Şimdi Ara

zift nasıl çıkar?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
92.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tatilde bir köy yoluna girdim ve arabaın sağ tarafı oldukça fazla zift oldu. ertesi sabah ilk iş oto yıkmaya götürdüm. eleman çok pro değildi ama bir lt mazot al ben hallederim dedi 1lt mazot getirdik arkadaşa ziftleri temizlemiş ve bütün arabayı mazot ile silmiş. zift gitti bir tek çamurluğun içi berbat durumda bunları nasıl temizlerim?

daha profesyonel bir çözüm varmıdır zift için.

mazotla silmek boyaya zarar verir mi?

• benzinlede silebilirsin.

Ama gazyağını öneririm.

Hatta ben tinerle sildim boyaya hiç birşey yapmadı. Çünkü arabanın tavanına kadar gelmişti zift. (yanınızdan son hız kamyon geçerse...)

Sana yağla çıktığınıda duymuştum ama güldürtme kendine

Ama hangi uygulamayı yaparsan yap aracı bol suyla yıka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sulphur -- 10 Ağustos 2007; 16:00:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sulphur

benzinlede silebilirsin.

Ama gazyağını öneririm.

Hatta ben tinerle sildim boyaya hiç birşey yapmadı. Çünkü arabanın tavanına kadar gelmişti zift. (yanınızdan son hız kamyon geçerse...)

Sana yağla çıktığınıda duymuştum ama güldürtme kendine

Ama hangi uygulamayı yaparsan yap aracı bol suyla yıka.
    en ıyı yontem gazyagı ıle sılmek ondan sonra guzelce yıkamak. mazotun herhangı bır zararı olmaz cunku oda bır nevı yag vazıfesı gorur cıkardıgına gore sorun gıtmıs demektır. camurlugun ıcınde davlumbaz varsa ya degıstır yada onuda gazla her ıksıde yoksa davlumbaz al tak olmayan bır modelse oylece dursun cunku zıft en azından o bolgenın curumemesıne katkıda bulunur. kolay gelsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: hi-jackers

en ıyı yontem gazyagı ıle sılmek ondan sonra guzelce yıkamak. mazotun herhangı bır zararı olmaz cunku oda bır nevı yag vazıfesı gorur cıkardıgına gore sorun gıtmıs demektır. camurlugun ıcınde davlumbaz varsa ya degıstır yada onuda gazla her ıksıde yoksa davlumbaz al tak olmayan bır modelse oylece dursun cunku zıft en azından o bolgenın curumemesıne katkıda bulunur. kolay gelsın

Alıntıları Göster
    Zift ister boyalı alanda ister plastik yüzeyde olsun, en kolay temizleme yöntemi 1 kalıp margarin yağ alıp bu bölgelere güzelce sürmek ve beklemektir. Bir müddet sonra zift erir ve akmaya başlar. Biraz daha bekleyin sonra araba yıkama şampuanı ile yıkayın.

Gaz yağı da uygun olmakla beraber, hem çok uğraştırır hende solunması sağlığa zararlıdır. Diğer solventler boyaya kısa sürede zarar vermez ancak plastik aksam hemen etkilenir.

Bütün bunların dışında solventler hemen akar gider ve yüzeyde kalmaz oysa margarin kalır ve yavaş yavaş zifti eritir.

Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zafer_usta

Zift ister boyalı alanda ister plastik yüzeyde olsun, en kolay temizleme yöntemi 1 kalıp margarin yağ alıp bu bölgelere güzelce sürmek ve beklemektir. Bir müddet sonra zift erir ve akmaya başlar. Biraz daha bekleyin sonra araba yıkama şampuanı ile yıkayın.

Gaz yağı da uygun olmakla beraber, hem çok uğraştırır hende solunması sağlığa zararlıdır. Diğer solventler boyaya kısa sürede zarar vermez ancak plastik aksam hemen etkilenir.

Bütün bunların dışında solventler hemen akar gider ve yüzeyde kalmaz oysa margarin kalır ve yavaş yavaş zifti eritir.

Saygılar.

Alıntıları Göster
    Tüm boya satan marketlerde bulabilinecek sentetik tiner alın 250 ml lerden, ufaf bir pamuğa dökün ve bölgesel olarak ziftin dışına çok taşırmadan dairesel olarak bastırın , 1-2 kez çevirince çıktığını göreceksiniz.

Ben şu ana kadar hiç bir zararını görmedim. Sonra köpüklü olarak komple yıkatın. Geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguz1

Tüm boya satan marketlerde bulabilinecek sentetik tiner alın 250 ml lerden, ufaf bir pamuğa dökün ve bölgesel olarak ziftin dışına çok taşırmadan dairesel olarak bastırın , 1-2 kez çevirince çıktığını göreceksiniz.

Ben şu ana kadar hiç bir zararını görmedim. Sonra köpüklü olarak komple yıkatın. Geçmiş olsun.

Alıntıları Göster
    sentetik olması önemli.
    quote:

Orjinalden alıntı: oguz1

• quote:

Orijinalden alıntı: Sulphur

sentetik olması önemli.
    quote:

Orjinalden alıntı: oguz1

Alıntıları Göster
    cevap yazan herkese teşekkürler.

mazot epeyce temizlemiş dun eve döndük ve arabayı biraz daha detaylı inceledim. çamurluk içi hariç bir iki ufak aralıkta kalmış onlarıda yarın temizleyecem. üzerine sana yağ sürüp güneşte bekletmek en iyi çözümmüş :) soranlara arabanın üstünde yumurta pişirecez deriz artık :)

en azından ilk halini görünce ağlayacaktım şimdi gayet iyi durumda.

umarım başka kimsenin başına gelmez.

teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: uruzgar

cevap yazan herkese teşekkürler.

mazot epeyce temizlemiş dun eve döndük ve arabayı biraz daha detaylı inceledim. çamurluk içi hariç bir iki ufak aralıkta kalmış onlarıda yarın temizleyecem. üzerine sana yağ sürüp güneşte bekletmek en iyi çözümmüş :) soranlara arabanın üstünde yumurta pişirecez deriz artık :)

en azından ilk halini görünce ağlayacaktım şimdi gayet iyi durumda.

umarım başka kimsenin başına gelmez.

teşekkürler...

Alıntıları Göster
    ben otoyıkamacıda çalışmıştım. biz orada gaz yagı ile yıkardık. boyayada hiç zarar vemezdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadall

ben otoyıkamacıda çalışmıştım. biz orada gaz yagı ile yıkardık. boyayada hiç zarar vemezdi

Alıntıları Göster
    Doğru yapmışsın arkadaşım mazotla biraz uğraşınca mutlaka harika bir şekilde çıkıyo zift.Sakın margarini deneme ben denemiştim mazottan önce, arabanın üstü berbat oldu kapı kenarlarına bulaşan yağ yıkamayla bile çıkmamıştı.Tam rezillik yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ofengin

Doğru yapmışsın arkadaşım mazotla biraz uğraşınca mutlaka harika bir şekilde çıkıyo zift.Sakın margarini deneme ben denemiştim mazottan önce, arabanın üstü berbat oldu kapı kenarlarına bulaşan yağ yıkamayla bile çıkmamıştı.Tam rezillik yani.

Alıntıları Göster
    mazot veya gazyağı en ucuz ve etkili çözümdür.Zafer beyin sana yağı işini duymamıştım,o yüzden birşey diyemeyeceğim.Ancak diğerleri denenmiş ve sık kullanılan metodlardır.

Tiner ise boya sökücü olması nedeniyle tercih edilmemesi gereken bir kimyasaldır.Sanırım sentetik olması çok fazla birşey değiştirmeyecektir.Ayrıca solunması insan sağlığı açısından son derece zararlıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

mazot veya gazyağı en ucuz ve etkili çözümdür.Zafer beyin sana yağı işini duymamıştım,o yüzden birşey diyemeyeceğim.Ancak diğerleri denenmiş ve sık kullanılan metodlardır.

Tiner ise boya sökücü olması nedeniyle tercih edilmemesi gereken bir kimyasaldır.Sanırım sentetik olması çok fazla birşey değiştirmeyecektir.Ayrıca solunması insan sağlığı açısından son derece zararlıdır.

Alıntıları Göster
    Ben daha geçen hafta aracımdaki ziftleri temizledim gazyağı kullandım hemen temizleniyor pamuklu bir beze azar azar yedireceğiniz gazyağıyla fazla bastırmadan ovarak silin ziftin yoğunluğuna göre ara sıra bezi de değiştirin kolayca temizlendiğini göreceksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: @levent@

Ben daha geçen hafta aracımdaki ziftleri temizledim gazyağı kullandım hemen temizleniyor pamuklu bir beze azar azar yedireceğiniz gazyağıyla fazla bastırmadan ovarak silin ziftin yoğunluğuna göre ara sıra bezi de değiştirin kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Alıntıları Göster
    Sana yağını bende ilk defa duydum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemsultan

Sana yağını bende ilk defa duydum.

Alıntıları Göster
    insanın başına gelince çok kötü oluyor! dün gece Niğde Altunhisar tarafından geldiğim yolda çalışma varmış tam Nasrettin Hoca fıkrası gibi yolun baş ve son kısmı bozuk ve ziftsiz ortasına zift dökmüşler... hemen yavaşladım ama olan oldu.... şimdi GAZYAĞI MI,,TİNER ,,,,, BİZİM YAĞ MI.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: seyyahıfakir

insanın başına gelince çok kötü oluyor! dün gece Niğde Altunhisar tarafından geldiğim yolda çalışma varmış tam Nasrettin Hoca fıkrası gibi yolun baş ve son kısmı bozuk ve ziftsiz ortasına zift dökmüşler... hemen yavaşladım ama olan oldu.... şimdi GAZYAĞI MI,,TİNER ,,,,, BİZİM YAĞ MI.....

Alıntıları Göster
    ARKADAŞLAR YAKLAŞIK 1 SAAT ÖNCE SÜRDÜM BİR PAKET BİZİM MARGARİN YAĞINI NE KADAR DURMASI LAZIM ÜSTÜNDE
  • quote:

Orijinalden alıntı: seyyahıfakir

ARKADAŞLAR YAKLAŞIK 1 SAAT ÖNCE SÜRDÜM BİR PAKET BİZİM MARGARİN YAĞINI NE KADAR DURMASI LAZIM ÜSTÜNDE

Alıntıları Göster
    Margarin hiç aklıma gelmemişti

Bilgi veren herkese çok teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: CornFlakes

Margarin hiç aklıma gelmemişti

Bilgi veren herkese çok teşekkürler

Alıntıları Göster
    Yaklaşık 1 ay önceydi evimin ordaki sokağa asfalt dökmüşler daha yarım saat bile olmamıştı ki malesef ziftlendi lastiklerim ardından yolumun üzerindeki lastikçiye uğradım , lastikçi bir şey olmaz kendi kendine atar lastik zifti dedi zaten bende 1 gün sonra uzun yola çıkacaktım Ankara- Amasra gidiş geliş yaptım lastiklerde hiç zift izi kalmadı...Ama tabi şehiriçi o halde kullansaydım ne zaman atardı bilinmez...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biturbo

Yaklaşık 1 ay önceydi evimin ordaki sokağa asfalt dökmüşler daha yarım saat bile olmamıştı ki malesef ziftlendi lastiklerim ardından yolumun üzerindeki lastikçiye uğradım , lastikçi bir şey olmaz kendi kendine atar lastik zifti dedi zaten bende 1 gün sonra uzun yola çıkacaktım Ankara- Amasra gidiş geliş yaptım lastiklerde hiç zift izi kalmadı...Ama tabi şehiriçi o halde kullansaydım ne zaman atardı bilinmez...

Alıntıları Göster
    Denenmiş yöntem: Gazyağını alıp süngere bolca döküyorsun.Gazyağını ziftin üzerine süngeri kullanarak akıtıyorsun. Gazyağı ziftin üzerinde durdukça onu yumuşatıp çözüyor. Sonra tekrar gaz yağı döküyorsun süngere ve siliyorsun. Böyle böyle çıkardım ben. Sakın gazyağını sürer sürmez çıkarmasını bekleme. 1-2 dakika zaman vereceksin ki içine işlesin ziftin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: desci

Denenmiş yöntem: Gazyağını alıp süngere bolca döküyorsun.Gazyağını ziftin üzerine süngeri kullanarak akıtıyorsun. Gazyağı ziftin üzerinde durdukça onu yumuşatıp çözüyor. Sonra tekrar gaz yağı döküyorsun süngere ve siliyorsun. Böyle böyle çıkardım ben. Sakın gazyağını sürer sürmez çıkarmasını bekleme. 1-2 dakika zaman vereceksin ki içine işlesin ziftin.

Alıntıları Göster
    Gazyağı en iyi çözümdür. Gazyağını sprey olarak sıkabileceğin bir kaba koy ve sık bekle sık bekle sonra al eline üstübünü temizle ve bir kez daha tekrar et sonunda göreceksinki zift gitmiş ve yerine cilalanmış kadar parlak bir araba gelmiş Tecrübeyle sabittir.

Bir diğer önerimde: Paket yağı alıp ziftli yerlere sürüyorsun ve bekliyorsun kendiliğinden akıp gidiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: frozenrealm

Gazyağı en iyi çözümdür. Gazyağını sprey olarak sıkabileceğin bir kaba koy ve sık bekle sık bekle sonra al eline üstübünü temizle ve bir kez daha tekrar et sonunda göreceksinki zift gitmiş ve yerine cilalanmış kadar parlak bir araba gelmiş Tecrübeyle sabittir.

Bir diğer önerimde: Paket yağı alıp ziftli yerlere sürüyorsun ve bekliyorsun kendiliğinden akıp gidiyor.

Alıntıları Göster
    Daha önce başıma gelmişti. Aracın alt tarafı etekleri ve kapı koluna kadar zifte belenmişti. Benzincide durdum. Mazot aldım ve yıkadım. Sonuç son derece başarılı ;)

(Tabi araç Sonax bakımlıydı, sonrasında tekrar Sonax'a girdi ama yine de başarılıydı)
  • quote:

Orijinalden alıntı: frozenrealm

Alıntıları Göster
    1 ay önce zifte girmiştim ve yavaşlamakta geciktim. Üstelik de geceydi. Arabadan indiğim kapı altlarının çok kötü durumda olduğunu gördüm. Bayağı moralim bozulmuştu. Kaportacılar dahil birçok kişiye sordum, gazyağı dediler. 2-3 rulo kağıt havlu ile 5 saatimi aldı. Yalnız ben ertesi gün yapmak zorunda kaldım. Sıcağı sıcağına yapsam daha çabuk çıkardı. Özellikle bazı yerler kemikleşmiş gibiydi. Vaktim olsa fotoları koyacaktım.
    Şunu söyleyeyim, gazyağının boyaya zarar vermesi konusunu çok araştırdım (yurtdışı forumları bile), araştırmalar sonunda benim vardığım kanı bir zararı yok. Hatta birçok kişi gazyağını parlatmak için de kullanıyor.
    Yalnız gazyağı su ile çıkmıyor. Ziftleri temizledikten sonra, temiz bezle iyice silin kalan gazyağılarını alın.
    Bu arada, margarinin etkili olduğunu ben de duymuştum. Margarin de denedim (çünkü margarin gazyağına göre hem daha ucuz hem de kolay bulunuyor) ama başarılı olmadı. Belki benimki iyice kurumuş sertleşmişti, belki de yeteri kadar beklemedim. Margarin sürün güneşte bekleyin kendiliğinden zift akar diyorlardı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.