Şimdi Ara

doblo 1.2

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
1
Favori
49.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • slm 1.2 benzinli doblo almak itiyorum aracı ticari olarak kullanmıyacagım aracın performansı hakkında bilgisi olan arakadasların onerilerini bilmek isterim özellikle motor performansı nasıl

• doblodan ne performansı devrilmek mi istiyosunuz şu ticarilere doru düzgün bi vergilendirme gelmeli. nasılsa ötv düşük diye millet ticari araç alıyor çok da tehlikeli kullanıyolar. özellikle caddyler 1.9 motoru sayesinde türk insanına göre değil. o bir ticari araç yük taşıma amaçlı gazlama amaçlı değil üzerindeki hiç bir donaım hız için uygun değil. doblodada durum farklı değil
  • 1.2 benzinli doblo ocağına incir ağacını diker...
    o kasayı kaldırmıyor.
    doblo ilk çıktığında 1.3 benzinli çıktı (kablo tesisatı üretimini Adapazarı Yazaki fabrikasında bizzat yaptık)
    1.3 bile kaldırmadı o kasayı ve kısa zaman sonra 1.9 çıkardılkar.
    1.3 le 120 yi bir km geçmezdi ve yakıtı çok yüksekti
    benden söylemesi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ersinemre

slm 1.2 benzinli doblo almak itiyorum aracı ticari olarak kullanmıyacagım aracın performansı hakkında bilgisi olan arakadasların onerilerini bilmek isterim özellikle motor performansı nasıl

aslında bu işin cevabı şöyle açık ve seçiktir.

aynı model ve aynı tip kapalı doblo aracın 1.2 benzinli ile 1.9 dizel arasında çok fiyat farkı vardır. bunun da nedeni 1.2 hem çok yakar hem performans ÇOK DÜŞÜKTÜR
  • adapazarında bir çok ticari taksici bu raçlara lpg taktırıp kullanıyor. ama yinede ben performansşaından şüpheliyim
  • 1.2 araçtan hemde doblo gibi bir araçtan ne performansı bekliyosun anlamadım. kötülemek için değil ama doblo ağır araba. 1.2 motor da ağır arabaya koy bakalım noluyo. yandım anam diye türküler söylersin. bu biraz şeye benziyo hani at kelebek ilişkisine.
  • arkadaşın kaportacıda bir işi vardı beraber gittik. adam bizim dobloyu gördü motoru ney filan dedi. biraz sohbet ettik işte. bende de 1.2 vardı. doblo güzel arabadır filan dedi. nasıl gitmiyor taşımıyor filan diyorlar seninki nasıl dı dedim. bilmeyenler konuşur dedi. haftada 2-3 kere Feke'ye gidiyorum. daglık virajlı yol banamısın demiyordu dedi.(Feke Adana'nın bir ilçesi.)

açıkçası bende dobloya 1.2 motor iyi olmaz diyenlerdenim. ama adam bu işin içinde vardır onun da bildiği.

bütçeni bilmiyorum ama doblo alıcaksan 1.3 multijet yada 1.9 jtd bakmanı öneririm.
  • doblo nun hiçbir zaman 1.3 benzinlisi olmadı ilk çıktığında 1.2 benzinli ve 1.9 normal dizeli vardı dahasonra bunlara 1.9 jtd , 1.3 mjet 70-75 hp ve 1.4 benzinli eklendi

quote:

Orjinalden alıntı: Climanjaro

1.2 benzinli doblo ocağına incir ağacını diker...
    o kasayı kaldırmıyor.
    doblo ilk çıktığında 1.3 benzinli çıktı (kablo tesisatı üretimini Adapazarı Yazaki fabrikasında bizzat yaptık)
    1.3 bile kaldırmadı o kasayı ve kısa zaman sonra 1.9 çıkardılkar.
    1.3 le 120 yi bir km geçmezdi ve yakıtı çok yüksekti
    benden söylemesi.

• quote:

Orjinalden alıntı: rewhard

arkadaşın kaportacıda bir işi vardı beraber gittik. adam bizim dobloyu gördü motoru ney filan dedi. biraz sohbet ettik işte. bende de 1.2 vardı. doblo güzel arabadır filan dedi. nasıl gitmiyor taşımıyor filan diyorlar seninki nasıl dı dedim. bilmeyenler konuşur dedi. haftada 2-3 kere Feke'ye gidiyorum. daglık virajlı yol banamısın demiyordu dedi.(Feke Adana'nın bir ilçesi.)

açıkçası bende dobloya 1.2 motor iyi olmaz diyenlerdenim. ama adam bu işin içinde vardır onun da bildiği.

bütçeni bilmiyorum ama doblo alıcaksan 1.3 multijet yada 1.9 jtd bakmanı öneririm.

bence adam malına kötü dememek için edebiyat yapmış 1.2 motor albeaya bile az gelirken 1400 kglik doblo n yapsın üstelik düşünsene birde bu arabaya 4 kişi bindin birde bagajı doldurdun haydaaaa oldumu 2 ton 100 kilo şimdi gidermi bu araba , haaa birde az yaksın diye lpg taktın 50 kg da o tutar hadi bakalım

• adam arabayı satmış. arabayı satmamış olsa bende senin gibi düşünürdüm.
  • ersinemre ;

sen 1.2 doblo demişsin ama senin bütçen nedir ne kadar ayırdın dobloya öğrenebilirmiyim ?
  • İyiakşamlar;

Doblo bilindiği üzere ülkemize ilk olarak 1.9 atmosferik 63HP olarak geldi. Ancak (yanlış hatırlamıyorsam) 2001 yılında yüksek vergiler nedeni ile birçok ticari ve binek oto üreticileri, daha çok düşük hacimli motorları araçlarında uyguladılar. 1.2 benzinli doblo da bu nedenle piyasaya çıkmış bir araçtır. Özellikle ticari araçlardaki 1900cc üzeri vergi dilimi, doblo için büyük handikaptı. Bu nedenle (1.3 multijet piyasada yokken) Albea ve palio'daki 1.2 75 HP motoru biraz modifiye ederek araca uyguladı. Ayrıca bu araçlarda 1.6 103hp motorda kullanıdı.

Fiatın fire (Fully Integrated Robotized Engine) motoru birçok modelde kullanılmıştır. Ülkemizde olmayan Brava'da 80hp üreten bu motor siena da 75hp dobloda 65hp üretmektedir. ÖZellikle ticari kaygılar nedeniyle stroku uzatılan ve yazılımı değiştirilerek torku artırılan motor, kısa son dişli oranı ve yakın şanzuman oranlarıyla nispeten yeterli performans ile hizmet verdi. Aracın son hızı 142km olan araç özellikle 100km'den sonra biraz nazlı hızlanmaktadır. Sollamalarda da 4 ve 5. viteslerde dikkatli olunması gereken araç, yerinde vites değiştirme ile uygun performans sağlıyor.

Aracın istihap haddi 650kg. Dolayısıyla, aracın motorunun "çekmemesi" gibi bir sorun olmayacaktır. Ayrıca, araç ilk 3 vitesi kısa olması nedeniyle iyi bir şehir içi performansı sunar. Ha tabiki üst modellerle kıyaslamamak gerekir, ancak motor gücü, fiyatı ve ekonomisi yeterli gelecek bir araçtır. Ful versiyonlarını 13-14 arası bulabileceğiniz bu aracın motoru sorunsuz, uzun ömürlü, masrafsız ve vergisi ucuz bir araçtır. Ekonomi denilince, araç şehir içinde 8lt, şehir dışında 6lt yakıt tüketiyor. Ancak araçtan JTD performansı almak isteyenler, bedelini elbette ödüyorlar.

2004 senesinde 23 milyara ful özellikli binek versiyonunu (ABS, 2 airbag park sensörü v.s.) almak yerine, aynı kaygılarla 1.9 olanını aldım 29 milyara. Doblodan çok memnundum. Ama hep "acaba aldığım mazot kötü mü çıkacak" diye 3 sene telaşla bindim. Bu amaçla, sıralı lpg ile yakıt tüketimi, birçok diesele göre çok avantajlı olacaktır.

• suan bende 2006 1.9 jtd var cok pis yakiyor ticari arac olarak kullandigim üstüne dizel olmasina ragmen bu kadar yakmasi gözüme batti sahsen kararimi verdim kesinlikle bayiye verip arabayi 1.3 multi alcam lakin servisde bi arkadas yeni kasa cikacak simdi alma dedi kafam karisdi bilgisi olan varmi yeni kasadan?
  • FcBayern;

Aracın Km.de ne kadar yakıyor ? ve Hangi Şehir ?
  • Fcbayern

1.9 JTDlerin çok yakma sorunu yoktur. Tabi agresif kullanılmadığında. genel olarak 6-8lt arası tüketir.
  • Sevgili ersinemre abi bazı abileriminde söylediği gibi 1,2 motor dobloyu taşımıyor hemde motor küçük ve benzinli olduğu için ister istemez zorluyorsun. ozamanda makina lıkır lıkır içio ticari amaçlı kullanmıcam diyorsun o zaman 1,3 multijet öneririm çünkü fazla basmassan hem ekonomik hemde tatminkar olur ama fiyat aralığını bilmiyorum ama 1,2 doblo için gereksiz bir motor olmuş bence karar senin..

BU ARADA BÜTÜN TÜRK VE İSLAM ALEMİNİN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN !!!
  • 1200cc motorda perfonmans aramak çok büyük hata olur. şahsen bu araçla 120 km hıza ulaşmak için epey bir ter döktüm. tam anlamı ile anti perfonmas bir araçtır.

hatta bana sorarsanız gaza bastığınız zaman '' bi dakka acabaa biri gazıma mı bastı, dur bi dakka gidicem acele etme, bana panik yaptırma'' diyen bir motor vardır üstünde..
  • quote:

Orjinalden alıntı: cevizkabugu

1200cc motorda perfonmans aramak çok büyük hata olur. şahsen bu araçla 120 km hıza ulaşmak için epey bir ter döktüm. tam anlamı ile anti perfonmas bir araçtır.

hatta bana sorarsanız gaza bastığınız zaman '' bi dakka acabaa biri gazıma mı bastı, dur bi dakka gidicem acele etme, bana panik yaptırma'' diyen bir motor vardır üstünde..

• quote:

Orjinalden alıntı: cevizkabugu

1200cc motorda perfonmans aramak çok büyük hata olur. şahsen bu araçla 120 km hıza ulaşmak için epey bir ter döktüm. tam anlamı ile anti perfonmas bir araçtır.

• Bence kesinlikle 1.2 alma.Çünkü onlar yerinden kalkmaz.Bende 1.9 JetTurboDizel Doblo var.Acayip gidiyo.115 beygir.Acayip kaçıyo.Bence 1.2 kesinlikle alma.Doblo 1.3 Multijet te alabilirsin ama..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.