Şimdi Ara

yüksek lisans için not ortalaması ne kadar önemli?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
26.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • başlığın devamı olarak (LES puanı yüksek ise) 2-2,5 arası ortalamayla elektronik mühendisliğinde ylisans yapılabilir mi devlet üniversitelerinde ?üniversiteler genelde 2,5-4,00 arası ortalama istiyor ancak LES,KPDS gibi puanlar yüksekse ondalık ne kadar önemseniyor?
    bir de yüksek lisans hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum...

• girip enstitülerin sartlarına bak, orda daha ayrıntılı görürsün. Hatta ona göre hangisine yönelecegini planlarsın. Mesela sosyalbilimlerde dokueylulde tezli yapacaksan kesinlikle Ales. Çünkü %50 sonra not ortalaması oda %25 ve bilim sınavından aldıgın puan %25. Ama muhendisliklerde farklıdır. Sen gir bi bak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cem

girip enstitülerin sartlarına bak, orda daha ayrıntılı görürsün. Hatta ona göre hangisine yönelecegini planlarsın. Mesela sosyalbilimlerde dokueylulde tezli yapacaksan kesinlikle Ales. Çünkü %50 sonra not ortalaması oda %25 ve bilim sınavından aldıgın puan %25. Ama muhendisliklerde farklıdır. Sen gir bi bak.

+ 1

Ayrıca her üniversitenin koşulları ve puanlamaları farklı mesela Akdeniz üni %50 LES veya ALES %50 Mülakat derken

Selçuk Üni. %75 LES - ALES %25 Mülakat der bazılarıda sadece ALES puanına göre alıyormuş çok detaylı incelemen lazım

en güzel kaynak buradan süresi geçmiş ilanları göster de eski koşullara bak aşağı yukarı çopu üni. vardır artık olmayanları

kendi sitesinden takip edeceksin http://ilan.memurlar.net/kategori/11/?expired=true;

• benim not ortalamam 70,2
    100 lük sistemde,

nasıl?
    uygun mu makina mühendisliği için.
  • quote:

Orjinalden alıntı: trde

benim not ortalamam 70,2
    100 lük sistemde,

nasıl?

hocam dedik yaa çoğu üniversite sadece başvuruda diyorki not ortalaman 2.50den (4lük sistemde) az olmayacak !

Ama yükseklisansa kabul puanına dahil etmiyorlar sadece başvuru şartında istiyorlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: trde

benim not ortalamam 70,2
    100 lük sistemde,

nasıl?

bende makineciyim yüksek lisansı bitireli 3 yıl oldu
    1-hangi üniversite mezunusun
    2-nereyi düşünüyorsun
  • sağolun..demin hacettepeye baktım not ortalamasından bahsetmemiş hiç..umarım gerçekten gerekmiyordur .
  • yanlız şartlarında yazmıyorsa bile mulakatlarda not ortalaman düşük olursa (sonuçta transkript mulakatını yapanların elinde oluyor) mulakat puanını etkiliyor. istedigin yere girmek istiyorsan her yonden çalış, ayrıca ing unutma, üds ye gir. Ocak gibi başvuruları oluyor mart gibide sınav.
  • verdiğin bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim..elimden geleni yapıcam ..
  • alese girmek için 2.50 not ortalamasi gerekliymiş bnm tutmuyo ortalama yurtdişinda da mi 2.50 ortalama istiyolar ortalama önemli mi yurtdişi yüksek lisans için
  • 2.80 hocam yurt dışı yüksek lisans için yeterli olan ortalama,tabi bazı ülkeler için bir de TOEFL,ve dil sınavları da lazım oluyo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: airalert

2.80 hocam yurt dışı yüksek lisans için yeterli olan ortalama,tabi bazı ülkeler için bir de TOEFL,ve dil sınavları da lazım oluyo.

hangi ülkelerde not ortlamsı aranmıyo?
  • hocam maalesef yurtışında yüksek lisans yapabilmeniz için öncelikle en az 4 üzerinden 2.8 ortalama,on üzerinden yedi,ya da 100 üzerinden 70 ortalamayı sağlamalısınız ya da bölümünüzde %10 a girmelisiniz,ayrıntılı bilgi için şuraya;http://www.yok.gov.tr/content/view/540/lang,tr_TR/ bakmanızı tavsiye ederim
  • quote:

hocam maalesef yurtışında yüksek lisans yapabilmeniz için öncelikle en az 4 üzerinden 2.8 ortalama,on üzerinden yedi,ya da 100 üzerinden 70 ortalamayı sağlamalısınız ya da bölümünüzde %10 a girmelisiniz,ayrıntılı bilgi için şuraya;http://www.yok.gov.tr/content/view/540/lang,tr_TR/ bakmanızı tavsiye ederim

meb bursu icin gecerli 70 ortalama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ata1606

quote:

hocam maalesef yurtışında yüksek lisans yapabilmeniz için öncelikle en az 4 üzerinden 2.8 ortalama,on üzerinden yedi,ya da 100 üzerinden 70 ortalamayı sağlamalısınız ya da bölümünüzde %10 a girmelisiniz,ayrıntılı bilgi için şuraya;http://www.yok.gov.tr/content/view/540/lang,tr_TR/ bakmanızı tavsiye ederim

doğrudur.ben de bi soru sorayım o zaman;yurtdışındaki bi üniversitede yüksek lisans yapabilmemiz için 2.8 en az ortalama şart, peki yeterli mi?Mesela amerikadaki x üniversitesi ben 3.5 la alıyorum 2.8 getirsen, Toefl puanın çok iyi dilin de süper olsa bile almam diyebilir mi?

• Öncellikle 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak

Not ortalaması en az 2.2 ve üzeri olmalıdır

Yurtdışında master yapmak istediği bölümün eğitimi dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalıdır. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir ancak eğitim başlamadan belgenin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerinden mezun olanlardan resmi Toefl vey Ielts belgesi istenmeyebilir

http://www.globalvizyon.com/universite/yurtdisinda-yuksek-lisans-egitimi-744/

• 3. sınıftayım ortalama 2.21 alttan 4 ders var

Yüksek lisans yapmak istiyorum tofel lazım bir de herhalde yurtdışı için?
  • quote:

quote:

quote:

doğrudur.ben de bi soru sorayım o zaman;yurtdışındaki bi üniversitede yüksek lisans yapabilmemiz için 2.8 en az ortalama şart, peki yeterli mi?Mesela amerikadaki x üniversitesi ben 3.5 la alıyorum 2.8 getirsen, Toefl puanın çok iyi dilin de süper olsa bile almam diyebilir mi?

minimum ortalamanin 2.8 olmasi meb bursu icin gerekli bunun okula kabulla yada retle bir alakasi yok.
    dusuk ortalama ile bir okula kabul edilmen okuluna gore degisir. Bir suru okul vardir 2.8 ve altiyla ogrenci alan, ben 2.5-3 arasinda bir ortalama ile amerikada ilk 40 dan okuldan makine muh. masteri icin kabul aldim ve okulun kabul orani yuzde 19 du. Cin hindistan gibi ulkelerin en iyi ogrencilerinin gittigi okula girmeyi basardim ama gitmedim cunku pahali olacakti.
    Toefldan once cok sey var kabul edilip edilmemene etkileyen, ornegin bir arastirmada yer almissindir, bitirme tezin cok iyidir, obama'dan referansin vardir, gre skorun ki bu onemli bir kriter cok yuksektir, referanslarin cok iyidir, bolumden bir hoca ile daha onceden yazisip gelmek istedigini belirtmissindir, ilgi alanlariniz uyusmustur vs. Toefl 85-100 civari olsun yeterlidir cogu okul ici ama kimsisi 100 ister, bu seni kabul etmiyecegi anlamina gelmez, kabul eder sonra okul basliyana kadar 100 e getirirsin muaf olursun yada sana ekstra ders verir okul acildiktan sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata1606 -- 12 Şubat 2012; 0:33:27 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

dostum minimum 2.8 olayi meb bursu icin gecerli dedim, diger turlu yani ortalaman altindaysa okuluna gore kabul edip etmemen degisir. Bir suru okul vardir 2.8 ve altiyla ogrenci alan, ben 2.5-3 arasinda bir ortalama ile ilk amerikada ilk 40 dan okuldan makine muh. masteri icin kabul aldim ve okulun kabul orani yuzde 19 du. Cin hindistan gibi ulkelerin en iyi ogrencilerinin gittigi okula girmeyi basardim ama gitmedim cunku pahali olacakti.

27 Eylül 2007 açılmış konu :D

• quote:

quote:

quote:

quote:

minimum ortalamanin 2.8 olmasi meb bursu icin gerekli bunun okula kabulla yada retle bir alakasi yok.
    dusuk ortalama ile bir okula kabul edilmen okuluna gore degisir. Bir suru okul vardir 2.8 ve altiyla ogrenci alan, ben 2.5-3 arasinda bir ortalama ile amerikada ilk 40 dan okuldan makine muh. masteri icin kabul aldim ve okulun kabul orani yuzde 19 du. Cin hindistan gibi ulkelerin en iyi ogrencilerinin gittigi okula girmeyi basardim ama gitmedim cunku pahali olacakti.
    Toefldan once cok sey var kabul edilip edilmemene etkileyen, ornegin bir arastirmada yer almissindir, bitirme tezin cok iyidir, obama'dan referansin vardir, gre skorun ki bu onemli bir kriter cok yuksektir, referanslarin cok iyidir, bolumden bir hoca ile daha onceden yazisip gelmek istedigini belirtmissindir, ilgi alanlariniz uyusmustur vs. Toefl 85-100 civari olsun yeterlidir cogu okul ici ama kimsisi 100 ister, bu seni kabul etmiyecegi anlamina gelmez, kabul eder sonra okul basliyana kadar 100 e getirirsin muaf olursun yada sana ekstra ders verir okul acildiktan sonra.

dostum çok yararlı oldu bence bu bilgiler,çok teşekkür ederim,eminim bu mesajdan sonra insanların aklında hemen hemen hiç soru kalmayacaktır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.