Şimdi Ara

dizel araçlarda neden hararet göstergesi yok?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
68.452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selam arkadaşlar. hem kendi aracımda hem de şirkette kullandığım getz dizelde hararet göstergesi yok. acaba bu dizel araçlar hararet yapmadığından dolayımı yoksa başka bir nedeni varmı
    teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smoke93 -- 25 Eylül 2007; 23:25:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: smoke93

evet benim arabam 1.20 d ve onda da yok. bence de mantıkı bir açıklaması vardır. ancak sadece hararet için bir uyarı lambası varmı bilmiyorum.

Alıntıları Göster
    hararet gostergesi arabanin olmazsa olmazidir. sonucta soguk bir kuzey avrupa ulkesinde yasamiyoruz. yaz aylarinda neredeyse memleketin her yeri 35 derece ve uzerinde oluyor. ki olayi sadece yaza ozgulememek gerekir. arkadasimin doblosunda da yoktu hararet gostergesi. hortum catlamis, motorda su kalmamis, ta ki ariza isigi yanana kadar da farkina varmamis. contayi yakmasina ramak kalmis.
  • Sanırsam Getz'in bi eksikliği. Ama olmaması çok ilginç. İyice dikkat ettiğinize emin misisniz? Dizel araç hararet yapmaz diye bi şey yok. Dizel araçlarda da hararet göstergesi var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecar limon

Sanırsam Getz'in bi eksikliği. Ama olmaması çok ilginç. İyice dikkat ettiğinize emin misisniz? Dizel araç hararet yapmaz diye bi şey yok. Dizel araçlarda da hararet göstergesi var.
    Bir yanlışlık olmasın. sonuçta motor ne motoru olursa olsun, 2008 yılına girecez 1980 li yıllarda değiliz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguz1

Bir yanlışlık olmasın. sonuçta motor ne motoru olursa olsun, 2008 yılına girecez 1980 li yıllarda değiliz.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlarında belirttiği gibi bazı araçlarda yok ancak niçin yok bende tam olarak bilemiyorum. Mesela Opel Asta cdti.da da yok.

Sizin arabanız bu arada imzanızda görünen 2005 model 1.20d mi? Eğer BMW.de hararet göstergesi yoksa kesinlikle çok mantıklı bir açıklaması olması lazım bu uygulamanın.

Benim aracımda dizel ancak hararet göstergesinin yanında ayrıca Akü durumu ve yağ ısı göstergeside var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yavuz

Arkadaşlarında belirttiği gibi bazı araçlarda yok ancak niçin yok bende tam olarak bilemiyorum. Mesela Opel Asta cdti.da da yok.

Sizin arabanız bu arada imzanızda görünen 2005 model 1.20d mi? Eğer BMW.de hararet göstergesi yoksa kesinlikle çok mantıklı bir açıklaması olması lazım bu uygulamanın.

Benim aracımda dizel ancak hararet göstergesinin yanında ayrıca Akü durumu ve yağ ısı göstergeside var.

Alıntıları Göster
    Hararet olduğunda sanırım direk motor arıza ışığı yanıyor. Belki de koymaya gerek duymamış olabilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Loop

Hararet olduğunda sanırım direk motor arıza ışığı yanıyor. Belki de koymaya gerek duymamış olabilirler.

Alıntıları Göster
    yaristede yok ama punto, idea, doblo ve L200 de var
    yariste sadece hararet yapınca yanacak olan uyarı lambası var
  • quote:

Orijinalden alıntı: lokosit

yaristede yok ama punto, idea, doblo ve L200 de var
    yariste sadece hararet yapınca yanacak olan uyarı lambası var

Alıntıları Göster
    Benim Roomster'da da yok hararet göstergesi, sadece uyarı ışığı mevcut...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Loop

Alıntıları Göster
    bence çok saçma.arabada acil bi durum oldu hararet yapıyorsa biz bunu nasıl görücez?
  • quote:

Orijinalden alıntı: giza

bence çok saçma.arabada acil bi durum oldu hararet yapıyorsa biz bunu nasıl görücez?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: giza

Uyarı lambası yanacak!
  • quote:

Orijinalden alıntı: lrfan

quote:

Uyarı lambası yanacak!

Alıntıları Göster
    Hareret göstergesi aslında gereksiz yer kaplayan bir gösterge. Motor hararet yapmaya başladığı an öylesine hızlı çıkıyor ki, zaten "aman araba hararet yapacak hemen sağa çekeyim" gibi bir şansınız pek olmuyor, o tepeye bir anda varıyor; dolayısıyla özellikle B ve C segmenti araçlarda hem maliyet hem de yerden kazanmak için konulmaması mantıklı.

Bu özelliğin araçların motoruyla alakası yok. Yeni nesil bir çok küçük ve orta segment bazı otomobillerde durum böyle. Örneğin Corsa ve Astra'da yok, Nissan Micra'da yok, yeni nesil Skoda'larda yok, Getz'lerde yok..vs..

Bu gösterge yerine, araç soğuk iken, mavi bir hararet ışığı yanıyor veya hiç yanmıyor. Motor ısındığında bu ışık sönüyor.

Motor hararet yapma eğilimine girerse de kırmızı hararet ışığı yanıyor.

Çok da kafaya takılacak birşey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iasonion -- 25 Eylül 2007; 16:35:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iasonion

Hareret göstergesi aslında gereksiz yer kaplayan bir gösterge. Motor hararet yapmaya başladığı an öylesine hızlı çıkıyor ki, zaten "aman araba hararet yapacak hemen sağa çekeyim" gibi bir şansınız pek olmuyor, o tepeye bir anda varıyor; dolayısıyla özellikle B ve C segmenti araçlarda hem maliyet hem de yerden kazanmak için konulmaması mantıklı.

Bu özelliğin araçların motoruyla alakası yok. Yeni nesil bir çok küçük ve orta segment bazı otomobillerde durum böyle. Örneğin Corsa ve Astra'da yok, Nissan Micra'da yok, yeni nesil Skoda'larda yok, Getz'lerde yok..vs..

Bu gösterge yerine, araç soğuk iken, mavi bir hararet ışığı yanıyor veya hiç yanmıyor. Motor ısındığında bu ışık sönüyor.

Motor hararet yapma eğilimine girerse de kırmızı hararet ışığı yanıyor.

Çok da kafaya takılacak birşey değil.

Alıntıları Göster
    beim aracta var
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAİM.

beim aracta var

Alıntıları Göster
    evet benim arabam 1.20 d ve onda da yok. bence de mantıkı bir açıklaması vardır. ancak sadece hararet için bir uyarı lambası varmı bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smoke93

Alıntıları Göster
    hararet gostergesi arabanin olmazsa olmazidir. sonucta soguk bir kuzey avrupa ulkesinde yasamiyoruz. yaz aylarinda neredeyse memleketin her yeri 35 derece ve uzerinde oluyor. ki olayi sadece yaza ozgulememek gerekir. arkadasimin doblosunda da yoktu hararet gostergesi. hortum catlamis, motorda su kalmamis, ta ki ariza isigi yanana kadar da farkina varmamis. contayi yakmasina ramak kalmis.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayi terbiyecisi

Alıntıları Göster
    hararet göstergesi koymayıp yer kazanmayı düşünüyolarsa yada ekonomi yapacaksa bu firmalar isimlerine yazık..Symbolde de devir saati yok..Bu arada yukarıda bi arkadaş hararet göstergesi çok önemli değil zaten birden bire kalkıyor falan demiş..Ben devir saatinden çok o göstergeye bakarım..Motorun hararet yapması basit bi durum değil motorun başını yer..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bocék

hararet göstergesi koymayıp yer kazanmayı düşünüyolarsa yada ekonomi yapacaksa bu firmalar isimlerine yazık..Symbolde de devir saati yok..Bu arada yukarıda bi arkadaş hararet göstergesi çok önemli değil zaten birden bire kalkıyor falan demiş..Ben devir saatinden çok o göstergeye bakarım..Motorun hararet yapması basit bi durum değil motorun başını yer..

Alıntıları Göster
    benim araçta var ama hararet göstergesi yerine uyarı ışığının konulması pek mantıklı değil bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolf_HKN

benim araçta var ama hararet göstergesi yerine uyarı ışığının konulması pek mantıklı değil bence

Alıntıları Göster
    benzinli astra ve city jazz da da yok bu tamamen tasarımla alakalı bi durum gibi araçlar çok sık hararet yapmadığı için konulma gereksinimi duyulmamış yani benim yorumum bu yönde çokda farklı bi nedenden dolayı koymamış olmalarını zannetmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: fiesta1903

benzinli astra ve city jazz da da yok bu tamamen tasarımla alakalı bi durum gibi araçlar çok sık hararet yapmadığı için konulma gereksinimi duyulmamış yani benim yorumum bu yönde çokda farklı bi nedenden dolayı koymamış olmalarını zannetmiyorum

Alıntıları Göster
    Evet yeni arabaların bazılarına koymuyorlar. Mesela Yeni Astra ve Corsa da yok bildiğim kadarıyla. Ama çoğu dizel araçta vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fiesta1903

Alıntıları Göster
    o bişi mi bazıların da saat bile yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: lrfan

quote:

Uyarı lambası yanacak!

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

quote:

Uyarı lambası yanacak!

lamba yanınca çok geç olmasın

dizel araçta hararet yaptırmak demek motorun içine etmek demektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jaskelainen

quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

quote:

Uyarı lambası yanacak!

lamba yanınca çok geç olmasın

dizel araçta hararet yaptırmak demek motorun içine etmek demektir.

Alıntıları Göster
    hararet göstergesi olmayan araçlarda hararet lambası motor sıcaklığı normalden fazla yükseldiğinde sarı renkte yanıp sönmeye başlar..daha fazla yükselirse sürekli sarı yanar..hararet tehlikeli seviyeye çıktığında kırmızı renk yanar..dolayısıyla motor su kaynatmadan çok önce durum anlaşılabilir..o yüzden muhakkak bir gösterge olması gerekmez..zaten problemsiz araçta su kaynatması da olmaz..

bir çok araçta yağ basınç(seviye) göstergesi de yoktur..ama biz yağ seviyesi kontrolüyle göstergeye gerek duymuyoruz..aynı şey hararet için de geçerlidir..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.