANTRENÖR EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENMEKTE VE DERS VERİLEN İL SAYISI ARTIRILMA YOLUNA GİDİLMEKTEDİR.

İLGİ DUYANLAR İÇİN İLGİLİ WEB SİTESİ ADRESLERİNİ VERİYORUM.

http://www.jkdturkey.com http://www.jkdkocaeli.com http://www.jkdeses.com

AYRICA GOOGLE GRUPLAR JKDTURKEY GRUBU,FACEBOOK JKDTURKEY GRUBU,NETLOG ARKADAŞLIK SİTESİ JKDESKİSEHİR PROFİLİ


Kusura bakmayın ama alıntı yaptığım yazınızda kalın olarak işaretlediğim yerde gerçekten saçmalamışsınız. Örneğin bu sizin dediklerinizin benzerini öss sonrası bazı üniversite adaylarına söylüyorlar. "Elektronik okumanıza ne gerek var, mekatronik okuyun makina,elektronik ve bilgisayar... Hepsini içine alıyor zaten ne gerek var diğerlerine" diyerek.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi me-er -- 26 Kasım 2009; 15:45:20 >
_____________________________

...


 
3 Mesaj
3 Aralık 2009; 17:16:32 

Ben facebook ta wing chun yapan birisiyle konuşmuştum. Adı herhalde berat mıdı neydi .Bana dedi ki İstanbul'da bi murat hoca varmış wing chun ustası
güya bruce lee mezardan kalksa murat hocaya 2 dakika bile dayanamazmış. Arkadaşlar ben boks yapmış birisi olarak konu hakkında fazla bilgim yoktu o yüzden cevap verememiştim. Şimdi soruyorum içinizde JKD yapmış veya bilgisi olan varsa açıklama yapabilirmi? Yalnız o arkadaş değil çoğu Emin Boztepe bile röportajın birinde 'ben bruce lee den on kat daha bilgiliyim demiştir' Siz ne diyosunuz.
_____________________________1217 Mesaj
4 Aralık 2009; 10:42:25 


quote:

Orijinalden alıntı: ifp_furkan

Ben facebook ta wing chun yapan birisiyle konuşmuştum. Adı herhalde berat mıdı neydi .Bana dedi ki İstanbul'da bi murat hoca varmış wing chun ustası
güya bruce lee mezardan kalksa murat hocaya 2 dakika bile dayanamazmış. Arkadaşlar ben boks yapmış birisi olarak konu hakkında fazla bilgim yoktu o yüzden cevap verememiştim. Şimdi soruyorum içinizde JKD yapmış veya bilgisi olan varsa açıklama yapabilirmi? Yalnız o arkadaş değil çoğu Emin Boztepe bile röportajın birinde 'ben bruce lee den on kat daha bilgiliyim demiştir' Siz ne diyosunuz.


Bu konularda o kadar cok sey yazıldıki biraz incelersen zaten ne kadar saçma oldunu anlarsın soylediklerinin.Ben bruce lee den daha bilgiliyim demek saçmalıktan başka birşey değil.
_____________________________ 
364 Mesaj
4 Aralık 2009; 13:20:21 

EB kimdir ki BL ile kendini karşılaştırabiliyor, inanılmaz bir şey. BL dünyada EB ve diğerleri para kazanıyorsa bunun en önemli nedenlerindendir.
gerisi boş laftır.
çaktırmadan 300 defa dövüşmüş yüce bir şahsiyet olmasına hiç değinmeyelim.
_____________________________1217 Mesaj
4 Aralık 2009; 14:42:26 

ben en iyisiyim demesi için çıkıp ringe önüne gelen herkesi devirmesi gerekir ama boyle bir şey yapamıyacağı için ispatlıyamıyacağı şeyleri soylemesi boş konuşmaktan başka bir şey değil.
_____________________________ 
27 Mesaj
22 Ocak 2010; 2:16:59 

arkaşaım tabiki jeet kune do derim çünkü dünyada sokak dövüşü için oluşturulmuş tek stildir
_____________________________ 
27 Mesaj
22 Ocak 2010; 2:22:30 

unutmadan emin boztepe denen vatandaş bruce lee nin tırnagı olamaz
_____________________________ 
120 Mesaj
22 Ocak 2010; 16:16:47 

Bana öyle geliyor ki hem bruce lee hemde emin boztepe'yi sadece videolardan izlediğimiz için abartıyoruz. Emin Boztepe'yi "PUSAT"ta izleyipte hayran olan varsa yanlış yapar. Bunun dışında internetten bedava indirecebileceğiniz "TAO OF JEET KUNE DO" orjinali bu olması lazım. Bruce Lee'nin kitabı biraz ingilizcesi olan kavrar ve güzel kitaptır. Bunu okuyup Bruce Lee'yi sevmek daha makul.
_____________________________ 
120 Mesaj
25 Ocak 2010; 22:08:52 

Bunun dışında Jeet Kune Do(bu felsefedir biliyorum ama alışkanlık)'yu herhalde Bruce Lee, tek başına Wing Tsun yetmediği için kurmuştur.
_____________________________