DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Roaccutane - Zoretanin Hakkında Herşey!
9.637
Cevap
98
Favori
1.146.210
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> Roaccutane - Zoretanin Hakkında Herşey!
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   10501 Mesaj
   11 Ekim 2007 14:56:02
   ROACCUTANE
   Sayın Kullanıcı,

   Tedaviniz Başladı.

   Hekiminiz size 1980 yılından bu yana Avrupa ve Amerika dahil olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan ROACCUTANE adlı ürünü reçete etmiş bulunuyor.

   ROACCUTANE bugüne kadar yaklaşık 12 milyonu aşkın akneli hastanın tedavisinde başarı ile kullanılmıştır.

   Türkiye'de ise 1995 yılından bu yana kullanılmaktadır ve binlerce hasta bu tedaviden yararlanmıştır.

   Dikkatle Dinleyin!

   Hekiminiz ürünün kullanımı konusunda size birtakım sözlü açıklamalar yapacaktır. Tedavinizi en kısa süredde başarı ile tamamlamak için lütfen açıklamalarını dinleyin.

   Akne Hakkında Herşeyi Biliyor Muyum?

   Hekiminiz akne hakkında size geniş bir açıklama yapmış bulunuyor. Ancak mevcut bilgilerinizi tazelemek açısından akne hakkındaki önemli gerçeklerin altını bir kez daha çizmekte yarar var:

   Akne normal olarak her deride bulunan mikropların normalden fazla yağlanan ve gözenekleri tıkanan deri ile etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Yani tamamen mikroplara bağlı bir enfeksiyon değildir. Bu nedenle de seyrek yıkanma akneyi etkilemez. Güneş banyosu genelde akne için yararlıdır.
   Ancak hastaların %20'sinde kötüleşme gözlenir, bunun nedeni rutubetli bölgelerde bulunma ve fazla terleme dolayısıyla cildin gözeneklerinin daha çok kapanmasıdır.

   Nemli iklim akne üzerinde olumsuz etki yaratır. cinsel ilişki, beslenme biçimi ve makyaj(şayet yağlı maddelerle yapılmıyorsa) akneyi etkilemez. Bayanların regl dönemlerinde akne kötüleşebilir,hamilelik sırasında ise genelde değişiklik göstermez.

   Akne fiziksel bir rahatsızlık olarak algılansa da, duyguları da büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle akne göz ardı edilmemeli,psikolojik sıkıntılar da ciddiye alınmalıdır.
   Çözüm hekime başvurmaktır.

   Kendinizi Yalnız Hissetmeyin

   Hemen her yetişkinin akneli olarak geçirdiği bir dönem olmuştur. Bunların %85'i fizyolojik olarak adlandırılabilir,yetişkinliğe geçisin bir işaretidir. %15'i ise patolojik akne'dir ve daha ciddi boyutta rahetsızlığa yol açar.

   Alne hafif, orta şiddette veya şiddetli olabilir. Ciddiyet derecelerine ve skar(yara izi) bırakma olasılıklarına göre sınıflandırılır. Hem kadınlar hem de erkeklerde eşit sıklıkta görülen akne, ergenlik çağındaki kızlarda daha erken ortaya çıkar,bazen 8-9 yaşlarında da görülebilir. Akne kızlarda 17 erkeklerde ise 18-19 yaşlarında maksimum sayıya ulaşır. Aknenin şiddeti genellikle 21-22 yaşlarına doğru giderek azalır, ancak 40 yaşına dek sürmesi de olasıdır.

   Akne Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır.

   Akneden kurtulmak için oldukça uğraşmış olabilirsiniz, ancak ümitsizliğe kapılmayın.
   Unutmayın ki AKNE TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIKTIR. Hekiminiz sizin için en uygun olan tedaviyi bilmekte ve belli bir sıra içinde uygulamaktadır . Lütfen tedavi konusundaki önerilerine uyarak kendisine yardımcı olun.

   Akne Tedavisi Gerçekten Önemli Mi?

   Evet. Öncelikle tedavinin en önemli hedeflerinden biri iyileşmekte olan kist ve nodulluerin iz bırakmasını yani oluşturmasın engellemektir. Skar ortaya çıktıktan sonra ciddi pürüssüz bir hale getirmek oldukça zordur. İkincisi akneli kişinin akneli olarak geçirdiği süreyi (bu 10 yıldan çok dahaa uzun olabilir) kısaltmaktadır.

   Roaccutane Nedir?

   ROACCUTANE, izotretinoin içeren 'Retinoid' türevi bir ilaçtır. Retinoidler kimyasal yapı ve klinik kullanımdaki etkileri bakımından A vitaminine benzer özellikler gösteren bileşiklerdir.

   ROACCUTANE kullanmakta olan bir kişinin dolaşım sisteminde bulunan maddelerle A vitamini alan bir kişinin dolaşım sisteminde bulunan maddeler aynıdır, yalnızca miktarları farklıdır.

   Roaccutane Etkisini Nasıl Gösterir?

   Ciddi düzeyde akneli veya daha öneden uygulanan tedavi alternatiiflerine düşük düzetde yanıt veren kişilere ROACCUTANE tedavisi uygulanabilir. ROACCUTANE yağ bezelerinin yağ salgısını çok büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda komedon olarak tanımladığımız siyah ve beyaz noktaların oluşumunu engeller. Bir antibiyotik olmamasına rağmen bakteri sayısını ve birtakım mekanizmalar sayesinde'enflamasyon'u(iltihap) azaltır. Akneyi oluşturan bu dört faktör üzerinde etkilidir ve çok önemli yararlar sağlar. Genellikle dört aylık bir tedavi kürü akne şikayeti olan pek çok kişinin tamamen iyileşmesini veya bir daha oral tedavi gerektirmeyecek ölçüde düzelmesini sağlar.

   Hasta Onay Formu Niçin Gerekli Mi? Bu Formu İmzalamak Zorunda Mıyım?

   Retinoid türev ilaçlar çok çok etkilidirler ve yalnızca dermatologlar tarafından reçete edilerek kullanılabilirler.

   Bunun nedeni retinoidlerin teratojenik potansiyele sahip olmalarıdır. Teratojenik etki herhangi bir ürünün( ilacın) hamile bir hastaya verilmesi durumunda, hastanın o hamilelikten doğacak bebeğinin bu ürünün kullanımından dolayı belirgin bir zarar görmesidir. Bu zarar bir gelişme bozukluğu veya sakatlık biçiminde olabilir. Bu olası yan etki nedeniyle retinoidlerin Hasta Onay Formu ile reçetelenmesi ve dağıtımı yalnız ülkemizde değil ROACCUTANE'ın klinik kullanımda bulunduğu pek çok ülkede devam eden bir uygulamadır. Hasta Onay Formu ; hem hekimin hastayı tam olarak bilgilendirmesini, hem de hastanın kendisine tedavi hakkında yapılan açıklamaları tam olarak anladığını güvence altına almak amacıyla geliştirilmiş olan bir uygulamadır.

   Hasta Onay Formlarında hastanın imzaladığı yazılı metin 'ilacın kullanımı konusunda bilgilendirildiği ve kendisine yapılan açıklamaları tam olarak anladığı'nı ifade etmektedir. Bu formun imzalanması tedavi ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemini peşin olarak kabullenmek değildir, amaç sadece gerekli bilgilerin aktarımını güvence altına almaktır.

   Uygulama hem hastanın hem de hekimin yararına dönüktür ve esas olarak ürünün teratojenik etkisini, ortaya çıkmadan kontrol altına alabilmek amacıyla yapılmaktadır. Bu uygulamanın esasları TC Sağlık Bakanlığı'nın görüş ve direktifleri doğrultusunda şekillenmektedir.

   Teratojenik Etkiye Sahip Tek İlaç Roaccutane Mıdır?

   Hayır. ROACCUTANE teratojenik olduğu bilinen çok sayıda ilaçtan yalnızca biridir. Ancak teratojenik bir etkiye yol açabileceği bilindiğinden dolayı gelişigüzel kullanımı önlemek amacıyla Hasta Onay Formu ile birlikte reçetelenmektedir. Örneğin hamile bir kadının röntgen filmi çektirmesi de benzer şekilde taşıdığı bebeğin sakatlanmasına yol açabilecek bir uygulamadır ve bu nedenle röntgen filmi çekilecek olan bayan hastalara hamile olup olmadıkları mutlaka sorulur. Bilinen ve kullanılan ilaçların hiçbiri hamilelik sırasında tam güvenli değildir. Hamilelik sırasında en güvenilir biçimde kullanılabilecek ilaçların dahi hamileliğin 3 ila 9. ayları arasında kullanıldığında nasıl bir sonuca yol açacakları önceden bilinememektedir.

   Teratojenlik Etki Beni de Etkiler mi?

   Şayet erkekseniz teratojonik etki sizi hiçbir şekilde etkilemeyecektir. ROACCUTANE kullanımı sperm oluşumu ve yapısı üzerinde bir etkiye sahip değildir,ROACCUTANE kullanan erkeklerden doğacak çocuklar bu ilacın kullanımından kaynaklanan bir risk taşımazlar. Yani teratojenik risk yalnızca doğurgan çağdaki kadınlar için geçerlidir. Bayan hastalar bu yan etkiden sakınmak amacıyla tedavi sırasında ve tedaviden sonraki 1 ay boyunca hamile kalmaktan kaçınmalı, yani gebeliği önleyici tedbirler almalıdırlar. Bu sürenin bitiminde her anne adayı hamile kalabilir ve sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir. Yani, bu anne adayının ROACCUTANE kullanmamış olan herhangi bir anne adayından hiçbir farkı yoktur.

   Ne Yapmalıyım?

   Yapmanız gereken şey son derece basit:Çocuk doğurma çağında bir bayan iseniz ve tedavi süresi boyunca hamile kalma olasılığınız varsa ROACCUTANE kullanımından 1 ay önce başlayarak, kullandığınız süre boyunca ve bu sürenin bitimini izleyen bir ay boyunca hamilelikten korunmalısınız.

   Hekiminiz size etkili korunma yöntemleri konusunda bilgi verebilir. Bunun dışında bir de yapılmaması gereken şey var:İster kadın ister erkek olun , lütfen ROACCUTANE kullandığınız süre boyunca ve bu sürenin bitimini izleyen 1 ay boyunca kan bağışında bulunmayın. Bu durum sizi hiçbir şekilde etkilemez ancak istemeden başkalarına zarar verebilirsiniz. Bağışladığınız kan hamile bir kadın hastaya verildiği taktirde bu hastada teratojenik yan etkinin ortaya çıkmasına neden olur. Dolayısıyla tüm hastaların tedavi süresi ve bu süreyi izleyen 1 ay boyunca kan bağışında bulunmamaları gerekir.

   Roaccutane Kısırlığa Yol Açar Mı?

   Hayır açmaz. Kısırlığa neden olan herhangi bir maddenin ilaç olarak kullanılması zaten mümkün değildir. ROACCUTANE tedavisi sırasında hamile kalınmaması gerekir.

   Bu konuyu iyi bilmeyen kişiler bazen ROACCUTANE 'in "kısırlığa yol açtığı "endişesine kapılmaktadırlar ki bu tamamen yanlış bir bilgidir. ROACCUTANE ne kadın ne de erkek hastalarda herhangi bir şekilde kısırlığa yol açmaz.

   Roaccutane Kullanımı İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

   Belirli bir yaş sınırı yoktur. Yapılan klinik çalışmalarda hastaların yaş dağılımındaki alt sınır 14 olarak verilmektedir. Ancak bazı kliniklerde 8-9 yaş grubundaki hastalara ROACCUTANE tedavisi uygulandığı görülmektedir. Alt sınır olmadığı gibi üst sınır da yoktur.

   Roaccutane'ı Kimler Kullanamaz?

   Hamileler, tedavi sırasında hamile kalabilecek durumda olan(doğum kontrolü uygulamayan) durumda olan hastalar ROACCUTANE kullanmamalıdır.

   Bundan başka ROACCUTANE karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda, A vitamini hipervitaminozu görülen hastalarda ,kan yağları aşırı yüksek oaln hastalarda ve ilaca ya da benzer maddelere aşırı duyarlılığı bilinen hastalarda kontrendikedir. ROACCUTANE diabetli, obez,alkolik lipid metabolizması bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

   Roaccutane Tedavisi Ne Kadar Sürer?

   ROACCUTANE için ideal tedavi süresi 12 ila 20 hafta arasında değişmektedir. Ancak tedavi bundan daha kısa veya uzun olarak belirlenebilir. En sık tercih edilen tedavi süresi ortalama 16 haftadır. Hastaların %85'i 16 hafta içinde başarılı bir biçimde tedavi olurlar. Ancak klinik iyileşme bu 16 haftalık tedaviyi izleyen süre boyunca da devam eder.

   Tedavinin Dozu Nedir?

   ROACCUTANE dozu hastanın kilosuna göre belirlenir; günlük doz 0. 5 ila 1 mg/kg/gün aralığında verilir.

   Örneğin 60 kg'lık bir hasta için günlük doz 30 ila 60 mg arasındadır. Aknenin nüks etmemesi için ise hastanın 120 ila 150 mg/kg arasında bir total kümülatif dozu almış olması gerekmektedir.

   Yani örneğimizdeki hastanın (60 kg) tedavi sonunda 7200 mg ile 9000 mg arasında bir total dozu almış olması gereklidir. Diğer bir deyişle bu hastanın tedavi boyunca 20 mg'lık kapsüller içeren kutulardan 12-15 kutuluk bir dozu alması gerekir.

   Laboratuvar testleri Neden Gereklidir?

   ROACCUTANE tedavisi planlanan hastalardan serum lipidleri, enzim profilini içeren laboratuvar testlerinin istenmesinin nedeni hastalarda mevcut bir lipid anomalisi veya karaciğer fonksiyon bozukluğu olup olmadığını önceden saptamaktır.

   Her ne kadar düşük sıklıkta görülse de ROACCUTANE kullanan hastalarda serum lipidlerinde ve karaciğer enzimlerinde bir miktar artış görülebilir, bu nedenle laboratuvar testleri tedavi başlangıcında ve hekimin uygun göreceği aralarla tedavi sırasında da uygulanır. Sözü edilen değerlerde hafif bir yükselme olabilir,ancak bu değerlerin aşırı yükselmesi durumunda hekimin öngöreceği biçimde dozun azaltılması veya tedavinin kesilmesi uygulamasına gidilir.

   Laboratuvar testlerinde oluşabilecek herhangi bir değişim hiç bir şekilde kalıcı değildir ve tedavinin kesilmesi ile tamamen eski haline döner.

   Roaccutane Tedavisi Ne Ölçüde Başarılıdır?

   Şu ana dek yapılan çalışmalarda 120 mg/kg'lık total doza ulaşana dek ROACCUTANE kullanan her 100 hastanın 61'inin akne problemini tamamen geride bıraktığı, geri kalan 39 hastanın 23'üne ek bir antibiyotik tedavisi gerektiği , 16 'sına ise ek bir kür ROACCUTANE tedavisi uygulanarak tamamen iyileştiği saptanmıştır.

   Ne Zaman İyileşmeye Başlayacağım?

   ROACCUTANE kullanan milyonlarca hastanın yakından izlenmesi sayesinde tedavi sırasında nelerle karşılaşacakları neredeyse kesin olarak önceden bilinmektedir. Büyük bir olasılıkla tedavinin hemen başlangıcında yağ salgısının azaldığını , cildinizin kurumaya başladığını göreceksiniz. Kuruma daha çok ağız kenarlarında (keilit) ve burun içinde olacaktır.

   Endişelenmeyin, çok sık görülen bu durum ilacın etkisini gösterdiğine dair en önemli bulgudur. Genellikle ilk hafta içinde yüze hafif bir kırmızılık yayılabilir,bir süre sonra bu kendiliğinden düzelecektir. İkinci hafta akneleriniz biraz daha kötüleşebilir; paniğe kapılmayın,bu da tedavinin doğal bir parçasıdır; kısa bir süre devam edecek ve ortadan kalkacaktır. Yaklaşık 4 hafta sonra yüzünüzdeki akneler iyileşmeye başlayacak, bunu izleyen 1-2 hafta içinde de siyah ve beyaz noktalar (komedon) yok olmaya başlayacaktır. Kistlerin iyileşmesi ise tedavinin sonlarına doğru gerçekleşebilir. Eğer akneleriniz gövdenizde ise iyileşme biraz daha geç ortaya çıkacaktır

   Başka Bir Ek Tedaviden Yararlanmalı Mıyım?

   ROACCUTANE tedavisi sırasında ağızdan tetrasiklin tedavisi uygulanmamalıdır. Hekim laboratuvar testlerine dayanarak bayan hastalarda oral bir anti-androjen (ağızdan alınacak bir çeşit hormon tedavisi ) ilaç tedavisini gerekli görebilir.

   Bunun dışında bazı hastalarda da tedavinin ikinci haftasında ortaya çıkan alevlenmeyi baskılamak içim steroidli kremler yararlı olabilir. Ayrıca , nemlendirici ve yumuşatıcı kremler ağız kenarı , burun içi ve yüzün diğer bölgelerindeki kurumayı engelleyecek ve cildi rahatlatacaktır. Başka bir ek tedaviye gerek yoktur.

   Roaccutane Tedavisi Sırasında Hangi Yan Etkilerle Karşılaşacağım?

   ROACCUTANE'nın en önemli yan etkisi potansiyel bir yan etki olan teratojenik etkidir (hamile iken kullanılması durumunda doğacak bebekte görülecek hasar). Etkin doğum kontrolü uygulandığı taktirde hasta bu yan etkiye maruz kalmaz ve tedavinin bitiminden 1 ay sonra istediği herhangi bir zamanda hamile kalarak sağlıklı çocuklar doğurabilir. Bunun dışında kan lipidlerinde ve karaciğer enzimlerinde yükselmeler (tedavi esnasında bu değerlerde bir yükselme olsa bile tedavi kontrollü biçimde sürdürülebilir. ),ciltte , özellikle de ağız kenarları ve burunda bir kuruluk (keilit), gözlerde bu genel anlamdaki kurumadan kaynaklanabilecek bir konjonktivit söz konusu olabilir. Bunun dışında ağrı kesicilerle giderilebilecek nitelikte bir kas ve kemik ağrısı görülebilir. Ancak bu yan etkiler hemen her zaman tedavinin sona ermesinden itibaren 2 ila 4 hafta içinde ortadan kalkar.

   ROACCUTANE hastaları tedavi sonrasında en uzun süre ile izlenmiş olan hasta grubudur, dolayısıyla ilacın etkinliği ile birlikte yan etkileri de tamamen bilinmektedir.

   Kısaca ROACCUTANE tedavisinde sürprizlere yer yoktur.

   Yan Etkilerinin Hafifletilmesl veya Kontrol için Neler Yapılabilir?

   Özellikle ağız kenarlarında ortaya çıkan kurumanın(keilit) önüne geçebilmek için yağlı bir merhem kullanmak uygundur. Şayet ciltteki genel kuruma gözleri de etkilemekte ise hastalar tedavi boyunca kontakt lens yerine gözlük kullanmalıdırlar. Kas ve eklem ağrısı sözkonusu olursa nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlar veya parasetamol yarar sağlayacaktır.   Roaccutane Tedavisinde Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler Kalıcı Mıdır?

   Yukarıda da belirtildiği gibi geri dönüşü olmayan tek yan etki bayan hastaların tedavi sırasında hamilelikten korunamamaları sonucunda teratojenik yan etkiye maruz kalmalarıdır. Bunun dışında yan etkilerin hemen tamamı tedavi kesildikten sonra ortadan kalkar. Yukarıka sayılan yan etkilerden pek azı (lipid ve enzimlerdeki yükselme) tedavinin kesilmesini gerektirir, diğer yan etkiler doz ayarlaması yapılarak tolerans sınırları içine alınabilir.

   Roaccutane Kullanırken Deniz ve Güneşten Yararlanabilir Miyim?

   ROACCUTANE tedavisinin ilk aşamalarında genellikle yüzde bir kızarma ortaya çıkar. Bu durum yağ bezlerinin yağ üretiminin azalması ve dolayısıyla ortaya çıkan cilt kuruması ile de ilişkilidir. Güneş ışınlarının bu kurumayı daha şiddetlendirmemesi ve kızarıklığı artırarak ciltte aşırı bir yanma ve renk bozukluğu oluşturmaması için ROACCUTANE kullanan hastaların kızgın güneşte güneş banyosu yapmamaları önerilir.

   Böyle bir güneşe çıkmak durumunda olan hasta en azından yüzünü bir şapka siperliği ya da başka bir araçla korumalıdır. Denize girmenin ise herhangi bir sakıncası yoktur.

   Roaccutane Tedavisi Sırasında Özel Bir Beslenme Rejimi Uygulamam Gerekir mi?

   Sanılanın aksine beslenme tarzının aknenin varlığı ile ilişkili olmadığı bilinmektedir. ROACCUTANE tedavisi sırasında ise hekim aksini önermediği sürece özel bir gıda rejimi uygulamak gereksizdir.

   Roaccutane Tedavisinin Bitiminden Sonra Herhangi Bir Yan Etki Ortaya Çıkar Mı?

   Daha önce de belirtildiği gibi ROACCUTANE tedavisi sırasında sürprizlere yer yoktur, bunun da ötesinde ROACCUTANE kullanmış olan hastalar çok üzün dönemler boyunca (9-10 yıl) izlenmiş olup ilacın güvenirliği de kanıtlanmıştır.

   Renal transplantasyon (böbrek nakli) geçirmiş hastalarda bile ROACCUTANE tedavisinin uygulanabilmesinin temelinde ilacın hem kısa hem de uzun dönemli etki ve yan etkilerinin çok iyi bilinmesi yatmaktadır.

   Roaccutane Kullanırken Alkol Alabilir Miyim?

   Tedaviyi uygulayan hekim aksini önermediği taktirde ROACCUTANE kullanan hastaların alkol kullanmalarında bir sakınca yoktur.

   Roaccutane Kullandığım Sırada Makyaj Veya Cilt Bakımı Yapabilir miyim?

   ROACCUTANE kullanan hastalar ciltlerinin daha da kurumasına yol açmayan her türlü cilt bakımını yaptırabilir ve makyaj yapabilirler.

   Roaccutane Başka Bir Hastalığı Olan Hastalarda Kullanabilir Mi?

   Şu ana dek yapılan çalışmalarda akne dışında da birtakım rahatsızlıkları olan bazı hastalarda ROACCUTANE tedavisinin başarı ile uygulandığı görülmüştür.

   Bu hastalıklar arasında gastrointestinal sistem rahatsızlıkları, ülseratif kolit,Crohn hastalığı, nörolojik hastalıklar,motor nöron hastalığı ,multipl skleroz, müsküler distrofi,epilepsi, endokrin hastalıklar, diyabet, hiperlipidemi ve renal transplantasyon mevcuttur.

   Bununla birlikte diyabet, obezite , epilepsi, hipertrigliseridemi dikkatli olunması gereken sistemik hastalıklardır.

   Roaccutane Diğer İlaçlarla Geçimli Midir?

   ROACCUTANE oral kontraseptiflerle (doğum konrol ilaçları), antikoagülanlarla, nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ve parasetamol ile etkileşime girmez, ancak A vitamini içeren diğer preparatlarla, tetrasiklin türevi antibiyotiklerle,fenobarbital türevlri ile kullanılmamalıdır, çok gerekli olmadıkça karbamazepin türevleri ile de birlikte verilmemelidir. ROACCUTANE topikal (cilt üzerine sürülerek uygulanan) ilaçların hepsi ile geçimlidir.

   Roaccutane Kansere Yol Açar Mı?

   ROACCUTANE kansere yol açmaz, aksine kanser tedavisinde kulanımına yönelik çalışmalar sürmektedir.

   Roaccutane Tedavisi Ekonomik Midir?

   Yaklaşık 16 yıldır dünya tedavi gündeminde bulunan bu preparatın sunduğu eşsiz tedavi olanaklarına karşın hastaya olan ekonomik maliyeti üzerinde de birtakım araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalardan biri,5 yıl boyunca oral ve tropikal tedavi alternatifleri ile tedavi edilmekte olan bir akne hastasının katlanmış olduğu ilaç, doktor vizitesi, tahlil ve kozmetik ürün masraflarının ROACCUTANE tedavisini aşan bir boyuta varabildiğini ortaya koymaktadır.

   Bu durum klasik tedavilere dirençli akne hastalarının tedavisinde önemli bir değerlendirme kriteridir.

   Roaccutane'ı Saklamak İçin Özel Koşullar Gerekir Mi?

   ROACCUTANE da diğer ilaçlar gibi serin, kuru ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır, özel bir saklama koşulu gerektirmez.

   Hekime Ne Zaman Başvurmalıyım?

   ROACCUTANE tedavisini uygulayan hekimler normalde aylık aralarla hastayı kontrol etmek isteyeceklerdir. Bu ara kontroller haricinde beklenmeyen bir etki görüldüğü taktirde tedaviyi uygulayan hekime başvurulmalıdır.

   Lütfen Sabırlı Olun ve Hekiminizin Önerilerine Uyun. Yakında Akne Probleminize 'Elveda' Diyebilirsiniz.


   Roaccutane kullananlardan önceler ve sonralar:   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Lion King~ -- 13 Ağustos 2010; 19:41:50 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   11 Ekim 2007 15:37:04
   roaccutane kullanmadım ama çok arkadaşım vardı kullanan 1 yada 2 hafta sonra kurudular hepsi

   bi erkek arkadaşım nemlendirici sürüyodu ruj şeklinde erkekler ruj sürmeye kalksa ne kadar komik olucaklar onda görmüştüm...

   ama o ilaç çok etkili bi ilaç doktor kontrolünde ol her zaman kortizonlu bi ilaç bildiğim kadarıyla yada öyle bişey işte hormonları etkiliyor...

   dikkatli ol merak etme yakında kurursun


   _____________________________

  • Yarbay
   10501 Mesaj
   11 Ekim 2007 17:29:57

   quote:

   Orjinalden alıntı: ..duygusuz..

   roaccutane kullanmadım ama çok arkadaşım vardı kullanan 1 yada 2 hafta sonra kurudular hepsi

   bi erkek arkadaşım nemlendirici sürüyodu ruj şeklinde erkekler ruj sürmeye kalksa ne kadar komik olucaklar onda görmüştüm...

   ama o ilaç çok etkili bi ilaç doktor kontrolünde ol her zaman kortizonlu bi ilaç bildiğim kadarıyla yada öyle bişey işte hormonları etkiliyor...

   dikkatli ol merak etme yakında kurursun

   eyv sağol yazdıgın çin kardeşm


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   14 Ekim 2007 11:42:34
   Kardeş ben kullanıyorum ve iki ay oldu. Çok fazla sivilcem yok ama cıkıncada kötü cıkıyor melet bi ara denemem olmustu yine roacutane kullandım bir ay felan geçti diye bıraktım ama yine cıktı cok arastırdım ve cidden en az 6 ay kullanılması gerektiğini öğrendim. Simdi kullanıyorum ve kuruluk icinde bepanthen kullanıyorum. Tavsiyem bırakma sakın mutlaka 6 ay kullan en az tabiki dr kontrolunde. Hadi sivilcesiz günler diliyorum.


   _____________________________

  • Çavuş
   73 Mesaj
   15 Ekim 2007 11:11:29
   Kontrole tabi ilaçlardan birisidir Kafamıza gore baslyamıyoruz birakamıyoruz yan etkıs oldukca cok bir ilac 5 adet kullandm son 1 kutu kaldi her ay düzenli olarak karaciger enzmlerime ve kolestrol ümü ölçtürüyorum dudakalrda cilde kuruma yada kasıntılar genel olarak 1 kutu bitmesine 2 3 tablt kalamaya yakın basliyor o yuzden iyi bir nemlendirici kullanmani oneriyorum ciltde kuruma soyulmalar basliyor ama cildn bir baska cilt oluyor bide karaciğeri cok fazla yoruyor herhangi bir ilacla beraber kullanabılıyorsun.gecçm olsn


   _____________________________

   önce hüplettim sora gümlettim
  • Yüzbaşı
   413 Mesaj
   15 Ekim 2007 23:23:17
   kc enzımlerıne mutlaka baktırmalısın ancak her kullananda dudak kurutur dıye bır sey yok benım arkadası kurutmamıstı


   _____________________________

   Primum non nocere
  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   16 Ekim 2007 14:36:15
   Bugün 3. ay kontrolune gittim ve yaptırdığım tahlillerin arasında trigliserit ( kandaki yağ oranı ) normal değer 0-150 olması gerekirken benimki 489 çıktı. Doktorum bunun üzerine 15 gün ilac almamamı söyledi. Bakalım 15 gün almıcam ilac değer ne aleme gelecek.

   Sizden böyle olan varmıydı değerleri.


   _____________________________

  • Yarbay
   10501 Mesaj
   16 Ekim 2007 18:41:54

   quote:

   Orjinalden alıntı: xturkx

   Bugün 3. ay kontrolune gittim ve yaptırdığım tahlillerin arasında trigliserit ( kandaki yağ oranı ) normal değer 0-150 olması gerekirken benimki 489 çıktı. Doktorum bunun üzerine 15 gün ilac almamamı söyledi. Bakalım 15 gün almıcam ilac değer ne aleme gelecek.

   Sizden böyle olan varmıydı değerleri.

   geçmiş olsun kardeş :)
   benimde dudaklar bu sabah kurumaya başladı yavaş yavaş
   bu ilaç kilo aldırmıyor dimi bu arada?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   16 Ekim 2007 20:26:03
   Yok kilo aldırmıyor ama dudaklara dikkat et sürekli kullan kremlerini yoksa benimki gibi millet dudaklarına silikonmu yaptırdın der ve dalgalarını gecerler ama şu trigliserit olayı canımı sıktı yav


   _____________________________

  • Yarbay
   10501 Mesaj
   18 Ekim 2007 17:32:34

   quote:

   Orjinalden alıntı: xturkx

   Yok kilo aldırmıyor ama dudaklara dikkat et sürekli kullan kremlerini yoksa benimki gibi millet dudaklarına silikonmu yaptırdın der ve dalgalarını gecerler ama şu trigliserit olayı canımı sıktı yav

   trigliserit ne?

   bu arada gerçekten dudaklarım kurumaya başladı.bazen ağzıma kan tadı geliyor


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   19 Ekim 2007 08:46:00
   Trigliserit : Kandaki yağ oranı.
   Dudakların daha çok kuruyacak burnunun içi kuruyacak gözlerin kuruyacak bunlar seni huylandırmasın ama önlemini al kremi dudaklarına mutlaka sür unutma !!!!


   _____________________________

  • Çavuş
   73 Mesaj
   19 Ekim 2007 10:00:35

   quote:

   Orjinalden alıntı: My_CaRizMa   Alıntıları Göster


   trigliserit ne?

   bu arada gerçekten dudaklarım kurumaya başladı.bazen ağzıma kan tadı geliyor   burun,agiz,dudak,göz kurumasi normal ciltde dokuntulerde olabilir arkadasm sabah kalktiginda genzindan kan gelmesi agzinda kan tadi falan olur cildin icin iyi bir nemlendirici al burnun icinde iyi bişi al ilerleyn durumlarda yara bile olbilir aşiri kurluktan sicconasal jel albilrsn onun ıcınde dudaklarn icinde geceleri teramicin goz pomadi al dudakalrna iyi ce yedir bir kac gün sora toparlarsn (teramicin goz ne alaka deme dene gor herseye yariorr)


   _____________________________

   önce hüplettim sora gümlettim
  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   19 Ekim 2007 19:51:19
   Ama dipnot olarak şunuda belirteyim. Yaşım 28 yaklaşık 13-14 senedir yüzüm için birşeyler kullandım ama bu ilaç kadar etkilisini görmedim. Resmen kurutuyor cildi Tek tereddütüm doktorum ısrarla 6 ay sonra sivilceler birdaha çıkmayacak demesine karşın buna bir türlü inanamıyorum.


   _____________________________

  • Teğmen
   138 Mesaj
   21 Ekim 2007 15:21:03
   benim kuzenimde kullandı..6 aylık tedavisini bir 6 ay daha uzattılar yani toplam bir yıl kullanmış oldu..yalnız sonra tekrar sivilcelenmeler oldu


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   21 Ekim 2007 20:13:32
   Benim bir arkadasımda kullandı gerci daha birkac ay oldu tedavisi biteli ama cıkmıyor diyor. Eğer yeniden sivilceler cıkarsa doktoru beni kandırmak suçundan mahkemeye veririm


   _____________________________

  • Teğmen
   138 Mesaj
   21 Ekim 2007 21:08:59

   quote:

   Orjinalden alıntı: xturkx

   Benim bir arkadasımda kullandı gerci daha birkac ay oldu tedavisi biteli ama cıkmıyor diyor. Eğer yeniden sivilceler cıkarsa doktoru beni kandırmak suçundan mahkemeye veririm

   inşallah çıkmaz sende tekrar...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   278 Mesaj
   21 Ekim 2007 21:17:34

   İnşallah


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xturkx -- 21 Ekim 2007; 21:17:32 >
   _____________________________

  • Çavuş
   73 Mesaj
   22 Ekim 2007 12:10:27

   quote:

   Orjinalden alıntı: xturkx

   Benim bir arkadasımda kullandı gerci daha birkac ay oldu tedavisi biteli ama cıkmıyor diyor. Eğer yeniden sivilceler cıkarsa doktoru beni kandırmak suçundan mahkemeye veririm   ilacı kullanmadan once dr sana bir forum verdimi verdiyse o formu oku :D aynı zamanda dr mhakemye versen bile sen haksız cıkarsn =)

   cıkmıo deil cıkıor ama mesela onceden 10 15 acne warsa 2 3 inio oda cok nadir cikiyor


   _____________________________

   önce hüplettim sora gümlettim
  • Yüzbaşı
   413 Mesaj
   25 Ekim 2007 11:03:10
   ılac oncelıkle cok toksık hamılelerde kesınlıkle kullanılmamalı olurya hamıle kaldınız hemen doktora gıdıp danısınız(acılen) zaten doktorunuz da soyler bıtınce dahı hamıle kalmamanız onerılır ....
   ancak ; ılac tamam dıkkatlı olmak lazım ,doktor kontrolu kc tahlıllerı sart vs ama benım hastalarımdan gordugum kadarıyla en radıkal en etkılı tedavı oldugunu soyleyebılırım bence 100 uzerınde 99 luk bır ılac derı altı yag dokularını erıtıp gergınlestırıyor ve genclestırme etkısını de gozlemlemıyor degılım dıkkatlı olunduktan sonra kurutma dısında sorun degıl o da nemlendırıcılerle halloluyor


   _____________________________

   Primum non nocere
  • Yüzbaşı
   383 Mesaj
   26 Ekim 2007 13:02:50
   Benim suratımdaki yağı kurutacak ilaç daha anasından doğmadı.Mübarek bir zeytin yağı fabrikası ancak yarışır benim cildimle ...


   _____________________________

  • Teğmen
   155 Mesaj
   27 Ekim 2007 01:56:30
   Evet arkadaşlar Roaccutane akne tedavisinde benim bildiğim tek ilaç.Yaklaşık 5 yıl evvel 6 ay kullanmıştım.Doktor bana herangi bir soruna karşılık çok yan etkisi var diye bir kağıt imzalatmıştı.Tedavi süreci bende çok zor geçti insanı çok susatıyor,dudaklar adeta çatlıyor(bunun için nemlendirici rujlar var renksiz onlardan kullanmak şart) Hangi tür akne olursa olsun kesin ve net bir şekilde kalıcı tedavi ediyor.Yalnız 3-4 sene sonra yaş ilerledikçe akne izleri korkunç boyuta ulaşıyor ve çok kötü bir görüntü oluşturuyor.Bunun için henuz bir tedavi yok bildiğim kadarıyla. Roaccutane ilk 1-2 ayda çok azdırıyor sivilceleri bu ilaç hiç bir işe yaramıyor diye düşünüyorsunuz.3 aydan itibaren kuruyarak yok olmaya başlıyorlar.6. ayda hiç bir şekilde akne kalmıyor.5 sene evvel 100 ye alıyordum ve bir ay gidiyordu.Şimdide o civarlarda olabilir.Yalnız kullanırken kola ve kuruyemişi bana yasaklamıştı doktor bende bu tarz şeylerden uzak durdum.Saygılar


   _____________________________

   You Have The Power!
  • Er
   4 Mesaj
   04 Nisan 2008 16:18:54
   hamburger yemek yasak mı[image][/image]

   quote:

   Orjinalden alıntı: DiscoverY_magic

   Evet arkadaşlar Roaccutane akne tedavisinde benim bildiğim tek ilaç.Yaklaşık 5 yıl evvel 6 ay kullanmıştım.Doktor bana herangi bir soruna karşılık çok yan etkisi var diye bir kağıt imzalatmıştı.Tedavi süreci bende çok zor geçti insanı çok susatıyor,dudaklar adeta çatlıyor(bunun için nemlendirici rujlar var renksiz onlardan kullanmak şart) Hangi tür akne olursa olsun kesin ve net bir şekilde kalıcı tedavi ediyor.Yalnız 3-4 sene sonra yaş ilerledikçe akne izleri korkunç boyuta ulaşıyor ve çok kötü bir görüntü oluşturuyor.Bunun için henuz bir tedavi yok bildiğim kadarıyla. Roaccutane ilk 1-2 ayda çok azdırıyor sivilceleri bu ilaç hiç bir işe yaramıyor diye düşünüyorsunuz.3 aydan itibaren kuruyarak yok olmaya başlıyorlar.6. ayda hiç bir şekilde akne kalmıyor.5 sene evvel 100 ye alıyordum ve bir ay gidiyordu.Şimdide o civarlarda olabilir.Yalnız kullanırken kola ve kuruyemişi bana yasaklamıştı doktor bende bu tarz şeylerden uzak durdum.Saygılar
   _____________________________

   KUBİLAY EREN
  • Er
   5 Mesaj
   20 Nisan 2008 16:04:54
   :(:( Buraya ağlayarak yazmam mümkün olsa öyle yazardım heralde :,(
   arkadaşlar ne olur yardım edin ben bu ilacı 1.5 aydır kullanıyorum yüzümde hiç olmadıgı kadar sivilce oldu keşke başlamasaydım bile dedim :(
   Ben napcammmm :(:( Bu durum normalmi kullananlar ne olur yardım :(


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   20 Nisan 2008 22:30:06
   diğer açtığınız başlıktada yanıtını vermiştim. Roaccutane kullananların bir kısmında sivilcelerde bir müddet için artış olabiliyor, eğer çok rahatsızsanız tekrar doktorunuzla görüşün o size gerekli olan uygulamaları yapacaktır.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 20 Nisan 2008; 22:29:47 >
  • Er
   5 Mesaj
   21 Nisan 2008 00:41:43
   Çok teşekkürler :( bu ilaç kullanımı sırasında en çok psikolog destek gerekli heralde :(
   Dışarı çıkaamaz oldum bir de üstüne kpss derdi var :(
   yaş 23 e geldi hala sivilce sivilce .. ve rouccutane yüzünden o kadar fazla acıyor ki sivilceler
   daha önceleri de cıkardı ama bu kadar agrılı olmazdı bu ilaç ayrı bir sey inş sabırla geccek :(
   Bu derdi 6 senedir cekiyorum :(:(:(:(


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   21 Nisan 2008 09:26:15
   İlacı günde kaç mg kullanıyorsunuz, kilo ve günlük dozunuzu yazarsanız daha fazla yardımcı olabilirim


  • Er
   5 Mesaj
   21 Nisan 2008 14:01:19
   boyum 1.60 kilom 57
   Doktor bana 20 lik günde 1 tane alırsan 12 ay dedi ; 20 lik günde 2 alırsan 6 ay dedi ;
   ben günde 20+20 allıyorum yani 6 ay
   Şimdiden çok tşk   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   21 Nisan 2008 17:27:44
   Evet doz hesabı kiloya göre yapılıyor ve kullanman geren toplam doz 7200 mg civar yani günde 1 tane 20 alırsan 12 ay sürer ama 2 tane 20 lik eğer fazla yan etki yaparsa bir 10 mg bir de 20 mg yani günlük 30 mg alabilirisn bu durumda 9 ay kullanman gerekir


  • Er
   5 Mesaj
   22 Nisan 2008 19:11:51
   Doz fazla olduğundan mı bilmiyorum bu artış; ama ilk 2 ayda fln artması normal diyorlar :(
   Öyle birsey var değil mi ?
   en azından benim psikolojik olarak biraz rahatlamam için artırır diyenleri duymak istiyorum ama genelde yazılanlar ilaç ilk ayda etkisini gösterip geçiriyor vs vs :( :(
   Çok çirkin ve pisler bu sivilceler yaa ıııgghhv :(:(


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   22 Nisan 2008 22:47:17
   Arkadaşım insan bir makine değildir, her ilaç her insanda tam olarak aynı etkiyi yapmaz, roaccutane kullanan bir çok hastam oldu, bir kısmında sivilceler hiç artmadan 1. ayın sonunda öyle düzelmeler gördümki hatta kendi kendime ben bu hastaya niye roaccutane verdim acaba diye düşündüğüm olmuştur, ama bazı hastalarda tedavinin sonuna kadar sivilceler çıkmaya devam ediyor bu nedenle standart dozu biraz daha yükselterek kullanıyoruz, şimdiye kadar hiç iyileşmeyen hastam olmadı desem yeridir belki %1 civarında yeterince sonuç alamadığım hasta olmuştur, ama daha önce de dediğim gibi sabır gerekiyor, birde çok nadiren aşırı büyük sivilcler gelişiyor ki o durumda ilacı kesip antibiyotik ve kısa süreli kortizon kullandığımız bile olabiliyor, böyle hastalarda daha sonra birkaç ay daha düşük dozlarda roaccutane veriyoruz ve sonradan dozu arttırıyoruz. Her hasta için optimal başlangıç dozunu bilmek mümkün değil genelde kiloya 0.5 mg olarak başlıyorum ben ve her ay dozu arttırıyorum


  • Er
   5 Mesaj
   22 Nisan 2008 23:37:05
   Çok teşekkür ederim ya benle baya ilgilendiniz doktor olduğunuzu bilmiyordum :)
   Baya da bilgilendim ilaç hakkında.
   Biraz daha sabretcem bakalım eğer daha da artarsa gideceğim doktoruma aslında bugün gttim ama poliklinik günü değilmiş :(
   Zaten 6 ay diye boşa vermiyorlar demekki bu süre sonunda tam tedavi olcam daha pozitif düşünmeye calısıyorum hergün :(
   İlginize teşekürler


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   23 Nisan 2008 08:56:01
   Rica ederim, forumun amacı bu zaten, herhangi bir nedenle sıkıntısı olan bir arkadaşa yardım etmeyeceksek forumun ne anlamı var değil mi? Eğer ilaçla ilgisi başka sıkıntıların olursa PM de atabilirsin


  • Er
   5 Mesaj
   23 Nisan 2008 12:51:57
   Tekrar çok tşk :) Pm de atarım burda da yazarım inş sıkmam sizi hehehe :)


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   23 Nisan 2008 16:26:37
   Niye sıkılalım ki bizim işimiz zaten insanlara yardımcı olmak değil mi? ayrıca yalan yanlış bilgiler edineceğinize doğruları öğrenmiş olursunuz.


  • Er
   2 Mesaj
   25 Nisan 2008 13:11:01
   slm arkadaşlar ben 9 aydır roaccutane kullanyorum günlük 40mg alyorum 48 kiloyum. ve doktor 1 ay daha kulanmamı istedi ama ben yan etkilerinden korkuyorum çünkü normalde bu ilaç 6 ay kullanılyormuş. sivilcelerim gitti ama kullanmak istemyorum artık..... doktorum devam etmemi istedi..bu kadarda uzun süre zararı olur heralde....
   _____________________________

   var
  • Yarbay
   3610 Mesaj
   25 Nisan 2008 13:57:05
   48 kiloluk birinde toplam doz 6000 mg civarıdır7500 mg a kadar da çıkılabilir, 9 aydır günlük 40 mg (2x20) kullanıyorsan total dozun 10800 mg olmuş doktorun bir hesap hatası yapıyor olmasın?? Yada sen 20 mg gün kullanıyor olmayasın?


  • Er
   2 Mesaj
   25 Nisan 2008 20:43:35
   Benim yazdığımda bi yanlışlık yok hergün 20mg lik 2 kapsül alyodum zaten buda toplam 40 mg olyodu.. doktorum ısrarla 10 ay kullanmamı istedi ben 9 ay sonra yan etkilerinden korktuğum için bıraktım. başka doktora gittim oda çok kullandığımı ilacı bırakmamı istedi..... bişeyi çok merak edyorum bu ilacın etkileri kalıcımı yoksa ilacı bırakınca geçyomu çünkü karaciğere çok zararı olduğunu duydumda. zaten bende fazlasıyla kullanmışım bu ilacı testlerimi her ay düzenli olarak yapyodum temiz çıktı hepsi...CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TŞK EDERİM BİZE ÇOK YARDIMCI OLYORSUNUZ...
   _____________________________

   var
  • Yarbay
   3610 Mesaj
   26 Nisan 2008 18:36:23
   Testlerin ilacı kullanırken temiz çıktıysa sonradan bozulmaz merak etme, ilacın bilinen kalıcı bir yan etkisi yok (yada daha doğru bir ifade ile önemli bir kalıcı yan etkisi yok) ayrıca öyle karaciğere fazla zararda vermez bu konu çok yanlış bilinir.


  • Er
   1 Mesaj
   07 Mayıs 2008 20:27:15
   slm arkadaşlar..benimde roaccutane ile ilgili birkaç sorum olacaktı...benimde ciddi acne sorunlarım war..5-6 yıldan beridir olmasına rağmen özellikle son 2 senede inanılmaz derecede arttı.öyleki saçlı deride nodül tarzında çıktı ve çıkan bölgedeki saçlarıda döktü..HCV+ olduğu için doktormlarım oral antibiyotiklerden hep kaçındı.topikal ilaçlarla geçirtmeye çalışsalarda olmadı.bi doktor sadece yazdı bu ilacı kullanmam için,karaciğere pek bi zararı yok desede hepatolog doktorumdan onay çıkmadı.interferon+ribavirin kombine tdv alıyordum o zamanlar..ilk etapta bu tdvin bir bitsin sonra bakarız deyip hep erteletti..sonrasında bir arkadaş tavsiyesiyle istanbulda bi doktora gittim.tanırsınız belki Agop Kotoğyan..o da roaccutane i kullanmamı istemedi,verdiği karışımları kullandım 1 senedir ve halen dewam ediyorum..çok ciddi faydasını gördüğümü söyleyebilirim ama öte taraftan kesin bir tdv olmadığıda ortada..3-4 gün ilaçları sürmeyi kessem hemen atıyorlar..hemde çok ciddi bir şekilde..interferon+ribavirin tdvsinden sonra HCV- olsada tekrardan nüksetti.muhtemelen hepatolog doktorum tekrardan başlamamı isticek.normalde enzimlerin normal olması gerektiğini biliyorum ama şu aralar yüksek.ribavirin kullanımıyla birlikte muhtemelen tekrardan normale dönecek..öğrenmek istediğim şu,HCV hastası olarak bu ilacı kullanabilirmiyim?.evetse interferon+ribavirinle birlikte kullanmanın herhanbi bir sakıncası warmı?(ilacın bu ilaçlarla herhangi bir ilaç etkileşimi olmadığı yazıyor olmasına rağmen)..özellikle dermatolog hocam beni bu konuda aydınlatırsa sevinirim..hiç böyle bir vaka üzerinde denedinizmi? evetse sonuçları nasıldı?..paylaşımınız için şimdiden teşekkürler


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   07 Mayıs 2008 21:52:40
   shadow_man21 maalesef kullandığın ilaçlar nedeniyle roaccutane kullanabilmen mümkün değil, ilaç kullanıyor olmasan bile HCV + bir kişinin roaccutane gibi bir ilaçla tedavisine hepatolog veye infeksiyon hastalıkları uzmanından onay çıkmasının mümkün olduğunu sanmıyorum, sivilceler sonuçta kozmetik bir sorundur (hayati tehike açısından bakarsanız), Roaccutane hiç karaciğer sorunu yaşamamış kişilerde bile enzimleri en az üçte bir oranında yükseltir, sizin gibi birinde çok riskli bir yöntem olacağını sanıyorum, bu nedenle hiçbir dermatoloğun bu riski üstleneceğini tahmin etmiyorum. Ama üzülme sivilceler zaten yaşla birlikte azalan bir olaydır, biraz sabret nasıl olsa zamanla azalıp neredeyse tamamı yok olacak.


  • Er
   9 Mesaj
   27 Haziran 2008 18:35:07
   merhaba ben de dün kullanmaya başladım roaccutane ı ve yan etkilerini duydukça çok korkuyorum ilaçtan ve bugün bir ay sonra tatile gideceğimi öğrendim acaba 1 ay sonra gitsem kötü bişey olur mu hani kusma dönemi de atlatılmış oluyo bi de a vitamini almamak gerekiomuş dier sitelerde okumuştum yapacağım diyet nasıl olmalı benim fazla sivilcem yoktu ama doktor bu ilacı verdi çünkü az ve küçük de olsa 5 6 senedir vardı son olarak izler geçmio dienlerde var o kadar kötü mü bu ilaçzaten çevremdekiler yan etkileri duyunca başlamasaydın o kadar sivilcen yoktu diyip sinir ediolar aydınlatırsanız sevinirim


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonşrose -- 27 Haziran 2008; 18:39:31 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   27 Haziran 2008 18:53:52
   1 aydır kullanıyorum aşırı kuruluktan başka zararı olmadı konuyu açan arkadaşa dikkat et demiştim ama kendime dikkat et diyorum şimdi

   1 hafta sonra kc için kan testim yapılacak bakıcaz artık

   vücudum aşırı kuruduğu için yaralar oluştu doktorda banyodan sonra kullanmam içn özel bi yağ verdi sabun yerine kullanmam için bi ilaç verdi nemlendirici verdi... verdi de verdi ne zaman neyi süreceğimi unutuyorum artık

   ama doktor kontrolünde olduunuz sürece zararı olmuyo korkmayın

   @moonşrose...

   bende sivilceler iz bırakmaya başladığı ve başka tedavilere yanıt vermediği için başladım doktor sadece fastfood ve aşırı çikolatadan uzak dur dedi sanırım özel bi diyet uygulamaya gerek yok aşırı yağlı tüketme ki kolastrolün artmasın


   _____________________________

  • Er
   9 Mesaj
   27 Haziran 2008 18:57:32
   çok sağol ilgin için peki 1 ay sonra denize gidebilir miyim


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   27 Haziran 2008 18:59:27
   şuanda da girebilirsin 1 ay sonrada ama ya sabah çok erken saatlerde ya da saat 4 ten sonra...

   güneş varken çıkmicaksın 11 le 4 arası kesinlikle yasak şemsiyenin altında bile oturmicaksın:/


   _____________________________

  • Er
   9 Mesaj
   27 Haziran 2008 19:10:26
   çok saolun acemi olduğumdan hiç bişey bilmiorum sanki heran yan etkiler çıkacakmış gibi bekliorumama bu ilaç kadar da yan etkisi olan bi ilaç yoktur herhalde


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   27 Haziran 2008 19:15:39
   şimdilik eklem ağrısından başka bi şikayetim olmadı vücudumun aşırı kurumasıda benim yüzümden oldu


   _____________________________

  • Er
   9 Mesaj
   27 Haziran 2008 19:43:27
   peki bir aydır yüzünde çıkan sivilceler geçmeye başladı mı kimilerinin 2. aydan sonra çıkmaya başlıyomuş bu da korkutuyo beni çünkü okul başlayacak ben de psikolojik midir bilmem ama uyku düzensizliği de yaptı doktor 30 mg verdi günde ve sanırım tedavi bitene kadar 6000 yada 7200 mg almak gerekiomuş bu şekilde giderse tedavim de uzar


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   27 Haziran 2008 19:53:20
   walla bende 20 mg lık var sabah akşam atıyorum

   ve şuanda yüzümde hiçbişi kalmamış durumda sadece kuruluk var..etkisi herkeste farklı oluyo kimisinde 3. aydan sonra başlıyormuş kurumaya..

   ama benim yüzümde çok fazla yoktu diyosun kötü bi görüntü oluşturacağını sanmıyorum(yani inş öyle olur)

   kiloya göre tedaviyi ayarlamak gerekiyomuş doktorum sivilcelerin 2 ayda tamamen geçse bile 6 ay kadar kullanman lazım dedi


   _____________________________

  • Er
   9 Mesaj
   27 Haziran 2008 20:29:36
   senin için çok sevindim inş bende de aynısı olur 1.aydan sonra geçer yüzümün kuruluğuna da katlanırım artık napalım ama çok rahatladım


   _____________________________

  • Yarbay
   10501 Mesaj
   04 Temmuz 2008 23:52:20

   quote:

   Orjinalden alıntı: ..duygusuz..

   şimdilik eklem ağrısından başka bi şikayetim olmadı vücudumun aşırı kurumasıda benim yüzümden oldu

   Benim belimi çok agrıtmıştı.Bu arada ben bu topiciği açan kişiyim benim şuan hiç sivilcem kalmadı iyiki başlamışım diyorum


   _____________________________

  • Yarbay
   3328 Mesaj
   05 Temmuz 2008 09:54:07
   Günde 60mg(20mgx3) olmak üzere 6. ayın içindeyim.Sırtım için kullanıyorum.İlaçla birlikte sporada başladım ben.Aylık kontrollerde hiçbir hormon seviyem normalin altına inmedi,üstüne çıkmadı.Dudak kuruluğu için Bepanten kullanıyorum.Ayrıca ara sıra suni göz yaşıda kullanıyorum.Güneş kremi olarak coppertone kullanıyorum yüzüme ve cildime.Sırtımda ki lekelerin görünümünü azaltmak için denize gittiğimde güneşleniyorum.Sırtımın rengi koyulaştıkça izler daha az belli oluyor.Ayrıca izler için yeni bir kremede başladım.Boy 1.79 kilo 78 bu arada.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   265 Mesaj
   05 Temmuz 2008 10:01:24

   quote:

   Orjinalden alıntı: researcher12

   Benim suratımdaki yağı kurutacak ilaç daha anasından doğmadı.Mübarek bir zeytin yağı fabrikası ancak yarışır benim cildimle ...

   aynı Sorun bendede var bazen uretimemi gecsem die dusunuyorum


   _____________________________

  • Teğmen
   173 Mesaj
   06 Temmuz 2008 23:27:05
   arkadaşlar 6. ayımın içindeyim ve çok memnunum lütfen çok iz bırakmadan akneleriniz kullanın şu ilacııı benim izler hemen hemen birçogu geçti çok az kaldı... yaaa yan etkileri var ama hani psikolojim düzeldi en asından dudak urulugu ve güneşte kalınca ellerin kurulugu çok oluyo....bende başka yan etkisi olmadı hımmmbide basen eklem agrısı oluyo ama çok nadir... bence sonucuna deger.....


   _____________________________

   Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
  • Er
   7 Mesaj
   09 Temmuz 2008 14:52:49
   Herkese mrb, başta sorularımıza cvp veren doktor arkadaşlarımıza teşekkür ederim. yardımlarından dolayı...

   3 ay bitti, 4. ayın ortasındayım.
   1. ay değişim yok, cilt ve dudaklarda hafif kuruma
   2. ay cilt te kuruma, dudaklarda çatlama çoğaldı ve sağ yanak sakal kısmında kis çıktı
   3. ay sivilceler yok oldu. kis'in çapı küçüldü.
   4. ayın içinde sivilceler temizlendi. kis yok oldu fakat kis'in çıktığı yerde iki kırmızı nokta ve aynı bölge de sakal çıkmamaya başladı.

   halen devam ediyorum.
   Boy 1.82
   kilo 69

   Bence çok güzel bir ilaç.
   Arkadaşlarımdan da cildim için çok olumlu cümleler duyuyorum.
   Kısaca söylemek gerekirse, bu ilaç cildini düzeltmesi ile birlikte kendine güveni artıyor.

   Ayrıca sormak istediğim; doktorum bu ilaç ile birlikte alkol kullanmamamı söylemişti.

   Bu konular hakkında yorumda bulunursanız sevinirim.
   Teşekkürler...


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Driver_Speedy -- 9 Temmuz 2008; 15:03:41 >
   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   09 Temmuz 2008 20:44:31
   alkol kullanmak istiyorsan alabilirisin ancak karaciğerinin daha fazla yorulacağını bilmen lazım, ayrıca öyle haftada 1 gün 1-2 bira veya 1 duble gibi bir miktarın hiçbir yan etkisi olmaz, istiyorsan alabilirsin bu tür katı kurallar yok yani.


  • Er
   9 Mesaj
   11 Temmuz 2008 09:16:54
   benim 16.günüm ama boynumda ve sırtımda çıktı sivilceler kusma dönemini dört gözle bekliorum sebebi de biran önce çıksın okullar açılınca sivilcelerim olmasın ama bu mümkün değil galiba


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   11 Temmuz 2008 09:45:27

   quote:

   Orjinalden alıntı: moonşrose

   benim 16.günüm ama boynumda ve sırtımda çıktı sivilceler kusma dönemini dört gözle bekliorum sebebi de biran önce çıksın okullar açılınca sivilcelerim olmasın ama bu mümkün değil galiba

   Okullar açılıncaya kadar sivilcelerin yoluna girer merak etme, yeni bir döneme büyük ihtimalle yeni bir yüz ile başlarsın.


  • Er
   9 Mesaj
   11 Temmuz 2008 11:08:41
   inş ama 3. 4. ayda sivilce çıkması duruyomuş ondan dolayı gerçi herkeste aynı etkiyi yapmıo ama yine de korktum okullar açılacağı zaman 2 buçuk aydır kullanmış olcambi de ben 30 mg kullanıorum etkisini göstermesi zaman alır dimi?


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonşrose -- 11 Temmuz 2008; 11:10:19 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   11 Temmuz 2008 15:47:41
   ben günde 40 mg alıyorum 2. aya yeni girdim sayılır 1 hafta pürüzsüz bi hafta sivilceli geziyorum bu hafta sivilce haftası

   okul başladığında 1 2 ay sivilceli gezsen nolurki?? sonrasında ömür boyu pürüzsüz geziceksin herşeyi bu kadar kafaya takma bence...


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   11 Temmuz 2008 16:17:50
   Hemen bir düzeltme yapalım isterseniz . Her roaccutane kullanan ömür boyu sivilcesiz bir hayat süremez, birkaç kez roaccutane kürlerinin tekrarlanması gereken hastalar da vardır. Tek bir kür ile maksimum oran %80 dir.


Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> Roaccutane - Zoretanin Hakkında Herşey!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.