Şimdi Ara

DEFINITIVE CLUB

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.180
Cevap
42
Favori
332.882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık 9 senedir kullandığım Definitive Technology ile serüvenimiz noktalandı. Kullandığım diğer ekipmanlarda seviyeyi biraz yükselttiğim için hoparlörlerde de bir yükseltme yapmayı düşündüm.

-Definitive Technology ile tanıştığım dönemde ilk olarak Clr2000-Bpvx-Pf1500TL kullandım. O dönemde front olarak bp10 bulamadığım için Bpvx’lerin bir çiftini front olarak kullandım bir süre.
    -Sonra front için Bp7002 edindim.
    -Bir süre sonra Bp7002 yerine Bp30 ve bir adet daha Pf1500TL ekleyerek 5.2 şekline çevirdim.
    -Zaman içinde Bp2000TL-Clr2000-Bpvx (Surround ve Back)-Bpx(Ön-Arka Atmos)-Supercube1(çift) olmak üzere 7.2.4 şekline geldi.
    -En son şekli ise Bp2000TL-Clr2000-Bpvx(Surround ve Back)-Pm200 (Ön-Orta-Arka Atmos)-Pm800(Front Wide) olarak 9.1.6 oldu. (svs sb16 subwoofer ile)

Aradan geçen 9 yılda Bp6-Bp8-Bp10-Bp30-Bp2000-Bp2000TL-Bp7002-Clr2002-Clr2500-Clr2000-C2-Pf1500TL-Supercube1-Supercube2-Pm200-Pm800-Pm1000-Bpvx-Bpx hepsi elime geçti. Hatta bazı farklı denemeler de yaptım CLR2000 lerden oluşan front-center-surround setup gibi.

Definitive Technology günümüz şartlarında kesinlikle fiyat-performans ürünleri. Bu tabir klasik anlamda genelde giriş seviyeleri için kullanılır ancak Definitive Technology için bu manada değil. Zira bir çoğu, güçlü power amfilerle sürüldüğünde kendilerinden daha maliyetli hoparlörlerden çok daha iyi performans sergileyebiliyor.

Piyasada Definitive Technology markası hakkında oluşturulan olumsuz algı,2000 li yılların ortalarında,Amerikan malı oluşu,piyasaya yeni girişi,home cinema dergilerindeki makaleler vs sebeplerle bir heves bu hoparlörleri edinip, hatta almışken en iyileri olsun diyerek üst serileri alıp giriş seviyesi avrlerle (ki o zaman bir çoğumuzda giriş seviyesi yada ortalama avrler vardı) kullanmaya çalışanların sonuçtan memnun olmamasından kaynaklanıyor ki bu gayet doğal. Zira Bpvx,clr2000 ve bp30 u bir avr ile kullanmaya kalkarsanız malesef hakkıyla çalışmayacaktır. Buna bp10,bpx vs modeller de dahil. Bunu bizzat bp30 ve Onkyo Tx-nr809 ile deneyimlemiş biriyim. Ne zaman ki 2x380 watt olan Rotel rb1090 ile bp30 u sürmeye başladığımda bp30 un Onkyo avr ile aslında çalmadığını,çalıyor gibi yaptığını anlamıştım.

Ayrıca kullanım şartları da önemli. Bi-polar yapıdaki bu hoparlörleri arkadaki duvara sıfır yaslayanları,bi-polar surroundları odanın köşelerine sıfır koyanları, hatta kuleleri tv ünitesinin içine gömerek çalıştıranları dahi gördüm. Malesef hoparlör duvardan belli bir uzaklıkta çalıştırılmak zorunda. Bu olumsuz yönlerinden birisi. Herkesin odası bunun için müsait olamayabiliyor. (Bu olumsuz durum eğer aşılırsa sinema sound anlamında bir avantaja dönüşüyor)

Bu algının bir diğer sebebi ise zaman içinde sistemini çok üst noktalara taşıyan hobicilerin sonraki yorumları. Malesef bu kıyaslama pek gerçekçi ve adilane olmuyor. Üç haneli rakamlara çıkarak ve yeni teknoloji cihazlarla kurulan yeni setupla,eski Definitive Technology setup arasında yapılan kıyaslamalar, markayı tabir yerindeyse gömüyor. Kimse yeni setup için harcanan artı maliyetten bahsetmiyor. (Ben de elimdeki Definitive Technology Setupın değerinin 2,5 katı kadar daha harcama yaparak yeni hoparlörlerimi tamamladım örneğin. Üstelik ikinci elde) Bunun sonucunda Definitive Technology ürünleri, kendine yakın seviyedeki hatta daha düşük seri ürünlerin gerisine düşüyor insanların algısında. Oysa ki doğru amfilerle sürüldüğünde kendinden daha maliyetli ürünlerden daha iyi performans sergileyecektir.

En iyi ihtimalle bir çoğu 25 yıllık olan Definitive Technology ürünlerinin yıllar içinde elden ele defalarca geçmiş olmasına rağmen hala piyasada sağlam şekilde bulunabilmesi de ürünlerin sağlamlığını gösteriyor kanaatimce. Yaşadığım evde ses sorunu olmaması sebebiyle bu hoparlörleri aksiyon filmlerinde maksimum volumede saatlerce test etme şansım oldu. Filmleri baştan sona yüksek volumelerde izledim onlarca kez (Rotel rmb-1095 Rotel Rb-1090 gibi powerlarla) Bir kere dahi herhangi birinde sorun yaşamadım. Volume verirken korkmak denilen hissiyatı hiç yaşamadım. Aksine ne kadar volume verdiysem o kadar performans aldım. Bunun yanında kalın mdfden yapılma kabinleri sebebiyle herhangi bir olumsuz titreşim oluşması da mümkün değil. Bazı arkadaşlardan bazı modellerin toz kapaklarında çatlama olduğunu duydum bir kaç kez ancak bendeki ürünlerin driverlarında bu sorunu hiç yaşamadım ki sistemim 7.2.4 iken toplam 42 midbass driver mevcuttu.

Bunun yanında bazı modellerinin uzun yıllardır ikinci el sitelerinde görünmemesi de cihazlardan memnun kalanların elinden çıkarmayı düşünmediğini gösteriyor. Bunlara BP7001-BP3000-BP2000-Supercube Referance-CLR3000-BPVX gibi modelleri örnek olarak verebilirim. Benim Definitive Technology ile tanıştığım 2013 yılından bugüne kadar,ikinci el sitelerinde yukarıda bahsettiğim modellerden benim sattıklarımdan başka BPVX ve BP2000TL görmedim örneğin.

Üst ve alt kaplamalarının lake oluşu olumsuz bir özellik olarak nitelenebilir. Bir çoğunda malesef çizik yada köşelerinde kırıklar olabiliyor. Ancak bu parçalar lakeye boyanabiliyor. Bu da aslında bir avantaj. Zira standart bir kulenin köşelerinde ezilme vs olduğunda tamiri bu kadar kolay olamayabiliyor,hatta tamir edilemiyor. Dış kumaşının deforme olması durumunda benzer bir kumaşla aynısı dikilerek değiştirilebiliyor.

Tabiki ses rengi öznel bir durum. Bunun için çok yorum yapmaya gerek yok. Ancak ağırlıklı olarak sinema kullanımı olan kullanıcılar için bunun çok önem arzedeceğini düşünmüyorum. Sadece müzik için kullanacak olanlar zaten başka markalara yönelir. Benim gibi,sinema için üretilmiş pre yada avr ile ağırlıklı olarak sinema ve zaman zaman müzik amacıyla kullanacaklar için müzik yönünden de tatmin eder.

En büyük avantajı ise neredeyse ortalama bir kule fiyatına (Örnek Jbl Es90 vs) komple setup kurulabilecek fiyatlarda olması ve kendinden daha pahalı setuplara kafa tutabilmesidir. Piyasada çoğu markanın giriş seviyesi kuleleri 10-12-15 bin liralara satılırken Bp10-Clr2000-Bpx veya Pm200-Supercube2 den oluşan 5.1 setup ortalama bir kullanıcıyı uzun yıllar memnun edecektir.

Tabiki her şeyin daha iyisi,daha kalitelisi vardır. Aynı zamanda bütçe meselesidir. Benim bu paylaşımdaki kastım ve değerlendirmem ortalama bütçeler ve ortalama cihazlardır. Burada yazdıklarım yüzlerce bin lira ayırıp sistemine üst düzey hoparlörler ekleyen kişiler için bir mana ifade etmeyecektir. Ancak orta-üst seviyede (ki bunun net bir kıstası da yok gerçi) setuplar kurmayı düşünenler için Definitive Technology’nin üst modelleri düşük maliyetle güzel sonuçlar verecektir. Bu arada maliyetlerin düşük olması kanaatimce,yukarıda bahsettiğim algının ve bir çoğunun power amfi ile sürülmesi gerekliliğinin sonucudur. Piyasada çoğu markanın giriş seviyesi kuleleri 12-15 bin liralara satılıyor. Hatta reklamı başarılı olan bazı markalara ait modeller ikinci elde 50-60 bin liralara satılıyor. Markanın en alt modeli olan ve sadece 13 cm midbass sürücüsüye sahip Bp6 yı iyi bir amfi ile test edebilenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Uzun yıllar bu markayı kullanmış,şu anda elinde bir adet dahi kalmamış ve dolayısıyla satış gibi bir kaygısı olmayan biri olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim. Umarım Definitive Technology edinmek isteyenler için faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edmontdante -- 16 Nisan 2022; 23:11:9 >

• Yaklaşık 9 senedir kullandığım Definitive Technology ile serüvenimiz noktalandı. Kullandığım diğer ekipmanlarda seviyeyi biraz yükselttiğim için hoparlörlerde de bir yükseltme yapmayı düşündüm.

-Definitive Technology ile tanıştığım dönemde ilk olarak Clr2000-Bpvx-Pf1500TL kullandım. O dönemde front olarak bp10 bulamadığım için Bpvx’lerin bir çiftini front olarak kullandım bir süre.
    -Sonra front için Bp7002 edindim.
    -Bir süre sonra Bp7002 yerine Bp30 ve bir adet daha Pf1500TL ekleyerek 5.2 şekline çevirdim.
    -Zaman içinde Bp2000TL-Clr2000-Bpvx (Surround ve Back)-Bpx(Ön-Arka Atmos)-Supercube1(çift) olmak üzere 7.2.4 şekline geldi.
    -En son şekli ise Bp2000TL-Clr2000-Bpvx(Surround ve Back)-Pm200 (Ön-Orta-Arka Atmos)-Pm800(Front Wide) olarak 9.1.6 oldu. (svs sb16 subwoofer ile)

Aradan geçen 9 yılda Bp6-Bp8-Bp10-Bp30-Bp2000-Bp2000TL-Bp7002-Clr2002-Clr2500-Clr2000-C2-Pf1500TL-Supercube1-Supercube2-Pm200-Pm800-Pm1000-Bpvx-Bpx hepsi elime geçti. Hatta bazı farklı denemeler de yaptım CLR2000 lerden oluşan front-center-surround setup gibi.

Definitive Technology günümüz şartlarında kesinlikle fiyat-performans ürünleri. Bu tabir klasik anlamda genelde giriş seviyeleri için kullanılır ancak Definitive Technology için bu manada değil. Zira bir çoğu, güçlü power amfilerle sürüldüğünde kendilerinden daha maliyetli hoparlörlerden çok daha iyi performans sergileyebiliyor.

Piyasada Definitive Technology markası hakkında oluşturulan olumsuz algı,2000 li yılların ortalarında,Amerikan malı oluşu,piyasaya yeni girişi,home cinema dergilerindeki makaleler vs sebeplerle bir heves bu hoparlörleri edinip, hatta almışken en iyileri olsun diyerek üst serileri alıp giriş seviyesi avrlerle (ki o zaman bir çoğumuzda giriş seviyesi yada ortalama avrler vardı) kullanmaya çalışanların sonuçtan memnun olmamasından kaynaklanıyor ki bu gayet doğal. Zira Bpvx,clr2000 ve bp30 u bir avr ile kullanmaya kalkarsanız malesef hakkıyla çalışmayacaktır. Buna bp10,bpx vs modeller de dahil. Bunu bizzat bp30 ve Onkyo Tx-nr809 ile deneyimlemiş biriyim. Ne zaman ki 2x380 watt olan Rotel rb1090 ile bp30 u sürmeye başladığımda bp30 un Onkyo avr ile aslında çalmadığını,çalıyor gibi yaptığını anlamıştım.

Ayrıca kullanım şartları da önemli. Bi-polar yapıdaki bu hoparlörleri arkadaki duvara sıfır yaslayanları,bi-polar surroundları odanın köşelerine sıfır koyanları, hatta kuleleri tv ünitesinin içine gömerek çalıştıranları dahi gördüm. Malesef hoparlör duvardan belli bir uzaklıkta çalıştırılmak zorunda. Bu olumsuz yönlerinden birisi. Herkesin odası bunun için müsait olamayabiliyor. (Bu olumsuz durum eğer aşılırsa sinema sound anlamında bir avantaja dönüşüyor)

Bu algının bir diğer sebebi ise zaman içinde sistemini çok üst noktalara taşıyan hobicilerin sonraki yorumları. Malesef bu kıyaslama pek gerçekçi ve adilane olmuyor. Üç haneli rakamlara çıkarak ve yeni teknoloji cihazlarla kurulan yeni setupla,eski Definitive Technology setup arasında yapılan kıyaslamalar, markayı tabir yerindeyse gömüyor. Kimse yeni setup için harcanan artı maliyetten bahsetmiyor. (Ben de elimdeki Definitive Technology Setupın değerinin 2,5 katı kadar daha harcama yaparak yeni hoparlörlerimi tamamladım örneğin. Üstelik ikinci elde) Bunun sonucunda Definitive Technology ürünleri, kendine yakın seviyedeki hatta daha düşük seri ürünlerin gerisine düşüyor insanların algısında. Oysa ki doğru amfilerle sürüldüğünde kendinden daha maliyetli ürünlerden daha iyi performans sergileyecektir.

En iyi ihtimalle bir çoğu 25 yıllık olan Definitive Technology ürünlerinin yıllar içinde elden ele defalarca geçmiş olmasına rağmen hala piyasada sağlam şekilde bulunabilmesi de ürünlerin sağlamlığını gösteriyor kanaatimce. Yaşadığım evde ses sorunu olmaması sebebiyle bu hoparlörleri aksiyon filmlerinde maksimum volumede saatlerce test etme şansım oldu. Filmleri baştan sona yüksek volumelerde izledim onlarca kez (Rotel rmb-1095 Rotel Rb-1090 gibi powerlarla) Bir kere dahi herhangi birinde sorun yaşamadım. Volume verirken korkmak denilen hissiyatı hiç yaşamadım. Aksine ne kadar volume verdiysem o kadar performans aldım. Bunun yanında kalın mdfden yapılma kabinleri sebebiyle herhangi bir olumsuz titreşim oluşması da mümkün değil. Bazı arkadaşlardan bazı modellerin toz kapaklarında çatlama olduğunu duydum bir kaç kez ancak bendeki ürünlerin driverlarında bu sorunu hiç yaşamadım ki sistemim 7.2.4 iken toplam 42 midbass driver mevcuttu.

Bunun yanında bazı modellerinin uzun yıllardır ikinci el sitelerinde görünmemesi de cihazlardan memnun kalanların elinden çıkarmayı düşünmediğini gösteriyor. Bunlara BP7001-BP3000-BP2000-Supercube Referance-CLR3000-BPVX gibi modelleri örnek olarak verebilirim. Benim Definitive Technology ile tanıştığım 2013 yılından bugüne kadar,ikinci el sitelerinde yukarıda bahsettiğim modellerden benim sattıklarımdan başka BPVX ve BP2000TL görmedim örneğin.

Üst ve alt kaplamalarının lake oluşu olumsuz bir özellik olarak nitelenebilir. Bir çoğunda malesef çizik yada köşelerinde kırıklar olabiliyor. Ancak bu parçalar lakeye boyanabiliyor. Bu da aslında bir avantaj. Zira standart bir kulenin köşelerinde ezilme vs olduğunda tamiri bu kadar kolay olamayabiliyor,hatta tamir edilemiyor. Dış kumaşının deforme olması durumunda benzer bir kumaşla aynısı dikilerek değiştirilebiliyor.

Tabiki ses rengi öznel bir durum. Bunun için çok yorum yapmaya gerek yok. Ancak ağırlıklı olarak sinema kullanımı olan kullanıcılar için bunun çok önem arzedeceğini düşünmüyorum. Sadece müzik için kullanacak olanlar zaten başka markalara yönelir. Benim gibi,sinema için üretilmiş pre yada avr ile ağırlıklı olarak sinema ve zaman zaman müzik amacıyla kullanacaklar için müzik yönünden de tatmin eder.

En büyük avantajı ise neredeyse ortalama bir kule fiyatına (Örnek Jbl Es90 vs) komple setup kurulabilecek fiyatlarda olması ve kendinden daha pahalı setuplara kafa tutabilmesidir. Piyasada çoğu markanın giriş seviyesi kuleleri 10-12-15 bin liralara satılırken Bp10-Clr2000-Bpx veya Pm200-Supercube2 den oluşan 5.1 setup ortalama bir kullanıcıyı uzun yıllar memnun edecektir.

Tabiki her şeyin daha iyisi,daha kalitelisi vardır. Aynı zamanda bütçe meselesidir. Benim bu paylaşımdaki kastım ve değerlendirmem ortalama bütçeler ve ortalama cihazlardır. Burada yazdıklarım yüzlerce bin lira ayırıp sistemine üst düzey hoparlörler ekleyen kişiler için bir mana ifade etmeyecektir. Ancak orta-üst seviyede (ki bunun net bir kıstası da yok gerçi) setuplar kurmayı düşünenler için Definitive Technology’nin üst modelleri düşük maliyetle güzel sonuçlar verecektir. Bu arada maliyetlerin düşük olması kanaatimce,yukarıda bahsettiğim algının ve bir çoğunun power amfi ile sürülmesi gerekliliğinin sonucudur. Piyasada çoğu markanın giriş seviyesi kuleleri 12-15 bin liralara satılıyor. Hatta reklamı başarılı olan bazı markalara ait modeller ikinci elde 50-60 bin liralara satılıyor. Markanın en alt modeli olan ve sadece 13 cm midbass sürücüsüye sahip Bp6 yı iyi bir amfi ile test edebilenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Uzun yıllar bu markayı kullanmış,şu anda elinde bir adet dahi kalmamış ve dolayısıyla satış gibi bir kaygısı olmayan biri olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim. Umarım Definitive Technology edinmek isteyenler için faydalı olur.
    Tuğrul Definitive topiğinde definitiveye hakaret etme istersen..

Bir sürü kullanıcıları var onlara saygılı ol.Senin kulağın herkesten üstün olamaz tamammı abisi.Biraz egonuzu kontrol altına alınız.!

Ben şahsen denediklerimi gördüklerimi ve kullandıklarımı yazarım. Bak arkadaşın birisi süpercübe almış gayetde memnun.Heves kırma, üstelik herşeye müdahil olma konusunda çok şikayet alıyorsun hatırlatırım.

Svs nin artılarınıda yazarız eksilerinide.. Def’inde..

Burda 20sene evvelden gelen bir teknolojinin yiğitliğinden kullanıcıları olarak yazıyorum. Kimi kullansa vazgeçsede yinede çamur atmadan övüyorsa objektif oluşundandır. Ok?

Senin iyi bir kulkanıcı olmadığını ve zamanında çok pilot hatası yapanlardan olduğunu düşünmeye başladım. Senin b.k attığın güç ve soundu bayağı beğenenler var ise sorun senden ve kulağından kaynaklanır bunu böyle bilekim ok?

Biz ki ikide bir bunu zikir etmekten gına geldi.. Def’in Sülalesini kullandım.Svs lerin hepsini dinledim uzun saatler ayarına kadar indim. Kafanı yorma senin kullandığın Pb16 yada13 değil!

Mesele 4000 ve süper cube1 arasında olmuş ok?!!
    Bunun altında çok şey aramıyalım bu 4000 kötüdür anlamına gelmemeli.Krite edilirken bile hata yapılabilir.

Objektif ol. Hemen arkasına bu kadar def düşmanlığı kullanıcıları tarafından seni irrite ettirir. Misal ben yeri geliyor mekanına ve alım gücüne göre velo yada rel’ide öneririm.
    Yeni 8000 seriside bayağı bayağı başarılı.Hemde boyuna bacağına bakmadan.

Bunlarda arkadaşımıza alınmış olan svs lerin kurulumu ve yan yana testleri mesela.. ok?

15000₺ lik subın böğürdüğü yerlerde oluyor kafanı yorma..

• Tuğrul Definitive topiğinde definitiveye hakaret etme istersen..

Bir sürü kullanıcıları var onlara saygılı ol.Senin kulağın herkesten üstün olamaz tamammı abisi.Biraz egonuzu kontrol altına alınız.!

Ben şahsen denediklerimi gördüklerimi ve kullandıklarımı yazarım. Bak arkadaşın birisi süpercübe almış gayetde memnun.Heves kırma, üstelik herşeye müdahil olma konusunda çok şikayet alıyorsun hatırlatırım.

Svs nin artılarınıda yazarız eksilerinide.. Def’inde..

Burda 20sene evvelden gelen bir teknolojinin yiğitliğinden kullanıcıları olarak yazıyorum. Kimi kullansa vazgeçsede yinede çamur atmadan övüyorsa objektif oluşundandır. Ok?

Senin iyi bir kulkanıcı olmadığını ve zamanında çok pilot hatası yapanlardan olduğunu düşünmeye başladım. Senin b.k attığın güç ve soundu bayağı beğenenler var ise sorun senden ve kulağından kaynaklanır bunu böyle bilekim ok?

Biz ki ikide bir bunu zikir etmekten gına geldi.. Def’in Sülalesini kullandım.Svs lerin hepsini dinledim uzun saatler ayarına kadar indim. Kafanı yorma senin kullandığın Pb16 yada13 değil!

Mesele 4000 ve süper cube1 arasında olmuş ok?!!
    Bunun altında çok şey aramıyalım bu 4000 kötüdür anlamına gelmemeli.Krite edilirken bile hata yapılabilir.

Objektif ol. Hemen arkasına bu kadar def düşmanlığı kullanıcıları tarafından seni irrite ettirir. Misal ben yeri geliyor mekanına ve alım gücüne göre velo yada rel’ide öneririm.
    Yeni 8000 seriside bayağı bayağı başarılı.Hemde boyuna bacağına bakmadan.

Bunlarda arkadaşımıza alınmış olan svs lerin kurulumu ve yan yana testleri mesela.. ok?

15000₺ lik subın böğürdüğü yerlerde oluyor kafanı yorma..

DEFINITIVE CLUB

DEFINITIVE CLUB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babiş62 -- 21 Mart 2018; 17:57:5 >

• Tufan alemsin

Duyan da Fazıl Say' sın sanacak
  • Yav arkadaş bir soru sordum cevabınıda aldım hepize teşekkür ederim ama topik karışmış valla soru sorduğuma pişman oldum bu zor günlerde bu tartışmalara ne gerek var herkez kullandığı cihalar ile mutlu olsun benimki seninkini döver mantığına gerek yok hepimiz kocaman adamlarız lütfen rica ediyorum bir birimizi kırmayalım üzmeyelim
  • Merhabalar. Bende subdan sonra sisteme 2.definitive'i ekledim. CLR 2002

DEFINITIVE CLUB

DEFINITIVE CLUB

DEFINITIVE CLUB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dousk -- 25 Kasım 2017; 13:19:45 >

• eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    İnsanları kendinden soğutma! Geçen klipsch topiğindede bir kardeşimizi küstürdün.Kendi doğru gördüklerini biraz öz eleştiri yap ve sonra tanımla.

Ne yapayım ben böyleyim dediğim dedik çaldığım düdük modeli senden tecrübeli yada yaşça büyük insanlara saygısızlık gelir!Hatta bütün formdaşlara..

Olayların arka yüzü nedir ki? Burda çok şey aşikar değilmi? Bizim bilmediğimiz başka bir site mi var? Varsada özelden yaz birader bu uzak değil o kadar.Belki bizim bile hatamız vardır.!

Hayır seni az çok tanıyorum özeldende hatırşinas ve yardımsever birisisin.Formun delisi derim sana

Lakin bazen bir atraxion geliyor bu cihazları kullanan var beğenen var beğenmiyen var,alan var satan var,yani duyguları ile oynamak geliyor bana açıkcası.Senin kendi cihazlarındaki duygusal bağ gibi mesela..Sonuçta hobi dünyası abisi..

Önce çok tuttuğumuz cihazlar sonra başka bir marka yada üst segmente geçince farklılıklar yaşanır bu çok doğal..

Lakin Amerika’nın en çok satan cihazları arasında yer edinmiş dergilerde forumlarda başarılı bulunmuş ödülleri olan,20 senesini devirmiş bir enstrüman (ki Efsanedir) Definitive’ye çöp muamelesi direkt ukelalık sayarım! Ha içlerinden bir model vardır tutmazsın ok. Ama sen hep markaya genelleme yapıyorsun bu olmuyor! Bu sadece Def için değil başka markada olsa ki oppo gibi kendini kanıtlamış cihazlara yapıyorsun.Ki Eninde sonunda alacaksın oppoyu..

Yine diyorum aletleri eleştirelim ama insaflı. Direkt çöp değil yani..

Yani şu krite olaylarını atbaşı giden cihazlarla yapıcaz sen direkt jl213 diyorsun bu ölçüt değil.Onu herkes biliyor.

Kabinin İçi tasarımı,ahşabı,vooferi, konisi,mambranı, db,si materyalleri watt’ı portu, radyanı,ampli özellikleri, vs vs...Bunları konuşmadan infazlamak kolay.

Bak mesela def’in iç ahşap yapısını yani kalınlığının 4,6 cm olduğunu bilirmisiniz? (3000 serisi 7000 serisi süpercube referans serisi gibi) Bunu bende yeni öğrendim. 20 yıl evvel yapılan gerek amfi,gerek woofer,gerek ahşap ve tasarımı ile hala taş gibi işçilik!

Umarım anlatabilmişimdir abisi..Yoksa yeni cihazlarında tabiki artı-eksi yönleri var.

Saygı sevgi bizden sana ve bütün forumdaşlara olsun.

(Bu arada o attığın grafik te audysey olduğu için tam ölçüt değil.)

• Ben bu marka başlıklarında herşeye karşı bir fikir belirtme olayını hiç anlamış değilim.Beğenmeyen beğenmiyorum der yada hiç ilgilenmez olur biter.Ben 4 yıldır Definitive Technology kullanıyorum.Her geçen yıl sistemi geliştirerek belli seviyeye getirdim.Başka bir markayı merak edersem inceliyorum ancak haklarında bir fikir beyan etmiyorum başlıklarda.Teknik konularda yalan yanlış bilgi verenlere zaten teknik bilgisi olanlar müdahale ediyor ancak o ezer bu geçer,bu tırt o bilmem ne işi biraz saçma.Herkesin bir bütçesi,bir beklenti aralığı vede bir tercihi var.Definitive babamın fabrikası değil ama bu işe ayırdığım paraya göre aldığım performastan oldukça memnunum önemli olanı bu.Benim bugüne kadar kullandığım JBL Northridge serisinin tamamı,jamo 626 set,Yamaha ns 777-444-333 vb çok üstün Def’ler.Ancak gün gelir ekonomik zorluk olur eskilere geri dönerim.Yoksa o sub daha iyiymiş bu sub ezermiş geçermiş.Ezerse ne olur geçerse ne olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edmontdante -- 30 Mart 2018; 9:8:44 >

• signore kullanıcısına yanıt
    Hiiç kıpraşmayın. Sisteminiz gayet güzel bu ayarda sistemlerin en üstüne çıksanız çok paralar harcarsınız.Temizinden aynı sub’dan bir sub daha bulursanız daha homojen bir uygulama olur.(Tabii odanız ve ölçümü buna uygunsa) Elinizdekiler Def-tech’in ciddi aletleri..

Belki avr nizi daha güncel ve biraz daha güçlü bir avr yapma yoluna gitmeye çalışırsınız. Atmos vs.Yoksa onada gerek yok elinizdekilerle mutlu olmaya bakın kardeşim.
  • gurup var Grup var
  • max-well kullanıcısına yanıt
    Konudan haberim yok! Ama maalesef bu tür şeyler, zaman zaman oluyor. Ben de özellikle WhatsApp gruplarına kesinlikle bu yüzden girmiyorum ve kendimi özellikle eklettirmiyorum. Birçok arkadaş dönem dönem bana ısrarlarda bulunduğu halde girmiyorum. Girmem de. Hatta Facebook guruplarına bile katılmamaya özen gösteriyorum. 15 yıldır Forum ortamlarını iyi bildiğim için, bu tür sorunların çıkacağına zaten emindim.

Forumlardan da bunları bildiğim için, uzak duruyorum. Çünkü forumlarda da aynı durum oluyor ve ne ürünler, 3-5 kişi tarafından saman alevi gibi bir akım yaratarak millete aldırılıyor. Dediğin gibi özellikle acemi insanların acele etmeden yorumların çok da etkisinde kalmadan araştırarak idrak ederek ve dikkatli bir şekilde alım yapması gerekiyor.

Hobi dostluklardan çıkıp düşmanlıklara dönüşüyor.

Aslında bu hobi kişisel ilişkiler açısından en riskli en bencil tavırların sergilendiği, hobinin gerçek amacının dışına çıkıp cihaz ve sidik yarıştırma ortamına dönüştüğü bir Arena'ya dönüyor.

Herkesin bu hobi de acele etmeden, her detay ve hususun en ince noktasına kadar inceleyip araştırmadan teknik terimleri öğrenmeden, iyi fiyat karşılaştırması yapmadan ve gaza gelmeden kimsenin etkisinde kalmadan alım yapması gerekir. Zaten benim de yıllardır forumlarda herkese söylediğim kurulan her sistemin, alınan her donanımın tam ve uyumlu performans Karşılığını almadan bir üst satatüye sistemini geçirmemesi. Hobinin zevki o zaman çıkıyor. Cihaz alımının hobinin üstüne çıkmaması gerekiyor. Bir sinema sistemini film seyretmek için satın alıyorsak, bunu unutmamamız gerekiyor. Bir Stereo sistemi de müzik dinlemek ve keyif almak için alıyorsak önceliğimizin müzik olması gerekiyor. Ama maalesef çok kişi bunları unutup ve gaza gelip sadece cihaz alım satım hırsına yeniliyor. O zaman da haftada seyredeceğimiz bir tane film için ve haftada 1 saat dinleyeceğimiz müzik için binlerce dolarlık bir sistem kurup, asıl hobiden uzaklaşmış oluyoruz.

• signore kullanıcısına yanıt
    Yamaha 3080 bence şu an için en iyi Avr seçeneği. 3090 çıkana kadar.
  • Evde hapis kalınca iki gündür başlığı en başından bu yana okudum.
    Başlık bp700x li aktif seriler ve supercube serisinin güncel satışta olduğu dönemde açılmış. İlk edindiğim izlenim bp8-bp10-bp30 gibi modeller gereken güçteki cihazlarla kullanılmadığı için alanlar pişman olmuş ki bu durumlar başlık açılmadan gerçekleşmiş.
    Başlık açıldığında herkes def hakkında daha çok bilgi sahibi. Bu doğrultuda definitive technology ürünlerine yoğun bir talep oluşmuş. O zaman da f/p ürünü olduğu çoğunluk tarafından kabul edilmiş.
    bp7002-7004-7006 bp30 supercube reference-1-2-3 serileri alınmış. 7001 sadece Teknika’da varmış. Epey bir süre herkes gayet coşkulu şekilde memnun devam etmiş.
    Bir süre sonra hobinin doğası gereği başka arayışlara girişilmiş ve satışlar başlamış. Kimi arkadaş markadan komple çıkmış. Supercube referanslar özellikle dikkatimi çekti 4-5 adet dönem dönem satışta olmuş.
    Benim Definitive’e girişimTemmuz 2014 de oldu. Bpvx-clr2000-pf1500 ile. Bu süreç boyunca örneğin supercube reference i bir kere satışta gördüm o da Teknika’nınkiydi. Yine o tarihten bu yana bpvx bir kez satışta gördüm onu da back olarak ben aldım. Bp6-bp8-bp10-bp2002-clr1000-clr2002genel olarak satışta sık görünen ürünlerdi. Dönem dönem clr2000,clr2500,bp30,bp7002 satışta oldu. Clr3000,Bp3000-bp7001-7004-7006 hiç görmedim.
    Sanırım başlığın açıldığı dönemdeki yoğun ilgiden bir süre sonra başka markalara yönelen arkadaşlardan üst düzey cihazları alanların çoğu ve daha sonradan benim gibi edinmiş olanlar, güncel cihazlara hatrı sayılır meblağlar ödeseler bile mevcut sistemlerinden daha iyi performans alamayacaklarını bildikleri için cihazları elinde tutmuş. (Tabiki bu bahsettiğim daha iyi performans alınamaz demek değildir. Emsal tutulan cihazlardan bahsediyorum)
    Popülaritesini kaybetmiş bu başlığa yazan tek kişi olarak genel bir özet yapayım dedim :))
    Açıkçası bu supercube refenceler,bp7001,bp3000,clr3000 ve bp2000 ler kimde yada buralarda paylaşılmamış hangi sistemler var merak etmiyor değilim.
    Son olarak defintive technology markasının çoğu hoparlörünün yüksek güç gereksinimi sebebiyle güçlü avrler veya powerlarla kullanılması gerekliliği maddi açıdan bir dezavantaj iken böyle avr veya powerlarla kullanıldığında sergiledikleri performans bir avantaj oluyor. Kabin yapıları da bence avantajlarından. Titreşim vs yapması mümkün değil. Zira kalın mdfden imal edilmiş bir çoğu. Bi-polar yapısı sebebiyle duvarlardan biraz uzak yerleştirilme zorunluluğu da bir diğer dezavantajı. Ancak bu da 12,5 ile 90 cm aralığında belirlenmiş. Ses kalitesi kişiden kişiye değişmekle birlikte Definitive Technology’nin benim kullandığım modelleri olan bp10,bp30,bp2000 modellerinde yüksek volumelerde bozma durumu söz konusu değil. Tabiki her hoparlörün bir sınırı vardır ama bahsettiğim hoparlörlerde bu sınır, emsallerinin çok üstünde. Müzikte kötü olduğu fikrine ise şöyle cevap verebilirim. Bence müzikte kötü değil. Ancak bu durum kıyaslanılan hoparlörlere de bağlı. Tabiki çok müzikal hoparlörler var yada yapılış amacı müzik olan hoparlörler var. Bunlarla kıyaslandığında kötü olarak değerlendirilebilir. Ancak sinema için üretilmiş çoğu hoparlörden bu konuda geri kalmayacağını düşünüyorum ki Yamaha ns-777 Jbl northridge e100 e80 Jamo 606 vs gibi hoparlörler zaten değerlendirme dışı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edmontdante -- 11 Nisan 2020; 17:18:36 >

• izmirde def satan biyer var mı dinleyebileceğim?
  • tabi yakışır 2500 ve en azından bp7004
  • evet abı beraber ındık sen önden ben arkadan geldım alı abı supercube u gorunce ben fıtıgım diyip kaçtı sag olsun laptop u aldı ama arabaya ali abi soktu supercube u dar alanlara gıremıyorumda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nuribaras -- 16 Aralık 2009; 9:44:28 >
  • Öncelikle Hayirli olsun.ama uyarayim planlarinizda olan BP30 dan uzak durun 8ohmda 500 wattlik bir hoparlördür.O sürücüleri hareket ettirmek icin çok güçlü powera ihtiyac var.Avr ile sürülecek hoparlör değildir.BP10 ve BP8 okdir ama BP10 nuda elinizdeki yamaha 663 ile süremezsiniz.Yazdiklarimi bizzat tecrübe etmiş olarak paylaşiyorum.
  • 78" HU8500 Curved tv hakkında bilgim yok ama 10-12 bin TL aralığına alınabiliyorsa iyiymiş fiyatı ne diyim hayırlısı olsun
  • Teşekkürler muratthy.

Babiş62 film seyrederken sehpası zaten iki koltuğun önüne alıyorum. Çay Kahve falan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknika -- 8 Kasım 2014; 16:26:26 >
  • Definitive'yi yakından tanıyalım.

DEFINITIVE CLUB

DEFINITIVE CLUB

DEFINITIVE CLUB

• Definitive Technology Symphony One
    DEFINITIVE CLUB
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.